Stadsnieuws lusteloosheid Emulsion Uit de Omstreken Binnenland üo an om u te nelpon toen u Depaaia wilde, dat deze zou plaats hei ben, waartegen wij gekaat waren. De re „Allegorie" heeft dus gekost door u betaald door one betaald ie tarnen f 31.00.— 630.- 13730. dit bedrag gevoegd bij de n'let door ons comité aangevraagde 1400 sab el die aan de deelnemende provinciën maakt 5130. WIJ zouden vragen of dit de ge- wenschte zuinigheid was. Evenmin had ons comité iets te maken met administratiekosten ad 500. Hadden wij met al deze zaken wel te maken gehad, dan zouden wij dus Al meer dan 6000 besteed hebben tonder verder eenig crediet noch eeni- ge feestviering gehad te hebben 1 I I Verder wijs ik uit naam van het ex-comlté alle verantwoordelijkheid Van mij af Op de eerste vergadering van het comité met het hoofdbestuur is duidelijk uitgemaakt, dat uw twee de voorzitter, voorzitter en uw secre taris, secretaris zoude zijn van het feestcomité. Ik zou voorzitter wezen Van het comité, dat voor u de zaken te Haarlem zoude regelen. Hieraan heeft het comité voldaan en wel geheel onder toezicht van bovengenoemde heer en van het hoofdbestuur. Gaarne Êeof ik toet dat er van uw kant op rlnighflid is aangedrongen, doch Els door mij er op gewezen, dat >tii*gen bij dergelijke gelegen- nièts waard zijn en altijd te genvallen, hetgeen u, die steeds fees ten organiseert, ook moet weten. Dat dit nu ook het geval is betreur Ik, doch ik had niet gedacht, dat men ons comité daarvan verwijtingen zou doen, die toch in uw brieven verscho len zijn. Het was mij aangenaam omtrent de cijfer» der kosten ingelicht te worden, waarmede <k die zaak als afgeloopen kan beschouwen. Zooals ik hoop zullen nu weer ge voelens bij u boven komen, overeen komstig uw schrijven dato 11 Augus tus 1.1. Een feest, zooals u gehad hebt, tonder wanklank en zoo tot ieders groot genoegen en tevredenheid, kost yeel, maar wil men liet zoo hebben, dan moet later niet over de kosten gedacht worden, of er moeten onre gelmatigheden liebben plaats gehad, en dit is, voor zoover mij bekend, niet het gevaL Met de meeste hoogachting, Uw dieaistw. (w. g.) G. B. CROMMELIN, Ex-Voorzitter Uitvoerend Comité. De heer BINGER geeft als penning meester van 't uitvoerend comité eene becijfering van de door hem uitgege ven geiden. Deze gelden heb ik al dus de spreker niet alleen uitgege ven voor de plannen varf het Haar lemsche comité, maai' ook voor de andere plannen van het bondsbestuur. Ik was alleen uitgever van het geld •voor da plannen, die door de organi- geerders van het feest, dus de bands- bestuurders, waren vastgesteld. Spreker wil eerst een persoonlijken aanval, op hem gedaan, afwijzen. Er Is door het bondsbestuur gezegd, dat de afrekening te laat was ingekomen. Dat Is volgens spreker geen wonder. Eerst in October ontving spieker 4000 om uitgaven te betalen, en nu zijn nog geen gelden ontvangen om de laatste pasten te betalen. liet was f leeds moeilijk om ie id van den bond os te krijgen, en spreker moest meer malen eigen geld voorschieten. Hier kan dus geen verwijt treffen. Ook de aanval in te motie geuit, is png&grond. Als er te roekeloos geld te uitgegeven, is dit n i e t te wijten aan de Haarlemsche comité-leden. De buitenstaander leest uit de mo tie, dat het Haarlemsche comité 19.000 meer heeft uitgegeven dan Ontvangen. Dit is geheel onjuist. Hot comité heeft ontvangen een subsidie van 6000. Deze post is ver hoogd met 2490 voor uitgaven, die het bondsbestuur goedkeurde, en wordt verhoogd door de gelden, die het bondsbestuur voor de entrée's van de bondsleden heeft geïnd. De totale inkomsten zouden dus zijn f 17.680 en de uitgaven 20.100, zoodat het nadeelig saldo f2420 zou zijn. Hiervan moet nog afgetrokken worden 400 voor hei huren van drie in plaats van twee booten, door het bondsbestuur bevolen, en f 750 voor de derving van entrée's bij het vuur werk te Zandvoort, ook door 't bonds bestuur bewerkt, doordat 2000 in- {ïlaats van 1000 plaatsen voor bonds- eden werden gereserveerd. De over schrijding van het crediet, door het comité bewerkt, is dus slechts f 1270. Men kan niet zeggen, dat het co mité niet zuinig geweest is. Bedenkt eens, wat kosteloos verkregen is concert der Grenadiers en Jagers, verzekering van bondsleden tegen on- gevallen, paarden voor den optocht, eschlkklng over de manége, gratis vervoer per electrische tram, gloei- lampien voor de verlichting van de diner-zaal, alsook vele voorwerpen voor den optocht. Deze zaken zouden nog een f 4000 gekost hebben, wanneer ze betaald hadden moeten worden. De versiering van de zaal moge wat duur zijn geweest, wii waren geen aannemers van publieke vermakelijk- hod en- Het hoofdbestuur heeft er steeds op Aangedrongen, de allegorische voor stelling te doeu plaats Lebben. Het Haarlemsche comité was er tegen, omdat de uitvoering maar 20 minuten zou duren en veel geld kosten. Deze uitgaaf is dus zeker niet aan het Coiuité te wijten. De heer BERGSMA neemt weer het woord. Hij begint mee te deelen, dat i bondsbestuur eerst overwogen heeft, of 't wel naar Haarlem zou komen, 't Had misschien meer op den weg ge legen, wanneer 't comité gevraagd bad, toegelaten te worden tot een ver gadering van 't bondsbestuur. Ook is «r voor deze vergadering geen over leg gepleegd, zoodat 't best had kun nen gebeuren, dat de bondsbestuur- ders niet aanwezig hadden kunnen lijn. De heer Binger heeft heel handig j met de cijfers omgegaan, maar de re kening niet goed gemaakt. De bondsbestuurdera zijn niet tegen £e aanwezigheid der pers. Als het ver slag maar juist is, es aces m 1 juiste lichi gesteld wordt. Andera zou men meteen een toelich ting hebben gekregen, waaruit bleek, dat niet het geheele Comité maar slechts het bureau werd bedoeld. Deze was zeker gezonden, wanneer niet dadelijk deze vergadering was uitgeschreven. Had 't bestuur nu nog de motie gezonden, dan was wellicht gedacht, er Is nog iets aan veranderd. Spreker zegt, dat 't bondsbestuur gaarne cijfers wil geven. Maar dan ook goedl Dan moeten de juiste cijfers tegenover elkaar gesteld worden, en zal 't blijken, dat de cijfers door den heer Binger genoemd niet juist ge steld zijn. De motie is niet lasterlijk. Het da- gelljksch bestuur heeft de verdiensten van 't Haarlemsche comité voldoende erkend, doch dit sluit niet uit, dat 't bondsbestuur mag uitspreken, dat niet voldoende rekening is gehouden met de financiën. De zaak zit zoo: De leden van het Haarlemsche comité zijn verantwoor ding schuldig aan het Dagelijksch be stuur, en dat Is weer verantwoording schuldig aan 't algemeen bestuur. De heer Crommelin heeft steeds ge tracht, om de verantwoordelijkheid van 't feest aan 't bondsbestuur te onttrekken. Wij wilden de hoofdle; ding aan ons houden, maar steeds is daaraan getornd. De heer Crommelin zei steeds: Wij moeten de leiding heb ben, want anders gaat 't niet. 't Is waar de bondsbeetuurder» heb ben 't programma goedgekeurd, maar deze zijn b ijde zuivere uitvoering niet gekend. Door 't Haarlemsche comité zijn ve le uitgaven gedaan, die niet aan het bondsbestuur bekend waren. Spreker betreurd 't, dat de heer Crommelin de verantwoordelijkheid van zich af heeft willen schuiven om deze op de Behouders van den heer Pos te leggen. Volgens spreker kan den heer Pos geen verwijt treffen. De heer Janson had niet naar Haar lem behoeven te komen? Dit is wel noo dig gebleken, want de organisatie van de wielertochten was niet geheel in orde en behoefden wijziging. De heer Crommelin heeft eerst ge daan alsof hem niets bekend was van 't toegestane crediet. Later heeft de heer Binger duidelijk doen blijken, dat hij wist dat f 6000 beschikbaar was. Bij de installatie der feestcom missie is ook gezegd, er is f 6000 be schikbaar. (Stemmen: Dit Is onjuist, er is geen cijfer genoemd en alleen gezegd ,,'i geld ls er".) In elk geval is 't bedrag van f 6000 in de „Kampioen" vermeld. Men wist 't en dit was toch in elk geval vol doende. Thans te hooren, dat de heer Bin ger alleen maar te betalen had wat de subcommissies hebben besteld, is niet te verklaren. De heer Binger heeft zelf vele bestellingen gedaan. De rekening was toch wel eerder te geven, als de heer Binger nu heeft gedaan. Een geheel afgewerkte reke ning werd niet verlangd, 't Zenden der nota's was voldoende geweest, om dat 't bestuur een overzicht moest krijgen van de uitgaven. Immers nu is er nog geen definitieve rekening. Het bedrag kan nog best lets hooger of la ger worden, dan nu is aangenomen. Nu wat de cijfers betreft: Wanneer men alles aftrekt de kosten voor de allegorie, de recepties, de administra tie enz. dan Is er door 't Haarlem sche comité uitgegeven f 12392.12. De begrooting is opgemaakt door den heer Binger in overleg met den heer Krayenhoff, en overlegd aan den heer Crommelin. Nu te zeggen, dat de heeren Bin ger en Grommelen er niets mes te maken hadden, gaat niet op. De eerst opgemaakte begrooting sloot met een nadeelig saldo van 6400. Hierin waren kosten van de alle gorie, recepties enz. begrepen, zoodat t comité wist, dat in de kostenbereke ning ook begrepen waren de uitgaven oor deze zaken. Nu deze uit te zonde ren is niet goed, en zeer voordeelig voor de rekening van 't comité. Wanneer men van de uitgaven al les aftrekt, wat niet op rekening van 't comité gesteld kan worden, blijft er, ook al is men nog zoo royaal voor t comité, nog een nadeelig saldo van 12.000 over. Er was slechts J 6000 toegestaan. Er is geschreven: er is wat kluch tigs in 't gebeurde. Dit is waar. Wan neer iemand z'n zilveren bruiloft viert, wil hij aan z'n vrienden een feest-ge en. Hij geeft daarvoor 600 aan hen. Na een mooi feest, komt de rekening. Er is niet 600 maar 1200 uitgege- en. De bruigom is royaal en betaalt die 1200, maar maakt toch een op merking over die groote uitgaven. Nu gaan de vrienden echter opspe len over die opmerking. Dit gaat toch niet aan. Precies 't zelfde moet ge zegd worden van 't Haarlemsche co mité. Er zijn fouten gemaakt en het was 't recht van den bond om een aanmerking te maken over 't finan- cioele beheer. De houding van 't Haar lemsche comité nu aangenomen is niet goed. Men had moeten erkennen en berusten. De lieer Crommelin heeft hulde ge bracht aan Jhr. Kraayenlioff. Welnu spreker wil hulde brengen aan den heer Binger, en ook zeggen: moet Je een bestuurslid hebben, neemt den lieer Binger! (Applaus). Ook de andere brieven van lof kun nen nu nog geschreven worden. De heer CROMMELIN meent, dat de motte aan t comité gezonden had behooren te worden, voor m ia de Kampioen geplaatst werd. De beer BERGSMA: Ik stem toe, de motte had niet in de „Kampioen" moeten staan. We hebben de motte niet aan 't comité gezonden, omdat er wat in veranderd behoorde te wor den. Men wilde niet alle leden van 'i uitvoerend comité treffen. De heer KLEIJNENBERG vindt de rede van den heer Bergsma zonder ling. Nu wordt aan de motte draal gegeven, maar deze moet nog meer betreurd worden. Zoo er van verantwoordelijkheid sprake ls, la 't geheele comité verant woordelijk. Spreker en alle andere le den van 't comité, zullen de volte ver antwoordelijkheid aanvaarden voor lietgeen door de verschillende comité leden is gedaan. Voorts heeft de heer Bergsma ge zegd, dat 1 beter geweest was, wan neer voor deze vergadering overleg gepleegd was. Dit is niet de houding, want zoo'n overleg had moeten plaats hebben, voor de motie werd aangeno men. De feesten hebben een nadeelig saldo gegeven. Maar wie de feesten goed nagaat, moet vragen, hoe ls 't mogelijk, dat voor zoo weinig geld zulke grootsche feesten zijn georgani seerd? Spreker geeft nu zijn ervaringen als lid der Congres-commissie weer die onaangenaam zijn geweest. De kosten voor 't logies zijn laag geweest, en ook de commissieleden hebben voor hun bemoeiingen geen kosten ge maakt. De Haarlemmers zijn royaal geweest Als men alles nagaat wat gratis gegeven is, dan zouden de uit gaven nog met minstens f 4500 ver hoogd moeten worden. Wanneer het algemeen bestuur goed was ingelicht door 't dagelijksch bestuur, dan was deze motie niet aangenomen gewor den. 't Is stootend dat de motie is aange nomen zonder onderzoek. Daarom betreuren de leden van 't uitvoerend comité den loop der zaken nog meer. Nu de schuld op eenJge personen schuiven, zal niet gedoogd worden. Alle leden van "t uitvoerend comité willen de verantwoordelijk heid dragen. Spreker weet niet, of de zaak nu rijp is voor verdere besprekingen. Wellicht is er reden om de cijfers door een commissie te laten onderzoeken. Nu door 't algemeen bestuur een motie is aangenomen, wil spreker een motie van eenjge leden van 't comité in behandeling brengen, welke motie s samengesteld door de heeren J. C. Peereboom, Mr. Jager Gerlings en spreker. De heer Lugard (lid van 't algemeen bestuur) zegt, dat 't algemeen bestuur wel degelijk goed is ingelicht; het da gelijksch bestuur heeft 't licht van bei de zijden loten vallen. Spreker wil nu nog den organiseer- ders van 't feest hulde brengen voor hun bemoeiingen. Men zegt nu, wanneer Jelui alg. be stuurders eerst alle cijfers hebben, dan zullen jelui wel erkennen, dat de uitgaven niet te hoog zijn. Maar daar gaat de zaak niet over. 't Feest was goed, maar te grootsch opgezet t Is of ik tegen iemand zeg, bestel een rijtuig voor me, en hij komt dan roet een rijtuig met vier paarden. Dit is een fout, die men moet er kennen. Wanneer men de zaak goed had ingezien, dan was deze vergade ring niet gehouden. Dan was over de motie ook niet zoo'n critiek uitge bracht in de plaatselijke pers. De lieer Peereboom heeft zeker als journalist 't aardig gevonden, om deze vergade ring te beleggen, om een verslag voor zijn courant te krijgen. De heer PEEREBOOM wijst dit ver. wijt af. Sprekar Is op deze vergade ring als lid der commissie en kan er klaren, dat geen der Haarlemsche journalisten vermaak vindt in der. loop der zaken. Wel betreuren nik" Haarlemsche journalisten de aanne ming der motie van 't algemeen be stuur, want zij hebben de feesten van nabij gadegeslagen, en weten dat de ze motie onbillijk is. Voorts gaat spreker na, dat de uit gaven van het Haarleinsch comité niet te hoog zijn geweest. De hooge uitgaven zijn voor een deel veroor zaakt, door do uitvoering van de plannen van het bondsbestuur, dat al plannen had gemaakt, voordat het uitvoerend comité was benoemd, b.v. voor de alegorische voorstelling, die door de commissie voor de muziek is ontraden. De heer Peereboom leest nu de MOTIE oor van de heeren Mr. Jager Ger lings, Kleynenberg en spreker De vergadering van het Uitvoerend Comité van de te Haarlem in Juli j.l. gehouden feesten van den A. N. W. B., belegd ter bespreking van de motie, die op 20 Dec. j.l. in de vergadering van het algemeen en van het dage lijksch bestuur van den A. N. W. B. is aangenomen en waarbij aan het Uitvoerend Comité wordt verweten, dat het, bekend met het crediet dat daarvoor was toegestaan, dit bedrag belangrijk heeft overschreden en niet die voorzichtigheid bij de uitgaven heeft betracht, welke kon verwacht worden van een Comité, hetwelk te flier stede gewoon is, feesten te geven; gehoord de debatten, waaraan ook is deelgenomen door leden van het hoofdbestuur en van het algemeen be stuur van den A. N. W. B., kennis genomen hebbende van de verschillende correspondentién en be cijferingen spreekt al$ hare meening uit, dat de motie, In de vergadering van boven genoemde Bondsbesturen aangenomen onhoffelijk is, wijl daarin met geen enkel woord melding wondt gemaakt van bet groote succes, dat deze fees ten. mede door de groote werkzaam heid ven hel Uitvoerend Comité heb ben behaald; noemt bedoelde motie bovendien on juist en krenkend, daar uit de door den penningmeester, den heer M. H. Binger, voorgedragen cijfers ls geble ken, dat weliswaar de beschikbaar gestelde som 1» overschreden, doch door bet Uitvoerend Comité slechts met een bedrag van f1270, terwijl bo_ vendien vaststaat, dat gedelegeerden van het hoofdbestuur geraadpleed zijn bij en Invloed hebben gehad op alle handelingen van het Uitvoerend Co mité, aangezien de verantwoordelijk heid voor het feest bij het hoofdbe stuur bleef berusten en eindelijk, dat het aantal feestgangers dubbel zoo groot is geweest, als aanvankelijk verwacM werd wijst derhalve eik verwijt ten deze met de grootste beslistheid af en be treurt de houding der beide Bondsbe- sturen, die op zoo lichtvaardige wijze een ernstige beschuldiging tegen het Uitvoerend Comité hebben uitgespro ken, zelfs zonder dit Comité behoor lijk in de gelegenheid te stellen, zich ter vergadering daartegen te verwe- De heer VAN SCHOUWEN (alg. be stuur) sluit zich volkomen aan bij de woorden van den heer Lugard. Hij vindt, dat 't niet te pas komt, dat in deze vergadering, waartoe de leden van 't algemeen en dagelijksch be stuur zijn uitgenoodigd, deze motie ingediend wordt. Dat is z. i. unfair. Do heer BERGSMA is 't op zijn beurt eens met de woorden van den heer Van Schouwen. De motie kart niet in behandeling worden gebracht. Voorts wijst snr. op enkele hooge posten, o. a. moer dan ƒ500 voor zooi- huur in de Soc. Vereeniging. Hierop had het bondsbestuur zeker niet gere kend. De heer CROMMELIN constateert, dat uit de discussies is gebleken, dat het bondsbestuur in alles gekend is. Ook is gezegd de schuld is bij hen, die do koorden van de beurs in han den hadden. Welnu, 't comité heeft nooit deze koorden in handen gehad, deze waren bij de bondsbestuurders. Aan wie dus de verantwoordelijk heid van de overschrijding van de credieten Aan de bondsbestuurders, en zéker niet aan de comité-leden. De heer GEBEL (alg. bestuur) zegt, dat de credieten zijn overschreden en 't algemeen bestuur altijd tegen zoo iets zal protesteeren. De heer BINGER meent, dat 't alge meen bestuur niet goed is ingelicht. Spreker zou nog een uiteenzetting wil len geven. Er is geklaagd over den post voor zaalhuur. Deze is niet te hoog, want er zijn in de Vereeniging vele vergaderingen gehouden, en wel honderd vergaderingen van commis sies. De Vereeniging is billijk met de prijzen geweest. De uitgaven van 't comité zijn niet. onnoodig geweest. Er is geen cent onnoodig uitge geven geworden. Wanneer deze gel den, door het comité uitgegeven, niet besteed waren, was het feest mislukt. Spreker wil in een commissie van eenige heeren de cijfers nagaan. De cijfers, die de heer Bergsma genoemd heeft, worden door spreker niet als juist erkend, 't Is een fout, dat de '.notie aangenomen is tegen het uitvoe rend comité. Had men een motie wil len aannemen, dan had men deze moe ten aannemen tegen de geheele feest commissie, want de feestplannen zijn van deze commissie, en niet alleen an 't uitvoerend comité uitgegaan. De heer VAN ROSSUM betoogt eveneens, dat de uitgaven van het uitvoerend comité niet te hoog waren. Het algemeen bestuur had 't recht, t-gen 't dagelijksch bestuur te zeg- zen de credieten zijn overschreden, 't Was dus te begrijpen dat het alge meen bestuur een motie indiende. Maar onbegrijpelijk is, dat 't dage lijksch bestuur deze motie heeft aan vaard. Het moest de onbillijkheid in gezien hebben. De heer DE WITT HUBERTS, hoe wel in uniform, ls niet strijdlustig, en wil als vredesengel optreden. Om nog •tens 't beeld te gebruiken van den Leer Bergsma, van den zilveren bruigom. WIJ zijn daarbij ceremonie meester geweest. We hebben den brui degom echter in de plannen gekend, zoodat hij die wist. Na de uitlegging stuift de bruigom even op, maar zegt spoedig daarna zoo heb ik 't niet bedoeld. De feesten waren goed, ik kan wei begrijpeu, dat 't wat duur der zou zijn. 't Bondsbestuur ls nu ook opgestoven, maar reeds nu hoor den we, dat de motie niet geheel juist gesteld is. Wellicht zullen de bonds bestuurders dan ook erkennen, dat ze wat te sterk In hun uitdrukkingen zijn geweest. Laten we afwachten. De heer SCHöNSTEDT is ook voor een toenadering. Hij dient een motie 'in, waarin wordt betreurd, dat de motie door het bondsbestuur is aan genomen, vóórdat de leden ven het Haarlemsch comité ziju gehoord, en voorts de houding van 't Haarlemsch comité wordt verdedigd. De heer DEN HOLLANDER kan zich ook niet vereenigen met de cijfers van den heer Binger. Het bestuur heeft 't uitvoerend comité gewaar schuwd tegen de overschrijding van 't crediet Toen is gezegd o, dat komt wel in orde, we hebben wel bronnen, om die uitgaven te dekken. De heer CROMMELIN ontkent, dat ooit zoo iets gezegd is. De heer BERGSMA juicht 't toe, dat de heer de Witt Huberts den vredes palm heeft gezwaaid, vooral waar juist de hoer de Witt Huberts in zijn uitgaven voor den optocht steeds zeer zuinig is geweest. Men heeft 't afge keurd, dat 't dagelijksch bestuur deze motie heeft aanvaard. Maar men moet bedenken, dat er ook andere mo ties werden ingediend, die veel ster ker waren ;een waarin gezegd werd, dat, wanneer de comité-leden man nen van eer zijn, zij 't meer uitgege ven geld terug moeten betalen, (Ru moer). Feit is, zoo vervolgt de heer Bergsma dat het crediet van J 6000 met 6000 is overschreden. Dit was niet goed te praten. Een vijandelijk heid Yan het dagelijksch bestuur heeft niet bestaan. Wat do heer Binger voorgesteld heeft ia een goed idee. 't Had eerder geuit moeten zijn 1 Laten we eenige heeren benoemen, om de cijfers te on- der zoeken. (Bravo-geroep 1). De heer CROMMELIN merkt op, dat een zaak wel is uit te maken, n.l. wie de verantwoordelijkheid voor de uitgegeven gelden draagt. De heer VAN ROSSUM pleit, dat ook de leden van 't dagelijksch be stuur schuld hebben aan de over schrijding der credieten. Bovendien heeft 't dagelijksch bestuur ook de begrooting overschreden. De heer BERGSMA ja maar, dit komt, omdat we nu op onze rekening vele uitgaven gebracht hebban, die eigenlijk op de rekening van 't Haar lemsch comité behooren. De heer POS erkent, dat alle plan nen ln overleg met hem gemaakt zijn. 1-Iij heeft evenwel bij elke uitbreiding van 't programma gezegd, ik vindal les goed, mits we maar binnen 't cre diet blijven. In hun ijver, om de fees ten zoo uitstekend te doen slagen, hebben ze de financiën uit 't oog ver loren. De heer CROMMELIN merkt op, dat de heer Pos in 't comité heeft toe gestaan de ƒ6000 met ƒ2000 te over schrijden. Er was dus ƒ8000 toege staan. De heer BERGSMAWanneer het daarbij gebleven- was, zou er geen aanmerking op gemaakt zijn. Nu is de overschrijding echter te groot. De heer PEEREBOOM deelt mee, dat na de discussies en 't voorstel van den lieer Binger, de door hem en twee andere heeren ingediende motie wordt ngetrokken. Dit als blijk van vrede lievendheid, evenwel onder voor waarde, dat deze commissie de zaak degelijk zal onderzoeken, zal bestaan uit 2 leden van 't Haarlemsch comité, 2 loden van 't dagelijksch en 2 leden van 't algemeen bestuur, en 't ver slag aan a! deze lichamen zal uitge bracht worden. De heer SCHöNSTEDT trekt ook zijn motie in. Het voorstel van den heer Binger wordt zonder stemming goedgekeurd. 't Comité zal twee leden aanwijzen, 't algemeen bestuur en 't dagelijksch bestuur evenzoo. Wanneer geen over eenstemming verkregen wordt, zullen leze zes heeren een zevenden persoon aenoemen, als voorzitter'. De heer BERGSMA benoemt de heeren Lugard en Koolbergen als vertegenwoordigers, en de heeren oteffeiaar en Pos voor 't dagelijksch bestuur, terwijl de heer Crommelin voor 't comité als zoodanig benoemt de heeren Binger en Van Rossum. Hierna wordt de vergadering die to 11/4 uur was geopend te 5 uur gesloten. BLOEMBOLLENCULTUUR. De heer E(rnst) hjrelage) schrijft een artikeltje in h,et Weekblad voor Bloembollencultuur, waarin hij, erop wijzende, hoe Nederland's tuinbouw Ln tiet buitenland geroemd wordt, wegens zijn krachtige organisatie, be toogt, dat daarmee ook aan dien tuin bouw de verplichting wordt opgelegd om het vak vrij te houden van ge bruiken en daden, welke in strijd zijn met de opvattingen van een bona ide handel. En dan verder Laten allen echter zich bewust zijn an de noodzakelijkheid om, leder voor zich, het vak hoog te houden, ook door in elk bijzonder geval, bij elke onderlinge transactie, bij eiken koop of verkoop, de beginselen van goede trouw in toepassing te bren gen, die de eenige ware grondslagen zijn van den soliden handel. Wanneer ieder voor zich in die richting met overtuiging medewerkt, zal de zedelij ke kracht, die van ocs vak in zijn ge heel en van onze vereeniging ln het bijzonder uitgaat, nog in hooge mate kunnen groeien en zal onze organisa tie met des te meer voldoening en op- crewektheid haar halve eeuw-feest kunnen herdenken. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal dan bij het doorbladeren der ge schiedenis van de achter haar liggen de 50 jaren, zeker wel enkele donkere bladzijden aantreffen, maar toch met opgerichten hoofde en met een glim lach over vroegere jeugdige tekort komingen, den gelukwensch ln ont- ■angst kunnen nemen van hen, die zij zal noodïgen op haar feest. Militaire Muziek. Evenals ten vorige jare kunnen lote- lingen der provincie Noordholland, die in den loop van dit jaar voor vol ledige oefening zullen worden inge lijfd en een blaasinstrument bespelen, desgewenscht bestemd worden om werkzaam te zijn bij de Fanfarekorp sen van het 9e of 10e reg. infanterie, •espectievelijk te Leeuwarden en Haarlem. Zij moeten zich daartoe wenden tot ten Provincialen Adjudant ln Noord- ïolland te Haarlem. Deserteur. De milicien H. R.t van het 10de re giment infanterie, is door den krijgs- aad te Haarlem veroordeeld tot twee maanden militaire detentie, wegens oerste desertie in tijd van vrede. Bioscoop-theater. De bestuurder van het Bioscoop- Uioater, Groote Markt 15, deelt ons necbe, dat hij er in geslaagd Is met de wereldberoemde firma Pathé frè- es te Parijs een contract te sJuiten, waardoor hij in staat is, steeds hunne beste opnamen 't eerst hier te vertoo- nen. Het is in breeden kring bekend, dat de firma Pathé frères mooie en meest boelende tableaux levert en vooral op het gebied van gekleurde films Iets zeldzaams ter markt brengt. Protestantenbond. Dr. G. J. Heer in g van Dordrecht hield Vrijdagavond in den schouwburg voor een groot getal leden van den Protestantenbond een lezing over ,den zlelkundlgen grond van ons christelijk geloof." In den breede ging deze spreker na, dat de grond voor T geloof niet ln openbaring ligt, maar alleen in de zielkundige gronden van ons geheele leven, waartoe ook behooren 't plichts besef en de drang tot vereering. 1 't Plichtsbesef, of 't geweten, reen> dat er 'n andere wet is, om naar te le ven, dan alleen wat menschen gebie den. Het geweten maakt dan ook uit, wat goed en kwaad ls; of Juister ge zegd, wat beter en slechter is. Onze handelingen moeten beoordeeld wor den naar de motieven, die tot de daad geleld hebben. In den loop der tijden is de mensch beschaafder geworden, waardoor 't komt, dat wij nu afkeu ren, wat vorige geslachten goed von den. Dit wil niet zeggen, dat de voor geslachten niet goed deden, maar hun mindere ontwikkeLing stelde de gren zen van slechter en beter ook lager. Hun motleven om beter te doen, heb ben daarom evenwel niet mindere waarde. 't Geweten is dan ook een bewijs voor 't bestaan van de godheid. Spreker had een zeer aandachtig gehoor. Wielerwedstrijd. De bekende Haarlemsche oud-wlel- renner G. H. Stouten en de thans be- konde wielrenner J. Tulleken hebben elkander uitgedaagd voor een wed strijd op hometrainer over afstanden van 1/2 Engelscho mijl, 1 K. M. en 1 EngeLsche mijl. Deze zal plaats heb ben in de groote zaal van het Bron gebouw. De directie en de II. F. Club stellen bovendien ƒ50 disponibel voor den winner. 30 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN S'annccr het beendergestel van een kind onvoldoende gevoed wordt dan openbaart zich zulks in Engelsche ziekte, achterlykheid in het loopen ca Scott's Emulsion bevat in zéér licht verteerba ren vorm verscheiden zeer belangryke minerale stoften, die van onwaardeerbaar nut voor het beendergeslel zyn, wil dat recht cn sterk voort- groeien. Scotfs Emulsion wordt met graagte genomen wanneer ruwe levertraan tegenzin verwekt cn uitgebraakt wordt. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scolt Bowiie, Ltd., Londen, volgens hun oorsprou- "■.kclyk recept en hun onvcrgclykelyk bercidings-proces. Ten bcwyze van het echte preparaat vindt men den naam Scotfs Emulsion op de flcsch en de ver pakking. Bovendien komt op de ver pakking voor het handelsmerk van Scotfs Emulsion—de Visschcr inct de Visch. Zonder d:t handelsmerk is j geen enkele Emulsion dc echte Scotfs Emulsion. "ij aüe zpotheker3 en drogisten. Chom. Wasschertj Ververij. Ltfepar Gr. Houtstraat 90- /V A rjfiUCFOON /A- - As* Gevestigd 426-1046/g? HAARLEM Só Gr noutsf BROÜWKIiSVliBl Aflevering van 8tooin- goederen binnen enkele dagen. Nette afwerking. Concurreerende prijzen BLOEMENDAAL. Naar de „Echo" meldt is de Bloe- mendaalsche politie geenszins in haat schik met de pubiicaae vau het be richt betreffende het le Amsterdam \erkoopen van hei zilverwerk bij win keliers in goud en ziner Dit zilver was afkomstig van de inbraak, ge pleegd in den avond van den eersten Kerstdag in de villa van den heer Valkenburg, geneesheer van het ge sticht Meereivberg te Bloemendaal. De argwaan van den winkelier, al dus luidt het bedoelde bericht, werd vooral opgewekt door het feit, dat de v erkoopers hun plan te kennen gaven een paar weken later ook een antieke zilveren koffiekan, theepot en melk kan te koop aan te bieden, welke voorwerpen eveneens tot het vermiste behooren Na deze mededeeling in de bladen zal er van deze te-koop-aaiibiedmg wel niets meer komen, en is eene moede kans, om de dader3 te snappen, verkeken. BENNEBROEK. Daar de deelneming voor de hier in Febr. a.s. te houden tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen groot is, zal de tentoonstelling gehou den worden ln het gebouw van den R. K. Volkshond en niet zooals eerst het voornemen was, op het terrein van den heer W. van Lierop. ARBEIDSWET. Ontworpen Is door den minister van landbouw, handel en nijverheid een algemeene maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 4 der Arbeidswet, ter vervanging van dien van 13 Juli 1906, laatstelijk gewijzigd bij Kon. beslulï van 17 Sept. 1906. Het is nl. gebleken, dat de bepalin gen van het besluit aan een algemee ne herziening behoorden te worden onderworpen, ten einde eenerzljds Jeugdige personen en vrouwen zooveel mogelijk te beschermen tegen de geva-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6