KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAG-EIHANBODS ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f 050 Sport en Wedstrijden ren voor de gezondheid of voor helle ven, verbonden aan het verrichten van bepaalden arbeid of arbeid onder bepaalde omstandigheden, anderzijds die voorschriften in te trekken of te wijzigen, welke aan de nijverheid on- noodige verplichtingen opleggen. De indeeling van de in het ont werp behandelde materie wijkt aan merkelijk af van die van het geldend besluit. Sommige van de bepalingen van Hoofdstuk I (fabrieken en werkplaat sen in het algemeen) zijn min of meer gewijzigd ontleend aan het geldend besluit. Nieuw daarentegen zijn de voorschriften', waarhij onvoorwaarde lijk wordt verboden een persoon bene den 16 jaren arbeid te doen verrich ten. Het artikel, waarin sprak is van voorwaardelijk verboden arbeid door personen bov. 16 j. is nieuw voor de Verschillende voorschriften, welke be palingen veiligheidsmaatregelen ei- Bchen. Een belangrijke wijziging eni aan vulling bevat het ontwerp met betrek king tot verbodsbepalingen, die van kracht zijn voor fabrieken en werk plaatsen in het algemeen. Het bestaande voorschrift betrekke lijk de verlichting van de lokalen, Is feenlgszlna aangevuld uit het bestaan de besluit overgenomen. De nieuwe bepalingen, welke Del ontwerp bevat, betreffen de luchtver- verschlng, het bevorderen van een deugdelijke temperatuur, het beschik baar stellen van een privaat, het te gengaan van verontreiniging *n het aanwezig zijn van voldoende vrije duchtruimte. Ten aanzien van de verbodsbepalin gen voor fabrieken en werkplaatsen, waarin bepaalde werkzaamheden worden verricht of bepaalde stoffen voorkomen, bevat het ontwerp tal Yan nieuwe voorschriften en wijzigingen van de bestaande. In de voorwaarden, waaronder het verrichten van sommige soorten van /schadelijken arbeid wordt toegestaan, zijn onderscheidene wijzigingen aan gebracht. Eene belangrijke uitbreiding bevat het ontwerp nog voor den arbeid in 'fabrieken en werkplaatsen, waar ka toenen stoffen mechanisch worden ge weven.. De bestaande bepalingen ten aan zien der keramische industrie ten slot te zijn aanmerkelijk gewijzigd en aan- gevuld. Bleek het ©enerzijds noodlg sommi ge voorschriften, die naar de Ietter on- 'noodlg streng zijn, te verzachten, an derzijds scheen ter betere bestrijding van het gevaar voor loodvergiftiging, Verscherping van thans geldende voor schriften gewenscht. Ten einde het Invoeren van nieuwe Voorschriften, die eenerzijds voor vele werkgevers nieuwe lasten zullen mee brengen en waarmee anderzijds de belangen van sommige groepen van arbeiders wellicht niet dan gaande weg zijn In overeenstemming te bren gen, zoo noodig geleidelijk te kunnen doen plaats hebben Is een artikel op genomen, dat den minister, die met de uitvoering van het besluit belast is, de bevoegdheid geeft voorwaardelijk of onvoorwaardelijk voor bepaalden tij dvrijstelling te verleenen van be paalde voorschriften voor ten hoogste 3 jaren en van andere voorschriften voor ten hoogste 4 jaren. NEDERLAND—SURINAME. Naar De Suriname verneemt, zal Weldra worden begonnen met het zen den van telegraphisch nieuws aan het Surinaamsche Gouvernement betref fende belangrijke voorvallen in het Moederland. ZEVEN SCHAPEN VERSCHEURD. Toen te Wemeldinge de herder van een landbouwer in de weide kwam, .vond hij een zevental schapen ver scheurd. Waarschijnlijk is dit door een hond geschied. NIEUWJAARS-REKENINGEN. Het Dagbl. v. Noord-Brabant schrijft: Het eerste, dat wij In Januari schrij ven: betaalt uwe nieuwjaarsrekenin gen. Want men weet het misschien, nog, dat midden In. het jaar een winkelier op ons bureau kwam met de klacht: nu heb Ik heel den dag geloopen met Voor 400 nieuw]aarsrekeningen in den zak en ik ben met een simpelen rijksdaalder thuisgekomen. Het was toen zomer, welke maand weten wij niet meer. Maar deze winkelier had toen nog voor honderden guldens aan nieuw- Jaarsrekeningen loopen en zijn pogin gen om een deel er van binnen te krij gen, waren dien dag nog uitgedraaid op niets. Men zegge dus niet, dat het kwaad niet ernstig is. Het is moorderd voor den winkel stand. Ja, moordend, dat woord is niet te sterk. Want men denke maar 'ns even na: de winkelier meet betalen, wat hij koopt. En als hij niet betaald krijgt, wat hij verkoopt, dan kan hij immers zijn leveranciers niet meer betalen. Tenzij hij een sterk kapitaal hebbe... Maar dan nog! Dan nog lijdt hij een zwaar verlies aan rente En n-lei-vinding leert, dat zaken .Van 'n halve eeuw oud. ten slotte scheef gaan liggen, omdat het renteverlies op onbetaalde rekeningen haar te zwaar drukt. Wat er van zij, de koopers hebben geen recht op een onbehoorlijk langen credlettijd en de algemeen© meening moest dat eindelijk eens begrijpen. De winkelstand zelf kan veel tegen het euvel doen door invoering van het stelsel der contante betaling of door bevordering er vanü ZONDERLINGE HULDE. Höt optreden van het „Comité voor Vrede en Overleg met Venezuela", dat aanvankelijk bij sommigen gunstige verwachtingen wekte, zal in den vorm, waarin dit nu plaats heeft, ongetwijfeld bit velen ontstemming, wellicht tegenzin te weeg brengen. Dat liet Comité, nu het conflict met Venezuela zoo gelukkig ie opgeiast, verder als Vredebond zijn bestaan wil voortzetten, ziedaar iets waar nie mand iets tegen kan hebben, ofschoon het onze overtuiging is, dat de Vredes beweging zich bij de bestaande veree- ni gin gen in goede handen bevindt. Maar dat het comité den buitenge wonen gezant van de nieuwe regee ring van Venezuela, dr. Paul, na af loop van zijne conferenties in Den Haag, als vredesgezant wil gaan be groeten, ziedaar iets wat wij onmoge lijk kunnen toejuichen. Dr. Paul is In ons geschil met Venezuela steeds de getrouwe uitvoerder van. den wenech zijner regeering geweest. Met Gomez is hij vredelievend, zooals hij met Castro oorlogzuchtig was. Van dit laatste getuigt een deel van den In houd van het Oranjeboek. Tegen een zoodanige opvatting ven zijn taak vóór en na de revolutie, 1s niets te zeggen. Dr. Paul heeft zich blijkbaar meer uitvoerder van den wil zijner regeering gevoeld, dan zelfstan dig leider der buitenlandsche poii&ek van zijn land. Maar reden om hem deswege te huldigen als vredestichter, geeft zijne houding in elk geval ntet. WIJ kunnen dan ook in de beoogde begroeting niets anders zien dan eene goed bedoelde, maar onhandige daad, die noch'tot den vrede, noch tot onze nationale waardigheid Iets kan bij brengen. C/Vad.") ZONDERLINGE NACHT-PRET. Een student was Donderdagnacht bezig de glasruiten van de straatlan taarns onder Hof van Delft stuk te slaan. De politie maakte natuurlijk een eind aan deze onhebbelijkheid. DE HOLLANDSCH-BELGISCHE COMMISSIE. De algemeens vergadering te Den Haag der Hollandsch-Belg'sche com missie is uitgesteld tot in de maand Februari. den Haarlemmers blijkbaar zeer goed te stade kwarn, daar ze de gelegen heid namen met 71 te winnen. Maar zoo zou het dit Jaar niet worden. Was Sparta voor rust tegen wind in ongeveer even sterk geweest, Haarlem hield Sparta in 't begin totaal inge sloten en elk oogenblik dacht men den gelijkmaker te zien komen, maar óf er was een Spartabeen ter Juister tijd voor, of de kans werd niet benut. Toch scoorde Jo Verwey voor de tweede maai, ongeveer 12 minuten na rust, mooi. Nu weer overal glanzende gezich ten. Er werden al voorspellingen ge maakt. De meesten waren voor eene Haarlem-overwinning en dogenen, die een Sparta-overwLnning voorspelden deden dat, omdat ze dan na een Spar- ta-nederlaag des te verraster zouden zijn. Het was dan ook wel aan te zien, dat Haarlem veel kans had, want ze hield Sparta nog altijd Ingesloten. Maar nu het er zoo leelijk uit ging zien, werd het spel der Rotterdammers dat voor rust toch al dikwijls alles behalve netjes geweest was, eerst recht ruw. Healey werd van den eenen naar den anderen kant gesmeten en een keer liep Sim Veen zoo hard tegen SConert op, dat deze tot aller verwon dering op den grond viel, maar Sim Veen kreeg toch nog een flinke por in zijn maag. Jacobl liet zich echter niet onbetuigd en menige Spartaan zal roet een onaangename herinnering aan hem naar huis gespoord zijn. Haar lem ging nu met vier middenspelei's spelen, wat de voorhoede echter niet belette voortdurend te blijven aan vallen. Wilhelm was ln deze periode beter dan vóór rust. Ook de achter hoede werkte uitstekend. Jacobl en Stol waren haast niet voorbij te komen en achter deze twee stond Utermark nog, die nog wel alle zijn. Twintig minuten te laat war.t Snellen komt pas over tweefin op het veld aan fluit Moorman eindelijk beginnen. Hercules Snellen, Quadvlieg, Gratama, Louis, Kröner, v. d. Stok, Brandsma, Hoogeboom, Bajetto, Jordens, Haak. H F. C. Clifford, Ten Cate, Ter Spill, La Bastide, Seignette, Hengeveld, v. Gogh, v. Hoorn, Beynes, Schalkwijk, Schippers (capt.). H. F. C. speelt 't eerst met wind mee, maar kan de overhand toch niet nemen, 't Samenspel der voorhoede is door Mammis' afwezigheid ook ab sent, en 't is voor Quadvlieg en Gra tama .niet zoo moeilijk om de aanval len te koeren, Daarentegen zijn Haak en Brandsina aan de andere zijde ge vaarlijk genoeg en II. F. C.'s goal komt in de benauwdheid. Brandsina passeert snel een paar tegenstandei's, loopt naar voren, en schiet juist tus- scben keeper en paal door in 't doel niet onhoudbaar, meen ik. (10). Enfin, „zitten" doet le, en de Haar- lemsche supporters kunnen hun ple zier wel op. Hercules scoort zoowaar bijna weer, ais de H. F. C.-verdedi ging een paar gevaarlijke evoluties uithaalt en Schippers uit z'n doel komt, maar het loopt nog goed af. De Hercules-voorhoede valt me bijzonder mee, 't samenspel op dat (door glad heid en modder) vrijwel onbespeelba re veld, is keurig, Haak speelt een vlug, handig 6pel, en Brandsma Is de gevaarlijkste van "t quintet door z'n stevig doorzetten en goed drijven. H. F. C. is door T doortastend op treden van de Utrechtse hen een beetje ontwaakt en begint nu wat meer aan te vallen. Maar er wordt veel te veel op de linkervleugel ge speeld, die in den ergsten modderhoek zit 't Gevolg is ettelijke vaL en glij partijen. Louis, een kerel als een boom is onder deze omstandigheden nogal HAARLEM—SPARTA, 2—2. Het weer zag er al niet zoo schitte rend uit en toen er nu tegen tweeën nog wat regen bijkwam, had niemand erg veel idéé in dezen wedstrijd. Toch was er toen om tien minuten over tweefin de elftallen zich opstelden nog vrij wat publiek. Sparta had het ge wone elftal. De vereeniging kwam uit met v. Nieuwenhuijzen Sr., Eshuys, v. Nieuwenhuyzen Jr., Konert, de Korver (capt.), van. der Meulen, v. d. Wolk, de Groot, Ruffelse, Boer- dara, Teschmacher. Haarlem had weer de gewone in vallers Yoor: Patrick Miller, v. d. Mey en J. v. d. Berg. Frits Veen werd vervangen door Bouwmeester, Albert Haak speelde links binnen en Serné speelde links halfback. We laten hier nog even het elftal volgen: Utermark, Stol (capt.), Jacohi, S. Veen, Healey, Serné, Bouwmeester, Verwey, Wilhelm A. Haak, Blankevoort. Het begin is voor Haarlem, dat da delijk krachtig opdringt, maar dan gaat Sparta naar voren de bal werd terug getrapt, nog eenig heen en weer ge trap en Jo Verwey maakt uit een voorzet de eerste goal. Het gejuich van liet publiek is nog niet bedaard als de bal al weer in het midden ligt. De partijen wegen nu vrijwel tegen elkaar op en nu eens wordt het Haarlem- doel, dan weer dat van Sparta be stookt. Wilhelm is de minste van de voorhoede, maar de anderen spelen goed samen. Blankevoort rent telkens weer langs 't lijntje, maar zijne voor zetten loopen meestal op niets uit. In de verdediging is Healey de man. Als je vijf Spartanen zag met Healey er tusschen, 't was altijd Healey die met den bal er uit te voorschijn kwam. Ook Sim Veen speelt uitstekend en Serné doet wat hij kan. Na 20 minuten spe len ongeveer een doorbraak van Spar ta, goed samenspelend naderen de Rotterdammers het Haarlemsche doel, de Groot schiet zuiver in den hoek en Utermark heeft geen kans. Even daar na komt een vrije schop voor Sparta even bulten het strafschop gebied, maar deze wordt meters naast ge trapt. Dan krijgt een tijdje daarna Bouwmeester een vrijen bal, alleen de backs en de keeper staan nog tus schen hem en het doel en de Haar lem-voorhoede rent ongeveer tien me ter achter hem mee, maar een voorzet willende geven, Irapt hij den bal te gen een speler aan en ook dit loopt weer op niets uit. Dan een kort tijdje voor rust dringt Sparta op en na eenig heen en weer getrap schiet de Groot mooi in 't doel (2—1). Toch is er nog van ontmoediging aan Haarlem's kant geen sprake en met denzelfden moed blijft men aanvallen tot Willing rust fluit. Er werd over veranderingen ln het elftal gesproken, Sim Veen zou ln de voorhoede. Albert Haak links half back gaan spelen. Maar captain Stol bracht geen verandering in de com binatie en met frisschen moed werd weer begonnen onder een 6terker ge worden regen, 't Leek wel iets op het vorig jaar, toen Sparta hier speelde in een onweer, welke omstandigheid l>estaande gevaar bezwoer. Een kleine tien minuten voor tijd kwam een alge meen© aanval van Haarlem. De voor hoede waarin nu Sim Veen en Albert Haak meerennen, komt op het Sparta- doel af, maar deze aanval loopt op niets uit. Nog een paar gevaarlijke momenten en het is tijd, tot gerust stelling van vele Haarlemmers, zoo wel spelers als supporters. Bij Haar lem waren allen goed, terwijl in t bij zonder de beide backs, Healey en Sim Veen mogen genoemd worden. Bij Sparta de Groot en de Korver de bes ten, ook de doel verdediger was heel goed. A.s. Zondag ie het Velocitas in Breda. Dat moest nu nog eens gewon nen worden. Sparta raakt door dit gelijk spel weer een punt verder van de eerste plaats af. HERCULES—H. F. C. 1-2. H. F. C. heeft zich gewroken I Zoo ais Hercules to Haarlem won met 10 door voortdurend boffen zoo heeft H. F. G. het 'm gister* Utrecht gelapt. De overwinning was niet verdiend feitelijk maar 't was 'n revanche voor een dito nederlaag, en er is hard voor gewerkt. Mannua Fraacken, Kater en Kimmijser zijn absent dezen keer en de H. F. C.'ers hebben er niet veel moed op c-r is tenminste weinig op timisme merkbaar onder 't gezelschap voetballers, dat naar Utrecht reist. Wanneer we daar aankomen hooren we echter al gauw, dat Hercules Be geer, Stern en Van Dijk moet missen, zoodat de kansen dus vrijwel gelijk staan. 't Veld ls een onmogelijk eindweg, maar met een soort van brik, waar 't gebeele gezelschap met gemak ln kan, bereiken we het toch ton slotte, 't Is er in éen woord unheimisch. Eton hobbelige, mot bevroren sneeuw be dekte kiel vlak te, waarop een koude wind 't verblijf nog prettiger maakt, langzaam, en kan Clifford niet hou den. Handig loopt deze hem voorbij en schiet. Snelle;) werkt niet vlug ge noeg weg, en Ter Spill fokt den gelijk maker (1—1). Ciubvader Loosjes her ademt, de andere Haarlemsche sup porters dito, maar 't Utrechtse he pu bliek komt in een hoog stadium van opgewondenheid, en 't is op de tribu ne een onafgebroken gebrul. Hercu les valt weer aan, speelt weer goed samen. Gratama en de invaller Kröner steunen hunne voorhoede goed maar ook 't verdedigen bij H. F. C. is niet mis. Haak rusht, een pil op doel volgt, maar Schippers stopt, net jes. Hierop volgen twee gruwelijke offside-goals van Hercules, waarna 't rusten is, met 11. Be mod de rd gaan de spelers naar de kleedkamers, om een minuut of tien te pauseeren. Dan begint de strijd weer opnieuw. De Utrechtenaars hebben nu den sterken wind mee, «\u H. F. C. heeft, op enkele doorbraken na, niet voel meer in te brengen. Gratama staat doorgaans op de nelft van hot veld, en onder enorme aanmoedigingen vecht de Hercules-voorhoede om net winnende puntje. Maar zoo goed als die vijf ges troepten elkaar vóór rust begrepen, zoo handig als ze toen sa menspeelden zoo knoeien ze nu.1 Haak's voorzetten bekogelen het pu bliek, Hoogeboom trapt een paar maal royaal naast den bal, en Bajetto speelt veel te hard vooruit de men- schen aan 't lijntje worden wanhopig. Haak brengt het ten slotte tot een schot tegen de lat, dat zelfs nog ach ter gaat. Bajetto's mooiste schot was zoowat vier meter naast. Een paar maai redt Beynes ook nog verdienste lijk. De EL F. C.-voorhoede ts intusschen nagenoeg werkloos, als de bal er al eens komt, vlot t heelemaai niet. „Dat gaat zoo niet," denkt Seignette, en hoewel hij anders geen „hervorra- gend" speler la, wordt hij dat plotse ling. 't Begint al met een rush, alles daarna nog eens, flink* "doorzettend gaat 't op Snellen af, maar Clifford schiet Seignette's voorzet tegen 't zij net Nog minuut of vijf, zes te spe len, dan krijgt Seignette z'n laatste be vlieging. De Herculanen kunnen hem niet houden, vlak bij 't doel een zul ver voorzetje en Clifford loopt de winnende door 't doeL (12). De H. F C.'ers zijn in de wolken van vreugde, de laatste minuten verdedigen ie nog stevig en met time is 't nog 21 voor de Haarlemmers. Ik geloof zeker, dat Hercules dit rampzalig lot niet verdiend had vooral als men hun spel vóór rust ln aanmerking neemt maar 't was eene revanche. Wat de spelers aangaat, noem lk bij de winners Seignette allereerst, verder Beynes en Van Gogh. Henge veld debuteerde niet onverdienstelijk. Van de Hercules-spelers dien ik de backs Kröner en Brandsma te noemen Scheidsrechter Moorman voldeed volstrekt niet, zag vreemde off-sides en wtes niet bepaald consequent ln zijne beslissingen. 8CHAKEN. Schlechter en Mieses zullen op 14 en 15 dezer te Stuttgart blind tegen elkaar spelen. WAT IS DE BESTE VLIEG MACHINE?. De Duitsche kapitein Hildebrandt stelt In de „Berliner Lokal-Anzeiger" de vraag, waarvan in de naaste toe komst 't meest te verwachten Is: van het vliegtoestel der gebroeders Wright of van dat der gebroeders Voialn, waarvan H. Farman, Delagrange, De Caters en anderen zich bedienen. Bij het vliegen is nauwelijks onder scheid te bemerken. De stabiliteit van het toestel der Voisin's staat bij die van het toestel der Wright's niet ach ter. Wright kan wellicht scherper boch ten maken, maar dit voordeel acht Hildebrandt voor de praktijk niet groot, omdat het luchtverkeer voor- loopig nog wel niet zoo druk zal wor den, dat men soms plotseling zou moeten uitwijken. En 't vliegen met het toestel Voisin, dat eenvoudiger is, zal men gemakkelijker toeren dan met dat van Wright Voor 't overige acht kapitein Hildebrandt de wijze van opstijging van Wright met hou ten rail en valblok een nadeel. Naar zijn meening zullen de Wright's ln dit opzicht het Fransche voorbeeld hebben te volgen: zij zullen ook hun toestel moeten plaatsen op wielen met dikke banden. Wel is waar moet het toestel van Voisin eerst ruim 100 meter zich over den grond bewe gen, voordat het omhoog kan gaan, maar het kan dan ook neerkomen waar het wil, en weer omhoog gaan waar het wil. En het veld waar de op stijging plaats heeft, behoeft niet zoo vlak te zijn, als het wel eens voorge steld is; het oefeningsplein te Issy-les- Moulineaux, waar Farman meerma len is opgestegen, is hier en daar zelfs hobbelig. D eheer Hildebrandt komt tot de slotsom, dat, al heeft het toestel van Wright ongetwijfeld voordeelen boven dat van Voisin, van dit laatste toch voor de naaste toekomst 't meest ver wacht kan worden. AUTOMOBILISME. EEN MERKWAAKDIGE TOCHT. Den lOden Augustus 1907 vertrok de Duitsche luitenant Graetz met een 50 Pk. Guggenau-HUto van Dar-es- Salaam aart de Oostkust van Afrika naar de Westkust. Den 13den Decern ber 1903, zoo meldt „Ons Land", ar riveerde de wakaere re'zi-ger te Jo hannesburg en had toen ongeveer de helft van zijn reis volbracht. Hij had onderweg bijna 'een geheel jaar ver traging als gevolg van den tegen spoed on hindernissen, waarmee hij té kampen had, als het bouwen van bruggen, het maken van wegen, het wachten op petroleum en het aan brengen van herstellingen. In acht maanden heeft hij 3.700 mijlen afge legd. Gedurende de reis heeft hij vijf chauffeurs gehad. Eens moest hij op zijn chauffeur wachten, die naai Duitschland was gegaan om onder deelen van de machine te halen. On geveer bij heit begin van zijn tocht, had hij groote vertraging, daar zijn chauffeur de kar in een rivier reed, met het gevolg, dat de cylinders barstten. Dit gebeurde op een plaats niet ver van de Oostkust, doch hij moest gerulmen tijd wachten, daar de cylinders uit Europa moesten komen Groote moeilijkheid ondervond hij toen hij het Tangauyika-meer ovei moest. Zijn kar weegt ongeveer 2 1/2 toil en het stoombootje, dat het meer van noord naar zuid en terug bevaar i is maar zeer klein. Tusschen Abercorn en Karonga ln Noord-Nyassaiand, was het onmoge lijk over de rivier een brug te slaan en besloot hij over een afstand van 600 mijlen door Bet bosch te gaan. Daarvoor moest echter eerst een weg gekupt worden. Hij verkreeg van vei schillende boeren uit den omtrek kaffers en het nam 15 dagen aan. Luitenant Graetz deelde mede, dat hij telkens petroleum te kort kwam er. dan over groote afstanden zenden moest om ni§uwen voorraad. Hij legde nadruk op het feit, dat de kaffers zoo vriendschappelijk gezind waren vooral in de onbeschaafde stro ken. Hij merkte op, dat zoodra hij be schaafde streken en zendingstations naderde, de inboorlingen lang niet eerlijk bleken. De reiziger was even eens roer getroffen door het uithou dingsvermogen van den ruwen kaffer en haalde oen voorbeeld aan van een kaffer, die van twee uur ln den mor gen tot aan den middag geholpen had de motorkar te duwen en daarna, toen er geen water was, nog een twin tig mijlen naar een dorp geloopen was ora water te halen. Met Kerstmis! ging luitenant Graetz zijn tocht vervolgen van Palapye af. blijkt Hercules' nieuwe domein te voorbij «en goal wordt 't biet. Kort jiij heeft reed» een ossenwagen mer voorraden petroleum vooruit gezon den, welke op bepaalde afstanden iangs de route door de Kalahari- woestijn begraven zulten worden. Ge durende de eerste helft van de reis had hij ook petroleum vooruitgezon den, doch bevond bij aankomst, dat de olie vei dampt was cn dU is een van de meest ernstige gevaren, welke hem bedreigen bij zijn tocht dwars door de Kalahari. Gemengd Nieuws TIEN VOORSCHRIFTEN VOOR VOGELLIEFHEBBERS. 1. Schaf u nooit een vogel aan vóór b:j nauwkeurig op de hoogte zijt van zijn behoeften on u overtuigd hebt, dat gij overeenkomstig de natuur er aan kunt voldoen en den vogel het ©rites van zijn vrijheid ©enigermate kunt vergoeden. Houd noott meer vo gels, dan g«j ln staat zijt te verzor gen. 2. Bedenk, dat een vogelkool wel te klein, maar nooit te groot kan zijn. F'laats de stekjes orn er op te zitten, zóóver van elkaar, dat de vogel, om van het eene op het andere te komen, zijn vleugels moet uitslaan en zoo doende 'ongen-gymnasttek moet ma ken hetgeen voor de gezondheid van zijn bloed zonder twijfel bevorder lijk ls. 3. Bescherm uw vogel voor bran dende zonnestralen, maar vooral voor tochtook voor kachel warmte en plotselinge temperatuursverandering. Hang de koot zoo hoog, dat ge den vogel altijd kunt zien. 4. De giootst mogelijke reinheid moet het grondbeginsel zijn voor iederen vogelhouder. Let er bijzonder op, of de zitstokjes schoon zijn, daar de vogel anders gemakkelijk ziekte in de pootjes kan krijgen. 5. Voeder goed, maar niet te veel, voedzaam maar niet te rijkelijk; niet meer dan he' beest kan verteren, en richt u bij de samenstelling van het voedsel naar het jaargetijde en naar de gesteldheid van den vogel. Deze houdt van afwisselend voer, altijd hetzelfde maakt hem verdrietelijk en triest. 6. Breng van uw wandeltochten ve lerlei lekkere beetjes uit de natuur lee. Daarvoor ls iedere vogel zeer dankbaar. 7. Zorg steeds voor zuiver en frisch water Geef het ln den zomer twee maal daags, in den winter overslaan. 8. Ztektem der vogels zijn door na- tuureetrouwe verpleging gemakkelij ker te voorkomen, dan later door kwakzalverijen te genezen. Verdubbel uw zorg in den ruitijd en geloof niet, dat de vogel gedurende het zanglooze tijdperk niet zoo goed behoeft te wor den gevoederd als anders. 9. Laat de zorg van uw lievelingen nooit aan lichtzinnige menschen, nog minder aan kinderen over, maar voe der en reinig zoo mogelijk altijd zelf. 10. Houd u liefdevol met uw vogels bezig, spreek en speel met ze, want zij houden in de nauwe kooi van tijö- passeering plaag echter uw ver pleegden, die daartoe niet geschikt zijn, nooit met het aanleer en van kunststukjes. Uw zorgvuldigheid zul len ze u door aanhankelijkheid en vlijtig gezang dubbel vergoeden. Elfde voorschriftSluit vogels lie ver heelemaai niet ln kooien, want daar hooren ze niet i VEEREN SCHOONMAKEN. Om veeren van dameshoeden te rei nigen (struisveeren enz.) plaatst men ln een bad, dat verkregen wordt door het oplossen van 1 deel kristal- soda en 10 deelen water. De veeren worden met het onderste gedeelte van de schacht door middel van draad aan staafjes bevestigd, zoodanig, dat ij elkaar zoo min mogelijk aanraken. De staafjes legt men naast elkaar op ten rand van het reservoir, dat de sodaoplossing bevat, hetwelk zoo hoog moet zijn, dat de veeren den bodem niet raken. De soda-oplossing wordt tot op 8>1 90 gr. C. verhit, doch mag niet koken In een uur is de reiniging gewoonllik reschied, waarna men staafje voir taafje er uit haalt en de veeren Iaat litdruipen; vervolgens spoelt men ze if door ze een paar malen in schoon water te dompelen. Het is aan te be ek® de veeren in schoon water te hangen, om ze voor stof te bescher men. Voor zeer vuile veeren, welke door rleze behandeling nog niet geheel ge reinigd zijn, gebruikt men zeepoplos singen van goede kernzeep (150 tot 200 gram zeep op 1 liter water) en gaat iaarmede op dezelfde wijze te werk ils bij de eerste reiniging met soda^ oplossing. (Maandblad t. d. Vervalschlngen). EEN LORELEY TE WEENEN. De stedelijke chauffeur J. B. te VVeenen stond dezer dagen terecht ou der aanklacht, uit onachtzaamheid bij het kruispunt van Universiteits. en Rijksdagstraat, een student overre den te hebben, die daardoor vele schrammen opliep. Rechter „ls dat alles zoo gebeurd?* Beklaagde,^Het is heelemaai zijn eigen schuld, Lk heb het eene signaal na liet andere gegeven, alles te ver geefs^ de jonge man blijfi op de rails, rtuan, kijkt een mooi meisje na, en net ongeluk is geschied. Ik heb zoo gauw als t maar kon stilgehouden." De verdediger beroept zich op een getuige, de zeiter A. U. Rechter tot getuige)„Wat weet u van het ngeiuk Getuige: „Vcor ulles, mijnheer de president, moet ik ver tellen, dat ik een geboren vijand van alle chauffeurs ben... maar.... de waarheid moot gezegd worden deze is werkelijk onschuioig.' Rechter „Zoo tets heb ik nog nooit gezien „Waaruit maakt u dat op Get Over de straten fs een beeldschoon meisje gegaan En daar heeft de stu dent naai- gekekenals betoo- verd bleef hij midden op de rail» staan, hoort niets en kijkt, en kijkt naar het mooie meisje aai is de schuld van het heele ongeluk en niet de chauffeur I" (Vruolijkheld). Vrijspraak volgde.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7