NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28» Jaargang. No. 7837 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 1? JANDABI 1909 HAARLEMS ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1-2Ö Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)J-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0-37 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBÖOM* ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haar Ier. van 1—5 regels /h elke regel mee?/O.SC Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant, Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. latercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiteil het Arrondissement Haarlem ln dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 14 JANUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 u. Soc. Vereeniging. Concert „Arti et Religioni, 8 uur. buitenlandsch Overzicht Eindelijk ja, eindelijkl hebben de langdurige onderhandelin gen lusschen OOSTENRIJK—HONGARIJE EN TURKIJE resultaat gehad 1 En gelukkig een goed resultaat i Deze twee twistende rijken hebben een overeenkomst gesloten, waarbij eene MINNELIJKE SCHIKKING 1» aangenomen. De Donau-monarchie had de hoog ste troef uitgespeeld en door haar gezant te Konstantinopel laten zeg gen wij hebben nog een bod, we geven 21/2 millioen Turksche pon den als schadeloosstelling, maar dan is Bosnië en Herzegowina óns. De Turksche grootvizier mopperde dit is z'n gewoonte 1 en bromde Ik moet vier millioen hebben.... Wij kunnen niet"meer geven 1 Nu, drie millioen Neen 1 2 1/2 millioen.... ons laat ste woord, anders breken we de on derhandelingen finaal af. Toen heeft de mopperende grootv!- zier eindelijk ja gezegd. Einde- 1 ij k 1 De onderhandelingen hebben lang geduurd. Eerlijk gezegd, verwondert het ons wel een klein beetje, dat de kijvenden nog tot een overeenkomst gekomen zijn. De blaffende honden keken el kaar zóó nijdig aan, en de Engelsche bulldog bromde zóó aanmoedigend, dat we geregeld vreesden die vliegen elkaar in de haren 1 Gelukkig is het oorlogsgevaar nu van dezen kant geweken. Wie 't beste uit dezen PAPIEREN STRIJD te voorschijn gekomen is? Men kan zeggen allebei even best of even slecht. Beide hebben ze een deel van hun eischen moeien laten vallen, en wanneer ze eerder tot zoo'n op offering geneigd waren geweest, was de haat nooit zoo ver gekomen. Eerst wilde Oostenrijk-Hongarije in 't geheel geen schadeloosstelling ge ven, en Turkije wilde de annexatie niet erkennen. Toen Is Turkije eene schadeloosstelling gaan eischen en met loven en bieden als paarden- koopers op de markt 1 is de nu vastgestelde som beüaald. Hoe staat het nu met de andere schillen Tusschen BULGARIJE EN TURKIJE is reeds lang een soort overeenkomst tot stand gekomen. De qunestie loopt enkel nog over de vraag: vanwaar haalt Bulgarije het geld om te betalen Turkije eischt 24 millioen, maar de grootvizier heeft laten doorschemeren als jelui voor- loopig 7 millioen betalen, willen we de rest wel to goed houden. Maar zullen de bankiers Bulgarije willen leeneu Da INLIJVING VAN KRETA bij Griekenland is ook nog altijd han gende. Deze aangelegenheid wil men evenwel ter regeling overlaten aan de vier mogendheden, die de bescher ming over Kreta aanvaard hebben. Nu kan dus de CONFERENTIE bijeengeroepen worden. Ook e i n d e l ij k 1 De voorloopige overeenstemming tusschen de landen onderling is ver kregen, en de conferee rende mogend heden moeten de zaken nu definitief tn een verdrag regelen. Maai'hoe moet 't nu met de EISCHEN VAN SERVI8 EN MONTENEGRO Ja, dit is een moeilijkheid, die ter conferentie beslist moét worden. Dan zal blijken hoeveel de bevriende mo gendheden Engeland en Rusland voor de Serviërs over hebben. Of zouden de Serviërs niet zoo lang wachten en dadelijk den lang be dreigden oorlog beginnen We hopen het niet, maar onmoge lijk is 't niet. De Serviërs zijn nu eenmaal zoo ond oor denkend en avon tuurlijk I Steeds schaarscher worden de BERICHTEN UIT ITALIë. Ook de Italiaansche Senaat heeft het ontwerp tot beschikbaarstelling van een c red iet van 30 millioen lire Voor de slachtoffers goedgekeurd en de koning heeft het ontwerp dadelijk tot wet verheven. Dat i» vlug werken Niet zonder beteekenis is de rede, door den Kamer-afgevaardigde voor Catania, De Felice, gehouden. Hij zei Ik telegrapheerde den minister-pre sident „Wij hebben brandweerlieden, ma trozen en soldaten noodig." Indien de u-t geheel Italië toestroomende hulp onder verstandige leiding ware ge plaatst, dan houd ik mij vast over tuigd, dat men nog 20.000 slachtoffers meer had kunnen redden. Toen men bij deze woorden den spreker in de réde viel, vervolgde De Felice Gij. die nu schreeuwt, gij waart niet met mij daar ginds I Ik heb het afschuwelijke schouwspel aangezien, dat men de menschen onder de puin- hoopen moest laten liggen, terwijl zij om hulp smeekten en de vrijwillige reddingsbrigades verjaagd werden en weggestuurd, aLs waren die menschen struikroovers. Het leger wilde helpen, maar z" initiatief wérd verstikt door or ders van hoogerhand. Indien het reddingswerk aan menschen ware toevertrouwd geworden, die beter met de nooden van het volk vertrouwd waren geweest, dan waren er minder slachtoffers gevallen. Zeker een sterke aanklacht De correspondenten geven nog eenl- ge treffende tooneeltjes weer. Francesco Gatto, infanterist te Na pels, beminde Menicbilla dienstmeisje bij den te Messina wonenden gepen- slonneerden kapitein Facciola, Toen Francesco de vreeselijke ramp ver nam, seinde hij aan Menichilla maar helaas, geen antwoord kwam. HH wachtte een dag en begaf zich aan boord van een schipna 48 uur zette hij voet aan wal in de dooden- 8tad. Rusteloos zocht hij de puin- h-opert af, riep en vroeg, maar nie mand wist iets van zijn Menichilla. Hij kan zich niet begrijpen, dat men niet wist, of zij gered was het huis van den kapitein was ingestorthoe hij ook riep in de ruinen, geen ge luid gaf liem antwoord. Eindelijk, uitgeput van vermoeidheid, viel de soldaat in diepen slaap, en in den droom zag hij haar staan voor een kelderraam geheel afgesloten van de buiton wereld. Hij vloog naar het plein San Mar- tino. wist den daar bevelvoerenden officier te overtuigen van zijn droom beeld, kreeg eenige soldaten mede en in den bouwval aangekomen, riep hij weder „Menichilla, In naam van onze lief de, antwoordt mij" En ziet, daar klonk een zwakke stem „Ik leef, redt mij" Na zeven uur onafgebroken arbeid hadden de wakkere soldaten den kelder uitgegraven, en Menichilla, geheel ongedeerd, viel in de armen van den weenenden Francesco Gat to Aldus 't verhaal I De brandweerlieden van Bologna en Imola hadden de brandkast opge haald van een inwoner van Messina, die hun fr. 6000 belooning gaf. De spuitgasten droegen het geld dadelijk af aan liet nationaal hulp-comité. Dit is nog eens kranig 1 De schokken blijven aanhouden. Maandag werden twee hevige stooten gevoeld liet bureau van de registers van den burgerlijken stand werd ver woest, maar er bestaan duplicaten van de geboorteakten aan de recht bank. De bewemeirs zijn nog altijd onge rust FRANKRIJK EN VENEZUELA. Dr. Paul, de Venczolaansche afge zant, heeft Maandag de eerste stap pen gedaan bij het ministerie van bui tenland sche zaken in Parijs, waar over gemeld wordt, dat diit eerste on derhoud een uitstekenden indruk heeft achtergelaten. AFGEVAARDIGDE VEROOR DEELD. De Fransche afgevaardigde Biétry die de gerechtelijke zege-la verbrak, gelegd op de bureaux van het dag blad „Le Jaune" tijdens het onder zoek na den aanslag op president FailUères, is bij verstek veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. DOODSTRAF IN FRANKRIJK. Te Ilazebrouck 4s Maandag weer een doodvonnis uitgesproken over een jongeman van 20 jaar, die om te ste len een moord had begaan. Het pu bliek in de gerechtzaal juichte en brulde A mort 1 Dezelfde kreet als die dienzelfden dag te Béthune om de guillotine weerklonk. In het departe ment van Pas-de-Calaia zijn nu in de laatste zes maanden zes doodvonnis sen uitgesproken. DE TURKSCHE KAMER. De Kamer nam het voorstel aari tot benoeming van een commissie van 15 leden ter voorbereiding van een her ziening der grondwet. Men wil nog meer vrijheid I ONTPLOFFING. Er heeft een ontploffing plaats ge had in de Llckbranch-kolenmijn West-Virginia, waarbij waarschijn lijk een groot aantal personen om het leven zijn gekomen. Bij de ontplof fing >n dezelfde mün op 28 December j.L werden 50 personen gedood. Stadsnieuws Om ons Heen. Wegens gebrek aan ruimte moet Om ons Heen heden achterwege blijven. DERDE BACHCONCERT. In tegenstelling met het vorige „Bactr'-programma, dat ons velerlei en meest hoogst belangrijke no viteiten te verwerken gaf, bracht ons dat van gisteravond de gelegenheid ons opnieuw te verheugen in eenige meesterwerken dor toonkunst, die ve. len onzer reeds sedert hun jeugdige jaren tot hun geestelijken inventaris rekenen. Bramh's eerste Symphonde, Mendelssohn's Vioolconcert en Beet hoven's wonderbare „Leonore"-ouve.r- ture No. 3Ik weet niet hoe de ande re Bach-getrouwen erover denken, maar voor mij lag de belangrijkheid van dit. derde Concert grootendeels, ja bijna uitsluitend in de uitvoering van het laatstgenoemde toongewrocht. Na deze ouverture had Brahms' toch zoo voortreffelijke, spannendeen vooral in haar heerlijke finale zoo volbevredigende le Svmphonie ver toont zij niet rnenigen frappanten fa milietrek met Beethoven's Kidelio-mu. z-iek eigenlijk wel ongeschreven kunnen blijven. In dit be weien ligt volstrekt geen oneerbiedigheid jegens Brahms. Trouwens met ongeveer ge lijk recht kan gezegd worden, dat, nó. deze 3© Leonore-ouverture, het schrij ven van het geheel© muzikale Fidelio. drama overbodig zou zijn geweest. Want wie erkent niet de waarheid van die in het programmaboekje afge drukte uiting van Rich. Wagner fern davon, nur eine musika. lische Eiinleitüng zu dera Drama zu geben, fuhrt sie uns dieses bezeits vollstandiger und ergreifender vor, als es in der nachfolgenden gebroche- non Handlung geschicht" 1 Ja, die muziek is wel een drama op zichzelf een drama, dat bij de trompetsignalen uit de verte tot zijn hoogste spanning komt, en tot een heerlijke ontknooping bij het alles meêsleepend crescendo der onstuimig opbruisende violenfiguren tegen het einde. Ook als uitvoering leek mij dit slotnummer liet hoogst te staan. Of het moet zijn dat eerst deze machtige muziek mijn aandacht kon afleiden van dat, zij het ook zeer gering, kort in de onderlinge stemming der blaasinstrumenten, dat den geheelen avond door den prachtigen orkest klank eenigszins had vertroebeld. Overigens behoef ik wel niet afzon derlijk te vermelden, dat ook Brahms' Sympbonie buitengewoon veel genot heeft geschonken niet het minst in het sublieme Andante Sostenu- t o en in de grootsche, jubelende fi nale. Als noviteit bracht het programma een poème symphonique van César Franck „Psyché et Eros" een werk van nobelen klank en mees terlijke polyphonia, aan de vertolking waarvan het orkest zijn beste krach ten wijdde. De solist van den avond, de wijd vermaarde violist Fritz Kreisler, heeft, geloof ik, door zijn technisch mar gistraad spel in Mendelssohn's Concert zijn toehoorders wel geïmponeerd, maar ook inderdaad bevredigd Mij kwam zijn voordracht te onrustig en to geaffecteerd voor. Veel meer vol deed hij mij in zijn latere nummer „Introduction et Rondo capriccioso" van Saimt-Saëns. Hier kon hij zijn levendig temperament en zijn arlis- tieken moedwil den vrijen teugel la ten zonder schade voor liet te vertol ken stuk. Het orkest, geleid door Men gelberg's meesterhand, volgde den bo- list onberispelijk. De heer Kreisler vond bij zijn audi torium een zeer warm onthaal. Maar ook onzen kranigen Willem Mengel berg die ongeveer het geheel© pro gramma uit 't hoofd dirigeerde ge werden, vooral na de Symphonie. de meest ondubbelzinnige blijken van hartelijke waardeering. PHILIP LOOTS. Brood en Koffie. Deelnemers waren heden: 1038 kin deren en 305 volwassenen- Ingekomen giften: Bij den Heer H. London: N. N. f5. Bij den heer A. F. H. Y. d. Vaart: N.N. 2.50. Bij den heer W. B. Guskens: van Kleine Willem f 0.50, R. K. Leesgezel schap Concordia f 3.25, N. N. f 1. Bij den heer H. van Nlel Hz.: Rij- tuigbankwerkerij C.W.P. H.S.M. afd. I f 7.65, L. f 2.50, v. P. f2, D. V. 5. Jubileum. Gister herdacht de heer Th. P. Beitsma den dag waarop hij vóór 25 jaren als bankwerker in dienst trad aan de „Werf Conrad". Bij aankomst aan de fabriek, des morgens te 11 uur, werd hij door ee nige kameraden opgewacht en naar de grof-bankwerkerij geleid waar zijne werkbank voor deze gelegenheid keurig was versierd. Bij monde van den heer Th. Don- kerlo, werd hij namens zijne kamera den gelukgewenscht met dezen voor hem gedenkwaardigen dag, en een cadeau werd overhandigd, bestaande uit een keukenfornuis en een koperen bloempotmet plant. Verrast door deze hulde, dankte de jubilaris allen hartelijk en keerde hierna huiswaarts om den dag verder in den huiselijken kring gezellig door te brengen. Ook vau verschillende andere zij den mocht de heer B. vele gelukwen- schen ontvangen. Op den len Februari a. s. zal het 40 jaren geleden zijn, dat onze stadge noot de lieer J. J. Smits m functie trad ten- griffie van de Ara. Rechtbank ailiier. Het zal den ijverigen en ge- achten jubilaris op den dag zijner 40- jarige ambtsvervulling voorzeker niet aan belangstelling ontbreken. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). INGEZONDEN i an ingezonden stukken, geplaatst oi uiet geplaatst, wordt do kopie deu iuzendei niet teruggegeven. Voor den inhoud derer rubriek stelt de uedactie zich uiet aauspr.ikelyk. Haarlem, 12 Jan. 1909. Aan da Redactie van Haarlem's Dagblad: Mijne Heerenl Het is naar aanleiding van een be richtje Ln Uw blad van hedenavond, dat ik u verzoek mij eenige plaats ruimte in uw veelgelezen courant af te staan. Bij voorbaat mijn beleefden dank. Het berichtje dat mijne aandacht trok, handelt over de vraag hoe het mogelijk is, dat vele lieden te ver- geefsch trachten een lot te bekomen der Nederlandsche Staatsloterij, vóór deze nog speelt of slechts pas in de eerste klassen trekt, terwijl diezelfde lieden na de trekking der 4e klasse bij na steeds wèl loten kunnen bemach tigen. En in dat berichtje noodigt u heeren collecteurs en debitanten der Staatsloterij uit, daar zelve eens op te antwoorden. Die uitnoodiging vind ik zoo van pas, dat ik ze ten volle onderschrijf en overtuigd ben, dat honderden dit met mij doen. Ik ben benieuwd hoe die heeren daar eene aannemelijke verklaring voor zullen geven. Het is mij persoonlijk gebeurd, dat een heer, die om hem bekende rede nen niet zelve wilde gaan, mij ver zocht een heel lot voor hem te willen koopen bij de collecteurs op de Groote Markt. Het was op den dag, dat de loten voor de eerste trekking voor het eerst verkrijgbaar waren. Hij voegde mij nog toe: „Zorg nu dat je er bij de opening van het bureau bent, want als je later komt kan je zeker zijn, dat men je zal zeggen: „niet meer voorradig". Ik zorgde dus precies op tijd te zijn, ging bij de opening onmiddellijk naar boven en vroeg, nadat twee of drie menschen geholpen waren, of Ik een heel lot kon krijgen. U begrijpt hoe verbaasd lk was toen ik ten antwoord kreeg: „Uitverkocht, mijnheer".- Ik gaf dan ook mijne grooie ver wondering daarover te kennen, er op wijzende, dat zulks toch niet wel mo gelijk was, aangezien ik, om zoo te zeggen, de allereerste was. Men her haalde mij echter doodleuk, dat de heele loten aan de verschillende de bitanten grootendeels waren verkócht en dat de rest ln gedeelten waren ver knipt Daarop vroeg ik mij dan maar 20/20 loten te geven van divers© num mers, doch ook dat werd geweigerd. Nu vraag ik maar, met welk zweem van recht weigerde men mij zulks. Een andermaal wenschte ik zelf 1/20 lot te spelen en zond mijn bediende naar een mij zeer goed bekenden de- bitant. De jongen kwam echter te rug met de boodschap, dat mijnheer geen briefjes meer had; hij (de jon gen) had n.l. niet gezegd voor wien het was. Toen ik genoemden debitant eenige dagen later sprak en hem vroeg hoe het kwam dat liij zoo vroeg uitverkocht was, kreeg ik ten ant woord: Wel man, als de jongen ge zegd had, dat het voor u was, had hij natuurlijk een briefje gekregen. Hier bleek dus duidelijk het niet wi 11 e n verkoopen; omdat men niet wist wie eventueel een prijs zou trek ken en dus misschien later zijn ge wonnen geld zelf in Den Haag ging halen en zoodoende geen FOOI zou geven. Want op het snappen der fooien Is deze praktijk toch maar ge baseerd. Misschien ben ik in staat de vraag te beantwoorden, die de redactie aan heeren collecteurs en debitanten stel de. En dan luidt mijn antwoord al dus: Heeren collecteurs en debitanten houden opzettelijk do loten in de 4 eerste klassen vast, om daardoor een zeer groote® kans te hebben, de prijzen zelve ln te pikken; nieten vallen in die klassen niet; on daar om kunnen ze aan de aanvragen niet voldoen. Is echter de 4e klasse ach ter den rug, dan wordt direct het res tant niet verkochte loten van de hand gezat, omdat de heeren de kansen in de 5e klasse graag aan anderen gunnen. En bijna zonder uitzonde ring worden die resteerende loten nog grif verkocht omdat het domme pu bliek spelen w i 1. Dus eene welbere kende speculatie op de menschelijke hartstochten. Het is voor de meer ge noemde heeren misschien niet erg prettig, dat er zulke gedachten van nen gekoesterd worden, doch als dit niet de reden is, laten de geachte hee ren dan maar eens uit den hoek ko men en zeggen hoe de vork d a n in den steel zit. Laat uien dan klaren wijn sehen- ken en ons overtuigen dat we ongelijk hebben. En mocht het blijken, dat men dat niet kan, dan geloof ik dat het meer dan tijd wordt, dat de Directeur der Staatsloterij maatregelen neemt, om aan dezen woekerhandel een einde te maken. De loterij is er voor alle Ne derlandsche burgers en niet slechts voor enkelen die bovendien de loten nog goedkooper hebben ook. Met belangstelling zie ik liet ver weer van heeren collecteurs en debi tanten tegemoet. De Redactie nogmaals vriendelijk dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, D. R. BLEEKER. FRANS HALS MUSEUM- WANTOESTANDEN. Een Hals verongelukt. Naar ik uit betrouwbare bronnen verneem, is een der kostbaarste stuk ken van Frans Hals, zijn laatste en wellicht grootste meesterwerk, de Regenten van het Oude-mannenhuis, door de ondeskundige handelwijze der verantwoordelijke personen verloren gegaan. Het is noodzakelijk openbaarheid le geve® aan dit ongehoorde geval, op dat ook niet op een slechten dag de andere schatten van hun waarde be roofd worden. En het is te wenschen, dat hier direct en afdoende ingegre pen worde. Het actueel© geval is dit. Met de laatste strenge vorst Is, ln do onverwarmde zaal, het doek, dat hing tegenover den nieuwen noor delijken nooduitgang (welke gebleken is bij brajid niet bruikbaar te- zijn 1) zoodanig door waterdamp verzadigd, bevroren, ontdooid en gebarsten, dat de tot nu toe gave verf als een leg kaart In plekjes op 't doek is, terwijl hot geheel grijswit is uitgeslagen, zoodat, behalve van de koppen, de kleur vernield is. Dat een waarde van over de hon derd duizend gulden gereduceerd is tot eemge tienduizenden is het ergste niot, maar dat een onberekenbare kunstwaarde verloren ging. that Is tho question. En nu moge men al hoop hebben, dat de Frans Hals-restaurateur, die op 't oogenblik het doek heeft, dit meesterwerk behouden zal, nu moge het waar zijn, dat de schilderij-restau ratie véél vermag, het feit op zich zelf is dan toch maar. dat de verganke lijkheids-kans voor de Halsen Al ta groot blijkt. Niet minder dan driedoe» ken van Hals ontbreken nu Lu het Mu seum I Wat is de oorzaak De llalsen zijn verplaatst naar een zaal, waar nota bene niet gestookt kan worden 1 Waar de roode muur uitslaat van de vocht Wel heeft men gelegenheid te stoken in de beide aangrenzende zalen, maar dit is geheel onvoldoende om de Hal- sen op temperatuur te houden. En zijn onze Inlichtingen juist, dan was het den suppoost verboden, 's nachts le stoken, ondankB de stren ge vorstSic. - De eenige Adriaën Brouwer, die het Museum bezit, één der mooiste, laat ste stukjes van dezen, zijn meester schier overtreffenden leerling van Hals, is wederom door onbevoegdheid gebarsten. Ik constateerde, dat het paneel van boven zoodanig gebogen is, dat het uit de lijst zakt, waarna natuurlijk de verf op 't sterkste punt van de bocht de spanning uiet kon houden en barstte. Is het geen groote schande, waar dit euvel zoo licht lo verhelpen zou zijn geweest met een, stevig persende lijst er voor en een dito raamwerk er achter Rare toestanden anders, in dit Mu seurn 1 Als je 't Stadhuis inloopt, en. de (soms niet aanwezige) portier ziet niet aan je on-Amerikaaaschen neus, dat je min dei- voor de Militie dan wel voor do Hal sen komt, als je zelf niet ziet, en dat kan heel licht, dat er in 's mans kiosk in een hoek een papier, tje hangt, waarop heel netjes maar heet klein staat, dat hier kaartjes te krijgen zijn voor 't Museum, dan loop je de trap op en do hal door, wacht een tijdje, tot inen op je bellen open doet en hoort dan, dat je heelemaal terug en weerom moet, want dat do kaartjes aan den ingang van 't Stad huis, en niet aan dien van 't Museum te krijgen zijn I Nu ziju, dut spreekt, die vijf-en- twintig centen toegangsgeld alléén ul méér dan dwaas, een publieke schat als de Halsen, een groote stad als Haarlem ten eenen male onwaardig, maar dat men de vele oningelichte bezoekers zóó behandelde, had ik zelfs in Haarlem niet verwacht. Was dus liet binnenkomen mij niet gemakke lijk, liet weggaan was verbijsterend lichtNadat ik geconstateerd had, dat drie Halsen ontbreken en de Adriaen Brouwer gebarsten en verbo gen is, ben ik, ik heb geen suppoos ten, geen toezicht, geen mensch ge zien (en ik had nog wel een verdocht groote cape om) nadat ik de verlei ding had weerstaan om het nu nog gemakkelijker er uit te nemen Brou wer-plankje onder mijn manteljas to brengen aan den portier van do Stad- huisdeur of aan den eerlijken politie- agent er buiten, beu ik liet heele Mu seum, en de opzichterskamer uitge- loopon zonder iemand te zien, heb dan ook mijzelf de deur geopend en, daar ik Haarlem's kostbaar Museum niet voor ieder open en onbeheerd wildo laten heb ik, met groote welwillend heid, de deur in 't slot gegooid, bij gobreke aan een knopje, om die dicht le trekken. liet was niet In den Achterhoek, dat dft alles geschiedde, muar in Haar lem en 't bestuur is niet van 't jaar nul, maar van negentienhonderd zoo- yeel. CONRAD KIKKERT. Haarlem, 12 Jan. 1909. Geachte lieer Peereboom! Ik betuig u mijn dank, dat u mij in de gelegenheid stelt het even on juiste als alarmeerende bericht van den heer Conrad Kikkert te weerleg-.' gen ln hetzelfde nummer uwer cou rant, waarin zijn stuk verschijnen! zal. Het bewuste Regentenstuk van. Frans Hals is reeds sedert een paaij dagen weder precies even fraai en' geheel ongeschonden als het vóór denj aanvang van den winter was; aan' de olieverf is niet gera akt,- enkel is de vernis geregenereerd. De „betrouwbare bron" van dciï heer Kikkert is derhalve geheel onbetrouwbaar geweest. Over den invloed van temperatuurs wisselingen op het behoud van oude schilderijen is de meening van desi kundigen verdeeld. Sommigen hunner achten die nuttig voor hei' behoud daarvan. In liet Mauritshuls laat men, ook des winters, 'a middags de kachel* uitgaan. In het kabinet Six handelt me# evenzoo. Tot vóór enkele jaren werd op on* Stedelijk Museum dezelfde methodf gevolgd. Gedurende de laatste jarc# werden de kachels in de groote zaai en ln de Fabritius-zaal ook des nachts aangehouden. Dit laar heeft de Commissie yaij

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1