HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek. Letteren en Kunst Leger en Vloot Kerk en Schooi FEUILLETON De Roods Pimpernel WOENSDAG 13 JANUARI 1909 Onderzoek Werkloosheid. Haarlem's Arbeiders Secretariaat stelt een onderzoek in naar den toe stand dex werkloozen alhier, 't Is van groot belang den toestand der kinde x-en te kennen ton einde een denkbeeld te kannen vormen van de wijze, waar op de werkloozen den moeilijken w ka ter doorbrengen. De medewerking van de Haarlemsche onderwijzers ia ingeroepen tot verzameling van eend- ge gegevens over de kinderen. Zoo wordt o. a. gevraagd of bij weten van den onderwijzer hun leerlingen, kin deren van werkloozen, gebruik ma ken van de St. Vtncentlus-veneeniging of de brood- en koffie-uitdeeling, of ze geholpen worden door de vereen 1- ging voor schoeisel, of 't gebeurt, dat ze zonder morgemeten gehad te heb ben, ter school komen enz. Al deze vragen natuurlijk kiesch en hoofde lijk te steLieo. en geen namen, maar 't aantal op te geven. Nationale Zeemilitie». B. en W. van Haarlem brengen, ter kennis van de lo telingen dezer ge meente van de lichting 1909, dat zij, die voor volledige oefening bij de Mi litie zouden moeten worden ingelijfd, een der door den Minister van Marine aangewezen beroepen uitoefenen of b'jiooron tot eene der door dien Mi nister aangewezen categorieën van leerlingen of studenten aan eene in richting van onderwijs, welke geacht kunnen worden het meest geschikt te zijn ter opleiding vóór de hun op te dragon diensten bij de Zeemilitie en die verlangen daarbij te dienen,, Inge. volge orL 138 der Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212), zich daartoe vóór den len Februari aanstaande bij hen zullen beliooren aan te melden of bij hen te doen opgeven, ter Secreta rie dezer gemeente (2e aideelïmg), da gelijks van des morgens 9 tot des na middags 2 uur. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongeval len verzekering) In de te Utrecht gehouden terecht zitting had de uitspraak plaats in de '[volgende zaken Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener beslis sing van de Bank, die schadeloosstel ling weigerde aan II. F. te Amster dam van 28 April 1908 af 0.37 per weukdag is toegekend ter zake van een ongeval, waardoor hij een prac- tisch onbruikbaar linkeroog heeft be komen. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak en verstond bovendien, dat getroffene aanspraak heeft op genees- en heelkundige behandeling. Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen' de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener beslis sing van de Bank, die schadeloosstel ling weigerde, is bepaald, dat aan N. C. te Laren (N.-H.) van 29 April 1908 af zal worden toegekend f 0.18 1/2 rente per werkdag, ter zake van een ongeval, waardoor twee linkervingers 'ernstig gekwetst en na genezing stijf gebleven zijn. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak en kende getroffene boven dien toe genees- en heelkundige be handeling en 0.91 rente per werk dag van 22 Maart tot en met 28 April 1908. Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener beslis sing van de Bank, waarbij de onder neming van de maatschappij Oud- Bussum te Huizen, als wordende daar in uitgeoefend het bedrijf van ver vaardigen van zuivel en dat uitgeoe fend in melkinrichtingen met kracht- werktuig, is ingedeeld in gevaren- klasse V met toekenning van gevaren- cijfer 12 de raad verklaarde het be drijf niet verzekeringsplichtig. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Hooger beroep van W. II. T., gebo ren D., te Santpoort (Velsen) tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Almelo, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekerings bank, waarbij is geweigerd de door haar gevraagde schadeloosstelling ter zake van een ongeval, overkomen aan haren echtgenoot, op grond dat diens tegenwoordig lijden (krankzin nigheid) niet is te 1 «schouwen als een gevolg van het ongeval. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Raad van Beroep. Voor den Raad van Beroep inzake de Ongevallenverzekering verscheen de werkman J. Ynsma, die werkzaam ia in dienst van de gemeentelijke gas. fabriek te Zaandam. Op zekeren dag, terwijl hij bezig was, een lantaarn schoon te maken, stak hem een in sect. Ten gevolge hiervan zwol de hand op, moest de man zich onder ge neeskundige behandeling stellen, en kon geruimen tijd niet wei-ken. De Rijksverzekeringsbank kende den man toe een uitkeering van f 1.53 per wekelijkschen werkdag en stelde hem bovendien vrij van de kosten voor de geneeskundige behandeling. Maar hiermee nam de Centraio Werkgevers Risicobank geen genoegenzij wend de zich tot den Raad van Beroep, en betoogde, dat de steek wel tijdens het werk is toegebracht, maar dat -dit geen ongeval is in den zin der wet, dat door liet werk is ontstaan. Gehoord werd als getuige C. J. Grooteboer, opzichter der gemeente- lichtfabrieken, die de nog al logische verklaring aflegde, dat een niet bran dende lantaarn voor insecten geen bij zondere aantrekkingskracht heeft. De uitspraak in deze zaak heeft op 22 Januari plaats. Geabonneerden hebben het voorrecht Tragen op veraohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, ln te zenden b(j de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegever. ra, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Voor ©enige Jaren is een broeder van mij naar Transvaal gegaan en daar genaturaliseerd. Hij heeft den oorlog meegemaakt, doch ik heb niets meer van hem vernomen. Tot wien moet ik mij wenden om te vernemen, of hij in leven Is en waar hij zich bevindt Moet diie aanvraag op zegel ANTWOORD. Wend u eens tot den consul-generaal te Pretoria en adresseer uw on gezegeld briefje, waarin de bijzonderheden duide- 1 ii k zijn opgenomen, aan den Hoog- Edelgestr. Heer F. M. Knobel, Con sul-generaal der Nederlanden, to Pre toria, Zufd-Afrika. VRAAG. Ik heb bil den tandarts een nieuw gebit gekocht, doch dit past niet, in weerwil van verschillen de pogingen, door hem aangewend. Hot is dus voor mij onbruikbaar. Kan ik het nu terugzenden en eischen. dat het bruikbaar gemaakt wordt, of zoo hij dat niet wil, tiet voor zijne reke ning door een ander pas laten ma ken ANTWOORD. U schrijft niet of het gebit ai betaald lis wat de tand arts er van zegt en zoo meer. Wend u liever tot het Bureau van Consulta tie, dat Vrijdag 15 dezer, te half twee, in het Paleis van Just'tie vergadert. VRAAG. Hoeft een prins of prinses uit het Huis van Oranje het recht op den tiibol van Oranje-Nas- sau ANTWOORD. Zeker, dit is bij bijzondere wet bepaald. HEEMSTEDE. Raadsleden. Dit jaar treden af als leden van den gemeenteraad de heeren A. Honig, J. H. M. van Houten, J. G. Jansen Hen driks en J. C. van der Eijken. HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN. Naar aan de Limb. Koer. wordt me. degedeeld, is ook te Maastricht een comité in wording om aan H. M. Koningin bij de vervuiling der blijde verwachting een huldeblijk aan te bieden. Het ligt in de bedoeling der oprich ters van het comité, uit de opbrengst eener eventueel© inschrijving een gou den rammelaar aan te koopen. Het vrouwen-com'Ltó te Rotterdam voor het geschenk aan H. M. de Ko ningin bij gelegenheid van de te ver wachten blijde gebeurtenis is voorne mens als. geschenk aan te bieden een zilveren serviesje voor bet verwachte Koninklijk kind, welk serviesje zal bestaan uit een kroes, zilveren bord jes met toebehooren, en servetjes. NEDERLAND EN VENEZUELA. Naar aanleiding van de mededee- ling, dat dr. Paul eon Nederlandsch gemachtigde te Parijs verwacht, heeft de Nieuwe CrL inlichtingen aan het departement van buitenlandsche za ken ingewonnen. De minister verklaarde aan het blad, dat het geenszins in het voorno men der regeering ligt een afgevaar digde naar Parijs te zenden en dat van zulk een zending ook nooit ©eni ge quaes tie is geweest- De heer Van Swinderen verwacht den heer Paul in Den Haag, waar hij voornemens is de onderhandelingen over het wegruimen der nog bestaan de moeilijkheden persoonlijk met den Venezoiaauschen gevolmachtigda te AFSCHAFFING BAKKERSNACHT- ARBE1D. Het bakkers-comité (voorzitter dr. J. Roeters van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Gate) heeft besloten in eene brochure Jiet publiek er op te wijzen, dat door de afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkeriien. h. i. de broodprijzen eene bedenke lijke verhooging zuilen moeten bn- dergaan. Eerstdaags worden een half mil- lioen exemplaren dezer brochure door geheel Nederland verspreid. Door den Algemeenen Nederland- schea Bond van Arbeiders in het Bak kers-, Chocolade- en Suikerbewerkers- bedrijf „Wilskracht" afd. Amster dam, „Ons Beginsel afd. van den Christel ij ken Bakkersgezellenbond in Nederland en „St. Hubrocht", afd. van het Roomsch-Katholieke Vakse cretariaat wordt een beweging op touw gezet, tegen het contract van den Bakkerspatroonsbcmd. Zaterdag 23 dezer zal daartoe te Amsterdam een openbare vergadering worden gehou den. LANDVERHUIZING NAAR CANADA. De heer Van den Broeck, officie©1 vertegenwoordiger der Canadeesche re ge-ering, zal deze week te Amster dam verblijf houden, ten einde aan belangstellenden informaties te ver strekken omtrent emigratie naar Ca nada en de toekomst voor Hollanders aldaar. De heer Van den Broeck, die Hollander van geboorte is, is gedu rende 10 jaren als farmer te Edmon ton, provincie Alberia, gevestigd en door het Gouvernement uitgezonden. De heer Van den Broeck zal dagelijks deze week zitting houden, van 9 tot 12 en van 3 tot 5 uur, ten kantore dor firma Hoyman en Schuurman, Regu- liersbreestraat no. 1, Arasterdam. MOORDAANSLAG. Dinsdagochtend werd door den por tier van de Aalmoezenierskamer te Utrecht een revolverschot gelost op een aan diezelfde instelling verbon den bode, die slechts een schampschot kreeg aan het hoofd. De oorzaak moet gezocht worden in onaangenaamhe den, welke do portier met den bode gehad heeft, ten gevolge waarvan de eerstgenoemde zijn ontslag als portier moest nemen. (Ilbld.) EMIGRATIE NAAR BRAZILIÖ. Hot Braziliaansche consulaat te Amsterdam heeft bericht ontvangen, dat in 1908 in Rio de Janeiro zijn binnengekomen 46.216 landverhuizers en in andere havens 46.552. Enkele opgaven ontbreken nog, zoodat liet geheele aantal aangekomen emigran ten op 94.000 wordt geschat. LANDBOUWTENTOONSTELLING. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, heeft als voorzitter van de Nederlandsche Landbouwvereeniging aanvaard het eere-vobrzitterschap van het eere comité van de groote landbouwten toonstelling, die door den Limburg- schen Lamdbouwbond op 15» 16 en 17 Juni a. s. te Roermond zal gehouden worden. UIT ZELFVERDEDIGING. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, wordt in zake de mishandeling met doodelijken afloop in de Langstraat aldaar, op Zaterdag 12 Dec. jl. tegen den dader N. S. geen strafvervolging ingesteld, daar schijnt te moeten wor den aangenomen, dat hij heeft gehan deld uit zelfverdediging. Zooals men zich zal herinneren werd S., die rus tig in het café zat, plotseling door den versl&gene, die het café binnen stormde, aangevallen, waarop hij de zen van zich af heeft geslagen. S. werd na zijn eerste verhoor reeds we der op vrije voeten gesteld. DE CLUB DE BIENFAISANCE. Een der bestuurders van de Club de Bienfaisance, de beer Politzer, de eenige d/iie tot een gevangenisstraf werd veroordeeld 'n de bekende pro cedure, betreffende het deelnemen aan een verboden vereeniging, heeft, naar wij vernemen, een request om gralH© aan H. M. de Koningin bij het Amsterdamsch gerechtshof inge diend. In dü request vraagt de heer Polit zer al geheele kwijtschelding van zijn gevang.straf of, Indien dit niet mocht kunnen, verandering van zijn gevan genisstraf in een geldboete. C.TaL") ZESDE MIDDENSTANDS CONGRES. Het voorioopige lijstje van sprekers die op het in Juli a. s. te Amsterdam te hooiden zesde congres van den Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeildrij venden en Industrleelen Middenstand het woord zullen voeren bevat de volgende namen en onder werpen M. IL G. Th. Fideldy Dop, Amster dam Middenstandsorganisatie. Coöperatie. Cred iet wezen. Dr. Voerman, LeidenOnderzoek van Handelswaren. W. Nieuwenhulzen, Nijmegen: Middenstand scredietb anken. J. S. Meuwsen, Amsterdam Va kor- ganisatie. Algemeen© Midden standsorganisatie. J. S. Meuwsen, Amsterdam, en dr. J. Nouwens, HeeswijkDe Gewerbo förderung in Oostenrij k-Hongar ij e, met lichtbeelden. ONDERSCHEIDING. Door den Koning van Noorwegen is benoemd tot grootofficier der orde van St. Olof de heer J. H. de Reus, consul-generaal op non-activiteit, laatstelijk minister-resident te Ca racas. GEEN BURGEMEESTER-CRISIS. In de gisteren gehouden raadver gadering te Leeuwarden kwam het voorstel-Koopmans aan de orde, om den burgemeester, den heer Zimmer man, de bevoegdheid te ontnemen, zelf de jaarwedden der politie te re gelen na langdurige discussion werd het voorstel verworpen met 15 tegen 8, stemmeai, zoodat er geen burg iroes ter-crisis ontstaan is. (TeL) ONGELUKKEN. Een zoon van den arbeider Siepel, te NLeuwepekela Was spelende met een geladen geweer. Het schot ging af en trof hem in het rechterbeen. Op advies van der, geneesheer is hij naar het ziekenhuis te Groningen overge brachte Dinsdagnamiddag kwam op de Kaasmarkt te Rotterdam een 23-jari- ge jonge dame, mej. Van der G., wo nende aan den Bergweg, bij het over steken van de straat, terecht onder een rijtuig. Doordat het paard schrikte, werd zij een eindweegs moe- gesleurd en bekwam verwondingen aan één"der bèenen en het bovenlijf, ln een café binnengedragen werd zij door leden der Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken voorloopig ver bonden en met een brancard dier ver eeniging naar hare woning vervoerd. Gistermiddag is op den Brink te Laren (Gooi) het vierjarig dochtertje van Dirk Majoor onder de tram go- raakt, met het noodlottig gevolg, dat de heide beentes werden afjgere<len. Het kind werd naar de R. K. zieken verpleging te Hilversum vervoerd. BRANDEN. In het magazijn der electrfsch© schoenfabriek firma Van Almen en Co., Generaal van der Heydenstraat te Rotterdam, ontstond gisteravond een vrij ernstige brand. De vlammen sloegen van alle zijden uit het maga zijn, waarin een groote hoeveelheid schoenwerk en lederfournituren ge borgen was. De brand ontstond, toen een der firmanten een lucifer san- streek. In het. magazijn. Daarop volg de een gasontploffing en viel de fir mant van de trap terwijl alles in lich terlaaie stond. De heer Van Almen werd verwond aan een der beenen. In ander half uur tijds had de brand weer met vier stralen het vuur onder de knie. Alles was verzekerd. Door het instorten van een der ovens, ontstond gisteravond een uit- slaande brand in de glasfabriek van den heer J. C. van Deventer te Scht dam. Door het personeel der fabriek werd de brand spoedig gebluscht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. A LA KöPENICK Zaterdagavond bevonden zich in de herberg van den heer K., in de kolo nie Schaeeberg, bij Heerlen (L.), on der de bezoekers een vierta' Duit- scliers. Plotseling kwam een vijfde Duitscher binnen, die voorgaf een Duitsöh poli tie-ambtenaar te zijn. Hij arresteerde de vier Duitschers, nam hun geld en goed in beslag, boeide hen en nam hen mee in de richting van Schoesberg. De overige bezoekers van de her. berg vertrouwden de zaak niet en gingen de politie te Heerlen waar schuwen. De inspecteur van politie tcog er met een paar man op uit en het gelukte hun, den politie-beambte met ziin vier gevangenen te achterha len. Hij arresteerde hem, doch nu bleek, dat men te doen had met een grap, die de vijf Dultschers verzonnen hadden, om de Heerlensche politie eens beet te nemen. Of de inspecteur yen politie uit Heerlen boos was l fTel.) INTERNATIONAAL PRIVAAT RECHT. Onder voorzitterschap van den Mi nister van Staat, mr. T. M. C. Asser, heeft de staatscommissie voor het In ternationaal Privaatrecht te 's-Gra- venhage eene vergadering gehouden. Uit de door den voorzitter gedane me- iledeelingen bleek o.a., dat de Haag- sche verdragen van 17 Juli 1905 om trent het procesrecht en de curateele op 23 November j.l. door Oostenrijk en Hongarije zijn geteekend en dat door de Nederlandsche Regeering aan alle onderteekenaren is voorgesteld op 24 April e.k. tot de ratificatie van deze verdragen en van dat omtrent het hu welijksgoederenrecht over té gaAn. Wat de voorgestelde conferentie tot voorbereiding van een algemeen wis selrecht betreft, bleek uit die mededee- lingen, dat de door de Nederlandsche Regeering aan de mogendheden gezon den vragenlijst (questionnaix) gunstig was opgenomen en als een voldoende grondslag voor de beraadslagingen werd aangemerkt. Nu reeds staat het vast, dat aan de conferentie, behalve d ior Nederland, zal worden deelgeno men door Duitschland, Italië, Frank rijk, België, Spanje, Zwitserland, Noorwegen, Bulgarije,, Montenegro, de Vereenigde Staten van Noord-Ameri- ka, Mexico, Panama, Costa-Rica, Pe ru, de Dóminicaanscho Republiek, Chi na, Siam, terwijl men als zeker mag aannemen, dat weldra van vele Ande- r einogendheden gunstigste antwoor den zullen worden ontvangen. Zoowel omtrent dit onderwerp als over eenige andere zaken, waarom trent de commissie aan de Regeering advies had in te brengen, hebben lang durige beraadslagingen plaats gehad. EXAMENS MACHINIST EN MACHI NIST-STOKER. De Minister van Landbouw heeft goedgevonden: voor het jaar 1909 te benoemen in de commissie voor de examens ter verkrijging van diplo ma's van machinistastoker en van machinist aan boord van stoomzee- visschersvaartuigen: tot lid en voorzitter: den heer J. J. Stooker, gepens. kapt-luit. ter zee, te Hilversum; tot lid en secretaris: den heer J. B. Knotter, gep. insp.-tit. van den Mari ne-stoomvaartdienst, te Amsterdam; tot plaatsvervangend lid en plaats vervangend secretaris: den beer N. H. Klaassen, gep. Insp.-tit. van den Marine-stoomvaartdienst, te 's-Gra- venhage; tot leden, de heeren: J. Bijl, werk tuigkundig en scheepsbouwkundig expert, te Amsterdam; A. P. Duinker, arts, te Amsterdam; A. C. van de Stadt, ingenieur der eerste ki. voor het stoomwezen, te Amsterdam; L. W. Weckesser, gep. off.-mach. der eerste kl.f te Bloemend aal; tot plaatsvervangende leden, de heeren: K. A. van Boven, gep^ off.- mach. der eerste kl., te Rotterdam; K. A. Poortman, arts, te Vlaardingen; E. H. J. Savenije, oud-hoofdmachinist bij de Holland Amerika-lijn, te Rot terdam; H. B. H. Tubbesing, werk tuigkundige, te IJmuiden. VOORZICHTIG. AdvocaatOm je met succes te kun nen verdedigen, moet ik de voll® waarheid weten. Heb je me alles ver teld Beklaagdo: Ja, alles, behalve waar Ik het geld lieb verborgen, want dat wou ik zelf houden. OP IIET EXAMEN. Professor Met welke snelheid plant zich het zonlicht in de rui rate voort? CandidaatMet een snelheid van 800,000 kilometer in het uur. Professor En hoe vindt u die snel heid? CandidaatKolossaal i VERKLARING. Onderwijzer Wat is vloeipapier Jantje Vloeipapier is iets, dat je overal zoekt, terwijl de inkt droogt. SLECHT GEWETEN. Bediende (tot den restauranthou der) Een van de gasten verlangt u te spreken. RestauranthouderAis hij reebout eet, zeg dan, dat ik ben uitgegaan, TE BELEEFD. Badbediende (tot twee heeren)Er is op 't oogenblik maar één badkamer vrij, heeren 1 Dan gaat u natuurlijk voor, pro fessor l Ja, maar u was vóór mij I O, dat's minder; bij mij heeft het zoo'n liaasi niet. Een toerist, die in een achterhoek reisde en den nacht had doorgebracht in een klein logemeni, dat mei veel door reizigers weid bezocht, deed"den kastelein s morgeus u© mededeeJing dat zijn schoenen, die hij den vorigen avond voor zijn kamerdeur had gezet, daar nog onaangeroerd stondeu. „Natuurlijk", zei de herbergier, „u kunt hier in huis des noods horloge en ketting buiten uw deur leggen; geen mensch zal er aankomen 1 DE RAMP 7N ITALIë. Het ten behoeve dei slachtoffers van de ramp in Zuid-Italië ter Am- sterdamsche beurze geteekend bedrag is gestegen tot 65.000 EEN DROOG JAAR WAS 1908. Volgons den regenmeter der Rijks Landbouwschool to Wageningen, 13 in December 31 m.M, regen gevalle 11, tegen 75 in December 1907, en in liet heete jaar 616 m.M., tegen 690 in 1907. ALBERT VOGEL zal binnenkort weer een tournée door ons vaderland maken. Velen zullen den knappen voordrager na zijn lange afwezigheid wel gaarne willen hoo- ren. SLECHTE TOONEELTOE- STANDEN. De theater-directeuren hier te lande klagen bijna zonder uitzondering over den slechten loop hunner zaken. Het moge voor hun een troost zijn dat hun eollega'9 over de grens er vooral niet beter aan toe zijn. Er wordt ook te Berlijn geklaagd, niet door de direc teuren zelf, maar door het publiek: te hooge entréeprijzen, slechte tijden enz. Daarbij komt nog dat sommige, schouwburgen in den loop der jaren 50.000 Mark ln huurprijs zijn verhoogd en het salaris van de artisten met min stens 50 De theater-directeur moet er, als hij wat verdienen wil, voor zorgen, dat hij kan rekenen op een flink bezet huis. GENERAAL A. KOüL. Do luit.-gene ra al A. Kool, comman dant van hét veldleger, zal, naar de. „Avondpost" verneemt, binnenkort den dienst mot pensioen verlaten. NED. HERV. KERK. Beroepen to Apeldoorn ds. M. M. den Hertog te Hillegom. Beroepen te Montfoort ds. J. M. Boonstra te Elburg. Aangenomen het beroen te Won- brugge door ds. J. J. van In gen, te Hazerswoude. Naar het Engelsch door Barones Orczy. 51) Ongetwijfeld had Sir Andrew gera den welke twijfel en vrees er in het eerlijke hoofd van Jellyband omgin gen, en daar hij een ridderlijk gentle man was. trachtte hij door dezen wenk de achterdocht van den waardi- gen herbergier te doen verdwijnen. Hij had de voldoening, te zien, dat dit hem gedeeltelijk gelukt was. Het rondborstige gelaat van Jellyband helderde wat op bij het noemen van den naam van Sir Percy. Ik zal dadelijk voor alles zorgen, mijnheer, zei hij opgewekt en minder stijf in zijn houding. Heeft myladyaL les wat zij vvenscht te hebben voor haar souper 7 Alles, dank je, vriend, en daar Ik uitgeput ben van vermoeidheid, verzoek ik je vriendelijk naar de ka mers te gaan kijken. Vertel mij nu alles, zei 7© ver langend, zoodra Jellyband de kamer had verlaten, zeg mij alles, wat ge .Wofti. Er is niet veel anders te vertel len, lady Blakeney, antwoordde de jonge man. De storm maakt het vol komen onmogelijk om bij dit getij uit te zeilen .Maar wat u eerst een groo te tegenslag toescheen, is werkelijk een zegen. Als wij vannacht niet kun nen oversteken naar Frankrijk, dan verkeert Chauvelin in hetzelfde ge val. Hij kan wel gegaan zijn, vóórdat de storm begon. Des te beter, zei Sir Andrew vroolijk, want heel waarschijnlijk zaJ hij dan uit den koers geraakt zijn 1 Wie weet? Misschien ligt hij op het oogenblik wel op den bodem van de zee, want er woedt een heftige storm, en die nu buiten zijn, hebben een kwade kans. Maar ik vrees, dat wij onze hoop niet behoeven te vestigen op een schipbreuk van dien geslepen duivel, en van al zijn moorddadige plannen. De zeelui, die ik sprak, ver zekerden mij allen, dat er de laatste uren geen schoener was uitgezeild, wei wisten zij, dat er vanmiddag per rijtuig een vreemdeling was aange komen, die evenals ik navraag had gedaan of het mogelijk was vannacht naar Frankrijk over te steken. Dan is Chauvelin zeker nog in Dover Ongetwijfeld. Zal ik hem aanval len en mijn zwaard tusschen zijn rib ben stooten Dat zou inderdaad de snelste oplossing van deze moeilijk heid zijn. Neen, Sir Andrew, spreek daar niet over 1 Helaas I Ik heb er mij sinds gisterennacht vaak genoeg op betrapt, dat ik wenschte naar den dood van dien man. Maar wat uvoor. stelt is onmogelijk I De wetten van dit land laten geen moord toeAlleen in ons schoon© Frankrijk wordt in naam van Vrijheid en broederlijke liefde moord wettelijk toegestaan. Sir Andrew had haar overgehaald te gaan zitten en wat te eten en te drinken. Deze gedwongen rust van minstens twaalf uur, tot het volgend getij was zeker heel moeilijk door te komen in den opgewonden toestond, waarin zij verkeerde. Gehoorzaam als een kind in deze kleine zaken, tracht te Marguerite te eten en te drinken. Sir Andrew, die zelf vervuld van liefde voor Suzanne groote sympathie voor haar voelde, maakte haar bijna gelukkig door over haar echtgenoot te spreken. Hij vertelde haar van eeni ge brutale ontsnappingen, die d© dap. per© Roode Pimpernel voor de arme Fraüische vluchteiingen in elkaar ge zet had. Hij deed haar oogen schitte ren van enthousiasme door haar te ver teilen van zijn moed, zijn scherp zinnigheid, zijn vindingrijkheid, ai© het gold de levens van mannen, vrou wen en zelfs kinderen van onder het bereik van dl© moorddadig©, altijd werkende guillotine weg te halen. Hij deed haar zelfs vroolijk glim lachen door haar te vertellen van de eigenaardige en velerlei vermommin gen van den Rooden Pimpernel, waar mee hij de strengste wacht, die bij do barricades te Parijs op hem loer de bij den neus had gehad. Zijn laat ste werk, de ontvluchting van de Gravin de Tournay en haar kinderen was een waar meesterstuk geweest Blakeney vermomd als een afschuwe lijke, oude marktvrouw met een muts op en fladderende grijze haren was niet om aan te zien. Marguerite lachte hartelijk, toen S'"r Andrew trachtte het uiterlijk van Blakeney te beschrijven, wiens groot ste moeilijkheid altijd bestond in zijn leusachtige lengte, wat in Frankrijk d© vermomming dubbel moeilijk maakte. Zoo ging er een uur voorbij. Er moesten er nog veel meer In Dover ln gedwongen werkloosheid doorge. maakt worden. Marguerite stond met een ongedul dige zucht van tafel op. Met schrik zag zij op tegen dien nacht boven in bed, met niets anders dan angstige gedachten en het loeien van den storm om haar uit den slaap t© houden. Zij vroeg zich af, waar Percy nu zou zijn. De Day Dream was ©en sterk, goed gebouwd en voor de ze© geschikt jacht Sir Andrew had ala zijn opinie te kennen gegeven, dat hij ongetwijfeld bijtijds was overgesto ken, of anders misschien heelemaal niet was uitgevaren en rustig in Gra_ vesend lag. Briggs was een ervaren schipper, en Sir Percy stuurde een schoener even. goed als Iedere meester in. het vak. Daarover behoefde zij zich niet on gerust te maken. Het was al heel laat toen Margue rite eindelijk naar boven ging om te rusten. Zooals zij vreesde, was er geen quaestie van slapen. Zij had de somberste gedachten in deze lange- vervelende uren, terwijl de storm voortdurend raasde, die haar van Percy gescheiden hield. Het geluid van het beuken der golven tegen de pier, maakt© haar nog zwaarmoedi ger. In dez© stemming had de zee een zeer druk kenden invloed op haar ze nuwen. Alleen als wij heel gelukkig zijn, kunnen wij met opgewektheid kijken naar de uitgestrekte, grenze- looze watervlakte, die met irriteeren de eentonigheid steeds blijft doorgol- vonhet zij onze gedachten ernstig of vroolijk zijn. Zijn ze vroolijk, dan geven de golven een echo van die vrooiijkheidmaar zijn rij droevig, dan schijnt Iedere golfslag nieuwe droefheid mee t© brengen en te spre ken van hopeloosheid en het nietige .Yan elle genot- HOOFDSTUK XXII. Calais. De vervelendste nachten, de langst© dagen komen toch eindelijk vroeger of later aan een eind. Marguerite had vijftien uren van kwellende onzekerheid doorgemaakt, die haar bijna buiten zïchzelvebrach ten. Na een slapeloozen nacht, stond zij vroeg op, vol verlangen om nu haar reis aan te vangen en vol angst, dat er andere moeilijkheden ln den weg zouden komen. Zij stond vóór ieder ander op, zoo bang was zij de gelegenheid te zullen missen om zoo vroeg mogelijk te vertrekken. Toen zij beneden kwaui, vond zij Sir Andrew Ffouikes in do gelagka mer zitten. Hij was een half uur vroe ger uitgegaan naar de Admiraal Pier, enkel om te hooren, dat nog geen enkel schip uit Dover naar Frankrijk kou overvaren. De storm was toen op zijn ergsL en liet getij veranderde. Ala de wind niet ging liggen of veranderde, zouden zij ge noodzaakt zijn nog tien of twaalf uur te wachten tot het volgend getij. alvo. rens zij konden vertrekken. En do storm was niet verminderd, de wind niet veranderd en het getij wisseld* snol. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5