NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7838 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. DONDERDAG 14 JANUARI 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB IHAANDBNl Voor Haarlem f 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (toni der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Atzonderlljke nummers0.02 X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 X de omstreken en banco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap tonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIE Ni Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel mee? 10 Cts. Buiten het ArrondissemenJ Haarlem van 1—5 regels 1-, elke regel mee:/0.ES Reclames 30 Cent per regel By Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administraties Groote Houtstraat 55. tatercommanaa! Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 72t Drukkerij: Zolder Bufteospaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 15 JANUARI. Schouwburg: De dochter van Me vrouw Angot, 8 uur. OM ONS HEEN No. 867. Open Brief aan den Heer en Mevrouw X. Geachte Heer eo Mevrouw, Ofschoon ik niet de eer heb. U te kennen (immers de X is in alle verge lijkingen de onbekende) en dus ook het voorrecht mis, bij U bekend te zijn, waag ik het, dezen brief tot u te richten, Ln de hoop, dat de inhoud u niet ontstemmen, maar tot overwegen en nadenken brengen zal. Dat ik den brief niet in een enveloppe sluit en met een postzegel er op door de post laat bezorgen, vindt zijn grond hier in, dat de familie X. nogal uitgebreid is en gevestigd in verschillende0 stra ten en parken van. onze stad, zoodat de hosteller waarschijnlijk niet weten zou, bij wjen hij die in de bus steken moest. Vandaar, dat Ik óes. Yorm van open brief koos, in de hoop, dat ïïij zoo door vele leden Uwer familie zal worden gelezen. Het is u bekend, geachte Heer en Mevrouw, dat deze samenleving en dus ook het kleine stukje ervan, dat Haarlem heet, bestaat uit tegenstel lingen. Nauwelijks heeft u de beste weuschen die u met Nieuwjaar wor den toegezonden, vriendelijk in ont vangst genomen, of langzamerhand komen andere papieren in uw brie venbus vallen, langer en breeder van formaat dan de Nieuwjaarswenschen en niet, zooals deze, luchthartig open, maar in discreet gesloten enveloppe. Ik behoef u niet eens te zeggen, dat ik de jaarrekeningen van uw leveran ciers op 't oog heb. Mij dunkt, ze zijn wel een tegenstel ling met de wenschen, die u bij den aanvang van 't jaar zijn gebracht. Im_ mers4 geachte Heer en Mevrouw, de lezing van die stukken is niet aange naam. Ze herinneren u aan allerlei, dat al verdwenen is, opgegeten Me vrouw, in rook opgestegen, Mijnheer, half versleten, afgedragen, of uitge lezen. En merkwaardig is hetde op telling valt altijd tegen. Vreemd toch, niet waar, toen u tien maanden ge leden dat aardige dingetje in den win kel kocht, met verzoek om het maar op te schrijven, leek de prijs van acht gulden u zoo laag en nu komt diezelf de prijs u zoo hoog voor, misschien komt dat door het treurige feit, dat uw jongste het in honden gekregen en er een stukje afgebroken heeft, zoo dat het nu half gedraaid op den gué- ridon moet staan, opdat de gapende wond niet in 't oog vallo. En met welk een schrik ontdekt u, dat er dit jaar vier bruiloftspartijen zijn ge weest, waaraan u hebt deelgenomen en waarvoor dus een kleine attentie, och heel eenvoudig maar, bij de an dere cadeaus vergeleken, noodig is gebleken, maar die toch nu op de Jaarrekening samen een handvol geld blijken te kosten. Dit is nog maar éeui van die onaan gename papieren, ze zijn er in soor ten, Lange en smalle, korte en bree- de, keurig ingerichte en onbeholpen geschrevene, maar allen zonder on derscheid hooger, dan u gedacht had. Toch is er geen aanmerking op te ma ken u weet nog héél goed, niet waar, dat u alles gehad heeft en wat het toen kostte, 't Wonderlijke is alleen maar, dat die kleine sommetjes aan 't eind van 't jaar samen zoo'n groot bedrag vormen. Buiten mist of kou of regen, binnen Nieuwjaarsrekeningen, neen Me vrouw, ik geef het u toe, 1 leven is bij zoo'n samenvoeging niet heel aange naam. Te meer niet» omdat u, houd mij ten goede, dat ik een huiselijk ge heim verklap, over die domme papie ren altUd een paar onaangename ge sprekken houdt met uw echtgenoot. Of Ls het zoo niet, geachte Heer, dat gij u niet kunt voorstellen, hoe die strikken en kwikken, of zooale gij ze ook wel nóg oneerbiediger noemt, die lorren em vodden, zooveel geld kun nen koeten, waarom het noodig is, zulke dure presenten te geven aan bij na vreemde menschen, alleen omdat ze gaan trouwen, en hoe zoo'n tim merman en loodgieter zoo'n hooge re kening kunnen hebben aan een paar reparatièn. meent ge, zonder be teeke nis. De toestand geeft, niet waar, een paar dagen lang aanleiding tot bitse opmerkingen van weerskanten, voor al wanneer u. Mevrouw, toevallig de rekening van den sigarenhandelaar hebt gezien en over het eindcijfer uw, wel ietwat wraakzuchtige, verwonde ring niet verzwijgen kunt. Daar «venwel geen stormwind met onverminderde hevigheid voort kan duren, wordt de stemming weer be ter, zoodra de aanleiding daartoe uit het oog ls verdwenen en het heele stapeltje rekeningen namelijk in een Ia van de schrijftafel weggelegd is. Maar, geachte Heer en Mevrouw, met die bedoeling werden ze u niet gezonden. Zelfs waren ze vergezeld van een wensch Nu kijkt u ver baasd en draait en wendt de papieren lias? OÜS .kanten, maar zonder daar op een wenscTi £6 ViudêP. Die staat ook niet geschreven of gedrukt, ïïmar u kunt hem, met scherpe oogen, tus- schen de regels door vinden het is de stille wensch, dat de rekening gauw zal worden betaald. Nu kijkt u mij een beetje veront waardigd aan, alsof ik bezig was u voo? de gek te houden, werpt het pakje rekeningen weer in de la en deze met een slag dicht. „Kom kom, die leveranciers moeten nog maar wat wachten 1 Ze verdienen er ge noeg "-a-Ti Bovendien heeft een koop man toch altijd wel geld omhanden en ons convenieert het op dit oogen- blik minder. We zullen zien, zoo gauw mogelijk 1" En daarmee gaan de onvriendelijke papieren hun rustperiode in en u draait u om, geachte Heer en Me vrouw, om weer aan uw gewone werk te gaan. Mag ik u nog een oogenblik bij de mouw vasthouden Ik weet, dat u het niet kwaad bedoelt. In uwe, toch zoo uitgebreide familie, is het niet voorgekomen, dat een leveran cier, die om geld v er legen was, nadat hij een hoogst beleefd briefje had ge- schreven, om vijftien maanden na de levering betaling te vragen, de som thuis kreeg, met de boodschap, dat hij verder niet meer op de klandizie hoefde te rekenen. U keurt het af, dat in uw familie een rijk man gewoon is, elk jaar een aardig diing te kno pen van de rente van uitgestelde reke ningen, waarbij hij. stoft op zijn knapheid als financier. Zulke dingen komen, meent u. niet to pas. U hebt gelijk, maar u hebt ongelijk, wanneer u denkt, dal de winkelier rijk genoeg is en veel verdient. Zeker, er is een enkele, die er warmpjes inzit, maar de meeaten verreweg de meesten, drij ven hun zaken met veel inspanning en vrij wat zorg. Niet alleen zorg, hoe zij hun clientèle zullen behouden, hun voorraden steeds compleet zullen hebben, het ware inzicht hebben van wat zij moeten koopen en wat hun klanten niet zullen nemen, maar ook zorg oin alles zoo in te richten, dat de wissels op tijd betaald kunne® wor den en geen huisschulden moeten ge maakt. Want u, geachte Heer, weet wel, dat de winkelier zelf onverbidde lijk op drie maanden zijn leverancier moet betalen, wat u, geachte Me vrouw, misschien onbekend was. Had hij dus geen klanten, die contant of per maand betaalden, dan zou hij zijn zaken niet kunnen drijven. En toch nog zaJ hij, wanneer u geachte Heer en Mevrouw de Jaarrekening wat lang laat liggen, genoodzaakt wezen, zijn kas te versterken met een leening bij zijn Bank, waarvoor hij minstens zes procent rente zal hebben te beta len, die dus afgaat van de op uw klandizie behaalde winst Zoo zit, ge looft u mij vrij, in de eerste helft van het jaar, menige winkelier te re kenen en te cijferen, hoe hij aan ai zijn verplichtingen zal voldoen, zon der genoodzaakt te wezen tot het schrijven van die briefjes aan zijn klanten, of hij disponeere® mag, briefjes die hij zelf heel onaangenaam vindt en die u, geachte Heer en Me vrouw, (komaan erkent het maar 1) wel ontstemmen. Nu zie ik u ai kriegel worden en hoor u zeggen„waarom leveren ze dan ook op 't jaar? waarom dlspo- neeren ze niet dadelijk per quitantle, als anderen, die toch dadelijk geld van mij krijgen Dat kan ik u op lossen. Hij zou wel willen, geloof me, hij benijdt die zaken van den nieuwen tijd, die alleen A contant verkoopen, maar hij durft dat in zijn zaak niet invoeren, omdat zijn clientèle het van hem niet gewend is en het hem kwa lijk nemen zou. Zegt u zelf, geachte Heer en Mevrouw, hoeveel notitie u genomen hebt van de driemaands nota's, die hij schuchter en angstig, alsof hij een wonder revolutionaire daad beging, een paar Jaar geleden heeft ingevoerd? U heeft er immers geen betaald en altijd weer de jaar rekening afgewacht want hij was gewoon op 't jaar te Leveren I Neen, geachte Heer en Mevrouw, u waart gewoon hem op 't jaar te beta len Dat groote verschil moet u ge voelen 1 Misschim zegt u, dat ik voor hem bedel. Volstrekt niet, want zijn geld komt hem toe, komt hem spoediger toe, dan u het hem betaalt. Ik kan u dat aantoonen. Stel u eens voor, dat u, geachte Mevrouw, een ja pon wou koopen en den winkelier vijf. tig gulden gaf om die contant te beta len en de winkelier het geld opstek en zei„Mevrouw, ik zal u de japon op jaarrekening, over vijftien maan den, leveren Wat zou u doen Wel, uw echtge noot liep minstens naar de politie Maar wanneer u een japon vijftien maanden na de levering betaalt Geachte Heer en Mevrouw, wat zou u den leverancier een genoegen doen, wanneer u voortaan ook contant of op een maand betaalde. Wat zou de maand Januari voor uzelven een vroo- lijker maand wezen, zonder gezeur over langvergeten dingen en kissebis- serij over wederzijdsch verweten roya liteit wat zou de toestand, dunkt u nietgezonder wezen I Denkt daar eens over na, als u wilt en spreekt er eens met andere fami- Lielede® over 1 Hoogachtend, Uw dw. dir. J. C. P. Jaïtenlandsch Overzicht Na de angstige spanning der laat ste maanden doet de ontspanning weldadig aan Do politieke hemel is gezuiverd van dreigende onweerswol- VOORLOOP IG GEEN ONHEILEN TE VREEZEN ZIJN. Overal behalve in Servië en Mon tenegro 1 is de tijding „Turkije heeft de voorstellen van de Donau- monarchie over de erkenning der an nexatie van Bosnië en Herzegowina aangenomen" met vreugde begroet. Niet 't minst in heide rijken zelf I Beide mogen met de overeenkomst tevreden zijn, want ais daarmede een oorlog gespaard wordt, is het voor deel zeer groot. Oostenrijk moet nu wel 2 1/2 millioen Turkse he ponden aan den Turkschen schatmeester af dragen, maareen week oorlog zou veel meer gekost hebben i Wellicht heeft de nuchtere koop mansgeest dan ook hij de bewoners van t O.-H. rijk gesproken. De Turken hebben ook de wijste partij gekozen met het hoofd voor een voldongen feit te buigen. Al eindigen de Turken met voor den Bosnischen staatsgreep op zij te gaan, ze hebben met dat al de Donau-manorchie weten te dwingen tot iets, waarvan deze Ln den beginne niet wilde weten, name lijk een finanoiecle schadeloosstel ling. Eerst wilde Oostenrijk-Hongarij6 daarvan niet hooren en thans heeft ze 2 1/2 millioen pond geboden dat is een gevolg van het boycot, waar mee de Turken de Donau-monarchie althans ©enigszins tot rede hebben j weten te brengen. Of dit boycot nu zal ophouden, zal de tijd moeten lee- re®. Men zal te Weenen zeker niet an der 8 verwachten. Het zou eene ge duchte opluchting zijn voor Oosten- rij k-Hongarije, want zijn handel lijdt er danig onder. Maar, deze overeenkomst is nog slechts een begin van de reeks van overeen kometen, die geslote® moet worden De 2 1/2 millioen schadeloosstelling is een algemeene grondslag, waarop thans verder zal worden onderhan deld, maar met de aanvaarding van het Oosteurijksch-Hongaarsche voor stel door Turkije zijn de zaken toch een heel eind gevorderd. DE KOGEL IS NU DOOR DE KERK. Turkije doet afstand van Bosnië en Herzegowina. Men weet namelijk, dat de Donau- monarchie van den beginne af aan haar deelneming aan de befaamde conferentie o. a. heeft afhankelijk gesteld van een voorafgaande tot standkoming van een «cc oord met Turkije. Zonder dat zou zij noodt ter conferentie verschijnen. Nu Turkije het jongste voorstel heeft aanvaard, is dit bezwaar voor do Donau-monar chie dus weggenomen en is de weg ter conferentie in dit opzicht geëffend. Nu moet het \ergelijk tusschen Turkije en Bulgarije nog komen. Juist doet een gerucht de ronde, dat er Bulgaarsche troepenbewegingen aan de grens plaats hebben en dat men bang is voor een ultimatum, van Bulgarije aa.n Turkije, waarin d^ erkenning van de onafhankelijkheid geëischt wordt. Dit beiicht znet er weer eens uit als een van de vele ONHEILSBERICHTEN uit de aanvangsdogen der crisis. Na de totstandkoming \an rechtstreek- «che underhandeJingen tusschen So fia en Konstanttnopel heette een be roep op de vvgpenen volkomen uitge sloten. Een Turksch-Bulgaarsche oor- Jog zou thans zeker als een verrassing komen, nadat de weg eener vredelie vende oplossing met beslistheid door belde partijen scheen ingesiagen. We zullen hopen, dat men -verstan diger is, te meer daar de quaestie alleen loopt over het bedrag der scha deloosstelling door Bulgarije aan i'urkije toe te kennen. Dan zijn er ook nog de ONTEVREDEN LAWAAIMAKERS Servië ©n Montenegro. In weerwil van alle uitdagingen van Serdsivve zijde is men te Weenen geneigd tot ogemoetkoming door een gunstig handelsverdrag en «Joor een spoor wegverbinding, maar op Oosten- rij ksch gebied. Deze tegemoetkomin gen zoo redeneert men te Weenen zouden iu oeconomisch opzicht van hooge waarde voor S©rvië zijn, dat verstandig zou doen met er op in te zaan. Een ijdele hoop zou het zijn, als men Ln Servië mocht meen on, dat de IXinau-monarchie ook maar eenig gebied zai afstaan. Even ijdol is o. i. de hoop, dat de Serviërs met deze tegemoetkoming te vreden zullen zijn. Zal dan de gevreesde oorlog toch nog uitbreken Veel ja, alles zal afhangen van den steun der mogendheden. Wanneer Rusland en Engeland aan de Serviërs gewapenden steun ont houden, dan zijn hopen we de Serviërs nog nuchter genoeg, om het nut'telooze van hun drijven in te zien. Vast rekenen we daar evenwel niet op 1 Da TURKSCHE KAMERLEDEN hebben gisteren vergaderd, 't Belang rijkste was de voorlezing van oene ministerieel© nota, waarin gezegd wordt, dat de regeering weldra een voorstel zal indienen tot grondwets herziening. Oostenrijk zoo luidt het verder Ln de nota heeft dezer dagen voorstellen gedaan, die bijna geheel overeenkomen met ons standpunt, zoodat wij er op rekenen mogen wel dra tot een overeenkomst te geraken, welke de godsdienstige rechten van de bewoners van Bosnië en Herzegowina zal waarborgen. Wij verwachten eveneens, dat wij het weldra met Belsrrado eens zullen zijn. E'ndelijk hopen wij tot overeenstemming te ge raken met de A garand eer endje mo gendheden over het bestuur van Kre ta op een wijze, die mei onze belan gen overeenkomt. De regeering vierde een volkomen triomf. Als een soort dankbetuiging nam de Kamer met algemeene stemmen een motie van vertrouwen jegens de regeering aan. Toch had in deze Kamerzitting ook nog een incident plaats. De afgevaardigde E'ereff verklaarde dat het, zonder de vriendschap met Engeland af te keuren, noodzakelijk is om de vriendschap van den Drie bond en voornamelijk van Du'tsch- land te zoeken. (Interrupties). Heel lakoniiek zei de president daar op Wij wenschen goede verstand houding met alle mogendheden. Een ander Incident heeft In 1 Tur- kenland meer opschudding gebracht, 't Ls niets meer of minder dan een SAMENZWERING. Hierover wordt gemeld Do politie had vernomen, dat de vereeniging van vroegere ballingen, ontevreden over het ln de Kamer aangenomen voorstel, het plan had voor de Hooge Porte en de ministe ries te gaan betoogen en een inval te doen in het gebouw van de Hooge Porte, ten einde den groot-vizier te dwingen aan hare leden voldoening te geven De regeering nam 31 leden van het comité gevangen in de bureaux van het blad „Tetemberlitach". Er zijn nog andere arrestaties te verwachten. De pogingen tot verzet werden eerst opgegeven, toen de troepe® dreigden te schieten. De minister van Dolitie heeft de ar restaties goedgekeurd, daar d© ver eeniging zich bezig hield met de voor bereiding tot aanslagen. Het gerucht loopt, dat nog 8 personen ln hechtenis zijn genomen. De „Hukub Umumich" was liet or gaan van de geheime vereeniging der personen, „die zich ton bate van het algemeen opofferen" en die 10.000 tot i/ll.OOO leden telt. De huiszoekingen werden gedurende den geheelen nacht voortgezet. Naar het heet, had het revolutkxnnaire comité wapens uitge deeld onder zijn aanhangers. Wederom hebben er in Italië en nu ook ln een deel van Oostenrijk AARDBEVINGEN plaats gehad- Op verschillende plaat- sen kwamen er scheuren iin den grond j enkele gebouwen werden gedeeltelijk verwoest, maar er zijn geen slacht offers te betreuren. Zoo zijn althans de eerste belichten. Maar dit werd van de ramp te Mes sina en Reggio óók eerst gemeld. De geleerde en beroemde menschen? kenner Lombroso heeft een artike; over de ItoJiaansche ramp geschreven waarin hij verklaart - liet is buitengewoon belangwek kend, voor de psychiologie, zoowel als voor de sociologie, te zien hoe de monsch een schok lieeft doorstaan ais die de aardLeving gaf en al wat daar op volgde, en hoe zijn geest dien ont vangen heeft. Een zegt er Ik neb het laatste oor deel gezien, het einde van de wereld, want ik ben er zeker van. dal •2.7 l'i'.n, fAi< DE WERELD niet anders kan wezen. Terwijl ik in het donker voortstrompelde over het puin, dat bergen en dalen vormde, zag ik huizen beven, schudden, ver diepingen instorten, de een op de an der, afgronden zich openen, hoorde ik onophoudelijk huilen als van dui zenden geslachte beesten. Toen dacht ik daar heerscht de dood, zooals ik net in droomen heb ge-zien. Ik had er geen bewustzijn meer van, dat ik leefde. Ik dacht, dat ik gestorven was. Het bewustzijn dat ik had, was dat van na den dood, dacht ik. Een ander zegtHet was de chaos. Ik voelde de aarde sidderen en schud den ik dacht elk oogenblik, dat ze zich voor mijn voeten ging opouen en uie opslokken. Niemand, hoezeer gewand of zelfs zwaar gewond, spreekt van pijn, die hij voelde. De paniek, de ontzetting had als het waxe heel liet gevoelsveld ingenomen, elk pijngevoel verlam mende. Menschen mei een gebroken arm hebben mijlen geloopen zonder dat zij merkten, dat hun arm gebro ken was. Een vrouw, van wie een oog zoo vernield was. dat men het er uit moest nemen, zei niets gevoeld te licbbem. toen het gebeurde. De eerste gewaarwording van de menschen was weg te loopen, zoo hard ze konden, niet wetende waar heen noch waarom blootsvoets over ai wat er lag liepen ze. Zoo moeten in don oertijd de menschen gevlucht zijn voor een boschbrand of voor wilde dieren. Waarschijnlijk werkte dat nu nog na. Vreeselijk openbaarde zich de waanzinmeest in deu vorm van razernij. Deze vorm van waanzin is echter niet zoo gevaarlijk en blijvend als men denkt. In vele gevallen was die waanzin een uitkomst, verstikte hij het gevoel van smart en het besef van de romp. Anderen werden met stomheid ge slagen VENEZUELA EN DE MOGEND HEDEN. Dr. Paul de Venezolaansche af gezant, die thans te Parijs vertoeft heeft aan een journalist eenige mede- deelingen gedaan over zijn missie in Europa. „De regeering van generaal Gomez" zoo reide hij „is bezield met den meest v re del ie venden geest en vast besloten al het mogelijke te doen om de moeilijkheden uit den weg te rui men, die aan hel onderhouden van goede betrekkingen met andere mo gendheden in den weg hebben ge staan of zelfs, zooals bij Frankrijk en Nederland het geval was, deze be trekkingen geheel en al hebben doen afbreken. De vroegere willekeurige politiek, die Castro tegenover buiten landers volgde, is dood. „De nieuwe regeering zal er ernstig naar streven, op \riendschappelijken voet te leven met alle staten. Zij heeft mij volkomen volmacht gegeven om met Frankrijk, Nederland en andere mogendheden onderhandelingen aan te knoopen met het oog op d© hervat ting van normale diplomatieke betrek kingen." Daarna deelde de heer Paul het een en ander mede over de onderhan delingen met de Kabelmaatschappij en vervolgd© toen „Intusschen zal ik natuurlijk de onderhandelingen voortzetten met de Nederiandsche regeering, en het is waarschijnlijk, dat Ik te dien einde voor eenigen tijd naar Den Haag zal gaan. ten einde den Nederlandschen minister van bultenlandsche zAken, met wien ik persoonlijk bekend ben, te spreken. De quaesties met Neder land leveren geen bijzondere moeilijk heden op en het is zeker, dat zeer spoedig een volkomen overeenstem ming zal worde® bereikt. Wat de eischen betreft tot herstel van schade, geleden tijdens het pre sidentschap van Castro door particu lieren en maatschappijen, wenscht do regeering, dat deze op rechtvaardige wijze zullen worden behandeld door de bevoegde rechterlijke autoritei ten." Ten slotte nog een KOMISCH BERICHT. De Itallaansche oud-minister., de zonderlinge, eigenaardige en beruch te Nasi die ook ai weet hoe de ge vangenis er van binnen uitziet is door zijn getrouwen te Traponi weer tot Kamerlid gekozen, en nog wel met 2705 van de 2718 stemmen. Stadsnieuws II. M. DE KONINGIN. Ook de bisschop van Haarlem heeft te beginnen met Zondag 17 dezer, bij zondere gebeden voorgeschreven voor H. M. de Koningin. Be sm. Ziekten. In de week van Woensdag 6 tot en mei Dinsdag 12 Januari zijn te Haar lem voorgekomen 6 gevallen van rood vonk, 2 gevallen van typhus en fobris typnoidea. ie Bloemendaal 1 geval van dyph- theritis. Te Haarlemmermeer 1 geval van diphtheritis. Te Heemstede 2 gevallen van rood vonk. Gratis uitdeeling van brood en koffie. Deelnemers waren heden 1036 kin- doren en 305 volwassenen. Ingekomen giften bij den heer II. LondonII. f 5. Bij den heer A. F. H. van der Vaart N. N. 1. Bij den heer M. \an Ommeren B. f 1. 13ij den lieer W. B. Guskens nihil. Bij den penningmeester II. v. Niel Hz. nihil. MUZIEK- EN VOORDRACHTAVOND. Woensdag was er in de bovenzaal van de Sociëteit Vereeniging weer 't gewone gezelschapje dames en heeren - meest jonge dames om te genie ten van de muzikale en lettel kundige gaven, die de welwillende medewer kers van dezen Toynboe-avond, ten beste gaven. Voor dezen keer was een zeldzaam mooi programma samengesteld Eerst kregen we muziek. De heeren WilLe- kes Macdonald, va® Aerdenhout, ga ven stukkeu voor violoncel en piano.- „Surabanda", „Corrinte" en „Ada gio", wei-ken van oud-Italiaansche meesters, die op zeer verdienstelijke wijze werden uitgevoerd, en gaven veel muzikaul genot, 't Pianospel van den vader sloot zich harmonisch aan bij het gevoelvolle violoncelspdl van den zoon, zoodat een heerlijk geheel verkregen werd. Ook de andere stik ken door dit tweetal ten gehoore ge bracht, stonden muzikaal zeer hoog. Mejuffrouw J. Berdeues van Berle- kom, van Amsterdam, had ais zange res veel en welverdiend succes. Van 't zevental nummertjes, die zij zong, leek ons het best 't diepgevoelde lied van Hélen© Swarth „Zijn dood". Ook een Aria uit „Messias" en „Het kleine sijsje" werden zeer verdienstelijk ge zongen. De begeleiding was bij mej. Tine Kirrwald, va® Santpoort, In goede handen. Eenige leerlingen va® de Amrter- damsche tooneelschool, de heeren Jeau Stapelveld en Joh. Timzott en mej. Beek, vermaakten de aanwezi gen met een serie mooie voordrach ten .Vooral mej. Beck had veel suc ces met eenige aardige spotliedjes, o. a ,,'t Breistertje", ,,'t Zusje" en ,,'t Is maar een kind". Het was dus weer een welgeslaagde Toynbee-avond.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1