Weerbericht Thermoineterstacid KEIJSER'S Schoenenmagazijn, lil Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland burgerlijke btanfi INUËZONDEN Stoomvaartberidiieo Marktnieuws MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorna. 10.50 uur). De Bildt, 14 Januari 1909. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Horta (Azoren) laagst© 722.3 m.M. te Tborshavn. Verwachting tot den avond van 15 Januari Wind Stormachtige, daarna afne mende Westelijke tot Zuid-Westelij ken wind. Gesteldheid van tie luchtzwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Uur 745 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 751 m.M. te Haarlem. Donderdag 14 Januari Hoogste gisteren 9 uur F. 88 Laagste hedennacht F. 85 Hedenmiddag te 19 uur F. 43 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. 82 Lange Voorstraat 1290 622 654 14 Gekozen Mr. SMIT. De uitslag In district III (vacature Groot), is als volgt: Uitgebracht 1772 Van onwaarde 43 Geldig 1729 Meerderheid 865 S 2 p *3 Leldsche pledn 513 113 262 116 22 Geld. Pad 571 79 317 163 12 KI. Heiligl. 688 121 406 152 9 EEN BELANGRIJKE VEIL1NS. Spoedig wordt „Spaaraoog" ver kocht, het bekende huis aan het Noorderspaarne, dat zijn toegang heeft aan den Harmenjansweg. Déze vorkooping zal des te meer de aan dacht trekken, omdat er verschillen de terreinen bij behooren. Daarover wordt ons het navolgende bericht: Het huis, hoe eenvoudig van buiten, is zeer practisch Ingedeeld en inge richt; uit. alle ramen heeft men de fraaist© kijkjes op de stad. en de om geving; vooral uit de prachtige rui me kamers (bei-étage) ensuite. Het uitzicht naar de Nieuwe Gracht is eenig mooi; eveneens wanneer men zijn blikken naar het Noorder-Spaax- ne richt. Verder is het ruime huis, dat verscheidene vertrekken bevat, goed en solide gebouwd en er is een prachtige tuin bij, keurig aangelegd en zeer luw gelegen. Huis en tuin zijn te zamen 27.67 Aren groot. Voorts worden er, behalve eenige aan het terrein grenzende heeren huisjes en werkmanswoningen, flin ke opslagterreinen verkocht met ko lossale schuren, werk- en bergplaat sen. Het geheel is bijna 1 Hectare groot en daarom verdient dit geheele ter rein zoo in het. bijzonder de aandacht, omdat het zich langs het Spaarne uit strekt ter lengte van 235 Meter; aan de andere zijd© ia het toegankelijk langs d© nieuwe brug aan den Kou- denhom langs den Harmenjansweg (den weg naar de Lichtfabrieken en andere particuliere industrieels on dernemingen. Het geheel ligt binnen Haarlem en is van het midden der gemeente spoe dig te bereiken. Vroeg of laat heeft de gemeente, die zich steeds meer en meer uithreidt voor verschillende doeleinden terrei nen noodig en dan zijn ze niet meer te verkrijgen. Denken we slechts aan liet oude Klooster tusschen het Spaarne en den Schoterweg, dat werkelijk bijna om niet te krijgen Ls geweest. Nu is de kans voor altijd verkeken. Nu ziet men ook zeer goed in, dat de gemeente Haarlem dit terrein ei genlijk noodig had. Een aannemer te Velsen is, na den rechter-commissaris en curator Inlichtingen te hebben verstrekt, uit de preventieve hechtenis ontslagen. Progressie in de belas- ting. Onze hoofdredacteur, de heer J. C. Peereboom, zal, daartoe uitgenoo- digd, op een nader te bepalen dag in oen gecombineerde vergadering van de Haarlemsche Handels ver eenlging en de R.-K. middenstandsvereeniging de Hanze spreken over liet voor stel van de heeren Middelkoop c.e. tot invoering van progressie in onze ge- ineeutelijke Inkomstenbelasting. Benoemd: Tot werkmeester van de meubelma kerij aan de Strafgevangenis alhier is benoemd onze stadgenoot de heer G. leemhorst. Geweten sge ld. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 'a Rijks schatkist, door tusschen komst van een Roomsch-Katholiek priester, van een onbekende uit Haarlem ls ontvan gen 40 ter voldoening rem te weinig betaald successierecht RAADSVERKIEZING. De uitslag der Raadsverkiezing In district I (vacature Stolp), is aldus: Uitgebracht 1290. Van onwaarde 14. Geldig 1276. Meerderheid 639. 1 "2 J 51 i - - S p a Raadhui» 622 349 265 8 Spaarnwouderstr. 668 273 3S9 6 1772 313 985 431 43 Gekozen de heer LASSCHUIT. Het merkwaardige van deze verkie zing ligt niet in het eerste district, waar de strijd altijd fel is en de ge kozene nooit meer dan een kleinen voorsprong op zijn tegenstander be haalt, wat we gezien hebben o.a. bij de verkiezing van de heeren RInkema en Kleijnenberg. Wie in dit district uit de bus komt, heeft het altijd op 't nippertje gehaald, nu ook Mr. Smit. Maar wel verdient het de aandacht, dat in het derde district, waar drie candidaten waren, de heer Lasschuit onmiddellijk gekozen is, zoodat de beide tegencandidaten te zamen min der stemmen verwierven, dan hij al leen. Uit de stemmencijfer8 blijkt vol doende, dat noch de sociaal-democra ten zich voor den heer Joosten noch de vrfjzinrjJg-defflocY&tén én liMiflteH zich voor den heer v&r. Veen hebben ingesoasffa^s. Dit blijkt duidelijk uit de nieuwste cijfers, welk© wij over dit district kunnen naslaan, namelijk die van Ju li 1907, toen de heer Middelkoop in 111 als gecombineerd linksche candi- daat bij de eerste stemming 960 stem men behaalde en bij herstemming met 1160 stemmen gekozen werd. Het blijkt ook hieruit, dat op den heer Joosten toen bij eerste stemming in dat zelfde district 485 stemmen wer den uitgebracht. Vergelijken we die cijiers met die nu zijn behaald, dan is 't verschil groot. Indien daaruit pen c-onclusie te trekken valt, is het deze, dat men niet al te vaak den zelfden candidaat moet stellen (de lieer Joosten is dat reeds herhaalde lijk geweest) en ook, dat de kiezers niet warm loopen voor een candidaat, dien zij, zoo goed als niet kennen, zoo als bij den lieer Van Veen het geval was. „KunstDoor Oefening" Door het mannenkoor „Kunst Door Oefening" zai eerstdaags onder lei ding van zijn nieuwen directeur, den heer Carei Phlippeau, in de concert zaal van de Soc. Verecniging een con cert gegeven worden. Militaire Zaken. We lezen in de Echo Kolonel H. C. A. Neeteson, com mandant van het 10e regiment inf. ie Haarlem, wordt eerstdaags bevorderd tot genera al-majoor. Desertie van huzaren. Eeonigen der nog vermiste huzaren zijn aangehouden. Zij waren per spoor naar Den Haag en Rotterdam vertrokken, maar werden daar Inge rekend en aan de militaire autoritei ten alhier overgeleverd. Ook waren eenige huzaren naar Egmond-Bimien gewandeld, die dus verder wilden dan hun kameraden, d.ie van Wijk aan Zee naar Beverwijk kuierden. Deze weglooperj zijn later langs het strand naar Haarlem terug gekeerd, bij de Zandvoortsche laan aangehouden en naar de kazerne overgebracht. Alle teruggekeerd© deserteurs zijn in de provoost gestopt. Deze strafin richting was in de cavalerie-kazerne evenwel te klein om allen te bevatten, waarom dan ook eenige huzaren naar de infanterie-kazerne zijn overge bracht, om daar in de provoost hun straf af te wachten. Het door den inspecteur der cavale rie ingesteld onderzoek naar de de sertie is nog niet geëindigd. Benoemd. Mej. E. Fontein alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Eer ste Doopsgezinde School. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een zilveren vingerhoed, bij A. Kuik, Dijkstr. 6 rood. Twee heerenboorden bij A. v. d. Voort, Gen. Cronjéstraat 28. Een damesparaplu ie cn een staart van een bont, bij N. Morensard, Bar- teljorisstraat 29. Een band waaraan een sleutel en een linnenzakje, inh. kalkoenen voor hoefbeslag, bij J. Jansen, Zuid-Pol derstraat 88. Een kinderboezeluar, bij C. Jansen, VV estergracht 55 rood. Een blauwe baret met speld, bij J. Hulshof, Nieuwe Kerksplein 26. j Aangifte is gedaan van het verlie- 1 zen van een Dortemonnale Lnh. ruina f 10. BEROOVING. 't Was Zaterdagavond en dus had de werkman die in deze zaak een leidende en ook lijdende rol heeft ver vuld pas z'n weekloon ontvangen. Helaas 1 heeft hij dit niet nuttig be steed. Integendeel 1 Hij ging aan 't drinken en kwam in een herberg in een steegje van min der goedeu naam. Daar waren vrou welijke en mannelijke vrienden, en 3 ook een voldoende hoeveelheid Schiedammer vocht. Een en ander had tot resultaat, dat de Zateuxlagavondvierder weer tot be- zilining kwam, toen hij op 't binnen plaatsje van de herberg lag, om z'n roes uit te si-apen. Toch voelde hij, dat een der herbergbezoekers z'n porfe- monnaie met 8 gulden uit den zak haalde. Deze zakkenroller stond nu voor de vierschaar. Hij onlkende, maar dit be lette niet, dat de officier van justitie die 't bewijs geleverd achtte en er op wees, dat de verdachte al vaak ver oordeeld is tegen hem een gevange nisstraf van twee jaar en zes maan den eischte. De verdediger, Mr. Moens. achtte 't bewijs niet voldoende voor een veroor deel ing en drong dus op vrijspraak aan. Hiermee was de beklaagde het vol komen eens l JEUGDIGE INBREKERS. Twee Haarlemsche jongens een 21- en een 17-jarige hebben in 't laatst van November een inbraak ge pleegd. Ze gingen naar een onbewoon de villa van mevr. De Vries aan den B rederode weg onder Santpoort, en haalden daar dit avontuurtje uit. De oudste sneed een ruit van het kelderluik uit en ging naar binnen. Hij kwam terug met twee messen, twee lepeltjes en een messenlegger. De buit was dus niet royaal 1 De jo-ngens verkochten het gestole- ne aan een „uitdrager" voor 80 cent, en hielden van dit geld „feest". Thans stonden ze terecht. Het O. M. eischte tegen de-n 21-jari ge die reeds vaak veroordeeld is een. jaar gevangenisstraf, en tegen den 17-jarige twee maanden. Jhr. Mr. Schorer, ais verdediger van den 21-jangea jongen optredend, drong op clementie aan, en Mr. Me- rens achtte het bewijs van de mede plichtigheid van den 2den beklaagde niet geleverd, UITSPRAKEN. D. M.( timmerman te Amsterdam, eenv. beleediging, 1 boete of 1 dag hechtenis. A. G. van S., zonder beroep te Haarlem, diefstal, ter beschikking van de Regeering gesteld. J. J. J. ter W., colporteursknecht te Haarlem, verduistering, 8 maanden gevangenisstraf. J. S., arbeider, zonder vaste woon plaats, diefstal, 4 maanden gevange nisstraf. J. C. T., tos werkman te Amsterdam diefstal, 3 weken gevangenisstraf. N. R.. arbeider te Purmerend, dief stal, 3 maanden gevangenisstraf. R. D., melkknecht, en C. N., werk man, beiden zwervende, bedelarij, ieder 5 dagen hechtenis en 3 maanden plaatsing in een R. W. I. J. P. v. Z., koopman te Wijk aan Zee, eenv. beleediging ambtenaar, 3 boete of S dagen hechtenis. R. D., tuinknecht te Beemster, dief stal, 2 maanden gevangenisstraf. C. V., boerenknecht te Beverwijk, 6ti'00perij met behulp van een wagen 12 boete of 12 dagen hechtenis. P. K., los werkman, G. H., haven- werkert J. P., houtzagersknecht, M. de V., havenwerker, allen te Zaan- dam, wederspuiinigheid en beleedi ging ambtenaar, de le twee maanden gevangenisstraf, de 2e lü boete of 10 dagen hechtenis, de 3e 6 weken ge vangenisstraf, de 4e 14 dagen gev an genisstraf. J u b i 16. Vrijdag 25 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. J. Akker man, drukker bij don heer Boom, voorheen firma De Waart, Klein Hei ligland, in betrekking kwam. Zonderlinge zaak. De justitie begaf zich heden naar Zandvoort, ten einde een onderzoek in te stellen naar de zonderlinge ge schiedenis met een aangeteekenilen brief waaruit diamanten vermist zou den worden. Tot lid van de Kamer van Toezicht over de Notarissen en Cand.-Notaris sen te Haarlem is benoemd de heer W. Terpstra, notaris te Benn.ingbroek en tot plaatsvervangende Leden dier Kamer de heer J. Willems, Notaris te Haarlem en de heer C. Stammies, no taris te Helder. BLOEMENDAAL. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde gewijzigde statuten van de vereeniging Afdeeling „Bloe- mendaal" van den Volksbond, Veree niging tegen drankmisbruik, te Bloe- m endaal. Art. 1 wordt nu gelezen als volgt Er bestaat te Bloemendaal ©ene af deeling van den Volksbond, Vereeni- j ging tegen drankmisbruik, welke zich ten doel stelt, in overeenstemming j met art. 1 van liet algemeen reglement I van den Volksbond, vereeniging te- gen drankmisbruik, het misbruik van j bedwelmende dranken te bestrijden, door de navolgende middelen lo. door hat bestrijden van den ster ken drank als volksdrank 2o. door het verspreiden van kennis omtrent de nadeelige gevolgen van liet misbruik van bedwelmende da-an ken j 3o. door het bevorderen eener deug- delijke uitvoering van wetten en an dere overheidsmaatregelen tot bestrij ding van het misbruik van bedwel mende dranken 4o. door het beperken van het aan tal verkoopplaatsen van sterken drank 5o. door het verbeteren van volks huisvesting an volksvoeding} Co. door het bevorderen van de be oefening van huisvlijt en van nuttige en fraaie handwerken 7o. door het veredelen van volksver maken 8o. door liet bijeenbrengen van een kapitaal tot bevordering van het doel van den volksbond 9o. voorts door al zulke wettige middelen, die aan het doel van don bond beantwoorden. SCHOTEN. Vreemde gast. Gisteravond zat in de lantaarn in de Cronjéstraat een kat. Hoe het beest er in gekomen is, is een raadsel daar de onderruitjéa slechts groot genoeg zijn, om er de hand door te steken. Bij het dooven der lantaarn werd nog geprobeerd om de kat er uit te halen, doch het beest was zoo over stuur, dat men moest wachten tot met een ladder de bovenkop er werd afge nomen, waarop de kat in een kalm oogenbLik de vlucht nam. HAARLEMMERLIEDE c.a. Voor de Nationale Militie, lichting 1911, zijn alhier 52 jongelieden Inge schreven. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de ver-eeniging IJsclub „Christiania", te Zuid-Schalkwijk, gemeente Haarlem- merltede en Spaarnwoud-e. De vereeniging heeft ten doel a. het maken en onderhouden van ijsbanen b. het veilig en ongehinderd ijsver- keer c. bevordering van hei winterver maak d. den toestand van het ijs open baar te maken e. doelmatige werkverschaffing op het ijs. BENNEBROEK. In de Dinsdagavond gehouden ver ga-dering van den R. K. Volksbond, nf-d. Bennebroek e. o., werden de heeren G. v. As&endelft, J. de Goede en P. van der Meij respectievelijk als voorzitter, penningmeester en com missaris herkozen. Als 2e voorzitter werd in plaats van den heer Th. Fre- riks, die bedankt had, met 46 stemmen gekozen de heer A. van Leeuwende heer M. de Vries verkreeg 21 stem men. Tot 2en secretaris werd in plaats van den heer P. Prins gekozen de heer J. van Bakel, mei. 46 stommen de heer P. Prins verkreeg 18 stem men 2 stemmen waren op den heer Van Selhorst uitgebracht. Gisterenavond geraakte van de lo comotief der om 7.46 uit Haarlem ko mende stoomtram, nabij de Benne- broekerbrug een veer defect. Na een half uur oponthoud kon de tram zich weder in beweging zetten. Een en an der verwekt© veel bekijks. SLOTEN. In den IJpolder en Sloterdijk zijn in de laatste nachten bij verschillende veehouders kippen en eenden ont vreemd; bij den landbouwer Van Breugel zelfs 25 in één nacht. Dit jaar zijn als raadsleden aan de beurt van aftreding, de heeren C. J. van Leeuwen, W. H. Schouten, G. Ter we ij en J. W. van Bronkhorst. BEVERWIJK. In het kiesdistrict Beverwijk wor den van vrijzinnige zijde reeds namen genoemd van candidaten voor de a.s. Kamerverkiezing. Van oud-liberale zijde wil men den heer Mr P. Tideman te Bloemendaal candideeren on de unie-liberalen heb ben het oog gevestigd op de oud-mi nisters Rink of De Meester. Wat de vrijzinnig-democraten zullen doen is nog niet bekend. Bij de voorstanders van staatspen sioen acht men den heer Frans Nei- scher t© Santpoort niet onaanneme lijk en daarom is het niet onmogelijk, dat. hij voor oen Kamer-candidatuur in liet district in aanmerking komt. De rechtsche p.--vtiien zullen den heer Pasmoors handhaven en zijn roeds aangevangen met een ijverige verzorging van de kiezersteelt. (Kennemerland). VELSEN. Bij de gisteren gehouden stemming voor elf leden van de nieuw op te richten Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de gemeente Velsen zijn gekozen bij eerste candidaatstel- ling: D. Bais, aannemer te IJmuiden; A. F. K. Rückmann, vischhandeloar te IJmuiden; G. Dekker, vischh an de- la ar te IJmuiden; M. J. Enzerink, ca féhouder te Santpoort; J. F. Klercq: roeder te IJmuiden; A. Pleging, fa brikant te Volseroord; A. M. Rogge band, industrieel te IJmuiden; II. Sant, drogist te IJmuiden; J. C. His, vischhandelaar te IJmuiden; F. P. Vermeulen, lid van den gemeente raad en rceder te IJmuiden en P. Smidt van Gelder, industrieel te \Vij keroog. ZANDVOORT. De Staatscourant bevat hel Konink lijk besluit tot vernietiging van het besluit van den raad der gemeente Zandvoor-t van 19 September 1907, tot aanbesteding van de uitbreiding der rioJeeriag eui de verplaatsing van liet uitloozingsbassin in die gemeente. Dit besluit is genomen op de vol geïnde overwegingen Overwegende, dat volgens dat plan het bassin zou worden aangelegd op i een afstand van ongeveer 500 Meter I van het zoogenaamde Boogkanaal, I welk kanaal bestemd is en dient om drinkwater u't de duinen naar Ara- sterdam af te voeren I dat ter plaatse, voor het bassin be- I stemd, de grens vao het draineerge- bied van de Amsterdamsche waterlei ding aanmerkelijk meer dan 500 Me ter van het boogkanaal verwijderd is; Idat het onder deze omstandigheden ernstig te vreezen is, dat het bassin zou leiden tot verontreiniging van het I water In het Boogkanaal met riool- stoffen dat die verontreiniging gevaar zou opleyeren yoor hen, die het water uit de Amsterdamsche waterleiding ge bruiken en daardoor de openbare ge zondheid zou bedreigen dat derhalve voormeld besluit van den raad der gemeente Zandvoort is tn strijd met het algemeen belang. GESCHENK AAN DE KONINGIN. Ook de echtgenooten van de burge meesters uit de Zaanstreek hebben zich op initiatief van mevrouw Elias Schuijt van Castricura, te Zaandam tot ©en comité gevormd, ten eind© ook namens de Zaansche vrouwen eai meisjes li. M. de Koningin bij de a. s. blijde gebeurteaiis een geschenk aan te bieden. ONDERZOEK INGESTELD. Uit Schoonhoven schrijft men aan Het Volk: Ter gerechtelijke schouwing is naar Rotterdam vervoerd het lijk van een vrouw, die, eenigszins in haar geestvermogens gekrenkt, zich voor eenige dagen met petroleum had be goten en toen in brand gestoken. Er bestaan vermoedens, dat haar man in beschonken toestand haar die pe troleum en lucifers had verstrekt. BRANDEN. Gister namiddag ongeveer halfvijf brak brand uit in een blok van zes burger woningen aan den Nieuwen Weg bij Veenendaal, toebehoorend aan A. Wagensveld. Het perceel, be woond door L. Berlijn, waar in de achterkamer bij de kachel, terwijl de bewoners afwezig waren, de brand ontstaan is, brandde geheel uit en van oe belendende perceelon werd een deel van ue kap vermeid, terwijl zij veel waterschade hadden. Vorzeke. ug dekt cie schade. Te Beersse zijn drie huizen, be woond door de gezinnen Lommers, Mertmans en Van Gompel, afgebrand. Oorzaak onbekend. Alles was verze kerd. ONGELUKKEN. Te Ilardinxveld is het 7-jarige zoon tje van A. K. door liet ijs gezakt en verdronken. ONDERTROUWD Jan. 14. Mr. D .P. de Monchy en G. J. Visser. GETROUWD: Jan. 14. J. Koning en C. M. Wesse- lius, M. Besier en J. IL Schultz. BEVALLEN Jan. 13. E. BaasSchxeinders, z. 14. G. M. do Jong—Stokman, d.A. M. Visser—Bronkhorst, d. OVERLEDEN Jan .13. F. W. Helm, 69 j., Magdaie- nastraatS. M, de Mou—Meij landt, 83 j., JanssLraat14. J. Hartveldt, 66 j., Jansstraat. i elegrammeu xios-Ayres uiun Amsterdam, vertrok 11 Jan. van V'go. Het stoomschip Zuanland, van Am* sterdam naar Buenos Ayres, vertrok 12 Jan. vun Lissabon. Het stoomschip Celebes, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 13 Jan. Kaap Roca. i &n ingezonden eiukkeu, geplaatst of niet geplaatst, wordt du kopie den insendu niet teruggegeven. Voor uen iuhoud dezer rubriek atelt da Uedactie zich uiet aausprukelyk. DE AARDBEVINGEN. WEENEN, 13 Jan. (Reuter). Tele grammen uit Potzen, Meran, Triest en Pola melden dat in den afgeloopen nacht omstreeks twee uur in deze steden vrij sterke aardschokken wer den waargenomen. ROME, 13 Jan. (Reuter). De Paus gaf, onder den levendigen indruk der voortdurende bewegingen van de aardkorst, last dat speciale gebeden moeten worden uitgeschreven in alle diocesen van Italië. MIJNGASONTPLOFFING. BASTIA (Corsica), 13 Jan. (Reuter). In de mijn Almassay heeft een gas ontploffing plaats gehad, waarbij tien menschen zijn gedood. Twee perso nen worden vermist. VREESELIJK ONGELUK. Reuter semt uit Londen De correspondent van de „Daily Telegraph" te New-York zendt een ontzettend verhaal over den dood van den Curagoo'schen kolen iron mier Vi- tuel van het'Nederlandsche stoom schip „Prins Willem 1" van den West- Indischen Maildienst. Toen het schip gereed was Dinsdagavond om te ver trekken, was Vituel bezig de oliepot aan den knikarm te vullen. Plotse ling werd in de machinekamer het bevel ontvangen om vooruit te gaan. De machinist Van der Vlies, die Vi- tuel's aanwezigheid niet had opge merkt, bracht de machine in bewe ging, zoodat Vituel letterlijk in stuk ken werd gescheurd. Van der Vlies was zoo ontdaan door den schrik, dat hij in New-York moest worden achtergelaten. Bij informatie bij dc directie van den Koninklijken West-Indischen Maildienst werd ons medegedeeld, dat de tremmer vermoedelijk pas op de reis naar New-York te Curagao in ciienst was genomen. De toestand van den heer Van dor Vlies ls geruststellend. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 13 Jan. van Suez. Het stoomschip Statendam arriveer de 13 Januari, u.m. van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Jan. te Sabang. Het stoomschip Prins W'llem I ver- trok 12 Januari van New-York naar I West-Ind'ië. I Het stoomschip Soestdijk arriveerde 13 Januari v.m. van New-York te Rotterdam. liet stoomschip Prinzregent Luit* pold, van Rotterdam naar Oost-Az'ë, arriveerde 12 Jan. te Aden. Het stoomschip Tabanan, van Rot- j terdani naar Java, arriveerde 12 Ja- nuari te Marseille. {Hot stoomschip Maasland vertrok 12 Januari van Buenos Ayres naar Amsterdam. 1 Hel stoomschip Rijnland, van Bue- Haarlom, 14 Jan. 1909. Aan den Heer Hoofdredacteur von Haarlem's Dagblad, Haar lem. WelEdelGeboren Heer. Naar aanleiding van uw bijschrift onder mijn ingezonden stuk in uw courant vuil gisterenavond, heb ik hef genoegen u le berichten, dat al d« stukken van Frans ilals sedert gis terenmiddag wederom op hun gewon* plaats in het Ge ineen tel ijk Museum hangen. eldu ieder, die zich voor de zaak in teresseert, is derhalve in de gelegen heid de schilderijen te gaan zien. Zoudt u dit schrijven willen puhll- ceeren in uw courant? Hoogachtend, Uw dw. CH. VAN DE POLL. FRANS HALS MUSEUM. Zandvoort, 13 Jan. 1909. Hooggeachte lieer Pe-srebooml Na kennisneming van het onder schrift van den heer Ch. van de Poll in uw blad van gisteren-avond, heb ik de eer u te doen opmerken, dat, waar het mij ten zeerste verheugt, mijn bron de barsten dieper beschreef als zij blijken te zijn, het door mij geconstateerde feit evenwel blijft, dal de vergankelijkskansen der Hal sen te groot zijn- En, in bijzonderheden ves tig ik uw aandacht op: a. Dat het Mauritshuis steeds ge lijkmatig en goed verwarmd is, ter wijl de Halszaal te kil blijft, ook bij stoken der nevenzalen. b. Dat het 't meest waarschijnlijk is, ook volgens deskundigen, dat een ge lijkmatige temperatuur voor 't be houd der verflaag 't voordeeligst is, al zijn te hooge temperaturen zeer schadelijk (Stedelijk Museum Am sterdam!) c. Dat regeneratie van vernis altijd gevaarlijk is voor de verflaag, vooral als de harsen weer opgelost worden, zooals de heer Vos schijnt te doen. d. Dat het de Commissie is die ad viseerde tot niet stoken' dit jaar, en het ge'volg het bedoelde ongeluk was. e. Dat men, met zulke groot© schat ten, niet nog van de ondervinding leeren, maar méér moest voorzi&ïi. f. Dat ligt mij vüorküiïit, toch wel degsiijk „nuttig" te zijn, om zich, wat betreft barst over de Adriaen Brou wer, ten minste vrij te pleiten van de verantwoordelijkheid. Hoogachtend, CONRAD KIKKERT, BROOD EN KOFFIE. Onder dankzegging aan hen, die ons hunne gaven reeds toezonden, komt de commissie der gratis-uitdee- ling een beroep doen op de offervaar digheid onzer geachte ingezetenen. De groot© toeloop alle dagen van nagenoeg een duizendtal kinderen en eenige hondorde volwassenen, die le zamen dagelijks ruim vijfhonderd KG. brood gebruiken, ongerekend de koffie, melk, brandstof enz., doen do commissie huiveren, aan de gebrui kers bekend te moeten maken, dat zij haar werk zal moeten eindigen we gens lo geringe inkomsten. Als de Commissie deze week door werkt, staat zij al voor een tekort. Moet dat? Neen, toch zeker, want er is nog gebrek. Een voorbeeld, er komt een knap gekleed man, schoorvoetend aangeloopen, tracht zich zooveel mo gelijk onzichtbaar te maken, bij het verlaten een vraag aan hem door een der commissieleden: „Heeft u geen werk?" „Neen", wordt geant woord. „Wat heeft u voor een vak?" Dit wordt genoemd. „Krijgt u werk?" ,.Ja, de volgende maand als het mee loopt, anders nog wachten. „Heeft u allang zonder werk geloopen?" „Ne gen weken en ik heb nog een zieken broor en een oude moeder, die heb ben ook 'nog niets gehad," er wordt hem eenig brood medegegeven, als uitzondering, want het moet hier ge bruikt worden. Hedenmorgen een man met negen kinderen, de oudste negen jaar, drie ziek. „Zijn de anderen ook hier geweest?" „Neen, mijnheer, ze kunnen de deur niet uit." Zoo zou ik kunnen doorgaan, maar zal dat maar niet doen. Weldadige stadgenooten, heipt de Commissie, zoodat wij nog eenige weken kunnen doorgaan met de gra- tis-uitdeeling. Laat ons niet moeten zeggen: „Wij kunnen niet meer!" want gesteld dat ecu klein gedeelte, die morgen an- dórs niets zouden gehad hebben, dan I is hot al meer als voldoende, met het i werk nog door te gaan in afwachting op steun? Namens de Commissie, M. v. OMMEREN, Secretaris- Nieuwe Gracht No. 1. Op de Woensdag 13 Januari alhier gehouden veemarkt waren aange voerd en verkocht: Koeien 3 stuks, f 200—f 240. N. kalveren 16 stuk9, f 1—flZ. Schapen 7 «tuks. 14—f 20.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2