HAARLEM'S DAGBLAD. Binnenland Uit de Omstreken Onze Lachhoek. FEUILLETON De Roode Pimpernel Stadsnieuws DE KUNSTAVOND. Ons wordt bericht, dat de belang stelling voor den Kunstavond op 19 Januari, georganiseerd voor de Ver eeniging tot bestrijding der tubercu lose, buitengewoon groot la De Commissie hoopt dan ook, aan de Vereeidging tot bestrijding der tuberculose een flink bedrag te kun nen afdragen. De heer Kriens werkt met zijn or kest belangeloos mede. Eveneens het Quartet Zalsman. Ook Louis Bouw meester stelde ziin kunst belangeloos disponibel voor net goede doeL De beer Helmhout levert gratis alle cos tumes De tooneelkapper Michelaem uit Am sterdam zal alle dames en hoeren be langeloos kappen. Welwillend heeft mevrouw De VeerDe Lange zich be reid verklaard de koren van de ta- bleaux-vtvanta in te studeeren. Zoo ook de heer Martin, onder wiens lei ding de dansen worden uitgevoerd. De schouwburg wordt gratis door de firma Bolderdijk en Lamfers versierd. Voor het llghalfonds. In de week van39 Januari J.L werd In dank voor bet Lighalfonda ontvangen van den heer Corn, van Niel Cz. f 8.55 en overschot vergade ring Jacob van Lennep 1.50. Een dankbare patiente, die gerul- men tijd in de Lighal is verpleegd ge weest, heeft o.a. schrijven gericht aan het Bestuur van het Lighalfonds, dat gaarne haar tolk wil zijn, om hare gevoelens van erkentelijkheid te brengen aan hen, die er recht op heb ben: „H.H.i Hiermede betuig ik mijn hartelljken dank voor den steun on dervonden van bovengenoemde ver- eeniging voor mijn verblijf in de lig hal, welk verblijf mij steeds in dank bare herinnering zal blijven. Den 17en December kreeg Ik mijn ontslag, wel niet hersteld, doch het vele goede dat ik daar mocht genie ten, doet mij veel eerbied gevoelen yoor den steun van de vereeniging. Mij met hoogachting noemende, UEd. dankbare dienares, (Volgt handteekening en JohandeV eer. Johan de Veer, hoofdleeraar voor klavier aan de Muziekschool van Toonkunst, verleent a. s. Zondag in de matlnée van het Sevczikquartet zijn medewerking in liet pianokwlntet van César Fran'ck. Een voorbeeld. Herhaaldelijk wordt door wielrij ders geklaagd, dat op buitenwegen zoo weinig de bepalingen van de mo tor- en rijwielwet wordeD nageleefd, vooral wat het uitwijken betreft van paard en rijtuig voor rijwielen. Dat zulks niet altijd gaat, lijdt geen twij fel, bv. op smalle wegen, doch waar het breede wegen geldt is het soms meer dan ergerlijk het optreden van do overtreders to hooren. Daarbij komt nog, dat over het algemeen het bewijs voor zulke overtredingen moei lijk te vinden is, zoodat de overtre ders velen, doch de veroordeelden weinige zijn. Daarom is het, dat wij het volgen de onder de aandacht van het publiek willen brengen ten voorbeeld voor hen, die het niet zoo nauw nemen met voornoemde bepalingen. Op den 2en November jL reed ze kere J. M. te Noordwijk des namid dags ten ongeveer half vijf op den Rijksstraatweg onder de gemeente Heemstede met zijn met een paard be spannen rijtuig en zulks links van den weg, dus aan de verkeerde zijde. De rijksveldwachter de Bruin van Zandvoort kwam hem rijdende op zijn rijwiel tegen en wel zich ook be vindende aan denzelfden kant, dus voor hem de juiste. Hoewe Ide Bruin herhaalde malen met zijn bel waarschuwde nechts uit te wijken, reed M. stil door, hoewel hij de Bruin erkende het bellen ge hoord en begrepen te hebben. Tegen M. werd proces-verbaal opgemaakt en hij nu heden wegens het niet be hoorlijk naar rechts uitwijken bij het tegenkomen van een rijwiel door den kantonrechter te Haarlem veroor deeld tot eene geldboete van f 20 te vervangen door eens hechtenis® Ir af van 10 dagen. BURGEMEESTERS VAN HAARLEM IN DE 19de EEUW. Een van onze lezers verzocht ons om een opgave van de namen der burgemeesters van Haarlem in de 19e eeuw, in de volgorde van bun optre den. Hieronder wordt aan dien wensch voldaan. 8 Januari 1803 werd ter vervanging van het „Comité van Algemeen Be lang", Ingesteld eene „Kamer van Wethouders". Hiertoe werden benoemd: Mr. J. Teding van Berkhout, presi dent IL H ovens. M. WiardL Mr. A. van Zeebergh, vloe-pres. Mr. W. Jager. 8 Juli 1804 werd in plaats van Mr. van Zeebergh benoemd J. W. Druy- vesteyn. 6 Aug. 1806 werd benoemd Mr. H. J. de Wijker8looth van Weerdesteyn, (die in Dec. 1807 bedankte), benevens I. Sterk. In Januari 1808 werd Ingesteld ter vervanging van b.g. Kamer het College van Burgemeester en Wethou ders. 20 Januari 1808 werd benoemd tot burgemeester Mr. W. Jager. 11 Januari 1811 werd de burgemees ter provisioneel gecontinueerd, onder de benaming van Mal re. Benoemd 19 Mei 1811 tot maire: A. van Wickevoort Crommelin, ln wiens plaats 2 Deo. d.av. werd be noemd W. Ph. Barnaart Deze legde 19 Nov. 1813 (den dag der omwente ling) zijne functie neder. Hierna werd Ingesteld eene Kamer van politie, tot welker leden werden benoemd op l.g. datum: D. Hoeufft, pres.-burgemeester. H. D. Gildemeester. G. A. Vermeulen. A. van Wickevoort Crommelin. In Januari 1816 werd deze Kamer vervangen door Burgemeesteren. Burgemeesteren: 2 Jan. 1816: D. Hoeufft, President, afgetreden 2 Jan. 1810. Mr. H. A Crommelin, afgetreden 2 Jan. 1818. J. C. Sibmacher, afgetreden 2 Jan. 1819 Mr. C. C. van Valkenburg, afgetre den 2 Jan. 1821. 2 Jan.: 1818. Mr. H. A. Crommelin, afgetreden 2 Jan .1822. 2 Jan. 1819: J. C. Sibmacher, afgetreden 2 Jan. 1823. 2 Jan. 1820: Jhr. D. Hoeufft, president. 2 Jan.: 1821: Mr. C. C. van Valkenburg. 2 Jan. 1822: Mr. H. A. Crommelin. 2 Jan. 1823: J. C. Sibmacher. Na 1824. 11 Maart 1824: Jhr. David Hoeufft tot 1838. Hij werd opgevolgd door: C. J. de Bruyn Kops. Overleaen 17 April 1858. 30 Juni 1858: Mr. P. M. Tutein Nolthenius. Af getreden 15 Sept 1859. 15 Dec. 1859: Mr. C. Fock. Wordt in Febx 1866 benoemd tot burgemees ter van Amsterdam. Maart 1866: Mr. E. A. Iordens. Afgetreden 31 Maart 1893. 1 April 1893: Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden. den eersten tijd de uitbreiding van 1 buizennet om d« kosten nog niet kan geschieden naar wegen met geringe bebouwing, erg Jammer is het, dat belangrijke verkeerswegen, waarvoor toch dadelijk gasverlichting is ont worpen, nog ln duisternis blijven verkeeren, zij het met hier en daar een petroleumlantaorn, die nu wij 't mooie gaslicht kennen, op een gloel- enden spijker gelijkt. Zoo ls 't ln den I-Iout, waar Juist op de verkeerswegen meer licht zoo hoog noodlg is, nog zeer donker, en vergissen wij ons niet, dan zou daarin toch verbetering gebracht worden, althans in de be sluiten van de Gemeenteraden van Haarlem en Heemstede, ruim drie maanden geleden genomen is daar van sprake. Men vraagt zich af, waarop de uit voering dier besluiten wacht. Meer spoed zou voor velen, die des avonds door den Hout moeten, en ook voor de particuliere verbruikers, die in het Noorden van onze gemeente nog niet kunnen worden aangesloten, gewenscht zijn. IJMUIDEN. Alhier is een afdeeling met een 50- tal leden opgericht van den Volksbond tegen drankmisbruik. Heit voorloopig bestuur bestaat uit de heereu G. Broekmeyer, J. F. de Klerck, ds. J. H. Koesre en pashtoor G. v. d. Poll. Men schrijft ons uit Heemstede: Nu in een lang gevoelde behoefte van betere straatverlichting in het grootste gedeelte der gemeente door de opening der gasfabriek flink is voorzien, valt de duisternis op de niet verlichte wegen des te meer op. Is het te begrijpen, dat althans in PRINS HENDRIK EN „EER STE HULP BIJ ONGELUKKEN." Met den gewonen trein van 11.2 uur Spoortijd kwam Z. K. H. Prins Hendrik Woensdag uit 's-Gravenha- ge te Amsterdam aan om de f eest- vergadering van de Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" bij te wonen, van welke vereeniging de Prins wel het Beschermheerschap heeft willen aanvaarden. Prins Hendrik, die in politiek ge kleed was, en door zijn adjudant, baron Van Asbeck, werd vergezeld, werd op het perron verwelkomd door den heer dr. C. B. Til an us, v oorzitter van het hoofdbestuur van „Eerste Hulp bij Ongelukken", mr. G. van Tienhoven,, Commissaris der Ko ningin en mr. Th. Stuart, hoofdbe stuurslid der genoemde vereeniging. Van de Koninklijke wachtkamer begaf men zich naar de gereedstaan de auto van dr. Tilanus, waarin Z. K. H. Prins Hendrik en Zijn adju dant, mr. Van Tienhoven en de gast heer plaats namen. Rechtstreeks werd naar het huis van dr. Tilanus, Heerehgraeht 460 gereden, waar ook de burgemeester, mr. W. F. van Leeu wen, aanwezig was en de andere le den van het hoofdbestuur. Nadat een korte bespreking over de aangelegenheden der vereeniging had plaats gehad en Prins Hendrik daarbij van zijn bijzondere belang stelling ha ddoen blijken, werd ten huize van dr. Tilanus de lunch ge bruikt Na de lunch begaf het gezelschap zich naar het Universiteitsgebouw. In de Senaatskamer vond de voor stelling van de afdeeiingsbesturen plaats, waarna Prins Hendrik de au la werd binnengeleid. Het groote pu bliek, dat de zaal geheel vulde, rees van zijn zetels op. Dr. Tilanus be klom vervolgens hel spreekgestoelte om deze feestvergaderlng, ter herden king tevens van het 15-jarig bestaan van Eerste Hulp bij Ongelukken, met een rede te openen. Spreker noemde het een groote eer, op dezen herinneringsdag het welkom te mogen uitspreken, waar hij 15 jaar als voorzitter van het hoofdbe stuur heeft mogen medewerken aan de geleidelijke ontwikkeling van een menschlievend streven van groo te beteekenis, en actueel, omdat de moderne geneeskundige wetenschap leeringen bracht, die voor de Eerste hulp bij ongelukken van groot ge wicht zijn. Is niet dikwerf een onge lukkige aan een slagaderverwonding verbloed, terwijl een juist aange brachte vingerdruk hem het leven had kunnen redden? Is niet soms een eenvoudig® beenbreuk, die gemakke lijk te genezen geweest was, door on doelmatig vervoer tot een gecompli ceerde geworden, die het verlies van het gewonde lichaamsdeel ten gevol ge gehad heeft? Zijn zilet vele en ve lerlei van deze voorbeelden nog aan te halen, vraagt spreker. Buitendien is bij de studie der wondbehandeling gebleken, hoe belangrijke rol daarin de reinheid speelt. Zonder succes Is het streven der vereeniging dan ook niet gebleven. Geleidelijk werd de waarde van onze denkbeelden hoo en hooger geschat, en groeide het be sef van hoeveel belang een algemeene verspreiding der kennis van „Eerste hulp" was te achten. Het aantal af- d eel in gen en leden nam steeds toe: vele cursussen werden voor een groot aantal toehoorders gegeven. Na gememoreerd te hebben, dat Amsterdam op het gebied van het reddingswezen eigenlijk alle landen vóór ls geweest, met de oprichting ln 1767 van de maatschappij tot red ding van Drenkelingen ging spre ker breedvoerig den ontwikkelings gang van de eigen vereeniging na. Met gerustheid durft spr. dan ook aan het einde van het derde lustrum het vertrouwen uitspreken, dat de Vereeniging nog voortdurend in af- deeüngen zal toenemen. Ten slotte memoreerde spreker, hoe veel de beweging ten bate van het reddingswezen en eerste hulp heeft mogen genieten van de hooge be scherming van het Vorstelijk Huis Nu wijlen Koning Willem III heeft persoonlijk de leiding bij de oprich ting van „Het Nederlandsche Roode Kruis" op zich genomen, en in 1862 de redding geleid bij den toenmallgen watersnood. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Moeder steunden o.a. de afd. Amsterdam meermalen met groote mildheid. „En zoo heeft het ons, Koninklijke Hoogheid", aldus besloot dr. Tilanus, zich richtende tot den Prins, „met buitengewone vreugde vervuld, dat Gij als Beschermheer der Vereeni ging hebt willen optreden, en ik ben de tolk van de geheele Vereeniging, om U. 11. H. onze oprechte dankbaar heid te betuigen voor dit besluit. En dit niet alleen om de eer, die U.K.H. daarmede onze Vereeniging heeft aan gedaan, maar ook omdat wij over tuigd zijn, dat dit den bloei onzer Vereeniging in hooge mate zal ten goede komen." Spr. herinnert aan het persoonlijk optreden van Z. K. H. bij de ramp van de Berlin, hoe de Prins ten. vori- gen jare het congres van Frankfort luister bijzette, door een rede ter ope- ningszitting uit te spreken, en nog dezer dagen voor zijn groote belang stelling voor-het reddingswezen deed blijken, door zijn optreden als voor zitter van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis. De voorzitter bood daarop Z. K. H. een oorkonde aan ter herinnering van H. D. besluit, om het bescherm heerschap te aanvaarden. Daarbij den wensch uitsprekende, dat de ver eeniging zich die onderscheiding waardig zal maken, en dat het haar een spoorslag zal zijn voort te gaan op den ingeslagen weg, en met ijver haar roeping te vervullen, steeds zich voor oogen stellende het Koninklijk devies „per aspera ad astra". De oorkonde is op perkament ge drukt en versierd met de wapens van Prms Hendrik, van Amsterdam en van de steden, waar afdeelingen der Vereeniging zijn gevestigd. In een banderole staan de namen John Fur- ley en Von Esmarch. In het midden een plaatje waarop iemand, die met een rijtuig een ongeluk heeft gekre gen, van „Eerste Hulp bij Ongeluk ken" bijstand ontvangt. En verder maakt de oorkonde dan melding van de benoeming van Prins Hendrik tot Beschermheer der vereeniging en van de aanvaarding daarvan door Z. K. H. Z. K. H. begaf zich daarna naar het Centraal Station om met den trein van 3.55 uur weer naar de residentie terug te koeren. MINISTER VAN WATERSTAAT. De Haagsche correspondent der Tal schrijft De vorige week, in onze persoonsbe schrijving van den overleden minis ter Bevers, wezen wij er op, dat diens heengaan voor het Kabinet Heems kerk niet alleen een gevoelig verlies ls, doch het 't ministerie in niet ringe ongelegenheid brengt. Onder de gegeven politieke en parlementaire omstandigheden zal men niet gemak kelijk een opvolger vinden, want over een maand of vijf staan wij voor den vierjaarlijkschen, electoral en veld slag. Immers bet zal zeer, zeer moei lijk zijn iemand te vinden, die direct en gaarne een ambt zal aanvaarden waaruit hij wellicht over eenige maanden, „als de stukken zoo geheel anders op het schaakbord kunnen ko men te staan", weder zal worden ver. stooten. Wie geeft daar gaarne z'n te. genwoordlge werkzaamheden voor prijs Er zijn wel personen, die u ver tellen, dat de vacature tot na de ver kiezingen onvervuld zal blijven, doch dat is moeilijk aanneembaar en zou voor den heer Tairna vrij onaange naam zijn. Men kan wel als vrij zeker aanne men, dat de nieuwe minister ook van Katholieken bloede zal zijn. De heer Bevers behoorde, toen hij benoemd werd, tot de parlementaire figuren zal zijn opvolger ook daaruit gekozen worden ?V\ an neer wij zoo eens de ge lederen der Katholieke Kamerleden naspeuren, dan ls er inderdaad wei nig keus. Er zouden slechts eenigen te noemen zijn, die in aanmerking ko men b.v. het Eerste-Kamerlid voor Limburg, mr. L. W. H. Regout, en het Tweede-Kamerlid voor Maastricht, mr. F. L J. Janssen. Maar verder... Neen, de waarschijnlijkheid is groot, dat de nieuwe minister van buiten het parlement zal worden ge kozen. Moge hel een krachtige figuur zijn, krach lig tegenover den bureau- er at ischen geest, die inzonderheid op het W aterstaatsdeparlament spookt Het „Centrum" schrijft: Zooals men weet, is de heer Talma belast met het tijdelijk beheer van het departement van Waterstaat en Ls te verwachten ook met het oog op de uitlandigheid van den minister van ülnnenlandsch© Zaken dat de ver vuiling van den zoo droevig vacant geworden ministerieelon zetel nog wel eenigen tjjd op zich zal laten wach ten. Iniusschen hoorden wij reeds bij geruchte eenige namen noemen van personen, die voor de opvolging van wijlen mr. Bevers in aanmerking zou den komen, o. a. mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, inge- nieur-directoux der rijksopsporing van delfstoffen en lid en secretaris van den Mijnraad te 's-Gravenhage, een man, die reeds bij zijn promotie en later blijk gaf van zijn kennis op het gebied van waterstaatbenevens prof. G. J. van Swaay, hoogleeraar te Delft, gelijk bekend een man van groote bekwaamheid. HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN. Wij vernemen, dat zich te Gent (Bel gië) een comité van 7 Nederlandsche dames gevormd heeft op initiatief van mevrouw Kuyk, echtgenoote van den Nederlandse hen consul, met het doel aan de Koningin ter gelegenheid der s. gebeurtenis een bakermand aan te bieden. (Hbld.) MINISTER HEEMSKERK. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, ls uit Enge land te 's-Gravenhage teruggekeerd, en heelt zijn ambtsbezigheden her vat. COMMISSARIS DER KONINGIN. De Haagsche correspondent der Te legraaf meldt Er gaat hier een hardnekkig ge rucht, dart. onze burgemeester, baron Sweerts, zal worden benoemd tot Commissaris der Koningin in Gel derland. Dat hij ex ernstig voor in aanmerking komt, mag mem wel als zeker aannemen. DE UITWEG. Naar wij vernemen heeft de burge meester van 's-Gravenhage de sociaal democratische raadsleden ter voor. koming va.n demonstratie vooraf in kennis gesteld van zijn voornemen om !n de eerste zitting van 1909 met vreugde ie gewagen van de blijde ver wachting, waarin H. M. de Koningin z'ch bevindt. De heer en Ter Laan en Hoejenbos hadden dan ook bij het uitspreken van 's burgemeesters Nieuwjaarsrede de zaal verlaten. (Vad.) ZOMERLUSTEN. Zomergast (tot een bewoonster van het hu's, waar hij zijn intrek geno men heeft) „En Jat noemt u een® rustige woning, met een stoomzaagf in de buurt „Vrouw „O jee nee, meneer.... dat zal ra'n man zijn, die Ls pas ingeslo. pen." KINDERMOND. Mevrouw, zei de dokter, u moef uw voedsel beter kauwen, waarvoor hebt u anders uw randen gekregen Maar mama, 3orak kleine zus, die tegenwoordig was, heeft ze niet gekregen, meneer Ze hebben hee wat geld gekost, niet waar, ma Pa bromde den heelen dag over de hoog® rekening. PROBAAT MIDDEL. Mevrouw (de kinderkamer Instor mend) „Truitje, wek dadelijk da tweelingen en laat ze maar flink schreeuwen, ik zie die vervelende me vrouw Schetter en hare nare doch ters aan onze huisdeur staan. Gunst, ze bellen al aan 1" NATUURGELUID. Kapitein „Sapperloot, sergeant, van wien is toch de hond, die daar voortdurend achter het front loopt te knorren Sergeant„Pardon, kapitein, dat ls Meier zijn maag maar." WANNEER MEN VERRE REIZEN DOET. A. (tot vriend, die vee! gereisd heeft) „Met dat reizen heb je al heel wat geleerd." B. „O, zeker'k weet b.v. na precies, wat de beste chocolade, de te koffie, hert beste tandpoeder, de beste zeep en het beste haarwater is." DAT VERANDERT. Jansen „Je zei laatst, dat je vriend zingt als een vogel ik hoorde hem laatst, maar zijn schorre, haast krassende stem deed me onaange naam aan Pietersen „De vogel, dien ik be doelde, was een kraai.' NOG KNAPPER. „Wat een hoeden tegenwoordig Ln dan moet je ze in Parijs zien Nu, verbeeld je, dat <k daar in een c&fé-concert oen goochelaar gezien heb, ds® zoo'n kolossus van een hoed •n een twintig frank-stuk veran derde. ,Is 't anders niet, sprak de heer V. Mijn vrouw kan in oen ommezientje een massa tientjes in een hoed veran deren. DIAMANTNIJVERHEID. De Amsterdam sc he correspondent van „Le Joaillier" meldt, dat dezer dagen de eerste diamant uirt Duitsch Zuid-West-Afrika >p de Amsterdam- sche markt ts aangevoerd. De dia- mant is va.n zeer zuiver gehalte, zoo dat zij niet gekloofd behoeft te wor den, maar de steentjes rijn in het al gemeen klem van stuk, niet grooter dan 16 oer 4 karaat. De geringe hoeveelheid diamant, die uit Duitsch Zuid-West-Afrika ter markt komt, in aanmerking nemende, gelooven de Amsterdamsche kooplie den dan ook niet, dat daardoor da prijzen gedrukt zuilen worden. DIEFSTALLEN. Men meldt uit Bergen-oj>-Zoom aan de „TeL" Dieven hebben z:ch D-nsdagnacht toegang verschaft tot de R.-K. kerk te N. BorgvlieL Zij ontvreemdden verschillende kerksieraden, w. o. een remonstrance en zijn vervolgens naar het café op de Wielerbaan gegaan, waar zij zich van eenig geld meester maakten. De poliLie was Woensdag morgen ijverig in de weer, tot liet in stellen van een onderzoek. Daar vermoed wordt, dat het Bel gen zön, en de plaatsen van diefstal zuidelijk van Bergen op Zoom zijn go- legen, bestaat er weinig kans op aan houding. OVERLEDEN. Vrouw A. v. <L A. te Schoonhoven, die zich met petroleum heeft begoten na een twist met haren man en toen haar kleeren in brand stak, is aan do gevolgen harer wanhoopsdaad over leden. POSTDIEFSTAL. Tijdens het vervoer per post tus- schen Zwijndrecht en Rotterdam, is ontvreemd een aangeteekende brief, inhoudende 14 wissels en accepten en 2200 mark aan Duitsch bankpapieren ongefron keerde postzegels. Enkele postbeambten zijn reeds verhoord en huiszoekingen hebben plaats gehad, doch zonder resultaat. Naar het Engelsch door Barones Orczy. Marguerite voelde zich de wanhoop nabij, toen zij dat slechte nieuws hoorde. Enkel haar groote zelfbeheer, schlng hield haar nog staande en voorkwam, dat zij de ongerustheid van den jongen man nog vermeer derde. Ofschoon hij het trachtte te verber gen, kon Marguerite zien, dat Sir An drew even verlangend was als zij, om zijn kameraad en vriend te entmoe- ten. Deze gedwongen werkloosheid was verschrikkelijk voor hen beiden. Hoe zij dien vervelenden dag in Do ver doorbrachten, zou Marguerite la ter nooit hebben kunnen zeggen. Zij was bang om zich te vertoonen, uit vrees, dat de spionnen van Chauvelin haar zouden zien, daarom had zij een privé zitkamer, en zij en Sir An drew zaten daar uren achtereen, hun best doende op gezette tijden wat te eten, van 't geen Sally hun bracht en met niets anders om zich bezig t® houden dan denken, vree zon en zoo nu en dan hopen. Do storm was gaan liggen, maar juist te laattoen was het getij niet geschikt om uit te varen. De wind was veranderd en overgegaan in een kal man N. W. bries juist den goeden wind om zoo spoedig mogelijk naar Frankrijk over te steken. En zoo wachtte dit tweetal, zich ai- vragende of het. oogenblik wel komen zou. waarop zij eindelijk hun reis konden beginnen. Er was een geluk kig oogenblik geweest op dezen lan gen .vervelenden dag, en dat was toen Sir Andrew weer naar de pier ging, en spoedig daarop terugkwam om Marguerite te vertellen, dat hij een vlugge schoener gehuurd had. welks schipper bereid was, om in zee to steken, zoodra het getij dat toe liet. Van dat oogenblik af schenen de uren minder vervelend te zijnhet wachten scheen muider hopeloosen eindelijk om vijf uur in den middag ging Marguerite nu dichtgesluierd en gevolgd door Sir Andrew Ffoulkes, die als haar lakei verschillende pak jes droeg, naar de pier. Eenmaal aan boord, wekte de fris- sche zeelucht haar weer op, de wind was juist sterk genoeg om de zeilen van de Foam Crest te doen zwellen, terwijl zij zich een weg baande naar de oj>en zee. De zon ging prachtig onder na den stormen Marguerite voelde zich kalmer te moede en mot nieuwe hoop bezield, terwijl zij de witte klippen van Dover uit het gezicht zag verdwij nen. Sir Andrew had allerlei vriendelij ke attenties voor haar en zij voelde, hoe gelukkig zij geweest was in haar keuze om hem in deze groote moei lijkheid aan haar zijde te hebben. Langzamerhand begon de grijze kust van Frankrijk in den avondmist op te doemen. Men kon reeds een of twee lichten zien flikkeren, en de spitsen van verscheidene kerken uit den ne vel te voorschijn zien komen. Een half uur later was Marguerite op de Fransche kust aangekomen. Zij was terug in het land waar op dit zelfde oogenbiiK menschen hun mede schepselen bij honderden om liet le ven brachten en onschuldige vrouwen en kinderen bij duizendeu naar de gevangenis sleepten. Alleen het gezicht van dit land en zijn volk sprak zelfs in dit afgelegen kuststadje van die heftige revolutie, drie honderd mijl van daar in het mooie Parijs, dat nu leelijk was ge worden door het aanhoudend stroo men van bloed van de edelste harer zonen, door het klagen der weduwen en het schreien der ouderlooze kin deren. De mannen droegen allen roode mutsen ln verschillende graden van reinheid maar alle met de driekleu. rig® cocarde aan den linkerkant vast- gestoken. Marguerite merkte met een huive ring op, dat hun gelaat in plaats van de vroolijke, lachende uitdrukking, die anders haar landgenooten ken merkte, nu zonder onderscheid een blik van sluw wantrouwen vertoonde Iedere man was in die dagen een spion voor zijn medemenschenhet onschuldigste woord lachend geuit kon opgevat worden als een bewij6 van aristocratische neigingen o< van verraad tegen het volk. Zelfs de vrou wen liepen rond met een eigemaardi- gen blik van vrees en haat in haar bruine oogenen allen keken naar Marguerite, toen zij aan land kwam, gevolgd door Sir Andrew en mompel den, terwijl zij haar voorbij Liep Weg met de aristocraten 1 Weg met de Engel schen Overigens nam men geen notitie van haar tegenwoordigheid. Zelfs in die dagen stond Calais voortdurend ln handelsrelatie met Engeland en En gel sche kooplieden werden hier dik wijls gezien. Het was algemeen be kend, dat met het oog op de zware invoerrechten veel Fransche wijnen on brandewijn in Engeland werden binnengesmokkeld. Daarmee was de Franech© burger niet weinig inge nomen hij zag graag, dat de Engel- sche Regeering en de Enzelsche \o- 'ning, die hij allebei haatte, bedrogen werden in hun inkomstenen een Engelsche smokkelaar was altijd een welkome gast in de herbergen van minder soort te Calais en Boulogne. Zoo dachten misschien vole der inwoners, terwijl Sir Andrew Margue rite door de bochtige straten van Ca lais geleidde, en die zich met een vloek omkeerden om naar de op zijn Engelsch gekleed© vreemdelingen te kijken, dat zij van p'.an waren belast bare artikelen voor hun eigen mistig land te koopen e® namen daarom ver der geen notitie van hen. Marguerite vroeg zich af hoe de hooge, massieve gestatte van haar echigenopt onopgemerkt door Calais had kunnen gaan en van welke ver momming hij zich zou hebben be diend om zijn edel werk te verrichten zonder te veel aandacht op zichzelf te vestigen. Zonder meer dan een paar woorden te wisselen, bracht Six Andrew haar dwars de stad door, naar de andere zijde dan waar zij geland waren, op den weg, die naar Kaap Gris Nez leidde De straten waren nauw, boch tig en er hing bijna overal een onaan gename lucht, een mengsel van visch en vochtige kelders. Het had hier den voxigen nacht tijdens den storm he vig geregend, en hier en daar zakte Marguerite tot de enkels in de mod der. want de straten waxen niet vee. licht behalve hier en daar door een lamp binnenshuis. Maar zij schonk geen aandacht, aan al die kleine onaangenaamheden. Misschien ontmoeten wij Blak©- ney wel in de „Grijze Kat", had Sir Andrew gezegd, toen zij aan wal stap ten, en zij liep als op een tapijt van rozenbladeren, want zij zou hem nu. bijna dadelijk terugzien. Eindelijk waren zij op hun bestem- ming gekomen. Six Andrew kend® blijkbaar den weg, want hij was zon der zich te bedenken in de duisternis voortgewandeld, en had niemand naar den weg gevraagd. Het was op dat oogenblik dan dat Marguerite zien kon, hoe het huis er van buiten uitzag. De „Grijze Kai", zooals Sir A i.e. -v haar genoemd had, was blijkbaar kleine herberg aun een van de buiten- wegen buiten Calais, en op de® weg naar Gris Nez. Bet lag op eeu klei nen al stand van de kust, want het ge luid van de zee klonk tot daar door. Sir Andrew tikte met de knop van zijn wandelstok tegen de deur, oil Marguerite hoorde een soort van ge grom e® eonigs vloeken van binnen Six Andrew tikte weer, ditmaal drin gender weer hoorden zij vloeken en daarop kwamen er sloffende voetstap, pen naar de -i-^ur. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5