SCOTT'S Emulsion .VERHURING VAN SCHIPPERS- KNECHTS. Bij de te Sneek gehouden verhuring tan schippersknechten was er, even- Als de laatste laren, meer vraag dan Cianbod. Daardc oonen bedongen worden, namelijk voor de binnenvaart, Yarieerend van j 160 tot f 320 voor de buttenvaart Van 250 tot 350, alles per jaar en fcoven kost en bewasschlng. BRANDEN. Door onbekende oorzaak 19 brand ontstaan in het pension „Villa Bij dorp" van den heer Bymohr aan den Toulon van der Koog weg te Ooster beek. Het huis brandde geheel uit en ook de inboedel ging grootendeels Ïerloren. De schade wordt door verze- ering gedekt OUDJES. Te De Steeg is het huwelijk voltrok ken tusschen een 72-jnrigen grijsaard die voor de 4de maai huwde, en een 60-jarige weduwe, die voor de derde maal in het huwelijksbootje stapte. GERED. In de „Brieven uit de Residentie" van de „Standaard" wordt medege deeld, dat een onzer landgenooten. die op zijne reis van Napels naar Al giers te Messina vertoefde tijdens de aardbeving, daaraan gelukkig is ont komen. De heer inr. E. L. van Emden bestuurslid van een anti-revolution- naire kiesvereenlging te 's-Gravenho- ge, logeerde dien nacht te Messina in bet eenige hotel, dat niet onmiddellijk ln puin viel, maar welks muren eerst den dag na de ramp instortten. Daar. door had hjj nog gelegenheid om te ontvluchten èn rich ie doen opnemen aan boord van een schip, dat hem naai* Tunis bracht. EEN VLOER INGEZAKT. Te Stad aan 't Haringvliet was de eehtgenoote van den heer C. Rnape in haai* woning, toen plotseling de vloer waarop zij stond, ineenzakte en zij naar beneden viel. Zoodra zij, van den schrik ©enigszins bekomen, weder grond ondér zich voelde en keek in welke omgeving zij was, bleek haar, dat zij gevallen was in een vroeger bewoonden kelder van 4 meter diepte. Met veel moeite werd zij uit haar onaangenaam verblijf bevrijd. TREURIG. Onze correspondent aan De Bildt meldt ons Gistermiddag heeft een 22-jarige vrouw een toeval gekregen bij een der villa's aan den Utrechtschen weg. Door de bewoners werd zij binnenge dragen en verzorgd. Toen zij bijkwam gaf zij haar naam op en ook dien van haren echtgenoot. Zij vertelde, vaak toevallen te hebben, den vorigen dag Jiog onder Amersfoort, toen was zij in een sloot geraakt. Zij kwam weer tot bewustzijn la het politie-buxeau aldaar. Haar man diende als soldaat te Utrecht, als z.g. achterblijver; hij moest nog 6 maanden militair Mij- ven. Zij zwierf nu *n zeer armoedige omstandigheden langs <ien weg en hoopte eerlang moeder te worden, bij onderzoek door de Bildtsciie politie werd alles bevestigd. De aangevraag de vergoeding, krachtens <ie Militie- wet, was aangevraagd, maar liet nog steeds op zich wachten. De arme vrouw werd door de bewoners ruim schoots voorzien van kleeding en schoeisel en met reisgeld voor tram en spoor in de gelegenheid gesteld, naai* Arnhem te gaan, waar zij het liefste naar Las wilde. (U. D.) ONGELUKKEN. Op het stations-emplacement Rozen- daal is overreden en gedood de voer man-rangeerder A. Wisse. Hoe het ongeluk is geschied, is onbekend. De ■verongelukte laat een vrouw met 5 kinderen achter. Op reis van Amsterdam naar Schoorldam, had schipper A. K. uit laatstgenoemde plaats, Woensdag middag liet ongeluk, tegen zijn voet een slag te krijgen van de kruk der motor, waardoor dit lichaamsdeel ernstig gebroken werd. Hij werd te Zaandam aan wal ge bracht en voorloopig verbonden. De arts aldaar achtte zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Amsterdam noodzakelijk. Te Nieuw-Brongerga (Fr.) schoot een 6-jarig meisje in een bijt en on der het i.s. De 7-jarige M. Pijlman zag dit, hij haalde het meisje naar bo ven en begon toen om hulp te roepen, <lie dra kwam. Het kind werd gered. EEN ROYAAL AANBOD I Een ingezetene van Enkhuizen, wiens vader 53 jaar geleden, daar de afdee- Idng van de Nederlandache Vereeni- ging tot afschaffing van alkoholhou- dende dranken oprichtte, heeft aan d'e afdeeling een belangrijke som ge schonken, voor den aankoop van een heeienhuis met grooten tuin, om het lot een geheelonthoadersgebouw met concertzaal, lees- cn vergaderlokalen in richten. VROEGE LENTE Men meldt uit Oudenbosch Gisteren werd voor het eerst door «enige landbouwers >n het Bossche laag een ooievaar gezien. Zou de lente reeds zoo dicht bij «ijn BRANDSTICHTING. Van de twee te Hontenisse, op ver moeden van brandstichting en mede plichtigheid daaraan, gearresteerde personen, is een, de 22-jarige schilder A. A. van J., na verhoor door den ree liter-commissaris, op vrije voeten gesteld. De ander ts ln verzekerde bewaring gebleven. DE STOOMREDDINGBOOT. Op den te Hoek van Holland gehou den officiealen oroeftocht met de nieuwe stoomreddingboot, werd een vaartsnelheid behaald van .ruim 8 1/2 Eng. mijl, een vaart die aan de ge stelde eischen voldeed. Na afloop der proeven werd de naamstandaard (Prins der Nederlan den) geheschen, zood&t deze niet lan ger geheim wordt a-ehouden. ZWENDEL 1 Een onzer lezers schrijft i Ongeveer drie weken geleden werd per advertentie ln een der bladen ge vraagd» ln «Rtö plaats van Nederland een agent voor een bankinstelling, adres Regentesselaan 15, Amersfoort. Wanneer men daarop schreef, kreeg men een circulaire, waarin werd me degedeeld, dat men zoo ongeveer niets behoefde te doen dan alleen maandelijks f 40 salaris opstrijken. Men moest echter eerst f 750 storten f 250 was ook genoeg, aoch dan zou de rest van het salaris worden afge houden. Bil informatie te Amersfoort was de onderteekenaar onbekend, terwijl ik juist uit Genève (de bank is gevestigd te Veveij) allesbehalve mooie Informa ties kreeg. „The Continental Nord Office ie Veveij", aldus wordt mede gedeeld, is een zaak, die haar slacht offers zoekt, gelijk de Spanjaarden met hunne geheime verborgen schat ten. Op het stadhuis te Veveij is d'e inrichting geheel onbekend, en op het handelsregister is er geene inrichting onder dergelijken naam Ingeschreven. Op het bureau van 't agentschap voor buitenlanders en binnenlandsche za ken is die Inrichting ook geheel onbe kend. Op bovengenoemde kantoren zijn reeds meer dan 30 personen naar informatie komen vragen, omtrent die zoogenaamde Inrichting. („Tel.") EEN KIND GESTIKT. Zondag had te Hasselt een droevig engehik plaats. Terwijl het kindje van J. H. P. dat in den kinderstoel zat, oen oogenblik door de ouders alleen was gelaten, geraakte het halsje van den kleine, die onderuit gegleden was bekneld in het koordje, waaraan het speentje gebonden was. Toen de moe der Ln de kamer terugkeerde, was hot kindje een lijk. MINISTER HEEMSKERK. De minister van Binnenlandsche Zaken is gister in audiëntie ontvan gen door H. M. de Koningin. COMMISSARIS DER KONINGIN. Naar wij uit goede bron vernemen komt het Tweede Kamerlid jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck ernstig in aanmerking voor de benoeming tol Commissaris der Koningin Ln de pro vincie Gelderland. (Tel.) RAAD VAN STATE. Blijkens bij den Raad van State, afd. voor do geschillen van bestuur, ingekomen Kon. besluit is gehand haafd de gedeeltelijke vernietiging door God. Staten van Zuid-Holland van de loting voor de nationale mili tie te Schiedam, in Oct. ji. gehouden en waarbij voor een der opgeroepen 10telingen tengevolge van een vergis sing een andere ioteling had loot. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE COALITIE. Naar wij vernemen, zal bij de aan staande Kamerverkiezingen, samen gewerkt worden tusschen den Vrijzin oig-Democratischen Bond en 't Alge meen Nederlandsch Werkliedenver bond. Ais grondslag dient het reeds vroe ger door ons medegedeelde, door com missies uit beide partijen ontworpen, concept-terk.ezaigspiogram, dat Zon dag zoowel door het Algemeen Ned. Werkliedenverbond als door den Vrij zinnig-Democratischen Bond in een buitengewone algemeene verga dering zal besproken worden. (Tel.) DE CHRISTELJJK-HISTORISCHEN TE LEIDEN. In enkele bladen wordt bericht, dat het Hervormd verkiezings-comité te Leiden is samengesmolten met de af deeling van de Christ.-Hist. Unie en thans vermoedelijk de drie Christe lijke partijen zullen gaan samenwer ken. STAATSPENSIONNEERING. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de Tel.: Op de onlangs gehouden algemeene vergadering werd door den Vrijz.-De- mocratischen Bond een commissie In gesteld, die in opdracht had het be- studeeren van het vraagstuk betref fende ouderdomsverzekering. Naar wij vernemen, U de commis sie thans zoover gevorderd, dat eer lang een rapport over deze zaak door haar zal worden uitgebracht. Of schoon de conclusie van dit rapport nog niet is vastgesteld, kunnen wij thans reeds uit goede bron mededee- len, dat het vrij zeker Is, dat deze conclusie zal luiden: staatspension- neerLng in zeer uitgebreiden zin, dus niet alleen staatspenslonneerng voor den werkman alleen, maar voor ieder, die bet noodig heeft. Vooral de invoering van de wet op de staatspensionneering ln Engeland heeft de overtuiging bij de commissie gevestigd, dat staatspensionneering niet tot de onbereikbare idealen be hoort. EEN DANKBETUIGING. De Italiaansche gezant bij ons Hof, graaf Sallier de Ia Tour, hertog van Cahvllo, heeft, onder dagteekenlng van 10 dezer, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken een schrijven doen toekomen, dat aldus luidt Mij linear de Minister, De grooie opwelling van deelne ming en milddadigheid, die Ln heel Holland zich heeft geuit bij de eerste berichten van de verschrikkelijke ramp, die Italië in rouw heeft gedom peld, had mij levendig getroffen en met de diepste erkentelijkheid had ik vernomen, dat verschillende comité'» gevormd waren, dat verschillende edele pogingen werden ondernomen te 's-Gravenhage zoowel als te Ajtv sterdam, te Rotterdam esi andere ste den ven Nederland om aan de cm ge lukkige slachtoffer» der aardbevingen Ln Sicilië en Calabrië te huln te ko men, En nu in bet bijzonder was IR erkentelijk aan Uwe Excellentie, om dat gij wel een comité heeft willen bij. eenrcepen. waarin de hoogste en meest op aen voorgrond tredende per soonlijkheden van het land voorko men. Ik lees zooeven 'n de dagbladen het sympathieke beroep dier hoeren op de milddadigheid van het edele Hollandsche volk en ik wil niet wach ten totdat de resultaten van dien op roep bekend zullen zijn, (welke, daar. van ben Ik zeker, een diepen weer klank zal vinden Ln het geheelo land), om aan Uwe Excellentie en ik ver zoek Haar dit wel te willen overbren gen aan de mede-onderteekenaars mijn hartelijken en oprechten dank te betuigen, alsmede mijn onbegrensde bewondering voor de groote en zoo eenstemmige beweging van deelne ming en milddadigheid, van de gehee- le Hollandsche natie jegens het Ita liaansche volk. Mijn erkentelijkheid 1» ook zeer groot jegens de Hollandsche pers, die niet heeft opgehouden om op meest warme en doeltreffende wijze haar deelneming te betuigen in het ongeluk, dat mijn land getroffen heeft. Ik zie dat besloten is zich van mijne tussehenkomst te bedienen om aan Italië de opbrengst te doen toekomen van de inschrijvingen, welke geopend zijn. Ik stel er prijs op, Uwe Excellen tie te verzekeren, dat ik mij met het grootste genoegen en bijzondere er kentelijkheid zal belasten met het overmaken aan de Bank van Italië te Rome, der gelden, welke mij zullen women ter nand gesteld en zulks op rekening van het Centraal Comité, sa mengesteld door de Koninklijke re geer ing4 onder daadwerkelijk voor- zutorscitap van Z. K. H. den Hertog van Aosta. Aan dit Centraal Comité is de verdeeling der gelden toever trouwd. Deze gelden, zuilen, tot tijd en wijle zij naar Rome zuilen worden gezonden, door mij voorloopig gede poneerd worden bij de Bank Landry te 's-Gravenhage, gelijk ik. reeds go- daan heb met de gelden, die mij tot heden rechtstreeks zijn toegezonden. Ontvang, mijnheer de Minister, met do herhaalde verzekering van mijn diepe erkentelijkheid de betuigingen van mijn bijzondere hoogachting. (w. g.) G. DE LA TOUR CALVELLO. TREURIG. In zijn woning aan den Ouden Eem- nesserweg te Hilversum is een man van 60 jaar aangetroffen in don aller, vuilsten eu armoedigsten toestand. Hij beweerde ziek te zijn en niet te kunnen opstaan, van zijn ligplaats van oude kleeren en lompen. Zijn li chaam was door vervuiling met wen den overdekt. De gemeente-genees- lieer dr. Doets» verleende geneeskun dige hulp en gelastte overbrenging naar de R. K. Ziekenverpleging. (Ilbld.) KINDERMOORD. Na de gerechtelijke lijkschouwing, vroeger vermeld, van het Jonggebo ren Kind der echtelieden Bonk, te Ma- charen, is do moeder in voorloopige hechtenis genomen. (N. R. Ct.) tfniueriaistf IN HOOGER BEROEP. Het Ainsberdamsche Gerechtshof heeft vernietigd het vonnis der Haar. iemsche Rechtbank, waarbij een jong mensen werd veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf wegens diefstal met braak in de woning van de weduwe Van den Berg te Haarlemmerliede. Opnieuw rechtdoende, werd de be klaagde vrijgesproken op grond, dat het onderzoek ter terechtzitting niet had opgeleverd het wettig en overtui gend bewijs. De behandeling van het hooger be roep tegen zijn medeverdachte door de Rechtbank te Haarlem ook tot 2 jaren veroordeeld werd dooi* het Hof uitgesteld, op grond dat hij we gens rijn verpleging in het kyankzin- nigengesticht te Medemblik niet kon verschijnen. DIEFSTAL. Voor de rechtbank te Arnhem werd met gesloten deuren behandeld de zaak contra de ex-verpleegster, later buffetjuffrouw in het Centraal-ge. bouw aJdaar, mej. H. J. W., die, zoo als wij onlangs meldden, vain den pachter van het Centraalgebouw, haar neef, een kistje met 4947.50 ont vreemdde. Tegen bekl., die bekende, werd 9 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Letteren en Knnst HAGESPELEN. De Hagespelers gaan „Huislijke Haard" van Frans Mijnssen spelen. DE OPERETTEVLOED. Na de café chantantvloed het spring tij der operette, ln Weenen zijn van de 10 theaters 8 min of meer operette- theaters geworden en ook elders ln midden Europa ziet men het uitgaan de publiek hoe langer hoe meer naar operettes gaan. Sport en Wedstrijden INTERNATIONALE VERWARRING. „De Soort" wijst er op, dat de in ternationale ven-warring ln de voet balwereld steeds toeneemt. Tegen de clubs, aangesloten bij den Engelsclien Amateursbond, die geregeld in kracht toeneemt, mogen de Hollandsche ver- eenigingen niot spelen. Tegen de clubs, aangesloten bij den ouden Franschen bond, mogen de Holland sche vereenigingen oók nfiet spelen. En nu is er in Zwitserland eene scheuring ontstaan en spoedig zal tegen de clubs van den anderen Zw't- sorschen bond evenmin gespeeld mo gen worden. Engeland, Frankrijk en Zwitserland, nog mu jaartje en de verwarring Is ten top gestegen. En dat aJles u't slaafsch ontzag voor ijzeren, alle veerkracht en frlschheid doodende reglements-bepallngen. Uit grenzeloozen eerbied ook voor den bond der Engelsche beroepsspelers. One Is die internationale verwarring, zoo eindigt het blad, een gunstig tee- ken voor de werkellik« amateure- KDOXi. VOETBAL. In verband met den Zuld-Noord- wedstrijd werden de volgende elftal- commissiën door het bestuur van den Ned. Voetbalbond benoemd ZuidM. de Boer, voorzitter j J. P. van Bel, secretaris, en D, J. v. d. Garde. Noord P. A. dellaan. voorzitter G. Dommerimg, secretaris, en J. H. M. van 't Oever. Kerk en School Drietal te Amsterdam ds. D. J. van Aalst, te Rotterdam dr. J. P. de Bie, te Arnhem, en ds. N. van Schouwen burg, te Mijnsheerenland. Bedankt voor liet beroep te Vlaar- dlngen door ds. G. W. C. Vunderink, te Amersfoortte BleLswïjk door ds. N. v. d. Snoek te Brakel (Geld.) te Helium door ds. P. G. Vlieg, te Oterdum. Bedankt voor het beroep te Zeddam (Geld.) door ds. A. Steehouwer te Eijs- den (L.). Ds. C. A. A. van den Wijngaard, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Usselo (gem. Lonneker), ie ter be schikking der regeering in Ned.-Indië gesteld, om benoemd te worden tot predikant aldaa.r GEREF. KERKEN. Beroepen te Zuidland ds. H. A. Munnik, cand. te Amsterdam, EVANG. LUTH. KERK. Beroepe nte Leiden ds. C. Stader- mann te Maastricht. Kort Nieuws. Volgens een bericht uit Berlijn, is da komst van den koning en de ko ningin van Engeland nu op 7 Februa ri vastgesteld. Zij blijven drie of vier dagen .De handel zal koning Eduard og de beurs een feest aanbieden. Volgens de Eclair heeft Picard, de nieuwe Fransche minister van mari ne, bij de vlootbeschrijving waaraan hij bezig is, ongelooflijke onregelma tigheden ontdekt, en is hij vast beslo ten ze aan den dag te brengen. Wordt hij daarin gehinderd, dan neemt hij zijn ontslag. Een Tartaarsche millionalr, eige naar van petroleunibronnen bij Ba koe, Is opgelicht, vermoedelijk door Perzische roovers. Russische ruiterij zet de bende na, die naar de Perzische grens vluchtte. Zaterdagavond is er op een concert, te New-York ln het Metropolitan Ope ra House gegeven, 37,500 voor de Italiaansche slachtoffers bijeenge bracht. De sterren van de opera ga ven hun medewerking voor niets, verkoop van programma's, waarmee leerlingen van de koristenschool wa ren belast, bracht 1500 op. Er werd een verkooping gehouden, waarbij Caruso een zilveren snuifdoos voor 875 kocht, enz. Het veTzet van de Fransche genees- heeren en studenten in de medicijnen tegen de invoering van eer nieuw exa men heeft succes gehad. De minister van onderwij8 heeft n.l. Ln den minis terraad medegedeeld, dat hem bij on derzoek was gebleken, dat de om standigheden, onder welke het schrif telijke examen had plaats gehad, van zeer abnormalen aard waren geweest, zoodat hij het examen als niet gehou den beschouwde. Dit zal waarschijnlijk wel de in leiding zijn tot de algeheelo afschaf fing. Generaal StoesseJ en admiraal Ne- bogatof, die beiden 'n de Peter-en- Paul-vesting te Petersburg hun straf van tien jaar ondergaan, hebben den Tsaar om genade gevraagd. Bij het openen van de post te Nowo- Mikolajefsk uit Tomsk aangekomen, bleken er twee pakken met 285.000 roebel inhoud verdwenen te zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. Met de flesch grootgebrachte kinderen zullen, tegenstaande aÜe roogelyko zorgen, dikwerf ni< flink g plaats flink groeien alt noodig it en dikwyls gaan zy in plaats van vóóruit, achteruit. Scott'i Emulsion it zóó voedzaam, zóó AANGENAAM in te nemen en licht verteerbaar, dat het juist den stoot geeft, noodig om en gunstige wending tol itand te brengen. Maar men ga voort met het gebruik van Scott't Emulsion totdat het kind zich verheugt in volle kracht en een gezonden geest. De echte wordt en it iteedt uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., London, volgens hun oor- tpronkelyk recept en hun onvergelykelyk bereidings- procet. Ten bewyze van het echte preparaat vindt men den naam Scott't Emulsion op de flesch en de verpak king. Bovendien komt op de verpak king voor bet handelsmerk van Scou't Emulsion—de Visscher met de Visch. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emulsion de echte icott't Emulsion, BIJ alle npotheKer? en drogisten. üemengd Nieuws EEN VREK. Uit Libau, in Polan, wordt melding gemaakt van den dood van een be kenden man in die plaats, met name fagakie. Hij werd doodgevroren ge vonden in zijne kamer, die, 'm weerwil van barre koude, uiet verwarmd was. Deze Tagakis had vele mllldoenen, maar hij leefde als een echte vrek. HANDIGE DIEFSTAL. Midden in Parijs is op klaarlichten dag ongeveer een m'llioeo francs ge stolen en niemand weet waar het ge bleven is. Een vrachtwagen van dé groote spoorweg-maatschappij Parijs- Lyon-Marseille hield stil voor een kantoor in de ChausséedV.utin. De wagen was van achteren geoDend en de vrachtrijder l>ep heen en weer om ïkjes binnen te dragen ln een k&n- >or. Ten slotte ging hij naar den bok, waaronder hij een zak met vijf tien pakken bad b«waard. Hei wa ren allemaal effecten. Hij zoent over al, maar alles was gevlogen. De man had den schat niet langer dan enkele minuien onbewaakt gela ten, maar die tijd was voldoende voor de dieven, die zeker op den loer liebben gelegen. EEN MONSTER. In liet dorpje Rudeschowitz, bij Gratz, ls een 13-jarige knaap gevan gen genomen, die drie moorden op kleine meisjes op zijn geweten heeft. Den laatsten moord pleegde de jon gen, die geen spoor van berouw ver toont, op een 5-iarig meisje, dat hij in een gang trok en hot daar twee stelten ui hals en huik toebracht. Vervolgens stopte hij het lijkje ach- groote houtblokken, waarop hij be daard heen ging. Het jeugdige mensch-dier antwoordde, onder vraagd zijnde, dat hij al veel vroeger graag bloed za.g en dan den onweer- staanbaren aandrang tot dooden in zich voelde. DE OUDSTE PENSIOENTREKSTER in Engeland te de 105-jarige Rebecca Clarke. Het wonderkrasse vrouwtje herinnert zich nog heel goed, dat haar broeders uittrokken naar den slag van Waterloo. Zij huwde in 1830 met Charles Clarke en schonk dezen op 50-jarigen leeftijd haai* laatste kind. Op den pensioenda^ stond ze om tien uur op, kleedde zich zonder liulp aan en ging toen met haar longsten zoon, Harry, naar het betaalkantoor. Ze beklaagde zich er over, dat haar zoon „zoo vreeselijk langzaam" liep. Aan een Interviewer vertelde zij, nog gemakkelijk 2 1/2 mijl in liet uur te kunnen wandelen. EEN KERK INGESTORT. Omtrent de Instorting van 't kerkje te Nax (Zwitserland) op Zondag 1.1., toen het kerkbezoek naar aanleiding van den St. Gotthardsdag juist veel drukker was dan gewoonlijk, deelt het „Berl. Tagebl." het verhaal mede van een ooggetuige, aan hetwelk wij het volgende ontleenen Langzaam sterft het klokgelui weg. De geestelijke bestijgt den kansel, spreekt een gebed uit en begint onder aandachtige stilte zijn preek. Hij heeft nog slechts enkele zinnen uitge sproken, toen van het koor af een der zangers uitroept„Pas op, er raakt een stuk van het plafond los". De geestelijke onderbreekt zijn preek en roept uit„Wat er te doen maar op hetzelfde oogenblik gaf het onverbiddelijke noodlot reeds liet ant woord op de zoo ongewone vraag. Het ongeluk was al geschied in enkele oogenblikken was r.amelooze smart over het dorp gekomen, in een oog wenk was de kerk veranderd ln een huls van rouwe. Over een lengte van 13 M., van het orgel af gerekend, viel met een lievig gekraak het uit tufsteen bestaande gewelf naar beneden. Er ontstond een ontzettende paniek. De verwarring was onbeschrijflijk en hartroerend het weenen en kermen der gewonden. Men begon, zonder een oogenblik te verliezen, met het reddingswerk. Er werden onmiddellijk renboden gezon den naar alle omliggende dorpen, het eerst naar het op 2 1/2 uur afstands gelegen S'tten. De gewonden werden op rieden gelegd en naar Vernamiège gebracht. Uit Sitten, waar men te 12 uur van het ongeluk bericht kreeg, brak onmiddellijk een uit geneeshee- ren en andere personen samengestel de reddingsbrigade op. Deze ontmoet te onderweg de eerste gewonden, die naar het ziekenhuis te Sitten werden vervoerd. De weg van Sitten naar Nax over den met sneeuw en ij zei be dekten weg was uiterst moeilijk en gevaarlijk. Toen de reddingskolonne te Nax was aangekomen, ontstond er opnieuw een paniek onder de gewon den. die om het hardst schreeuwden om maar het eerst door de gemees- heeren geholpen te worden. De kalm te keerde eerst terug, toen de „N&Wo- nalrat" Kuntschen met de rechterlijke macht da ongeluksplaats betrad. De kerk biedt een ontzettenden aan blik zij is van binnen geheel en al vernield, de vloer en de muren zijn tot hoog bovenaan bespat met bloed vlekkon. Een zwaar blok ligt Juist in het middenpad ware het eenige c.M. zijwaarts gevallen, dan zoude alleen dit stuk steen misschien tien personen hebben gedood. Onder het puin liggen gebedenboeken, rozenkransen, orgelpijpen in bonte wanorde door elkander. De geestelij ke op den kansel bleef ongedeerd. Er wa9 reeds sinds ge rut men tijd een scheur in het plafond geweest herhaaldelijk was deze reeds dicht- genleisterd en ook nu was weder be sloten tot een reparatie, thans helaas door het noodlot overbodig gemaakt. Het aantal dooden bedraagt volgens officieel© opgave 31 personen. Koloniën GELE KOORTS. Omtrent 't optreden der gele koorts te Paramaribo schreef de N. Sur. Cour. van 24 Dec. 1.1. het volgende: In tusschen Is een tweede slachtof fer gevallen: een plantagekoelie. Drie matrozen van een ter reede liggende Russisch zeilschip zijn naar Poele- pantje geëvacWd, alwaar de polltie- wonlngen ontruimd zijn en barakken voor lijders of verdachte lijders zijn opgezet. De officier van gezondheid De Vries Robles, benevens de twee med. studenten, ais adslstenten en ee nige oppassers van het Militair Hos pitaal zijn met den dienst aldaar be last, terwijl door den chef van den militairen geneeskundigen dienst, te vens tijd. geneesk. inspecteur dr. Koch en den officier van gezondheid Flu, op de hygiëne In de stad nauw lettend het oog wordt gehouden en bij Ieder verdacht geval een nauw keurig bloedonderzoek op den patient wordt Ingesteld en de woning ontsmet door een vaste brigade, onder leiding van een deskundige. Bij gevallen waarbij geen afdoende afzondering In huls verzekerd ls, wordt de zieke terstond naar Poelepantje overge bracht. Heden hebben zich 3 nieuwe sus pecte gevallen voorgedaan, terwijl bij de 3 matrozen geen beterschap wordt bespeurd. INGEZONDEN >ran ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek stelt ed Redactie zloh niet aansprakelijk. Waarde Heer Redacteur 1 Eenige maanden geleden plaatste ik, in uw blad, een stukje over het Bonnenstelsel van de bier in de Sme destraat gevestigde boter-affaire, on der den hoog klinkenden naam van Coöp. Boerenbond (1). Daarin beklaagde ik mij, dat ik meermalen mijn bons ter inwisseling aanbood en toch den daarop vóóruit- betaalden gulden maar niet terug kon krijgen. Ik was geen afnemer, geen lid, geen klant meer, dus mijn gulden was perdu, fuffff I geblazen. Boerenbond Welke boer heeft nu mijn gulden 'n den zak Je zou op zoo'n manier het land krijgen aan alle mogelijke en onrao- jelijke boeren, boertjes, en wat ver der met boter en melk omgaat. Door plaatsing van dat stukje kwam ik in aanraking met eenige men sehen, dien hetzelfde overkomen was. En iemand wonende Westergracht (2) verklaarde mij, moeite en tijd er voor over te hebben, om dien Bond eens op zijn plicht te wijzen. Niets kon mij aangenamer zijn. Men weet, de formaliteiten, aan zoo iets verbonden, zijn niet gering: burgerlijke stand, legitimatiebewijs, politie, aanvraag gratis procedeeren, consultatiebureau, kantonrechter, be handeling, uitspraak, enz., een opof fering van tijd, m oen te, en geduld, die ik bijzonder respecteer. Wat was nu 't resultaat De boeren pardon de Boe renbond och, neen i de directeur is veroordeeld om dien man zijn bon9 te betalen, met de verloopen rente en de kosten van het geding. Het is wel iets, maai* niet genoeg, want elkeen, die zich ook benadeeld meent, kan nog niet zijn geld door die uitspraak terug krijgen, maar moet dienzelfden omslachtigen weg weer gaan. Nu weet men maar al te goed, dat vele menschen liever hun geld prijs geven, dan zdch tot den rechter wen den, omdat ze daarvoor uit onkunde of ervaring eenigen schrik hebben. In uw blad zag ik nog naar een' bericht over die zaak uit, te vergeefs. Ik had gerekend op Kees, uwen ver slaggever, die de schets gaf van de schilders op den Bavo-toren hij was nu eenmaal op de Groote Markt, en had, zich even omdraaiende, met zijn verziende oogen ook iets van de Sme- destraat kunnen zien en vertellen, 't Is zeker zijn aandacht ontsnapt, hoe wel ik het van genoeg belang, ja, al gemeen belang vind, zoo iets onder do oogen vo,n het publiek te brengen. Nog i.n het bezit van bovengenoem de bons, zal ik mij verder geen illu sies meer maken. Ik denk ze maar voor weinig te koop aan te bieden of voor een hoog en prijs aan verzame laars van curiositeiten. Misschien weet een van uw lezers mij daarvoor 't ee-n of ander adres aan de hand te doen. Bij voorbaat mijn dank, ook aan u, voor de welwillende plaatsing. Uw dw. dn., J. MISSET. Korte Zijlstraat 11. (1) Waar zou ik kunnen vinden of nazien wie de loden van dien bond zijn. (2) Adres te vernemen Korte Zijl straat 11. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Zuiphen, 7 Jan. J. Koning, winke lier in Bchoenon, te Winterswijk. Rechter-commissaris mr. F. L. J. G. Dikema; curator mr. J. B. Sölner. D. de Ruyter, molenaar en koop man te Ernst, onder Epe. Rechter commissaris jhr. mr. J. H. J. C. Mar tens van Sevenhovencurator mr. G. A. IJssel de Schepper. Groningen, 8 Januari. S. Albronda, koopman en kleermaker te Slochte- ren. Rechter-commïssaris mr. L. Bol- thenius Lohman curator mr. S. Trle- zenberg, in Ten Boer. H. J. Zandt, koopman te Gronin gen. Recbter-comm'ssaris mr. F. G. Koolcurator mr. Tj. Alma. Tiel, 8 Jan. G. J. Alpher ts, schoen maker te Geldermalsen. Rechter-com- missaris mr. J. van Gelein Vitringa curator mr. J. J. Tilanus. Almelo, 8 Januari. J. Rakers, rij wielhandelaar, te Oldenzaal. Ree li ter-commissaris mr. J. H. G. Jorrits- macurator mr. dr. M. G. ten Cate, te Hengelo. Utrecht, 6 Januari. De naamlooze vennootschapUtrechtsche Verzeke- ringbank „de Voorzorg", gevestigd te Utrecht. Rechter-conimissaris jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije curator mr. B. L. Pli. van Lier. Breda, 8 Januari. A. Koks aanne mer en metselaar, te Gilze. Rechter commissaris mr. W. P. A. Hellegers; curator mr. Ed. J. M. Sassen. Amsterdam, 11 Januari. G. M. Klks, koffiehuishouder aldaar. Rechter commissaris mr. H. M. Witsencura tor mr. J. G. Stibbe. Ph. Gans, diamantbewerker, Wa tergraafsmeer. Rechter-commissaria en curator als voren. L. A. Derksen, schrijver bij den post- en telegraafdienst, Amsterdam. Rechter-commissaris en curator als voren. Opgeheven F. Veltman, kleermaker en petten maker, te Waalwijk. Geëindigd P. W. G. Gout, gepensionneerd of ficier te IJsselmonde. J .Key, kaashandelaar te Leiden. J. A. Hufen, te Naarden. A. C. Snieders, bierbrouwer, te Stra tum. Burgerlijke Stand SCHOTEN. Ondertrouwd: J. Rooseen G. Raat- gever, D. Vos en J. H Cats. Bevallen B. E- StremmingKan, d. E. van der Leden—Van Manen, z.H. van der WorffVan Huizen, d. H. Koers en pastoor G. v. d. Poll. A. Steon—Munsterman, <L Overleden: H. Henneman, 61 j., J- J. Hogerheijde, 11 mnd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6