NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang, No. 7839 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 16 JANUARI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1.23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummersi 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0. tO Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing» 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratief Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zulder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dl» blad Is uitsluiten gemachtigd het AJge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78; Amsterdam. Telepboon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 16 JANUARI. Schouwburg: De Meikoningin, 7-J Inschrijving yan Leerlingen aan de Scholen voor gewoon lager onderwijs. De Burgemeester van Haarlem doet te weten, dat voortaan tweemaal per jaar toelating zal plaats hebben van mieuwe leerlingen op de Scholen voor gewoon lager onderwijs Nos. 1 tot en met 10, en wel op 1 April en 1 October. Bij hunne plaatsing moeten de kin deren den leeftijd van zes jaren heb ben bereikt. Voor zoover echter de schoolruimte en de beschikbare on derwijskrachten dit veroorloven, kun nen ook plaatsing erlangen de kin deren die den leeftijd van vijf jaren en negen maanden hebben bereikt. Voor de toelating op 1 April a.s. zal de inschrijving van kinderen, die op dien datum minstens vijf jaren en ne gen maanden oud zijn, aanvangen op Maandag 18 Januari a.s., en gesloten worden op 29 Januari d.a.v. Zij ge schiedt aan de schoolgebouwen door de Hoofden, die daartoe aldaar zitr ting hebben op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag gedurende één uur vóór den middag-schooltijd. Haarlem, 15 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, H. D. KRUSEMAN, L. B. Buitenlandsch Overzicht Nu de bijzonderheden over de ram pen in Italië sterk minderen, is alle aandacht weei' op het BALKAN-VRAAGS TUK gevestigd. Geen ^vonder, want Hog al' tijd wordt daar door de heeren van de „hooge oolitiek" een partijtje schaak gespeeld, dat over 't wel en wee van Europa heslissen zal. Met blijdschap hebben we verno men, dat tusschen de grootste vijan den (wat sterkte betreft), Turkije en Oostenrijk-Hongarije, eene overeen komst is getroffen hien weet, dat de Donau-monarchie aan den Sultan 2 1/2 mUlioen Turksche ponden zal betalen, voor de overneming der staatsdomeinen in de geannexeerde provinciën Bosnië en Herzegowina. Dit is wel aardig gevonden, „voor de overneming van de staats-domei- nen". Bepaald listig I De Oostenrijk- sche minister baron Aehrenthal had voor enkele maanden zoo beslist ge zegd wii willen den Turk géén scha devergoeding voor de annexatie ge ven, zooda.4 er nu wel een anderen raam voor schadeloosstelling gevon den moest worden. In wezen blijft de zaak evenwel gelijk. Turkije staat de provincies finaal af. maar ontvangt idem zooveel. In 't O.-II. rijk is men maar ten deele met deze oplossing ingenomen. „Men" zegt, dat door dit toegeven aa.n Turksche eischen het aarlzien der monarchie geleden heeft. Beter ware 't geweest da.n maar d« kanonnen te laten spreken. Gelukkig zijn de re geerders in 't rijk van Franz Joseph verstandiger geweest. Een week oor log kost meer dan deze 21/2 millioen. en bovendien, er moost een ednde aan don gespannen toestand komen. De gedeeltelijke mobilisatie had reeds 200 millioen gekost en de handel leed on noemelijke schade door den Turk- schen boycot. Thans hopen de kooplieden in het O.-H. rijk, dat de boycot opgeheven wordt Dit zal dan ook wel. wan! reeds weken geleden werden de kooporders afgesloten onder de bepaling „te le veren na de beëindiging van den boycot". Maar het is de vraag, of de handel tusschen beide landen wel ooit weer zal worden wat hij vroeger is ge weest. De Engelschen zullen wel een graantje meepikken uit dezen Turk- schen schotel 1 Zooals te verwachten is, juicht de buitenlandsche pers de overeenkomst tusschen Turkije en Oosteurijk-Hon- garije toe. De Engelsche pers is vooral goed te spreken, maar toch worden enkele „steken onder water" gegeven, die men in Oostenrijk zeker wel zal voe len enonthouden 1 De ministerieel© „Daily News" zegt, dat „het geschil thans op een voor beide partijen bevredigende wij ze is beslecht. Niemand verwachtte ook maar een oogenblik, dat Bosnië en Herzegowina weder een deel zou den uitmaken van hel Turksche rijk. Nu is het maar te hopen, dat over de wijze, waarop de regeling tot stand kwam, en over de door Van Aehren thal aangenomen houding zoo weinig mogelijk gesproken wordt. Zoodoende werkt men mede tot de bestendiging van den vrede en gunstige afwikke- •ing der bijkomende aangelegenhe den." Ondertusschen gelooft het Engel sche blad, „dat men in Oostenrijk wel niet bijster tevreden zijn zal over de trage wijze, waarop de zaak geleid werd. De minder vriendschappelijke betrekkingen, de boycot en de kosten voor oorlogstoerustingen waren het ge vole van dit laksche optreden en practischer zou het geweest zijn, in dien men, vóórdat de inlijving plaats had, met een aanbod tot schadever goeding voor den dag ware geko men." De Duitsche pers begroet de tot stand koming van de regeling over het geheel genomen met een gevoel van verlichting. „Deze gelukkige gebeurtenis geeft aan onze diplomatie de vrijheid van handelen terug", „'chrijft het Berliner Tageblatt. „Thans kan zij met Frank rijk samenwerken om het Oostersch© kluwen geheel te ontwarren." Het Berlijnsche blad herinnert hierna aan de door Frankrijk en Duitschland in het werk gestelde pogingen, om den vrede te bewaren, en zegt, dat ook Rusland en Engeland hebben mede gewerkt tot de totstandkoming van de overeenkomst. Maar er zijn nog andere geschillen regelen. Allereerst het conflict tus schen Turkije en Bulgarije. Een journalist ©telde den minister president van Bulgarije de vraag: „Is er kans op beslechting van het ge schil tusschen Bulgarije en Turkije De minister antwoordde „De Bulgaarsche en ongetwijfeld ook de Turksche regeering verlangen beide de financieele en politieke ge schillen spoedig te vereffenen. Ge beurt dat niet, dan moet de reden niet te Sofia worden gezocht, maar in de stoffelijke offers, van Bulgarije ge- eischt zonder zijn financieelen en oeconomischeii toestand en zijne na tionale waardigheid in aanmerking te nemen. Ongetwijfeld zou ten slotte de tugschenkomst van Europa kunnen bijdragen om een spoedige opheffing van het geschil mogelijk te maken en tusschen Bulgarije eh Turkije eenè aste vriendschap tot stand te bren gen. Indien 't waar is, dat de moei lijke quaestie tusschen Turkije en Oos tenrijk geregeld is (dit is nu werkelijk een fe-t)", dan zullen weldra de min der ernstige quaesties tusschen Tur kije en Bulgarije geregeld moeten zijn." Dan is er de ontevredenheid der SERVIëRS EN MONTENEGRIJNEN. Deze z<;n woedend over de overeen komst tusschen Oostenrijk en Turkije want nu staan ze alléén tegen Oos tenrijk. De mogendheden zullen nu ze meegewerkt hebben o;.. den vrede tusschen Turkije en Oostenrijk te be houden zich wel wachten om voor Servië een oorlog te beginnen. Even onwaarschijnlijk is, dat Oos tenrijk aan Servië zoo'n tegemoetko ming wil geven, dat de Serviërs te vreden zijn. Al heeft Oostenrijk-Hon- garije zich nu niet veel meer om de ergernis, noch om de vijandschap van Servië te bekommeren, toch is het denkbaar, dat het, ook al in het be lang van zijn handelsbetrekkingen, tot ©enige concession aan Servië be reid is. In zoover is er misschien eenige waarde te hechten aan een particulier bericht uit Weenen aan de „Matin", volgens hetwelk de Oos- tenrijksche regeering het denkbeeld overweegt, om den Servischen handel de toegangen naar de Adriatische Zee to vcrgemakelijken en aan Servië belangrijke vermindering van de vrachttarieven toe te staan op de spoorlijn van de Bosnische grens naar Metkowitz. Deze spoorlijn zou met het Servisch.© spoorwegnet verbonden worden door de nieuwe lijn, waarvan hot gedeelte dat over Bosnisch grond gebied loopt, door de Oostenrijksch- Hongaarsche regeering aangelegd zou worden. En op die wijze zou Servië een spoorweg naar zee verkrijgen., waarnaar het reeds zoo langen tijd begeerig uitziet en die een eerste voor waarde is voor zijn bestaan. Natuurlijk zijn de avontuurlijke Serv iërs weer oorlogszuchtig. Toen te Belgrado het bericht was ingekomen, dat Turkije, gelijk de Serviërs zeggen, Bosnië en Herzego wina verkocht had, kwamen do niaisters met den koning in den rade bijeen Milowanowits, de minister van buitenlandsche zaken, zeide, dat het Bosnische vraagstuk, al had Turkije heit opgelost op de voorwaarden, die het 't best vond, een internationaal en tevens een Servisch vraagstuk bleef. De Serviërs zijn vast besloten, tot hun laatsten droppol bloeds te storten voor de zelfstandigheid van de Bos- niërs en Herzegowiners, die het nu moeten stellen buiten de suzeretfniteil van den sultan, die zijn onderdanen had veil geboden. Maar of de Serviërs Inderdaad .zoo'n gewaagd spel willen spelen Intusschen is de kroonprins 't volk weer aan 't ophitsen met van bloed druipende redevoeringen. Tenslotte de KRETENSCHE QUAESTIE. Volgens een Konstantinopelsch blad heeft Tewfik pasja, de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, ge zegd, dat de mogendheden, die over Kreta toezicht houden besloten heb ben, het tegenwoordige Bewind op het eiland te handhaven. Op de conferen tie zou het vraagstuk van Kreta niet behandeld worden. Of de Kreta-bewoners hiermee ge noegen zullen nemen Misschien weer een revolutie in het vooruitzicht UIT DE TURKSCHE KAMER. Eergisteren hield de grootvizier in de Kamer eene reuzen-redevoerLng, om den politleken toestand uiteen te zetten. Hij gaf veel geschiedenis, maar.... niets nieuws 1 Alleen eenige toekomstmuziek, waar onder do troostende toezegging, dat hij hoopt, de buitenlandsche zoowel als de blnneoilandsche quaesties tot eene goede oplossing te zullen bren- m. Nu, dit hopen wij ook 1 Verder kond'gde hij het voornemen aan, den militairen dienstplicht in te stellen voor Christenen, en de gelijk heid van alle Ottomaansche onderda nen te verzekeren voor de toelating op de staatsscholen hij spreekt over zijn voornemens tot herziening der constitutie en tot reorganisatie van politie en gendarmerie. De financieele quaesties besprekende, wijst de groot vizier op den slechten toestand, waar in zich de financiën bevinden. Hij wijst on de noodzakelijkheid voor den Staat, voorschotten te vragen aan Fransche- en Duitsche banken, waar bij zich ook Engelsche banken ge voegd hebben. De groot-vizier zegtWij moeten ernstig den financieelen toestand verbeteren, nieuwe bronnen van in komsten openen, en daarvoor een be roep doen op Europeesche kapitalen. Hij hoopt, dat de mogendlieden daar bij zullen helpen Voorts bespreekt de grootvizier de hervorming der posterijen, die de vreemde postkantoren onnoodig moet maken. Voorts wordt gewezen op de reor- ;anisatie van het korps hooid-officie- ren en op de volledige uitrusting der drie Europeesche legerkorpsen. Ten slotte kondigt de groot-vizier de in diening aan van een wetsontwerp op den militairen dienst, en zegt hij, dat maatregelen zullen worden genomen voor de reconstructie der Turksche vlooi. STAKING VAN POST- EN TELE- GR.AAFBE AMBTEN. De dagbladen ma&en melding van een staking, die Woensdag uitbrak onder de post- en telegraafbeambten in Turkije. Vertraging in de verzen ding van telegramman was daarvan het gevolg. DE RAMPEN IN ITALIë. In Messina zijn weer eenige nieuwe aardschokken gevoeld. Deze veroor zaakten evenwel geen onheilen. Van de aardbeving in Noord-Italië en Oostenrijk vinden wij niet veel bijzonders meer dan de telegrammen ons hebben gemeld. De Corn©;.© delta Sera, te Milaan, zegt, dat de men- schen, zonder de i erschrikking van Messina en Reggio, er niet op gelet zouden hebben althans te Milaan. Te Bologna zijn twee menschen van den schrik gestorven, zegt een be- •icht. Volgens een ander bericht uit Rome, heeft prof. Oddono, van de we der wacht aldaar, gezegd dat die aard beving in Noord-Italië niet met die in Zuid-Italië in verband staat. EEN RUSSISCHE ADMIRAAL OVERLEDEN. De vice-admlraal A. D. Rodsjest- wenski is Woensdagochtend overle den. Een korte herinnering Na de geduchte nederlaag van het Russische leger in den RussischJa- panschen oorlog, in den veertien- daagschen veldslag bij Moekden, (24 Februari Lot 10 Maarl 1905) berustte de hoop der Russische regeering nog op haar Europeesche vloot. Gelukte net deze vloot, de Japansche zeemacht ia de Aziatische wateren te verslaan, dan was de in Maadsjoerije staande Japansche legermacht van haar ope ratiebasis afgesneden.. Maar evenmin als de voor Port- Arthur verslagen vloot, was ook de Europeesche vloot (de Oostzeevloot; voldoeaide voorbereid en in den zee- j bij hot eiland 'isjoesima, in de straat van Korea, werd de onder be vel van Rodsjestweaski staande Rus sische vloot in Mei 1905 bijna geheel door de Japansche vloot, onder admi raal Togo, vernietigd. Ook was het deze vloot van Rods- jestwenski. die bij Engeland eenige visschersschepen voor Japansche tor pedo's aanzag en in den grond boorde. Nu is men dai in Engeland ver ge ton VERKIEEING VA_>' DEN SENAATS PRESIDENT. In den Fransehen Senaat werd Du- bost als president herkozen. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD B. en W. stellen voor, de onbewoon baarverklaring van perceel Lange An- nastraat No. 1 op te heffen. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op een hooger beroep van den heer J. B. Lasschuit op een beschikking van B. en W., waarbij goedkeuring van een bouwplan van adressant werd geweigerd, op grond, dat het in strijd is met het bepaalde bij art. 52 lc der bouwv>e>roixiening. KERSTMIS—DRIEKONINGEN ORATORIUM. Gisteravond heeft opnieuw met groot succès en voor een stampvolle zaal de derde uitvoering plaats ge had van Deken Müller's Kerstmis- Driekoningen-oratorium, door de R.- K. gemengde zangvereeniging „Arti et Rdiigioni", onder leiding van Jac. de Jong, en met levende beelden van Frans Loots. Ook nu werd door de medewerkenden aan de eenvoudige, sympathieke muziek alle recht ge daan. Dit geldt niet het minst met be trekking tot de dames en heeren so listen. De dankbar© sopraan-, alt- en bassoli werden uitstekend weergege ven en ook de minder dankbare en niet gemakkelijke partij van den ver- haler (tenor) werd zeer loffelijk ver vuld. Een enkel minder geslaagd nummer daar gelaten, rong het koor den geheelen avond door met fris- schen klank en goede nuanceering. De beeldengroepen een 12- of 14- tal verschillende composities, elk met een of meer zinrijke varianten von den weer de algemeene belangstelling en bewondering. Dikwijls scheen het den toeschouwers moeite te kosten zich te houden aan het verzoek van niet te applaudlsseeren. Aan het eind van het eerste deel moest de voldoe ning zich uiten in luid handgeklap, en na het slottableau ging er in de zaal een gejuich op, dat de laatste muziekmaten, hoe forsch en geest driftig dan ook gezongen, totaal on hoorbaar maakte. De vereeniging Ar ti et Religion! heeft wèl reden tot voldoening over het schitterend suc cès van haar jongste ondernemen. PHILIP LOOTS. Huldebetoon. Ons wordt gemeld: Gisteren werd aan den Heer W. H. Moil, directeur van het postkantoor alhier door de ambtenaren van ge noemd kantoor, bij gelegenheid van bet aftreden van den heer Moll, als directeur en het verlaten van don dienst, een souvenir aangeboden, be staande uit een ets van Apol, in ei ken lijst, voorstellend© gezicht in het Haagsch Bosch. Bij monde van den hoofdcommies, den heer N .C. Muller, werd aan den vertrek kenden directeur in welgeko zen bewoordingen, dank gebracht voor de humane wijze van samenwer ken, eai hem nog veie larein van een welverdiende rust toegewenscht. De heer Moll, zichtbaar aangedaan door deze onverwachte hulde, dankte de gezamenlijke ambtenaren voor hunne attentie en den heer Muller voor zijn hartelijke woorden. Hierna versedgdo de heer Moll de aanwezige heerau aan een gezel lig sameuaijn in café BrLnkmann. CRESCENDO VAN AMSTERDAM. Het kleine koor k capella Crescendo an Amsterdam geeft hier, onder lei ding van haren directeur, den heer Willem Hespe, een concert, waaraan ook een tweetal solisten medewerken en waarover men onder onze adver tentiën bijzonderheden vindt. Wij herinneren er aan, dat bij een vroegere gelegenheid onze medewer ker voor muziek, de heer Philip Loots, met veel waardeering over dit koor heeft geschreven. Onj u i s L, Ons bericht over het jubilé van den heer Akkerman, drukker alhier, is volgens ons gedane mededeeling on juist. Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor. beantwoording vatbaar, in te lenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 55. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Ik ben in het bezit van een Duitschen Dog, die mager is, maar wel glanzend. Ik veronderstel, dat hij wormen bij zich heeft, wat moet ik daar tegen doen en wat is tevens het beste voedsel voor dat soort van hon den ANTWOORD. 24 uur laten vasten en dan in de keel stoppen 4 grein Santo- nine, een half uur daarna een flinke dosis ricinusolie en pas 4 uur later voedsel. Het beste voedsel Je vischkaak broken en geweekt) en 's avonds droog en een paar maal per week eenige kalfsbeentjee. VRAAG. Kunt u mij zeggen, waar ik roij moet vervoegen, om te sollici- teeren voor politieagent te Haarlem en .noet dat persoonlijk of schrifte lijk ANTWOORD. Wend u schriftelijk tot den heer commissaris van politie te Haarlem. VRAAG. Wat moet een kanariepaar voor voeder hebben als zij jongen hebben Is het goed 14 dagen te voren ei te voeren aan de ouden Wat moet nu eerst in de hroedkooi, de man of de vrouw Als het vrouw tje zit te broeden kan dan de man weggenomen worden, om weer bij een andere ie broeden V Wat is het beece, een pop van verle den zomer of een van den zomer daar voor ANTWOORD. Laat beide vogels te gelijk in de broedkooi, bij voorkeur éénjarige sterke en gezonde vogels, geef bij hun gewoon zaad, kanarie- voeder of hard gekookt ei met beschuit dooréén fijngemaakt, zoolang tot er eitjes lil het nest liggen. Neem dan ueu man weg en geel tian de pop ge woon zaad, totdat er jongeu zijn en geef dan volop kauarievuer of ei mei oeschuit tol de jongen 4 weken zijn, na dien tijd zoo af en toe 2 of 3 maal 's weeks nog iets toe. Geex vooral aan de jongen weinig wit kanariezaad, maai- wel volop zoet zonierraapzaad. VRAAG. Mijn kanarie heeft sedert 9 maauden een geheel kalen hals en zingt niet meer zoo mooi als vroeger. W at kan ik hier tegen doen ANTWOORD. Smeer het kale ge deelte in met boorzalf 2 maal per week. Na zeer korten tijd komen de veereu weder. Zoo hij eenmaal weder goed in de veeren zit, wordt de zang ook weder beter. VRAAG. Kunt u mij ook den ach ternaam van H. M. Koningin Wilhel- mina mededcelen ANTWOORD. Oranje-Nassau. H. M. Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz., enz. VRAAG. Wat is er te doen aan een kat, die petroleum op de huid heeft gekregen en nu erg pijnlijk ia? ANTWOORD. U bedoelt zeker brandende olie. want anders gebruikt men ze wel voor het reinigen van die ren. is dit het geval, wend u dan tot een veearts, die u wel een middel zal voorschrijven. VRAAG. Ik ben 16 jaar en zou gaarne kosteloos aan de een of ande re Zeevaart-Maatschappij willen ko men, zoudt u mij ook eenige inlichtin gen kunnen geven. ANTWOORD. U bedoelt zeker school voor zeevaart. Zoo ja, wend u dan eens tot den heer commandant dor Kweekschool voor de Zeevaart te .imsteirdam. VRAAG. Is in Haarlem onder so lide borgstelling geld verkrijgbaar tot een bedrag van 300, zonder verplich te levensverzekering. ANTWOORD. Ja. Wend u maar eens tot de Haarlemscho Hulpbank, zitting houdende Maandagmiddag^ van 1—2 uur in liet gebouw der Haar- lemsche Jongelingsvereeniging, Lan ge Margarethastraai No. 13. VRAAG. In mijn huis is een privaat hetwelk niet goed gemaakt schijnt te zijn, het is. zoo lang ik het huis be woon telkens verstopt en geeft een zeer onaangename lucht in huis. De eigenaar is er niet toe liereid dit af doende te verhei pen. (Het zou voor een gedeelte moeten worden opgebro ken). Kan de eigenaar daartoe worden genoodzaakt? ANTWOORD. Wend u tot den waarnemend voorzitter der gezond heidscommissie, den heer F. A. Gry- seels, Lange Veerstraat 16. VRAAG. Een gepensioneerd persoon van 62 Jaar, op een jaarlijksch pen sioen van f 190 wenscht zich in een Inrichting te koopeu en zou gaarne inlichtingen ontvangen waar zich te vervoegen. ANTWOORD. Wend u tot den over ste van het gesticht St. Johannes de Deo, Maerten van Heeniskerkstraat, of tot het bestuur van het Diaconie huis der Ned. Hervormde Gemeente» Jansstraat. VRAAG. Iemand speelt in de Ned. Staatsloterij epn klassikaal briefje. Nu is i-n de 4de klas het briefje zoek geraakt, waarvan door den debiiaut net bewijs wordt gevraagd om een öde-klusse-hnefje af te geven a 65 cent. Heeft de debitaut tot zulk een weigering recht ANTWOORD. Neen, indien u het nummer van liet lot en het subnum mer (dat is liet nummer dat op een der hoeken staat), weet. Dien uw beklag in bij een der col lecteurs of den directeur der Staats loterij te 's-Gravènhage. VRAAG, lvan het na den huurtijd gebruik maken van de 2 in liet huur contract vermelde optiejaren niet 1 jaar onderbroken worden ANTWOORD. Neen, dan alleen na. tuuriijk met goedvinden van den ver huurder. VRAAG. Is bij liet verhuren van een winkelhuis de verhuurder verplicht daarin een winkelopstand, als kasten, toonbank enz. voor zijne rekening ter laten maken ANTWOORD. Neen, tenzij zulks bij contract is overeengekomen. VRAAG. Is een huiseigenaar ver plicht wekelijks bij het innen van de huur een kwitantie af te geven en kan. de huurder indien hij dit weigert, de huur weigeren te betalen om hem te dwingen een kwitantie af te geven ANTWOORD. Ja. Voor ieder© schulddelging kan men een bewijs eischen, dus is uw huisheer verplicht dat op uw verzoek af te geven. CORRESPONDENTIE. Den heer A. De eigenaardige Yprm an Uwe mededeeling maakt die voor plaatsing ongeschikt REDACTIE. BOND VOOR STAATSPENSIONEERIXG. Het bestuur van de afdeeling Haar lem van den Boud voor Staatspensio- neering heeft er slag van om een pro- paganda-avond te organ iseeren. In 't vorig seizoen hadden we een welge slaagde voorstelling in den Schouw burg en gisteravond een, die niet min der succes had. De schouwburgzaal was tot den nok gevuld met belangstellenden, die aan genaam werden bezig gehouden met de opvoering van een tooneelstuk. „Door inspanning: uitspanning",van Amsterdam speelde „Oud en Arm" zeer verdienstelijk, zoodat de treffen de tendeuz uitstekend tot haar recht kwam. t Was een stuk voor zoo'n avond al bijzonder geschikt. De geschiedenis van een braaf oud vrouwtje, dut haar leven lang geslaafd en gesloofd heeft om fatsoenlijk <loor de wereld te ko men, dan op haar ouden dag niet meer werken kan en waar de kinde ren niet kunnen en willen helpen, ge dwongen wordt om naar het armen huis te gaan. Hoe treffend was 't, dit menschje te hooren zeggen,,'t Armenhuis, 't spook, dat ons arme oude menschen bedreigt, daar we niet in willen, om dat onze handen, die altijd het brood verdiend hebben, geen gen ad© gift illen aannemen, 't armenhuis, waar in we toch moeten gaan, willen we niet van honger en ellende omko men." Onder het programma stond ge drukt „Wilt ge medehelpen „Oud en Arm" in de toekomst onmogelijk te maken, sluit u dan bij onzen bond voor SLaatspensioneeriug aan." De voorzitter, de lieer D. de Clercq, van Bloemenda&l, sprak in de pauze een kort woord, om de aanwezigen op te wekken, zich bij den Bond aan te 9luiten. Daarbij wees de spreker op de invoering van de ouderdoms-pon- sioneerin? iu Engeland ingevoerd, en sprak den wensch uit, dat dit ook in Holland weldra zal gebeuren. Daarom moet de Bond sterk en krachtig ge maakt worden en moet er bij de a. s. verkiezingen voor de Tweede Kamer geijverd worden, om mannen af te vaardigen, die de goede zaak voor staan. 't Was een welgeslaagde propagan da-a vond.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1