NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7812 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- DINSDAG 19 JANUAKI 1P09 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem l J J S 1.23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 X n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. 6. PEEREBQOflt ADVERTENTIËNi Van 5 repels 50 Cts.; ieders regei meer 10 Cts. Buiten hei Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regei meer/0.S6 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstaal 50 Cts. voor 3 plaatsingen i contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Isfercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij! Zulder Buitcnspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad ts uitsluitend gemachtigd het Aige.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 20 JANUARI. Gemeenteraadsvergadering, IJ uur. OM ONS HEEN No. 868. Verhooging van Schoolgeld. We beleven op bet stuk van gemeen telijk beheer wel een veelbewogen tijd. Nauwelijks waren de zeer belangrijke voorstellen tol reorganisatie van ons 'middelbaar onderwijs 'ngekomen, of de heeren Middelkoop c. s. brachten hun plan tot invoering van progressie tn de gemeentelijke inkomstenbelas ting te berde en, alsof -lat laatste nog niet erg genoeg was, komt de heer Levert ons nu den schrik op het lijf jagen met een voorstel om de school gelden op de Hoogere Burgerscholen voor Haarlemsche ingezetenen op een geduchte manier te verhoogen. Ik zal zoo aanstonds de oniderdeelen Van dit voorstel behandelen, maar w'l vooraf zeggen, dat ik met verwonde ring een behoorlijke toelichting heb gemist. Het eenige, wat de beer Le vert van zijn voorstel zegt is dit „Naar de meening van ondergete kende voldoet de voorgestelde veror dening tot heffing van schoolgeld op die H. B. scholen noch aan eischen die in verband met de financieele draagkracht der semeente gesteld moeten worden, noch aan de billijk heid tegenover de m^n- en onvermo gend en". Dat is alles en het is nog onduide lijk bovendien. Wat bedoeld wordt Vnet die „e'schen in verband met de financieele draagkracht" zal nie(t iedereen dadelijk klaar voor den geert staan. Het naast voor de hand hgt, dat de heer Levert de financiën der gemeente zelf op het oog heeft, maar wanneer dat zoo is, moet ik toch neggen, dat zijn voorstel die niet noe menswaard helpt verbeteren. De ver- loging, die hij wenscht komt voor 50 leerlingen, kinderen van te Haar- mi gevestigde ouders, neer op 5810. Wat op ons budget een onnoozele zesduizend gulden beteekenen kan men z'ch voorstellen. Zeker, een zui nig beheerder zou een dergelijke winst niet verachten, wanneer die zonder moeite of bezwaar kon worden verkregen. Maar zoo staat de zaak niet. Zal de gemeentekas deze zes duizend gulden rijker worden, dan moet een wave revolutie in do school gelden voor de hoogere burgerscholen daaraan voorafgaan. De heer Levert wil namelijk het schoolgeld van Haarlemsche leerlin gen, wier ouders hoogstens een inko men van f 4000 bezitten, voor de eer ste, tweede en derde klasse verhoogen tot 80.en voor de vierde en vijfde klasse tot 100. Op dit oogenblik bedraagt 't school geld voor Haarlemsche leerlingen 60.zoodat de vo'sreteller het met niet minder dan 30 procent voor de drie eerste en 70 procent voor de twee hoogste klassen wil verhoogen. Afgescheiden van deze geduchte verhooging vragen wij ons af. waar toe dit onderscheid tuaschen de drie laagste en de twee hoogste klassen dienen moet. Hadden we een behoor lijke toelichting bij het voorstel ont vangen, dan zouden we het weten hu die ontbreekt moeten we maar jaden, dat de heer Lerert in de om standigheid, dat ouders hun kinderen Vfjf jaar voortgezet onderwijs kunnen laten genieten, een kenmerk van wel stand ziet. Het ligt evenwel voor de hand, dat in elk geval de welstand Van de ouders na het derde school jaar volstrekt niet behoeft te zijn toegenomen, zelfs zeer goed kan zijn verminderd, waarmede, dunkt mij. aangetoond is, dat er tus- schen het bezoeken van de 4de en 5de klasse ©Q het verhoogen van het schoolgeld, geen redelijk verband be- èjaat. Of het overigens wel wensche- lijk ls, het streven naar meerdere ont wikkeling aldus zwaarder te belasten, la een vraag, die ik gaarne aan de democratische overwegingen van den voorsteller zou willen onderwerpen. Bij een Inkomen van meer dan 4000 wil de heer Levert een school geld heffen van 2 procent van dat In komen voor de 3 laagste en van 2 1/2 procent voor de twee hoogste klas sen, zoodai iemand, d'e een inkomen heeft van 6000, te betalen zal hebben respectievelijk 120 en f 150. Gelukkig wordt hierbij een maximum voorge steld van 250. Menschen, die een Inkomen hebben van 10.000, zullen dus die som van f 250 hebben te storten voor school geld in de 4de en 5de k'asse, of met andere woorden viermaal zoo veel als tegenwoordig het school geld bedraagt. En evenveel als bulten wonende leerlingen, van wie de heer Levert eveneens 250 vorderen wil. Voor leerlingen, wier ouders of voogden buiten Haarlem wonen, maar die hier in den kost zijn, wordt voor gesteld 100 en 120, wanneer het in komen der ouders n'et hooger is, dan f 4000, en 2 1/2 of 8 procent van het in komen wanneer het daarboven stijgt. Hoe de voorsteller het cijfer van het Inkomen bijvoorbeeld van ouders tn Indiië wil te weten komen, vernemen wij uit de afwezige toelichting na tuurlijk niet. Er zijn verzachtingen van 't systeem aangebracht. Bij een jaarlijksch inko men van minder dan 2500 kunnen B en W. aan hoogstens 20 pet. der leerlingen geheel of gedeeltelijk ont heffing verleenen, voor de tegenwoor dige leerlingen, die op 1 Januari 1909 de scholen bezochten, kan dergeljjke vermindering door B. en W. worden toegepast tot minstens 60. Hierbij maak ik twee aanteekenin- gen. Vooreerst deze, dat dus iemand met een inkomen van 2600 zeer wel f 80 of f 100 schoolgeld voor zijn kinderen kan betalen! Deze stelling durf ik vol komen onjuist noemen: deze categorie van ouders heeft al groote moeite om de nu gevorderde 60- op te brengen. Daarbij ls liet duidelijk, dat de heer Levert zijn doel om He min- en onvermogenden Le bevoordeel en, in 't geheel niet bereikt, wanneer hij aan anderen de taxatie overlaat. Of heeft hij zich er vooraf van overtuigd, dat B. en W. op dit stuk precies denken als hij Of is het er om le doen, den toe vloed van leerlingen tot het M. O. te beperken, juist door het schoolgeld voor betrekkelijk bescheiden Inkomens hooger te stellen Ik kan het bijna niet denken. Het zou, meen ik, niet liggen in de gedachtenlijn van den heer Levert en bovendien in strijd komen met zijn verzuchting, dat tn het voorstel van B. en W. niet aan de billijkheid tegenover on- e,n minver mogenden ls voldaan. Ook over dit dublum had de voor steller licht kunnen laten schijnen door een uitvoerige inlichting tot zijn voorstel te geven. Dat hij dit niet gedaan heeft komt mij voor te zijn oen fout tegenover de burgerij. Im mers, waar de argumenten, waarop het voorstel steunt, worden bewaard voor de discussie in den Raad, wordt aan het publiek de gelegenheid ont houden, om zich een denkbeeld daar over ie vormen en zijn crltiek er over uit te spreken. En dat in een zaak, waarbij de Lntellectueele en financi eele belangen van bon derde Ingezete nen tn zoo hooge mate betrokken zijn! Maar er ts nog Iets anders. Wij zijn nu tn enkele weken ver rast met twee voorstellen tot progres sieve heffing dat van de heeren Mid delkoop c. s. betreffende de belasting en dat van den heer Levert aangaan de de schoolgelden op de Hoogere Burgerscholen. In de beide vooretellen begint da progressie bij een Inkomen van omstreeks f 4000, zoodat allen, die meer genieten dan dat cijfer, wanneer zij kinderen hebben, dubbel worden getroffen. Wanneer ik als voorbeeld neem iemand met een Inkomen van 10.000, die twee kinderen op de mtddelbare scholen heeft, dan zal deze op gezag van den heer Levert voortaan /380 schoolgeld meer hebben te betalen, wanneer zijn kinderen in de twee hoogste klassen zitten, en 340 meer, zoolang ze in de laagste klassen zijn. Wordt de progress'e-tabel van de heeren Middelkoop c. s. aangenomen, dan betaalt deze zelfde belastingschul dige f 51.55 aan belasting meer dan tot dusver. Te zamen in het gunstigste geval dus ƒ391.55, OF VIER PROCENT VAN ZIJN INKOMEN MEER I Waar moet bet heen, wanneer wij op die manier bezitters van belang rijke inkomens van vestiging in Haar lem afschrikken .1 J. C. P. buitenlandsch Overzicht Servië trekt in den laatsten tijd een belangrijk deel van onze aandacht, dio voor de bui teniandsche zaken be schikbaar ia. Geen wonder, want het doen en laten van de Serviërs staat in zeer nauw verband met den loop van de Balkancriais. 't Ligt nu voor vijftig procent aan de onderdanen van koning Peter, of er oorlog zal ko. men of dat de vrede gehandhaafd blijft. Er is evenwel nog meer 1 't Wordt toch steeds duidelijker, dat de Ser viërs een belangrijk aandeel geiiad hebben in de ooizaken, die tot de Balkancrisis aanleiding gegeven heb ben inzonderheid wat de annexatie van Bosnië en Herzegowiua door Oostenrijk-Hongarije betreft 1 We bedoelen de GROOT-SERVISCHE BEWEGING. De Leiders van deze samenzwering zulien binnenkort voor de rechtbank in Oostenrijk terecht staan, 't Zal een reuzen-proces worden, want het aantal beklaagden is 55 en dat der getuigen 276, zoodat met de behande ling minstens eenige weken gemoeid zulien zijn. Een door den officier van justitie uitgebrachte aanklacht wijst 15 der beklaagden als hoofdleiders aan, en de andere 40 moeten zich met bijbaan tjes tevreden gesteld hebben. De acte van beschuldiging luidt, dat de beklaagden deels in het openbaar, deels in het geheim getracht hebben door middel van een burgeroorlog of eene omwenteling de koninkrijken Kroatië, Slavonic en Daimatië, en do provincies Bosnië en Herzegowina uit het verband der Oostenrijksch-Hon- gaarscho Monarchie los te maken, waardoor zij zich volgens art. 58 van het Wetboek van Strafrecht aan hoogverraad hebben schuldig ge maakt. Het dossier is eeu heel boekwerk 160 pagina's druks 1 Daaruit blijkt wel, dat de beweging groot was aan gepakt. De vereeniging het „Slavische Zuiden" was de schuilnaam, waaron der gewerkt werd. Een stroom van boeken, couranten en andere Groot- Servische geschriften werden op groote schaal verspreid, terwijl ook de kerk en 't onderwijs in dienst der beweging gesteld wei-den. Deze offi- cieele vereeniging deed nog niet veel, dat verboden was, daarvoor waren de afdeeliuigen bestemd. Zoo bestond er een vereeniging van .Servische zus ters", die werkte met de verspreiding van platen, met kernachtige onder schriften. Onder een daarvan stond te lezen, dat een Servisch kind van vreugde trillen moet, wanneer het de Servische vlag ziet, en dat het inden tweekoppiger! Servisohen adelaar een heiligenbeeld moet zien. In Kroatië en Slavonië werden door de propaganda eerst leesvereenigin- gen opgericht, later meer gymnas tiekverenigingen, die alle den naam dragen van Sokolvereenlgingon (So- kol beteekent valk) en ten doel hadden het volk in de behandeling van het ge weer te oefenendeze gymnastiek ver eenig in gen zouden de kern vormen van het leger dat, met de Serviërs vereenigd, voor de bevrijding van 't land zou strijden. Gelijktijdig werd in Belgrado onder leiding van officieren een gymnastiekvereeniging opge richt, die voor de onderlinge gemeen schap en. het overleg tusschen alle vereenigingen buiten Servië zorgde. De hoofdleiding der propaganda bleef evenwel in handen van de reeds genoemde vereeniging het „Slavische Zuiden", diedoorhetServiache Hof krachtig gesteund wordt, en waarvan lasa Nenadovits, een neef van koning Peter, president ls, ter wijl hoofdzakelijk dienende officietren van het Servische leger medebestuur ders zijn. Hoever de propaganda ging, moge uit een oproep aan alle Serviërs blij ken, die op den 28sten September 1908 in de „Slovenskl Jug" verscheen, toen het onderzoek wegens hoogverraad reeds in gang was. Daarin stond t „Onze Zuid-Slavische propaganda moet heden door onze geweren en ka. nonnen gevoerd wordenonze broe ders in Bosnië, Herzegowina, Kroa- tië, Slavonië, Daimatië en Montene gro wachten op ons. Onze met bloed bevlekte vlag moet den Zuid-Slavi- schen Staten de vrijheid brengen. Verklaren wij hoe eer hoe liever aan Oostenrijk den. oorlogOnze propa ganda is de revolutie. Woorden wer den genoeg verkwist, bloed en dapper heid zijn noodig. Veel dapperheid en veel bloed om deze historische daad te volbrengen. Vereenigt u, Zuid- Slaven, om tegen Oostenrijk te strij den." Na de lezing van deze bijzonderhe den, zal 't duidelijk worden, waarom Oostenrijk-Hongarije kort na de ont dekking van deze samenzwering zoo plotseling en onverwacht overging tot de annexatie van Bosnië en Herzego wina. Ook wordt het dan duidelijk, waar om de Serviërs zich nu teleurgesteld gevoelen, en blijven roepen, ja, schreeuwen em een schadeloosstelling in grond, om zoodoende een kleine vergoeding te ontvangen voor de ver nietiging van hun Groot-Servische plannen. Nu 't oorlogsgevaar ln den Balkan voorloopig bedwongen is, heeft een Fransch sensatie-blad de tijding verspreid, dat de president van den Fransohen ministerraad in een kring van vrienden of in zijn kabinet in te genwoordigheid van een journalist de volgende woorden zou hebben gespro. ken ,,I kben er zeker van, dat wij in het aanstaande voorjaar oorlog zullen hebben met Duitschland." Gelukkig ls Clemenceau zoo ver standig geweest om dit praatje te ver nietigen, door ten stelligste de juist heid te ontkennen. Die verklaring komt niet onver wacht. De politieke toestand is op dit oogenblik zóó, dat er geen directe aanleiding is voor een OORLOG TUSSCHEN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND Wel is 't geen lieve vrede en blijft de haat ('70'71) nog altijd bestaan, maar de gespannen verhouding, die tot een directe botsing aanleiding kan geven, ontbreekt gelukkig. Integen deel, er Ls iets, wat op een verbeterde verstandhouding wijst. De Marokko- geschillen worden aan het Haagsche Hof van Arbitrage onderworpen, zoo. dat deze onaangenaamheden geen be- teekenis meer hebben, en bovendien hebben Frankrijk en Duitschland sor mengewerkt om een oplossing tus schen Oostenrijk-Hongarije en Tur kije te bewerken, terwijl bovendien een verdere samenwerking in de Bal kan-crisis ls toegezegd. Hoe komt de journalist aan zoon sensatie-leugennieuwtje 't Is toch nu niet meer in den tijd der komkom mers 1 De Fransche socialist Jaurès heeft zelfs in de Kamer een pleidooi ge houden voor nadere aaneensluiting tusschen Frankrijk en Duitschland. „Duitschland en Frankrijk hebben van elkander niets te vreezen, daar hunne krachten gelijk staan. Zij kun nen thans zonder schroom toenade ring zoeken. Het Engelsche volk zal zulks niet kwalijk nemen, daar het gaarne zou zien, dat .aan den dubbelr zrnnigeai toestand een einde kwam." Dat Duitschland en Frankrijk even sterk zijn, is iets, wat we niet geloo- ven. Of heeft Frankrijk zijn weer macht in de laatste jaren in het ge heim zoo sterk uitgebreid? Dit geloo- ven we evenmin. Of zinspeelde Jaurès op de bondgenooten Jaurès heeft ook de FRANSCHE MAROKKO-POLITIEK besproken en deze natuurlijk voorden zooveelsten keer afgekeurd en ge laakt. Minister Pichon verdedigde deze politiek „De Marokkaansche staat kunde van Frankrijk is-nooit gewij zigd de leus was steeds geen protec toraat en geen verovering, maar eer bied voor tegenover Frankrijk aange gane beloften en neutraliteit in de binneniandsclie twisten. De toestand in Algiers is thans be ter verzekerd dan ooit. Moulay Hafid heeft beloofd de internationale over eenkomsten te zullen eerbieatgen. De voorspellingen van Jaurès zijn niet bewaarheid, en evenmin juist was zijn bewering, dat ue vrede van Europa in gevaar werd gebracht door Frankrijk'» optreden in Marokko." Een vraag vergeet Pichon het Jaar 1906? Na veel gepraat kwam het tot stem men. Met 380 stemmen tegen 98 nam de Kamer een motie aan van den volgen den inhoud „De Kamer vertrouwt, dat de regeering in Marokko de staat kunde van samenwerking en bescha ving zal voortzetten, die haar tradi ties, hare belangen en de akte van Al- gecires haar voorschrijven, zal ver volgen". Met 459 tegen 67 stemmen werd daarop een wetsvoorstel aangenomen, waarbij op de begrooting van 1906 kredieten, ten bedrage van 25 mil- lioen francs, worden geopend ten be hoeve van do militaire operaties in Marokko. DE AARDBEVINGEN IN ITALIë duren nog geregeld voort. Gelukkig blijven nu ernstige onheilen uit. Ge meld wordt, dat de berging der lijken en opruiming van de puinhoopen met energie wordt voortgezet. Te Messina is een oude vrouw van 72 jaar nog levend aangetroffen on der een ineengestort gewelf, waar ze op een plek, die nog vrij gebleven was, twintig dagen heeft door gebracht. Te voorschijn gehaald en aan boord van een hospitaalschip ge. bracht, kwam de oude vrouw daar, door de goede zorgen weder bij, en is het nu mogelijk, dat ze in het leven blijft. Ook twee mannen werden nog levend aangetroffen onder de puin hoopen. Men vermoedt, dat er in de kelders der ingestorte huizen zich nog meer lieden bevinden, die daar het een en ander hebben gevonden, om zich te voeden en in het leven te blij ven. Op 't vinden van overlevenden zijn nu premies gesteld. Had men dit niet reeds eerder moe ten doen VENEZOLAANSCHE NIEUWTJES. Castro gaat goed vooruit, maar zal nog wel veertien dagen het bed moe ten houden. Hij denkt binnen een maand weer te kunnen loopen en zegt voornemens te zijn, om dan naar Venezuela terug te keeren, om er als oen gewoon burger te le ven. Als er éen ding tegen hem wordt aangespannen, zal hij voor zijne rech ters verschijnen. Hij beweert, dat hij er niet aan denkt, een omwenteling te beginnen. De Venezolaansche vredesgezant dr. Paul is te Par ij 8 over deze zaak ge ïnterviewd. Hij verklaarde Volgens de constitutie, heeft Cas tro, voor tien jaren verkozen, het on betwistbaar recht op den titel van president. Maar dat recht beteekent niets, want, eveneens volgens de con stitutie, gaat alle bevoegdheid van den president te loor, door het enkele feit, dat hij het grondgebied van Ve nezuela verlaat. Do vice-president is thans van rechtswege bekleed met de bevoegdheden van het presidentschap, wat het diplomatieke corps te Caracas dan ook heeft erkend. Aan dezen onregelmatigen toestand zal trouwens weldra een einde ko men In Mei komt liet Venezolaan sche congres bijeen en het 6taat vast. dat Castro alsdan niet meer dan ex- president Castro zal zijn. Castro zal daa rwel tegen protesteeren, maar hij weet, dat de openbare meening tegen hem is en dat het uit is met zijn dwin gelandij. Naar Venezuela komen zal hem dan ook niet baten. Hij is nu president Af, en zal wel nooit meer president wor den. DE STEINHEIL-ZAAK. Mevrouw Steinheil heeft bekend.... Aan wieu Aon den rechter van in structie? Neen, aan den Matin. Juis ter gezegdmevrouw Steinheil heeft vroeger aan een heer bekend, na tuurlijk onder stipte geheimhouding en nu heeft die heer 't aan den Matin verklapt. Voorloopig zullen we van dit ver haal nog maar niet veel gelooven 1 Stadsnieuws ORGELBESPELING ln de Groote of St. tlavokerk te Haar lem, op Donderdag 21 Januari 1909, des namrfddags van 2 tot 8 uur, door den heer W. Ezennan. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio (4e Symphonie), Beet hoven. No. 8. Sonate, O. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemn Marcb. C. Allegro. No. 4. Elsa's Brautzug rum Mün- »ter, R. Wagner. DERDE STEENMAN-SéANCB. De avond van gisteren mag Ln ons muziekleven wel tot de min of meer buitengewone gerekend worden; hij bracht ons de gelegenheid opnieuw 't fijn poëtisch pianospel te genieten van Mis» Gertrude Peppercorn. Dat die gelegenheid ons muzikaal publiek welkom was, bewezen de dichtbezette stoelenrijen ln „de Kroon "-zaal, waar de beer Joh. Steenman gewoon Ls zij ne Séances voor Kamermuziek te ge ren. Want het was weer onze ver dienstelijke Steenman aan wiens be moeiing wij dit genotrijke uur dank ten. Gertrude Peppercorn gaf aan solo» spel vooreerst de Sonate op. 27 No* 2 (quasi una fantasia) van Beetho ven. Natuurlijk beantwoordde het spel der kunstenares in de meeste op zichten aan de hooge verwachting die wij, sedert haar eerste optreden in ons midden, geleerd hebben omtrent haar artistieke prestatie te koesteren; en al leek mij het overigens zoo fijn en teer gespeelde „Adagio sostenuto" hier en daar wat zwaar geschaduwd, en al kreeg de voordracht van het „Allegretto" iets excentrieks door een, naar mij dacht, al te opzettelijk ver mijden van wat misschien naar sen timentaliteit zou kunnen zweemen, het geheel niet liet minst het storm achtig hartstochtelijk gespeelde Pree- to agitato gaf zeer veel te waardee- ren, te bewonderen en te genieten. Toch vond m. i. het talent van de pianiste dat zich nog meer door een levendige fantasie dan door diep, in nig gevoel kenmerkt een dank baarder taak in de vertolking van ee nige werken van Chopin: Scherzo B- mol, Etudie Cis-mol, Etude Ges-dur en Ballade As-dur. Wat een karakter en klankpoëzie in die Cis-mol-Etude, en hoe wordt onder Gertrude Pepper corn's rappe, fijngevoelige vingers zoo'n As-dur-Ballade tot een grillig, fantastisch, verrukkelijk droombeeld 1 Dat was subliemI De concertgever begon zijn séanco met de sympathieke G-mol Sonatine op. 137 No. 3, voor viool en piano, van Schubert. .Later speelde hij, zon der begeleiding, drie kleine nummers van Fiorillo, Bach en Lauterbach en tot slot weer begeleid door miss Peppercorn een Aria van Locatelli en een Spaansche Dans van Sarasale. In dit welgekozen programma vond de heer Steenman alle gelegenheid zijn zeker te waardeeren eigenschap pen als violist Ln een gunstig licht te stellen. Hij heeft dan ook in sommige zijner voordrachten, het Andante der Sonatine, de „Improvisation" van Lauterbach enz. veel doen genieten. Als ik iets in het spel van onzen be gaafden stadgenoot andere zou wen- schen. dan zou het dit zijn: dat men er niet altijd bij denken moest, hoe 'n duchtig violist en hoe 'n serieus werker toch de heer Steenman ls. PHILIP LOOTS. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door den tuin architect Leon. A. Springer alhier aanbesteed Het maken en ophoogen van aaide banen voor straten in 't Kleverpark. Ingeschreven werd als volgt A. Kuijnenburg, Sche veilingen, voor 20750. J. Toot, Schevenlngeu, f 25300. C. den Beste, Ammerstol, 14980. D. Spijker en J. de Vreng, Amster dam, 16565. L. M. Kalfsvel, Amsterdam, 17598. J. Rietkerk, Haarlem, 19100. J. Verwer en J. Barends, Haarlem. 18900. P. v. Stnien, Haarlem, 24500. H. de Zeeuw, 's-Hage, 23524. A. Schoorl, Haarlem, 22885. C. Oldenburg Czn., te 's-IIage, voor 21480. G. Bos, Haarlem, 19437. Zand leve ran tie Maatschappij, Am sterdam, 12300. II. v. Os, 's-Hage, f 22700. R. Zrnien Hzn. Sr., te Ammeretol, 19340. J. Knljnenbnrg, Schevenlngen, voor 16860. P. Boks, Amersfoort, 21100. G. J. Proost, Schoten, 16465. H. Steenkist, Haarlem, 19S$0. J. Potman, te Haarlemmermeer, f 20090. W. v. d. Meij, te Wijk aan Zee, 15190. M. Konings, Sloterdijk, 15190. J. D. A. Kraaueveld, te Hilversum, 18S99. P. van Gemst, Rilland-Balh, 16900. Brood en Koffie. Deelnemers waren hedenmorgen 1033 kinderen en 310 volwassenen. Ingekomen giften: BIJ den heer H. London: Nieuwe Smederij C. W. P. 2.70, draaierij I, C.W.P. f 3.91, draaierij II C.W.P. f 2.34. Stelplaats I, II, III en Tender- werkpl. C.W.P. H.S.M., 9.96$, Pers., straatverlichting N. ged. Haarlem, 3.65, mej. N.N.. f 2.50, J. M. v. T.c van Llsse 2. Bij den heer M. van Ommeren, The» rèse 5, pers. Firma Beijnea f 18.024, D 1.50, R. R. f 5, van de 4e comp. 4e bat. 10e regt. inf. bij de uitdeellng ven tractement 1.30, van 5 werklieden

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1