NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a No. 7843 Verschijnt dagelijks, behalve op £on- en Feestdagen. WOENSDAG 20 JANÜAKI 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem l l r.1.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 g de omstreken en franco per post 0.45 Htgave der Vennootsc&ap Lonrens Coster. Directeur J. tl. PEEREB008L ADVERTENTïÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0. SC Reclames 30 Cent per regel. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentlSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 5G Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. tetercommunaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724* Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephocn interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 21 JANUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 uur. Bovenzaal van „De Kroon", Algem. Ledenverg. v. h. Centr. Gen. voor Kinderherst. en Vacantiekolonies, uur. Bloemendaal: Raadsvergadering, uur. Buitenlandsch Overzicht 't Is eiken dag hetzelfde liedje.... DE SERVIëRS ZIJN BOOS over de door Oostenrijk-Hongarije en 'J urkije gesloten overeenkomst slaan weer geweldig op den grooten trom, om Europa bang te maken met eorlogsbedreigiugen. Eerst werd in het land van koning Peter reclame gemaakt voor Groot-Servisch rijk, daarna voor de zelfstandigheid van de door de Do- nau-monarchie geannexeerde provin cies Bosnië en Herzegowina, maar nu tusschen Frans Jozef en den Sultan „de koop gesloten is", ia een oud stokpaardje opgetuigdServië moet van het O.-H. rijk zooveel grond deau krijgen, dat 't een uitgang naar de Middailandsche Zee krijgt. Krijgen we dat niet, dan gaan we oorlogvoeren 1.... Eigenlijk is er in 't gebeuren inden Balkan iets en veel komisch, waar mee liartelijk den spot gedreven zou kunnen worden, ware 't niet, dat er toch zulke belangrijke zaken op het spel zijn. Niets niin of meer dan het 'welzijn van Europa 1 Toch kunnen we niet nalaten het komische even te belichten. Stel voor, een Servisch blad doet in allen ernst het voorstel om Bosnië en Her- zegowia van Turkije te koopen, rede- neerend De Donau-monarchie heeft 21/2 millioen Turksche ponden gebo den, welnu.... laten wij 3 millioen bieden 1 Waar die 200 millioen francs van- daau moeien Komen? Servië heeft ze niet Rusland? Engeland? Frank rijk? Maar, stel eens, dat Turkije het bod zou aannemen, wat zou Oosten- rij k ua.ii doen Minstens kwam er oorlog 1 Dit middel is <ius erger dan do Ka aal en bewijst alleen, met wel ke zonderlinge indeeen de avontuur lijke Serviërs rondloopen. Practisclier is liet Kamerlid Ues- kjoeb, dat voorgesteld heeft, om po gingen aan te wenden om de begeerde strook grond, die den toegang tot de zee zal geven, van Oostenrijk te koo pen. Practisch maar... zal de Donau- monarchie dit willen Enfin, 't is te vragen, en wanneer op deze wijze het BalKan-confhct uit de wereld gehol- j>en Kan worden, is het 0>-H. rijk mis schien wel handelbaar Ook de SERVISCHE VRIENDEN fcijn boos. Turkije is bij Servië uit de gratie bij Servië en bij Montenegro. De gezanten dezer beide Balkan- Btaten hebben bij den grootvizier en den Tuvkschen minister van buiten landse he zaken de groote ontstem ming hunner regeeringen over de overeenkomst met de Doaiau-monar- chio u itgesproken. Zij zien daarin een ïchendi'ng der gegeven beloften, en 'reezen, dat in Servië en Montenegro teen ommekeer in de openbare mee ning togen Turkije zal plaats grijpen. Van een Servisch-Turksch verbond (dat heette al in het geheim gesloten te zijn) zal dus voorloopig wel niets komen. De grootvizier verzekerde wel, dat Turkije hij de andere voorwaarden ook Oostenrijk had aangeraden toe te «temmen in een schadeloosstelling aan Servië en Montenegro, In het be lling vun <ien vrede m den Balkan, 'muur Seivie heeft aan zoon raadge ving niets. Neen, dan is Rusland, beter vriend, althans het Russische volk en Üe pers. Breedvoerig beoordeelt de Russisclie jpers de overeenkomst tusschen Oos temij k en Turkije, en over het alge meen spreekt uit die oordeelvellingen een geest van ontevredenheid, over de )>epaJingen der overeenkomst en over het bericht, dat Engeland en Rusland *le aanneming ervan liebben aangera den. Hierover wordt minister Isvvol- $ky de leider der Russische Balkan- politiek heftig aangevallen, en te- Vena wordt beslist optreden van Rus- Jond voor de „prijsgegeven Servische broeders" verlangd. Engeland zal helpen, want het i9 «liet voornemens de Slaven in den Balkan bloot te stellen aan germaini- oeering, en zal met Frankrijk krach tig opkomen voor de belangen en rechten der Bosniërs. In een ander artikel valt het blad Turkije heftig aan. De grootvizier heeft Oostenrijk een gemakkelijke overwinning bezorgd, en tevens het nieuwe bewind in de oogen der bevol king en der geheele wereld verne- derd, daar de Turksche regeering be wezen heeft alleen aan de dringende behoeften te denken en voor geld de waardigheid van den staat, hét wel zijn der onderdanen en alle toekomst- idealen prijs t© geven. De gevolgen van den slag, dien Oostenrijk het nieuwen bewind toebracht, zullen weldra blijken. Het blad vraagt: of de regeering ook Kreta, en wellicht Konstantino- pel te koop zal bieden Een ander blad, de „Slouo" ze Turkije heeft zijn rechten op Bosnië en Herzegowina voor geld laten af- koopen. In den muur der gemeen schappelijke belangen van de Slavi sche staten en Turkije heeft Oosten rijk een bres geschoten. Daardoor ver liest de conferentie veel van haar be- teekeniszij wordt nu een bijeen komst die moet goedkeuren wat de anderen hebben besloten. Het blad. geeft daarvoor de schuld grootendeels aan de Russische diplomatie (Lees Iswolsky), die in de conferentie- quaestie een onbehoorlijke toegevend heid toonde, en daardoor Ruslands zwakte voor aller oogen blootlegde. De nationale Russische zaak heeft In den Balkan een nieuwen, zworen slag geleden. Zoo spreken de bladen. En officieel Rusland? De regeering blijkt niet voornemens het Land. in een nieuw avontuur te wikkelen, waarvan wel het begin, maar geenszins het einde te overzien is. Dit is ook maar verstandig I Nu wordt wel veel gesproken en ge schreven over de CONFERENTIE, maar.... die komt voorloopig nog niet. We hooren er officieel althans niet meer over. Blijkbaar is 't wachten op een regeling van het geschil tusschen TURKIJE EN BULGARIJE. Onder de telegrammen meldden we gisteren reeds, dat de groote mogend heden opnieuw te Sofia en te Kon- slantinopel hun invloed aangewend hebben om de totstandkoming van een vergelijk te bespoedigen. Dit is nu al de derde maal, dat de mogendhe den een dergelijken stap doen. De rechtslreeksche onderhandelingen zijn tot een stilstand gekomen, muar met afgebroken en in de laatste we iten was er voortdurend sprake van, dat ze op liet punt stonden hervat te worden. Toch schijnen de vooruit zichten op de totstandkoming eener schikking thans gunstiger te zijn. Bulgarije zoo wordt uit Konstanti- nopel gemeld is wel genegen het bedrag der schadeloosstelling te ver- hoogen, mits de groote mogendheden hun invloed doen gelden bij vreemde banken, om voor Bulgarije gunstige voorwaarden te verkrijgen voor de uitgifte eener bujteinlandsche leening. Dan alg alle geschillen voorloo pig geregeld zijn kornt misschien de conferentie. Daar kunnen de Ser vische eischen besproken worden en zal liet blijken, welke werkelijke vrienden Servië heeft. Bij voorbaat zal de regeering van Servië binnen enkele dagen aam de mogendheden een nota zenden, waar in haar houding in de zaak der an nexatie van Bosnië wordt uiteengezet en waarin gevraagd wordt, dat de economische ontwikkeling van Ser vië zal worden gewaarborgd door ter ritoriale compensaties. Men ziet, de Balkan-crisis ifl nog altijd even ingewikkeld. AARDBEVINGEN. Dinsdagnacht brak te Messina een hevige brand uit in de vernielde wo ningen aan de haven, die begunstigd werd door een sterken wind. Troepen en de bemanning der schepen snelden onmiddellijk ter hulp, doch moesten na vergeefsche pogingen om den braaid te blusschen, zich bepalen tot loet beperken er van- Latere telegrammen bevestigen, dat de brand zich uitbreidt. Er is gebrek aan water. Uit Reggio di Calabria wordt ge meld Den gelieelen Woensdagoch tend werden aardschokken gevoeld, waaronder een sterke te 6 uur, en een zeer sterke te 12.35 uur, die de geheele bevolking opschrikte. Ook in Spanje zijn aardschokken gevoeld. Zijn er nog meer onheilen In 't voor uitzicht KONING EDUARD NAAR BERLIJN. Van ambtswege is nu bekend ge maakt, dat koning Eduard en ko ningin Alexandra den 8sten Februari uit Londen zullen vertrekken en den 9den te Berlijn aankomen. Op den 12den gaan zij terug, omdat de ko ning deai volgenden dag voor de ope ning van het parlement weer te Lon den moet zijn. Het koninklijk paar zal in het pa- Leis te Berlijn zijn intrek nemen.' Op den dag van de aankomst wordt er een gala-maal (gelegenheid voor toasten, waarvan de beteekenis naar de waarde geschat moet worden I) aangericht, en verder staan een jacht partij, een bezoek aan het 1ste regi ment garde-dragonders en aan de Blücher-huzaren te Stolpe, een gala voorstelling in de Opera, ontvangsten op het Berlijnsche raadhuis en op het Engelse he gezantschap op het pro gram. KEIZER EN RIJKSKANSELIER. .In het Huls van Afgevaardigden be sprak de minister-president Von Bü- low, bij de behandeling der begroo ting, zijne positie tegenover den mo narch. Hij acht het den plicht van den Rijkskanselier den drager der Kroon te dekken. Toen het artikel in de „Daily Telegraph" verscheen heeft hij niet geaarzeld de schuld op zich te nemen. Als hij de verantwoorde lijkheid voor de uitingen van den mo narch niet meer kan dragen, zal hij dezen verzoeken hein uit zijn ambt té ontslaan. Bülow zette verder de noodzakelijk heid uiteen, om terug te keeren tot de oud-Pruisische zuinigheid. DE VEREENIGDE STATEN EN VENEZUELA. Het protocol omtrent de vereffening der geschillen tusschen de Ver. Sta ten en Venezuela, over hetwelk de Amerikaanscho afgezant Buchanan en president Gomez het eens zijn ge worden, bepaalt dat na een bepaalden tijd een scheidsrechterlijke beslissing ingeroepen zai worden, tenzij er.voor dien tijd overeenstemming ig verkre gen tusschen de personen, die vorde ringen hebben ingesteld en de Vene- zolaansche regeering. DE ANTI-JAPANSCHE WETGEVING IN CALIFORNIë. In antwoord op een telegram van president Roosevelt seinde de gouver. neur van Californië, dat hij de toe passing der anti-Japansche wetge ving zou opschorten tot na de ont vangst van Roosevelt's schrijven. In dit schrijven zegt de president dat hij zich zeer ongerust maakte naar aanleiding van de berichten over de anti-Japansche wetgeving in Californië, die naar zijne meening voorden internationalen toestond van onberekenbare schade zal zijn zoowel voor Californië ais voor de geheele Unie. PRESIDENT VAN AMERIKA. De Amerikaan sc he Senaat heeft het voorstel tot verhooging van het sala ris van den president der republiek tot 100,000 dollar, met Inbegrip van de reiskosten, goedgekeurd. Dit sala ris bedroeg tot dusver 75,000 dollars. Dit besluit verzekert dus aam Taftde ontvangst van genoemd bedrag. Wanneer 't nog voor Roosevelt was, dan.... was het besluit wellicht an ders geweest. Stadsnieuws Om Ons He e n. In hei Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Van menschen, die moeilijke tijden doormaken", »n de rubriek Om Ons Heen. Brood en Koffie. Deelnemers waren hedenmorgen 1036 kinderen, 812 volwassenen. Ingekomen giften: Bij den heer H. London, D. V. I, afd. Rijtuigmakerij C.W.P. H.S M. f 3.96. Bij den heer M. v. Ommeren. P. f 200, v. d. L. f 3, G. 2.50, v. De. 2.50. Bij den heer A. F. H. v. d. Vaart: A. T. C. 10, L. i 5, van een belang stellende, die de uitdeeling is komen zien 25. Bij den Heer H. van Niel Hz.: afd. Zadelmakerij C.W.P. H.S.M. 2.34. M. 2.50. Arbeidscontract De arbeiders van de Werf Conrad zijn opgeroepen tot een vergadering op heden in de St. Bavo, waar verslag zal worden gedaan van de gehouden besprekingen met de directie van de Werf Conrad, in verband met het ar beidscontract, Drie hoofdbestuurders van de verschillende organisaties zul len al8 spreker» optreden. De Makelaars-Quasstls. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat de notaris Daamen in de bekende veiling-qcaestïe door de Kamer van Toezicht ln het gelijk is ges-teld. Van den heer Hoogeveen ontvingen we op ons verzoek een afschrift van deze beschikking der Kamer, terwijl door de heeren Hoogeveen en Boer lagen tevens een antwoord op deze beschikking is gezonden, dat men on der de ingezonden siukken vindt. De beschikking van de Kamer vaai Toez'cht luidt aldus Naar aanleiding van- en in ant woord op uw tot de Kamer gericht schrijven, respectievelijk d.d. 29 Octo ber en 2 November 1908, waarin door de op de daarin vermelde gronden a. den notaris A. J. C. Daamen te Haarlem dienstweigering wordt ten laste gelegd b. aan de Kamer wordt verzocht, dien notaris te gelasten den in uw schrijven bedoelden verkoop te doen plaats hebben ten tijde en ter plaatse bij uw schrijven vermeld, en c. aan de Kamer wordt verzocht een middel aan te wijzen, waardoor zij in de gelegenheid kunnen komen om de grosse hunner hypothecate vordering te executeeren heeft de Kamer de eer u het volgen de mede te deelen. Het Is der Kamer bij onderzoek ge bleken, dat het plaatselijk gebruik medebrengt, dat de publieke verkoo pingen van onroerend goed te Haar lem worden gehouden met be hulp van makelaars, aangesteld door-het gemeentebestuur van Haar lem dat het aandeel, dat aan deze ma kelaars in de veilings werkzaamheden is opgedragen, o. m. bestaat in het stellen en. verspreiden van het biljet te-r aankondiging der veiling, het plaatsen der advertentiën, het maken van kavelingen, het vaststellen der plokpenningen, alles in over leg met en onder goedkeu ring van den notaris; dat voormelde voigens het plaatse lijk gebruik te houden publieke ver- koopingen van onroerende goederen worden gehouden in het gebouw „De Gouden Leeuw" te Haarlem, van ka eigenaren de notarissen te Haarlem, Bloemendaal en Heemstede zich het uitsluitend recht tot het hou den dier verkoopingen contractueel hebben verzekerd dat de notarissen het noodig hebben geoordeeld om niet iedeien door het gemeentebestuur van Haarlem aan ge stelden makelaar tot het verrichten van voormelde veilingswerkzaamhe- den, die feitelijk geheel liggen buiten de make- laarsf unctiën, toe te laten, iiebben zij en de eigenaren van „De Gouden Leeuw" zich onderling con tractueel verbonden, om in het door hen, notarissen, daarin geëxploiteer de locaal geene personen als make laars der veilingen toe te laten, dan d i e makelaars, die door de notaris sen na ballotage daartoe zijn aange wezen dat klagersniet als zoodanig zijn aangewezen dat klagers als lasthebbers van de dames Van der Weijden aan voor noemden notaris Daaraan opdracht hebben gegeven vain de door hen ge stelde veiling en dat deze die opdracht heeft aangenomen dat klagers het biljet tot aankondi ging van de veiling hebben doe<n drukken en advertentiën in de plaat selijke bladen hebben geplaatst, waar in zij, met vermelding van hunne kwaliteit van makelaars, bekend ma ken te zullen overgaan tot den. meer- gemelden verkoop ten overstaan van notaris Daamen; dat zij noch op het biljet, noch op de advertentie vooraf de goedkeuring van den notaris hebben gevraagd of verkregen dat de notaris hun gewezen heeft op deze onregelmatigheid, en tevens op zijne onbevoegdheid om in het be doelde gebouw te veilen met andere dan door de notarissen aldaar gead mitteerde makelaars, en hun neeft voorgesteld om, overeenkomstig het gebruik, alsnog de veiling te doen houden met gebruikmaking van de diensten van makelaars, die aan die voorwaarden voldoen dat klagers daartoe niet bereid waren en dat de notaris, geen ge bruik kunnende maken van der kla gers medewerking tot de veilinge werkzaamheden, geweigerd hééft de veiJ'ng te houden dat de Kamer van oordeel is, daX door voormelde, sedert eenige Jareai door de notarissen gemankte regeling geen wettelijk voorschrift wordt ge schonden, noch het publiek wordt ge schaad dat, waar nu door klagers, die als voormeld niet door de notarissen daartoe zijn toegelaten, van notaris Daamen verlangd werd, dal zij de ma kelaarswerkzaamheden bij voornoem de veiling in „De Gouden Leeuw" ie houden, zouden verrichten en zij daar toe buiten zijn weten reeds waren overgegaan door het doen drukken en verspreiden van biljetten en het plaatsen van advertentiën, de nota ris volkomen gerechtigd was de ver antwoordelijkheid dier werkzaamhe den, waarbij de zijne recht streeks betrokken waren, niet te aanvaarden en zijn diepst te weige ren dal wat het verzoek sub b betreft, afgescheiden van het feit. dat de Ka mer de bevoegdheid tot het geven van den verzochten last nrst en klagers mitsdien in dit verzoek zijn niet ont vankelijk, bovendien uU het voren staande volgt de onjuistheid van den grond, waarop dit verzoek steunt dat. wat het verzoek sub c betreft, de Kamer van oordeel is, dat de voor genomen verkoop door den hypotheek houder geenerlei bezwaar ontmoet in de regelingen, die te Haarlem ten dienste van de openbare verkoopingen van vaste goederen gebruikelijk zijn en derhalve kan plaata hebben door den gestelden verkoop op te dragen aan een ter plaatse daartoe bevoegd ambtenaar (notaris), om die te hou den volgens plaatselijk gebruik. De Kamer van Toezicht op de Notarissen en Candidaat- Notarisseai te Haarlem, (w. g.) I. W. LOSECAAT VERMEER, Voorzi tter. (w. g.) M. E. 000Y. Secretaris. Aan de Heeren P. Hoogeveon Lzn. en A. Boerlagen, be'iden makelaars In hypotheken en assurantiën, wonende te Haar lem. Kunstavond. Ten bate van de vereend ging tot be strijding der tuberculose is Dinsdag avond Ln den Schouwburg een kunst avond gegeven. Do Commissie van uitvoering daar voor bestond uit de heeren Jlir. A. W. G. van Riemsdijk, voorz., F. \Y. J. de Witt Huberts, secretaris en Maurite H. Binger, penningmeester, benevens uit de heeren A. Hesseiiuk, John F. Hulk, J. J. L. ten Kate en J. H. Rós sing, aanstaande leden van een hier te vestigen Kunstkring. De zaal zag er recht feestelijk uit. Vooreerst door de aanwezigheid van een talrijk publiek, dat voor zoover het op de eerste rangen plaats had genomen, zich in avondtoilet had ge kleed, en vervolgens door de keurige versiering niet tapijten, bloemen, groen en electrisch licht, die ook in de vestibule was voortgezet en zelfs op straat merkbaar was aan een bij- zonderen ingang met baldakijn. Het programa was rijk en afwisse lend. Het geheele Haarlemsch Muziek korps voerde een aantal goedgekozen nummers verdienstelijk uit. De heeren Hesselink en Hulk, daartoe als beeld houwer en schilder bijzonder be kwaam, hadden een tweetal tableaux vivants, de Lente en Rebecca aan de bron, gearrangeerd, die zcor geslaagd waren en waarvan de bekoring bijzonder werd verhoogd door een dameskoor, dat onder de leiding van mevrouw de Veer-de Lan ge, achter de schermen daarbij liede ren zong. Dit muzikaal genot werd uitgebreid door de voordracht van trio's voor drie sopranen, van Curschmann, met begeleiding van plano. Daar het pro gramma geen namen noemde, zullen wij die eveneens achterwege laten en alleen volstaan met de mededeeling, dat dit trio van twee dames uit Haar lem en een uit Heemstede, zeer wel luidend en kunstvaardig hare liede ren hoorden deed. Intusschen was naast de muziek de declamatie niet vergeten. Niemand minder dan Louis Bouwmeester gaf aan de toehoorders Coppée's bekende monoloog De Werkstaking te genieten en dat natuurlijk met zijn groot talent. Tegenover dit hoog-dra- matisch gedicht was een tegenhanger aangebracht in den vorm van de pa rodie op den dood van Floris V, voor gedragen door xijn auteur, den heer P. H. Lamberts Jr. Wel zijn de tijden veranderd. Toen Jacob van Lennep Indertijd zijn vermakelijke vaderland- sche geschiedenis voor de Jeugd uit gaf, nam men hem dat zóó kwalijk, dat de uitgaaf gestaakt en wat afge leverd was, zooveel mogelijk terugge kocht werd. De heer Lamberts werd zeer toegejuicht. De Hongaarsche kapel P i s t a B a n d i vroolijkte met snarenspel de pauze op. Zonder Iemand te kort te doen mo gen wij zeker wel zeggen, dat de op voering van TafneeLen uil het volks leven in de 17de eeuw „De Taveerne de Gulden Kan" het belangrijkste oo- genblik van den avond was. Dit too- neelstukje was het werk van een in» gezetene, dien wij in de figuur van Drinckaert, een der medespelenden, hebben meenen te herkennen. Tal van dames en heeren werkten er aan mee, zongen liederen en voerden aardige dansen uit. Als verrassing trad daar in ook het Zalsman-kwartet op met een paar nummers, die zeer werden toegejuicht. Het is, dunkt ons, billijk van de me despelenden vooral te noemen Drinc kaert, die bijvoorbeeld zeer goed het „testament van het verken" voor droeg en de dame, die speelde voor een bij de handte dienstbode. De voorstelling werd tot het eimde toe bijgewoond door den Commissaris der Koningin en den Burgemeester van Haarlem met hunne familiën. In de pauze werd aan de commis sie van organisatie dank betuigd door het bestuur der vereeniging ter be strijding der tuberculose, die daarbij tevens vernam, dat het batig saklo minstens duizend gulden zal bedroe gen. J. J. v a n M a a s. Men schrijft ons: 26 Januari a s. hoopt onze stadge noot, de heer J. J. van Maas zijn 85eh verjaardag te vieren. De heer Van Maas is als dichter zeker wel bekend bij onze stadgenooten. Dat de gedich ten van den heer Van Maas vroeger zeer in den smaak vielen, blijkt hier uit, dat ze in verschillende letterkun dige tijdschriften werden opgenomen. Vergissen we ons niet, dan vond zijn eerste gedicht plaatsing ln de „Va- derlandsche letteroefeningen" van 1841, welk gedicht gewijd was aan onze St. Bavo. Hen zal den krassen, levenslustigen en algemeen beminden grijsaard dien dag zeker niet ontbre ken aan bewijzen van belangstelling. De heer W. den H a rt o g h, landmeter van het kadaster, wordt met 1 Mei a.s. van Groningen naar Haarlem verplaatst. Van 't Kantongerecht De zakeu, die heden door den amb tenaar van het openbaar ministerie waren voorgebracht, kunnen niet op de betiteling „belangrijk" aanspraak maken. 't Was een alledaagsche verzame ling fietsers die peddelden zonder licht koetsiers die hun gespan on beheerd lieten staan dienstmeisjes die in verboden tijd kleedjes klopten mannen die te veel van Bacchus of. feixlen herbergiers die zonder ver gunning tapten, of hun inrichting na bezetten tijd voor het publiek geojjend hadden enz., enz. Uit deze groote verzameling willen we dan ook slechts twee zaakjes af zonderlijk beschrijven. Eerst een kas telein, die sterken drank verkocht had zonder vergunning. Hij wist zich te verdedigen Edel ach tbu re, ik verkoop anders nooit drank, maar dien dag had ik zelf trek in een „slokkie". Daarom haalde ik bij mijn huurman voor 13 centjes, dat is drie glaasjes. Twee heb ik er opgedronken, maar de derde aan een armen drommel gege ven, omdat hij zoo koud was. Zeker een mooi verhaal 1 Maar... de veldwachter vertelde an ders. Het glaasje aan den armen drommel was verkocht, en de herher- gier was <lien dag meer dan half dronken, zoodat hij niet voor 13, maar wel voor 3 maal 13 centen, gehaald moet hebben. Hoe anders te verklaren dat hij den veldwachter bij het opma ken van 't proces-verbaal een pak slaag wilde geven De ambtenaar van het O. M. vond na deze toelichting een zware boete gewenscht en eischte 25 gulden. Dan was er een jeugdig koetsier, die zijn wagen onbeheerd heeft laten staan. De jongeman vertelde, dat hij melk aan een fabriek moest afleveren wat een 20 minuten had opgehouden. Kantonrechter -. Waarom liet Je het paard onbeheerd? BeklaagdeIk kan er toch geen pal frenier op na houden, dat kunnen al leen de heeren met equipages. Kantonrechter Moest je 20 minuten in de fabriek zijn Hoeveel bussen moest je afgeven. Beklaagde Acht Kantonrechter Nu, dat kost geen 20 minuten, hoogstens 5 of 10. Je hebt daar wat staan praten. Bovendien werd Je kwaad en hebt den agent ge- scholden. Dat is nog 't ergste. Eiscb 2 gulden boete

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1