NIEUWS- en ADV ERTENTIEBLAD. ZOa Jaargang. No. 7848 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 22 JANUARI 190» 1.29 ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDBNl Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur JL PEEREBOOM, AD VERTENTsÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f t—elke regel meer ƒ0. i8 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 5G Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administratisc Groote houtstraat 55. Istercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122, Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ün dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 23 JANUARI. Schouwburg: De Meikoningin, uur. Soc. Vereeniging: Voordrachtavond der leerlingen der HaarL aid. v. d. Maatsch. tot bev. der Toonkunst, 74 uur. Buitenlandse!) Overzicht Het jaar 1909 heeft nauwelijks zijn Intrede gedaan, of we wonden ont haald op een heele collectie berichten over vorstelijke bezoeken, die ons de zen zomer te wachten staan. Koning ,,die" gaat naar keizer „zus", en kei zer „zus" naar koning „zoo"... En 't eigenaardige is, dat er zoo veel tegen spraak in de verschillende berichten Is Wanneer keizer Wilhelm al le be zoeken brengt, die hem door de cou ranten zijn aangewreven, dan maakt hij minstens een reisje om de wereld Dit is van Wilhelm niet te ver wachten, vooral niet, waar de Rijks kanselier pas op echt oud-Pruisische zuinigheid heeft aangedrongen. „De eerste dienaar van den Staat" won derlijke bijnaam van Wilhelm, hem door Von Liülow toegedacht, om de tegenstanders van 's keizers absolu tistische neigingen in 't gevlei te ko men 1 zal ook zuinig zijn, wat zijn reizen beLreft. De officieele reisprogramma's zijn dan ook nog niet vastgesteld. Trou wens, iets wat zeer begrijpelijk is, want bij dezen telkens veranderden politieken toestand, weten de vorsten niet, of ze tegen elkaar moeten la chen, of kwaadkijken.,.. Eén bezoek staat evenwel officieel vast. Engeland's koning en koningin gaan over enkele weken bij keizer VV illielm te gast. Deze eerste VORSiELlJKE ONTMOETING In 1909 brengt de tongen en de pen nen geducht in beweging. Met veekoo- pers-weegtoestellen voor 200 k.g. en apothekers-weegschaaltjes voor 0.1 gram wordt de beteekeuis van dit be- 'znek gewogen. Er zijn mouschen. die zulke samen- komsten van monarchen als buiten gewoon gewichtig beschouwen. Ze wijzen daarbij op historische ontmoe tingen o. a. op de komst van Fail- lières in Engeland en van koning Eduard bij den Tsaarwelke bezoe ken aanleiding zijn geweest tot de totstandkoming van de Engeland- Frankrijk-Rusland entente, eneenbe- slissenden invloed hebben gehad op den gang van zaken in Europa. O ja, we willen aan sommige ko ninklijke bezoeken niet alle waarde misgunnen, maar... ook in deze bran che vindt men soorten 1 Van zoo'n be zoek van Eduard aan Wilhelm ver wachten we voor de politiek een waar. de van nul, komma nul. Wat is eetn vorig jaar niet gedaan, om de ver standhouding tusschen Engeland en Duitschland (e verbeteren. Toen is Eduard óók bij Wilhelm op visite ge weest Duitsche burgemeesters gin gen naar Engeland Engelschen kwamen in Duitschland, enz. Overal en telkens honingzoete toespraakjes, maar.... succes: 0,0 1 Do nuchtere werkelijkheid was, dat Duitschland zijn vloot versterkte, En geland hetzelfde deed, en bovendien jreclamo ging maken voor de vor ming van een groot landleger. Alle maal zonder de minste vijandige be doelingen.... Wat ons nu te wachten staat? Eerst dient uitgemaakt te worden, of dit bezoek een politiek- of een fa milie-karakter heeft. In Duitschland wordt geredeneerd wij willen er wel ten staatkundige beteekenis aan hech ten, mits Engeland zijn anti-Duitsch- lamd-politiek vaarwel zegt. In Enge land wordt precies hetzelfde gerede neerd om Duifschland's booze bedoe lingen in het licht te stellen. Dit teekent den waren toestand. Beide mogendheden gevoelen, dat ze als vijanaeu tegenover elkaar staan (terecht of ten onrechte vijanden ge worden, dit laten we hier in 't mid den) maai- willen niet ronduit voor de waarheid uitkomen en pogen door al lerlei middeltjes de tegenpartij wijs te maken, dat hij voor zich geen kwa de bedoelingen heeft. Maar.... wan neer de vorsten elkaar met de rechter hand begroeten, houdt de linker voor xckorheid de revolver gereed. Al mogen er in Berlijn opgeschroef de toasten geklonken worden al mo. gen de groole woorden als „wereld vrede" „beperking van oorlogsuit- g a ven" „vriendschappelijke ver houding tusschen Engeland en Duitschland" vloeien als champag ne, het werkelijke resultaat zal zijn en blijven 0,0. Neen, om zoo iet3 te bereiken, moeten er In Europa geheel andere toestanden komen. De Balkan- crisis had een omkeering in de ver houding der mogendheden kunnen brengen, maar die kans is voorbij. De kloof tusschen Londen en Berlijn is grooter dan ooit, omdat de Balkan- politiek Italië uit den driebond naar den anti-Duitschland bond voert. Al moge Bduard zich te Berlijn uit stekend vermaken, 't zal blijven bij holle phrasen en niets beteekenende vriendschapsbetuigingen. De eere-juf- fers zullen hem niet meer in decolleté ontvangen, maar warm ingebakerd, de eere-burgers trekken hun overjas aan.... Treffend beeld van de koelheid van de vriendschap Frankrijk is DE BANKIER VAN EUROPA. Dit is gisteren nog eens in de Fran- sche Kamer gebleken. De socialisti sche afgevaardigde Rouanet toornde togen een nieuwe Russische leening in Frankrijk te plaatsen, en zei, dat in een tijdsverloop van 16 jaren 18 milliard Fransch kapitaal naar het buitenland waren gegaan. Dit achtte spreker te veel. Niet alleen de mate rieel© belangen, maar ook de moreele worden er door geschaad. Men wenscht, dat wij het Tsarisme in zijn bestaan en zijn doodstrijd zul len steunen. Men heeft het recht te protesteerem tegen een lee-n-ing, die bestemd is voor het onderhoud van de Russische zwar te benden. (Rumoer op alle banken, loejuichingen aan de uiterste linker zijde). Daarop bestreed Rouanet heftig de Russische politiek in Perzië, die Frankrijk njet mag steunen met zijn milliarden. Minister Pichon kwam op tegen de voorstelling van Rouanet. „Rouanet", zoo zei de minister, „heeft gesproken van het prestige van Frankrijk ik ben van meening, dat wij er belang bij hebben, dat de met ons verbonden mogendheden politiek, economisch en financieel zoo krachtig mogelijk zijn. Nooit was het verbond tusschen Frankrijk en Rusland nauwer en loyaler dan thans. De leening zal worden aangewend in overeenstem ming met de nationale belangen van beide landen". Ten opzichte van Per- zie zeide de minister, dat de Engelsch- Russische overeenkomst de beste waarborg is voor dat land, en dat daarom de republiek, de Engelsch- Russische politiek steunt. In Perzië, hebben wij geen enkel belang van Frankrijk verwaarloosd en wij zullen voortgaan met de behartiging van on ze belangen, die zoo solidair zijn met die van Rusland als zij nooit te voren zijn geweest." De motie-Rouanet werd verworpen met 430 stemmen tegen 104 en daar na werd de zitting opgeheven. UIT DEN BALKAN, geen nieuws. Servië is mog even boos en oorlogszuchtig, maar is nog niet tot gewelddadigheden overgegaan. De onderhandelingen tusschen Bulgarije en Turkije zullen wellicht over enke le dagen hervat wor-den, en van de conferentie is.... nog niets naders be- keudl DE AARDBEVINGEN IN ITALIë. Volgens een raming worden onge veer 130.000 overlevenden onderhou den door de openbare armenzorg, het geen per dag ongeveer 200,000 francs kost. Professor Albanese zond zijn ge ka gen aan generaal Mazza, die in den loop van een twist bij de ontscheping der overlevenden, hem den rug toe keerde, met de woorden „Ik heb geen tijd voor u te verliezen". Die gaan dus duelleeren. Is er niets nuttigers te doen EEN SAMENZWERING IN TURKIJE. De correspondent van de Daily Mail te Konstan tin opel 6eint bijzonderhe den over een reusachtige samenzwe ring, die de reactionairen tegen het nieuwe stelsel op touw hebben gezet. Er moeten 20,000 menschen in alle dee lea van het rijk bij betrokken zijn. Het plan was, altijd volgens den correspondent, den Grootvizier en den voorzitter van de Kamer gevangen te nemen en den Sultan te dwingen, de Kamer te ontbinden en de grondwet af te schaffen. De opstand zou op verschillende plaatsen tegelijk uitbreken. Verscheidene leden van de keizerlij ke familie en twee Europeesche mo gendheden zouden met de samen zweerders geheuld hebben. We wachten nadere berichten vóór we 't gelooven 1 CASTRO WEER NAAR VENEZUELA Naar aanleiding van het telegram uit Washington aan het „Journal des Débats" volgens hetwelk tusschen pre sident Castro en vice-president Go mez afgesproken werk zou bestaan en Castro naar Venezuela zou terugkee- ren, als dr. Paul zijn zending zou hebben volbracht, verklaarde dr. Paul om Inlichtingen hieromtrent gevraagd met de meeste beslistheid dit bericht te kunnen tegenspreken. Aan deze tegenspraak werd door hem toegevoegd, dat het, om de ab surditeit van het bericht aan te too- nen, voldoende is, zich rekenschap te gesven van de feiten, welke hebben plaats gehad, nadat generaal Gomez de regeering van Venezuela heeft aan vaard en een nieuw kabinet heeft be noemd. De eerste daad dezer nieuw regeering was, het in vrijheid stel len van alle politieke gevangenen, welke Castro als revolutionnairgezin- do vijanden in gevangenschap hield, sommigen reeds sinds lange Jaren. Tegelijkertijd werd een algemeene amnestie afgekondigd, voor alle uitge wekenen. onder welke zich politieke leiders bevinden, die reeds naar Ca racas zijn teruggekeerd, en die heb ben bijgedragen tot het scheppen van een politieken toestand, weilte onver- eenigbaar is met den terugkeer van Ca6tiro. Trouwens, de broeder van Castro, generaal Celestino Castro, die onder Castro's bewind opperbevel hebber was van een militair district van Venezuela, hetwelk een der be langrijkste steunpunten vormde voor Castro's regeenng en die een rijk voorzien arsenaal van wapenen en krijgsvoorraad ter zijner beschikking nou, zoodat hij genarende de afwe zigheid van Gastro beschouwd kon worden ais waarborg voor" de hand having van diens macht, heeft zich met verzet tegen den ommekeer in den politieken toestand, maar heeft zijn wapenvoorraad aan generaal Go mez uitgeleverd, waarna hij de wijk neeft genomen naar Columbia. Stadsnieuws Om OnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Emigratie naar Australië', in de ubiiek Om Ons Heen. Vac a n t i e-k o 1 o ne s. In aansluiting aan ons vroeger be richt wordt ons gemeld, dat de open bare oefeningsavond voor gymnas tiek en schermen, door den heer A. J. Meijerink, gymnastiekleeraar alhier, georganiseerd ten bate van de afdee- lug „Haarlem en Omstreken", uiet een 300-tal zijner leerlingen zal ge houden worden op Woensdag 10 Fe bruari in de concertzaal den- sociëteit „Vereeiriiging". Het zal een genot zijn dat groote getal deelnemers en deelneemsters, leerlingen van verschillende scholen en leden van de gunstig bekende ver- eenilgingen „Concordia" en „Rust Roest" aan hét werk te zien voor hunne minderbedeelde natuur gen oo ien. Het programma belooft een inte ressanter). avond, een opwekking tot gaan. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE Het dagelijksch bestuur van de Ver- eeniginig tot bestrijding der Tubercu lose te Haarlem, heeft besloten op nieuw zich tot Haarlem's bevolking te richten met eene opwekking tot den strijd tegen deze ziekte. Tot dit doel heeft de Centrale Ver eeniging tot bestrijding der Tubercu lose' een 10-tal kaarten met verschil lende korte aanwijzLngen in de lich ting eener hygiënische leefwijze laten drukken. Deze kaarten, bestemd om opgehan gen te worden In openbare localitedten werkplaatsen, scholen, em., stelt het Bestuur der Haarlemsche vereeniging gaarne kosteloos ter beschikking. Namens het dagelijksch bestuur verzoekt de secretaris der vereeniging, Dr. A. A .G. Land, per circulaire me dewerking, om deze kaarten in loka len op te hangen. Verlof Drankwei. B. en W. van Haarlem brengen, in gevolge art. 87 der wet van 23 Juni 1881, ter openbare kennis, dat ls In gekomen een verzoekschrift van A. Ch. W. van Niel, om verlof, ingevol ge art. 34 dier wet, tot bet verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop ln de gelagka mer van het perceel aan de Jansstraat no. 63 A, Belangrijke Veiling, Gisteren had in Hotel Scholten In den Hout, ten overstaan van de No tarissen Mr. C. J. Boerlage te Heem stede en J. H. Wildervanck de Blé- court te Bloemendaal, bij opbieding en afmijning de toeslag plaats van de verleden week reeds ingezette percee- len, toebehooremde aan de firma J. H. E. Kersten Co. te Heemstede. Wij waren bij den aanvang der veiling '8 morgens te 11 uur in Scholten pre sent en verlieten het gebouw 's avonds te half zes als... gerookte bokkingen. Zware damp hing er van de veelgeu- rige sigaren. 't Was een bieden en Loven ohne Ende. Tweemaal werden alle percee- len afzonderlijk behandeld. Ten eer ste de veranderingen medegedeeld se dert de vorige week en daarna weder stuk voor stuk genoemd, sommigen verhoogd en elk afgeslagen. Twee maal dus 125 per ceel en en dan nog 36 combinatiën. In stilte hebben wij den deurwaarder beklaagd, die een taaien dag had. Het applaus voor zijn spoedig afwerken was dan ook wel verdiend. 't Was een belangrijke veiling uit twee eer lei oogpunt. Belangrijk, Ln de eerste plaats ten opzichte van de in veiling gebrachte perceelen, te zamen een oppervlakte beslaande van ruim 16 1/3 bunder. De volgende vaste goederen werden aangeboden. Het Heerenhuls „Oud Berkenrode" met koetshuis, c.a. en grooten tuin, 12 perceelen uitmuntend Bloembollen land met arbeiderswoning en ruime bergplaats, groote bloembollenschuur inet kantoren en bovenwoning en di verse perceelen best bloembollenland, zeer geschikt voor bouwterrein, groot te zamen 163395 Hectare en staan de en gelegen te Heemstede aan den Heerenweg, den Aerdenhoutsweg, de Koediefslaan en de Leidschevaart. De 8tand der veiling was verleden week totaal 147.105. Na de toewijzing is de uitslag als volgt: De perceelen werden toegewe zen voor f 167.345 aan verschillende koopers, ruim 20 000 hooger dus dan de inzet. De uitslag is als volgt: No. 12. Bloembollenland, Kersten 16500. No.34, idem, J. Bos Aan., f 16.100. No. 5—6. idem, J. Bos Azn., 15.200. No. 7—32, perceelen geschikt voor bouwterrein, H. Groenewegen, 19785. No. 3341. Kantoren, bovenwo ning, Q. v. d. Berg, f 12900. Nos. 4248. Koetshuis, koetsierswo ning enz., Roosekrans, f 4550. No. 49. Heerenhuis, „Oud Berkenro de", L. Roozen, f 14700. No. 5055, Koetshuis, tenrein, enz. J. Miezerus, f 2430. No. 5657. Bloembollengrand, Ker sten, f 22000. No. 5859. Idem, Kersten, f 17000. No. 6061, idem, Kersten, /9905. No. 6268. Grond voor bouwterrein, Ken-sten 2400. No. 69. Bouwterrein, diverse koo pers, f 1695. 7683, bouwterrein, diverse koo pers, 1815. No. 8491, bouwterrein, div. koo pers, 1695. No. 9299, idem, div. koopers, /1660. No. 100107, bouwterrein, Dolle man, f 1850. No. 108116, idem, div. koopers, 2930. No. 117—125, idem, J. Slabber, f2230. Ook uit een ander oogpunt was deze veiling belangrijk. 't I» in vele plaatsen gewoonte, dat vellingen eerst bij opbod en ©enigen tijd later bij afslag geschieden, dus met eenige tusschenrulmte. In ge meenten hier in den omtrek wordt dat gebruik ook wel toegepast^ hier ter stede evenwel ndet. 't Is wel eens gebeurd, maar 't be hoort tot de uitzonderingen. Nu 't een veiling betrof, bijna op Haarlem's grondgebied waren we benieuwd, hoe deze methode zou worden begroet. Eenige weken geleden werd door een abonné in dit blad deze manier van vellen aanbevolen. Dat dit systeem echter hier groote Instemming zal vinden, gelooven we, schrijft onze berichtgever, nog zoo dadelijk niet. H Heeft, zooals alle dingen, zijn licht- en schaduwzijde, en 't komt ons ien kant der ver koopers, althans wanneer 't geldt groote veilingen als deze. Dit bleek al dadelijk. Eenige combi natiën waren gewijzigd. De verkoo- pers waren ten opzichte daarvan tot andere inzichten gekomen en nu bleek, dat die geheel niet strookten met die der verschillende gegadigden. Die wijzigingen kwamen niet alle overeen met de plannen, door de ver schillende koopers reeds gemaakt, dit gaf natuurlijk eenige minder aan gename oogenblikken. De aanmerking die naar aanleiding dezer wijzigingen door een der koo pers werd gemaakt, was dan ook ndet onjuist en gelukkig had men de wel willendheid in de combinaties nog een en ander te veranderen. Zulke wijzigingen mogen in 't voor deel van den verkooper zijn, de betrok ken koopers zullen met hun bereke ningen scheef uitkomen. Een feit is, dat de verkooper volgens de conditiën ten allen tijde 't recht heeft, wijziging in de orde der veiling te brengen, doch hij za.l hiertoe niet licht komen, wanneer de toewijzing, zooals hier de .gewoonte is, denzelfden avond plaats vindt. Een week beraad geeft daartoe alle gelegenheid. De verkooper zal er vaalt financieel wel bij varen. In een week kan veel gebeuren. Iemand, die bij de opbieding van een perceel in minder gunstige con ditiën verkeerde, kan soms, door on derhandeling met derden "in de gele genheid komen, een perceel, tot den aankoop waarvan hij eerst niet kon overgaan, te koopen. Hij kan dit dan op den dag van toeslag doen. Zoo rbengt allicht 't perceel meer op, dan wanneer het dienzelfden avond was verkocht. Hier is dus een voorcteel voor den verkooper, doch een nadeel voor den eersten hoogsten bieder, die anders misschien een koopje had ge haald. Er is dus voor de belangheb benden vóór en tegen. Wij weten niet, of deze methode van veilen te Haarlem zal ingevoerd wor den. 't Zou natuurlijk ten geoioege ziin der verkoopers, maar hoe het pu bliek deze regeling zou vinden? Van de beide methoden, namelijk veilen met tusschenruimte en afveilen op denzelfden avond, schijnt de laatste (de hier gebruikelijke) onzen bericht gever vooralsnog de meest aanneme lijke. Aanbesteding. Donderdagmiddag werd door den architect J. H. Welsenaar alhier aan besteed Het amoveeren van perceel No. 5 met daarachter liggende perceelen Nos. 3 en 3a aan de Scliagchelstraat, en het ter plaatse bouwen van een winkelhuis. Ingeschreven werd als volgt G. L. Zantvoort f 10997.—. C. Groot Czn. 8887.—. J. Mulder 10319.-. H. Munster man 9700.—. H. A. v. Emmerik 8140.-. I-Iaarl. Coöp. Bouwersbond 8622.—. Kroon van Diest 7997.—. Kaub en Boerboom 9227.—. J. Vink 8360.—. W. Hoek 8325.-. J. Turkenburg 8400.—. Cornellssen en Kretiger 9434.—. J N. v. d. Vlerk 10947.—. J. J. Koning 8005.—. D. H. Granneman, Hilleg., 8725.—. Akersloot 8300.—. Bakker 9380.—. Van Slingerland 9624.—. De inschrijvers, bij wien feen woon- plaats is genoemd, wonen alhier. BroodenKoffle. Deelnemers waren hedenmorgen 1039 kinderen en 336 volwaseenen. Ingekomen giften: Bij den heer H. London: van een potspel W. E. T. P. f 1. Bij den Heer A. F. H. v. d. Vaart: N. B. N. f 2.50, V. 5, C. R. van Heemstede f 10, M. D. van Heemstede f 10. Bij den Heer M. van Omroeren, van de 4e Klasse Christelijke Normaalles sen f 0.50 ct. Bij den penningm. H. v. NielHx.: J. B. 1, W. J. G. f 1, N. N. f 5. Militaire zaken. De milicien D. van het 10e regiment infanterie, die het vorige jaar niet heeft voldaan aan de oproeping om voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, wordt deswege bij voor, dat de lichtzijde H meest la aanhet korps als deserteur afgevoerd. Hulp aan Ou d-I n a i s c h e Militairen. Ingevolge besluit der algemeene vergadering van den Volksbond te gen drankmisbruik in 1907 is eene comnnsrio, een Permanent-Comité, bestaande uit de heeren S. Lulofs, jhr. J. D. Six en A. S. Carpentier Ai ling te 's-Gravenliage, A. Klontje, te Middelburg, en G. de Wal, te Harder wijk, benoemd met opdracht een on derzoek in te stellen naar het leven van de gepensioneerde en gegageerde soldaten van het Nederlandseh-Indi- sche leger in de verschillende kosthui zen op de Vel uwe. De treurige feiten daarover aan het licht gekomen, getuigden van zooveel ellende en verval van menigeen, die voorheen den lande hadden gediend, dat daardoor de noodzakelijkheid werd aangetoond van doortastende maatregelen. Het Permanente Comité wenscht deai uit de koloniën terugkeerenden militair te behoeden voor de gevaren, die hem dreigen als hij zonder be trouwbare voorlichting hier te lande in de burgermaatschappij terugkeert, hem helpen aan logies, hem gezinnen aanwijzen, die hem willen opnemen, en waar hij het "oed zal hebben, hem op de hoogte stellen van betrekkin gen, die open zijn, of van werk, dat hij zou kunnen verrichten, hem waarschuwen tegen gevaren dile hem (misschien) bedreigen, hem die in lichtingen geven, die hem van nut kunnen zijn in één woord alles doen wa-t hem ten goede kan komen. Om dat doel te bereiken, heeft het Comité ons land verdeeld in 100 kringen, Bemoeiingskringen, en in lederen kring aangewezen een nfdee- ling van den Volksbond. Zoo is hier Haarlem aangewezen als ndddelpunt van den kring, waar in gelegen zijn Haarlem, Aalsmeer, Bennebroek, Bloemendaal, Beverwijk, Haarlemmermeer, Haarlemmerliede a., Heemskerk, Heemstede, Scho ten, Spaarndam, Vel sen. Wijk aan Zee en Duin en Zandvoort. Het bestuur der afdeeling Haarlem van den Volksbond leeft besloten ge hoor te geven aan len oproep van het Permanent Comité, en verwacht, dat het in de gelegenheid zal zijp meni- gen repatrieerenden militair van d'ienst te zijn. Om dit zoo goed mogelijk te berei ken heeft het bestuur een vaste com missie aangewezen, waarin voor de eerste maal zitting hebben de heeren A. v. d. Voort Az. tn C. L. F. Sarlet, beiden lid van het bestuur en de heer M. van der Boon, te Overveen, die als secretaris zal optreden. BI.OEMENUITVOER NAAR ITALIë. Wij lezen in Neerlandia: Onlangs kreeg ik van eene Engel- sclie bloedverwante te Napels eene aanvraag om toezending van prijscou ranten (in de Eng. taal) van bloe ro kwee kers. Resultaat: eene eerste be stelling van 200 Tubarozeu en 200 Aza lea's met belofte van meer. Het zonnig Zuiden voorzien van bloeiende planten door liet koude Noorderland I Men vei-ge te echter niet dat het kweeken van bloeroen en planten en groentes in Italië op lagen trap van ontwikkeling nog staat: Wat er is, geeft de natuur; aan veredeling enz. wordt weinig of niets gedaan. Ik wenschte hierop de aandacht te ves tigen van heeren bloemkweekers. (w. g.) L. J. LEFEBRE. Rotterdam, 1 Jan. 1909, Geneesheeren en Arbe ids- contract. Naar aanleiding ven de berichte! in enkele dagbladen, dat de Haar lemsche Ziekenfonds-geneesheeren na de invoering van de wet op^het ar beidscontract wijziging zouden bren gen in do tot nu toe gevolgde wijze van behandeling van inwonend dienstpersoneel, wordt ons medege deeld, dat de geneesheeren hun voor- loopig aangaande deze quaestie inge nomen standpunt niet verlaten heb ben, doch dat zij nog geen aanlei ding hebben gevonden 1ot uitvoering hunner voornemens over te gaan. Zoodra hiertoe wordt besloten, zal dit onmiddellijk door middel van de pers ter kennis van het publiek wor den gebracht. Volksweerbaarheid. Zondag as. na afloop van de schiet oefening, die van 911 uur voorm^ wordt gehouden, zal de vereeniging Volksweerbaarheid per trein van Overveen naar Zandvoort worden vervoerd, ten einde aldaar op het strand een oefening te houden in het tJrailleeren.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1