deTHE^GGEHE VERKOUDHEDEN, PIJNEN ZENUWPIJNEN, enz. burgerlijke Stand Weerbericht MEDE DEELINGEN VAN HET gONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 22 Januari 1909. Hoogste barometerstaivd 777.4 m.M. te Riga (Oostzeekust vafi Rusland) laagste 750.4 m.M. te Bodo (Westkust Noorwegen). Verwachting tot den avond van E3 Januari W'nd zwakke tot matigen Ooste lij ken wind. Gesteldheid van de luchtbetrok ken en nevelig, weinig of geen neer slag. Temperatuur Lichte vorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 772 m.M. Achteruitgang. .Vorige stand te 2 uur 774 m.M. Thermoraeterstand te Haarlem. Vrijdag 22 Januari Hoogste gisteren 2 uur F. 84 Laagste hedennacht F. 27 Hedenmiddag te 12 uur F. 29 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cts. per regeL F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. KEIJSER'S Schoenenmagazijn, 32 Lange Veerstraat VERWEKT WARMTE E N GENEEST N. B. Wantrouw de namaaksels die ■ommige apotheken verkoopen en eisch steeds dat het etiket der gele doos de woorden "Le Thermogène,, draagt. KINDER- EN VACANTIEKOLONIES. Gisteravond vergaderde de afdee- lir.g Haarlem en omstreken van het Centraal genootschap voor Kinderher- stcilmgs- en vakantiekolonies, onder voorzitterschap van Dr. Kersbergen, in de Kroon. Met 't bestuur waren 9 led an aan wezig. Uit 't jaarverslag van de 1ste secre taresse, mevr. Op 't EindeStolp, bleek, dat 't ledental der afdeeling dit Jaar van 254 tot 437 gestegen is. Met deze uitbreiding van 't ledental kon ook meerdere werkzaamheid ge paard gaan. Verleden Jaar werden door bemiddeling en op kosten der af deeling 44 k'nderen uitgezonden, nu G9 dus 25 meer. De uitzending had een gunstigen invloed op de kinderen. Na de terugkomst zijn de kindereu nog geregeld onderzocht, en helaas moest ervaren worden, dat bij een deel der kinderen de gunstige verandering weer spoedig te niet gedaan wordt, wanneer ze weer in hun kommervolle omstandigheden terugkeeren. De uit gezonden kinderen geregeld van ver sterkende middelen te voorzien, zou ongetwijfeld g<:>ed succes hebben, maar daarvoor is 't noodig, dat de geldmiddelen vermeerderd worden, waarom de secretaresse aandrong op oen krachtige propaganda tot uitbrei ding van 't ledental. De voorzitter dankte de secretaresse voor dat verslag, bracht hulde aan al len die in 't afgeloopon Jaar hun krachten aan de afdeeling gegeven hebben, en constateerde niet vreugde den vooruitgang van de veieeniging. Uit 't verslag van de pehningmees- teresse mevr. Badon-Chijben bleek, dat de rekening over 1907 sluit met een bedrag van 2088.14. Namens de commissie van onder zoek adviseerde de lieer Reeremans tot goedkeuring, waartoe dan ook be sloten werd. Als bestuursleden werden herkozen mevr. Badon Ghijben en de heer A C. Hendriks en gekozen (Ln de plaats van den hoor Verwaal, die bedankt had, mej. C. Westendorp. De voorzitter danktie den heer Y&- waal voor hetgeen deze in 't belang der afdeeling ais bestuurslid heeft gedaan. De bijdrage der afdeeling aan het hoofdbestuur werd op f 10 bepaald. Als leden der com missie om in 1909 de rekening na te zien, werden be noemd de lieeren Dr. P. W. Peere- bóom, W. F. Beeremans en Boekho ven. Na rondvraag werd daarop de ver gadering gesloten. Jubileum. Men meldt ons Heden herdacht de heer Wijnand J. Akkerman den dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de Prma W. H. Woest tegenwoordig firmant de heer J. A. Boom) in dienst trad als leerling- drukker. Thans als chef-drukker werkzaam, mocht hij dezen dag onder veel be langstelling, zoowei van patroon als gezellen, vieren. Door het personeel was de drukke rij feestelijk versierd en werd hem, bij monde van den chef der zetterij, den beer W. J. van Tienen, een ca deau van het personeel aangeboden. De traditioneele enveloppe van den patroon bleef natuurlijk niet achter wege. Uit de Rechtszaal OM EEN GEIT. '8 Morgens had de dief van het Be- verwijksche gei tie terecht gestaan (eisch 7 maanden), alsook de opkoo- per-heler (eisch 2 jaar en 6 maanden), en 's middags stond een andere heler terecht. Deze jongeman had 1 gulden van het door den dief ontvangen geld gekregen. Tegen hem vorderde het Openbaar Ministerie zes weken gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hech tenis. Nog eens een duur geitje VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Daarvan wordt verdacht een nu te 's-Gravenhage wonende boekhouder, die vroeger in dienst was bij de naam!, vennootschap „Ijsfabriek IJ- muiden". Hij werd door het O. M. beschuldigd een voor de vennootschap bestemden postwissel, groot 43.61, valsclielijk met den naam van den administrateur te hebben onidertee- kend en daarna geïnd, om zich dit geld toe te eigenen. De leeraren aan de Rijkskweek school alhier, de heeren Luyten en Van Sonsbeek, werden als schrift deskundigen gehoord en verklaarden, dat de onderteekening op den post wissel overeenkomst heeft met het schrift van den beklaagde. Het Openbaar Ministerie eischte te gen den beklaagde (die vroeger ook al eens wegens valschheid in geschrif te terechtstond) twee jaar gevange nisstraf. Een verzoek van het O. M., om den beklaagde dadelijk in hechtenis te nemen, werd door de rechthank ge weigerd. DIEFSTAL VAN TELEFOON DRAAD. Een Hillegomsche herbergier is werkzaam geweest aan de afbreking van telefoonpalen. Later is gebleken, dat hij telefoondraad heeft laten ver koopen. De verkooper ontving er 7 gulden voor en behoefde aan den be klaagde slechts 4.75 te geven. De herbergier kon niet opgeven, hoe hij aan dit draad kwam, maar gaf toe, dat de verkooper het bij hem van den zolder heeft gehaald. Het Openbaar Ministerie vond het duidelijk, dat de herbergier het draad ge-stolen heeft, ten nadeeie van den Staat der Nederlanden, en eischte te gen hem drie maanden gevangenis straf. EEN SLECHTE OPVOEDING. Deze geeft een vrouw in de Haar lemmermeer aan haar kind. Ze liet hein briquetten van een der stoomge malen weghalen an bood daarbij zelf de behulpzame band. Het Openbaar Ministerie vocid 't al heel slecht, als een moeder haar kind tot stelen aanzet, en eischte tegen de moeder 3 weken gevangenisstraf. De vrouw zei uit annoede gehan deld te hebben en vroeg eene lichtere straf. Nat. Blindenzorg. De uitvoering, j.l. Maandagavond gegeven door de propagandaclub „Ajo", ten voordeele van het fonds tot stichting voor het Tehuis voor al leenstaande blinden te Wolfhezen, heeft netto opgebracht 268.421/2. PENTEEKENINGEN. Bij den heer II. N. Mul, boekhande laar in de Kruisstraat, wordt een penteekening van onzen stadgenoot, den heer J. van Breemen Jzn., geëx poseerd. De heer Van Breemen heeft er vier gemaakt, van het Oude Weeshuis, van de plaats Buitenrust, waar mej. Koenen woont, van de deur van de noordzijde van 't Stadhuis, die toe gang geeft tot de afd. burgerlijke stuud en van de huisjes op liet Groot Hei lig Land, die zijn blijven staan. Wij waren in de ge legen lieid, de twee Laatste te zieri en houden ze voor zeer goed geslaagd. De lijn is strak en liet mooie in deze gevels komt vooial in een penteekening uii- sbeaend tot zijn recht Men moet ze maar eens bij den heer t Mul gaau kijken, daar de teekeningen achtereen volgens worden uitgestald. We vermoeden wel, dat een kunstken ner of een verzamelaar er een of meer zal willen bezitten. IJsclub Haarlem en Omstre- ken. Vandaag herdenkt, naar men weet, de IJsclub voor Haarlem en Omstre ken haar 40-jarig bestaan. l>o vlag waait van de tent. Van ver schillende zijden ontvangt het bestuur gelukwensclven. Jammer is het, dat de vorst niet een paar dagen eerder is in gevallen, misschien had dan het voor. genomen ijsfeest nog door kunnen gaan. Nu ligt de baan al gedeeltelijk dicht. Op de vierde Nederlandsche Compo nisten-matinee, te geven op Donder dag 21 Januari ln den Haagschen Kunstkring zullen zich doen hooren de dames liermine Scholten, mezzo sopraan Marie Biest, alten de heê- ren Willem Andriessen en Philip Loots. G e v. V o o r w. Een portemoainaie lnh. geld en een tienrittenboekje der E. S. M., bij J. J. Frolick, Teylerstraat 15. Een bril in étui, bij P. Hoedjes, Ken- nemerstr. 17. Een merklap, bij J. Henneke, Delft- straat 23. Een breikous, bij H. Kensen, Oran- Jeboomslraat 136. Een halsdoek, bij W. Loots, Emma. straat 18. 4 bons voor turven, bij W. v. Vel- zen, Gasthuislaan 60. Een slot van een halsketting, bij Reis, Rollandstr. 10. Een fox-terrier, bij IS Faber, Assen- Jeherstraat 38. Een bruinharig hondje, bij M. Man ger, Jacobijnesauai 31. Keu hauumol, bij A. v. d. Hoff, SaenreaaJiisu\ 31. Een touwLje waaraan 3 sponsen, bij P. vau Nieuwen a-oen. Kruisweg no. 43. Een huissleutel, aan !..t politiebu reau. Eeu kussensloop en een zakje waar in een gefloten enveloppe waarop M. VerhageSpoor, Sloten, bij A. Koe ne, ieylersiraat 8. Aangifte is gedaan van heit verlie. zen van een diamant uit een vinger ring, van het verhezen van een ju- vvecien broche in zilver gezet Uit di Omstreken BLOEMEN'DAAL. Voor de aanstaande verkiezing voor den gemeenteraad zijn er 847 kiezers. Het aantal door deze gemeente te leveren miliciens voor de lichting 19U9 bedraagt 11 voor lange en 5 voor korlo oefening. SCHOTEN. Voor de lichting 1909 der Nationale militie zuilen worden ingelijfd 17 man voor volledige oefening en 7 voor korte oefen'ng. BENNEBROEK. De bevolking dezer gemeente be stond op 31 December 1907 uit 620 m. en 695 vr., totaal 1315 z'elen. Vermeerderde in 1908 door geboor ten met 11 m. en 16 vr., door vestiging met 81 m., en 86 vr., totaal vermeer de ring 92 m. en 102 vr. Verminderde door overlijden met 10 m. en 7 vr. en door vertrek met 75 m. en 88 vr., totaal vermindering 85 m. en 95 vr. Op 1 Januari 1909 bestond de be volking uit 627 m. en 702 vr., totaal u>t 1329 zielen. In het jaar 1908 werden in de ge meente 7 huwelijken gesloten. Het aandeel dezer gemeente te dra gen in de lichting voor de Nationale Militie 1909 bedraagt 1 man voor de volledige en 1 man voor de korte oefening. LISSE. Ten aanschouwe van een talrijk pu bliek. dat met spanning den wedstrijd volgde in de zaal van den heer Dui venvoorden, werd de eerste prijs bil jarten behaald door den heer J. Metz en de derde prijs door den heer Lol- k-es de Beer, beiden, van Haarlem. HAARLEMMERMEER. De verkooj? der schoolschapen ten bate der Christelijke school te Haar lemmermeer (O.Z.) heeft de nie-t on aanzienlijke som van 618 gulden op gebracht. Brand. Tijdens de afwezigheid der bewo ners ontstond er te Burgerveen bij zekere S. een begin van brand, welke echter n:et naar bulten uitsloeg, doch steeds smeulende bleef, door dat de woning gesloten bleef en er alzoo geen lucht bij kon komen. Toen vrouw S. thuis kwam en de deur opende, kwamen de rookwolken met kracht naar buTten en de geheele vloer der woning geleek wel één vuurzee. Met behulp der buren kon de vuurmassa nog met emmers water gebluscht wor den. De oorzaak is waarschijnlijk ge weest, dat er vuur uit de kachel op den vloer gevallen en alzoo de vloer en het kleed dat daarop lag- aan het smeulen geraakt ls. De schade, die de brand veroorzaakt heeft en die nog al belangrijk is, wordt door verzekering gedekt. Tot telefoonhouder-plaatsve: vanger aan het telefoonkantoor te Nieuw- Vennep is benoemd de heer C. Half, aldaar. Ernstige val. Een zesjarig zoontje van zekere B. aan den Ringdijk, viel in de schuur, boven van de tas naar beneden en be zeerde zich zoodanig, dat de hulp van den geneesheer moest worden inge roepen. De toestand van den kleine is hoogst ernstig. SLOTERDIJK. Door den architect P. Heijn, te Am sterdam, is aanbesteed: Het bouwen eener pastorie voor de Ned. Herv. ge meente te Sloten. Van de 8 inschrijvers werd het laagst ingeschreven door den heer H. v. d. Mei. te Sloten, voor 9790. ZANDVOORT. In ons nummer van 24 Sept. jl. kwam een uitvoerig artikel voor over de heldendaad van Malthijs Mole naar, die het vuur op een door de En- golschen ln brand geschoten pLnk durfde te blusschen en daarvoor na derhand met een fraaie tabaksdoos werd vereerd. Die doos werd ons nu door twee be woners van Zandvoort op ons redac tiebureau vertoond, een attentie, die wij zeer op prijs stellen. Ze ls nog zeer goed bewaard gebleven, zoowel de afbeelding van het Zandvoortsche strand bultenop als het inscriptie in het deksel zijn zeer duidelijk zicht baar. Aan den heer J. Hollenberg alhier is vanwege het bestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Redd-ngmaatschap- pij uitgereikt de zilveren medaille we gens langdurigen dienst als vuurpijl richter. Door de Jachtopzichters Jan van Honschooten en A. M. Jansen is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen A. J., arbeider, wonende te Haarlem, we gens liet vervoeren van wildstrikken in het jachtveld de duinen 62 strik ken werden in beslag genomen. Donderduguvuud werd door da. J. A. Visecuer, pie-uiaaiit by ue Neu. Herv. üeuieeuie m iioiLevane, 'li Uiu Huls e lezing genouüeii over „van ue arme Frie^cne neme Eprener scuetsi/c *n korte trekken de armoeüe der uewoners uluaar en het geiuk, aai liet evangelie onuer hen ge acht had. Door ae wijze, waarop ue spieker uil vernaalde en uuor de ver schillende iicnioeeinen, kon uien zicii duLüelijk in den toesiand aldaar ver- piaaLsen. De zaal in Ons Huis was overvol. Na aïioop werd eeue collecte voor de Heideoe weners genoudeu. biniiêiuaiiu TWEEDE KAMER. WIJZIGING EN AANVULLING DER KlNDEIlU ETiEN. In zijn memorie van antwoord aan da Tweede Kamer ver klaart de minis ter van Justitie, dat hij een herzie ning op broederen grondslag dan de thans in behandeling zijnde ook wen- schelijk acht, doch dat zulk een voor ziening, om eeiiigsz.ins voi.edig te zijn, meer tijd zou hebben gevoruerd dan waarop liet üulpbehoe.ende verwaar loosde kind zou mogen wachten. Een gewijzigd weisuntweip, waar in de naar aanleiding van het voor- loopig verslag door den minister in zijn ontwerp gemaakte vei anderingen zijn opgenomen, is aan de memorie van antwoord toegevoegd. Een wijzig.ng wordt o.a. voorge steld, waardoor de rechtbank bij ont zetting uit de ouderlijke macht de uitkeer mg der ouders (wanneer de be paling daarvan aan haar is verzocht), tegelijkertijd vaststelt. Wordt eerst later een uitkeering verzocht, dan stelt de kantonrechter die vast. Bij een aanvullend artikel is vast gesteld, dal verlenging vau het ver blijf iu een tuchtschool n.et voor lan ger dan 6 maanden kau worden voor geschreven, en wel door de rechtbank, die het hoofd der tuchtschool of diens plaatsvervanger, moet hooren. De minister erkent, dat, indien een gescheiden man de verplichting tot udkeering aan zijn vrouw niet na komt, de aan haar zorg toevertrouw de kinderen daaronder lijdeu. Hij acht een vereenvoudigde executie voor die gevallen niet op het terrein der kinderwetgeving te liggen, en stelt daarom thans alleen een wijziging der betreffende artikelen van het B. W. voor, waardoor van den niet met voogdij of uiloefening der ouderlijke macht heiasten ouder een afzonderlij ke uitkeering ten bale der kinderen kan worden geëischt. Tot het uitdrukkelijk noemen van het belang van het kind als eisch, waarop hij verzocht herstel in ouder lijke macht of in voogdij door den rechter zal zijn te Letten, tot de toe kenning van recht van hooger beroep aan de voogdijraden wanneer een ander dan de door hen voorgedragen voogd is benoemd, en tot breeders uitwerking der procesvoering Ln hoo ger beroep, vindt de minister geen aanleiding. VERGOEDING AAN VEP.ZOENINGS- RADEN VAN KAMERS VAN ARBEID. Bij Koninklijk besluit van 4 dezer is een regeling getroffen, betreffende het toekennen van vergoeding aan voorzitters, leden en secretarissen van verzoeningsraden, benoemd door Ka mers van Arbeid, voor het bijwonen van vergaderingen en voor andere verrichtingen buiten de. gemeente, waar de zetel der Kamer, die den raad benoemde, is gevestigd. De vergoeding bedraagt anderhalf maal het bedrog, waarop bedoelde personen recht zouden hebben, indien de raad vergaderd had binnen de ge meente, waar de Kamer van Arbeid gevestigd is, ongerekend de vergoe ding voor reiskosten. Het besluit regelt verder de vereffe ning dezer vergoeding. DE RAMP IN ITALTë. Blijkens ontvangen bericht ls de Nederlandsche consul te Me«sina, de heer J. Seaccianoce, bij de groote ramp aldaar gespaard met echtgenoo- te en vier kinderen. De jongste zoon van den consul <s bij de ratnp omge komen. Le<?er en Vloot HERHALINGSOEFENINGEN. De St Ct. bevat een beschikking van den minister van oorlog, waarbij be paald wordt, dat de verlofgangers van de militie te land Ln 1909 krach tens art. 111 der MiliUewet 1901 voor herhalingsoefeningen in werkelijkeoi dienst komen als volgt: Lichting 1902: de regimenten infan terie 11 dagen: de compagniën hospi taalsoldaten 11 dagen; het korps pon tonniers 11 dagen; de regimenten ves ting-artillerie 13 dagen; het korps pantserfort-artillerie 13 dagen; het re giment genietroepen, met uitzonde ring van de vesting-telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde ln den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk besluit van 29 Februari 1884 no. 13 11 dagen. Lichting 1903: het korps torpedisten 12 dagen. 1904: de regimenten Infanterie 26 dagen: de compagnieën hospitaalsol daten 26 dagen; de regimenten veld artillerie, met uitzondering van de treinafdeelingen, 27 dagen; het korps pontonniers 26 da*;en; de regimenten vesting-artillerie 19 dagen; het korps pantserfort-artillerie 19 dagen; het re giment genietroepen, met uitzonde ring van de miliciens-telegrafisten, 26 dagen. Lichting 1905: het korps torpedisten 19 dagen; de miliciens-telegrafisten 20 dagen. Lichting 1906: de regimenten infan terie 26 dagen; de compagnieën hos- p landsoldaten 26 dagen; de regimen ten huzaren 20 dagen; de regimenten vold-artillerie, met uitzondering van de treinafdeelingen, 27 dagen; het korps rijdende artillerie 27 dagen; het korps pontonniers 26 dagen; de reg.inenten vesting-artillerie 26 da gen; het korps pantserfort-artillerie 26 dagen; het regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-te legrafisten, 26 dagen. Lichting 1907: hei korps torpedisten 19 dagen; de miliciens-telegrafisten 20 dagen. Naar ,,De Avp." verneemt is gene- raal-inajoor W. A. T. De Meester, commandant der le divisie, bestemd om op te treden als generaal Kool af treedt. I saris, jhr. W. C. Q nar les van Ufford; curator inr. E. W. van Straaten. L. Kok, eigenbouwer, aldaar. R.- comm.ssaris jmr. mr. W. C. Quarlea I van Ufford; curator, rnr. A. E. M. Po- vel. Opgeheven: H. P. Mariens, Lange Kerkstraat te Schiedam en F. Kralt, bloemenhande laar te Rotterdam. Failliet verklaard resp. 23 en 24 December 1908 A. Langereis, confectiehandelaar te Alkmaar. A. Helbing, kleermaker te Amster dam. Geëindigd: H. J. J. Dievelaar, handelsreiziger, i Eindhoven. C. J. van Boesschoten, handelaar ln leder, schoenen en aanverwante ar tikelen te Dongen. A. Verballen, weduwe van H. van der Zanden, zonder beroep te Gemon de (gemeente St. M. Gestel.) Amsterilamsche Beurs. Openingskoersen van 22 Januari 1909, medegedeeld door LABOUCHERE OY ENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr Mark! No. 1 en 3. Tel No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was voor Certificaten vast Russen onver anderd. Nederl. Certificaten 761/4, 90 13/16. Russen 94 1/8. TA BAKS A AN DEEL EN in flauwe stemm ng. Bindjey 105, Deli 461, Me- dan 285. Nieuwe Asahan 991/2, Rot terdam Deli 400, Senembah 420. PETROLEUM AAN DEELEN vast. Koninklijke 323, Moe rara Emm 1501/2 3/4, Sumatra PoLembang 128. MIJNAANDEELEN stil. Ketahoens 165, 265. De AMERIK. MARKT opende vast: Atch'son 98 3/4, Denver 38 1/4, Erie 31 15/16, Kansas 42 3/8 en 72 7/8, Missou ri 43 1316, Rock Island 25 1/16, Sou thern Railway 26 1/4, Southern Paci fic 119 1/2, Union Pacific 178 3/4-9, Wabash 18 3/4, Steels 53 11/16-13/16. CULTUURWAARDEN vast: Vor stenlanden 139. Sport en Wedstrijden Voetbal. Zondag is er op hot terrein aan de Spanjaardslaan wedstrijd tusschen. Haarlem 11 en H. F. C. II. Den 31sten volgt de wedstrijd 'usschen de eerste klasse elftallen van de twee Haarlem- sche v< reenigingen. LUCHTVAART. Voor den cursus in 't vliegen, dien .3 Fransclie bond voor luchtvaart gaat geven, zijn 420 leerlingen inge- schreven. De lessen beginnen deze week te Juvisy. Graaf Zeppelin krijgt een diploma van het comité voor de internationale Olympische Spelen. WEBS TRIJDPROG R A MM A NED. HOCKEY- EN RAM)Y-BOND. Zondag a_s. wor.len de volgende wedstrijden gespeeld le klas Hilversum, Hilversum O.D1.S. 2e klas A Amsterdam, Amster dam II—Utrecht. 2e klas 11. 's-Gravenhage, II. V. V. II—Dordrecht. Zilveren Hockeybalhalve eind strijden Heemstede, Haarlem—De Musschen. Breda, EnricusAmsteidam. telegrammen JOSEPH CHAMBERLAIN. LONDEN, 21 Januari. (Reuter). Uit Birmingham is hedenavond bericht ontvangen, dat Joseph Chamberlain zich bij de aanstaande algemeene ver kiezingen weder verkiesbaar zal stel len. HET TURKSCHE PARLEMENT. KONSTAN 1TNOPEL, 21 Januari. (Reuter). Prins Uesch.ad-effendi, de vermoedelijke troonopvolger, Prins Youssouf-lzzeddino-effendi en andere prinsen woonden lieden voor de eer ste maal de zitting van de Kamer bij. De (minister van financiën sprak over de heffing van onwettige belas tingen in Yemen. De discussie gaf aanleiding tot heftige aanvallen. De minister erkende de onrechtvaardig heid van het stelsel, maar drong aan op de voorloopige handhaving om begrootingsredenen. De verklaringen van den minister werden goedge keurd. RUSSISCHE BLADEN GESTRAFT. PETERSBURG, 21 Jan. (Reuter). Een groot aantal bladen alhier zijn heden met driehonderd tot duizend roebels beboet wegens de publicatie van artikelen naar aanleiding van be weringen van bu.tenlandsche bladen, volgens welke agenten van de Russi sche politie medeplichtig zouden zijn aan zekere terroristische daden. DE RAMP IN ITALIë. Rome, 21 Jan. (Reuter.) liet stede lijk comité te Messina seinde aan mi mister Giolitti het verzoek den staat van beleg te willen opheffen. Do „Corrière dTLalia" verzekert, dat minister Giolitti aan het einde der maand den Koning een decreet zal voorleggen ter opheffing van den slaat van beleg en invoering in de pluats hiervan van een civiel com missariaat hetwelk toevertrouwd zal wordeu aan senator Paterno. UIT MAROKKO. TANGER, 21 Jan. (Reuter). Uit Fez wordt gemeld van 18 dezer clat Ilafid een strijdmacht uit de Boembian en Hyaiana tegen den Roghl uitzond, welke krijgsmacht echter werd ver slagen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: S. Schnïtzler, koopman in gemaak te kleeren. Curator: mr. H. M. A. Schadee. A. M. den Draak, koopman, Broers- vest te Schiedam. Curator: W. A. v Doeder, notaris te Schiedam. W. van Dorp, reeder en koopman, te Rotterdam. Curator: P. C. W. ba run van der Fellz., cand. nols. te Vlaardingen. A. M. de Gruye, wed. J. H. H. Timm. te Rotterdam. Curator: mr. D. P. Kei boom. Rechter-commlssaria ln deze zaken: mr. P. IJssel de Schepper. Amsterdam, 20 Januari. H. Hilhorst, diamantbewerker aldaar. Rechter commissaris jhr. mr.W. C. Quarlea v. Ufford; curator: mr. G. A. A. M. de Bruijn. De Nml. vemmscn. Lingerie ham- del De Roos, aldaar. Rechter-commis- te IKUEZUNÜÜK i an ingezonden stukken, geplaatst ot niet geplaatst, wordt do kopie deuinzei oer niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt da deductie zich met aanspr .kelijk. Haarlem, 21 Jan. 1909. Aan de Redactie van het Haarlem's Dagblad, alhier. Geachte Heeren I Daar ons ter ooren gekomen is, dat in naam van het Leger des Heils aan de huizen gevraagd wordt om geld, oude kleeren. courauten enz., zoudt u ons een groot genoegen doen, uwe le zers te waarschuwen, dat wij nooit iemand uitzenden om te collecteeren, zonder van behoorlijke volmacht voor zien te zijn, terwijl we alleen op ver zoek oude kleeren, couranten euz. van de huizen laten weghalen, maar nooit iemand zenden om daarom te vragen. Bij voorbaat mijn dank, I de meeste hoogachting. Uw Dienstw. Dr., L WIJKHUIZEN, Adjudant. HAARLEM. BEVALLEN 19 Januari. A. M. H. Berger, geb. Feldkamp, z. —21 Januari. M.C. Ver haart, geb. Hienkens, d L. Sol man, geb. Meurs, z. A. G. Kruijer, geb. Roest, d. G. Zijlstra, geb. Loek, d. A. Engeh, geb. v. d. Steen, z 22 Januari. Buikman, geb. Westrik, z. OVERLEDEN 20 Januari. P. A. Bechthold, 72 Badhuisstraat. E. van Gelder, geb. Krap, 65 j., Jansstr.iat. 21 Januari. F E. Koetser, geb. Van Lier, 67 j., Smedestraat. A. Kors, geb. Voor- ting, 70 j., Lange ileerenstraat HAARLEMMERLiEDE EN SPAARNWOUDE. BEVALLEN M. ter Metz, geb. Lokerman, z. A. Vink geb. Stut, d. OVERLEDEN A. Cornelissen, geb. Van Dijke, 75 J. Marktnïeuws IIA AR I .E M M F.R M E ER. Graanmarkt Hoofddorp. Witte tarwe 6.50f 7.80 per 80 Kg. Roode tarwe f 7.10f 7.50 per 80 Kg. Haver 6.50—/ 7.30 per 100 KG. Rogge f 5.80—/ 6 per 75 KG. Wintorgerst 5.45 -/5.60 por 65 KG. Chevalliergerst 6.50—/ 6 70 por 70 IC Groene erwten 9.50—/ 9.75 per 85 KG. Witle duivenboonen /7.808.10, per 85 KG. Paardenboonen 6.80—/ 7.10 per 80 KG. Stoomvaartberiditen Hot stoomschip Goentoer, van lava naar Rotterdam, passeerde 21 Januari Kaup Ctuvcwiro Het atoomschip Ophir, van Java naar Rotterdam, passeerde 20 Januari Porim. Het stoomschip Timor, van Amster dam naar Batavia, oosseerde 21 Jon. Dover. Het stoomschip Tantalus arriveerde 21 Januari van Batavia te Amster dam. Hel stoomschip Rijndam, van New- York naar Rotterdam, casseerde 21 Januari, des voormiddags 5 uur 45 min.. Lizard. Het stoomschip Sloterdijk, van Phi ladelphia via Newport News naar

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2