Spit in den Rug. Land en Tuinbouw Burgerlijke Stand 'JNgezonden mededeelinGen A 30 Cts. per regel. -M-++ Wanneer men tweemaal daags wrijft met Kloosterbalsem Is men binnen drie dagen genezen. Prijs per pot 0.35, 0.75 en 1.20. Let op den rooden band met bandleekening L. Akker. 4-* BRANDEN. Donderdagmorgen is afgebrand de woning van den warmoezier IJ. Wals te Weore (N.-H.) Niels was verzekerd. De brand ontstond door het omvallen van een petroleumstel. Te Dalerveen Is de boerderij van den landbouwer D. J. Assen afge brand. Inboedel en vee zijn gered. Al les was verzekerd. Te West-Knollendam (gem. Wor- merveer) is de oliemolen De Bakker" van de firma Sijpesteijn geheel afge brand. Een belendende woning werd mede door het vuur vernield. Vrijdagavond ontstond brand In 't voikslogement van J. P. Exel, in de Doelen ie Hilversum. Door liet spoe dig en doortastend optreden der brandweer kon de brand tot een ka mer beperkt worden. De oorzaak is het omgooien van een nachtlampje door een paar gasten. De brandweer haalde een van dezen bewusteloos van den rook, naar beneden, waar dr. Brink hulp verleende. Verzekering dekt de schade. MOORD. Men meldt uit Breda Vrijdagmiddag werd in een sloot on der Tetaringerdijk het lijk van een vrouw gevonden met afgesneden hals. In do nabijheid lag een soldatenmes. Omtrent het bij Breda gevonden vrouwenlijk meldt het Dbl. van N.-B. o.a.: Het lijk van de vermoorde vrouw vertoout nog geen spoor van ontbin ding, maar is verschrikkelijk aan den hals toegetakeld. De hals is aan den linkerkant van de strot tot aan den halswervel niet opengesneden, maar open gekerfd. Want er zit niet een «nee in den hals, maar een gat, waar men heel de hand In zou kunnen leg gen. Het kakebeen ligt bloot, alle Tleesch is daar weggehakt. De slachterij is gepleegd op een wei, op een i ge afstand van de sloot, waar in het lijk gevonden is. Het gras is door een plas bloed roodgekleurd en ook daar is liet mes gevonden, waar mee de misdaad is gepleegd. Een klein knipmesje, ongeveer als de be kende soldatenmessen. Men kan ee- nigszins de afschuwelijkheid dezer misdaad begrijpen, als men weet, dat het mes totaal „omgesneden" Is, d. w. V de scherpe kant was geheel omge bogen, zóó heeft het op de -beende ren van het slachtoffer gewerkt. Het slachtoffer is een vrouw van tusschen de 30 en 40 jaar; naar schat ting. Het is moeilijk den ouderdom van een zoo toegetakeld lijk te schat ten, maar degenen, die de vrouw mee- nen te herkennen als een zekere J. J., gewoond hebbende op den Haagdijk te Breda, thans woonplaats voorloo- pig onbekend, schatten haar zoo oud. Zij is schamel gekleed, armoedig zelfs, heeft een donkeren rok aan, een dito jak en pantoffels aan de voeten. Een lichtbruine omslagdoek, later op de wei gevonden, heeft ze om de schou ders geslagen gehad. Nadat de moordenaar zijn afschu welijk misdrijf gepleegd had, moet bij zijn slachtoffer naar de sloot heb ben gesleept. Het Is een smal slootje, ongeveer een meter breed en er staat niet meer dan een voet water in. GEARRESTEERD. Men verkeert nog steeds in het on zekere omtrent het lot van den 25-ja- rigen gelddrager Jan Meyer, van de firma Schenker Co., te Rotterdam, Jiie Woensdagmiddag f 3000 had moe ten afdragen, doch niet is terugge keerd. Het onderzoek der politie heeft aan getoond, dat aan het oogmerk van verduistering niet behoeft gedacht te worden. Den vorlgen dag had hij nog het dubbele van dit bedrag ontvan gen en afgodragen. Hot vermoeden bestaat., dat hij dood of levend ergens verborgen wordt ge houden. (Tel.) Vrijdagmiddag vervoegde zich in bet Warenhuis aan de Spuistraat te S-Gravenhage een ongeveer 25-jarig persoon, die oen tasch kocht en daar voor in betaling gaf een bankbiljet van 40 gemerkt N C 5355. gedateerd 15 Januari 1906. De juffrouw aan de cassa, die er mede bekend was, dat een biljet van dat nummer als valsch was gesignaleerd, en aan wie ook de vale kleui' van het biljet verdacht voorkwam, waarschuwde een der Chefs. Het biljet bleek bij onderzoek Inderdaad valsch te zijn en door in middels ontboden politie werd de per. soon, die nog eenige andere inkoo- peo had gedaan, aangehouden en liaar het politie-bureel aan de Nieuwe Haven overgebracht, waar bleek, dat de aangehoudene een voortvluchtige wisselflooper van een Rotterdamsch kantoor was. Naar men verneemt was hij nog zoo goed als geheel In liet bezit van het aan zijn patroon toebe- h o or end bedrag, waarvan ook naar *ljn bewering, het valsch gebleken bankbiljet deel uitmaakte. GOOISCHE TOESTANDEN. De Hbld.-berichtgever te Hilversum schrijft Het wordt nu toch waarlijk al te mal met die voortdurende rechtsonze. kor held In het Gooi. Wèl werd er steeds grint en zand gegraven uit de heide en niet altijd met oordeel, zoo dat menigeen op onzachte wijze mei do ontstane kuilen kennis maakte en ongelukken zelfs reeds daardoor zijn voorgekomen wèl werden er steeds plaggen van de helde afgehaald en ook wel eens boomen gerooid alle maal z. g. erfgoolersrechtendoch wat er nu gebeurd is, gaRt alle per ken te buiten. Gisteren dan werd mij medegedeeld dat op de heide bij den weg van Bus- sum naar 's-Graven land zeker wel 10Ü sparren waren gerooid. Dit feit mocht, dunkt me wel ééns onder de oogen gebracht worden van die auto riteiten, die reeds zoo lang eene re geling der erigooiers-quaestie voorbe reid en toegezegd hebben. Reden, waarom ik dau ook met eigen oogen het ongehoorde feit wilde aanschou wen en mij aansloot bij de meent- meesters voor Hilversum, de heer-en A. L. de Jongh eii G. Smit en den in specteur van pol;7ie, den heer W. H. Hoefsm.it, die zich per rijtuig naar de aangegeven plaats begaven. Op den grintweg van Bussum naar 's-Grave- land gekomen, werd halt gehouden en uitgestegen. Het was ter hoogte van het z. g. Fransche kamp, bij de „Kamphoeve", een prachtig stuk heide, omzoomd met dicht dennenbosch. Op dit gedeelte der erfgooiersgron- den stonden tot voor kort eenige hon derden groote en kleine sparren doch hoe zag het er nu uit Minstens 200 van de flinkst© dier zoo fraaie boomen waren gehakt of afgezaagd vlak bij den grond en weggevoerd. De grond was bezaaid met spaxregroen en takken. Het was nog veel erger, dan wij allen het óns hadden voorge steld en de kans, om daar een flink sparrebosch te krijgen, was voor lan gen tijd verkeken. Gehoopt werd, dat de dader of liever daders nog bezig waren, doch geen menseh was te ont dekken en dus zal de politie hier de taak te vervullen hebben, de daders op te sporen. Zijn het echter erfgooi- ers, dan zal er bij de heerschende wantoestanden wel weer weinig aan te doen zijn. Voorloopig zal de politie echtereen oogje houden op die plek grond. HAAGSCHE RAADSLEDEN CRISIS. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de Vrijzinnig-Democra tische Iviesvereeniging, ter bespre king van het conflict der heeren Van der Kemp en Treub, met den Gemeen teraad wegens het terugkomen op het besluit in zake de Scheveningscheha- venplannen, werd, nadat beiden hun standpunt hadden toegelicht, een mo-' tie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de houding der wethouders Lely en Yan Saxidick' en van de meerderheid van den Raad, dank gebracht wordt aan de heer-en Van der Kemp en. Treub voor de wij ze, waarop zij zijn opgekomen voorde zelfstandigheid en wuardigheid van den Gemeenteraad en deze heeren worden uitgenoodigd terug te komen op hun besluit om als Raadslid te be danken, daar daardoor het doordrin gen van de vrijziimig-demoer. denk beelden lm den Raad wordt belem merd. Do heeren Van der Kemp en Treub deelden mede, aan dezen wensch ge volg te zullen geven, waarvoor de voorzitter, mr. Marchant, hun dank zegde. LIBERALEN EN VRIJZINNIG DEMOCRATEN. Van dezelfde zijde, waarvan de „N. R. Ct." het bericht ontving, dat er bij de aanstaande Kamerverkiezingen geen samenwerking is te wachten tus schen de Liberale Unie en den Vrijz.- Dem. Boud, ontvangt dat blad thans liet volgend schrijven Het bericht, dat bij de a. s. Kamer verkiezingen tusschen. de Liberale Unie en den Vrijz.-Dem. Bond geen samenwerking is te wachten, schijnt (aan oppervlakkig lezenden) aanlei ding tot misvatting te geven. Daarom zij nog eens gemelddal tusschen genoemde bonden (dus tus schen hunne hoofdbesturen) nog geen gedachten wisseling plaats had over mogelijke samenwerking, eu dat zeer zeker de Vrijz.-Dem. Bond daartoe den eersten stap niet zal doen. Iets anders is maar dat heelt met openlijke samenwerking van de groo te organisaties toch niets te maken dat vrijz.-dein. kiesvereenigingen vrij zijn gelaten, evenlueele Unie-liberale candidaten te steunen, wanneer deze laatsten zich positief voorstanders van algemeen kiesrecht voor mannen en van vrouwenkiesrecht hebben ver klaard, en er voor een vrijz.-dem. can- I didaat geen redelijke kans bestaat, zelfstandig den zetel te veroveren. Maar daarnevens Is den vrijz.-dem. kiesvereen i gingen op het hart gebon den, toe te zien, dat don ook vrijz.- dem. candidaten van. Unie-liberale zijde gesteund worden. Zelfs zal het niet buitengesloten zijn, dat vrijz.-dem. een vrij-libe- raai of soc.-dem. steunen, wanneer de kans voor een eigen candidaat zeer gering of verkeken is. In dezen geest besloot men J.l. Zon dag te Utrecht, Met samenwerking van do beide bonden, officieel en openlijk, staat echter deze vraag van tactiek In gee- nerloi verband. Logger gestraald. Tein Noorden van Terheyderi la Donderdagnacht gestrand do logger Sch. 451, van Jacob den Duik Zo nen, met een lading vlsch. Men hoop te liet vaartuig vlot te krijgen. Dg bemanning bleef op liet schip. De bij Ter Heide gestrande Scheve- nJngache logger la bij hoog water vlot gekomen en door een sleepboot behou den ln de Scheverdngsche haven bin nengebracht. KUNSTMEST EN ARMENZORG. Dit lijkt op het eerste gezicht een zonderlinge combinatie en wij begrij pen, dat menigeen bij 't zien van dit opschrift zal vragenhoe komen de ze twee hij elkaar Toch is de verkla ring heel eenvoudig. Wij kwamen tot deze combinatie naar aanleiding «ener niededeeling, welke ons dezer dagen ter ooren kwam, een mededeeling, op zichzelf niets bijzonders, maar welke ons niet temin trof.- Een geestelijke ontving van een dame eeu som van eenige honderdeu guldens,, welke hij naar welgevallen ten behoeve van nood- druftigen mocht, besteden. En hoe deed hij dit? Mijn opschrift geeft liet3 reeds te radenhij kocht er kunst meststoffen voor, welke hij aan ver schillende personen deed uitreiken ter bemesting van hun tuin of akker. Dit eenvoudige feit trof onswij vonden dit van bedoelden geestelijke een kostelijke ingeving, een denkbeeld dat ons zeer navolgenswaardig voor komt, en dat wij gaarne aan kerkelij ke en burgerlijke armbesturen en aan allendie ten platteland© met arm verzorging zijn belast, in ernstige overweging zouden willen geven. In yele gevallen toch zal de gift op doze wijze liet best zijn besteed, het krachtigst helpen, niet alleen direct en tijdelijk, maar ook indirect, In meerdere mate en meer blijvend. Do menschen, die voor een dergel ij ken steun-in aanmerking komen, zijn arbeiders, daglooneis, behoeftige keu terboertjes en andere nooddruitigeu, die een kleiner of groot er stukje grond soms ook een veld van tamelijke uit gestrektheid, maar van geringe waar. de, bezitten, maar die niet mij machte zijn, om dit voldoende te bemesten. Zoo zijn er velen, in alle deelen des lands. Worden deze lieden op de ver nielde wijze geholpen, dan verschaft men hun hiermede velerlei voordeel. Hun stukje grond wordt productief gemaakt of productiever dan te vo ren het geeft hun een oogst, die ln den regel van veel grootere waarde zal zijn dan de gave in geldde gift, aldus omge_zet in land- of tuinbouw producten, wordt op deze wijze ver veelvoudigd, men bereikt derhalve met denzelfden steun méér dan an ders. Maai' bovendien, en dat is van ver- dei' strekkenden aard, en zal daar door dikwijls van nog grooter beteeke. nis blijken, dooi- deze wijze van steun helpt men vele menschen, die er an ders niet toe zouden komen, hun grond op de rechte manier ln cultuur te brengen of te verbeteren, en leert hun het gebruik van kunstmeststof fen, waarvan zij in de toekomst blij vend voordeel kunnen genieten. Ook anderen ln hun omgeving kun nen daardoor worden opgewekt en 't lijkt ens geen illusie toe, dat een al dus uitgeoefende armenzorg een krachtdadigen invloed kan hebben op ito bevordering der welvaart ln een streek. Hetzelfde zagen wij toch gebeuren door den aanleg van proefvelden, 't zij van Rijkswege of door anderen niet alleen werden en worden daar door de proefnemers direct bevoor deeld, maar anderen worden met hen, door de zichtbare resultaten, opge wekt tot navolging, (waarom het na tuurlijk te doen is) en men ziet gaan deweg rnèt het kunstmestgebruik in menige streek de wedvaart toenemen. 't Is een methode van armenzorg, die, dunkt ons, w&èr zij' kan worden toegepast, bijzondere voordeelen biedt. Onze hulp zij practisch, in den ruimsten zin, Strekke, zooveel doenlijk, tot een staag gewin Hulp, die blijvend nawerkt, door verhoogde kracht, Oefent, meer dan and're, ook monee- le macht C. B. IN DEN TUIN. i Het. is bekend, dat men liet afkoelen der planten door uitstraling aanmer kelijk kan tegengaan, hetzij door ze te plaatsen in de nabijheid van een muur. hetzij door er boven uit te spannen verschillende soorten van schermen, zooals stroomatten, teenen horden, zeilen, enz. De tuinierg wenden reeds sedert lang dit middel aan. om hun gewas sen tegen de nachtvorsten te bescher men. Dit is echter niet het eenige voordeel. De mindere afkoeling heeft, ook grooten invloed op den groei der planten. Aan de Ecole nationale d'hortlcul- ture te Versailles zijn verschillende proeven genomen. Men plaatste stroo matten horizontaal op een afstand van 10 c.M. boven de planten. De eer ste proef werd genomen met kool en heeft geduurd van 2 Maart tot 21 Juni. Gedurende de geheele maand Maart bleven beide, beschermd gedurende den nacht en onbeschermd, gelijk aan elkaar. Maar in den loop van de maand April schoot de beschermde kool meer en meer vooruit en tenslot te naan het verschil onverwachte af metingen aan. Ziehier, wat van 1 Are (100 vierk. meter) werd verkregen bedekte kool 1103.4 k g., onbedekte 900 k.g., verschil 203.4 k.g. Door het toe dekken gedurende den nacht was de ontwikkeling ln hooge mate begun stigd. Gedurende deze proefneming heeft men verschillende koeren de tempe ratuur der buitenste bladeren van de planten onderzochtden 7en Maart b.v. te 5 uur in den morgen, bij helde re lucht, was zij 5.2 graden onder de stroomat en 2.3 graden op het onbe dekte stuk grond, aizoo een verschil van 2.9 graden. Andere soortgelijke proeven, met verschillende planten genomen, heb ben de volgende uitkomsten opgele verd: Nagelbloem, bedekt van 30 Oct tot 23 Mei, bracht op per Areonbedekt 257 k.g., bedekt 349 k.g., verschil 92 kllogr. Sla, bedekt van 21 Maart tot 21 Juni: 643 k.g., onbedekt 547 k.g., verschil 96 k.g. Sla, bedekt van 22 Maart tot 31 Mei 969 k.g., onbedekt 693 k.g.. verschil 276 k.g. Aardbei plan ten, bedelft van «Ten 15en October af, toonden zich veel krachtiger en ontwikkelden zich veel beter in het volgend voorjaarze brachten een week vroeger vruchten op en de opbrengst was veel grooter. De rol vau het '6 nachts toedekken bepaalt tlch dus niet alleen tot het .beschermen der planten tegen nacht vorsten, ma» heeft ook invloed op haar ontwikkeling en ln niet geringe mate, wanneer het voortdurend ge schiedt. Van deze waarnemingen kunnen dus tuiniers en tuinhezitters profiteered. Het "s nachts toedekken heeft nietal- teon betrekking op de temperatuur Daar het de vorming an dauw op de oppervlakte der bladeren tegengaat, vormt het als 't ware een hinderpaal voor de ontkieming van sporen en bij gevolg voor de verbreiding van woe kerplanten, waardoor de opbrengst dus ook wordt bevorderd. Letteren en Ksmsi HET GEDENKTEEKEN VOOR PETER BENOIT. De Antwerps che gemeenteraad heeft besloten, het oorspronkelijke ontwerp van Err.lie Vloors, dot al. in de uitgebreider, eerste en vrij kostba re opvatting, te aanvaarden. Dus zal het in tweeden aanleg eveneens be kroonde en tot kleiner "omvang en' op vatting teruggebrachte ontwerp niet uitgevoerd worden. Daar Emile Vloors zeil geen practische ervaring heeft, wat den commorciëelen kant van liet beeldihouwersbedrijf betreft, heeft men, om hern van die zorg te ontslaan, ex liet volgende op gevon den Vloors zal gevraagd worden tot welken prijs hij zijn ontwerp aan de stad wil afstaan, terwijl hij zich daar bij verbinden zou de voltooide monu mentale figuren geboetseerd af te le veren, alsook de ultvoerings-plannen van het basementwerkDe stad zou dan voor verder© uitvoering zelf borg blijven. Rechtszaken DE BURGEMEESTER VAN BEST. De Rechtbank te 's-Hertogenboach veroordeelde den burgemeester te Best J. F. M. Dobbeloere, wegens schending van geheimhouding van't kohier der bedrijfsbelasting tot 25 gul den boete of 5 dagen hechtenis. MARGARINE. In hooger beroep werd voor de Haagsche Rechtbank behandeld de strafvervolging ingesteld tegen drie raargaririefabrikanten te Goor. De be klaagden hadden voor het Haagsche kantongerecht terecht gestaan op grond, dat zij aan een margarinever- kooper te 's-Gravenhoge margarine zouden hebben afgeleverd van on deugdelijke samenstelling. (Er was naar liet oordeel van den gemeente lijken keuringsdienst bij onderzoek meer water in bevonden dan naar zijn oordeel in margarine mag voor komen). D© kantonrechter had de beklaag den van rechtsvervolging ontslagen, op grond, dat z. i. niet vaststond, dat hier ondeugdelijke waar was gele verd en de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht, het. daarmede niet eens zijnde, was in lioogex be roep gegaan. De directeur bovengenoemd, <lx. Fi- lippo, handhaafde de'conclusie In zijn rapport van onderzoek nader om schreven en vroeger reeds medege deeld. Een zeer uitvoerige discussie werd gevoerd tusschen den president en den deskundige over de vraag wat eene ondeugdelijke samenstelling moet geacht worden. De deskundige bleef van rneendmg, dat wanneer men meer water in margarine mengt, dan het hoogste percentage dat in marga rine pleegt voor te komen, men on deugdelijke margarine, due ondeug delijke waar samenstelt en het O. M., waargenomen door mr. Van Geuns, ging met den deskundige mee, want het vorderde tegen ieder der beklaag den 25 boete of 5 dagen. HUISVREDEBREUK IN DE DIAMANTWERELD. Het proces tegen vijf personen, ver dacht van huisvredebreuk door in dringing in de fabriek der vrije dia mantbewerkers, aan de Verwerstraat te Amsterdam, zal Donderdag 28 Ja nuari a. s. voor de rechtbank aldaar behandeld worden. De heer Lag una, voorzitter van de Vrije Diamantbewerkersvereeniging, zal als getuige worden gehoord- Gemengd Nieuws DE VERDWENEN ENGELSCIIE DAME. Het avontuurtje is uit. Daarvoor hebben de Engelse he journalisten zich dagen lang uitgesloofd. Daar voor Is nu de heel© Engel6ch© Pers ln de weer geweest en "hebben de lezers tientallen kolommen In teressant echt of verdicht nieuws onder de oogen gehad 1 We feliciteeren onzen En gel achen persbroeder wel, die de ge heimzinnige dame heeft opgespoord, 't Is zonde alleen voor de reis-, ver blijf- en sednkosten. Maar wat zou dat? Daarvoor heeft men een senea- tiewekkend romannetje kunnen sa menstellen met dagelijksche vervol gen, alleen met een wat te weinig ro mantische ontknooping. Maar laten we even in het kort vertellen hoe het avontuurtje is aigeloopen. Zooala men weet, was te O ban tn een notel een dame afgestapt, die 'm gezedschap was van Miss Lilian Chaa- lesworth en Mr. Gratton, en door een speurend journalist ais Miss Violet Charlesworth de vermiste dame was herkend. Tegenover hem ontken, de zij dit en gaf voor te heeten Miss McLeod. De journalist liet zich ech ter niet verschalken en toen de dame vertrok, was de persman haar achter, volger. Dat zal haar toch wel wat be nauwd hebben en te Edinburgh einde lijk is zij door de mand gevallen, heeft zij den verslaggever alles ver teld, allee wat deze maar wilde, tot hare heele levensgeschiedenis toe 1 Het verhaal van dit Juffertje tal onzen lezer* «l beel weinig Interesse©- ren. Hare Verklaring van het onge luk is echter wel eene nadere vermel ding waard. Op den dag van het z.g. „drama" was zij met haar zuster Li lian en den chauffeur Watt een auto tochtje gaan maken. Na Penmaenma- ror gepasseerd te hebben, nam zij het bestuur over de auto over. Kórt daar na gingen zij een heuvel op, doch plotseling hapert er iets, waarschijn lijk doordat er een steen tusschen kwam, Miss Charlesworth begint t© boven, zij verliest haar tegenwoordig heid van geest, zij hoort haar zuster gillen en weet eindelijk de auto tot stilstand te brengen precies op den kant van sen rots, aan welker voet de •eo bruischte. Toen zij tot haar zelf kwam, bemerkte zij den toestand, waarin zij zich bevonden, en zij was er geheel ontsteld over. Zij zag niets dan de auto op den kant van een af grond, tiaar zuster eveneens en de chauffeur was verdwenen. Toen gaf ze een gil en vluchtte ze blootshoofds naar Conway, waar ze, zonder te oe- talen, een kaartje nam en naai' Cre we en Glasgow reisde. Te Crewe be taalde zij. 'Ie Glasgow las ze de dag- bladberichten. Ze was echter te be angst om haar verblijfplaats mee te deelen. En toen zij eindelijk gevonden was en in gezelschap barer zuster was teruggezien, ontkende zij bare1 identiteit, omdat ze de publiciteit van de pers trachtte te verin ijden, van die zelfde pers.... waarin ze nu alles in kleuren en geuren mededeelt VOLDOENDE GEBOET. Een zes jaar geleden sloegen vier Iersche soldaten in Transvaal aan u, muiten. Ze schoten op een wacht post en doodden een soldaat. Een van de vier werd ter dood veroordeeld, maar de straf werd in gevangenis straf veranderd. Alle vier zitten nog. Onlangs schreef de gemeenteraad van Limerick, In Ierland, aan gen. Botha, den eersten minister van Transvaal, om voor genade te pleiten. Gen. Botha heeft nu geantwoord, dat het begena digen van gevangenen niet aan Item, maar aan de kroon ligt. Al wat hij kon doen was bij de bevoegde macht de meening uit te spreken, dat de schuldigen nu voldoende gestraft zijn, en dat zou hij met genoegen doen. VERGIFTIG SCHOENSMEER. Een raadselachtig ziektegeval, mee gedeeld ln een geneeskundig blad, bleek op een vergiftiging door schoen smeer te berusten. De patiënte, een meisje van zeven jaar, vertoonde zeer onrustbarende verschijnselen, die ont staan waren door Inademing van de vluchtige aniline uit een smeer, waarmede den vorlgen avond haar bruine schoenen zwart waren ge maakt. 't Gevaar van een sterk ani- 1 ine-zwart was bij de schoenmakers niet onbekend; indien een zwakker praeparaat gebruikt werd, kwam nooit een geval van vergiftiging voor, maar het gewenschte effect op de schoen was don ook niet zoo dudde- 'ijk. VERVALSCHTE POSTWISSELS. De ontdekking van de vervalschte internationale postwissels, die in om loop zijn gebracht, beeft geleld tot de arrestatie van verscheidene personen in Parijs, de provincies van Frank rijk en zelfs in het buitenland. Eenlgen van hen. behooren tot het personeel van het blad „La guerre sociale". In liet bureau van dat blad en in de woningen der beschuldigden werden huiszoekingen gedaan, die de vermoedens, dat. die personen werke lijk schuldig waren, hebben beves tigd. HONDENTROUW. In December werd een jachthond van Berlijn naar Hamburg verzon den. Dadelijk na aankomst ontsnapte het dier en ondanks vele pogingen ge lukte het nieit het op te sporen. Thans, na meer Jan vier weken, kreeg de kooper te Hamburg bericht, dat de hond totaal uitgehongerd en uitgeput weer bij zijn vroegeren baas te Berlijn is aangekomen. Het trou we dier heeft op zijn weg van 300 K.M. dus van «en voortreffelijken speurzin blijk gegeven. DE CHOLERA IN RUSLAND. De inspecteur van den gezondheids dienst in het Russische Rijk heeft 't bestuur van Petersburg beschuldigd, dat het bij maatregelen ter bestrijd ding der cholera groote verzuimen heeft gepleegd. De carbol was bedor ven en de werktuigen tot ontsmetting evenzeerWanneer er nu uog 38 ge vallen daags voorkomen, dan zal te gen het voorjaar de epidemie met nieuwe kracht beginnen en een onge leende hoogte bereiken. De inspecteur zegt dat er groote sommen verduis terd zijn. Het openbaar ministerie zal eeu vervolging beginnen. Er zijn 37 nieuwe gevallen bijgeko men, waarvan 6 met doodelijken af loop. In liet geheel liggen 310 perso nen ziek. Te Petersburg zijn 46 oude dames uit een ehuis voor veduwen atek naar het gasthuis gebracht27 zijn aan cholera bezweken. Eenige dagen geleden was de directrice aan de ziek te in het huis gestorven. Daarna kre gen de oude dames bedorven en zeer vet varkensvleesch te eten. Het gevolg was, dat haar maag van streek raakte en de besmetting dch gemakkelijk kon voortplanten. De Tsaritsa heeft jen onderzoek naar de ware toedracht laten instel len. Eergisteren telde men te Petersburg 39 nieuwe gevallen en 24 sterfgeval len. In het geheel waren 263 perso nen onder behandeling. HET AANTAL JODEN. In de onlangs verschenen „Jewish Year Book" worden eenige mededee- ltngen gedaan over de Joodsche be volking in verschillende steden en staten. Het aantal Israëlieten op de wereld wordt opgegeven als 11.059.987. De datum, voor welk© deze telling geldt, wordt niet medegedeeld, New- York is in steeds hooger mate, de meest Israël istisch© stad der wereld. De opgave van het jaarboek stelt het aantal Israëlieten in de Amerikaan- sche metropool op 905.000. In Londen zijn er circa 1-40.000. AUTO-ONGELUK. Te Turijn kwam een automobiel, die een proeftocht deed, in botsing met oen stoomtram van «1e vter inzit tenden werden twee op slag gedood, van de beide anderen werd de een zwaar, de andere licht gewond. Kort Nieuws. Te Marseille Is een schip gedeelte lijk leeggeplunderd. 1-Iet is de Ar- mand Déchic, die met een tamelijk kostbare lading uit het Verre Oosten was teruggekeerd. Een goed georga niseerde bende, die leden aan boord had, nee ft de lading onderzocht en meegenomen, wat kostbaar was of scheen te zijn. Alle schuldigen op éen na zijn gearresteerd. De politie te Berlijn ziet in den laatsten Lijd overal socialistengevaar. Toen een dezer dagen de wacht aan het paleis werd afgelost en de wacht- compagnie als gewoonlijk door een talrijke menigte begeleid kazerne- waaltra keerde ,greep de politie tame, lijk onverwacht in, bij welke gelegen* heid enkele personen gewond wen den. Ook hadden enkele arrestaties plaats. Het stoffelijk overschot van Prins Ernst van Saxen-Weimar zal ver. brand worden. Dit ie het eerste lid van een Duitsch regeerend vorsten huis, dat zich practisch voorstander van lijkverbranding heeft getoond. In den Franschen Senaat verklaar de Briand, de minister van justitie, in antwoord op een hem gestelde vraag, dat do ernst van de ongere geldheden te Béthune gedurende de viervoudige voltrekking van de dood. straf, sterk overdreven is, en noemde de door hem genomen voorzorgsmaat regelen op. Dikoff, de Russische Minister van Marine, heeft wegens gezondheidsre denen ontslag gevraagd en gekregen. De Tsaar verleende hem de orde van Alexander Newsky met de briljanten. De Tsaar beeft Keizer Wilhelm GO wilde zwijnen cadeau gedaan. De iet wat ongewone passagiers zijn per spoor, onder geleide van houtvesters, uit Centraal Rusland aangevoerd. Door eenige Fransche afgevaardig den is een wetsvoorstel ingediend, strekkende tot verbod van versprei ding der portretten van ter dood ver- oordeehieii, door ze af te drukken iu de dagbladen. Het was niet name het sensatie-blad bij uitnemendheid, de Matin, dat de griezelige smakeloosheid had gehad de hoofden der vier terechtgestelden te Béthune te laten fotografeeren en deze foto's In zijn blad te reproducee- ren. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. De kerkeraad der Ned. Herv. gem. te IJmuiden heeft besloten een hulp prediker te beroepen. Beroepen te Bolsward ds. F. J. Folpmers te Kooten; te Zaandijk (toez.) ds. H. Vermaas Jr. te Bos koop. Bedankt voor bet beroep te Aalburg eu Heesbeen door ds. J. P. Paauwe te Bennekom. Beroepen te Ouddorp ds. Th. G. C. Rappard te Kesteran (Gelderland). ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rech t w eten sch u p op stellingen de. heer F. J. Pijnacker Hordijk, gebo ren te Djokjakarta. BLOEMENDAAL. GETROUWD G. W. Tweehüijsen en S. J. Peters. BEVALLEN J. Steffens, geb. Klumper, z. W. M A. Cronenburgh, geb. Wester- woudt, d. OVERLEDEN J. van Duijven, 75 j. J. de Har- togh, 59 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd W. Groenveld en G. Kosters ,J. Krielen en. Th. M. Roose. GetrouwdC. v. d. Maden en A. Sprengers, A. Masenen en A. W. Meester. BevallenD. D. Verveer—v. Game ren, z. J. RoosNoorloos, d. G. Commissarisv. Kouteren, z.P. M. Uilenbroek—Rodenrijs, d.M. v. d. HoofdPicavet., d.S. KlompHui- zinga, d. A. VisserRoubes, d. T. Bart—Bier, z. L. J. Eilander—Hogen- hout, z. M. TreurP.eyneveld, d.J. PostBi ijleven, z. OverledenK. Beers, 85 j W. H. v. d. 3telt, 16 rnnd., W. M. Bouman, 8 rund., 3. Huizer, 8 mnd., M. Blokker, 89 j. SCHOTEN. OndertrouwdM. van Waaide en A. C. v. Schie, J. A, Hanse en J. G. de Jong. GetrouwdD. Vos en J. M. Cats. Bevallen M. C. van BergemVan ikkendonk, d.C. M. Baay—Voor- naanme, <L WIJK AAN ZEE EN DUIN. OndertrouwdJ. Dekker en E. van den Meerendonk. Getrouwd: IJ. Strikverda en S. R. Vermast Bevallen M. MooijVIoj, d.J. EerhartVan den Berg, <L HILLEGOM. Bevallen M. van Zomeren—Brou wer, d.A. M. KortekaasVan dei1 Aart, z. OverledenA. v. d. Heiligenberg, 8 weken C. H. Bouma, 8 mnd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10