NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Üt>u Ja-irgang. No. 7851 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. YHIJDA.G 29 JANÜAEI 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN) voer Haarlem 1,11,23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Vy Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 Pitgave der Vennootschap Loarens Coster, Directeur J. PEEREBÖ0& Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch~Adverientie-Bureau~D. Y. ALTaT" Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. ADVERTENTïÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel mee? 10 Cts, Euiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels IV-elke regel meer ƒ6.28 Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie eis Administraties Groote Houtstraat 55. letsrcomznanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuiger Bulfenspaarne S« Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AüENDA ZATERDAG 30 JANUARI. Schouwburg: Kou. Ver. „Het Ned. Tooneel": Vriendinnetje, 8 uur. De Kroon: Lyrisch-Dramatische Dansavond: Rita Sachetto, 8 uur. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. Buiteniandsch Overzicht 'T OORLOGSGEVAAR. Nog steeds dreigt t oorlogsgevaar. Vooral tusachen T u r k ij e en hui- ga r ij e, d'e het in ie laatste dagen al heel slecht niet elkaar kunnen vinden. Gelijk uien weet hebben de Bulgaren hun leger op oorlogssterkte gebracht en verwijten den Turken kwade aanvalsplannen. Maar in KonstaQtinopel wordt zulks nog steeds ontkend. De Turk zegt vrees van mij, maar geen oorlogsge vaar, ik zal niet hegnnen, en. de Bulgaar zingt precies dezelfde melo die en woorden Als ze zich daar nu beiden aan hou den, maar In Bulgarije gaat men al dreigen. In een in hoogdraveuden stijl ge steld artikel van het Bulgaarsche regeeringsorgaan „Preporets" wordt een beroep gedaan op de groote mo gendheden, om hun invloed te Kon- stantinopel te doen golden. Wij heb ben bewezen, zegt net blad, dat de vrede ons dierbaar is. Bij de onder handelingen met Turkije hebben wij ons tegemoetkomend betoond. Zal men, vóór het te laat is, inzien, dat de huidige verstan dliouding tusschen Turkije en Bulgarije niet lang meer duren kan „Wij willen geen oorlog, maar als hij ons mocht opgedrongen worden, dan zal het Bulgaarsche volk met vreugde ten strij lc trekken." Met vreugde ten strijde trekken hm Hoe denkt men er in Turkije over De minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat nij d*> mobilisatie in Bulgarije beschouwt als een ma noeuvre, die ten doel heeft op het oogenblik, dat de hervatting der Turksch-Bulg ersehe onderhandelin gen aanstaande is, invhvd te «oefenen op Turkije en de mogendheden. De Grootvizier is nog r. eer optimis tisch. Hij zei „in «enige dagen zijn alle Balkan-geschillen uit den weg geruimd." Wie gelooft dit De m o_g end heden maken zich ook ongerust. De Russische regeering heeft naar aanleiding van de door de Bulgaar sche regeering aan de Oost-Roemeli- sche grens genomen iniUa.ire maat regelen aan de Duitse he, de Oosten- rijksch-IIongaarsche, Frnnsche, En- gelsche en Italiaansche regeeringen een gelijkluidend telegram gezon den, in hetwelk zij aan do genoem de groote mogendheden voorstelt op grond van een gemeenschappelijke (neroenkomst vertoogen in den vol genden geest te richten tot de regee ringen te Konstantinopel en Sofia De militaire maatregelen aan de Turksch-Bulgaarsche grens zullen tot groot nadeel van de belangen van beide landen de pogingen der mo gendheden, om vriendschappelijke o\ ereenstemming te bewerken tus schen Turkije en Bulgarije, tea zeer ste belemmeren. De mogendheden zullen zich wel willend betoonen ten opziehte van alle combinaties, uie tot bovenge noemd doel kunnen leiden, zij zijn echter van meening, dat het denk beeld van een greusveramdering ten voordeelo vau een aer partijen ver worpen moet worden, daar het te ber de brengen van deze quaeslie de ver standhouding tusschen Turkije en Bulgarije slechter zou makeu en dien tengevolge van ongunstigen invloed zou kunnen zijn op den algemeenen toestand. (Een „por" dus aan Turkije, dat stemming maakte om oen deel van Roemeliê terug te krijgen 1) En verder ach,t Rusland het noodig voor den guristigen afloop der onder handelingen, dat zoowel Bulgarije als Turkije zich onthouden van alle maat regelen, die als een bedreiging of een uitdaging opgevat zouden kunnen worden. Op deze tusschenkomst der mogend heden doelt ook een telegram uit Londen De verschillende kabinetten zetten de gedachtenwisseling voort over den vorm van een gemeenschappelijk op treden der zes groote mogendheden bij de Turksclie en Bulgaarsche re geeringen, om hen te waarschuwen tegen oen mogelijk militair optreden, en het sluiten eener overeenkomst te vergemakkelijken. Waar blijft toch jjg giv>fi>r»ri'tio Servië en Montenegro doen aan 't oorlogje op 't papier spelen dap per mee. De vriendjes natuurlijk ookl Het Russische pan-Siavische blad Swet heeft, ten einde Montenegro te hulp te komen tegen Oostenrijk, een inschrijving geopend voor een Monte- negrijnsch oorlogsfonds. Bij den op roep deelt het blad mede, dat het vast gelooft aan de zege van de recht vaardige Servische zaak. Van de op brengst der inschrijving zullen... twee Wrightsche vliegmachines voor Mon tenegro worden gekocht, waaruit dy- namietbommen op Oostenrijksch ge bied zullen worden geworpenl Er is geen plan zoo onzinnig, of er zijn nog wel dwazen te vinden, die er iets voor gevoelen en zoo is dan. ook reeds op den eersten dag, dat de in schrijving geopend was, voor 4000 Mk. geteekendl DE DUITSCHE KEIZER 50 JAAR. Zooals we gister al schreven, de 50ste verjaardag van Wilhelm is Woensdag algemeen in Duitschland gevierd. Blijkens de berichten waren de feesten gekenmerkt door ongewo ne warmte en hartelijkheid. In toespraken en toosten hebben feestredenaars getuigd, dat vorst en volk, na de verdrietelijkheden, die nauwelijks twee maanden achter hen liggen, elkander nader gekomen zijn en elkander over en weer beter heb ben leer en begrijpen. Allerwegen waren de straten in de steden versierd en bij de feestelijke verlichting zag men veel het getal 50. Het hof vierde den verjaardag, bij aanwezigheid van zoo goed als alle bondsvorsten en vele andere hooge personages, op de gebrukeltjke wij ze. 's Ochtends begaven de Keizer en de Keizerin zich met hunne gasten naar de paleiskapel, waar de opper- hofprediker dominee Dryandeir preek te naar aanleiding van een door den Keizer zeiven gekozen tekst (I Corin- the XV 58): „Zoo dan, mijne gelief de broeders! zijt standvastig, onbe weeglijk, altijd overvloedig zijnde in liet werk des iieeren, als die weet dat uw arbeid niet ijdel is in den Heerel" Algemeen feest, behalve in de ge vangenissen. Met groote beslistheid hadden nl. een.:ge bladen medege deeld, dat de keizer op zijn 5üsben verjaardag een amnestie zou uitvaar digen 'en dat het jongste onderhoud met den rijkskanselier slechts had ge- loupen over deze amnest.e. Er is ech ter geen amnestie-besluit verschenen. VENEZUELA EN DE MOGEND HEDEN. Zal Ca9tro toch weer naar zijn land terugkeeren Ds Madi ileensche Liberal bevat heit verslag van een ouderhoud, dat een van hare medewerkers met Castro ge had heeft. Castro klaagde bitterlijk over het verraad, dat zijn beste vriend (Gomez) jegens hem begaan heeft, en over de verdachtmaking, dat hij Go mez naar het leven gestaan zou heb ben. Hij, Cast-ro, was bestemd, om het Spaansche Amerika van het juk van de Europeesche curateele te be vrijden. Toen hij drie weken geleden op de opera tie-taiel lag en zijn laatste oogenblik gekomen waande, was hij met zijn geweten te rade gegaan, of hij iets te berouwen had. Maar hij vond niets. Zoodra hij hersteld was, zou hij zich ter beschikking van het Venezolaansche parieinent, het hoog ste gerechtshof van zijn land, stellen en daarna zegevierend zijn post weer in nemen. Hoeveel Venezolanen zullen aan de haven staan oin Castro met open ar men te ontvangen De onderhandelingen tusschen Bu chanan, den zaakgelastigde der Ver- eenigde Staten, en Venezuela dreigen op het doode punt te komen, tenzij de Vereenigde S La ten afzien van hun eisch om over de aanspraken van de New-York en Bermuda Asphalt Maatschappij" en van de „Orinoco Corporation" door een scheidsgerecht te laten beslissen. Wordt Venezuela weer miucter han delbaar REVOLUTIE IN PERZI8. In t land van den Sjah blijft de revolutie heerschen. Er zijn in Rusland weder zeer on rustbarende tijdingen uit Perzië ont vangen. Ieder oogenblik is n.l. de veldslag te wachten, die beslissen zal aver hal int fêbriz, tusschen de slecht gedisciplineerde treepen van den Sjah en het leger van Sattar Khan. Dat de zege aan de zijde van de opstandelingen zal zijn, valt haast niet te betwijfelen. De toestand is, als men de Russi sche berichten ten minste gelooven mag, van dien aard, dat men twijfelt, of do tegenwoordige dynastie het nog lang zal houden. CHILI EN PERU. Een to Now-York ontvangen tele gram uit Valparaiso deelt mede, dat het Chileensche eskader, dat thans in de straat van Magelhaen is bevel heeft ontvangen naar het Noorden te stoo- men. Er bestaat eenige aanleiding om dit bevel in verband te brengen met de afbreking der diplomatieke betrek kingen met Peru, gevolgd op de on langs plaats gehad hebbende terug roeping van den Chileenschen gezant te Lima. Het verzet van president Roosevelt tegen de ANTI-JAPANSCHE WETS ONTWERPEN, die in de wetgevende vergadering van Californië in behandeling zouden ko men, heeft de gewenscmo uitwerking gehad. Alle ontwerpen zijn n.L voor- loopig ingetrokken, naar hot heet, om er, in overleg met de bondsregering, wijzigingen in aan te brengen. Ver moedelijk echter een uitstel ad caLen- das graecas. Senator Anthony heeft het toch nog noo-uig geacht in den Calif or uischen senaat het voorstel te doen bij de Ja- panscne regeering tot terugroeping van den consul-generaal te San Fran cisco, omdat deze haa gepoogd in- iced to oefenen op de wetgeving van dén Staat. De consul-generaal bad nl. den gouverneur-generaal verzocht de aanneming der anü-J apansche wets ontwerpen te verhinderen. Stadsnieuws Onze redactie Den lsten Februari treedt in de re dactie van onze courant opnieuw op de heer Jac. C. Meijerink. De heer Meijerink, die aan ons blad zijn opleiding in de journalistiek ont ving, ging twee jaar geleden bij de redactie van de Haagsche Courant over. Het is ons aangenaam, hem thans weer als onzen medewerker bij onze rienden en relat;ën te kunnen Inlei den. Onze lezers en de courant zullen daardoor, naar wij mcenen, slechts kunnen winnen. Staal water bron. Het is deze maand 25 jaar geleden dat een bron op do hoeve „d'IJser- Inck" in de Haarlemmermeer, in 1854 bij liet maken eener welput ontslaan, werd bevonden eon keukenzouthou. denüe staal vv a tea- bron te zijn.. Jammer, dat do geschiedenis niet de verwachtingen heelt vervuld, die bij deze ontdekking waren opgewekt. Zei dzaam. Aan de Zomervaart loopt, naar men ons mededeelt, een schaap met een lam in de weide. KleineVereeniging. Wij vernemen omtrent de sjveciali- teitenvoorstelliugen in de Kleine Ver eeniging, dat de directie, die niets onbeproefd laat om het publiek van een goede voorstelling te doen genie ten, er in slagen mocht, don beer f.ouis Contrail, den bekenden Hol- 'ondschen karakter-humorist voor de voorstelling van a. s. Zondag te enga- geeren, zoodat deze voorstelling ook door medewerking van andere ar lis ten weder een zeer aardige belooft te worden. HET HOFJE VAN BERESTEYN. 5 Maart 1G84-1909. 5 Maart a. s. zal b. g. hofje 225 jaar bestaan. Daar het 2ü0-jarig bestaan 5 Maart 1884 feestelijk werd ge vierd, zal deze dag waarschijnlijk ook niet onopgemerkt voorbij gaan voor de bewoners dezer liefdadige instel ling. Dit Hofje werd volgens uiterste wil en uit de nalatenschap gesticht van Nicolaa's van Beresteyn, die te dezer stede 5 Maart 1684 overleed. On geveer vier jaar was echter noodig om het geheel te voltooien, zoodat het eerst 30 April 1688 door de eerste be woners kon worden betrokken. Volgens de uiterste wilsbeschikking van den stichter en zijne opvolgers was dit hofje bestemd voor 12 oude mannen of vrouwen, hetzij weduw naars, weduwen of ongehuwden. Door afwezigheid van oude beschei den is van de oudste geschiedenis niet veel bekend, alleen kunnen we roededeelen, dat eenige nakomelingen later uit eigen inkomsten zeer veel hebben bijgedragen tot den bloei der stichting. Zoo vermaakte o. m, de regent Bernardus Borst het vierde deei zijner nalatenschap uan het hof je, teneinde regenten in staat te stel len ruimere uitdeelingen te doen aan de oude lieden, dan de oorspronkelij ke inkomsten toelieten. Door deze gift ontvingen de bewoners boen, be halve vrije woning en vrije genees kundige hulp, hoofdelijk en per jaar, de volgende preunes 17 ton turf, 500 talhouten en 20 pond boter, benevens weekgeld van 10 stuivers. De welbe kende bange jaren in den Franschen tijd waren ook oorzaak, dat de finan- cieele draagkracht dezer inrichting aanmerkelijk daalde, zoodal een be langrijke vermindering der preunes moest plaats vinden, totdat later ge lukkig betere tijden aanbraken. Zooals vele onzer lezers zich mis schien herinneren, bezat het hofje verschillende familieportretten, toege schreven aan Frans Hals, hoewel la ter door deskundigen aan de echtheid is getwijfeld. Men weet wellicht nog van de algemeene ontroering, die ont stond toen in November 1882 de schil derij, voorstellende het portret van Emerentia van Beresteyn, door Frans Hals, door het toenmalig bestuur werd verkocht voor f 100.000 aan Ba- rones von Rothschild te Frankfort a/M. Dit geld werd echter op nobele wij ze besteed, want niet alleen werd be sloten het lot der oude lieden te ver- boteren doch ook om over te gaan tot den verbouw der instelling, ten einde die in te richten tot eene waardige verblijfplaats der gelukkigen, die hier hun laatste levensjaren onbezorgd klinnen uuurbrengeii. In 1885 verkoelden de regenten de drie overgebleven schilderijen voor ïuo.ooo trauKen aan het Louvre-Mu- seum te Parijs. Üuk dit geld werd op waardige wijze besteed, want uit de opbrengst werd o .m. het voorste ge deelte van het hofje.aan de zijde der Lange Heerenstraat afgebroken en door een nieuw hoofdgebouw vervan gen. FOSTDUIVENTENTOONSTELLING. Zondag 24 Januari jl. hield de Af deeling A. (Noord-Holland) van den .Nederlandse hen Algemeenen Bond van Posuluivenliefhebbers haar jaar- iijksche tentoonstelling van postdui ven. Met trots mag door het bestuur op deze*zeer geslaagde tentoonstelling worden teruggezien. De aanblik toch van de vogels, voor liet nieerendeel be reisde exemplaren, leverde een schoon schouwspel op, dat niet weinig werd verhoogd dooi' de goede ligging der zaal, waarin de tentoonstelling werd gehouden, nl. in liet Café-Restaurant „de Kleine Vereeniging", alhier. Zeer vereerend voor de afdeeling mag genoemd worden de welwillend heid van Mevrouw de Douairière Mr. D. Visser van Ilazorswoude-Van Mer. len, te Bloeinendaal, gebleken door het uitloven van een prachtige groote zilveren medaille, waaraan door het bestuur de bestemming werd gegeven, dat deze ten deel zou vallen aan hem, die deu schoousten vogel der tentoon stelling had ingezonden. Niet minder dan 117 duiven werden in de onderscheidene klassen inge schreven, zoodat de heer F. Heckman van Bloemendaal een zware taak te vervullen had. De prijzen werden in de verschil lende klassen toegekend als volgt (Prijswinners, wier woonplaats niet vermeld wordt, zijn woonachtig al hier). Vrije klasseKlasse 1. Blauwe dof fers le prijs J. K. Roussac Jr., 2e prijs P. A .van Beaumont Jr. Zeer eervolle vermelding H. Hölsken, eer volle vermelding idem, en C. Giebels. Klasse II. (Blauwe duiven)le pr. G. H. Stouten. Klasse III. (Blauwkras doffers)le prijs J. Kroon, 2e prijs L. v. Bragt, 3e prijs H. Hölsken, Z. E. V. G. H. Stou ten, J. Kroon, H. Leenaarts, W. J. Duin, L. v. Bragt en P. A. v. Beau mont, E. V. H. Hölsken. Klasse IV. (Blauwkras duiven) le prijs C. Giebels, 2e idem, 3e H. Keer- woif, Z. E. V. G. H. Stouten, E. V. idem., H. Keerwolf en A. de Rooij. Klasse V. (Rood en roodkras dof fers) 2e prijs II. Keerwolf, Z. E. V. G. 11. Stouten en H. Hölsken. Klasse VI. (Rood- en roodkras dui ven) Geen prijs toegekend. Klasse V H. (Bonte doffers) 2e prijs C. Zwoilo. Klasse VIII. (Bonte duiven)le pr. P. A. van Beaumont Jr., 2e prijs J. K. Roussac Jr., Z. E. V. G. H. Stouten, Z. E. V. J. K. Roussac Jr. Klasse IX. (Zwarte doffers) le prijs J. van Noordt, Z. E. V. J. K. Rous sac Jr. Klasse X (Zwarte duiven)le prijs J. van Noordt. Z. E. V. A. de Rooy. Klasse XI. (Vale doffers). 2e prijs J. K. Roussac Jr. Klasse X1L (Vale duiven): Geen prijs toegekend. Klasse XIII (Overige kleuren dof fers) 2e prijs W. v. Deelen, E. V. Heij- koop. Klasse XIV. (Overige kleuren dui ven) 2e prijs J- Willem Akkerman, Z. E. V. G. H. Stouten. VLIEGKLASSEN. Klasse XV. (Oude doffers, alle kleu ren, gevlogen boven 300 K.M.)le pr. G. H. Stouten met bonte, 2e prijs P. A. v. Beaumont Jr., met blauwe, Z. E. V. C. Giebels (met blauwe), E. V. J. Kenselaar (met blauwkras). Klasse XVI. (Oude duiven, alle kleu ren, gevlogen boven 300 K.M.). le Prijs G H Stouten (bant); 2e prijs W. F. v. DeeLn, (grijes); Z. E. V J. K. Roussac (blauwkras); C. Zwoi lo (bont); G. H. Stouten (blauwkras), C. Giebels (Blauwbont), E. V. J. W. Akkerman (Blauw). Klasse XVII (Oude doffers, alle kleuren, gevlogen boven 500 K.M.): le prijs W. Schouten, Amsterdam, (Blauwkras); 2e prijs: J. K. Roussac Jr., (Blauwkras); E. V. G. H. Stouten, (Bont); E. V. C. Giebels (Zwartkras). Klasse XVIII (Oude duiven, alle kleuren, gevlogen boven de 500 K.M.): le prijs: P. A. v. Beaumont Jr., 'Blauwkras); 2e prijs C. Giebels (Blauwkras), Z. E. V. P. A. v. Beau mont Jr., Blauwkras), Z. E. V. G. H. Stouten, (Blauwkras). Klasse XIX (Jonge doffers, alle kleuren, welke Ln 1908 boven de 145 KM. hebben gevlogen): le prijs A. de Rooi (Vaal), 2e prijs W. Duin (Blauw) Z.E.V. A. de Rooi (Blauwkras), C. Gie bels, (Blauwkras), VV. Duin (Blauw- kras3. E. V.: VV. Duin (Blauwkras); idem (roodkras.) Klasse XX (Jonge duiven, alle kleu ren, welke in 1908 boven de 145 KM. hebben gevlogen): 2e prijs J. C. Moes S Zwartbont), Amsterdam. Klasse XXI (Jonge doffers, alle kleu ren, ln 1908 boven de 300 K.M. gevlo gen hebbende). le prijs: J. K. Roussac Jr. (donker- blauwkras); 2e prijs J. Moerkerk, Blauw), Z.E.V. J. K. Roussac Jr. (Blauwkras), C. Zwoilo (Blauw), H. leenaarts (Blauwkras), J. Moerkerk (Blauwkras), idem (Blauwkras, E. V. VV. Horik (Blauwkras), C. Zwcllo (Blauwkras). Klasse XXII (Jonge duiven, alle kleuren, in 1908 boven de 300 KM. ge vlogen hebbende): le prijs J. Moer kerk (Blauwkras), 2e prijs, W. F. v. Deelen, (Blauw); Z.E.V. C. Giebels 'Blauwbont), J. v. Noordt, (Blauw kras), E. V.: C. Giebels (Blauw). Eereprijzen: Groote zilv. med., uitgeloofd door Mevr. Visser van Hazorswoude te Bloemendaal, voor de schoonste duif of doffer der geheele tentoonstelling. Winner: P. A. van Beaumont Jr. Gravure voor de schoonste doffer in de vrije klasse. Winner: J. Kroon. Gravure idem schoonste duif. Win ner C. Giebels. Bronzen med. schoonste bevlogen doffer: Winner G. H. Stouten Bronzen med. schoonste bevlogen oude duif. Winner P. A. van Beau mont Jr. Een flesch wijn schoonte bevlogen jonge doffer, broed 1908, Winner J. K. Roussac Jr. Een flesch wijn, schoonste bevlo gen jonge duif, broed 1908. Winner J. Moerkerk. BLOEMBOLLENTENTOON STELLING. De afdeeling O verveenBloemen daal van de Vereeniging voor Bloem bollencultuur houdt in 't café „Van ouds 't Raadhuis" te Overveen de jaarlijksche tentoonstelling van bloei ende bloembollen. Een eigenaardig idee, om in win- tersche kou en langs ruig gevroren wegen of op schaatsen langs de Brouwersvaart] naar een tentoon stelling van bloeiende bloembollen te gaan! Elk zal dan ook begrijpen, dat deze bollen ln de kassen gebroeid zijn. Het aantal inzendingen voor de ten toonstelling is groot, en vooral de qualiteit van 't geëxposeerde geeft den vakman reden tot tevredenhe:d. Vooral van de hyacinten en tulpen zijn keurige collecties ingezonden, die bewondering afdwingen. 't Zaaltje waar de bloemen tentoon gesteld zijn, maakte een aardigen in druk. Op eenige tafels in 't midden en voorts langs de wanden zijn dui zenden bloemen gerangschikt, die in hun frissche en vele kleuren een! prachtig geheel vormen. Ongetwijfeld zullen er hedenavond,- Zaterdag of Zondag veel bezoekers komen; de bijzonder welgeslaagd^ tentoonstelling is dan ook een bezoek! overwaard! De jury bestaande uit de heeren J. W. Roozen Hzn., en H. Nelissen! Azn. te Overveen en F. van Meeuwen! te Heemstede, had hedenmorgen een moeilijke taak om uit dit vele mooie het mooiste te zoeken. De prijzen be stonden uit kunstvoorwerpen, omdat bij een onderlinge tentoonstelling voor de leden geen medailles ge- wenscht werden. UITVOERING-NEDERLANDSCHE MUZIEK. We hebben toch Tegenwoordig wel niet meer te klagen over achteruitzet ting of veronachtzaming van onze Nedevlandsche toonkunst. Tal van zangeressen en zangers zijn om zoo te zeggen dagelijks in Je weèr om de jongste werken van hun componce- rende kunstbroeders en -zusters den volke bekend te maken. Onze orkest dirigenten worden gaarne bereid ge vonden, het in eenig opzicht belang rijk werk van landgenooten op hun programma's te brengen. Bijzondere concerten worden in elkaar gezet, om aan jonge produceerende en reprodu- ceerende talenten gelegenheid te ge ven zich bekend te maken. Ja, wel mocht de heer Bernard Zweers, in zijn inleiding tot de „Uitvoering van «en- en meerstemmige zangstukken van Nederlandsche Toondichters" zeggen, dat de tijden, vergeleken bij een 25 jaar terug, wel heel wat ten goede zijn veranderd. De toonkunst ton onzent staat niet alleen in hooger bloei, maar ook in hooger eer dan roeger en wanneer naar Zweers' zeggen een uitvoering als die van isterenavond vóór 25 jaar niet moge- 'ijk zou zijn geweest, dan ligt dat met onkel in het gebrek aan goede Neder- 'ondsche composities de onver moeide arbeid van een Verhulst en «en Hol had toen ♦och al heel wat :rhoone vruchten doen rijpen maar ook. en wellicht nog meer. aan de af wezigheid van talentvolle zangers, die ze zingen en een muzikaal ontwik keld publiek, dat ze hooren wilden Een concert zooals gisteravond in den Schouwburg plaats had, is eene verheuging voor e'k oprecht Hol- 'andsch hart. F.en vier- of vijftal van onze verdienstelijkste zangeressen en zanger!? voeren een vrij uitgebreid nrogrnmmn van uitsluitend Neder landsche toonwerken uit en vinden daarvoor bij een talrijk opgekomen publiek onverdeelde en in don loop der uitvoering eer aanwakkerende dan verflauwende belangstelling. Ik ben er verre van af in dit feit te wil len zien den beslisseaden slag, die het laatste vooroordeel egen onze mu ziek als kunst en legen onze moeder taal als zangtaai heeft doen vallen maar als een nieuw, bemoedigend blijk van vooruitgang ir de goede richting mogen wij het toch zeker wel beschouwen. De uitvoering had het volgende ver loop eerst twee oude liederen „Wilhelmus van Nassouwe" en „Bede voor het Vaderland" voor kwartet A cappella. Het kwartet, samenge steld uit de dames Johanna Cambier van Nooten en Marie Bies en de hee ren Carl Phlippeau en Bram van der Stap, gaf in deze beide nummers z'n verdienstelijkste werk. Na de bovengenoemde „Inleiding" door Bernard Zweers volgden vijf liederen van Wagenaar, L. Adr. van Tetterode en Julius Röntgen (drie Oud-Ncderlandsche Volksliederen), zeer goed voorgedragen door mejuffr. Cambior van Nooten. Daarna drie liederen van J. C. M. van Riemsdijk, Mann en Loots, waarin de Delftsche baritonzanger Bram van der Stap ge legenheid vond naast warm gevoel ook zin voor humor aan d^n dag te leggen. Volgde een zeer goed begre pen maar doeJs minder gelukkig ge klaagde uitvoering van Diepenbrock's „Den Uil" door het kwartet. Mijn „Oost, West, thuti best'" mede door hot kwartet, opende het tweede deel, waarna de heer C. Phlip peau met een zilveren stern, maar wat vage tekst-uitspraak <*en drietal liedo ren van Betsy Figee, G. H. G. von Brücken Fock en Herm. van Leeuwen (den verdieiistelijkeui begeleider van dezen avond) voordroeg. Een „BloemenJied" voor drie vrou wenstemmen van Hub. Cuijpers waarbij mevr. ZweersDe Luuw al? le sopraan meewerkte bracht eene heel vriendelijke afwisseling in het programma. Nu trad Marie Bles naar voren om en zij deed het op zeer sympathieke wijze een drietal liederen van IL W. G. van Nieuwen hoven, HenrietU v. d. Brandeler en Willem Andriessetf te doen hooren, waarna de uilvoe ring door het kwartet met twee oud* liederen van Fl. van Duyse werd ge sloteo. PHILIP LOOTS.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1