NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7852 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 80 JANUARI 1909 .1..ii i. i... i-i .li-...i-, «w ABONNEMENTEN PER DRtB «AANDENi Voor Haarlem 1.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland w 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrcns Coster. Directeur S. C. PEEREB00M. ADVERTENTSËNi Var. 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f t—elke regel mee? ƒ0. te Reclames 30 Cent per regel. BIJ Abonnement aanzienlijk rabat AdvertenÜSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724 Drukkerij: Zolder Bultensnaaroe 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algeneen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 31 JANUARL Schouwburg: De Kroon: Gez. v. h. Grand Tlié&tre: Miss Hobbs, 8 uur. Brongebouw. Het Vrije Tooneel: Zijne Excellentie, 8 uur. KI. Vereeniging: Specialiteiten-voor stelling, 8 uur. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. MAANDAG 1 FEBRUARL Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. Schouwburg: Gez. Poonsv. Biene: Moederzegen, 8 uur. tëaïteaiandsch Overzicht Er komt ongetwijfeld oorlog de' oorlogskansen zijn nog meer gestegen nu is ontspanning waar te nemen, zoodat er hoop bestaat, dat er geen oorlog noodig is om de geschillen te xegolen 't lijdt geen twijfel of over enkele dagen zijn alle meeningsver- schillen uit den weg geruimd. Als we deze serie gewaarwordingen doorgemaakt hebben, begint weer het zelfde liedje oorlog geen oorlog wel oorlog Zoo worden we nu al een half jaar onderhoudend beziggehouden 1 En hoe lang zal t nog duren Met TURKIJE EN BULGARIJE hebben we weer precies het geheele proces doorgemaakt. Eerst de sensa- tieberichten over mobilisaties van het Bulgaarsche leger en geruchten over dito handelingen van de Turksche cverhiuen toen van weerszijden de komieke verklaring, dat zij voor zich geen oorlogsplannen hebben, maar al leen maatregelen genomen hebben, omdat ze bang waren voor kwade voornemens van hun tegenpartij gisteren de berichten over de tus- sohot,komst der mogendheden, die via Petersburg en Londen naar Sof^a en Konstantinopel gekabeld hebben, dat in ernstige overweging gegeven wordt geen oorlog te voeren, maar de zaken langs vredelievenden weg te regelen nu is allo gevaar "oor 't oogenblik weer voorbij en zijn de twistenden weer aan het onderhandelen gegaan, of ze de onderhandelingen zullen her openen Wanneer deze mderhandelingen over do onderha.ndeli.ngen tot resul taat hebben, dat de onderhandelingen horvat worden, is net te hopen, dat eindelijk eens een definitief resultaat verkngen wordt. Of komt er dan weer een kink in den kabel en begnvt het oude liedje op nieuw oorlog geen oorlog wel oorlog KERK EN STAAT fN FRANKRIJK. Zooals te begriioen is, wordt de pronte «trüd in het Frankenland tus- schen do regeering en de Kathol>eke overhe:d nog steeds voorleezet. Giste ren is d zaak weer eens in de Kamer tor sprake gekomen, omdat de katho lieke nfgovn iriRgde De R.amel een in terpellatie hield over de bestraffing Van 5 officieren te La on, omdat zij een godsdienstoefening hebben bijge woond en over liet verbod aan de sol daten, wegens het bezoeken der ka tholieke ve.eenigingeu. Als conclusie op zijne interpellatie stelde dit Kamerlid ten motie voor, in welke de minister van oorlog wordt uitgenoodigd ter kennis van de troe pen te brengen art. 10 van de „Dé- claration des droits de l'hoinme", waarin gezegd wordt dat niemand lastig mag worden gevallen wegens zijn overtuigingen op godsdienstig of ander gebied. In zijn antwoord zeide de minister, dat bij do wet van 1907 vrije uitoefe ning van godsdienst aan de officieren is gewaarborgd. Maar in het geval van de officieren te Laon was geen sprake van vrije uitoefening van den gudsdvnst, maar van een bijeenkomst van de .Katholieke vereen'ging voor de Fransche jeugd", die een staatkun dig program heeft en streeft naar om- verweiping van den leekenstaat. De vereeniging spoort aan tot verzet te gen wetten der republiek. De minister betoogde daarna, dat do circulaire waarbij aan soldaten wordt verboden lid te zi>n van confessioneele verenigingen, gewettigd i3. Het is noodig de soldaten te waarschuwen tegen een zekere propaganda, die hen kan leiden tot verwaarioozing van hunne militaire plichten. Minister Picquart herhaalde nog maals, dat officieren en soldaten vrij zijn in de waarneming hunner gods dienstige plichten, maar dat hij hun ne aanwezigheid niet wil dulden in een vereeniging, waar wapenen tegen de republiek worden gesmeed. Er volgde daarop nog een levendig twistgesprek tusschen Clemenceau en De Pressensé, welke laatste den mi nister-president verweet in den tijd, dat hij aan het bewind was, de waar digheid van zijn leven te hebben ver loren en dus niet het recht te hebben over de waardigheid van anderen te spieken. Er werden vijf moties ingediend. Minister Clemenceau hechtte zijne goedkeuring aan die van den heer Cecealci, in welke bet vertrouwen wordt uitgesproken, dat de regeering de uitvoering der wetten op de schei ding van kerk en staat en den eerbied voor het gezag in het leger zal weten te verzekeren. Deze motte werd aangenomen met 327 stemmen tegen 186. DE TOESTAND IN PORTUGAL. Maandag; zal het een jaar geleden zijn, dat koning Carlos en prins Luiz vermoord werden. Er zijn groepen, die cp dezen dag betoogingen willen houden, en ieder begrijpt, dat daartegen maatregelen moeten worden genomen, omdat, zoo als een ministerieel Lbul schreef, „de smart heilig is en net Portugeesche volk, donr zich te onthouden van re- action-naire parades of een revolution- naire belooging, een voorbeeld moet geven aan geheel Europa van zede lijkheid e.n fijn gevoel." In de buitenlandsche pers hebben sensatieberichten de ronde gedaaq, e als men di,e sombere voorspellingen wil gelooveji, zullen er Maandag tin Portugal vele verschrikkelijkheden olaats hebben. Nu worden deze berichten uit Por tugal evenwel beslist tegengesproken, en noemt men 't praatjes van beurs speculanten. Wel is het een feit, dat de regcering met vele moeilijkheden te kampen heeft. De leider der regeneradores, Julius .Ie Vilhena, blijft zich verzetten tegen het bestuur van het kablnet-Campos Henriquez hij wil riet, dat de pro gressisten op den luur het heft in honden houden en nij doet zijn uiter ste best, gesteund door een klein aan tal partijgenooten, om een beslissing door de Cortes te doen nemen, ten einde het kiezerskorps uitspraak te laten doem tusschen beide mededin gers. Men begrijpt in welk een moeilijke nositie de nog zoo jeugdige koning Manuel II hierdoor verkeerthij hor.lt besprekingen met de kopstuk ken der regeneradorenpartij en tracht de crisis té bezweren, die echter on vermijdelijk wordt geacht, terwijl over een paar dagen het. parlement bijeen komt. De koning doet alles om een ontbin ding van de Cortes te voorkomen, en 'noopt de samenstelling te bewerken van eone krachtige parlementaire meerderheid, welke net kabinet kan steunen. T)F, VERHOUDING TTTSFOTÏEN OOS- TENRTTK-HONG.A RTJE EN TTAT.Ti'. Uit We enen wordt medegedeeld, dat. de regeerin.g aldaar een oomnromis tracht te vinden Insschen de Ooctem- rïiksche en de Tialiaaosche wenschen. De Ooctenriiksche regeering zou der- aJve te kennen geven, dat cte Ita.ll- oansche universiteit slechts lijdelijk te Weeii8u gevestigd ?al zijn, en dat zij na bepaalden tijd zaJ worden overge bracht naar Triest of Trient. Daar mede zou dus het geschil uit den weg geruimd zijn. Een feit is het intus- schen, lat de onderhandelingen tus schen Weenen en Rome nog steeds voortgezet worden. T GETEISTERD ITALIë. Wederom zijn aardbevingen gecon stateerd en nu weer erger dan de laatste dagen. Onder de telegrammen vermeldden we gisteren al het treurige feit, dat de burgemeester, de gemeente-secretaris en twaalf aanzienlijke burgers van Messina werden gevangen genomen, wegens het verduisteren van aan hun goede zorgen toevertrouwde kleederen en giftpn voor de van alles beroofde slachtoffers. Kan men zich iets droevigers, iets diep-treurigers denken F.EN NIEUWE RAMP. Inlanders berichten, dat het dorp Romara door inzakking van een berg Is verwoest en dat honderd personen zijn gedood of gewond. NEDERLAND EN DE DRIEBOND. Aan de Temps" wordt uit Den Haag geseind Verschillende Fransche bladen heb ben zich bezig gehouden met een eenl- gen tijd geleden ia de „Poll Mall Ga- zette" gepubliceerde coriespondentie over een entente tusschen Nederland aan den eenen en Frankrijk, Enge land en Rusland aan den anderen kant. Van deze geruchten werd be weerd, dat zij volkomen betrouwbaar waren, hoewej een weinig voorbarig. Echter blijkt, dat deze geruchten allen grond missen. Men weet in Den Haag niets van onderhandelingen, welke over het toetraden van Neder land tot de triple entente zouden ge voerd zijn. Hoezeer oo1' de minister van buitenlandsche zaken sympathie koestert jegens Frankrijk, toch zijn evenwel op dit oogenblik deze Fran cophile gevoelens nog niet rijp om toegepast to worden, zoodat de regee ring nog niet afwijkt van het stand punt, om in evenwicht te blijven tus schen de twee Europeesche groepee- rlngen van mogendheden. Nu nog iets om te lachen 1 Het Keizerlijk edict, waarin aan- buitenlandsche regeeringen wordt kennis gegeven van de troonsbestij ging van den JEUGDIGEN KEIZER VAN CHINA, luidt ongeveer aldus „Onze overleden Keizer heeft het Rijk 34 jaren geregeerd. Hij hield den geheelen nacht zün kleeren aan en at nadat het duister was gevallen, zoo ernstig vatte hij de regeeringstaak op. Wij hoopten, dat zijn glorie lang zou duren, en dat hij het leven zou behou den om de reorganisatie van het be stuur te voltooien. Maar zijn heilig lichaam was te zwak en op den 2Ien dag van de tiende maand van 't 34e jaar van Koeang-tsjoe ondernam hij den draken-rit om h'erboven als gast te worden opgenomen. Wij zijn-hem opgevolgd. De Heilige regeeringstaak is zeer zwaar. De veiv antwoordelijkbeid rust op dit zwakke lichaam. Wij denken aan onze jeugd en onze onwaardigheid, en vreezen, dat onze krachten ontoereikend zullen zijn." Ja, want de keizer is pas drie jaar en zooveel dagen 1 Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Openbare Boekerij en Leeszaal, in de rubriek Om Ons Heen. B aden. In het Douche-Badhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 513 baden, in dat aan den Ivoudenhorn 470. Alberts frères. Wij hebben gisterenavond nog eens een kijkje genomen bij Alberts frères en met genoegen opgemerkt, dat de firma haar naam sleeds hoog houdt, door telkens nieuwe en fraaie beel- te-nreeksen op het doek te tooveren. Zoo zagen wij gisterenavond luimi ge, waarvan wij noemen op bezoek bij de Keukenmeid en een avondfeestje lnj Monsieur et Madame. Om deze be:de projecties, vooral om de eerste is onbedaarlijk gelachen. Er waren ook ernstige projecties, een prachtig film bijvoorbeeld van kerkelijke plechtigheid. Dan zagen wij verder paardensport in Italië en Kro kodil lenvangst in Afrika. Natuurlijk ontbrak ook de ramp in Italië niet en tot slot werd gegeven een eigen opneming van het bloeien der Victoria Regia-bloem Ln de broei kassen van het Plantarium te Dres den, een niet groote, maar zeer mooie afbeelding. Wij kunnen dan ook onzen lezers, voor zooverre zij nog geen voorstelling bijwoonden, aanraden nog van een der laatste gebruik te maken. Het Tabaksvak. Men meldt ons De alhier bestaande afdeelingen van Sigarenmakers- en Tabaksbewerkers benden, nl. de Ned. R.-K. en Chr. Vereen igingen hebben vergaderd ter bespreking van het hun toegezonden rapport der drie gecombineerde hoofd besturen van bovengenoemde bonden, in zake arbeidsovereenkomst. Na langdurige bespreking werd de volgende motie met algemeene stem men aangeno-men „De vergadering, gehooid' den in houd van het rapport, gegeven dooi do gecombineerde hoofdbesturen, be sluit in te gaan op het advies der hoofdbesturen in zake arbeidsover eenkomst te teekenen, op grond van de vaste overtuiging der toegezegde medewerking der II.H. patroons Inza ke wijaiging. Museum van Kunstnijver- heid. lu de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier wordt een ten toonstelling gehouden van werken van den kunstpottenbakker Lanoij uit Gouda. Bovendien wordt naast deze werken van modernen oorsprong een merkwaardige verzameling oud vaat werk ter bezichtiging gesteld, dat af komstig is uit de graven der Inca's, het oude cultuurvolk van Peru deze volkstam werd na 1332, toen de Span jaarden zich van het land meester maakten, uitgeroeid. Zondag is de toegang kosteJoo*. IJ s c 1 u b. De ijsclub voor Haarlem eon Om streken heeft het goed getroffen, dat zij precies Ln de vorstdagen haar feestprogramma heeft kunnen vol tooien. Of beter gezegd: het bestuur heeft een en ander zoo vlug georga niseerd, dat de dooi het niet meer te leurstellen kon. Want we weten: zoo dra een bestuur een ijsfeest uitschrijft spitst om eens een paar stoute beelden te gebruiken zijn aartsvij and DOOI de ooren ien wrijft zich grijnzend in de vochtige handen 1 Voor die voortvarendheid heeft het bestuur hulde verdiend. Het heeft bo vendien nog een andere ontvangen. Een deputatie uit het bestuur van de Amsterdamsche IJsclub is het met het 40-jarig bestaan komen gelukwen- schen en een prachtige krans aange boden, met linten in de Amsterdam sche kleuren. Daarbij hield de secre taris, de heer G. W. A. van Laer JCzn., een waardeerende toespraak, die door den voorzitter van de Haar- lemsche ijsclub, den heer J. J. Zee- woklt, werd beantwoord. Naar ons is opgemerkt, hebben ook de baancommissarissen lof verdiend. Wanneer al de leden „van de baan" zijn, hebben zij nog tot taak, om toe te zien, dat de baanvegers hun taak goed verrichten, daar anders het ijs schraapsel vastvriest op de baan en de gladheid natuurlijk zeer vermin dert. Bovendien hadden zij voor breede plank;ers gezorgd, zoodat de schaat senrijders ^§een last hadden van het water. Militair ij s f e e s t. Nii is 't al weer gedaan met alle ijspret! De militairen hebben gistermiddag nog juist van de gelegenheid geprofi teerd, want al was 't ijs niet meer in ongerepüen toestand, en viel h-er en daar een kleine overstrooming waar te nemen, het feest is naar wensch geslaagd. Om even voor half twee traden de militairen voor de kazerne aan en ging 't met volle muz.ek naai* de ijs baan aan de Kleverlaan. Daar werden de schaatsen aangebonden en begon de pret al spoedig. Alle militairen, onderofficieren, korporaals en soldaten mochten aan de wedstrijden deelnemen. En er was animo genoeg. De wedstrijden stonden onder lei ding van den kapitein-adjudant Schönstedt, terwijl de officieren Rijk, de Brauw en Dwars als juryleden op traden en verschillende onderofficie ren als commissarissen. Eerst kregen we den wedstrijd in 't schoonrijden, waarvoor zich een 12- tal deelnemers had aangemeld. Er werd mooi gereden, vooral door den lsten prijswinner onderofficier Post. De tweede prijs werd verdeeld onder den korporaal Woud en den soldaat Ris, die een gelijk, aantal punten be haalden. Voor den wedstrijd Ln 't hardrijden hadden zich bijna 100 gegadigden aangemeld. Een lengte van de ijs baan moest afgereden worden, met twtee deelnemers tegen, elkaar, maar op tijd. De uitslag was: le prijs vrijw. korp. Bakker 20 2/5 sec.; 2e pi\: sol daat Knape 21 3 5; 3e prijs serg. Kö- n:ngs 21 1/5; 4e prijs serg.-four. Pla- ierink 22; 5o prijs: soldaat Meesters, 22 sec.; 6e pr. serg.-fourier Rozeland, 22 1/5; 7e prijs: korp. v. d. Kamp 22 3/5; 8e pr. soldaat Stam 22 1/5; 9e prijs sold. Klinkenberg 22 1/5, 10e korp. Kuipers 23. Er werd over 't algemeen voor ama teurs snel gereden. 't Aardigste nummer was de hln- demisbaan, waarvoor zich ook vele liefhebbers hadden aangemeld. De baan was als volgt samengesteld, eerst een eindje rijden, dan een ge weer laden en vijf schoten lossen over een boschje heesters klimmen, over een touw, over 'n paal stappen over een zeil loopen en daarna weer een eindje rijden. Om de grappige tooneeltjes weo*d hartelijk gelachen. De uitslag van deze wedstrijden was: le prijs serg. Reuzenberg, en 2e prijs soldaat Knape. Na de wedstrijden, die door vele of ficieren en ook door den kolonel Nee- teson werden bijgewoond, deelde de heer Schönstedt che prijzen bestaan de in geld, van 1 tot 1 Oner prijs aan de winners uit. Hij wees daar bij op 't feit, dat het schaatsenrijden in tijden van oorlog ook te pas kan komen, en algemeene lichaamsoefe ning aan te bevelen is. Ook bracht de spreker hulde aan 't bestuur der IJs club voor zijn medewerking voor dit feest, en dankte ook den kolonel voor diens steun. 't Was gistermiddag zeer druk op do ijsbaan. Allen wilden nog eens van de laatste gelegenheid profitee rs. De muziek van 't 10de zorgde voo rde Yroolijkheid. Aanbesteding. Door den architect J. J. v. Noppen alhier is namens zijn principaal bij uitnoodigiug aanbesteed het verbou wen der o rider pui van perceel Ged. Oude Gracht 62 alhier. Ingeschreven werd door de hoeren W. de Graaf. P. Noë eu W. H. van Maas (allen alhier), aan welken laat ste als minste inschrijver het werk is gegund. Luthersche Ledenkring. Voor den eerlang te stichten Luther- schen Ledenkruig hebben zich enkele tientallen leden aangemeld, die eone oproeping tot de eerste vergadering wenschen te ontvangen. Doel der stichting is de bevordering van de be langstelling in den godsdienst, de on derlinge bespreking van de vragen des tijds in verband met ons Christe lijk geloof. De vergaderingen zullen gehouden worden waarschijnlijk eenmaal in de maand, uitgenomen de maanden Juli, Augustus en December. De werkzaam heden, voordrachten van allerlei aard, zullen zoo afwisselend mogelijk zijn. Debat zal er steeds aan worden ver bonden. De voorlichting 'n godsdienstige vraagstukken zal uit den aard der zaak vooral aan de beide predikanten worden toevertrouwd. Voor het overi ge hebben reeds populaire verhande lingen toegezegd de heer dr. Chr. F. Haje, over „Het geestelijk lied in de middeleeuwen", de neer P. Th. Jan sen, o\er „Het schoolvraagstuk", de heer L. J. C. Koderltsch over „Mis daad en misdadigers", mejuffr. Greta Koderitsch over „Het arbeidscontract en zijne grondbeginselen", allen le den der Ev. Luth. Gemeente te Haar lem en de heer mr. P. Groote Jr., van Amsterdam, over .Armenzorg en werkloosheid verzekering". (Jok bestaat het plan, om aan den Ledeukring een leesgezelschap te ver binden. („De Kerkbode"). H e r h a 1 i n g s o n d e r w ij s. In verband met de voorstellen tot reorganisatie van het middelbaar on derwijs stellen B. en W. nu voor, twee van de drie herhalingsscholen op te heffen en voegen daaraan een ont- werp-regeling van dal onderwijs in deze gemeente toe. Daarin is slechts verandering ge- bracht ten opzichte van de belooning van liet onderwijzend personeel, dat vroeger f 1 voor elk gegeven lesuur bedroeg, maar dat B. en W. nu voor stellen te bepalen op ƒ50 per cursus voor elk wekelijksch lesuur. Voorts wordt, in overeen stemming met het advies van den schoolopzie ner, voorgesteld, dat het onderwijs wordt gegeven in een 2-jarigon cur sus. Vrijz.-dem. K i es vereen iging. Gisteravond vergaderde de vrijzin- nig-dGinocratische kiesvereeniging ter bespreking van de a. s. verkiezingen voor de Tweede Kamer. Er werd besloten voorloopig nog geen mededeel iugen aan de pers te doen. Men meldt ons, dat liet zien van een schaap met een lam in de weide, gis- leren door ons vernield, niet zoo zeld zaam is. In liet begin dezer week zar gen wij die dieren ook reeds te Spaarnwoude en Haarlemmermeer. Zijn Excellentie. Het stuk van bovenstaanden titel, dat Zondagavond door Het Vrije Too nee 1 in het Brongebouw wordt opgevoerd, is nieuw, zoodat onze qua- lificatie „de bekende fantasie" in het vorige nummer, op een vergissing be rust. Wij dachten daarbij aan „Zijn Edelachtbare." 't Nieuwe stuk hebben wij nog niet gezien, we kunnen er dus ook nog geen goed of kwaad van zeggen. IZie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEM ENDA AL. Hedennacht is door onbekende oor. zaak brand uitgebroken ten huize van den heer P. Boon, bloemenhandelaar aan den Bloemendaalschen weg al hier. De bewoner, die boven sliep, heeft zich in allerijl door het raam moeten redden. Het geheele perceel is uitgebrand. De burgemeester en de commandant der brandweer waren op het terrein aanwezig. Onze Schoteusche corr. zendt een circulaire, waaruit blijkt, dat van Maandag tot Donderdag in Bloemen- daal een collecte zal worden gehou den door de vereeniging ter btsirij- ding van de geldelijke gevolgen van onvrijw.llige werkloosheid te Scho ten, waarvan de burgemeester eere- voorzitler en het Raadslid, de heer E.' de Gruaff, voorzitter is. Wegens het goede doel willen wij natuurlijk gaarne deze inzameling bij onze Bloeniendaalsche lezers aan bevelen. O VERVEEN. Vrijdagavond werden in de Com missie tel wering van schooi v ei* z ui ra hl de gemeente Bioemendaai ais voor. zitter en secretaris herkozen de heeron C J. Th. Leastikow en A. IJzerman. BEVERWIJK. In de gister gehouden zitting van den Gemeenteraad maakte de heer Zwager, bij de mededeeling omtrent den uitslag van aanbestedingen, er aanmerking op dat een gedeelte van het gemeentewerk was aangehoudeai om onder e.gen beheer uit te voeren. Hij vreest dat dit thans niet gebeu ren zal en stelt herbesteding voor. Op verzoek van den voorzitter wordt dit voorstel echter aangehouden tot de volgende vergadering. Het verzoek van de gemeente Zaan dam om een bijdrage van 40 per jaar voor de geregelde controle van het water der Zaaniaudsche leiding, dat ook in deze gemeente gebruikt wordt, wordt ingewilligd. Op nieuw komt in stemming het voorstel v. Zanten betreffende een rapport aan Ged. Staten omtrent de salarisverhooging van den burge meester en secretaris, waarover in de vorige zitting de Btemuien staakten. Het voorstel v. Zanten hield in, een besluit, aan Gnd. Staten te vragen om nadere uiteenzetting der mot-e ven d.'e er toe leidden salarisverhoe- ging voor te stellen. Met 7 legen 4 stemmen wordt het voorstel verwor pen. De zaak, opnieuw in behandeling genomen, lokt heel wat discussies uit en verschillende nieuwe voorstellen, tot eindelijk besloten wordt aan Ged. Staten te berichten, dat de Raad zich van advies geven in deze wensclit te onthouden, omdat geene motieven voor de verhooging door Ged. Staten worden opgegeven. Bij eene nieuwe stemming over de subsidie voor de Vereen, v. Wijkver pleging over 1909, waarover in de vo rige zitting ook de stemmen staakten, wordt deze met 6 tegen 5 stemmen toegestaan. De wijzigingen in het plan tot bou wen van een nieuwe school voor 1. en m. u. 1. o., voor gesteld door het mini sterie, kon de Raad zonder eenige be spreking aanvaarden. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school werd benoemd met 7 stemmen No. 1 van de voordracht mej. G. P. v. Lingen alhier; mej. N. Teer alhier kreeg 3 stemmen mej. E Fontein te Bioemendaai 1 stem. Nog werd beraadslaagd over een plan het gebouw der fröbelschool met de zich daarbij bevindende onderwrj- zerswoning (eertijds diende deze schooi voor operibane lagere school) te vorkoopen indien een goed bod daarvoor te krijgen is. De gebouwen zijn niet best meer en grenzen aan do begraafplaats. Dr. Wiedeman vond hiertegen geen bezwaar en wil de school behouden, doch de onderwijzerswoning afbre ken om zoodoende meer speelplaats te krijgen. Een besluit wordt genomen ln ge heime zitting en na heropening deelt de voorzitter alleen mede, dat de heer Wiedeman zijn voorstel heeft inge trokken. (Hbld.) HAARLEMMERMEER. Vrijdagmorgen brak een sleepboot de ringvaart van de Cruquius tot Halfweg opeu, om een schuit beladen met steenkolen van Amsterdam over Spaarndaxn en Haarlem naar de wa termachine van Rijnland te Halfweg te bremzen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1