HAARLEM'S DAGBLAD. TWEK,?!^?,., Haarlemscbe Handelsvereeiiiging OM ONS HEEN Stadsnieuws Binnenland Onze Lachhosk. FEUILLETON De Roode Pimpernel 4»»dgek. by Ken, Beal. Ytn 12 Hoy. 1899, De Haarlemsche Handelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht lü Mei 1892, heeft in den loup van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen, In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zi opgetreden en dikwijls niet groof succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit waardeeren, door als lid der Vereent ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand viudt om te doen. De voordeeien, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, baren leden biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.51), die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich In de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiëu voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in procedureu eu faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Met biij&t in den matsten tija dat men atze oeiangiyke ïuörüec ten begint te waardeeren want Sedert Jici meldden zich 07 nieuwe L-dwU a an. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heereu Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Mereus, Bpaarne 04, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jausweg 11. Voor inoussu s door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informutiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porLo-vergueding, liiforma tien naar binnen de stad wouende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de 6tad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 cis. voor porto- verguedmg is tuegevuegd. Ruim 1748 informatie» en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopeu jaar gegeven. In October en November 1908 zijn 49 vorderingen tot een bedrag van 1164.00 1/2 betaald 9 vorderingen worden afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan N. Wiebes, vrachtrijder, Bloemendaalsche Weg 209, Bloem en daal, W. F. F. van Engelen, Bakenes- sergracht 98, mejuffrouw A. Derni- son, Prinsen Bolwerk 12, die goede ren koopt op naam van eene Van der Reep, C. Tack, sigaren handel, Spaarnwouderstraat 49, zich om in lichtingen te vervoegen aan het kan toor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, Waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men Bonis meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiëu kan bekomen, en brengt nu nogmaals eu uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging infoi maliën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor- "erd. HET BESTUUR. No. 873. Openbare Boekerij en Leeszaal. Voor wie gemeend hebben, dat de plannen tot stichting van een ojxunba^ re boekerij en leeszaal dood waren, zal het een aangename verrassing zijn geweest in het vorig nummer van ons blad te lezen, dat de commissie niet alleen haar taak niet heeft opgegeven, maar ook een nieuw denkbeeld tot verwezenlijking ontwikkeld heeft, dat wellicht kans van slagen hebben zal. Dat denkbeeld is men heeft het gelezen om het huis van wijlen Mejuffrouw de Haan aan de Kruis straat voor dit doel te bestemmen. Dit kolossale perceel staat er tot dusver een beetje doelloos. Vóór eenigen tijd overgegaan in handen van de ge meente, heeft het tot nu toe geen be stemming gekregen en staat te wach ten, totdat er over zijn lot zal worden beslist. De mogelijkheid is al geopperd om er een gedeelte van de Secretarie over te brengen, het Stadhuis wat te verbouwen, zoo-dat wat daar noodig is, verkregen wordt en de schilderij en te laten waar ze zijn, zoodat de kosten van den bouw van een nieuw museum zouden worden vermeden. Maar hoe eenvoudig dat plannetje ook schijnt, bij het gemeentebestuur zal het waarschijnlijk dit bezwaar ont moeten, dat het. de secretarie in twee- en splitst en daardoor een behoorlijk overzicht onmogelijk maakt. Wat de deskundigen een courant perceel plegen te noemen, is dit huis niet. De vroegere eigenares heeft er een paar servituten op gevestigd, die de handelswaarde belangrijk vermin deren. Nog een ander huis bezit de gemeente, waaraan een zonderlinge beperkende bepaling is verbonden en men kan haast de verzuchting niet weerhouden, dat als de menschen stierven en afstand moesten doen van aardsche goederen, zij er van afza gen, wie na hen ko-men In het onge hinderd bezit te belemmeren. Maar dit is naast de zaak en heeft voor de gemeente in elk geval het voordeel opgeleverd, dat zij voor nog geen halven ton (inderdaad een prijsje voor een zoodanig bezit) eigenares is geworden van het enorme huis niet zijn uitgestook ten tuin. En wanneer nu de Commissie van voorbereiding der openbare boekerij en leeszaal de hand op dit perceel wil leggen, dan slaat zij daarvoor een bijzonder onge- wonen weg in. Een andere vereeni ging, die met dergelijke plannen om ging, zou allicht zonder meer aan den gemeenteraad verzoeken, om liet huis maar voor dit doel te bestemmen. Niet alzoo deze Commissie. Zij ziet in, dat de gemeente voor zooveel onmiddel lijk dringende behoeften heeft te zor gen, dat er aan cadeau krijgen wel jeen denken zal wezen. Welnu, zegt de Commissie, dan zullen wij probee- ren, om aan de gemeente het huis aan Ie bieden. Dit schijnt een raadseltje. Hoe doe je datiemand iets present geven, dat hij al bezit? Bij een particulier zou dat niet gemakkelijk gaan, maar voor een gemeente heeft dergelijke manier van doen niet het minste bezwaar. De koopsom wordt eenvoudig bij elkaar gebracht en aangeboden, waardoor de gemeente het gebouw ten slotte ca deau krijgt. Dien weg wil nu ook de Commissie gaan en daarom heeft zij aan vermo gende menschen een circulaire gezon den met verzoek, in het benoodigde kapitaal deel te nemein voor een som van een. tot vijfduizend gulden. Niet als een aandeel, of obligatie, maar eenvoudig A fonds perdu, dat wil zeg gen als schenking. En ziedaar nii weer opnieuw een bewijs van de waarde, die een gemeente moet hech ten aan de inwoning van gefortuneer de personener zijn reeds toezeggin gen ingekomen en er worden er nog i gemeente-financiën te betrachten, andere verwacht. Eerst wanneer hetDe eerste stap, die nu gedaan zal zoover is, dat de som bijeen kwam, j moeten worden, is die van 't bijeen- zal de Commissie die aan den ge meenteraad aanbieden, met het ver zoek, dat nu de gemeente het gebouw inrichten en onderhouden zal. Dus toch weer een beroep op de ge meentekas 1 Juist, maar waarom ook niet? We moeten niet vergeten, dat de gemeente mat de nieuwe stichting haar eigen Stads-bibliotheek vereeni gen zal. De localiteit, waarin deze ge huisd is, mag ik wel met een zacht woord gebrekkig noemen. De ruimte Yoor de boeken schiet te kort, de lees zaal van de bibliotheek is alleen aan den vensterkant te gebruiken, omdat het in het midden van de zoal te duis ter is en de lokalen verlichten durft men niet goed, omdat ze gelegen zijn vlak naast het schilderijenmuseum, als een lucifer naast een kruitmaga zijn. De verplaatsing van deze biblio theek is dan ook maar een quaestie van tijd. Ze kan evengoed vroeger als later geschieden. Bovendien heeft de gemeente haar bibliotheek ook tegenwoordig niet brengen van de vijftigduizend gulden. „Met gulden letteren", zoo besluit de Commissie haar rondschrijven, „zullen hunne namen prijken, niet al leen In de hul van de openbare Stads- Boekerij en Leeszaal, maar bovenal in de hoofden en harten van hen, die daar zullen vertoeven en zich geluk kig zullen prijzen, dat zij aan de vrij gevigheid en burgerzin van hunne me deburgers zulk oen instelling hebben te danken." J. C. P. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter algemeene ken nis bet navolgende: Bij het in het tijdvak van 1-tot 15 Maart af te leveren gedeelte van do ter volledige oefening Ln te lijven In tel ingen zullen o.a. ook worden inge lijfd de lotelingen, wier inlijving Ln het tijdvak van 16 tot -30 September ten gevolge zou kunnen hebben, dat voor niemendal. Veel geld wordt er hun m het loopend jaar voor do m,_ niet aan besteed, maar een duizend j litie ingeschreven broeder, geen recht gulden of vijf eischt ze al gauw. We op vrijstelling zou kunnen doen gel zouden dienen af te wachten, hoeveel de commissie becijfert, dat er boven die som voor de instandhouding noo dig wezen zou. Ik ben er niet zeker van, of op de ze manier zelfs niet een belangrijke besparing zou kunnen worden verkre gen. Het Stadhuis heeft, het staat vast, meer ruimte noodig. De bureaux zijn onvoldoende, het komt voor, dat er geen enkele wacht- of spreekkamer beschikbaar is en de wethouders moe. ten zich maar twee aan twee. met éen kamer beheljieTi. Hoe de een doet, wanneer de ander onder vier oogen een gesprek moet voeren, weet ik niet: misschien gaat hij dan maar zoolang in de gang, waarweliswaar een mooie Looj^er ligt en bovendien een fraai uitzicht bestaat in de Zijlstraat en de Barteljorisstraat. Ook moet er een nieuwe Raadszaal gebouwd worden. Is het nu mis schien mogelijk, dat wanneer de Stads-Bibliotheek verdwijnt, de be noodigde lokaliteiten voor het Raad huis gevonden zouden kunnen wor den in de vrijkomende ruimte, ver meerderd met de benedenverdieping, waar nu de Statenzaal en het Lees museum gevestigd zijn Zoo bleef de Secretarie éen geheel en werden de kosten van het bouwen van een nieuw museum ontgaan. Evenwel, dit alles is een zaak van duimstok en passer en die hanteer ik niet. Er is aan het plan van de Com missie nog een ander onderdeel ver bonden. Natuurlijk zijn de circulai res, waarbij steun gevraagd wordt, van duizend tot vijfduizend gulden, slechts aan een kleinen kring perso nen verzonden. Daarbuiten staat een breede rij, die voor dit doel ook wel een bijdrage beschikbaar hebben zal. Haar offervaardigheid wil de Com missie volstrekt niet voorbijgaan. Is eenmaal de zaak zoover, dat de halve ton bijeen is gekomen en de gemeen teraad zijn aandeel in de zaak aan vaard heeft, dan wil de Commissie een vereeniging stichten, die in sa menwerking met een gemeentelijke Commissie van toezicht werkzaam zal kunnen wezen ter uitbreiding van de boekerij, zooals dat nu door een ver- een'ging van kunstvrienden geschiedt ten behoeve van het Stedelijk Mu seum. Maar op den voorgrond staat, dat het der gemeente niet te veel geld mag kosten en dat lijkt me een geluk kig denkbeeld. Trouwens, van de vijf leden der Commissie zijn er drie lid van den Raad, die dus min of meer van nabij kunnen weten, hoe raad zaam het is, de zuinigheid in onze den in de zitting van den Militieraad, waarin omtrent dezen uitspraak moet worden gedaan. Dientengevolge is bepaald, dat bij de inschrijving van jongelingen voor de nationale militie bekend moet zij'n, of de in te schrijven persoon een één jaar jongeren broeder of halfbroeder heeft. De in den loop dezer maand voor de lichting 1910 van dé nationale mi litie ingeschreven jongelingen, die een één jaar jongeren broeder of half broeder hebben welke broeder al- zoo in den loop van de maand Janu ari 19010 voor de militie zal moeten worden ingeschreven worden drin gend uitgenood igd, in het belang van dien broeder en zoo mogelijk onder overlegging van diens geboortebewijs, hiervan ten spoedigste ln elk ge val vóór 15 Februari a.s. mededee- ling te doen. Ook de lotelingen der lichting 1909, die een één jaar jongeren broeder of halfbroeder hebben welke broeder alzoo in den loop va.n deze maand voor de militie is ingeschreven worden eveneens dringend uitgenoo- digd, in het belang van d:en broeder en zoo mogelijk onder overlegging van diens geboortebewijs, hiervan vóór 3 Februari a.s. mededeeling te doen. De hiervoren bedoelde mededeel In- gen moeten worden gedaan ter secre tarie dezer gemeente (2e afdeeling) dagelijks van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure. NEDERLAND EN VENEZUELA. DE ONDERHANDELINGEN. Een correspondent te Berlijn van de Tel. seint: Gisteren is door den Venezolaan- schen zaakgelastigde, dr. Paul, ont vangen de nota der Nederlandsche Regeering. Naar ik kan mededeelen, kan de heer Paul zich geheel vereeni gen met. de daarin genoemde voor stellen, en acht hij ook den eiseh tot afschaffing van de surtaxe van 30 pet. op de invoerrechten niet onaanneme lijk. Van Den Haag vertrekt dr. Paul naar Engeland, om de hangende ge schillen met dat Rijk te regelen. Daarna is dr. Paul voornemens om naar Berlijn te gaan, ten einde m'et do Duitsche Regeering te onderhan delen en tevens een bezoek te bren gen aan generaal Castro. GRONDBELASTING IN NOORD HOLLAND. Men schrijft aan 't Hbld.: De aanslagbiljetten voor de grond belasting zullen dit jaar wel eenigen tijd later in handen der belasting plichtigen komen dan andere jaren. Gewoonlijk kunnen de kohieren voor den nieuwen dienst Ln de maanden November en December ten kantore van den controleur der grondbelas ting vrijwel geheel worden afgewerkt. De optellingen alleen blijven dan ach terwege, daar nog vóór het nieuwe jaar enkele veranderingen kunnen plaats hebben door verkoop, enz. Om streeks half Januari echter zijn zij klaar en bei-eiken via den directeur der dir. belast, (voor de executoir verklaring) en den burgemeester i (voor de afkondiging} het kantoor van den ontvanger der directe belas tingen. Een veertien dagen later heeft dan de uitreiking der biljetten plaats ln 1908 echter is de ge bee ie voorbe reidende arbeid tegengehouden door de besprekingen ln de najaarsverga dering van de Prov. Staten over eene tweede verhooging van het aantal opcenten op de grondbelasting voor 1909. De eerste maal, in de Juli-ver- gadering (21 Juli 1908 het prov. blad no. 92 vermeldt abusief 21 Juli 1907 werd besloten 10 opcenten te heffen op de hoofdsom der belasting op de gebouwde en op de ongebouw de eigendommen. Tevoren werden opcenten gelieven. Den 15en Decem ber kwam het besluit van de Prov Staten tot een tweede verhooging der provinciale opcenten op de belasting wegens gebouwde en ongebouwde ei gendommen. Besloten werd namelijk bij de Regeering alsnog de heffing aan te vragen van 2 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouw de en op de ongebouwde eigendom men. De goedkeuring volgde bij Kon. besluit van den 24en Dec., terwijl de afkondiging den 30on Dec. plaats had. Voor 1909 zullen dus 12 prov. opcenten o pde grondbelasting wor den geheven, tegen vroeger 9. Eerst toen volkomen zekerheid be stond omtrent het getal der opcenten, kon de bewerking der kohieren be ginnen, zoodat eene vertraging van de uit de kohieren weder voortvloei ende werkzaamheden (bewerken der lijsten van de hoogstaangeslagenen, uitreiken van aanslagbiljetten) niet te vermijden is. Voor verscheiden grondbezitters in Noord-Holland zal de belastingver- hooging, welke verband houdt, met de verhooging der opcenten, wel on verwacht komen. Zonder veel ophef in de Staten-vergadering behandeld 10 opcenten op vermogens- en be drijfsbelasting doen meer van zich spreken terwijl de goedkeuring in de Kerstweek viel, Is er weinig aan dacht aan de geheele quaestie ge schonken. Het is dan ook misschien n:et ondienstig er aan te herinneren, dat in dezelfde vergadering van 15 Dec. werd besloten, ook het aantal prov. opcenten op de personeele be lasting voor 1909 te verhoogen met 1 opcent en dus van 9 te bbengen op 10. DE RELLETJES TE BREDA. De „Bred. Ct." meldt o. m. Waarschijnlijk werd het verbod (van samenscholingen te Breda) zoo meende men gehandhaafd voor eon eventueel herhalen der rel letjes bij do firma Klop was het nog steeds niet botertje tot den boóm, en ook hoorde men van schildersgezel len Dat de vrees niet geheel en al on gegrond was, bleek Donderdagmor gen een paar werklieden van ,,De Etna" werd en wederom lastig geval len, toen zij naar hun werk wilden gaan. Een uit Princenhage werd bij „de Bloemkool" door een menigte posters opgevangen en bereikte de fa briek in bet geheel niet.voor een an deren werkman uit Terheijden werd -le hulp der pol Hie gerequireerd, en onder polit.ie-geTeide .verd hij naar de fabriek gebracht. Het begint dus weer en de kans om van het verbod voor samenscho lingen bevrijd te raken, is weer voor een tijdlang uitgesteld. IN BRAND GERAAKT. Te Roosendaal Is gisteren een vier jarig knaapje, op de Rrecasche baan, terwijl de moeder even afwezig was, door het spelen met lucifers in brand geraakt. Do buren bobben de vlam men met water gebluscht, maar het kind was reeds geheel met brandwon den overdekt en zal het ongeluk wel niet overleven. ONDEUGEND. De zanger, die u zooeven gehoord hebt, krijgt van een verzekerings^ maatschappij honderdduizend gulden als hij zijn .stem verliest. Zoo! Eu waarom heeft hij ze zich nog niet laten 'uitbetalen? MOOI VOORUITZICHT. Het verloofd© goudvischje. Wil lem, ais we op de wandeling één van je schuldeischors ontmoeten, wij» hem mij dan aan. De jonge man. Maar, kindje ik kan toch niet naar iedereen met den vinger wijzen. AFGELEID. Huishoudster. Mijnheer, vandaag is het al vijf en twintig jaar, dat ik bij u in dienst ben. Heer. -- Nu troost u, U is niet de eenige, die ie bJijven zitten. NIET VOLDOENDE. Die rekening is veel te hoog, zei de cliënt. Maar hob ik dan niet bewezen, dat u ontoerekenbaar was en u daar door doen vrijspreken? vroeg de ad vocaat. Jawel, maar u hebt niet bewe zen, dat ik toerekenbaar genoeg ben om deze rekening t© betalen. DUIDELIJK. Heer (op de jacht tot knecht). De koekoek zal je halen, ezel, als je mij, oude vos wilt wijsmaken, dat de gems een geit was. POëTISCH AANGELEGD. Toerist (in een berghutel). Hm* een flinke biefstuk, hoor! En toch, hoe klein lijkt ze te midden van dit grootsche natuur-lafereeJ. DAPPER. Zeg man, toen je generaal was, waart ge toen koel in de uren van ge vaar. Koel? Ik huiverde. VERZUCHTING. Ben je ook een aanhanger van de vrouwenbeweging. Ja, ik wou maar, dat mijn vrouw in de medicijnen had gestudeerd in plaats van mij te trouwen. STEEDS HOOGER. Jack. Hoe gaat het met je rheu- matiek? Dick. O best, verleden week zat het in m'n beenen, nu in m'n schou ders, de volgende week hoop ik, dat in mijn hoed zit. RIJKSBORINGEN NAAR STEEN KOOL. Sedert de laatste opgave kan om trent de rijksboringen naar steenko len nog worden vermeld, dat men te Borculo is gevorderd tot eene diepte van pl.m. 1200 M. cn men hier nog denkt door te gaan lot minstens 1400 M., om door deze droogboring meer kennis van den bodem ie krijgen. Te Kcssel is men lol een diepte van pl.m. 1150 M. gekomen kort geleden vond men er nog wederom twee nieu we lagen. DE GEVALLEN ACROBAAT. De man, die onlangs bij Carré het ongeluk had mis te springen, en toen ernstig aan het hoofd werd verwond, is geheel hersteld uil het Gasthuis ontslagen en meldde z'ch dezer dagen weer bij Carré aan. De gewaagde sprong zal hij echter in den circus niet meer herhalen. DE VLISSINGSCHE ZEEVAART SCHOOL. Do opening van de zeevaartschool, de „De Ruyterschool", te Vlissingen, op 23 Maart a.s., zal waarschijnlijk worden bijgewoond door Prins Hon- drik, die twee jaar geleden ook den eersten steen voor het nieuwe gebouw heeft gelegd. DE VERMISTE VISSCHERS. Men seint uit Kampen, dat de „Ha- velaar" is binnengevallen met 18 El- burger visschers, die met het ijs wa ren afgedreven. Het getal is dus groo- ter dan in het eerste bericht werd ac- noemd. Naar het Engelsch door Barones Orczy. 66) Heb je niets van den langen vreemdeling gezien? Niets, burger. Als je kameradon hem zien, wat zullen zij dan doen Hem voor het oogenblik niet uit het oog verliezen en ais hij teekenen geeft te willen ontsnappen of als er een boot in 't gezicht komt, hem in kuilen en zoo noodig dan zouden zij schietenliet schieten zou een toeken voor de onderen zijn, um ook te voor schijn te kooien, ln elk geval zouden zij den vreemdeling niet laten ont komen. Uch 1 maar ik ben er niet op ge steld, dat de vreemdeling gekwetst wordt ten minste nu nog niet, fluis terde Cbauvelin woest, maar je hebt je best gedaan. Van harte mag ik lij den, dat Lk niet te laat kom. Wij ontmoetten zooeven zes man, "die al eenige uren Langs dezen weg patrouilleeren. En» Zij hebben geen enkelen vreemde ling gezien. Toch is hij hier ergens Ln den omtrek, in een wagen of zoo iets Hierer is geen oogenblik te verlie zen. Hoe ver is die hut van hier Twee mijlen ongeveer, burger. Kun je haar dadelijk weer terug vinden dadelijk zonder mis sen Ongetwijfeld, burger. Het voetpad, naar den hoek van de rots? Zelf© in donker? Het is niet heel donker, burger, em. ik weet zeker, dat ik het kan vin den, herhaalde de soldaat beslist. Ga dan mee met ons. Laat je ka meraad de beode paarden naar Calais terughrengen. Je hebt het niet meer noodig. Biijf naast den wagen loopen en wijs den voerman den naasten weglaat hem dan stilstaan ongeveer een kwart mijl van het voetpad af. Terwijl Chauvelin sprak, waren Desgas en zijn mannen vlak bij geko men, Marguerite kon hen nu heel dui delijk achter zich hooren naderen. Zij hield het voor onveilig te blijven, waar zij was, en onnoodig ook, om dat zij genoeg had gehoord. Plotse ling scheen zij voot alles ongevoelig te zijn, zelfs voor lijdenhaar hart, haar zenuwen, haar hersenen schenen verdoofd na al deze uren van voort durende angst, die nu hun toppunt bereikt hadden. Want nu was haar niet de minste hoop meer overgebleven. Op geringen afstand van deze plek, wachtten de vluchtelingen op hun dapperen bevrij der. Hij was ergens hier in den om trek, op weg daarheen en straks zou hij zich bij hen voegendan zou de met zooveel zorg uitgezette val wor den gesloten, twee dozijn man aange voerd door een ander, die geleid werd door doodeJijken haat en kwaadaar digheid, zouden hot kleine gezelschap vluchtelingen en hun moedigen red der insluiten. Zij zouden allen gevan gen genomen worden. Armand zou haar volgens de belofte van Chauvelin teruggegeven worden, maar haar echtgenoot, Percy, dien zij met iede- ren ademtocht meer scheen lief te hebben, zou in de handen van een meedoogenloozen vijand vallen, die geen medelijden had met een moedig hart, geen bewondering voor de dap perheid van een edele ziel, die niets dan haat zou hebben voor den scherpzinuigen tegenstander, die hem zoo Lang de baas was geweest.' Zij hoorde, dat de soldaat den koop man eenige aanwijzingen gaf, toen ging zij weer snel naar den kant van den weg en hurkte achter ©enig laag struikgewas neer, terwijl Desgas en zijn mannen naderbij kwamen. Allen liepen zonder eenig gerucht te maken vlak achter den wagen aan, en langzaam vervolgden zij hun weg. Marguerite wachtte tot zij dacht, dat zij goed en wel buiten het bereik van het gehoor waren, toen sloop zij ook in de duisternis, die plotseling veel intenser scheen te zijn geworden, ge- ruischloos verder. HOOFDSTUK XXVIII. De Hut van Vader Blanchard Als ht een droom ging Marguerite verder, het net werd steeds stijver en stijver toegetrokken om het, zoo be minde leven, dat haar dierbaarder ge worden was dan iets anders. Haar ©enig doel was nu haar echtgenoot nog éénmaal te zien, om hem te ver teilen, hoezeer zij geleden, hoe veel zij misdaan, hoe weinig zij hem be grepen had. Alle hoop om hem nog te redden was haar ontzonken; zij zag hoe hij langzamerhand aan alle zijden werd ingesloten en in wanhoop keek zij in de duisternis om zich heen en vroeg zich af van welken kant hij straks komen zou, om in den val te loopen, die zijn meedoogenlooze vij and voor hem had klaar gezet. Het verwijderd zuchten van de gol ven deed haar nu huiverenhet on heilspellend schreeuwen van een uil of van een zeemeeuw vervulde haar met onuitsprekelijke afschuw. Zij dacht aan de verscheurende dieren in menschengedaante, die op hun prooi wachtten en hem even ongena dig zouden verscheuren als de eerste, de beste hongerige wolf, om aan hun lust lot haat te voldoen. Marguerite was niet bang ln de duisternis, zij vreesde alleen dien man, daar in dien ruwen houten wa gen, die zulke gedachten van wraak koesterde. Haar voeten doden pijn. Haar knie- en knikten van louter lichamelijke vermoeidheid. Dagen achtereen had zij nu in een roes van opgewonden heid geleefd in geen drie nachten had zij rustig geslapen en nu liep zij al bijna twee uur lang langs een mod der igen weg, en toch wankelde zij geen oogenblik ln haar besluit. Zij zou haar echtgenoot zien, hem alles vertellen en als hij bereid was de mis daad te vergeven, die zij in blinde on wetendheid bedreven had, dan zou zij toch nog het geluk hebben aan zijn zijde te sterven. Zij moest als in een droom hebben voortgewandeld, alleen door instinct om den vijand Le volgen op de been srehouden, toen zij plotseling door dal zelfde blinde instinct gewaar schuwd werddat de wagen stilstond en dat de soldaten ook niet meer ver der gingen. Zij waren aan hun be stemming gekomen. Ongetwijfeld leidde ergens aan den rechterkant het voetpad naar boven, dat hen mar den kant van de «™ts en naar de hut zou brengen. Ongevoelig voor mogelijk gevaar nu kroop zij lot dicht bij de plek, waar Chauvelin stond, omringd door zijn mannen, hij was uit den wagen ge stapt en gaf zijn mannen eenige be velen. Deze moest zij hooren als er nog eenige kans bestond om Percy van dionst te zijn, dan moest zij absoluut van de plannen van zijn vijand op de hoogte zijn. De plek, waar zij halt gemaakt hod den, moet ongeveer een acht honderd meters van de kust af geweest zijn het geluid van de zee klonk maar heel zachtjes tot hen door. Chauvelin en Desgas gevolgd door de soldaten wa ren rechts van den weg gegaan en stonden nu blijkbaar aan het begin van het voetpad, dat naar de rotsen leidde. l)e voddenkoopman was met zijn paard en wagen op den weg ge bleven. Marguerite was nu letterlijk op handen en voeten kruipende ook rechts van den weg gekomen om dat gedaan te krijgen, moest zij door doornig, laag struikgewas kruipenen daarbij zoo weinig mogelijk gerucht trachten te maken, waardoor zij zich; gezicht en handen openreet aan dei puntige uitsteeksels, terwijl zij alleen, vervuld was van de gedachte te hoo ren zonder zelf gezien of gehoord te worden. (Wordt vervolgd).:

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5