HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. ZATERDAG 80 JANUARI 1009 Antwerpsche Kont. CCXVII. Antwerpsche Kout, twee honderd 17 Is het drukfoutenduiveltje hier aan den gang zal de aandachtige le. zer, die mij de eer bewees, eerst in de Spaarnebode, later In Haarlem's Dag. blad mijn vorige 21C Amsterdainsclie Kouten te volgen, uitroepen. Neen, le zer, een vergissing is 't niet.. De re dactie van dit blad 6tond mij welwil lend toe, u thans iets uit verschillen de plaatsen in België ie mogen schrij ven en daar deze brieven- afwisselend uit Antwerpen. Brussel, Oostende, Spa of Charleroi onmiddellijk bij die uit Nëerland's hoofdstad zullen aan sluiten, ga ik voort op voor ruim vier jaar begonnen nummering. We zijn dus ln Antwerpen, 'k Spaar u het overbekende reisje van uit Noord-Nederland. Onze eerste bewon dering Ls voor de Groote Statie. Onze eerste, versta wel, want er is hier veel te bewonderen, vooral op liet ge bied van bouwen, van beeldende kunst, van stratenaanleg en stad ver siering. En bij den eersten stap, dien wij uit den trein op Antwerpschen bo_ dom zetten, treft ons dat wonder- schocvne gebouw, dat zijns gelijken niet kent. in alle landen, die ik be zocht. Alles is hier even practlsch, even ruim, even royaal en tegelijk even mooidat al deze eigenschappen te zamon gaan, ziet men maar zelden. Buiten komende en onze blikken la tende gaan over het Statieplein, met uitsluitend prachtige, fonkelnieuwe gebouwen- en de Keyserlei, dat Ideaal van een modernen verkeers weg, krijgt men den indruk in eender grootste wereldsteden te zijn aan gekomen. En dat is toch niet het ge val. Antwerpen staat in inwonersaan tal beneden Amsterdam en toch maakt liet den indruk een veel grootere, drukkere stad te zijn, niet alleen dicht bij de Statie, maar heel het mo derne Antwerpen door langs I>eye- straat, Meir, Groenplaats, Nationale straat tot aan het „Zuid" (station; toe, of wel terug langs de reeks bou levards van laatstgenoemde „statie" of tot aan het Entrepöt toe. Ik heb eigenlijk zoo veel stof voor deze eerste causerie uit de Schel de- stad, dat ik ze nog niet goed weet te ordenen. Laat Ik beginnen met Iets te vertellen van Antwerpen als hoofd stad van het Viaamseho land. Als de Hollander tien minuten voorbij Roosendaal is, begint hij zijn Kransch te luchten, aangenomen na tuurlijk, dat hij op school 'n zeker aan tal thema's lieeft doorgewerkt en meestal met 't afschuwelijkste accent van de wereld eenige zinnen In de taal van Molière kan radbraken.. Als hij nu eens begon om dit bij een be zoek aan Antwerpen te laten, zijn ta lenkennis te bewaren tot betere gele genheid. „Dat Vlaamsch is zoo lastig te verstaan en zoo gemeen, in nette huizen kan men het niet spreken". Ziedaar het fabeltje 1 Laat ik u daarop antwoorden, flat Antwerpen door en door Zuid-Nederlandsch is (als ik in Amsterdam dezen brief schreef, sprak ik bepaald van „in tens", nu heb ik mij van het gebruik van vreemde woorden al een weinig afgewend.) Waar ge ook komt of loopt hoort ge om u heen Vlaamsch spre ken en als Nederlander kijkt ge even goed onwillekeurig even om als ge achter u Fransch hoort spreken als wanneer dit in de Kalverstraat ge beurde. Nu is het natuurlijk wel ni'et zoo zeker als bij ons, dat ge dan vreemdelingen achter u hebt, wantin een aantal Antwerpsche families is 't Fransch spreken nog gebruikelijk ge bleven, maar dit aantal is. toch wer kelijk zeer beperkt. Vroeger werd men ook wel eens vreemd aangekeken wanneer men in een der groote café's de taal van "t ge west sprak, thans is daarvan volstrekt geen sprake meer. Zonder één woord Fransch te kennen nan men in Ant werpen Leven, deel nemen in 't publie ke leven, overal aan meedoen. De aanplakbiljetten zijn bijna uitsluitend in 't Vlaamsch, aankondigingen of opschriften van winkels evenzeer, soms in twee talen, enkel in 't Fransch zoo goed als nooil Ik zit nog wel eens bij „Weber", een der grootste café's van de Keyser lei, waarvan, heé publiek vrijwel -over eenkomt met dat wat in Amsterdam Mille Colonnes bezoekt, en waar even als in het. Rembrandtpleln-cafó con cert gegeven wordt. Denkt u, dat er Fransch gesproken wordt Bijna geen woord. Grappig was 't dan ook, dot Ik ©enigen tijd geleden iemand in Nederland, die intercommunaal mei Antwerpen moest spreken door do te lefoon, Fransch hoorde buldoren alsof Nederlandsch daar een volmaakt on begrepen idioom was. Dwaasheid is 't evenzeer, dat wij. Noord-Nederlanders, het Vlaamsch niet gemakkelijk zouden verstaan, of dat men ons niet zou begrijpen. Het Vlaaxnsch van Antwerpen is zoo zui ver Nederlandsch als wij ons maan kunnen indenken. Spreken wij dan ook zelf goed Nederlandsch, dan be staat het. niet, dat 'emand ons hier niet verstaan zal. Omgekeerd spreken wij echter meestal Amsterdamsch of welk ander plaatselijk dialect ook en daarin kornen zinswendingen on uit drukkingen voor, die hier niet begre pen worden, t Zelfde beslaat natuur lijk. ook hier, doch met dit onder scheid, dat het echte plat-Antwerpsch alleen door do allerlaagste klasse wordt gebezigd en het voor ons vreem de van het goede Vlaamsch voor een goed deel daarin z't, dat vreemde woorden, die in Noord-Nederland ge-, heel burgerrecht verkregen, (redac teur, correspondent, dialect, identi teit enz. enz.) hier floor ouderwetsch klinkende, maar zuiver Nederland sche woorden worden vervangen. Dat op tooneelgebied Vlaamsch één, één, en nog eens één is, behoeft wei nig betoog als men de Vlaamsche schouwburgen etc. met de Fransche vergelijkt. De „Vlaamsche Opera" is een kunstgewrocht, waaraan de vu rigste vriend van een Nationale opera !n Holland nooit heeft durven den ken, de Koninklijke Nederlandsche Schouwburg, waar lharoche nog maar dapper de „Koopman van Venetië" on „Oeudipus" speelt, een theater van heteekenis en het Hippodrome-thea ter, waarover ik later natuurlijk uit voeriger schrijf, een monument van bouwkunst, in- en uitwendig grootsch on artistiek Ingericht. Het Fransche .theatre des variétés" en het „theatre Royal" zijn hoogstens te vergelijken met het Grand Theatre, den weege nen Salon des Variétés in de Amstel- straait te Arasterdam. Weet u door wie nog het meest Fransch gesproken wordt? Door en kele gazettenverkoopers, die 's avonds ies dernières édltlons uitschreeuwen en door de portiers, boniseurs, bin nen] okkers of hoe" men ze noemen wil voor de „Cinéma's." Dat woord, da- natuurlijk in Nederland totaal onbe kend is, Is geen Nederlandsch. Wij zeggen Bioscooptheater, wat hier weer geen mensch verstaat, maar 't is "helde hetzelfde. Dia „Cinéma's" zijn hier een ware ziekte. In 't cen trum der stad is bijna geen straat of men vindt er zoo'n „theater", waar de films de levende artisten hebben verdrongen. *t Thatre Pathé op de Keyserslei ls werkelijk een gebo-uw van beteekenis, dat voor dit doel ex pres door de wereldfirma werd ge bouwd. Maar overigens zijn er nu ook cinéma's in een deel van het Ru bens-Paleis, het bekende rijk-gedeco reerde danspaleis in de Carnotstraat, in café Arabe, lange jaren een der bekendste café-concerls tegenover de statie, waar verschillende Holland- sche tooneelartisten - ook al hebben gewerkt ,en waar eigenlijk niet. De cinéma's hebben de kleinere ge moedelijke café-chantants eenigszins verdreven. Op dit gebied dat der variété nl. is Antwerpen de min dere van Amsterdam. Er Ia hier slechts één variété-theater, dat hoe wel vele nummers gemeen hebbende met „Flora" te Amsterdam, als ge heel toch mindere programma's heeft en z'n entréeprijzen belangrijk hoo- ger stelt. Wat we hier zoeken, do Brabant- sche vroolijkheid van Conscience, de „stam:nets" waar een der „sinjoren" zoo nu en dan op een tafel of op de „toog" springt, om na zijn keel ge laafd te hebben met de 'noodige „pint jes gersten" een lied te galmen, zul len we misschien niet zoo gemakke lijk vinden. In den omtrek van de Keyserlei waar we ons nu bevinden zeker niet. Zelfs het woord „estami- net" zien we h i e r slechts bij hooge uitzondering. Het leven heeft hier minder plaatselijk karakter, het is breed, internationaal, 'e Avonds valt tiet ons echter op, dat alles hier zoo vroeg stil is, doch daar staat tegen over dat het leven hier veel vroeger begint Om 7 uur zijn sommige kan- lonen al open, om 8 uur 's avonds is in Antwerpen alles afgeloopen, zelfs bet hoofdpostkantoor sluit dan zijn deuren. Als gevolg daarvan gaat men in den regel iets vroeger naar bed en staat men veel vroeger op. En daar het altijd practlsch is, je te schikken naar 's lands wijs (iets vya.ar vele Hollanders nu maar niet zoo voet stoots bereid toe zijn) volgen wij hei voorbeeld en verbazen one over de le vendigheid en vroolijkheid op een uur, dat in Amsterdam de meeste winkels nog gesloten zijn en in de groote café's de stoeltjes nog op dt lafeltjes staan. H. HENNING Jr. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabouueerdeii hebben het voorrecb vr gen op verschillend gebied, min voui beantwoording vatonar, iu te zeoden bij de Itedactie van Haarlem's Dagblad, Groott Houtstraat 63. Alle antwoorden wordeu geheel kosteloos- gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Zou u mij ook kunnen zeggen, wanneer de bereden korpsen opkomen met Maart of October en komt alles tegelijk op of in twee ge deelten? ANTWOORD. De miliciens voor de b&reden korpsen worden allen inge lijfd in Maart, vertrekken na ge schikt te zijn bevonden met verlof tot October en in deze maand'vangt de eerste oefentijd voor hen aan. VRAAG. Toen ik in October 1907 moest loten, trok ik een twijfelnum mer en moet nu met Maart 1909 onder de wapens. Ik ben in Februari 1908 getrouwd, uit welken echt een kind is geboren. Kan ik nu tijdens mijn diensttijd recht hebben op ondersteu ning voor vrouw en kind ANTWOORD. Indien blijkt, dat ten gevolge van het verblijf onder de wa penen of in werkelij ken dienst van oen ingelijfde bij de militie, door liet gezin, waartoe deze behoort, of waar in hij is opgenomen, of door den per soon of de personen, in wiens of in wier levensonderhoud hij voorzag of hielp voorzien, zonder zijne aanwezig heid niet of niet voldoende in eigen onderhoud kan worden voorzien, dan wordt aan dat gezin, vergoeding toe gekend. Tot bekoming van deze >ergoeding kan reeds nu door uwe echtgenoot© eer, v erzoek op ongezegeid papier aan den Minister van Oorlog worden ge daan, aan den voet van het request moet u verklaren, dat u met het ver zoek instemt. VRAAG. Ik heb in mijn bezit twee guldens van 18-10, waarop staat Wil lem, Koning der Nederlanden. Heb ben die stukken nog bijzondere waar de ANTWOORD. Als hot de soon, is, ongeveer een rand grooter dan de te genwoordige guldens, dan zijn wellicht liefhebbers-verzamelaars, die ze willen koopen, anders niet. VRAAG. Is het arbeidscontract ook van toepassing op oen bij éen tuin baas werkenden en inwonenden tuin knecht ANTWOORD. Ja, voor iedereen. VRAAG. In welke van onze eerste provinciesteden wordt dit of het vol gend jaar een belangrijke landbouw tentoonstelling gehouden? ANTWOORD. Te Deventer. Vergis sen we ons met, dan is nadere in lichting te verkrijgen bij den heer Lu- gard to XweLlo. VRAAG. Heeft een patroon het recht om iemand een kwartje af te houden, als hij een kistje stuk slaat ANTWOORD. Indien moedwil of nonchalance in het spel is dunkt ons is niets billijker, dan vergoeding te geven, dus wij zouden zeggen: ja VRAAG. Tot wien moet Ik mij wen den, om als leerling-stoker op een der booten van de Hollond-Amerika-lijn geplaatst te worden. ANTWOORD. Westerdoksdijk (stee- nenhoofd) 9—5 uur of Wouwerman- straat 36, te Amsterdam. VRAAG. Wordt van Rijks- of Ge meentewege of van andere instellin gen een medaille of diploma gegeven voor het redden van een menschenle- •.en mei gevaar van eigen leven? Zoo ja, too wien moet ik mij dan wenden: ANTWOORD. Weiia u tot den hee- .lr. h Pouw, secretaris van de Maat schappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam. VRAAG. Kunt u mij ook inlichtin gen geven, waar de directeur of het hoofd van de Haarl. Hulpbank woont/ ANTWOORD. U zult wei moeten hebben den kassier-boekhouder, dat n ue heer A. v. d. Valk, Mauritsstraat no. 11. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, voor wiens rekening liet vvaterlei- dingswerk verricht wordt in hetwijk- gebóuw van liet Witte Kruis te Vel- sen ANTWOORD. De uitbesteding heeft plaats gehad voor rekening van de af deeling Veisen van het Witte Kruis. De leiding naar het gebouw wondt door het rijk gelegd. VRAAG. Kan ik mijn huis binnen het jaar" verlaten, hoewel daarvoor een contract bestaat, doch niet op ze gel of geregistreerd ANTWOORD. Neen. Ontwikkelingsclub. Te Haarlem is een nieuwe vereeni- ging gesticht, een ontwikkelingsciub voor ^rouwen, die dezer dagen haar eerste openbare bijeenkomst houdt in Weten en Werken. Dr. Heyermans uit Amsterdam zal daar optreden met een rede over vrouwen- en kinder arbeid, toegelicht met lichtbeelden. R e c h t e r 1 ij k e macht. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Haarlem, inr. P. J. G. van dér Meulen, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Her- togenbosch. Binnenland EERSTE KAMER. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Het Kabinet zoo heet het in de Memorie van Antwoord voert het bewind overeenkomstig zijn eigen be ginselen. Omtrent het algemeen Regelings beleid hoeft de Regeering zich in de Tweede Kamer duidelijk uitgespro ken. Het oogenblik voor het voeren van ingrijpende beschouwingen acht zij minder geschikt. Het Kabinet is in geen enkel opzicht van standpunt of van houd'ng ver anderd. Het heeft zich van den aan vang af aangediend als een Kabinet van de rechterzijde en ls dienovereen komstig van den aanvang af homo geen geweest mei de Kabinetten van 1883 en 1901. Het Kabinet is zich be wust zijne beginselen te hebben uitge sproken in een vorm. waaraan nie mand billijkerwijze aanstoot kan ne men. De Minister van Financiën heeft de ;eheele Jn Juli opgemaakte raming met zorg herzien met gebruikmaking ran de" thans ten dienste staande ge gevens. Moest do ramingstaat thans ge maakt worden, hij zou vrijheid Vin den het totaal bedrag f 700.000 hooger te stellen. Maar stelt men het totaal der gewone ontvangsten, waarop in 1909 volgens deze nieuwe raming mag wordeu gerekend, ten bedrage van f 183.761.891 naast het totaal der ge wone uitgaven, zoo ais die door de Tweede Kamer zijn gevoteerd ad 1S3 359.901 30, (Tan lijft, na f 600.000 aan bespar'ng in rekening te hebben rebracht, toch nog een tekort van 9.000.000 op den gewonen dienst over. Dit cijfer geeft een afdoend ant woord op de vraag, of tijdelijke ver sterking der middelen noodlg is en be wijst tevqns de Juistheid van het ge voelen, dat er voor dit jaar nog op andere wijze dan door de opeen ten- heffing versterking van middelen noodig is. Met de opbrengst van de opcenten en van de verhooging. van den drank accijns (de inwerkingtreding gerekend 'P i Maart) zal het tekort Immer5 ~>ch nog 12.S50.0O0 Mij ven. Recelfng van het recht van en- uéte zoowel voor Ie Eerste Kam«-r als voor de vereenlgde vergadering der Staten-Generaal is inderdaad noodzakelijk zoodra de andere werk zaaririheden dit ged.nogen. hoopt Begeering een aanvulling der bo -taande Enquöt.e-wet voor te berei- Len. Overbod/ig acht de Regeering de ver ivlaring, dat de Minister van Land bouw een verplichte invaliditeitsverze kering dringend noodig acht. OPCENTENHEFFING. Van eeue toezegging bij het tot stand komen van de wet op de ver mogensbelasting, dat er op die be lasting nimmer opcenten zouden wor den geheven, is den Minister mets be kend. BINNENLANDSCHE ZAKEN. Ook thans kan de Minister nog geen toezegging doen omtrent de Indiening an een wetsvoorstel Betreffende pen- sionneering van gemeente-ambtena ren. De Regeerlng is voornemens indie ning van liet wetsöntwerp betreffende het levenswerzekeringsbedrijf met be kwamen spoed te bevorderen. Een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op de besmettelij ke ziekten, en wel van de bepalingen betrekking hebbende op de ontsmet ting en onteigening, heeft het Depar tement reeds verlaten. De Minister heeft den geneesheer directeur van Medemblik opdr&cht gegeven om ter voorkoming van ont vluchting van patiënten alle maatre gelen te nemen, die van psychiatrisch i standpunt geoorloofd zijn. j De Minister meent niet verder te mogen gaan. Volgens de meening van den Minis ter zijn de openbare onderwijzers niet onderworpen aan de bepalingen van het Arbeidscontract. Ten aanzien van de onderwijzers aan bijzondere scholen ls zijn mee ning, dat de wet tot regeling van het lager onderwijs moet worden nage komen. Het staat ter beoordeellng van den rechter, welke bepalingen van het B. W. daarnevens hare loepassingexï kunnen vinden. Doen zich in de prao» t(jk moeilijkheden voor, dan zal over») wogen moeten worden in hoeverre er behoefte bestaat aan nleuwo bepalin gen tn do wet op het Lager Onderwijs' ler oplossing van de moeilijkheden, NEDERLANDSCHE POLITIEBOND, AFD. NOORD-HOLLAND. Vrijdag werd to Hoorn de 48ste ver gadering gehouden van do afdeeling Noord-Holland van den Algemeenen Nedorlandschen Politiebond. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer Van Leeuwen, werd de vergadering geleid door den vice-voprzitter, den heer Smits, te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat een nieuwe afdeel'ng de Zaan streek is opgericht. Aan de orde kwam thans het voor stel tot liet oprichten van een afdee- lingsorgaan. Aanleiding tot dit voorstel gaf de algemeene ontevredenheid over het bestaande orgaan, onbelangrijk van inhoud en geen gelegenheid biedend tot godachlenwisseling. Hot bestuur onderschrijft de bezwa ren, evenals de afdeel ing Kennem er- land, die een eigen orgaan acht te zijn n strijd met de statuten. Noodzakelijk acht het bestuur het echter, het tegenwoordig orgaan te reorganise e ren Besloten werd een voorstel in dien geest op den beschrijvingsbrief van de aanstaande algemeene vergadering te plaatsen. Hierna kreeg mr. A. A. Huizlnga, advocaat en procureur te Hoorn, het woord, tot het houden van zijn le zing „Een en ander in verband met ie organisatie en bevoegdheden der politie". Ten slotte werd besloten, de volgen- Ie algemeene vergadering te O ver veen te houden. Het bestuur zal dan trachten de leden In de gelegenheid stellen, een exercitie met de Bloe- nendaalsche politiehonden bij te wo rn DE MOORD TE TETERINGEN. Men meldt d.d. 29 Januari, uit Breda Nadat gisteren de schoenmaker Van Vlijmen eerst aan een marechaussee eene voorloopige, later bij den rechter van instructie eene volledige bekente nis bad afgelegd, !s het parket nog denzelfden middag met den moorde naar naar de plaats van den moord gegaan, om ter plaatse zelf den moor- lenaar zijne aanwijzingen te laten ioen. Hoewel omtrent deze aanwijzin gen een strikte geheimhouding in acht genomen wordt, gaat het verhaal dat op aanwijzing van den moorde naar ook nog een revolver is gevon den en moet de dader, alvorens het si acht offer met het mes gekorven te hebben, dp vrouw hebben doodge schoten. G.TeL") Het „D. v. N." schrijft thans zeker heid omtrent de motieven van den rnoord te hebben. Tot eene uitvoerige omschrijving leènen deze zich echter n;eL Jaloezie is de drijfveer van den moord geweest. Van Vlijmen is des avonds thuisge komen en heeft de vrouw niet aange troffen. Hij is haar buiten gaan zoe ken en heeft haar gevonden. Toen heeft hij haar meegelokt naar de wei, waar hij zijn revolver getrokken heeft. Het schot ketste. Terwijl *hïj naar zijn mes greep, vloug zij met uit gestrekte armen op hem aan, uitroe pende Frans, Frans, rnoet ik nu zoo sterven Maar hij greep haar aan, wierp ze den grond, zette de knie op haar borst, greep haar bij de haren, draai de het hoofd half om ein volbracht het gruwelstuk. Daarna heeft hij het lijk iai de sloot geworpen en de revolver weggegooid. Men vraagt zich echter af, hoe het mogelijk is, dat Van Vlijmen, die met zooveel zorg de revolver heeft wegge smeten, het mes, waarmee de moord is geschied, op de plaats der misdaad heeft laten liggen. - Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAV.ONDPRAATJE. Voetbal is het trappen van een bal tusschen twee palen. Deze omschrijving is niet van mij. Ik heb die gehoord van een bekend Haarlemsch voetballer, die het zei om om aan te toonen, dat je aan een ne derlaag geen grooter waarde moet toekennen, dan ze verdient. En dus aan een overwinning ook niet! Ik zou wel willen, dat die uitspraak VOETBAL IS HET TRAPPEN VAN EEN BAL TUSSCHEN TWEE PALEN met groote letters werd gedrukt of geschilderd, of mijnentwege op nog een andere manier werd gereprodu ceerd en dan honderd maal aan hon derd palen op ieder voetbalveld werd neergeplant, zoodat geen speler en geen bezoeker zou kunnen op- of om kijken, zonder de woorden te lezen Voetbal ls het trappen ven een bal tusschen twee palen. Meer niet l Er zijn in ons leven vrij wat onaan gename en gewoonlijk ook eenige zeer droevige ervaringen. Tot de laatste reken ik, dat je zoon niet wil deugen, dat je dochter verkwijnt in een onge lukkig huwelijk, dat je familieleden en goeie vrienden om je heen sterven, dat je diepe ellende ziet in allerlei vorm. Tot de eerste, de alleen maar hinderlijke dingen, behoort, dat je zaken niet al te best marcheeren, dat je een onaangename quaestio hebt met een vroegeren vriend, dat je fi nancieel© bezwaren hebt te overwin nen en nog duizend andere dingen meer. Voetbal ls evenwel alleen het trajv pen van een bal tusschen twee palen Wanneer dus een voetbalclub een wedstrijd verliest, dan kan dat geval nog niet in de verte halen bij de klein ste Yan de onaangename ervaringen, waarvan ik er daareven eenige op noemde. Dat is toch heel duidelijk. Neem bijvoorbeeld een van de meest gebeurlijke zaken van de wereld dat je op zeker oogenblik vijf en twintig gulden bezit en de volgende week er noodzakelijk vijf en dertig betalen moet en je zoon komt dan thuis en zegt met een verwoed gezicht, dat zijn club met zooveel tegen zooveel den wedstrijd verloren heeft ben je dan niet geneigd om te zeggen„hou je mond jongen, ik heb heel andere din, gen aan m'n hoofd 1" En dat is dan nog maar om een tientje dat te kort komt en op de eene of andere manier wel weer ver kregen zal worden. Neem dan eens de ramp van Messina, do werkloosheid in Nederland, de zorg voor je zaken en de scherpheid van de concurren tie en hot feit, dat de voetbal wedstrijd verloren is smelt daarte genover weg als een speldeknop, als minder dan een speldeknop, als een atoom, als bijna niets. Voetbal is het trappen van een bal tusschen twee palen. Misschien zal iemand meenen, dat ik dit zoo vaak niet behoef te herha len. „Iedereen", zal hij zeggen, „weet dat toch wel." Zeker, zeg ik, maar iets weten en het in acht nemen, zijn twee heel ver schillende dingen. Iedereen weet heel wel, dat het verkeerd is in drift te ontsteken, maar niet Ledereen houdt dat altijd voor oogen. En zoo gaat het op 't voetbalveld eveneens. De men- schen om de touwen weten wel, dat voetbal niets anders is, dan het trap pen van een bal tusschen twee palen, maar ze verliezen dat uit het oog. Nauwelijks is de wedstrijd begonnen, of ze zien daar een wereldgebeurtenis in, een geval, waarbij het heil van hun leven, van de stad, ja van den staat betrekken is. Ze prijzen de spe lers, schelden hen uit, schreeuwen, brullen, staren met felle oogen boven gloeiende wangen, juichen als 't lukt, ballen de vuisten wanneer H. niet gaat, kortom hun zenuwen zijn op 't hoogste gespannen, omdat ze totaal vergeten hebben, dat voetbal is het trappen van een bal tusscheai twee palen. Den vorlgen Zondag was er een wedstrijd op het Haarlem-veld. De spelers van buiten waren sterker, dan, dia van de Haarlemsche club. De scheidsrechter was niet goed. Hij maakte algemeen den Indruk, dat hij er niet voor berekend was, om een eerste klasse voetbalspel, dat zich snel verplaatst, dat Ln een minuut, juist door de levendigheid van 'tspel, allerlei overtredingen kan opleveren, waarbij een scheidsrechter geen twee maar wel twintig oogen dient te be zitten, te leiden. Dat was jammer. En ik zou zoo mee. nen, dat de Haarlemsche vereeniging het recht heeft om aan den Nedor landschen voetbalbond te schrijven „och, stuur ons voortaan een beteren scheidsrechter 1" Maar daarmee dan ook uit. Want wanneer zoo'n scheidsrechter, die liet toch ook niet beter kan dan hij het doet, of met andere woorden bet zoo goed doet als hij kan, bij zijn heengaan wordt uitgejouwd en ge volgd door een verwoed, zij het dan ook jeugdig, publiek, dat zelfs gaat hangen aan de stoomtram, die den man vervoert, of de tram per fiets bij houdt, om ja waarom eigenlijk, maar toch zeker niet met vriendelijke bedoelingen, zoodat het raadzaam wordt gevonden, om hem van 't Ken- nemerplein af, veiligheidshalve door twee kalmer gestemde toeschouwers naar t station te laten brengen, Han zeg ik toch, dat het publiek glad ver geten heeft, dat voetbal is het trappen van een bal tusschen twee palen. Er komen slechte manieren in de voetbalwereld. 't Is nog zoolang niet geleden, dat we de handen in elkaar sloegen, wan neer we lazen, dat in Engeland een scheidsrechter voor 't verwoede pu bliek had moeten vluchten. Stel je zoo'n ruwheid voor 1 Zooiets kon hier in ons land toch niet gebeuren 1 Voortaan kunnen we onze deugdza me verbazing wel voor ons houden, want te Zwolle is een dergelijk too- neel afgespeeld. De rampzalige scheidsrechter uit Assen, die voorden Zwolschen wedstrijd zijn Zondagmid dag over had, werd beschuldigd van partijdigheid voor de Utrechtsche club, die den wedstrijd won. *t Pu bliek ontstak in toorn. Vier agenten van politie kwamen er aan te pas, be halve de goedgezinde Zwolse he spe lers, om den man te beschermen te molest lp weerwil daarvan werd van 't rijtuig, waarin hij zat, nog een ruit ingegooid. Kortom, het was volgens het Sportblad zoo'n heftig tooneel, als ik me niet herinner, ooit te hebben waargenomen bij het overbrengen van een misdadiger. En dat was deze man allerminstalleen maar méénde het publiek, dat hij partijdig was. Ook in Zwolle kunnen ze, al yyeten ze het natuurlijk wel, onmogelijk in gedachten houden, dat voetbal niets anders is, dan het trappen van een bal tusschen twee palen en dat op dienzelfden Zondagmiddag honderd© menschen in Zwolle stonden of liepen, lagen of zaten met een bekend of een verborgen verdriet, waarbij de uitslag van den voetbalwedstrijd ln het niet verzinken moest. Het is niet beter in Rotterdam. Daar zit zelfs op de dure plaatsen van de tribune liet publiek te brullen voor zijn vriendjes en te schetteren tegen de club van elders. Al die menschen en aankomende menschen zijn in de week geschikte lieden en geven wel toe, dat de beste moet winnen en dat er overigens vrij. wat geluk bij te pas komt. Maar op den Zondag bij den wedstrijd, dan zijn al die .verstandige overwegingen vergeten. Dan komt de ijdelheid op, die wenscht, dat de eigen club zal winnen en die, pijnlijk gekwetst als 't niet gebeurt, dat zoekt te verhalen op de eigen spelers, op de tegenpartij en op den rampzaligen scheidsrechter. En ze winden zich op, bederven hun rust op den rustdag, ondervinden de reactie van de overmatig gespan zenuwen waarom Omdat voetbal U het trappen van een bal tusschen twee palen. Zoo ontaardt het publiek. En de spelers .Ze zouden wel wonderen van braaf heid en deugd moeten wezen, wan neer zij, jonge menschen van vurigen aanleg, koud bleven in den stroom van oplaai enden hartstocht, die. van de toeschouwers, op alle punten van t veld naar hen uitgaat. Bij den meest opbruisende wordt het flinke spel forsch, daarna het forsche spel ruw en onmiddellijk steekt dat voor-, beeld de sterksten aan. Weldra» schijnt de behendigheid minder in aanzien, dan de kracht en binnen en kele minuten zijn de spelers op hun beurt buiten staat, om te bedenken,, dat voetbal is het trappen van een bal tusschen twee palen. De eerste wedstrijd tusschen onze twee Haarlemsche vereenigingen was woest. Zal'de tweede, op morgen, dat weer wezen Als dat zoo is en ruw spel voortgaad de toeschouwers hier en elders op te winden en dezen, in hun ijdelheid om het zelf te winnen (want dat is eigen lijk liet winnen van hun club) weder- keerig de spelers overprikkelen, dan zou ik haast willen zeggen tot wie dit mooie spel beoefenen „Doet het wat minder grootscheeps, sluit de poort van uw terrein voor 't publiek, gaat weer onder elkaar spelen en voor en kele vrienden, totdat gij en wij, pu bliek, weer teruggekeerd zullen zijn tot het volledig besef, dat voetbal La het trappen van een bal tusschen twee palen. FIDELIO,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9