NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AliENDA Buitenlandsch Overzicht HET TÜONEEL Uit de Omstreken 26e Jaargang. No. 7853 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. MAANDAG 1 FEBRUARI 1909 A 1.23 ABOHNEBIENTEN PBR DRIB «AANDBNl Voor Haarlem l Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente).130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis Bulten het Arrondlssematl Haarlem van 1—5 legels t—elke regel meer a it Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingi 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ea Administratie? Groote Houtstraat 55. tatercommanaai Telefoonnummer der Redactie 60G eo der Administratie 724 Drukkerij: Zufder Buitenspaarns 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA. Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 2 FEBRUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Soc. Viereeniging: Concert Haar lem's A Capellakoor, 8 uur. Schoten: Raadsvergadering. Tusschen TURKIJE EN BULGARIJE blijft 't spannen Toch valt uit den stroom van berichten te concludee- ren, dat het directe oorlogsgevaar geweken is en 't geschil vermoedelijk wel in der minne geregeld zal wor den. Gelukkig Trouwens, we verwachten niet an ders 't verjongde Turkije en het nuchter-denkende Bulgarije, zullen wel verstandiger zijn een veronder stelling, door den loop der zaken in dit veelbewogen half jaartje, gewet tigd. De oneenigheid tusschen den Turk en den Bulgaar heeft geheel 't karak ter van een geld-quaestie aangeno men. De Turk eischt voor het verlies .van zijn opperheerschappij een scha deloosstelling de Bulgaar is van dit goede recht overtuigd, maar. vindt de eischen alleen wat te hoog gesteld 1 Nu zijn ze al eenige maanden aan het afdingen. Als hoertjes op de markt die met handgeklap deu prijs voor een koe vaststellen.... Turkije is de verkooper en heeft eerst niet minder dan zeshonderd millioen francs geëischt. Bul garije, de kooper, bood eerst niet meer dan een 10 millioen, doch is, naarmate Turkije den eiseh vermin derde, wat guller geworden. Enkele dagen geleden vroeg Turkije 145 millioen en wilde Bulgarije 82 millioen geven. Een verschilletje van 63 millioen Voor de zooveelste maal hielden beiden vol„dit is mijn laat ste woord 1" Werkelijk werd dit dreigen ern stig, waarom de mogendheden tus- schenbeide kwamen, om nog eens het belang van den vrede te bepleiten, en op een schikking aan to dringen (of dwingen 't Resultaat is, dat de oorlogsdreigementen weer verdwe nen zijn, en het waarschijnlijk is, dat na wederzijds wat toegeven, de koop som op 100 millioen francs zal wor den vastgesteld. Typisch is, wat de Turksche groot vizier -lezer dagen zei „Ik begrijp niet, waarom Bulgarije ai die drukte maakt. Alleen omdat wij meer vragen dan het aanbiedt? Met dat al ben ik overtuigd, dat Bul garije zoomin als Turkije om een paar millioen zal gaan vechten. Bin nenkort zal er een overeenkomst worden getroffen.' Dan is na het conflict tusschen Turkije en Uustanrijk-Hongarije ook 'L geschil tusschen Turkije en Bulga rije uit de wereld geruimd. Dit zal dan een resultaat zijn, zooals eerst niet verwacht was, want in de eerste crisisdagen was algemeen de opvat ting een oorlog, een Europeesehe oorlog is onvermijdelijk. 'L Verloop van dezen strijd tus schen het PANSLAVISME EN GERMANISME is wel interessant. Om dit aan te ioonen moeien we even degeschiede- nsboeken opslaan. In 't begin en 't midden der 19o eeuw heeft Europa steeds gestreden voor de belangen van do Slavische volken en deze te gen 't steeds sterker wordende Tur kije beschermd. Zoo ging 't ook na den Turkscli-Russischen oorlog en bij het beruchte verdrag van Bei-lijn in 1878 gesloten, werden de kleine Bal- kanstaten erkend, zoodat de macht van Turkije gevoelig geknakt werd. Dit is het keerpunt in de geschiede nis geweestHet Turksche gevaar voor Europa was geweken, maar een ander kwam er voor in de plaats Het PanslavismeDe Slaven bevolking in de kleine, pas gescha pen, staten kwamen onder den in vloed van Rusland, en deze vereeni- ging van Zuid- en OosbSlaven, ver oorzaakte de onrust in Europa. De Germaanse he volken vreesden een machtsuitbreiding van deze Slaven, en lange jaren is er een strijd tus schen beide machten geweest nu is eindelijk de strijd uitgevochten I Da Balkan-crisis was en is niets an ders, dan de strijd tusschen dit Panslavisme en GermanismeDe bij hst verdrag van Berlijn erkende staatjes we noemen Servië, Monte negro die aan 't Germanisme hun ontstaan dankten, bewezen vveor, dat ondank "s werelds loon is I In plaats slch rustig en kalm te houden, war ren de landjes tooneelen van onrust, samenzweringen enz. Voor Rusland en den Tsaar werd een heilige veree ring gekoesterd. Immers door de hulp der Oost-Slaven in Rusland, moesten de Zuid-Slaven alle macht verkrij gen, die hen toekomt een Groot- Servisch rijk, waarin behalve Servië, Montenegro, ook Bosnië, Herzegowi- na, Kroatië en Dalmatië begrepen zijn. We behoeven niet de beruchte en pas ontdekte samenzwering in 't heugen terug te roepen, 't Is alge meen bekend, dat de aanhangers van Groot-Servië een complot gesmeed hadden, om binnen zeer korten tijd hun plannen uit te voeren. Het Germanisme werd 't gevaar intijds bewust. Daarom heeft Oosten- rijk-Hongarije niet geaarzeld de an nexatie van Bosnië en Ilerzegowina af te kondigen. Nu of nooit moest Panslavisme bestreden worden I Deze machtsgreep van de Donau- monarehie was een waagstuk, 't Was een uittarting van een oorlog tus schen het Panslavisme en Germanis me; en inderdaad het zwaard heeft in de scheede gerinkeld. De Zuid- Slaven waren voor den oorlog ge reed, maar nu moest blijken, wat Rusland wilde doen. Zou het den Zuid-Slaven helpen in den strijd te gen het Germanisme? Neen 1 de Rus deinsde terug voelde zich te zwak voor een grooten oorlog op leven en dood. Achteraf beschouwd, danken we dus de afwending van dezen Europee- schen oorlog aan do verzwakking van Rusland, èn door den krijg met Japan èn door de revolutionaire woe lingen in het land zelf. Wanneer Rusland den strijd ge waagd had, zou de Donau-monarchie voor een heet vuur gestaan hebben, omdat de binneniandsclie rassenhaat moordend werkt. Zouden de Slaven in Kroatië en Dalmatië mede ten strijde getrokken zijn tegen de Sla^ ven-broeders Zonder de hulp van Rusland zul len de Zuid-Slaven wel geen oorlog wagen. Misschien, dat Servië en Mon tenegro tot dezen zelfmocrd zullen overgaan, maai' ze zullen alleen staan en de strijd zal een nieuwe zegen- praal van het Germanisme tegenover 't Panslavisme zijn 1 Het Panslavisme heeft nu in den Balkan uitgediend 1 Deze oplossing van de crisis is voor Europa een ge lukkige de benauwde hersenschim is voorbijgegaan.... RUSSISCHE SCHANDALEN. In geen weken Itebben we een be richt gehad, dat in 't land van Vlin dertje een of andere reuzen-verduiste ring is ontdekt. We verwonderden er ons al over. maar ziet, nu is de zaak weer gezond en is 't verwachte sensatie-bericht verschenen I Er moeten n.l. zeer eigenaardige bov o or dee 1 in gei i van liet Zuid-Russi sche steenkolen-syndicaat „Saciété Générale" hebben plaats gehad, en wel door toedoen van den nu afgetre den minister van Verkeer v. Schau- fusz in hoogst eigen persoon. Alle groote kolenleveranties werden dit syndicaat tot buitengewoon hooge prijzen door v. Schaufusz gegund. Zelfs is in een groot aantal geval len vastgesteld, dat de minister, wan neer er groote leveranties van steen kolen waren aanbesteed, de ingeko men prijsopgaven van andere firma's mededeelde aan de „Société Généra le", opdat deze in ieder geval de voor keur zou erlangen. Deze en nog een aantal andere zonderlinge zaakjes van den minister, die het daglicht be zwaarlijk zouden verdragen, worden in Russische regeeringskringen druk besproken. Wanneer men er over uitgesproken is, zal er waarschijnlijk verder geen haan meer naar kraaien. Zoo gaat 't althans geregeld... Een treurige statistiek is die over het aantal gevangenen en terecht stellingen in het Tsarenrijk. Het blad „Provda Schisni" vermeldt, heit aan tal der vonnissen tegen poLitieke mis. dadiigers gewezen in de drie eer ste jaren dat Rusland In het bezit ls van de surrogaat-volksvertegenwoor diging, Doema geheeten, en komt daarbij tot 28,281 menschen, die tot zware straffen veroordeeld zijn. Van dit politieke misdadigers-leger zaten 15.590 personen in verschillende ge vangenissen en vestingen. 1009 wer den veroordeeld tot verbanning naar Siberië en 6517 tot de Katorga, d. i. dwangarbeid in de Siberische mij nen. De rest, 5165 personen werden ter dood veroordeeld en van dezen zijn 2835 inderdaad ter dood ge bracht-, terwij] het lot der overigen on bekend is gebleven, met uitzondering van een zeer klein aantal, dat een soort gratie, b.v. van doodstraf tot Katorga, gekregen heeft. In den loop van 1908 zijn in Rus land 1959 mensclien ter dood veroor deeld- De Russische pers heeft ook gewel dig veel te lijden gehad onder het schrikbewind. In 1908 werden 73 cou ranten en tijdschriften door de reg ring verboden. Het aantal geldboeten waartoe Russische periodieken in den loop van het vorig jaar veroordeeld werden, is niet na te gaan, terwijl de som dier geldboeten tot in honderd duizenden roebels loopt. De oproep van Tolstoi„Ik kan niet zwijgen" heeft aan 8 provinciebladen 8360 roe bels gekost. DE TOESTAND IN PORTUGAL. 1 Februari.... Heden is 't de gedenkdag van den gruwelijken koningsmoord in 1908 bedreven. Wat zal deze dag in Portu gal brengen, zullen de sombere voor spellingen over nieuwe onheilen ver wezenlijkt worden? Een eigenaardig staaltje van de partijdigheid in Portugal De Portugeesche minister vau bui- tenlandsche zaken Venceslao Lima, heeft geduelleerd mei José d'Azevedo Castello Branco, den hoofdredacteur van de Diario Popular, het partij blad der Regenerad ores, waarin de minister was beleedigd. Het wapen was de degen. José d'Azevedo Castel lo Branco werd lichtelijk aan den arm gekwetst, en aan de eer was vol daan, maar.... de vrede weid niet ge sloten. ONLUSTEN IN TURKIJE. Over het oproer in de Militaire Acar demie te Constantinopol wordt nog ge meld Toen de leerlingen na hit eindigen van het verlof, Zaterdag naar de aca. demie terugkeerden, werden zij op last van den minister van oorlog om singeld door de troepen. Zestig lei ders weiden gevangen genomen, ter wijl de andere leerlingen gedwongen werden hun revolvers af te geven en een eed van vol strek ten trouw af te loggen. DE FRANSCHE VLOOT. Picard, de nieuwe Fransclie mi nister van marine, schijnt met krach tige hand te willen aansturen op ver betering en versterking der Fransche marine, zonder zich te laten weerhou den door de financieele opofferingen die het land zich bij goedkeuring van zijn plannen zal moeten getroosten. Gemeld wordt-, dat hij bij het parie rneut een voorstel zal indienen tot den bouw van zes nieuwe pantser schepen, die gezamenlijk 330 millioen fres. zullen kosten, maar die in zes jaar gebouwd zouden worden, zoo dat de begrooting van elk der volgen de zes jaren met een extra-som van 38 tot 46 millioen zou worden be last. AARDBEVINGEN. In Zuid-Italië zijn weer aardbevin gen voorgekomen, gelukkig zonder ernstige onheilen te veroorzaken. Zaterdag berichtten de telegram men, dat er in Spanje een ernstige aardbeving en bloedgolf zijn voorge komen, waarbij 100 menschen 't le ven lieten. Latere telegrammen ontkennen evenwel de juistheid in Spanje is geen aardbeving geweest. Ook heeft het Meteorologisch instituut te De Bildt geen beweging in den grondlaag geconstateerd. Stadsnieuws „VRIENDINNETJE" DOOR DE KONINKLIJKE. Het succes van den avond was Za terdag voor Rika llopper. Zij heeft in „Vriendinnetje" mooi spel laten zien. Nu weten we wel, dat er zullen zijn, die kijk op het tooneel hebben en zeggen zullen, dat dezJe rol er een is, waarmee succes te behalen is, omdat er weinig in te „doen' en dus ook wei nig in te bederven is, terwijl ze ook de sympathie van het publiek op baar hand heeft, wat toch ook altijd een element bij de ontvangst Ln den schouwburg is. Maar we meenen, dat dezulken toch lichtelijk onrechtvaardig zijn. „Vriendinnetje" („Petite Ami©" van Brieux) is de episode uit het le ven van een Parijsch winkelmeisje, zooals er zoovelen zijn de patranes zegt 't z»lf cynisch genoeg die net jes voor den dag moeten komen, maar niet genoeg verdienen. Maar Marguérite i s niet ais de an deren en doet ook niet als de ande ren. Zij is een brave meid gebleven. Zij vat liefde op voor den zoon van haar patroon uit den hoedenwinkel, die ook van haar houdt. Het maat-1 schappelijk veroordeel, de conventie, j de eischien van de praktijk dit geval tui twee jongelui weer RITA SACCHETTO. woonden Zaterdag in „De levensKroon" een „lyrisch-dramatischern" komen ook in dit geval tusschenbei- dansavond van Rita Saccnetto bij. De- Wij den, om deze twee jongelui weer te ze dansberoemdheid vele groote ste- scheiden. j den: Dnesden, Ween en, München, De rol ,van „Vriendinnetje", die i Berlijn, Stuttgart enz. hebben om door het leven wreed onder den vaeistrijd haar kunst bewonderd heeft wordt getreden, is een weinig die van dit met haar kunstzuster Duncan ge- een verschoppeling, die veel verwijten meen, dat zij bij voorkeur danst op heeft aan te hooren, het ongelijk en'muziek die niet als dansmuziek weid het ongeluk aan haar kant heeft, engeschreven. Voor 't overige kan hier zonder zich te kunnen verweren, veel niet van navolging sprake zijn. M. onrechtvaardigs heeft te verduren. Het is dus een rol met veel zwijgend speL En waar wij zeiden, dat zij die meenden, dat zulk een rol gemakke lijk ia en gauw succes oplevert, on rechtvaardig .oordeelden, daar had den wij de te overwinnen moeilijkheid op 't oog, om deze rol niet in 't sen- timenteele, in het Asschepoesachtige schien zou hel onderscheid tusschen heider kunst niet onjuist zoo kunnen worden aangeduid. Duncan geeft, of streeft althans mei meer of mieder geluk naar de uitdrukking van het ideale; Sacchetto bedoelt niet anders te geven dan schoone werkelijkheid. En wanneer zou moeten erkend wor den, dat zij haar doel zekerder en met meer bravour bereikt dun Duncan het te spelen. De actrice, die haai' maken hare, dan Ligt daar.n allerminst opge- moet, heeft er voor te waken, dat 't j sloten, dat Sacchetto's kunst als zoo een vrouw van karakter blijft, tegen- A1 AA~~" A"~ over wier onrechtvaardige behande ling wij de wreedheid der wereld be schuldigen; maar een sukkelig wim- keljuffie, een toetje, een halsje mag ze niet worden. En nu vinden we 't een verdienste van Rika Hopper, dat ze Marguérite overeind heeft gehouden, er een sym pathieke meid van heeft gemaakt, die te beklagen is als slachtoffer der op menig punt valsche moraal der wereld. Rika Hopper heeft een eigen aspect danig hooger dan die der Amerikaan- sche zou staan. De hoogste kracht van karakteruitdrukking werd dezen avond wel bereikt, in de Spaansche dansen, op muziek van Rubinstein (Toorecador© el Andalouse), Ascher (Castagnettensolo) en Maszkowski (Spanischer Tanz No. 3). De eerste met den zwart-rooden mantel werkte hoogst schilderach tig en in de tweede treffend ook door prachtige rhythmiek werd een virtuositeit in de behandeling der cas tagnetten aan den dag gelegd die op aan de rol gegeven, er een eigen at- j zichzelf bewondering verdiende. Ook mosfeer om gemaakt. Het is een stub j Hongaarsch© dansen no. 5 en werk van haar eigen opvatting en 6 van Brahms leverden doorslaan- talent geworden. he bewijzen van Sacchetto's muzikaal Haar stil spel, wanneer zij de ver- voelen en haar groot mimisch talent wijten van anderen had aan te hoo- iDö aanwezigen het waren er maar ren, was bijzonder mooi; meermallenj weinig zullen zeker geen spijt van had zij de geheele zaal in hoorbarehun gehad hebben. Alleen de stille in haar macht, spannend op haar wachtend; en ook op de momen ten als zij uit verdriet en stilte over weging in haai' de antwoorden voort bracht op de voorstellen van André's vader, waren bijzonde rmooi en gre pen diep in het gevoel. Deze Marguérite in „Vriendinnetje" is een van de mooie rollen van Rika Hopper. De rol van André's vader, de zwie rige, don Juanachtige eigenaar van liet dameshoedemmagaziju, werd miet de noodigo grappigheid en komische verve door Jan C. de Vos gespeeld, en telkens had hij het lachlustige deel der zaal op zijn hand. Meunier als Andi'é was minder goed. Wat altijd in zijn werk hindert en in „Vrien dinnetje" ook is, dat hij zoo laat zien, dat hij moet tooneelspelen; 't is nooit oprecht uit hem zelf, maar altijd „vak". Maar mevrouw Holtrop als André's moeder was soms zeer goed, o.a. in het tooneel als ze aan Margué rite vertelt, wat ze vroeger met haar man te stellen heeft gehad, en hoe zij had ieeren berusten. Maar hoe kwam het „Neerlandsch" er toe met dit stuk weer eens te ko- tr.en aanzetten? Het is op het Leid- sche Plein tegenwoordig treurig ge teld I Wilt ge weten, waarmee ze dit sei zoen hier gekomen zijn? Schrik niet! Met... FranciUon, de Demi-monde, Mad. Sans-Gèrue... allemaal oude kost. Deze „koninklijke" vereeniging schijnt er een te zijn gewciTden van herkauwers. Ze moest zich schamen! Als we Royaards en de zijnen, en de Rotterdammers af en toe niet eens hadden, dan dommelden we hier te Haarlem in en zouden onze maag be derven met Amsterdamsche kliekjes. De schouwburg was dan ook maar matigjes bezet een goede les voor de Leidsche Pleiners met hun oude kost FRANS NETSCHER. Alberts frères. Zooals uit de advertëniie-rubriek ln ons blad bekend Ls, .geven Alberts frères hedenavond hun afscheidsvoor- stelling Een prachtig programma zal wor den vertoond, waarbij o. m. zal wor den geprojecteerd de opneming van de ijsfeesten aan de Kleverlaan. Men ziet hierbij het aanwezige pu bliek niet de muziek van het 10de re giment infanterie verschillende malen liet terrein rondtrekken en meer aar dige tafereeltjes. Ieder, die deze fees ten bijwoonde, zal (lit nummer wel eens willen zioo, zoodat ze zich zullen moeten haasten, daar alleen heden avond daartoe gelegenheid is. tentoongespreide pracht, smaak verscheidenheid van costumes zou voor menigeen den avond al hebben goed gemaakt. Er werd dan ook na elk dausnummer luid en lang geap plaudisseerd. Ook de pianist, de heer Noah Steinberg, kreeg z'n aandeel in het succès. Toch had vooral zijn solo- spel wel wat meer gewaardeerd mo gen worden. Op bepaald voortreffelij ke wijze speelde hij o.a. een paar Walsen (Cis-mol en Des-dur) van Cho pin en twee zeer karakteristieke num mers „Guitare" en „Die Jongleur- in" van Moszkowski. EEN OPENBARE BOEKERIJ. Men schrijft ons In het Zaterdagavondnummer van dit blad komt onder de rubriek „Om Ons Heen" een artikel voor over een Openbare Leeszaal ie Haarlem, dat zeker door bijna alle lezers met on verdeelde belangstelling is gelezen en tegen welks zakelijken inhoud zeker niemand hetzij '-óór- of tegenstan der iets zal hebben te zeggen. Toch zijn er wellicht nog eenige ar gumenten aan te voeren voor velen, die met deze zaak niet of onvoldoende synipathiseeren. Voorop zij gezegd, dat we voor het oorspronkelijke plan der commissie weinig gevoelden en ook het nut niet inzagen voor de op- richtiug eener dergelijke instelling, of beter gezegd, te pessimistisch ge stemd waren door de bestaande toe standen. Van waar die verandering Sedert de laatste jaren zijn verschil lende openbare leeszaleu opgericht en thans kunnen we met gegevens uit ue practijk tot verschillende resultaten komen, die ten zeerste pleiten voor de tot stand koming van zulk een inrich ting te Haarlem, om ndet eens te spre ken van de gepubliceerde mededeelin- gen uit het buitenland. Een andere zaak en zeker niet de minst belangrijke is, dat de open bare bibliotheek ecne schenking dei- inwoners zal worden, zoodat wellicht de gemeente met een betrekkelijk ge ring subsidie krachtdadig kan méde- werken tot. de al gemeente ontwikke ling van Haarlem's burgerij. Gaat men liet werk der commissie na en overtuigen we ons van hot crootsche ln belde plannen, dan kan Haarlem het verwijt van conservatis me in deze niet treffen. Onze Stadsbibliotheek moet wor den verplaatst. Hoogst gevaarlijk is de berging, iedereen weet dit. De kostba re bibliotheek wordt bewaard in de zoogenaamd© „houten zaal". De ruim te is te klein, zoodat de ambtenaren veelal met zware folianten naar dein zolder heen en weer moeten loopen, waarbij het kan gebeuren, dat de leeszaal zonder toezicht is. De uren van opening (van 104 uur op werk dagen] zijn van overwegend bezwaar voor het gebruik. Hierin is in de te genwoordige omstandigheden weinig verandering te brengen, aangezien aanbrenging van kunstmatige ver lichting óf gevaarlijk, óf te kostbaar zou zijn Een gelegenheid om dus b.v. over dag boeken aan te vragen en deze des avonds te halen, is dus onmogelijk. De leeszaal is te klein door de slechte verlichting en heeft nog te veel het karakter van een museum. De meu belen voldoen niet aan de meest bil lijke eischen van onzen tijd en de zoo geivenschte rust, die er dient te heer- schen, kan niet worden gehandhaafd. Slaan we de begrooting op dan zien we, dat deze inrichting ons vrij veel geld kost, terwijl de verhouding dei- posten onderling verre van normaal mag heeten. Dit is oorzaak, dat de boekerij zich niet kan aansluiten aan den tegenwoordigen tijd, zoodat ze wel eeai eenzijdig karakter moet dra gen. Ze is te wetenschappelijk van in houd, kan niet voldoen aan de meest gewone eischen van het algemeen pu bliek, al tracht men er zooveel moge lijk in ie voorzien. Overbrenging haar een andere ge legenheid en plaatsing naast eene moderne openbare bibliotheek is dus ten hoogste gcwenscht, omdat men dan ook door combinatie van twee zulke bibliotheken (al zijn zc adminis tratief gescheiden) één geheel zal er langen, practisch bruikbaar voor ge leerden en ongeleerde», ontwikkelden en nict-ontwikkelden, studeerenden en nietrstudeerenden. Over de inrichting van zoo'n boe kerij willen we niet spreken, niet al leen zouden we onze conclusies moe ten trekken uit de gegevens v:\n an dere dergelijke instellingen, doch ook zouden we ons op een terrein begeven, waarvan de commissie volkomen meester is, zoowel theoretisch als practisch. Dit is zeker, dat alleen een goed financieel onderlegde boekerij levens vatbaarheid kan hebben, zooals blijkt uit de korte levensgeschiedenis van andere bibliotheken. We behoeven slechts te denken aan de »n 1S90 alhier opgerichte openbare leerzaal, hoewel de toestanden van vóór bijna 20 jaar niet op één lijn kunnen worden ge steld met die van den tegenwoordigen tijd. Zal het publiek er voldoende ge bruik van maken Dit zal de toekomst moeten leeren, doch liet algemeen pu bliek staat in het teeken van lezen, van onderzijeken en van zich zelf ont wikkelen De gelegenheid ontbreekt echter nog en het koopen van goede boeken is in ons land veel te kostbaar. Trouwens 90 pet. der gelezen boeken worden zelden of nooit weder ingezien en staan renteloos in de kasten om later als oud papier voor een appel en een ei van de hand te worden ge daan. Wil men een zeer ondergeschikt voorbeeld, dan leze men maar eens geregeld de Vragenbus in dit blad. Wat een verscheidenheid van .vragen en hoevelen zullen er nog geen ge bruik van maken. Is er gelegenheid zelf te onderzoeken (en dit is toch meestal het ideaal), of met behulp van ambtenaren, men zal dit te meer gaarne doen en onwillekeurig wordt de weetgierigheid voor andere zaken opgewekt, vooral in onzen tijd van sociaal-economische wetgeving. Het is waar, de particuliere biblio theken bewijzen veel nut, doch zc Iee- nen slechts uit en worden alleen des winters opengesteld. Gevaar van op heffing voor zulke boekerijen bestaat er dus voorshands niet, alleen zou iu de toekomst eene centralisatie niet achterwege kunnen blijven, wat aan het beginsel niet zou schaden. „DeWoudkoningi n". Dezer dagen zal de kinder-opei etle „De Woudkoningin", geschreven dooi den zoo gunstig bekenden componist Mart. Schuil, door een 100-tal jongens en meisjes opgevoerd worden alhier. Dit. werk heeft om zijn tekst en om de frissche, mooie muziek een bijzon- deren opgang gemaakt. Voor bijzon derheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. (Zie vervolg Stadsnieuws onder da laatste berichten). BENNEBROEK. Een dezer dagen zal in het gebouw van den Roomsch-Katholieken Volks bond, voor de bloemisten-werklieden- vereeniglng St. Jeroen, de heer B. N. Loerakker, van Hillegom, eene lezing houden over liet Arbeidscontract. Van de acht lotellngen dezer ge meente voor de lichting 1909 zijn zij die nummer 1, 2 en 3 trokken afge keurd, zoodat de nummers 4 en 5 zul len moeten opkomen. Tot onderwijzeres aan die R. K. Pa rochieschool alhier ls benoemd mei ingang van 1 Febr. mej. E. A. C. En gelhard te Loosduinen. Door onesteldheid van de brievengaar- ater mej. de Graaf sedert Mei 1908,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1