NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. see Jaargang. Mo. 7864 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. DINSDAG 2 FEBBUAR1 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Hauten 1.23 Voor de dorpen In den onttrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave dcf_VenDoot8chap Lourens Coster, Dlrectecr J. C. PEEREBOOIfL Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en B^tenlandsch Advertentie-Burél^ dT^ALtZ^ Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels fl—, elke regei meer a 80 Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstaal 50 Cts, voor 3 plaatsingen h contant Redactie en Administraties Groote Routs trant 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zulder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. dit nummer bestaat uit zes bladzijden. eerste blad. AGENDA WOENSDAG 3 FEBRUARI. Statenzaal: Raadsvergadering, uur. Ged. Oude Gracht 65: Vergadering Gezondheidscommissie te Bloemen- daai, 3 uur. Voreeniging: Kunst door Oefening: Muziekuitvoering, 8 uur. Buitenlandsch Overzicht UIT 'T LAND VAN VADERTJE. In Rusland lieerscben al zeereigen- aardige toestanden Na den on geluk kig-ge voerden oorlog met Japan. welke strijd bewees, d'at het ouder- velsoho Tsarenrijk niet ineer kon voricurreeren met modern-beschaafde natiesIn alles, vooral ook wat le ger en vloot betreft, te achterlijk was! - en de daarop gevolgde revolutie- stormen, die heel het land beroerden, ls de rust niet teruggekeerd. Wel doet 't officieele Rusland, onder aanbid ding van Engeland's macht, dapper mee aan de hooge politiek, maai' dit schijnbaar zoo mooie kleed, kan het treurige aanzien van den Rus niet ge. heel bedekken Zoo au en dan worden ons uit Va- den jes-'i and berichten gezonden, meest „onthullingen" genoemd die maar ai te duidelijk aantonen, dat /r nog heel wat water door de Riga moet loopen, vóór de toestanden in Rusland zóó gewijzigd zullen zijn, tdat van een geordenden modernen slaat gesproken kan worden. Gisteren plaatsten we nog een reu ten-statistiek over het aantal gevan genen en terechtgestelden, waarvan 't commentaar was, dat men in het Tsarenrijk zonder vorm van proces aan den galg gehangen kan worden, of naar Siberië verbannen. Misschien hebben velen deze schildering als overdreven en onaannemelijk be schouwd, maai- de onthullingen over de zonderlinge hande lingen van de Ru ssische po litie, die nu tot ons komen, kun nen als een bevestiging dieuen. Enkele dagen geleden werd (een be richt verspreid, dat een rechtbank van Russische revolutionairen te Pa- rijs vergaderd, 't schuldig had uitge sproken over hun collega Azef. Die m'nheer Azef heeft vele jaren een igenaardig baantje gehadDe re geer ing kende hem als geheim agent, inaar de revolutionairen hadden in hem een besi-n broeder gevonden. Hij kwam trouw op hun vergaderingen, hield wraakzuchtige redevoeringen over de Russische regeerders, en zette, z'n mede-revolutionairen ijverig aan, om tot gruwelijkheden over te gaan. De verhitte hoofden van Rusland's onderdrukten werden gewillige werk tuigen in zijn hand. en series aansla gen volgden, waarvan de meeste door Azef voorbereid waren. Was do voor bereiding in orde, dan werd Azef van revolutionair in pens weer politie man, waarschuwde zijn autoriteiten, dat dan en dan, daar en danr, door die of die, op hein of haar, een aan slag gepleegd zou worden. Omdat Azef met het complot en den dader(s) uitstekend bekend was, kon hij alles jnei schier w iskundige zekerheid op geven, zoodal in den regel een aan slag gemakkelijk voorkomen kon worden. Ziehier de verklaring van hot feit, dat er in Rusland in de laatste jaren zoovele aanslagen verhinderd zijn! Zeker, er zijn ook .gelukte" aansla gen geweest; we denkeu b.v. aan den moord op grootvorst Sergius en den aanslag op minister Stolypin, waar bij diens kinderen om 't leven kwa men. Hier is de bedrijver van liet kwaad den ontwerper van 't p.lan te gauw geweest. Na langen tijd is Azef eindelijk door zijn collega's re volutionairen ontmaskerd, maar.... toen was hij ook verdwenen. Het von nis is over hem„sterven 1" Als hij aliiiaus ooit weer dooi een terrorist, zijn eigen leerling, ontdekt wordt 1 Rij deze eeiie onthulling is 't niet gebleven Under de telegrammen be richtten we gisteren ai, dat, in ver band met de zaak Azef, de directeur \au de afdeehiig politie aan het de partement van bir.ncnlandsche zakeu Lopuchin, in hechtenis genomen is Wat hij op z"n "geweten heeft We kuitnen er slechts naar raden, maar vermoeden, dat Lopuchin, die ook in het complot met Azef zat, meer van de revolutionaire ideeën hield, dan de regoeriug goed vond Officieel wil Rusland niets van de rol van Azef weten, en hij is dan ook Voor de rechtbank gedaagd, wegens het deelnemen aan revolutionaire be wegingen. Ook LoDUChin is voor dit de officieren van Laon en de schei feit voor de vierschaar geroepen. De ze schreef aan den minister-presi dent o. m. „Daar ik overtuigd ben, dat de door Azof gedane stap en de mededeelin- gen van het hoofd der geheime poli tie een directe bedreiging voor mij inhouden, acht lk het mijn plicht Uwe Exc. in te lichten omtrent die feiten en het eerbiedig verzoek tot u te richten mij te beschermen tegen het geen degeheimepolitiezal on dernemen, wijl daardoor mis schien mijn persoonlijke veiligheid zal worden bedreigd." Lezer, begrijp wel, Lopuchin, direc teur van de afdeeling politie, vraagt bescherming tegen.... de geheime po litie. Ra-ra, wat is dat 't Kan niet ontkend worden zelfs in Rusland durft men deze inconse quentie niet aandat de verhalen over de rol van Azef en de geheele geheime politie veel waarheid bevat ten en de politie inderdaad in ver binding stond (of nog staat?) met de revolutionairen. Lopuchin was zoowat de baas en Azef de knecht om het werkje verder uit te voeren. De eerste gaf den laat ste de grootste volmachten hij mocht aanslagen beramen tegen wien hij wilde, behalve tegen den Tsaar en enkele bepaalde personen uit diens omgeving, maar overigens was er niets wat hem belette, zooals in een der bevelen stond van Lopuchin, „geheel Moskou van den aardbodem weg te maaien". Dit is niet de eerste keer, dat we zoo'n onthulling over de Russische politie en revolutionairen lezen. Her inner u den zonderlingen Gapon, die de Petersburgsche arbeiders onder zijn macht bracht, hen in dichte drommen naar het Winterpaleis Het trekken, om daar Vadertje een gunst te vragen. Bij het Winterpaleis ston den de door Gapon bestelde kozakken met de geladen geweren klaar, om op de arbeiders te schieten... Een ander soort politie-spion was Subatof, die de opdracht had de ar beiders te organiseeren de door hem aangestelde onder-agenten zijn in Rusland bekend onder den naam „Subatowtschïna" en hebben herhaal delijk de hand gehad in allerlei be toogingen die de politie dan kon uit eenslaan. Waarom deze zonderlinge werkwij ze der politie in Rusland De- beweging is uitgegaan met het doel,, om op de boogie te blijven van de gangen der revolutionairen, maar de geheime ugenten gingen in hun ijver te ver, en gingen zelf de misda digers maken om ze daarna te kun nen v angen. Zoo werd de reactie ge diend en werd in de hooge kringen eerbied voor de politie gezocht de politie die zoovele aanslagen voor kwam, zooveel levens redde... Nog is er meer I Een huiszoeking bij Lopuchin heeft ook bewijzen gele verd, dat andere hooggeplaatsten aan bet complot deelgenomen hebben, 't Muisje zal nog wel een staartje heb ben DE CRISIS IN DEN BALKAN. Vandaag geen bijzonder nieuws 't Geschil tusschen Turkije en Bul garije is nog niet bijgelegd, al duren de onderhandelingen voort. Om deze te bespoedigen zullen de mogendhe den nog eens te Constantinopel en Sofia op een vredelievende oplossing aandringen. Servië weet van geen rust. Nu hoeft de minister van oorlog bij de Skoepsjtina weer een nieuw cnediet aangevraagd van "33 millioen dinaren ten behoeve van de militaire maatre gelen. Dit Is al het vijfde of zesde crediei Zoo komt Serv5ë goed in zijn oorlogs spulletjes En hoe sterker hun leger wordt, des te harder gaan de Ser viërs schreeuwen. GEDENKDAG IN PORTUGAL. De le Februari is gelukkig zonder incident ver] o open. Dom Miguel van Rraganza noodigdo al zijn. vrienden langs telegrafischen weg uit een plecht igen lijkdienst bij te wonen, om te protesbeeren tegen de vreeselijke en ontzettende misdaad en te beves tigen, dat zij hun vaderland willen verdedigen, tegen de anarchie. Zichtbaar aangedaan woonde de Koning den piechtigeu lijkdienst bij, die gehouden werd in tegenwoordig heid van de troepen en do autoritei ten. De buitengewoon talrijke menig te op de straten begroette den Koning eerbiedig. Politie-maatregelen waren niet genomen. Te één uur kwam do koninklijke familie in het paleis terug, zonder dat er eenig incident was voorgekomen. De sombere voorspellingen lijn dus gelukkig niet verwezenlijkt! RUMOER in DE FRANSCHB KAMER. Vrijdag is er fel gedebatteerd over ding tusschen kerk en staat, 't Ging tusschen den minister Clemenceauen het Kamerlid De Pressensé, over welk woordgevecht we al iets in 't kort mededeelden. In het twistgesprek herinnerde De Pressensé Clemenceau er aan, dat deze vroeger anders over hem gedacht had, toen hij, in de heftigste dagen van strijd over de Dreyfus-affaire, wel zijn getuige had willen zijn bij een duel tusschen hem (De Pressen sé) en Maurice Barrès. Bij deze woor den viel Clemenceau hem In de rede met de woorden „Onder omstandigheden, welke gij goed zoudt doen niet meer in herin nering le brengen." De Pressensé heeft hierop niet ter stond geantwoorddoch, toen ver schillende bladen over dat duel een polemiek gingen voeren, sclireef hij een brief aan den minister-president waarin hij dezen mededeelde, dat hij in de eerstvolgende Kamerzitting op deze duelhistorie terug wilde komen. Over deze vechtaangelegenheid wordt gemeld, dat de Barrès een be- leedigend artikel had geschreven, wat het duel ontlokte. Barrès had de keus der wapenstoen hij den degen koos, droeg De Pressensé zijn getui gen Clemenceau en Vaughan op, in overleg te treden met de tegenpartij, daar hij wegens een rheumatisclie aandoening aan de rechterhand den degen niet kon voeren, doch slechts het pistool. Deze verklaring had de woede van Clemenceau opge wekt, die in heftige bewoordingen zijn vriend verweten had, zich terug te trekken nadat hij eerst had toege stemd te vechten hij moest met den degen duelleeren. De Pressensé had toen toegegeven, doch tevens ge zegd, dat hij zijn onbeschermde borst aan den degen van zijn tegenpartij zou blootstellen. Toen De Pressensé met zijn getui gen op bet terrein was aangekomen, bleek het dat Barrès niet verschenen waszijn getuigen verklaarden, dat hij onder de gegeven omstandigheden weigerde te vechten. Gisteren is in de Kamer weer gede batteerd. De Pressensé verweet Cle menceau, dat hij de democratie be driegt, en een beleedigende minach ting toont jegens de afgevaardigden, die zijn onsamenhangende politiek veroordeelen. De democratie heeft ge noeg van dit autocratisch optreden. Clemenceau wees de persoonlijke aanvallen terug, en verzocht daarna der Kamer, niet te stemmen over de persoonlijke aangelegenheid, maar over het regeertngsprogram, waar over zijn tegenstanders hem niet rui terlijk durven aanvallen. De eenvoudige dagorde, door De Pressensé gevraagd, werd daarop met 324 tegen 195 stemmen verworpen. Clemenceau eischte nu stemming over een motie van vertrouwen, welke in haar geheel werd aangenomen met 315 tegen 123 stemmen. RASSENHAAT IN AMERIKA. Te Berkeley, in Californië, hebben de Amerikaansche studenten een Ja. panschen kameraad, genaamd K&ne- ko, afgerost en de deur uitgezet. Ka- neko is student aan de hoogeschool to Berkeley en had te Tokio al een graad gehaald. De Japansche regee ring zal te Washington een vertoog ever de zaak laten houden. EEN VEREENIGD ZUID-AFRIKA. Er bestaat thans eenige mogelijk heid, dat er een schikking zal wor den getroffen in de quaestie omtrent een hoofdstad, waarbij dan Kaapstad de hoofdzetel zou worden van de wetgevende macht. Pretoria van de regeering en Bloemfontein van de rechterlijke macht. UIT PERZIë. De revolutie neemt nog geregeld in omvang toe. EEN AANSLAG OP DEN SULTAN VAN MAROKKO. Op het oogeublik, dat de Sultan van Marokko met een officier van de Fransche missie sprak, heeft een in lander zich met een mes in de hand op hen geworpen. De man werd ont wapend. Hij zeide uit haat tegen de Christenen tot zijn daad bewogen te zijn. De straf was stokslagen. Er werd echter zoo hard geslagen, dat de man stierf. ONGELUKKEN EN RAMPEN. Op de rivier de Adda bij Calolzio (Italië) is een bark omgeslagen. Ne gentien personen verdronken, waar onder 17 arbeiders in spinnerijen. Op de reede van Yarmouth (Enge land) had gisterenmiddag een hevige ontploffing plaats, toen men een ge zonken barge in de lucht Het sprin gen. Zes personen werden gedood en één werd gewond. De booten, die Zaterdag te Kanton (China) verbrand zijn, vormden de vermaarde bloemen vloot. In Juli is diezelfde vloot bij een tyfoon ver woest, maar daarna waren er nieuwe schepen gebouwd. Een paniek tijdens den brand verergerde het verlies aan men schenlevens. Onder de meer dan 200 lijken, die Zondag gevonden waren, waren vele lijken van mandarijnen, die uit spe levaren waren gegaan. Het dorp Ramara in Marokko is, ten gevolge van een bergstorting ver weest. Inlanders, uit Tetnan te Ceu- ta aangekomen, hebben aldaar mede gedeeld, dat de bergstorting was voorafgegaan door een buitengewoon hevige aardschudding, die zich had aangekondigd door onderaardsch ge rommel. Terwijl de dalbewoners nog tijdig konden vluchten, weid het aan de helling liggende dorp door het puin, waaronder buitengewoon zwa re steenen, bedolven, voordat demen- schen pogingen om te ontkomen konden doen. Men vreest, dat alie be woners van het ongelukkige dorp ge dood zijn. LEMOINE VEROORDEELD. De correctionneeie rechtbank te Pa rijs veroordeelde Henri Lemoine, den pseudo-fabrikant van diamanten, bij verstek tot 10 jaren gevangenisstraf en 3000 fres. boete. Maai*.... wie zal henf opzoeken en vinden Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lozers een artikel „De schoolgelden aan de Iloogere Burgerschool" in de rubriek Om Ons Heen. Speculatie in 't klein. In Haarlem is een nieuwe gelegen heid voor speculatie opgericht, waar op wij de aandacht willen vestigen, omdat wij die verkeerd vinden. Het is de zoogenaamde dollar ticket method, een onderling speculatie-stelsel, dat doet denken aan den totalisator op Woestduin. Zooals daar op de meeloopende paarden, speelt men hier op een twaalftal met name genoemde Amerikaansche fond sen. De speler betaalt een rijksdaalder en wijst een van die fondsen aan, met de verklaring, dat hij verwacht, dat diit fonds zal stijgen of dalen. Wan neer nu den volgenden dag het door den speler aangewezen fonds 't meest van de twaalf gestegen of gedaald is, deelen de spelers, die dat voorspeld hebben, te zamen liet totaal van het door hén ingelegde bedrag, vermin derd met 20 procent voor het kantoor, dat deze speculatie op touw zet. Wanneer bijvoorbeeld 20 personen Erie hebben genomen en 80 andere personen de elf andere fondsen, en Erie is het meest gestegen, dan is er totaal ontvangen f 250. Hiervan gaat 50 af voor het kantoor, blijft over 200, welk bedrag gedeeld wordt door de winners, zoodat elk 10 ontvangt. Hoewel er ook nog andere bepalin gen aan verbonden zijn, is dit de voor naamste. Wij achten dit een hoogst gevaarlijk systeem, omdat het de niensclien aan speculeeren gewent. Lieden, die het noodlottige dobbelen in Amerikaan sche papieren tot dusver nalieten, om dat zij er geen geld voor hadden, vin den het nu opeens onder hun bereik gebracht. „Begint er niet aan, raden wij hun aan, bewaart uw nuchterheid en verjaagt niet de rust uit uw leven En zegt ge och, 't is maar een rijks daalder, bedenkt dan, dat wie een maal den smaak bec: heeft, zoo licht komt tot het wagen van grootere sommen Wordt het niet hoog tijd, dat de Ne- derlandsche wetgever, die zich zoo bekommerde over de onnoozele Staats loterij, maatregelen verzint tegen dit speculeeren In Amerikaansche fond sen, dait in ons land een ware kanker geworden is MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Januari bezocht door 488 be langstellenden. Uit de aan het Museum verbonden boekerij werden gedurende die maand 205 boek- en plaatwerken naar ver schillende plaatsen van ons land ver zonden. De cursus 1909 wierd in de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid begonnen met 167 vrouwelijke en mannelijke leerlin gen. Bevorderd. Wij vernemen, dat de heer en Schut te en Nik van de E. N. E. T., resp. tot halte chef en onder-hal te chef *iin bevorderd. Nutsvergadering. Over doop-, huwelijks- en begrafe- nisgebruiken sprak gisteravond prof. L. Knappert uit Leiden voor het Haarlemsche departement van 't Nut. Hier en daar een greep doend uit de rijke stof, gaf de hoogleeraar in een aangename causerie een overzicht over de verschillende gebruiken, die bij deze groote gebeurtenissen in het leven in vroeger tijd voorkwamen en nog voorkomen. Want vele der nu nog geldende gewoonten bij deze plech tigheden hebben haai* oorsprong in de zeden van oudtijds, zoo het klok luiden bij begrafenissen, 't geen bij den Germaan geschiedde om de booze geesten, die bij een uitvaart geacht werden in groot getal aanwezig te zijn. Op deze wijze hebben zich vele ge bruiken staande gehouden tot op de zen tijd. Herhaalde malen vond de spreker gelegenheid er op te wijzen, hoe na de kerstening dezer landen de nieuwe Christenen de tradities der Germanen voortzetten. Een zelfde merkwaardig geval was op lie merken na de her vorming, toen die van de „nye leere" de katholieke overleveringen bij doop- malen; huwelijksfeesten en begrafe nisplechtigheden nagenoeg onveran derd behielden. Prof. Knappert eindigde zijn, door een klein gehoor gevolgde lezing met op te merken, dat wij in den tegen- woord-igen tijd van veel proza in 't le ven velen dier plechtige gebruiken hebben nagelaten, en hetz. i. te be treuren is, dat er niets voor in de plaats is gekomen. Militaire Zaken. De 1ste luitenant J. J. P. Driessen is overgeplaatst van het 10e regimen! in fanterie te Haarlem naar het 7e re giment van dat wapen te Amsterdam. PARTICULIERE NACHTVEILIG HEIDSDIENST. Vroeger Ls hier een particuliere nachtveïligheidsdienst ingericht, waarvan we naderhand niet meer ge hoord hebben. We vennoeden, dat de deelneming niet groot genoeg Ls ge weest, zoodat de zaak niet tot uitvoe ring is gekomen. Er wordt nu weer een nieuwe po ging gedaan 't Plan is, dat een aan tal hoogst betrouwbare, flinke man nen.uit den middenstand per fiets, met goede wapenen, signaalfluit, lan taren en brandalarm (wat dat is, be grijpen we niet goed) een beperkt aantal woningen ongeveer om het kwartier van 's avonds 10 tot 's mor gens 7 uur zullen visiteeren. Deze mannen worden op hun beurt weer door inspecteurs gecontroleerd. Voorloopig zullen de kosten 20.— per jaar bedragen, of minder wan neer een groot aantal abonnés zich aanmeldt. Gymnastiek. Maandag is aan de openbare lagere scholen voor G. L. O. en U. L. O. 't volledig gymnastiek-onderwijs inge voerd. Het gymnastiek-personeel was evenwel wegens dienstverband el ders, nog niet volledig. Aangebracht zijn horizontale en schuine ladders, voorts zijn er stok ken, springtouwen, springstandaards en planken en kokosmatten als voor zorgsmiddelen. Niettegenstaande de akte gymnas tiek niet meer betaald wordt, verne men wij, dat toch nog eendge onder wijzers en onderwijzeressen aan den Rijkscursus tot opleiding van gym- nastiekonderw ijzeressen deelnemen. Kunst door Oefening. Morgenavond geeft „Kunst door Oefening", directeur de heer Car el Phlippeau, een muziek- en zanguit voering in de VereenigLng. Als solis ten treden op onze stadgenooten mej. Nelly van Ooy en de heer P. van Cit- tiert; verder ook mej. G. E. Jacobs, van Amsterdam. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken haarlemmermeer. Als de roode vlag op het stoomge maal de Lijnden wappert, weet men in Haarlemmermeer, dat door deze werking het ijs spoedig verdwenen is. Maandag j.l. zag men hier eb daar reeds blank water. BENNEBROEK. Op 1 Februari bedroeg het aantal kinderen op de verschillende scholen totaal 381, verdeeld als volgtop de openbare lagere school 47 jongens en 31 meisjes. On de R. K. Parochie school 82 jongens en 133 meisjes. Op de Christelijke school 32 jongens en 39 meisjes. Op R. K. Pensionaat 37 meisjes. De weleerw. heer pastoor Kabel zal Vrijdag a.s. voor de R.-K. kiezers al hier eene lezing houden over de Kies wet. VOGELENZANG. Zaterdagavond werd vanwege dé leerlingen van den danscursus van den heer A. Schreurs eene uitvoering gegeven in Hotel Woestduin. Eenige stukjes, ten tooneele opgevoerd door leden van de tooneelvereeniging Nut en Genoegen, vielen bijzonder bij do talrijke aanwezigen in den smaak. Door de leden van den danscursus werd aan bun onderwijzer, den heer Schreurs, een prachtige hanglamp aangeboden als blijk van sympathie, welk geschenk door den heer Schreurs zichtbaar aangedaan werd aanvaard, onder dankbetuiging voor de eer, hem thans te beurt gevallen. Een geanimeerd bal besloot dezen zeer gezeiligen avond, dat tot vroeg in den morgen duurde. VELSEN. Verkiezing. Door het gemeentebestuur is do verkiezing voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken be paald op 25 Febr. e.k. van des voorm. 11 1/21 uur nam. De herstemming, zoo noodig, zal plaats hebben op 9 Maart d.a.v. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder deed Maandagavond aan liet Hollandsche Spoorstation Haar zuster, de Hertogin van Albany, die, na bijna twee we ken ten Paleize van H. M. te hebben gelogeerd, via Vlissmgen naar Enge land terugkeerde, uitgeleide. In het Koninklijk Paviljoen, voor welks perron de trein wachtte, waren ter afscheidsbegroeting aanwezig de Engelsche gezant bij ons Hof, enke le leden der legatie, generaal De Meester, waarnemend Gouverneur- der Residentie, en de burgemeester, baron Svveerts, met welke autoriteiten Koningin Emma en de Hertogin zich eenige ogenblikken onderhielden. Na de Hertogin uitgeleide te heb ben gedaan, bezocht H. M. de Ko ningin-Moeder de liefdadigheidsvoor stelling, in het Gebouw voor K. en W. gegeven ten bate van liet Koning in Emmafonds tot steun van hoogbe jaarde behoeftigen. Z. K. II. de Prins wordt a.s. Woens dag uit Schwerin te 's-Gruvenhago terug verwacht. DE EERSTE KAMER, gisterenavond bijeengekomen, ont ving medtedeeling: van het overlijden van minister Bevers; van het optre- i van diens opvolger, die daardoor ophield haar medelid te zijn; 'van een dankbetuiging van den Italiaanschen gezant voor de deelneming der Ka mer in de ramp die Italië trof. Heden 11 uur begon de openbare behandeling der begrooting voor 1909. EERSTE KAMER. MEMORIE VAN ANTWOORD— JUSTITIE. De Minister van Justitie deelt in antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van justitie mede, dat z. i. de echt scheiding niet moet worden verge makkelijkt, en dat hij het wetsont- wer pomtrent onderzoek van het va derschap zal handhaven. De minister onderzoekt, hoe ver keerdheden in de makelaardij te keeren zouden zijn. Voorstellen tot bestrijding der openbare onzedelijk heid zullen spoedig ingediend wor den. Op beteugeling van opzettelijke pogingen, om uit de ouderlijke macht te worden ontzet, is de Minister be dacht. Waarborgen tegen lichtvaar dige preventieve hechtenis zullen wor den gezocht. Met de rechtspraak over militairen door militairen wil de minister niet

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1