HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Himtenlartd Onze Lachhoek. FEUILLETON De Roode Pimpernel Ook Id ©en ander opzicht. Kinderen van on- en minvermogenden moeten, zoo meent de voorsteller, voor weinig of niets de H. B. S. kunnen bezoeken. Ik wijs er op, dat het Brougersma- fonds en de SchuurmanSchimmel van Outeren-stichtlng ln dat opzicht al Iets tot stand brengen en dat ik nooit gehoord heb van een vluggen jongen, of een scherpzinnig meisje, dat naar de H. B. S. wou maar die om financieele redenen niet kon bezoe ken. Volledigheidshalve had de heer Levert moeten voorstellen, hun ook de boeken kosteloos te verstrekken, want die zijn in zulke gevallen even eens een groot bezwaar. Maar boven dien wat willen die ouders met hun ne kinderen beginnen, zoodra zij de school hebben afgeloopen Moeten die studeeretn voor ingenieur of voor arts Kunnen zij daarvoor de midde len vinden en, zoo ja, meenet» zij dan het einde van de bezwaren tc hebben bereikt, zoodra het laatste examen achter den rug Is In dat geval moeten zij maar eens onderzoeken, of het niet waar is, dat jonge ingenieurs dankbaar zijn wan neer zij ©en baantje kunnen krijgen van ©en paar honderd gulden en dat tal van artsen tegenwoordig ternau wernood hun kost verdienen, zoodat er In Amsterdam al visites worden gemaakt voor een kwartje I Maar het tegenstrijdige tn de denk beelden van der heer Levert is dit, dat hij begaan is men cLe on- en min vermogenden en de duimschroef aan zet bij menschen met een Inkomen van 2500.— tot 4000.—, die voortaan 80.tot 100.zullen moeten beta len. Twintig of veertig gulden méér das tegenwoordig. Zijn dat zulke rijkaards, dat ze gemakkelijk per kind twintig oi veer tig gulden méér kunnen betalen De heer Levert weet niet bij ervaring, wat een gezin met kinderen kost, an ders zou hij deze categorie niet ver- noogo hebben. Menschen men dat in komen hebben in nun ataxia moeite om rond te komen en nun kinderen ©ene goede opvoeding te doen geven, ge woonlijk het ©enige, wat zij voor hein kunnen doen. En niet anders staat tiet in den regeJ geschapen met men schen, die 4000.5000.— of ,'6000. verdienen, aoe belangrijk dit ook mo ge toeschijnen aar personen met ge ringer inkomen. Ik heb het onlangs al gezegd niets is moeilijker, dan ©ën onpartijdig oordeel te vellen over het hoogere inkomen van een ander. Bijna onbewust redeneen teder van het ciiter vat. zijn eigen rnkomer uit, en kan zich niet voldoende verplaat sen in de financieele verplichtingen, die op den rijkere nisten en waaraan hij zich niet onttrekken kan. En zelfs wanneer wij het er over eens kunnen worden, bij hoeveel dui zend gulden de weelde begint, dan nog is de aanneming van het voorstel van den heer Levert sterk af te raden. Wij zijn immers niet de eenige stad in Nederland, waar men prettig wo nen kan 1 Wij moeten immers reke ning houden met wat andere gemeen ten vragen. Ik hen aangetoond, 4at die alle belangrijk goedkooper mid delbaar onderwijs geven, dan Haar lem dat bij aanneming van het voor- stel-Levert doen zal. Wanneer ik nu zie, dat de voorsteller in zijn toelich ting daaraan geen woord besteedt, mag ik dan niet vragen, of hij wel rekening houdt met de eischen van de practijk Een hoog schoolgeld voor de H. B. S. jaagt de menschen weg en schrikt hen van vestiging af, onverschillig of wij allen gaan zitten uitrekenen dat ze wel wat meer betalen kunnen, of niet. Het is de fout van dit en andere voorstellen, dat zij beschikken over de geldmiddelen van anderen, zonder daarover de zekerheid der beschik king te hebben ontvangen. Naar mijn* overtuiging rijn iai ook al deze voorstellen van progressie en proportie in strijd met het belang der gemeente, die gefortuneerde, al thans bemiddelde inwoners aantrek ken en niet afstooten moet. Hierbij staan, ik heb het reeds elders uitvoe riger gezegd, voor de geheel© Haar- lemsche burgerij zulke groote belan gen op het spel, dat de vraag van een paar gulden meer aan belasting, of aan schoolgeld, geen gewicht in de schaal werpt en alleen beteekenls heeft in theoretischen zin. Ontwikkeling is een kostelijk ding. Maar men moet haar ook naet over schatten En wanneer de heer Levert meent, dat kinderen van on- en min vermogenden bij tientallen hunkeren nas.- middelbaar onderwijs, dan heeft hij het, geloof ik, mis. Ontwikkeling alleen is nog maar een betrekkelijk bezit. Geschiktheid, durf, energie zijn andere belangrijk© factoren, om in de wereld vooruit te komen. Als ik een stem had als «en koperen bazuin, zou Ik over Haariem willen roepen: blijft toch niet binnen de grenzen van ons landje, gaat er uit, ziet niet op tegen wat moeite en inspanning, om eene plaats in de wereld, die toch zoo groot is, te veroveren, ook al is die eenige duizende kilometers van hier verwij derd." Dat is de fout van ons, Nederlan ders, dax we te huisbakken, te knussig zijn en elkaar verdringen om een baantje...., terwijl de wereld zoo ruim is. J. C. P. Bedrijfsbelasting. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen (leze* gemeente, dat btet op den 2oer januari j.L executoir verklaard ko- h.er no. 8, op de Bedrijfsbelasting dezer gemeente, dienst 19081909, op heden aan den ontvanger der directe belastingen Is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, daA d< belastingschuldi ger verplicht zijn hunne» aanslag op eten hij de wet bepaalden voet te vol doen. Ned. Herv. Kerk. Het beroep naar Graft is aangeno men door J. L. van Tricht, te Haar lem. Maandelij ksch overzicht van de Vereeniging Weldadigheid naar Ver mogen, boekjaar 1 November 1908— 31 Januari 1909. Voor behoeftigen werd toegestaan Brood en levensmiddelen 891.291/2 brandstoffen 236.4*, ligging- en klee- dingsiukken 15.40, in geld 1836.44. Totaal 2979.57 1/2. Gebouwde- en ongebouw de eigendommen. De burgemeester brengt ter algemee ns kennis, dat in Februari zal worden aangevangen met de opne ming der veranderingen in de ge bouwde- en ongebouwde eigendom men onder deze gemeente gelegen, en wed door den landmeter D. Vonk, in cbe sectiën D., E., G. en K. Verlof Drankwet Door G. de Vries is aan B. en W. gevraagd om ver!of (ingevolge art. 34 dier wet), tot het verkoopen van alco- holhoudenöen drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop tn liet perceel aan het Groot Heiligland No. S7. Rubriek voor Vragen Geabonneerdea hebben bet voorred. Vragen op verschillend gebied, mitB voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groot» Houtstraat 53 Alle antwoorden worden geheel kosteloc» gegeven en, yoor rooyeel mogelyk is, dei. iae na de inzending VRAAG. Ik heb een dochter, die getrouwd is en door haar man vaak mishandeld wordt. Kan zij op grond (laarvan echtscheiding vragen? Ge tuigen heeft zij genoeg. ANTWOORD. Zeer zeker. Wend u tot het Bureau van Consultatie, dat Vrijdag 5 Febr. in het Paleis van 'ustitie ie half twee vergadert. VRAAG. Wanneer iemand een cos- tuum heeft aangenomen uit te stoo- nien voor ƒ2.25, waarvan hij schrif telijk bewijs heeft gegeven en nu ƒ3 eischt, wat is dan daartegen te doen? DIN 3D AG 2 FEBRUARI 1909 stoomens, dus Ln een winterteelt (van pl.m. 12 reizen) 12 dagen. Dat is te veel, als inen weet, dat een stoombeu- ger geregeld varen moot om nog wat te verdienen. De onkosten be dragen Ln den beugtijd pl.m. 20.000 gulden, terwijl in 1907 gemiddeld in den beugtijd 14.000 gulden werd be somd. D e twaalf dagen zijn dus wel noodig om de exploitatie loonend te maken. Intusschen zullen we te IJmuiden moeten afwachten of Vlaardingen ons een omzet van bijna 400.000 gulden zal afhandig maken. De genoemde feiten en bezwaren wijzen ons er op, dat we zonder eeni- je bezorgdheid de komende gebeurte nissen Ln ons visschend en handelend visch wereld je kunnen afwachten. HAARLEMMERMEER. De Gereformeerde kerken van Over- ijsel, Drente en Groningen zullen nog in dit voorjaar een derdon die naar des woords. ds. Colenbrander van Vijfhuizen, naar het eiland Soem- oa zenden. HEEMSTEDE. Villabouw. Op den Van Merlenweg zal voor re ling van den heer Van Heel alhier -_-n villa worden gebouwd. HOFBERICHTEN. Reuter seint uit Berlijn, dat Prins Hendrik der Nederlanden Zondag te 3erlij?i aankwam en zijn intrek nam in een hotel. Hij denkt daar eenigen ,;jd te blijven. De Prins der Nederlanden lunchte n het Nederlandse he gezantschap. GESCHENK AAN H. M. DE KONINGIN. Naar hen ,,U. D." mededeelt, zei vanwege de vrouwen uit de provincie in de gemeente Utrecht aan de Ko ningin, met reeds verkregen instem ming van Hare Majesteit, worden aangeboden een kinder-kieedtafel met ilveren waschbenoodigdheden. VERGADERINGBLOESEM. Op een vergadering van oud-mili- ;airen gehoord Mijne He-eren We zullen het bonds lied maar niet zingen, omdat met het oog op de weersomstandigheden de and des lijds aan velen onzer heeft geknaagd. (Hbld.) HOF VAN ARBITRAGE. De gezanten van Frankrijk en Duitschkmd bij ons Hof deponeerden aan het bureau van liet Hof van Ar bitrage de overeenkomst bij artikel 3 an het compromis en de memoriën in zake het Casablancageschil, be stemd voor de partijen, de arbiters r, het Hof van Arbitrage. Hieruit blijkt, dat van uitstel van de behande. ling van deze zaak, waarvan onlangs een gerucht ging, op dit oogenblik geen sprake is. EEN GOEDE BEKENDE. Te Hannover, waar hij een fabriek an goochel apparaten had, is in 73- jarigen ouderdom overleden de heer R Basch. Op de kermissen was de overledene heel wat jaren een goede bekende. Zijn tent vormde een der grootste aantrekkelijkheden van on ze jaarmarkten. HET ERGSTE. Nu, hue is 't met de Hamlet-op- voerig gegaan? vroeg de eene vriend aan den ander. O, best, maar mijn succes Ln de hoofdrol was toch matig. Zoo! Hoe kwam dat? Ja, ik viel op 'n oogenblik in Ophelia's graf. Jakkes, hoe jammer! Ja, maar, dat was toch nog het ergste niet. Maar de menschen floten toen ik er weer uitkwam. NIET UIT 't VELD GESLAGEN. Eigenaar van 't landgoed (streng). Zie je dat bord niet: „Indringers zullen worden gestraft?" Schooier (kalm). Nee, want ik kan niet lezen. Nu, je weet dan nuwat er staat; ga dus weg. Neem me niet kwalijk, meneer, maar ik weet niet wat er staat. Ik zou u maar zoo op uw woord moeten gelooven, en ik ken u heelemaal niet. Er kan net zoo goed staan: „Hier wordt versche melk verkocht", of: „Welkom, moede wandelaar." FREIHERR VON OPPENHEIM EN EAU DE COLOGNE. De Keulsche bankier Freiherr Eduard von Oppenheim, dezer dagen gestorven, was een grappenmaker. Hij steeg eens af in een hotel in Zwitserland en liet zich het vreemde- lingenboek voorleggen, om er zijn naam in te schrijven. Wat moet dat daar? vroeg hij len hotelhouder, wijzend op een re gel, die laconiek-kort ,,R. de Paris** luidde. Dat is de hand toeken ing van ba ron Rothschild uit Parijs, legde de waard uit, die had nftet graag, dat te vee] menschen afwisten van zijn verblijf in mijn hotel. Lap ik hem ook, zei Oppenheim, en trotsch schreef hij onder baron Rothschilds naam: „O, de Cologne." GOEDE AANLEG. Deeraar in de scheikunde: Lucht en lichtgas zijn beide gassen. Waar door onderscheiden zij zich echter van elkaar? Koopmanszoon. Lucht koet nieta.- KINDERLOGICA. Jantje. Niet waar, mama, inkt wordt gemaakt van de tranen van negers? DUBBELZINNIG. Gauwdief (die een breekijzer ge vonden heeft). Kijk, kijk, een voor werp van waarde. Bij goed gebruik kon men er zelfs een effectenkantoor mee openen. TWIJFEL. Opsnijder. Je kunt je niet voor stellen, hoe verstandig mijn hond is. Hij verstaat ieder woord, dat ik zeg. Vriend. En gelooft hij je ook? OM ONS HEEN Ho. 874. Db Schoolgelden aan Ï8 Hoogere Burgerschool. Toen het voorstel van den heer Le vert, om een evenredig schoolgeld tn te voeren, ln druk verscheen, heb ik gewezen op heit ontbreken van eene toelichting. In de vergadering van de Haarlemsche Handelsvereeniging en de Hanze over dit onderwerp was de heer Levert zoo vriendelijk, monde ling zijn bedoeling ©enigszins toe te lichten en Zaterdag eer uitvoerige uiteenzetting verschenen, die eveneens gedrukt aan de leden van den Raad Is rondgezonden. Tot mijn leedwezen kan ik ook nu, na de lezing van die toelichting, nog niet met het voorstel van den beer Levert instemmen. En zelfs is mij do redeneering, langs welke hij tot de Bchoolgoldvprhooging gekomen is, al lerminst duidelijk. Ik geloof, dat do 'heer Levert van een onjuiste prae- lufisse uitgaat, waar hij zegt „Er bleek hem (namelijk den heer Levert), dat de gewoonlijk verkon digde stelling, dat het gemeentegeld, aan middelbaar onderwijs besteed, in direct weer wordt terugver kregen •door de belastingbedragen der ouders, ten ©enenmale onjuist is, althans ten opzichte van onze stad." Maar ik zou willen vragen waar heeft de heer Levert die .gewoonlijk verkondigde stelling" opgedaan 't Is 'yoor het eerst, dat ik die hoor en ik (kan mij haast niet voorstellen, dat ze mij ontgaan zou kunnen zijn, wan neer ze zoo algemeen verkondiigc werd Ik zou er daarom wel een an dere stelling naast willen stellen, die naar mijn overtuiging veel Juister is 'en wel deze Niemand betaalt ten vol le het onderwijs, dat zijne kinderen genieten. De oorzaak daarvan is zeer duide lijk. Aangezien elk onderwijs, ook het eenvoudigste, de krachten zou te bo- iven gaan van eiken burger, die geen rijkaard is, wanneer hij liet geheel en al zelf moet betalen, wordt een be- laugrijk deel van het onderwijs bekos tigd door de gemeenschap, den Staat de provincie, de gemeente, of wei door speciaal voor dat doel bestemde fondsen. Ouders, die daarvan hun kinderen willen doen genieten, beta len daarvoor een zeker schoolgeld, dat niet te hoog gesteld is. opdaA zoo veel mogelijk kinderen daarvan ge bruik zul'en maken. De heer Levert heeft zich nu de moeite gegeven, een rekensom op te zetten over de „tege moetkoming aan de ouders", zooals hij die noemt; bij net middelbaar on derwijs. Hij kan dat ook doen bij het lager en hooger onderwijs en dat voortzetten tot de okademie, al heeft onze gemeentekas daarmee niet van doen, zuiver voor de theorie. De practijk is, dat de leerlingen van de lagere school, van de nvdflelbare scholen, van de burgeravondschool, van de ambachtsschool, van de kunst^ nijverheidsschool, hun onderwijs niet betalen. Vergis ik mij niet, dan ko men die van de twee opleidingsscho len er het dichtste bij. Ik vei moed dan ook, dat de heer Levert z!ch vergist in zijn aanhaling. Tusschen de belastingbij dragen va r. ouders en het schoolgeld voor de kin deren bestaat geen enkel verband. De voorsteller zelf laat dat verband dan ook geheel los, waar hij het noodig vindt, om 20 procent van de beschik bare plaatsen open to stellen voor kinderen van on- en minvermogen den. Ik laat in het midden, in hoever een dergelijk groot aantal plaatsen voor deze categorie van leerlingen noodig zal blijken te wezen (mij komt het voor, dat de aandrang lang zoo groot niet is. als de neer Levert wel meent), maar dat hij aldus toch zijn eigen beginsel in den steek laat, is, dunkt mij, duidelijk. Naar hel Engelsch door Barones Orczy. 68) Vlug! zei Chauvelin ongeduldig wij hebben al veel kostbaren tijd ver loren laten gaan. En de stevige voetstappen van Chauvelin en Desgas vergezeld van den sloffenden gang van den ouden koopman, stierven spoedig langs liet voetpad weg. Marguerite had geer. enkel woont gemist van hetgeen Chauvelin gezegd had. Haar zenuwen waren tot op het uiterste gespannen om den toestand eerst goed onder de oogeu Le zien en dan eon laatst beroep te doen op haar hersenen, die zoo dikwijls als heel scherpzinnig geroemd waren en die haar nu zoo uitstekend van dienst konden zijn. Wel was de toestand zoo wanhopig mogelijkeen klein gezelschap niets kwaads vermoedende mannen, die kalm de komst van hun redder af wachtten en deze laatste ook geheel onbewust van dec val, die voor hem was klaar gezet Het was zoo afschu welijk, dat net midden in den nacht getrokken om eenige «earlooze man nen op een eenzame plek aan oe kust, weerloos waren zij, omdat zij niets kwaads vermoeddenen van deze mannen was de een haar echtgenoot, dien zij verafgoodde, een ander de broeder, waarvan zij zooveel hield. Zii vroeg zich vaag af, wie de ande ren waren, die kalm den Rooden Piin- perne' afwachtten, terwij! ae dood om iedere punt van do rotsen loerde. Voor liet oogenblik kon zij niets an ders doen dan de soldaten en Chau velin volgen. Zij vreesde den weg kwijt te raken, anders zou zij voor uitgesneld zijn, die houten hut gevon den hebben en misschien nog bijtijds gekomen zijn om de vluchtelingen en hun dapperen bevrijder bovenal, n waai schuwen. Even vloog de gedachte haar door het hoofd, doordringende kreten te laten hooren, waarvoor Chauvelin bang scheen te zijn, omdat z i moge lijk eene waarschuwing zouden we zen voor den Rooden Pimpernel en zijn vrienden in de vage hoop, dat zij het zouden hooren, en den tijd zouden hebben te ontsnappen vóór het te laat was. Maar zij wist niet. hoe ver zij van den rand van de rots af was zij wist niet of haar kreten de ooren van de bedreigde mannen zouden bereiken. Haar poging zou misschien hee'l ontijdig komen en dan zou zij geen gelegenheid meer hebben iets anders te doen. Er zou haar een doe! voor den mond gebonden wor- de'., (.venals bij dei? voddenkoopman, en z'w zou een hulpelooze gevangene ziin in de handen van Chauvelin, en zijn manschappen. Als een spoolt zweefde zij. zondei eenig gerucht te maken, achter die heg voortzij had haar schoenen uit getrokken. er haa<* kousen hingen in flarden aan ua&r voeten. Zij voelde piji' nocL vermoeidheid alleen een al.es overneerschend verlangen om bij haar echtgenoot te komen in weer wil van het Noodlot, dat dit scheen te vrillen verhinderen en in weerwil van een geslepen vijand, waardoor alle gevoel voor lichamelijke pijn in haar gedood was en haar gees, des te .neer gescherpt was. Zii hoorde niets anders dan de zachte en regelmatige voetstappen van de vijanden van Percy vooraan zij zag niets dan met haar geestes oog die houten hut en hem, haar echtgenoot, die blindelings zijn ver derf tegemoet liep. Plotseling bleef zij staan en kroop ■>g verder h. d< schaduw van de heg. Le maan, dit bewezen had een vriendin voor haar te willen zijn, door achter een band van wolken verborgen te blijven, kwam nu in al haar glorie te voorschijn en over stroomde het eenzame landschap met een zee van wit licht Daar goen twee honderd meter ver ANTWOORD. Wend u tol liet Bureau van Consultatie, dat Vrijdagmiddag te half twee in het Paleis van Justitie vergadert VRAAG. Ik ben werkzaam ge weest op de Lichtfabrieken, maar sedert drie maanden werkloos. Alleen heb ik van een familielid 50.— ge kregen voor wat handel in brandstof fen. Heeft de stad nu het recht om wat ik in huis heb, voor belasting schuld te verkoopen ANTWOORD. Dat recht heeft de gemeente ongetwijfeld. Vraag den wethouder van financiën. Dr. H. D. Kruseman, te spreken en leg hem uw toestand c-ens uit CORRESPONDENTIE. Den Heer .1. W. Uw bezwaar be hoort niet bij ons. maar in het door u genoemde weekblad thuis. Wanneer uw belang is, den inhoud van uw stukje spoedig aan een auto riteit kenbaar te maken, kan u dat schriftelijk doen, par brief. Dan Heer L. Met aandacht heb ben wij uw verhaal gevolgd. Wij ver- onderstellen, dat uw mes toch niet het gezochte is geweest en dat de post wissel van 2.50 moet dienen ter be taling van den koopprijs, dien u e' voor besteed heeft. Welke stappen y deze nog verdei sou kur.nen doen, •veten wij ri*u. On ze raad zou zijn laat de z ink rusten. REDACTIE. Uit de v.- t IJMUIDEN ONZE VISCHiiA BEDREIGD? Mei; schrijn aan tie Echo: Wanneer ue: «mand goed gaat, krijgt hij steeds z.,. bei.jdeis, dn dikwijls ziju concurrenten worden. Zoo gaat hei ook luet welvarend*, plaatsen. Mmu.aeii voortlevende in •iet besef ue namiOispiuais op hei vasteland van Europa te zijn vooi versche visch, z:et zich plotseling voor een concurrent geplaatst: Vlaai- dingen. Reeds eenmaal heeft men te Vlaar- d mgien gebracht een handel in ver sche visch. Edoch, het verliep spo» dig. Den derden Maandag na de in stalling van een afslag voor versche visch te dier plaatse, stuurde men dt levende scheivisch naar IJmuiden. Men kon geen voldoend afzetgebieu vinden, daar IJmuiden reeds te veei nud afgesnoept. De handelaren te Vl. moesben meermalen hun waai met verl.es van de hand doen. En nu is daar dein weer een af slag ingesteld, in een gemeentelijke vischhal. En evenals toen, doen zich nu die feiten voor, welke wijzen óp nét riie: zoo krachtig staan als tc Dmuiden. Ook nu is er weder visch uit Vlaardingen te IJmuiden aange boden en ook nu werden door de Vlaardingsche handelaren verliezen geleden door het niet met winst kun nen afzetten van hun waar. Dit zijn 'eiten die ons er op wijzen, dat IJmui den werkelijk niet zooveel te duchten heeft. Nu zijn ier ook nog een drietal gron den aan te voeren, waarop te bewij zen zal zijn, dat men de oprichting van een afslag voor versche visch te Vlaardingen hier lang niet behoeft te vree zen. IJmuiden kan geregeld, het geheele jaar door, zijn afnemers in Neder- land, Westfalen, Rijnprovincie, Bel gië enz. van visch voorzien. Te Vlaar- dingten zal men voorloopig in den Winter alleen (en dan zooal9 de prac tijk geleerd heeft, niet eens geregeld) de afnemers van versche visch kun nen voorzien. En een afnemer gaat natuurlijk daar, waar hij geregeld geholpen kan worden. Het is makke lijker een handel uit te breiden dan een nieuwen handel te vormen vooral ais men onder ongunstige omstandig heden móet werken. Zoowel te Vlaardingen als te IJ muiden kan de visch levend aange voerd worden, maar dan heeft de laatste plaats dit voor: de vi6ch kan er levend gehouden worden en te VI. niet, iets wat var; invloed is op prijs en afzet. Een derde bezwaar voor VI. is: de reis van en naar de vischplaats duurt langer. Per reis verschilt dit 1 dag der was de rand van de rots en daar onder stroomden de golven der zee, tot aan het vrije et gelukkige Enge land. Marguerite's blik bleef een oogen blik op het met zilverglans schitteren de water rusten en op dat oogenblik scheen haar hart minder pijnlijk en kalmer te worden haar oogen vul den ziich met heete tranen geen drie mijlen van daar lag een bevallige schoener zcilreê te wachten. Marguerite twijfelde geen oogen blik. Dat was de „Day Dream", het geliefkoosde jacht van Sir Percy, met len ouden Briggs, dien voortreffelij ken schipper, aan boord en zijn ge \eele bemanning van Engelsche ma trozen zijr witte zoilen, die in het maanlicht schitterden, schenen Mar guerite eer. boodschap te brengen van vreugde en hoop, die toch, naar 7.ij vreesde, nooit verwezenlijkt zou kunnen worden. De schoener wachtte daar op zee, wachtte op zijn meesier ais een mooie, witte vogel, gereed om uit te vliegen, en hij zou er nooit weer op komen, nooit moor dat onberispelijk onder houden dek zien, nooit meer naar de witte rotsen van Engeland, het land \an vrijheid en hoop, kijken. Het gezicht van den schoener scheen de arme, uitgepuUe vrouw de bovenmenschoiijke kracht der wan hoop te geven. Daar was de rand van de rots en iets lager was de hut, waar JAARWEDDEN BIJ POST EN TELEGRAFIE De besturen der Vereeniging van Directeuren en Commiezen der Pos terijen en Telegrafie, der Broeder schap van Commiezen der Posterijen, der Broederschap van Commiezen öer Telegrafie en der Posterijen en Telegrafie, alle Koninklijk goedge keurd, unaniem van oordeel, dat de wetsontwerpen ter verhooging van het IXe hoofdstuk der Staats begroo ting voor 1908 en 1909 (No. 192), te gemoet komen aan de billijke wen- schen van directeuren en commiezen verzoeken in een adres aan de Twee de Kaïner der Staten-Generaal deze ontwerpen aan te nemen. BRANDEN. Te Soest is de rijwielwinkel van den heer Vervat geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. l>e oor. zaak van den brand is onbekend. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is le Wageningen door onbeken de oorzaak afgebrand de bakkerij van den lieer De Heus aan de Bóer- straat. Alles ging in de vlammen op. Het verbrunde is verzekerd. EEN DIEF EN EEN OPKOOPER GEARRESTEERD. Diefstallen aan de Amsterdamsche stationsemplacementen, de goederen loodsen en de loodsen van den post pakkettendienst, zoomede van war gena en karren waarop de goederen worden vervoerd, komen meermalen voor en slechts zelden slaagt de poli tie er in de daders te pakken te krij gen. Zaterdagavond gelukte 't echter een rechercheur, die reeds den gan- schen dag voor het kantoor van den postpakkettendienst in het Commaa- dantshuis had gesurveilleerd, een 22-jarig persoon op heeterdaad te be. trappen, toen hij de hand stak onder het zeil van een wagen welke voor het kantoor werd ontladen. De jonge man werd naar het bureau St. Pie- tershal gebracht en daar bekende hij zich in de laatste maanden herhaal delijk te hebben schuldig gemaakt aan de bedoelde diefstallen. Ten hui ze van een opkooper werd een groo te voorraad gestolen goederen in be slag genomen broeken, jassen, ijzer werk, manufacturen, enz., enz. Twee handkarren waren noodig om de in haar echtgenoot straks den dood zou vinden. Maar de maan scheen nu helder, zij kon heel goed den weg onderschei den zij zou de hut al op een afstand zien, er heen snellen, heu allen op schrikken en waarschuwen, dat zij in elk geval bereid waren hun levens zoo duur mogelijk te verkoopen, liever dan als ratten in een hol gevangen te worden Zij strompelde voort achter de heg in het lage, dikke gras van de sloot. Zij moest vlug vooruitgekomen zijn en Chauvelin en Desgas achter zich gelaten hebben, want nu zij bij den rand van de rots aankwam, hoorde zij hun voetstappen duidelijk achter zich. Maar slechts een paar meters van haar af en bet maanlicht be scheen haar geheel, waardoor haar silhouet duidelijk 'egen den zilver- kleurigen achtergrond moest zijn af- ge teekend. Maar dit duurde -lechts een oogen blik toen was zij zoo dicht mogelijk ineen gekrompen. Zij keek langs de rotsen naar beneden het afdalen zou gemakkelijk zijn, de helliug was niet steil en allerlei uitsteeksels zou den veel steun geven. Plotseling zag zij op geringen af stand aan haar linkerzijde en onge veer halverwege de helling, een ruw houten gebouwtje, door welks wanden een streep rood licht schemerde, als een seinvuur. Haar hart scheen stil te staan, zij had het wel uit kunnen schreeuwen) van vreugde. Zij kon niet bepalen hoe ver de hut van haar verwijderd was, maar .zon der aarzelen begon zij de helling af te dalen, van punt tot punt kruipen de, zonder op den vijand achter ftaar of op de soldaten te letten, die daar waarschijnlijk allen verborgen waren, omdat de lange Engelschman nog niet verschenen was. Voort ging zij, nu eens vlug, dan weer strompelend, met pijnlijke voe ten, half verdoofd, maar toch voort... Toen, plotseling, struikelde zij over een steen, een uitstekende punt of een spleet in de rots en zij werd heftig op den grond geworpen. Zij wist weer overeind te komen en ging verder, om nog bijtijds haar waarschuwing te brengen, en hen te smeeken, te vluchten vóór dat hij kwam, en hem te zeggen terug te gaan, weg van deze plek van dood en verschrikking. Maar nu werd zij zich bewust, dat andere voetstappen, snel ler dan de hare, haar al dicht op de hielen waren. Het volgend oogenblik trok er een hand aan haar Japon, en zij lag weer op haar knieën, terwijl er iets om haar mond gebonden werd, om haar te verhinderen een kreet te uiten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5