INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN A 30 Cts. per regel. •M- +^++++-»-*v* Kneuzingen. Luister toch en gebruik KlobsTer- balsem. Deze geneest ats bij tooüer- stag. Prijs per pot 0.35, (\75 en 1.20. Let op den rooden hand met handteekening L. Akker. 4-++ *-f 'Veiligheidsdienst -- Abonnementaanvrag. enz. ond. No. 16170, Bur. v.d. BI. beslag genomen voorwerpen te ver voeren. Natuurlijk is de dief in ar rest gehouden. Ook de opkooper is ge arresteerd. (Hbld.) DE STRIJD IN DB S. D. A. P. Zondag heeft te Amsterdam de bij eenkomst plaats gehad van het par tijbestuur van de S. D. A. P. met de leden der soc.-dem. Kamerfractie, de redacties van „Het Volk" en van „De Nieuwe Tijd", de redacteuren van en kele provinciale bladen en enkele andere „partijgenooten". „Het Volk" deelt omtrent deze bij eenkomst o. m. het volgende mede „Het is niet doenlijk in een uiter aard beknopt verslag ook maai- een «enigszins juist beeld te geven van de discussies, als men in aanmerking neemt, dat de conferentie den gehee- Jen dag geduurd heeft tot 's avonds 10 uur. Over het algemeen kan men zeggen, dut alle sprekers, die aan de discussies deelnamen, zich plaatsen op het standpunt, dal de beide rich tingen in de partij noodzakelijk zijn en naast en met eikander in één par tijverband moeten kunnen werken. *De erkenning hiervan brengt nood zakelijk mee, dat beide richtingen volle gelegenheid moeten hebben tot 'uiting van haai- meeningen en in zichten. Dat de grenzen waarbinnen de kritiek zich moet beperken, zijn vastgesteld door de LUreehtsche en Jlaaiiemsche resoluties, dat excessen als in den laatsten tijd in „De Tri bune" zijn voorgekomen, door orga nisatorische maatregelen dienen te worden voorkomen en overal zullen woiden voorkomen als allen zich ge voelen als deel van het geheel, de partij, ais men niet in elkander ziet tegenstanders, doch in allen ziet so ciaal-democraten, leden der zelfde partij. Dat over en weer elkander fel de waarheid werd gezegd, valt te begrij pen, doch bij de overgroote meerder heid bleek het bewustzijn to bestaan dat uiteengaan niet moest gebeuren. Dit de discussies kwamen ten slotte de volgende voorstellen de partij waarborge aan de Marxis tische richting volledige vrijheid van meenmgsuiling binnen de grenzen 'der bestaande resoluties; hiertoe geeft de partij bij „Het hVolk" een w eekblad onder een Mar. xistische redactie; «de redacteur maakt tevens deel uit van de collec tieve redactie van „Het Volk" door de oprichting van bedoeld weekblad heeft „De Tribune" lui ar reden van bestaan verloren en dient dus te worden opgeheven. Wat de redactie van dit blad be treft, werd ook in overweging gege ven, indien er bezwaren mochten be staan, om de redactie van dit week blad deel te laten uitmaken van «te collectieve redactie van „Het Volk" een gemengde redactie daarvoor aan le stellen. Bovendien weid hiernaast voorge steld een uitbreiding van artikel 20 der statuten in dien zin, dat ook een regeling zou worden vastgesteld voor de oprichting van bladen door perso nen. Het denkbeeld van het weekblad vond van Marxistische zijde' over het algemeen instemming. Echter dacht men zich de redactie van dat week blad los van de redactie van „Het Volk". Ook werd van die zijde gezegd dat de oprichting van een dergelijk weekblad misschien wel de overtol ligheid van „l>e 'tribune' zou doen blijken, doch geenszins hieruit moest voortvloeien, dat „De Tribune" zou mceton worden opgeheven. Het voorstel betreffende de redac tie van het weekblad, los van de ie- f dactie van „Het Volk" werd door verschillende sprekers afgewezen een oergeujke vorm zou niet de een heid, doch integendeel de splitsing eer partij sterk bevorderen. Ook werd zeer stelbg te verstaan gegeven, dat, indien het tot de oplichting kwam van een weekblad, daaruit noodwen dig moest voortvloeien de verdwij ning van „De Tribune". Het sJot der besprekingen was, dat liet oen k bee ld van de oprichtnig van het weekblad met de daaruit \oort- vloeiendc gevolgen van weerszijden i zou worden overwogen. Dat in d<en loop van deze week aan het P. B. zou worden meegedeeld, wat het re sultaat dezer overwegingen zou zijn en dat daarna het P. B. zou beslissen of het een voorstel in boven genoem den zin zou indienen voor het buiten gewoon congres". ALCOHOLVRIJE DRANKEN. In „De Blauwe Vaan" komt van de hand van Dr. G. v. d. Sleen een rapport voor over z.g. alcoholvrije drunken. Dr. v. d. S. heeft daartoe 31 Diensters dezer dranken onderzocht en komt tot de conclusie, dat het al lo kunstproducten zijn, die alleen •enigszins in smaak en reuk overeen stemmen met de vruchtensappen, waarnaar ze genoemd zijn. De werke lijke natuurproducten echter zouden geheel buiten het bereik van de volks, beurs liggen, zoodat men wei genood- zaaks la, kunstdranken te producee- fem Geen dezer dranken is absoluut alcoholvrij. Dit is evenwel ook niet Jnogelijk, daar ze alle met z.g. essen ces worden vervaardigd, die altijd al- feohoJ bevatten. Een alcoholgehalte van 0 te elschen zou de fabricage on mogelijk maken, ook die der natuur lijke vruchtensappen, daar bij de be reiding steeds sporen van gisting op treden. Men heeft zich dan ook moe ten neerleggen bij een alcoholgelialto van 0.5 percent. Enkele monsters vol deden niet aan dezen eisch, blijkbaar door toevoeging van te vee] essence. Als verzoetingsmiddel mag alleen zuivere suiker worden aangewend, hoewel slechts 9 van de 31 monsters, d. I. 29 aan dezen eisch voldeden. Bij de andere was voornamelijk aard- appelstroop en saccharine gebruikt. Eén uitgezonderd, waren de kogel- fleschjes uitsluitend met suiker toebe reid. De onderzochte dranken zijn vrijwel alle met salicylzuur geconser. veerd, dat echter beslist schadelijk is. Voor de kleur worden anil ine-kleur stoffen aangewend, die echter in zoo geringe hoeveelheid worden gebruikt dat ze vrijwel onschadelijk zijn. De schuinimlddelen bestaan uit saponi- no-houdende stoffen, die, afkomstig uit onzuivere zeephoutextracten, tot de hoogst giftige moeten gerekend worden. Het publiek wei ge re daarom in het vervolg verf oplossingen of zeepschuim te drinken, in den vorm van dranken, die het voor, zijn genoe gen consumeert. Pers-överzichi DE AANSTAANDE STEMBUSSTRIJD. De Standaard heeft voor enkele dagen geschreven „Onzerzijds kan alleen een burger als caudidaat optreden, die in hart en nieren blijkt Anti revolutionair te zijn." En verder „Van een chef of leider der Coa litie kan in de Kamer nooit spra ke zijn. De man die als leider van de Coalitie zal optreden, moet zijn formeerder van het Coalitie- Kabinet." Deze uitspraak deed 't Agl. Han delsblad wagen „Betoekent dat dat dr. Kuyper wanneer de R.-K. en Calvi nisten gezamenlijk winnen niet langer uit de Kamer zal dirigee. ren en bevelen, maar de formeer der zijn zal van het Roomsch- Calvinistisch Kabinet „Beteekenen de woorden van „De Standaard" iets anders dan dat dezen zomer zal beslist wor den of weder de „eerste minister" Kuyper liet land zal regeeren?" Tot heden heeft liet Hbld. geen ant woord gekregen. Het blad dringt nu met nog meer klem op beantwoording aan, o. a. schrijvend „Want wij vinden niets zoo onge oorloofd als het geheimhouden van wat een partij wil en beoogt tot n a de verkiezingen. Er staat een schip op stapel. Dat schip zal voor de eer en den voorspoed van ons vaderland hebben te zorgen in de volgende jaren. Daarom willen wij weten welk borstbeeld gesteld is voor aan den boeg, die de golven snijdt. ij willen weten wat de lading zal zijn van het schip en wie liet beman nen. Eerst te stemmen en dan. te verne men voor welk schip men eigenlijk gestemd heeft zou het werk van mis leide kindertjes zijnj Venezuela te 's-Gravenhage. De beelden van het oude Loo. Over schoenen en voeten. Luitenant-Gen. L. Swart. Dr. H. G. de Zaaier met afb. Inhoud van Jeugd: 7e Jaarg., 2e Afl.: Mevr. OvinkSoer, Achterge bleven. M. E. v. d. V. P.: Een brief uit Pailaaza, Joh. H. Been, Vreugde- klokken. Mank, In een auto de we reld rond. Itomola, Een brief uit Rome. Vreemd en Eigen: In het rijk van de Halve Maan. Waarheid en Fantasie. Onze Sport. B. van Hasselt. Bij de Piaat. Slöjdvverk. Kunstjes en spelen. Raadsels. Onze Ruilhandel. Correspondentie. De „N. J. C.". Kort Nieuws. Te Pretoria is er een nieuw Hol land sch blad verschenen, genaamd do Boer, onder redactie van onzen oud landgenoot H. Oost, redacteur aan de Volkstem en door tooneelwerk in Z. Afrika gunstig bekend. Het blad is bestemd om de landbouwbelangen der Hollandsch sprekende bevolking te dienen en zal tweemaal p«er maan© verschijnen. De eerste luxe-trein tusschen Mos- cou en Parijs is Dinsdag vertrokken de trein bestond uit drie waggons er legde de reis af in 54 uren. Er bestaa aansluiting tusschen dezen luxe trein, den Siberischen expresstrein U Moscou, en den Noord-ex press te Warschau. Voortaan zal deze luxt trein eiken Vrijdag uit Moscou, elke? Woensdag uit Parijs vertrekken. Een expeditie zal naar Duitsch Oost-Afrika gaan om de over blijf se Ien van groote zoogdieren uit de: oertijd, die bij Lindi aan de Tenda goora-rivier gevonden zijn, uit te de1- ven. Dr. Janensch van het geolo gisch-pateontologisch instituut t< Beu-lijn heeft de leiding. Een werkman uit Londen, die in e©? kolenmijn in Wales, waar hij iets tf doen had, gesnapt werd, terwijl hij een pijp rookte, is datN-voor gestraf' met een maand gevangenisstraf. Er waren 700 mijnwerkers in de mijn, en er was groot gevaar voor een ontplof fing. De werkman had bovendien luci fers, to bak en whisky bij zich, ai het geen verboden is in een mijn. Hier voor kreeg hij nog ƒ2 boete. De over treding werd ontdekt en aangegeven door een mijnwerker. Gemengd Nieuws Sport en Wedstrijden INDIë EN DE A. N. W. B. De „N. S." meent, nu de Algemeene Ned.-lndische Wiel rij dersbond opge houden heeft te bestaan, en ook het officieel orgaan van dezen bond, die door gebrek aan belangstelling ton gronde ging, de A. N. W. B. eens wat meer dan tot nu toe het geval was, het t«>erisme in Indiè energieker tor hand kon nemen. De A. N. W. B. heeft daar nog een ruim dankbaar terrein te ontginnen. Kerk en School NED. HERV. KERK. B eroepen to West zaan ds. Westen dorp Boersma ie Blija. CHR. EVANG. KERK. Beroepen te lerseke ds. Bromet te Amsterdam. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen het beroep te Leiden door ds. C. Studermann te Maas tricht. E. NIJLAND. Te Utrecht is overleden de heer E. Nijland, directeur der Nederlandsche Hervormde B\ gerschool aan het Munstorkerkhof. Letteren en Kunst F. E. LINTZ. Na een kortstondige ongesteldheid is te 's-Gravenhage op bijna 76-jari- gen leeftijd overleden de heer Ferdi nand Ernst Lintz, kunstschilder, se- dort 1851 werkend lid van het Schil- I derkundig Genootschap „Pulchri Studio". De heer Lintz was een der oudste werkende leden van „Pulchri". Leer. i ling van H. van Hove, heeft hij mee- rendeeis komische genre-stukken in 18e eeuwsch interieur geschilderd. Inhoud van „Eigen Haard", No. 5.: Oom Ruutje's onsterfelijkheid, door Nannie van Wehl. Het leven der Taal. R. K. Kuipers. Armand Sas sen, met afb. Oud Holland. F. S. K. met afb. Deli Schetsen, II, Langs den Middenweg, door U. L. 2, met afb. Op post, door Karla. De stichtingen van het Snouck-von-Goo- senfonda te Enkhuizen, door P. Fran sen Jzn. met afb. Aan Jozef Israels 18241909 door Jo. de Vries, met pl. Impresai, door Christine Oude mans. Verscheidenheid: Walvisch- leer. De snelheid der aëroplanen. Feuilleton: Wat er met de „Carpa- tian' gebeurde,naar het Engelsch van Taaeel Sutphen, IV, slot. Adverten- tiën. Bijvoegsel: Prof. Dr, Th. Wilhelm Engel mann. De buitenL gezant van EEN GEMEENTE FAILLIET. In Posen is een gemeente failliet verklaard niet een alledag voorko mende gebeur ten :s. Het is de kleinste gemeente van het geheele koninkrijk Pruisen, nl. Lagiewik. Altijd was La- giewik een doodgewoon plaatsje ge weest, dat er financieel niet beter noch slechter bijstond dan het ge middelde van alle gemeenten. Maar de militaire administrate besloot tot den aanleg van het exercitieterrein van Weissenburg, hierdoor werd het lieele dorpje Choinica verslonden, be halve een leenheerlijke hoeve, welke bij de gemeente Lagiewik werd ge voegd. En die hoeve, waarvoor niets In de gemeentebelasting werd bijge dragen, bracht lang geen voordeel aan. Negen werkl-'eden van de hoeve kregen namelijk recht op een ouder domspensioen van 120 mark. Dat werd voor de kleine gemeente die geen cent van de betaalde premies had ge beurd, een jaarlijksche last van 1080 mark. En dat kon Lagiewik niet be talen. De gemeenteraad ging in be roep, maar het beroep werd afgewe zen. Daarop heeft de gemeente fail lissement aangevraagd. LANDVERHUIZERS. De ambtelijke opgaven omtrent het aantal personen, dat in het jaar 1908 uit verschillende Europeescho havens te New-York is aangekomen, wijzen een tolaalcijfer aan van 511.633, m. a. w. een millioen minder dan in 1907. Het aantal eerste klas-passagiers be droeg 84.403, dat der tweede klas-pas sagiers 117.251 en da.t der tusschen- dekspassagiers 309.979. De Norddeut- sche Lloyd vervoerde 87.046, de Cu- nardliin 79.347, de Hamburg-Amerika lijn 69.520, de White Star-lijn 61.459 personen. DE MOORDZAAK STEINHEIL. Men leest in liet Handelsblad van Antwerpen: Indien men het Journal mag geloo- ven zou de medeplichtige van Mad. Steinheil gekend zijn en streng be waakt worden. De overtuiging van de magistraten zou vaststaan sedert het laatste be zoek aan de villa van het Ronsin- straatje, waar eenige voorwerpen werden aangeslagen die later aan 't onderzoek van M. Bertillon werden onderworpen. Dit onderzoek zou voor goed de aandacht hebben gevestigd op den persoon, die Mad. Steinheil hielp oin zich van haren man en hare moeder te ontdoen. Deze medeplich tige, die Mad. Stelnhieil weigert te kennen, scheen niet te zoeken onder de bedienden van de eebtgenootep Steinheil en evenmin onder de min naars van des schilders vrouw. Geen enkele der aanbidders, zoo arm of rijk hij ook zijn mocht, zou de zelfop offering zoover hebben gedreven, van medeplichtige t« worden in dergelij ke misdaad, met het oog op een later huwelijk met Marguerite Japy. Nage noeg geruïneerd zijnde, had deze er alle belang bij de mogelijkheid voor to bereiden van ©ene solide verbinte nis toet Iemand die zeer gefortuneerd wa9, die in een© positie verkeerde om haar weer in den maatechappeJijken rang te brengen, welken zij niet ver laten wilde, ja meer nog, die haar on middellijk tot eenie der koninginnen van de Parijsch© wereld zou hebben gemaakt. Ziedaar de noodlottige ge dachte die den geest van Marguerite Japy heeft bedorven en naar de mis daad gevoerd. Die gedachte verbet haar met meer, zij kon er niet meea van slapen en herhaaldelijk, lang tot voor de vreeselijkie ontknooping van 31 Mei te komen, beging zij erge on voorzichtigheden, die hare noodlotti ge plannen dreigden te dwarsboomen In hare meest intieme omgeving maakte iemand zich daarover onge rust. Dien iemand hebben wij niet 't recht vandaag nader aan te duiden maar het zal altijd tijd genoeg zijn hem te noemen, als 't oogenblik zal gekomen zijn. Deze ving met een niet minder belanghebbend oor de grie ven en ontwerpen van Mad. Stein heil op. Van dat oogenblik mag mtón zeggen dat de noodlottige vrouw een verkleefden medewerker had gevon Jen, wiens handen in korten tijd het misdadige werk zouden uitvoeren dooi' haar op touw gezet. Want zoo Mad. Steinheil wel toestaat was eer loodelijken diran kvoor te here'den, h het thans een stellig feit dat zij de tooden niet heeft kunnen ontklecden loch ze binden, noch ze raar de ka oers der eerste verd'ep'ng brengen noch eindelijk zich alleen op het be<" vastbinden, zooals Remy Couillan' laar gevonden heeft De eerste ver klaringen van dezen getuige van he' 'erste uur, die rond half vier 's mor rans een zonderling gewoel had ge boord, hetwelk bewees dat versche- lene inbrekers in het huis heen ev veer Liepen, hebben iedereen getrof 'en, te beginnen met rechter André ie punt voor punt het onderzoek var .J, Leydet hernomen heeft. Maai loewei de ntoorderij in het begin e ru.tzag als 't werk van gemeen* uisdadigers was men toch verplicht ater teug te komen op de vreemde jii belienüige tooneelsch.kking, wielke veel meer verfijnde handen verried, Jan die van gewone moordenaars. En 't is bij 't zoeken „onder de groo- w?n" zooals Marktte Wolff altijd ge zegd heelt, dat het gerecht heeft ont dekt, dat die misdad, die de meest erschiliende drijfveeren kon hebben, noch een drama van jaloerschhe.d, noch een driftendrama is geweest, maar een dubbele moord, lang en koelbloedig voorbereid door ten min ste twee personen, gedreven door ge lijke belangen. Aan de eene het grootste deel van een reusachtig fortuin, 't welk zij meende in haar bereik te zijn, door zich te verschuilen achter die tragi sche omstandigheden. Aan den andter den medtplichlige zoo niet de voor naamste tooneelschikker een groot deel van dit fortuin, dat hem zou helpen zijn leven hierin te richten en zich te redden uit een nagenoeg hope loo ze n toestand, waaruit hij an ders alleen door zelfmoord zou kun- nten ontsnappen. Mad. Sto.nheil had niets te doen met hare dienstboden, die altijd lastig en weinig betrouw baar zijn, en van welke zij in de toe komst altijd de slavin zou zijn ge. weest; daarom ook verwijderde zij tien- twaalf dagen vóór de misdaad al de personen uit de villa, wier aan wezigheid voor haar lastig of gevaar lijk kon zijn. Punt voor punt voerde zij het programma uit, in 't geheim vastgesteld met dein medeplichtige, welke thans door hiet gerecht gekend is, hoewel men het nog niet zeggen wil, en die ook gekomen is op 't vast gestelde uur, volgens de rol die hem werd opgedragen. Maar aangezien zijn© reis van de kleine stad waar hij woont gemakke lijk zou kunnen nagegaan worden, kwam hij per automobiel naar d© rue Vaugirard, nabij het Rosinstxaatje; 't is die automobiel, welke door verschei dene getuigen is gezien in den nacht der misdaad niet verre van het huis Steinheil wachtend; 't is deze per soon, die werd gezien door Geoffroy, den schoonzoon van MariettJe Wolff, en die naa rMeg niet durfde gaan in d© villa zoolang de lamp zijner slaap kamer niet was uitgedoofd. Wij hebben er op gewezen, hoe Alexandter eai Marietta Wolff, Remy Couillard, Mad. Pré vost en zooveel anderen uit de omgeving van Mad. Steinheil, zorgvuldig bewaakt wer den door d© politie sedert de ontdek king der misdaad; die bewaking zou echter heel ander© reden hebben, wel ke met de uitvoering van den dubbe len moord niets tie doen hebben. De medeplicht:ge van Mad. Steinheil is noch een harer minnaars, noch een har er beschermers in den waren zin des woords; hij is thans het voor werp van eene bijzondere oplettend heid, en zijne aanhouding, indien zij binnenkort plaats heeft, zooals alles het doet voorzien, zal verrassing en sensatie verwekken. Financieele berichten INGEZONDEN /•n Ingezonden stukkeu, geplaatst ol niet geplaatst, wordt de kopie deuinzorder niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stolt de Kedactie zich uiet aansprakelijk. Haarlem, 30 Januari 1909. Zeergeachte Heer Peereboom. In uwe belangrijke beschouwingen omtrent de gevolgen van progressie in de gemeentelijke belastingen werd door u een punt slechts even aange roerd, dat toch niet van belang ont bloot is. Hot is de waardevermindering van de huizen, die zeer zeker te wachten is bij de toepassing van het progres sieve stelsel van belastingheffing. Van de hoogstaangeslagenen, die door de progressie het scherpst zullen worden getroffen, zijn er maar zeer weinigen., die door hun ambt of werkkring "ge dwongen zijn, om in Haarlem te blij ven wonen. Tot die weinigen behoo- ren b.v de Commissaris der Koningin de Burgemeester en nog enkele an deren. Doch bijna allen kunnen, wan neer hun, naar hunne meening, te zware lasten worden opgelegd, in de aangrenzende gemeenten met lage be lasting gaan wonen. Het gevolg zal zijn, dat de door hen bewoonde hui zen van hooge huurwaarde leeg ko- mein te staan, en óf onverhuurd blij ven, óf tot zoodanigen lageren huur prijs zullen worden aangeboden, dat zij binnen het bereik vallen van huur Iers, die slechts lagere huurprijzen :<unnen besteden. Voor de door dezen verlaten huizen geldt hetzelfde ook lie hulzen zullen in huurprijs dalen nn bereikbaar te zijn voor een opvol gende klasse van huurders. En dit taat zoo verder tot de kleine burger- •voonliuizen toe. Eene algemeene ver- aging in de huuropbrengst en dcr- talve eene algemeen© waardevermin- lering. Wel zal dan voor ieder, die jen huurhuis bewoont, een slag hui- '-en bereikbaar worden, waarvan hij inders om den huurprijs had moeten ifzien, doch dit gaat ten koste van de ngezetenen, eigenaars dei- huizen, diie .-oor een groot deel hier in den mid- lenstand gevonden worden. Hen zou lerhalve de progressie treffen, niet de huurders, die men heeft willen tref fen. Niet alleen deze ingezetenen zouden door de waardevermindering van dunne eigendommen geschaad wor den, ook de gemeente Haarlem, die als exploitant© van bouwterreinen op- reedt, zou getroffen worden. De terreinen aan de Zijlvest, de uit gestrekte gronden aan de Tempelier- straat van het „Fonds de Haas" aan- ;ekocht, zijn bestemd voor huizen van aooge huurwaarde. De onlangs aan de Tempelierstraat bij de school vol tooide perceelen hebben eene huur waarde van ruim f 800. Aan do door te trekken Van Eedenstraat zullen huizen worden gebouwd, die 1000 en meer huur doen. Zoo zijn er voor de gemeente grondprijzen te bedingen, waardoor de aankoop der gronden voor de gemeente loonend wordt. Doch dan is het allerminst in haar belang, om menschen, in staat eene flinke huursorn te besteden, van hier te verdrijven, of van Haarlem af te schrikken. Wat de gemeente eenerzijds door progressieve belastingheffing mis schien zou winnen, zou zij zeker aan den anderen kant als bouw grond-exploitant© verliezen. Het vorenstaande leidt tot dezelfde slotsom, waartoe u is gekomen dat eene progressieve belastingheffing voor onze gemeente NIET raad zaam is. Hoogachtend Uw dw. A. S. M. Voor de zeer belangrijke opmerking van den geachten inzender betuig ik h©in mijn dank. Zij vindt steun in de geschiedenis. Toen in 1894 een inkomstenbelasting met sterke degressie was ingevoerd, heeft zich een zoodanige waardever- minderin" althans huurwaardever- mindering, voorgedaan. Toen op 16 October 1898 liet toenmalig Raadslid, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré. een rede hield over de gemeentefiuaflciën, nam o. a. deel aan het debat Mr. A. C. Waller, wethouder van financiën, die o. a zeide „Komt deze stroom hier weer heen (namelijk van menschen, die zich in Haarlem zouden willen vestigen, Red.), dan worden de leegstaande huizen weer verhuurd, ten bate van de eigenaars. De huurwaarde is la ger geworden.... En zijn honderd luizen, die nu leegstaan, weer be woond, dan scheelt dit voor de stads kas 40.000." Deze woorden worden nu opnieuw actueel. J. C. P. Stoomvaartberichteu Het st. Koning Willem I arriveerde 1 Febr. van Amsterdam te Ba to via. Het st. Zaanland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 30 Jan. vuil Santos. Het st. Éemland, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos-A^res, ver trok 31 Jan. van Loixoes. Marktnieuws Sl/2 PCTS. GELDLEENING ROTTERDAM 1909. De inschrijving op deze leening, groot ƒ7 millioen, waartoe de voor-j gaande week door den Gemeenteraad van Rotterdam besloten is, zal den Oden dezer plaats hebben tot een koers van 97 1/8 te Rotterdam bij den gemeente-ontvanger en ten kan-1 tor© der Rotterd. Bank ©n te Amster- dam ten kantor© van d« Amsterdam-1 ech© Bank en de he©ren Wertheim Gompert* Het st. Bogor, van Rotterdam naar Java, arriveerde 31 Jan. te Batavia. Het st. Wilis, van Rotterdam naar Java, passeerde 30 Jan. Kaap del Armi, Het st. Rindjani, van Rotterdam n. Java, arriveerde 31 Jan. te Sout hampton. Het st. Menado, van Java naar Rot terdam, arriveerde 31 Jan. te Havre. Het st. Grotius arriveerde 1 Febr. te Amsterdam van Batavia. Het st. Madura, van Amsterdam n. Batavia,"arriveerde 29 Jan. te Sa- bang. Het st. Vondel, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 31 Jan. Perim. Het st Flores, van Amsterdam n. Baiavia, arriveerde 31 Jan. te Ant werpen. Het si. Sumatra, von Batavia naar Amsterdam, passeerde 31 Jan. Perim. Het st. Koning Willem III, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 31 Jan. te Suez. Het st. Banda, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Febr. te Suez. Heit st. Rijndam, van Rotterdam n. New-York vertrok 30 Jan., des na middags 9 uur 35 min. van Boulogne en passeerde 31 Jan., des namiddags 3 uur 25 min. Lizard. Het st. Ixion, van* Amsterdam naar Java, vertrok 31 Jan. van Liverpool. Hei st. Koning Willem II, Yan Am sterdam naar Batavia, passeerde 31 Jan. Gibraltar. Haarlem, 1 Febr. 1909. Botermarkt. Boter. Aangevoerd en verkocht 50 kg., /1.60—1.55 per kg. Biggen. Aangevoerd en verkocht 7 st., /9—/6 per st. Groentenmarkt. Bloemkool. Anneevoerd en verkocht 120 st., 0.25-/0.30. Roode Kool. Aangevoerd en ver kocht 1000, st., 0.05—0.14 per st. Witte Kool. Aangevoerd en ver kocht 62 st., 0.06-/0.11 per st. Savooiekool. Aangevoerd en ver kocht 2000 st., 0.05—0.08 pet st. Wortelen. Aangevoerd 120 hos, ver kocht 100 bos, 0.20—ƒ0.25 per bos. Staat van de aardappelen-, vruch ten- en groentenmarkt over de maand Januari 1909. Appelen. Aangevoerd 290 H.L., ver kocht 255 H.L., 5—/12. Peren. Aangevoerd 83 H.L., ver kocht 63 H.L., 5—/12. Bloemkool. Aangevoerd 666 st.,ver. kocht 650 st., f 0.15—0.30. Roodé kool. Aangevoerd 24,000 st., ei kocht 20,000 St., /0.03—/0.14. Witte kool. Aangevoerd en ver kocht 3470 st., 0.03-/0.11. Savooiekool. Aangevoerd 29000 st., verkocht 22000 st., ƒ0.03—0.08. Wortelen. Aangevoerd en verkocht 700 bos, 0.12—0.25. (Reeds gedeeltelijk in ons vorig nummer opgenomen). 389ste STAATSLOTERIJ. TREKKING VAN 1 FEBR. 5e Klasse 9e Lijst. Op onderstaande nummers ziju geen prijzen gevallen. 36 3647 6668 9490 12063 14939 13116 74 8660 672# 9491 12067 16002 18123 99 3697 6736 9609 12l28 160U5 18162 201 3601 6767 9667 12160 l5u2ü 182U2 208 3625 6769 963 L 12197 .15042 1&210 280 3637 6884 8721 122:07 15067 18236 302 3666 6924 9745 12234 15074 lb£öl 379 3679 6941 9788 12-264 16063 18261 884 3681 6983 9828 12380 15238 18292 405 3742 7005 Bb34 12386 16277 18336 4i0 3779 7054 9880 12420 15362 le366 420 3806 7066 9883 12448 16376 18376 446 8814 7106 9903 12471 16410 18412 501 8868 7114 9946 12478 16421 18417 518 3873 7123 9963 12496 15436 18447 666 8876 7138 9968 12618 16646 18467 566 3914 7170 9988 12622 15699 i84b6 607 8969 7204 9988 12660 166)4 18498 616 4080 7226 9995 12676 16622 18620 631 4180 7289 10üü8 12587 l5ö4U 1Ö5j8 680 4135 72S6 10ü2» 12589 15649 18543 706 4193 7301 10084 12601 16664 18646 763 4195 7ö06 10l07 12688 15697 18569 789 4251 7384 10181 12644 15766 18048 845 4301 7346 I0l38 12647 1&B61 18657 886 4318 7349 10l45 12667 1687S ]8768 890 4318 7360 10|60 12686 16890 18771 961 4364 7361 1Ü187 12706 16908 18785 964 4407 7869 10212 l27l2 16^64 18845 1011 4489 7381 10220 12761 16971 18B70 1081 4603 7429 10233 12874 15979 IB885 1144 4508 7483 \0252 12877 16986 18887 1260 4657 7626 10280 12897 16038 18890 1352 47l6 7634 10289 12906 16049 18906 1418 4726 7582 10297 12913 16067 1-941 1450 4731 7684 10299 12958 l6usl 18976 1468 4742 7608 10349 12968 lb093 18997 1483 4769 7624 1Ü361 18029 16109 I9lti8 1632 4848 7640 1Ü36& 18Ü30 16i83 19194 1633 4849 7740 1Ü394 130B2 16183 idzlS >651 4850 78l2 1O1O6 130ü6 16273 192*5 •575 4867 7816 10474 18183 16^88 J9285 >648 4882 7833 1U48Ö 13184 16417 19342 1654 48P& 7863 10499 13:62 16448 19346 1676 4904 7877 10612 I8i85 16496 19370 1787 4908 7892 1O&66 13243 16&19 19383 1888 4918 7903 10562 18252 16586 19397 1868 4945 7945 l0b24 18267 16561 19*97 1892 4966 7960 1Ü628 i3*96 lb&94 i9bi4 1916 4998 8009 lüb«9 13314 16606 19621 1924 6036 8051 10641 13330 16683 19640 1939 6088 8067 10666 18364 16701 19648 1948 6102 8110 1O66» 18869 16736 19664 1993 6114 8174 10681 18439 16766 i»692 2025 6228 8197 1070# 1Ü461 16769 19697 2029 6241 8212 10712 18491 167ï6 19688 2"53 6268 8213 10734 13493 16781 19667 2089 5319 8244 10751 18534 16B04 19668 2093 5824 8272 10753 18653 16814 19677 184 6338 8291 10841 18667 16u30 19687 2161 6361 8814 10864 13682 16b&4 19691 2181 5884 8381 10874 13598 16892 19699 2200 5401 8864 10909 13663 16914 19704 2251 6404 8469 10937 187)5 16%8 19786 2262 6426 84U 10951 18723 16971 19776 2268 6437 8412 ]09o6 18762 16976 19777 2262 5520 8420 10994 13774 16978 19805 2287 5683 8446 1106# 13789 17009 19815 2311 6692 8488 1UI6 18863 17037 19908 2340 66l0 8508 11172 13867 17042 19924 2356 66J9 8618 11176 13877 17052 19958 2360 6620 8648 11261 18903 17066 SOOlO 2460 6648 86&7 11316 18908 17104 20022 2576 6664 8677 11361 139i3 17196 20048 2604 5b8Q 8603 11883 13919 17198 20102 2624 6681 8613 11402 14071 17218 20|26 2060 6727 8657 11428 141U6 17228 20195 2662 6767 8661 11441 14122 17236 20208 2699 5777 8ö8> U449 14l66 17236 #0241 2704 5829 8728 U65i 14162 17240 20261 2723 5837 8818 11683 14187 17SI0 20271 2760 6866 881# 11699 14i89 17833 20431 2848 5682 8820 11603 14225 l7Sö6 20440 2849 6924 8824 11621 14228 17394 2Ü44J 2878 6937 8891 11667 14256 17446 20445 2B23 5950 8911 11677 14265 17465 20446 2980 6989 8943 11693 14273 17604 20461 2981 60*8 900» Ilb97 14338 17620 #0469 8006 62 6 9041 11724 14350 1754# 2Ü489 3029 6218 9048 11766 14886 17674 205(8 8061 6228 9084 11798 14444 17677 #0524 3056 6247 9112 11859 14489 17582 20608 3071 6269 9i46 11869 146bl rtb.O 20623 3082 6277 9177 11882 14579 17642 20634 3106 6280 #182 J1886 14629 17729 20637 3118 63I2 9216 11933 14fc66 177&7 20686 3116 6347 9246 11968 14686 17*08 20700 3120 b36fi 9248 11969 14773 17818 20722 3204 b3»8 9269 119b2 14786 17884 20757 3270 6416 #266 11985 14790 17900 2UM0 8281 6491 9293 11996 14806 l79i& 20871 88<4 6497 #312 120i8 14818 17998 2Ur88 8928 6618 9886 1*038 14833 18027 20886 8363 6627 9469 12052 14868 16068 3487 6661 9489 12055 14918 180*8 5e Klasse 8e Lijst: 1715 m.z. 1750, 8789 m.z. 8739, 14136 m.z. 15136. 16705 en 17090 m.z. met 70.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6