NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA f iteniandsch Overzicht Stadsnieuws Van 't Kantongerecht Uit de Omstreken 26a Jaargang. No. 7356 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 3 FEBKÜAEI 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB HAANDBNl Voor Haarlem1.23 Voor de dorpen ta den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.63 Afzonderlijke nummers0.02 H Göllustreerd Zondagsblad, voor Haarlema 037H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur S. (5. PEEREB00IL AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meet 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f l—elke regel meer/0.K; Reclames 30 Cent per regel By Abonnement aanzienlijk rabat Advertenties var. Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstaal 50 Cts. voor 3 plaatstagen 4 contant Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. U-lercommunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaaroe 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertcntiSn en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem !n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiienlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA,J Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DONDERDAG 4 FEBRUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Schouwburg: „De Woudkoningin," uur. ZiezooNa de bijlegging van 't ge schil tusschen Turkije en Oostenrijk- Hongarije, zal het conflict tusschen Turkije en Bulgarije ook wel spoedig tot 't verleden behooren. Dit danken we dan aan F.EN ONVERWACHTE OPLOSSING, door Rusland's bemiddeling. Uit Petersburg wordt n.l. geseind „De onmogelijkheid van een recht- etreeksch vergelijk tusschen Turkije en Bulgarije en tevens het gevang- van verder talmen inziende, heeft Russische regeering besloten haar be middeling aan te bieden, om voor beide partijen een uitweg uit de moeilijkheden be scheppen. Daar BuL garije bereid is aan Turkije 82 mil- lioeu francs schadevergoeding te be talen, biedt Rusland waaraan Turkije veel hooger bedrag schuldig js aan, de Bulgaarsche schadever goeding te vereffenen. Bulgarije zal, tegen matige rente en onder gemak kelijke voorwaarden van aflossing, een leening van niet meer dan 82 mil lioen opnemen, waarbij Rusland noch de contróle noch bijzondere waarbor gen zal eisciien. Verder heeft Rus land omdat Turkije een hooger be drag dan 82 millioen als schadever gocding eischt zich bereid ver klaard, met de Turksche regeering een transactie te sluiten tot volkomen genoegdoening aan haar vordering, hetzij door een betaling van jaarlij k- sche termijnen, hetzij door een kapi talisatie dier termijnen. De Bulgaar- sche regeering heeft in beginsel het voorstel aanvaard en hoewel van Turkije nog geen antwoord is ingeko men, meent uien toch reden te hebben om te gelooven, dat ook Turkije het Russiscne voorstel met ingenomen heid zal begroeien." In dit telegram worden vele eigen, aardige en merkwaardige dingen ge zegd. O, jawe juichen het volgaar ne toe, dat T geschil wordt geregeld, waardoor hete oorlogsgevaar verdwij nen zal, maar toch.... de gespannen toestand in den Balkan kan er niet geheel door verbannen worden !De een© qurwstie wordt opgelost, maar... een nieuwe komt er voor in de plaats! Op de handeling van Rusland is ze ker wel 't oude spreekwoord „ter willo van de smeer, likt de kat de kandeleer", van toepassing, 't Gehee ld streven van Rusland is, om den ver. loren invloed in den Balkan te her winnen en daarvoor is 't nu een schoone gelegenheid voor enkele willioenen is de. zaak beklonken We worden er allereerst aan her innerd, dat Turkije nog schuld heeft aan Rusland. Dit stamt af van deiP reeds vergeten oorlog, en als we ons niet bedriegen, moet de Turksche schatkist-houder nog ongeveer 55U millioen francs aan zijn Russisclien collega betalen. Elk jaar moet 8 inil- l'ioen afgelost worden, zoodat vol gens rekening van Bartjes nog onge veer 70 jaren met de schulddelging gemoeid zal zijn. Nu zal Rusland ook Bulgarije aan zich verplichten. Wel wordt verze kerd, dat Rusland noch contróle noch bijzondere waarborgen zal eischen, maar eik verstandig mensch kan tus schen de regels lezen, dat de Tsaar in liet vervolg voogd over Bulgarije zal zijn. Dit koopt Rusland voor een koop- Je De 82 miiioen francs moeten voor geschoten worden, doch de rente en aflossing is zeker. De overige 18 of 37 uiiliioen (,'t is onzeker' of Turkije 100 of millioen francs als schadeloos stelling heeft gevorderd) behoeven niet geleend en uitgegeven te wor den alleen zal Rusland gedurende venige jaren een verminderde uitkoe- ning van Turkije ontvangen. Bulgarije heeft het aanbod van Rus land aangenomen, 't Kon moeilijk an ders Of Turkije er genoegen mee zal nemen 't Antwoord moet nog ko men, maar reeds werd verzekerd, dat 't voorstel met ingenomenheid is be- jfroet. Eén ding staat echter vast, dat Turkije liever contant geld heeft, dan een verrekering met eigen schuld. Typisch is weer wat de Turksche grootvizier aan een journalist zei Men behoeft niet de minste bezorgd heid te koesteren, dat het optreden Van Bulgarije aanleiding zal geven tot verwikkelingen. Wij zullen bin nen zeer korten tijd tot overeenstem ming komen, maar daar nu eenmaal deneeren valt, zullen de onderhande- lingen geleid worden door de groote mogendheden (Rusland)., Stel, dat Turkije en Bulgarije met Rusland het eens worden over de schadeloosstelling, dan zijn alle quaesties nog niet van de baan, daar Turkije blijft volhouden om een deel van Roe-melië terug te ontvangen. Ook is er dan nog 't geschil met Servië. Hoe dat dan zal eindigen Misschien, dat Rusland ook iets voor de Serviërs en Montenegrijnen zal doen ook al„ter wille van de smeer...." Zeker is, dat het Pansla- visme door de aanneming der Russi- sohe voorstellen zal zegevieren, en daarom is men in Oostenrijk-Hon ga rije niet gerust en vreest de houding van Rusland.... HET RUSSISCHE POLITIE. SCHANDAAL. De directeur van politie, Lopuchin, zit nog veilig in de gevangenis.- De beschuldiging moet berusten op het feit, dat L. den agent Azef, die als spion in de revolutionaire kringen verkeerde en op eigen initiatief aan slagen beraamde, aan de revolutio nairen heeft verraden. Alle berichten behelzen de mededee. ling, dat er meer opzienbarende arres taties te wachten zijn. Dat maakt ons nieuwsgierig 1 De zaak is al in de Doema bespro ken, maar de regeering antwoordde niet op de gestelde vragen en... de zaak werd naar een commissie verwe zen 1 Naar aanleiding van Lopuchin's ar restatie komt ook weder eens het merkwaardig avontuur van zijn doch ter op het tapijt. Het meisje verdween plotseling op een avond in October, toen zij in ge zelschap van hare zuster en hare gou vernante uit den schouwburg kwam. Ondanks de nasporingen der politie, bleek zij nergens te vinden. Na een week echter ontving haar vader een brief, dat zij opgelicht was en ziek en gewond was opgesloten in een kel der van een liuis te Londen. De vader begaf zich onmiddellijk daarheen en hot meisje verscheen we der op even geheimzinnige wijze als zij verdwenen was. Er deden toen allerlei geruchten do ronde over deze zaak. Er werd ge mompeld over een liefdesavontuur, maar er werd ook beweerd, dat men h er te doen had met een wraakne ming van Russische terroristen. De bijzonderheden van deze ontvoe ring zijn echter steeds een geheim gebleven en de politie heeft nooit het huis kunnen vinden, in welks kelder liet meisje opgesloten was geweest. DE DU1TSCHE KEIZER EN HET KR U GER-TELEGRAM. Een Duitsch journalist heeft een boek over zijn keizer geschreven, waarin ook deze veel besproken zaak wordt beschreven. Volgens den schrijver Stein, medewerker van „den Deutschen" is het zenden van dat telegram geen impulsieve daad des keizers geweest, maar een wel overwogen daad van staatsbeleid, waarvoor de kanselier Hohenloheen de minister van buitenland sche za ken Von Marshall verantwoordelijk waren. Het telegram werd opgesteld door den directeur der koloniale af- deeling aan builenlandsche zaken, dr. Von Kayser. Het telegram was het antwoord op een verzoek van Transvaal, reeds we ken voor den inval ontvangendaar in werd gevraagd, hoe Duitschland en de andere mogendheden zouden handelen bij een gewapend conflict tusschen Engeland en de Bóeren-re publieken. Het antwoord, langs par ticulieren weg overgebracht» luidde: Diplomatieke ondersteuning van Duitschland is verzekerd, zoolang dit land belang heeft bij het behoud der zelfstandigheid van de Boerenre publieken. Maai' op verdere hulp van Duitschland of een der groote mo gendheden valt niet te rekenen. Dit antwoord was ie Pretoria nog niet ontvangen, toen het bericht kwam van den Jameson-inval. In het departement van buitenlandsche za ken werd toen het Kru gier-telegram opgesteld; op 3 Januari werden Ho- henlohe en Marshal] in audiëntie ontvangen en bij die gelegenheid stelde Hohenlohe voor, aan president Kruger een telegram te zenden, om hem geluk te wenschen met het af slaan van den aanval „door eigen kracht". Dit telegram moest de pil, de weigering om rechtstreeks hulp té verleenen, vergulden. De keizer maakte eenige bezwaren, doch liet zich door den kanselier overleden. Niemand voorzag toen in Duitsch land, dat dit telegram zooveel stof zou doen opwaaien en dat het jaren later nog het onderwerp van bespre- I Ben opmerkingwe kunnen de juistheid van deze lezing niet contro leeren 1 BELGIë EN DE OORLOGS GERUCHTEN. In de Kamerzitting antwoordde de minister van buitenlandsche zaken op de vraag van een afgevaardigde, „of het hem bekend was, dat oorloge geruchten tot verklaring strekten van de vaderlandslievende ongerustheid der regeering", dat de verplichting de landsverdediging te verzekeren en de neutraliteit te handhaven in geval van een conflict, een voortdurend ka rakter heeft. De gebeurtenissen, die thans zekere maatregelen wensche- lijk maken, zijn voldoende bekend en zoo dikwijls besproken door de pers in alle landen, dat het onnoodig is, die hier uiteen te zetten. JAPAN EN DE MOGENDHEDEN. Komoena, de minister van buiten landsche zaken, hield in het parle ment een rede, in welke hij uitweidde over het vredelievend karakter van de Japansche buitenlandsche politiek. Wat de Vereenigde Staten en deemi- gratie-quaestie betreft, is Japan overtuigd, dat de Vereenigde Staten geen. maatregelen zullen nemen, die zouden kunnen leiden tot internatio nale verwikkelingen. EEN VEREENIGD ZUID-AFRIKA. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de conventie besloten hoeft, dat het bondsparlement te Kaapstad zitting zal houden, maar dat Pretoria de be- stuurs-hoofdstad zal warden. HET EGYPTISCHE BESTUUR. Op de bijeenkomst van de Egypti sche Algemeene Vergadering diende een aantal leden gedrukte nota's In, waarin de instelling wordt verlangd van een Kamer van Afgevaardigden, zooals dit reeds in December door don Wetgevenden Raad was verzocht. ONTPLOFFING. Bij een ontploffing in do Shortcreek- kolenmijn, in Engeland, het eigen dom van de „Birmingham coal and iron company", werden 17 personen gedood en een groot aantal anderen gewond. CASTRO EN VENEZUELA. Onder de telegrammen vermeldden we gisteren, dat liet parket te Cara cas het onderzoek geopend heeft in een aanklacht tegen Custro. die be schuldigd wordt van poging tot moord op president Gomez. Dit telegram maakt nu wel voor goed een einde aan al do praatjes over Castro's terugkeer naar Vene zuela. Castro blijft nu in Berlijn ©n gaat naar Parijs rentenieren. Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vindon onze lezers een artikel ..A. van Rossum", in de rubriek Om Ons Heen. A. VAN ROSSUM, Directeur van do Suikerfabriek te Halfweg. (Zie Om ons He en in het 2d© blad). Kleverpark. Dezer dagen is mededeeling gedaan van aanbesteding voor stratenaanleg In 't Kleverpark. Men bericht ons, dat dit is o.a. tot verbinding van Kleverpark en Scho- terkwartier. De straat langs de Z.z. van de Huzarenkazeme, de Saenre- damstraat wordt verlengd en de Vel- serstraat, do eerst afbuigende straat van den Kleverparkweg. Op den hoek dezer verlengde straten moet de Noor- derkerk en school komen. De borin- gen daartoe hadden reeds twee win- met do regeering te Sofia niet te re- kingen en debatten zou^ uitmak em.... ters geleden plaata' KUNSTBESCHOUWING „HAERLEM". Onder het heerlijk-antieke licht van kaarsen en modera tour-lam pen is de laatste kunstbeschouwing van dozen winter gehouden. De voreeniging „Haerlem" stolt zich ten doel haar leden met de geschiedenis van Haar lem en omstreken bekend te maken en tracht dit o.m. ook te bereiksen door het houden van kunstbeschou wingen. Do hoer Do Breuk sprak een woord va nwelkom tot den heer Gon net, die als onderwerp van zijn ge- zelligen zwerftocht, ln tegenstelling niet den vorigen keer, ditmaal het hartje der stad had uitgekozen. Veel schoons hebben wij te zien ge kregen. One uitgangspunt was hiet Prinsenhof, waarvan wij het wees huis vóór de var timmering van 1815 beschouwden. Prachtige afbeeldin gen naar schilderstukken van de Bray, enz., de kindermoord te Bethle hem, nu in 't Mauritshui8, Seleucus, di© zich een oog Iaat uitsteken ter willo van zijn zoon en het kleed der weezfen, beiden nog in het Stedelijk Museum aanwezig; scherp-getroffen foto's van schilderachtige Pandhoek- jes en de verdwenen geveltjes aan het Groot-Heiligland; een schitterende col lectie Groot© Markt-gezichiten, 3 eeu wen omvattend; oude teekeningen van Voldersgracht en Nieuw L and-steeg; van 't oude klokhuis en 't hofje „de Twaalf Apostelen"; von de verdwenen „DoelmoLen" en „de Hoop". Bet was in één woord een prachtige leerrijke verzameling. Den heer Gonnet zij al le hulde gebracht! De heer De Breuk sloot de bijeen komst met een opwekkend woord tot ie aanwezigen om de vereen!ging „Haerlem" en haar streven in ruimen kring bekend te maken. Laten wij dit allen doen! Zij ver dient het! Veilingquaestie. Toen wij onlangs vermeldden, dat de heeren Hoogeveen en Boerlagen, makelaars alhier, ten aanzien van de bekende veilingquaestie door de Ka mer van toezicht in het ongelijk wa ren gesteld, is tegelijk medegedeeld, dat zij voornemens waren, zich te de zer zake te wkanden tot den Minister van Justitie. Naai' ons wordt medegedeeld, is dit bij uitvoerig request thans ge schied. Daar wij de argumenten der ge noemd© makelaars bekend kunnen achten, meenen wij met deze enkele vermelding te kunnen volstaan. CURSUS IN DE KATHOLIEKE GE LOOFS- EN ZEDENLEER. De navolgende medecteeling wordt ons ter plaatsing toegezonden: In de kathedraal St. Bavo, aan de Leidschevaart alhier, zal door den heer Wiltenborg, kapelaan, een cur sus in de Katholieke Geloofs- en Ze denleer voor katholieken en niet-ka- tholieken gratis gehouden worden. De lessen zullen aanvangen op Dins dag 9 Februari en geregeld eiken Dinsdag- en Donderdagavond van 8uur plaats hebben. Waar voor vele nobele karakters het vrije onderzoek een heerlijke weg is, ten einde hot ware en het schoone te benaderen, daar wordt hier een goede gelegenheid geboden hunne kennis te vermeerderen of hun blik te verruimen. Hierbij komt, dat hot voor niet-katholieken dikwijls moeilijk is, zich geschikte literatuur over de leer en hot wezen dor kath. kerk te ver schaffen, zoodat het niet anders dan toegejuicht kan worden, dat de deu ren dor prachtige kathedraal ontslo ten worden voor diegenen, welk© zich in genoemde materie willen verdie pen. Zooveel mogelijk zal er naar ge streefd worden de te behandelen stof voor eiken avond af te ronden tot een apart onderwerp of ten minste tot een op zichzelf staand geheel. Door het Ijs gezakt. isterenavond omstreeks 9 uur bega ven zich een 2-tal jongens, komende van de teekenschool op het ijs van den Kampersingel. Zij hadden even wel het ongeluk om er in hot midden door te zakken en riepen hard om hulp. Zij werden met behulp van den beer De Goede er uit gehaald en op een ferm pok slaag gatracteerd. Brooden Koffie. Deelnemers waren hedenmorgen 1042 kinderen en 339 volwassenen. Ingekomen giften: Bij den heer Heer M. v. Ommeren: N.N. 2.50. Bij dien Hoer A. F. H. v. d. Vaart: v. O. 2.50, opbrengst van een onder - lingen biljartwedstrijd 101.46$. Bij don heer H. van Niiei Hz.: S. C. H. 1; Mevr. E. 1, Mej. C. 2, tim merlieden iirma Beccari 1.70, afd. Zadelmakerij C.W.P. H.S.M. 2.75. Do bijdrage van ƒ2.58, die op 26 Januari vermeld stond ais afkomstig van de ketelmakerij der C. W. P., moet inderdaad opgegeven worden als te zijn ingezonden door de Wagen üchterij, Bank werker ij II en Spoor- ieggers C. W. P. Hoveniersvak. Men schrijft ons: Dinsdagavond tegen 8 uur waren in het Café Iloogerhuis vergaderd de arbeiders uit het hoveniersvak, om zoo mogelijk tot organisatie te ge raken. Daarvoor was uitgenoodigd de heer J. G. van Kessel uit Overveen, die optrad met liet onderwerp: „Organi satie waarom en hoe". Op zeer duidelijke wijze werden door hem de verschillende toestan den onder de arbeiders geschetst en hield hij een warm pleidooi voor de moderne vakorganisatie. Het gevolg van het optreden was dan ook, dat een organisatie tot stand kwam met aanvankelijk ruim 30 leden. Verbetering. De nieuw bevorderde halte-onder chef bij de E. N. E.' T. heet niet Nik, maar Nix. EEN LESJE IN 'T RECHT. In 't Schoterkwartier woont een herbergier, die wol eens zonder „ver gunning" sterken drank verkoopt misschien, dat er nog wel meer van zulke tappers wonen, maar éen stond or nu voor den magistraat. Een vrouwtje weid als getuige ge hoord, omdat ze in dit vorleidingspro- ces de Eva-rol heeft gespeeld. Haar echtvriend was jarig en dat feest moest gevierd worden, onder het ge not van een glaasje Schiedammer. Botje werd bij botje gelegd en zoo kwamen er 18 conton bij elkaar. Na dit succes werd oen fleschje opge zocht ©n de reis naar den vergun- ning-loozen herbergier aanvaard. Vrouwtje Voor 18 centen.... Herbergier lk mag 't niet verkoo- pen. Vrouwtje Ach kom, geen gekheid M'n man is jarig, we motte pret heb ben. De herbergier bezweek voor het vriendelijke aanbod, en gaf den be- geerden drank, 't Vrouwtje in d'r nopjes met liet groote feest-vooruit- zicht, snelde naar huis, maar.... daar kwam een „stille" agent, die keek onder d'r schort en constateerde een overtreding der drankwet. Nu moest het vrouwije tegen den herbergier getuigen. KantonrechterHeb je sterken drank gekocht? Vrouwtje Ja, zeker Kantonrechter Hoe weet u dat Vrouwtje Wel, ik heb 't gekocht I KantonrechterDat vraag ik niet De man had je wel water kunnen ge venHeb je uit het fleschje ge proefd Vrouwtje Nee.... KantonrechterDan zij geconsta teerd, dut je sterken drank besteld hebt, en je veronderstelt, dat die je ook gegeven is. Gelukkig kon do rechercheur onder eodo verklaren, dat hot heusch ster ke drank is geweest, want... hij had wel uit 't fleschje geproefd. Do ambtenaar van het O. M. was nu gerust, en eischte na dit officieele liewijs, tegen don herbergier 10 gul don boete of evenveel dagen liechte- nis. Op de rechterstafei stond het in be slag genomen fleschje met „de 18 centjes", 't Vrouwtje keek met jaloer- sche blikken naar dit corpus delicti, en betreurde 't zeker nu nog, dat ze op den verjaardag van d'r man geen feest heeft kunnen vieren met hot Schiedammer vocht... JACHTWETSCHENNERS. Er kwam een heele collectie stroo- pers zooals gewoonlijkAllemaal hadden zo zonder acte gejaagd en ze ker hebben ze te zamen heel wat ko nijntjes bemachtigd. Hoe moeten an ders de boeten betaald worden? pers is. dat ze met hun wildstrikken alleen konijnen, dus schadelijk ge dierte, kunnen vangen. Een fazant.... noen, dat is nog nooit gebeurd. Maar nu?.... Nu stond oen strooper terecht, omdat hij een fazant gevan gen had in een wildstrik. Kan to ii ree li ter Nu is dit fabeltje in eens do wereld uit .We hebben nu 't bewijs van do onwaarheid. Tegen dezen jachtwetschenner werd 10 gulden boete of 10 dagen hechte nis geëischt. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: L. V., te Haarlem, overtreding On gevallenwet, 20 boete of 5 dagen hechtenis. A. A. C., te Haarlem, W. F. M., C. Z., en J. G-, te Velsen, overtreding Woningwet, respectievelijk 3 boete of 3 dagen hechtenis, miet vrijspraak meerdere, 2 maal ƒ5 boete of 2 dagen hechtenis, 4 maal 3boete of 4 maal 1 d. hechtenis, en 10 boete of 3 da gen hechtenis. C. v. N. H,, te Velsen en B. G. v. W., te Haart lm, overtreding Leer plichtwet, beiden 3 boete of 3 dagen hechtenis. H. S., to Haarlem, eon trekdier on beheerd laten staan, 5 boete of 3 dagen hechtenis. E. B. en I. W., te Harlem, straat schenderij, beiden 5 boete of 3 da gen hechtenis. W. G. B. en M. v. d. B., te Haar lem, rumoer verwekken, beiden 5 boete of 3 dagen hechtenis. S. K., te Assendelft en 10 anderen, loopen op verboden grond, no. 1 3 boete of 3 dagen hechtenis, de overi gen allen 5 boete of 3 d. h. P. J. v. D., te Zandvoort, overtre ding A. P. V. Zandvoort, 1 boete of 1 dag hechtenis. F. C. B., te Haarlem, overtreding A. P. V. Haarlem, 2 boete of 1 dag hechtenis. C. H. te Velsen en J. H., te Heems kerk, loopen op den spoorweg, no. 1, 1 boete of 1 dag hechtenis, no. 2 2 boete of 1 dag hechtenis. A. M., te Haarlem, en 11 andoren, rijden zonder licht, no. 0.50 boete of 1 dag hechtenis, de overigen allen 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 15 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 3 weken hechtenis, 5 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechtenis en 2 boete of 2 dagen hechtenis. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). ZANDVOORT. De timmorman W. van Petegem, bezig met werkzaamheden te verrich ten aan een in aanbouw zijnde villa viel van don ladder waarop hij stond naar beneden en kreeg verschillende verwondingen aan het gelaat en de handen, zoodat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Donderdagavond zal in Ons Huis eene lezing worden gehouden door den heer J. Renesse, districts-schoolopzïe- ner te Arnhem, over Dr. Jan Pieter Ileije. SCHOTEN. Schoterkwartier vooruitl Zagen wij eerst onze straten hier, bij hot intreden van don dooi als Aai modderpoel; thans is het anders. He denmiddag waren 2 mannen onzer reiniging bezig met bezems, de stra ten van modder te ontdoen, maar de sproeiwagen bleef natuurlijk weg. Dit is niet zoo erg, maar wel was een veegmachine niet overbodig. Een. paard is er, en de koetsier kan 5-maal zooveel alleen doen als nu allen te zamen. Evenwel, zien wij een jaar terug, dan Is er heel wat tot stond gebracht. Raadhuis, Gasfabriek en school, en wat er nog meer in de toe komst ligt. Onze corr. schrijft: Met groot genoegen maakten wij er het vorige jaar melding van, dat de vogelhanen alhier ten doode wa ren opgeschreven en mochten zelfs uit den mond van den eigenaar verne men, dat hij vast besloten was als de huurtijd der baan om was, deze niet. Een bekende verdediging der stroo- weer in huur voor het vogelen af te

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1