NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Ja&rgsng. No. 7866 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. DONDERDAG 4 FEBRÜABI 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PHR DR'E MAANDENi Voor Haarlem 1.2C Voor de dorpen ta den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemekte)IJ3Q Franco per post door Nederland9 1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0J37H „de omstreken en franco per post s 0.45 Uitgave der Vennootscfeap Lonrens Coster. Directed? X C. PEEREB00E ADVERTENT iÊNi Van 1—5 regels 5C- Cis»: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /L—elke regel meer ƒ0.28 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ea Administratie.' Groote Houtstraat 55. iBtercommunaaü Telefoonnummer der Redactie 60C en der Administratie 724 Drukkerij; Zuider Bultenspaarcè 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames vail bulten het Arrondissement Haarlem :n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau dT vTaLTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 5 FEBRUARI. Soc. Vereeniging: „Zang en Vriend schap": Buitengewoon concert ten voordeele v. d. slachtoffers b. d. ramp in Italië, 8 uur. OM ONS HEEN No. 876. nabetrachting van den Gemeenteraad. Laat ik beginnen met mee te deolen, dat de Raad weer voltallig is. De heeren Mr. Smit en Lasschuit zijn ge ïnstalleerd, de eerste zit op de plaats van den heer Welsenaar, die nu een stoel is opgeschoven, zoodat hij den. zetel van wijlen den heer Groot heeft ingenomen ep de heer Lasschuit is te vinden op de Noordpool van den Raad, de plaats waar vroeger de heer Van Linden Tol placht te zitten. De agenda was, op één punt na, vrij onbelangrijk. Dat eene punt was de reorganisatie van het middelbaar onderwijs, waarover de debatten wer den voortgezet. Niet zonder belang stelling van buUen af, want op de publieke tribune zaten verscheidene hoorders en achter de tribune, on zichtbaar dus voor den Raad, nog «enige andere, die de minste niet waren. Of de loop van zaken hen allen wel voldaan heeft, zou ik meenea te mogen betwijfelen, maar in elk geval hebben zij kunnen waardeeren de vlotheid, waarmee hun vertegenwoor digers de zaken hebben afgedaan. Dit vond voor een groot deel zijn oorzaak hierin, da.t B. en W. sommige amendementen van de heenen Kleij- nenberg c. s. hadden overgenomen en dat andere werden ingetrokken. Ik zal den lezer niet vermoeien met al de onderdeelen na te gaan, maar alleen als hoofdpunten vermelden, dat nu in de verordening is vastgelegd het denkbeeld, om in de derde klasse van de H. B. S. eindonderwijs to doen geven, zoodat daarmee do ware, ech te, zuivere driejarige cursus in eere is hersteld. De kracht der dingen heeft dus dezen cursus niet alleen in 't leven gehouden, maar zelfs tot nieuw leven opgewekt, in weerwil van het doodvonnis, 5at eenige jonen ge leden, ten behoeve van de m. u. 1. o., over deze school, niet zonder plechtig heid, door den Raad ls gestreken. In die derde klasse zal nu ook boek houden worden onderwezen, wat bij vergissing niet in het ontwerp ver meld was. Voorts waren B. en W. de voorstel lers tegemoet gekomen in bet ondex- wijs in letterkunde en in de bezoldi ging van de directeuren van de bur ger-avondschool en den handels avondcursus. 't Ging er om, of deze heeren zouden - gesalarieerd worden met J 900, zooals B. en W. voorstel den, of met f 1000, zooats de heeren Kleijnehberg c. s. wenschten. De Raad toonde z'ich bon prince en stond het hoogste cijfer toe. Wat de overige amendementen wa ren en hoe het hun verging, mag de lezer in ons uitvoerig raadsverslag nagaan. Over een in de vorige vergadering >angenomen zaak werd heropening gevraagd van de discussies. Toen was namelijk, vóórdait vele Raadsleden het vermoedden, het besluit om den han dels-avondcursus in de nieuwe H. B. S. te vestigen, onder den hamer door gegaan. De heer Thijssen Yroeg nu heropening van de discussie en ver zocht, na veel verontschuldigingen, inHchting over de redenen, die B. en -W. genoopt hadden om die avond school juist in dat nieuwe gebouw te vestigen Omdat er nergens anders gelegen heid is, betoogde de wethouder. In de lagere scholen zijn de banken voor deze leerlingen van 14 tot 20 jaar on geschikt, het gymnasium en de H. B. S. voor meisjes zijn te klein, In de oude H. B. S. zal de burgeravond school moeten worden gehuisvest. zoo dat alleen het gebouw van de nieuwe H. B. S. aan de Zijlvest overblijft. En bovendien, voegde Mr. Thiel er aan toe, er moet blijken, dat voor deze school het beste maar nauwelijks goed genoeg is. Daarbij legde de Raad zich neer. Geen stem kwam .neer tegen de sa menvoeging, die bovendien door den wethouder op grond van nuttigheids- redenen verdedigd was, meer op. Of deze meegaandheid de autoriteiten achter de publieke tribune genoegen heeft gedaan, betwijfel ik. Er gaat een verhaal uit vroeger dagen over een soortgelijke samenvoeging van een dag- en een avondschool in één gebouw, 't Was nog onder burgemees ter Iordens. In dat schoolgebouw wa ren de banken zóó ontramponeerd, dat de aannemer van liet onderhoud de herstelling niet als gewoon onder houd verkoos te beschouwen, maar een afzonderlijke rekening inzond. Burgemeester Iordens kwam op liet (Miigïtneele denkbeeld, om die nota aan den directeur van de dagschool te zenden, met de boodschap, dat de leerlingen die extra kosten gezamen lijk moesten betaJen, daar hij er op de begrooting geen gelden voor vin den kon De directeur van de dagschool even wel nam zijn leerlingen in bescher ming en schoof de bchuld op die van de avondschool. De directeur van de avondschool, op zijn beurt, wierp het verwijt van zijn leerlingen af, betoo- gende dat het grootste kwaad geschied was met messen en dat zijn jongens geen messen hadden. Waarop de weerpartij van de dagschool betoogde, dat onder de voorgeschreven leermid delen van de avondschool dan toch een mes voorkwam. Wie het gelag ten slotte betaalde, heb 'k niet vernomen 't zal de gemeentekas wel geweest zii-n, maar diezelfde bankenhietorie heeft aanleiding gegeven tot veel on aangenaamheden en het is te hopen, dat alle leerlingen, die het nieuwe ge bouw betreden, dag- en avondleerlin gen, iin de tegenwoordige keurigheid aanleiding zullen vinden om er toe mee te werken, dat het keurig blijft. Ik heb daar wei goede hoop op zelfs de ruwste spuwt niet in een salon. Van veel beteekenis voor vele ouders is het door den Raad genomen besluit, hoewel het afgekeurd werd, dat jongens èn een dag- èn een avond school bezoeken, toe te slaan, dat de tachtig leerlingen, die nu overdag op de ambachtsschool en 's avonds op de burgeravondschool gaan, dat blij ven doen. Was die overgangsbepaling niet gemaakt, dan zouden vele ouders in moeilijkheid zijn gekomen met de opvoeding van hun kinderen, maar In de toekomst is dergelijke samenvoe ging niét meer geoorloofd. Het edelmoedige besluit van den Raad verhinderde wel een belangrijke bezuiniging op de kosten van de bur geravondschool. Zelfs heb ik hooren spreken van 4Q00 wegens tijdelijke leeraren, die men had kunnen mis sen, enz. De beer Levert kan hieruit becijferen, dat aan deze tachtig ouders elk een extra „steun" van 50 wordt verleend. Ik zeg het maar om aan te toonen, dat niemand het onderwijs van zijn kinderen ook maar in de verte betaalt. Bij de rondvraag maakten de her ren Van den Berg, Gravesteiin en De Braai opmerkingen over het wemsche- lijke resp. van een nieuw stembureau in district I, van het tegengaan van sneenwballengooien en het niet al te vlug Ijsvacan/tie geven aan de school- jeugd. De heer Middelkoop drong aan op spoedige verwarming van de Frans Hals-zaal, die dan ook werke lijk al heel langzaam gaat, en leverde een betoog over het gebeurde met het schilderij, dat don burgemeester aan leiding gaf tot geruststellende verkla ringen. Eenigszins vreemd leek mij het relaas van den heer Middelkoop over het afdruipen van de pas opge brachte vernis op het nieuwe schil derij. Een onzer is daarover bij den heer Vos, die onze schilderijen restau reert, inlichtingen gaan vragen. Deze achtte de zaak zeer eenvou dig. De vernis od liet schilderij kan itfet goloopen hebben, eenvoudig om deze reden, dat bij het regenereeren geen vernis wordt opgebracht, maar enkel de oude vernis wordt opgelost. De twee druip-plekkeu in den lin- ker-beuedemhoek van het doek zijn daar aJ sinds menschenheugenis. Een vorig restaurateur heeft den beneden kant in gekookte olie gedrenkt, en dit heeft de druip-plekken doen ont staan. De heer Vos heeft eenige jaren geleden den heer Scholten, toen pre sident van de commissie van toezicht op het museum, voorgesteld, deze olie-verdikkingen weg te nemen, maar de heer Schollen vond dat te gewaagd uit vrees voor mogelijke beschadiging van het schilderij. De heer Vos is evenwel van oordeel, dat de- wegne ming zonder schade kan geschieden. Of de oude en weer opgeloste vernis misschien kon geloopen hebben, vroe gen we den heer Vos. Neen, verzekerde hij, dat is niet mogelijk, want Dinsdag heb ik het schilderij nog gezien. Wat nu aangaat het ontstaan van een witte vlek, die is 't gevolg van het feit, dat het stuk reeds opgehangen is, vóór de regeneratie volledig had plaats gehad. Er is daarin echter niets onrustbarends gelegen, daar die regeneratie bij gunstiger temperatuur plaats heeft. Als de kachel eenmaal geplaatst is, wordt de vernis, die nu nog niet voldoende opgelost is, opge lost, en zal het schilderij op de z.g. aangetaste plek weer de kleur too nen van vroeger. Aldus de heer Vos, die als deskun dige geloofd mag worden. J. C. P. fiaitenlasidsch Overzicht HET RUSSISCHE BEMIDDELINGS VOORSTEL. Onze voorspelling komt tot in de fijnste puntjes uit I Dit is in den re gel een feit, om zich te verheugen, maar nu, jammer genoeg, niet, want 't was geen plezierige voorspelling Het mooie Russische vliegertje gaat niet op een stormvlaag heeft het „speeldingske" opgenomen en naar boneden geslingerd, waar 't nu als waardelooze rommel in een modder poel ligtDe Rus had 't toch zoo mooi voorgesteld „Turkije zal de volle schadeloosstelling van 125 millioen francs, voor 't verlies van zijn rechten op Bulgarije en Roeme- lië, krijgen (zonder één cent af te dingen en i k zal 't betalen." Later kwam evenwel de aap uit de mouw het bedrag moest gedeeltelijk verre kend worden met de oorlogsschuld, die Turkije nog aan Rusland te vol doen heeft. Dit maakte de zaak voor den Turk minder aannemelijk, want de schuld aan Rusland werd en wordt slechts afgelost, wanneer er lets in de Turksehe schatkist is overgescho ten, wat.... een zeldzaam felt is Eerst dacht de Turk minstens een 100 millioen van Bulgarije in contanten te ontvangen en bij aanneming van't Russische voorstel zal hij slechts 82 millioen in z'n hand krijgen, en het andere geld voor de schuldverreke ning... nou jadie schuld was toch nooit betaald geworden. De conclusie is dus Rusland stelt do zaakjes nu wel heel mooi voor, maarhet betaalt zich zelf uit z'n eigen zak Bovendien, de Balkancrisis zal door deze oplossing niet opgelost worden Bulgarije zal voortaan als het Russische voorstel wordt aangeno men 1 geheel onder curateele van Rusland staan. Allereerst moeten de 82 millioen francs, die Rusland con tant betaalt, door Bulgarije terugge geven wordendaar gaan misschien wel 30 of 40 jaren mee heen en al dien tijd moet de Russische bemoei ing in de geidi- en andore zaken ge doogd worden en bovendien Bulga rije moet Rusland dan eeuwig dankbaar blijven voor het geschenk van 43 millioen, die door Rusland aan Turkije worden cadeau ge_ venop papier namelijk I 't Gevolg zal zijn, dat Bulgarije .do opperheer schappij van den Sultan kwijt raakt, maareen dito belangstelling van den Russischen Tsaar er voor In de plaats krijgt waarvoor nog 82 mil lioen betaald moet worden Rusland heeft een handige» zet op het politieke schaakbord willen doen. Wanneer zijn aanbod wordt aange nomen, zal Bulgarije voor de Panglo. vische wereld gewonnen zijndan zullen de Bulgaren het heilige Rus land in zijn Balkan-politiek door dik en dun moeten volgen, want-.... de schuld en de dankbaarheid eischen dit! Daarom is 't te begrijpen, dat het Russische voorstel in de Germaan- sche wereld alles behalve sympathiek ontvangen is. In Oostenrijk-Honga- rije klaagt men feteen en been zul len de Bulgaren de vijanden van 't Panslavisme, zich nu aan Rusland overgeven, en hun beproefden vriend in-nood verlaten Neen, dat kan, dat mag niet 1 In Duitschland steunt men natuur lijk de agitatie van den bondgenoot, 't O.-H. rijk. En Frankrijk? Deze Russische bondgenoot is ook niet met 't mooie plannetje ingenomen, want de 82 mil lioen francs, die Rusland contant aan Turkije zou moeten betalen, dienen... door Frankrijk voorgeschoten te wor den Alen moet nooit aan iemands portemonnaie komen.... En Engeland Dit houdt zich stil da houding zal wellicht door den ver deren loop der zaken bepaald worden; voorloopig afwachten We verwachten dan ook geen aan neming van het Russische voorstel, 't Is heel eigenaardig, dat Turkije nu In eens wel weer met Bulgarije wil onderhandelen en nu geen 125, maar slechts iUÜ millioen eischt. Wie zal den strijd winnen de Slaaf of de Germaan? DE SERVISCHE KROONPRINS GEWOND. Is de oorlog dan al begonnen Neen, gelukkig, zooveir is 't nog niet gekomen. Integendeel, de Serviers houden zich in de laatste dagen wat rustiger vermoedelijk omdat ook voor hen een Russisch bemiddelings voorstel is toegezegd De kroonprins, die altijd nog al wild is, reed met z'n auto tegen een telegraafpaal, waarbij de tuf-tuf aan gruzelementen en de kroonprins ge wond werd. HET BOEK OVER KEIZER WILHELM. Onze collega Adolph Stein heeft in z'n boek over zijn Keizer vele eigen aardigheden geschreven, 't Is een echt stuk keizer-verdediging en -ver heerlijking, zooals 'i ook slechts van een redacteur van het pang. Germa nistische blad „Der Deutschen" ver wacht kon worden. Eenige echte staaltjes van dit ge schrijf. Er is indertijd geklaagd over een zonderlinge rede, die Wilhelm ge houden heeft bij het bezoek van den Koning van Spanje. Collega Stein verhaalt hoe die rede voering in de wereld kwam „Een half uur voor de aankomst van den Koning aan het station ont ving een geheimraad in het departe ment van buitenlandsche zaken het bevel van de Rijkskanselarij„Wij hebben de redevoering vergeten spoedig een redevoering klaar ma ken 1" De geheimraad zette zich aan den arbeid en schreef er "op los. Tijd om het speechje dooi' te zien en te corri- gaaren was er niet. Het manuscript word doorgezonden. De Keizer trok een lang gezicht toen bij bet kunst werk kreeg. Maar hij slikte het, als zoo menig ander, las het een paar maal door en daar hij een geheugen heeft als een knijptang, hield hij, als improviseerend de redevoering." Nog een staaltje „Ware hij (de Keizer) niet geboren als prins Willi elm, maar had hij zijn loopbaan begonnen als de kadet Schuitze, dan zou hij met onfeilbare zekerheid geëindigd zijn als Excel lentie von Schultze en waarschijnlijk zelfs als generaal-veldmaarschalk." Dit is byeantinisme in optima for mal Gisteren schreven we al iets over de uitlegging van Stein over het be roemde en beruchte telegram van Wilhelm aan Kruger. Hij vertelde zie je, Wilhelm was tegen dit tele gram, maar de rijkskanselier en de minister wilden liet, en toen heeft hij maar toegegeven.... We plaatsten achter dit verhaal al dadelijk een vraagteeken. 't Verwon dert ons dan ook heelemaai niet in enkele Duitsche bladen te lezen, dat Stein's verklaring een geschied- varvalsohing is. De Keizer heeft 't te legram zoo uit eigen initiatief laten opstellen en toen heeft de minister 1 nog een beetje verzwakt... Dit klinkt wat anders 1 HET RUSSISCHE POL1TIE- SCHANDAAL. De omvang Yan dit schandaal neemt alle uren toe I De zonderlinge dubbelganger Azef iiad de hand in alle aanslagen en complotten. Nu wordt 't ook al aan hem geweien, dat hij de leiding had in het complot te gen den gewezen minister Dournowo, waarvan Tatiana Leontlef de uitvoer ster en de ongelukkige Franscheren tenier Muller het slachtoffer was. Azof had nl. aan de Russische politie beloofd een aanslag op den oud-minis ter te zullen verijdelen. De uitvoering van dien aanslag was door de revolu- tionnoire partij aan Tatiana opge dragen. Maar Azef wist het vertrou wen te winnen van een vriend van den oud-minister en werd door dezen op de hoogte gehouden van diens reisplannen, waardoor hij het zoo kon inrichten, dat Tatiana Leontief door het reyolutionnaire comité naar Interlaken werd gezonden, acht da gen nadat Dournowo die plaast had verlaten. Het ongeluk wilde, dat het dweep zieke meisje in het. hotel den heer Mul ler ontmoette, die ongelukkigerwijs eenigszins geleek op het haar toege wezen slachtoffer en dien zij toen, zondor eerst nader naar zijn identi teit te informceren, doodschoot. Azef zette aanslagen op touw. maar zooals uit het vorenstaande blijkt, wist hij ze ook te verijdelen. Zeker is evenwel, dat hij meer aan slagen heeft doen gelukken dan mis lukken 1 RUMOER IN DE OOSTENRIJKSCHE KAMER. Het ministerie heeft ingediend een wetsontwerp, betreffende het ge bruik dor talen in Bohemen, evenals het antwoord op de bestuurspolitiek, waarbij Boliemen verdeeld wordt in Duitsoh, Tsjechisch of gemengd grondgebied. Di de redevoering, welke de minis ter hierbij liield, zeide hij Het is noodzakelijk, dat men wete, of de na- i'onaliteitenstrijd in Bohemen zal blijven voortduren als een chronische ziekte of dat het mogelijk is tot een vredesverdrag te komen met mede werking van de verschillende partij en. Toen zou de bespreking aanvan gen. Let welz o uwant zoover is 't niet gekomen. De T8jcchisch-radica!e afgevaar digden verzetten zich tegen de on middellijke bespreking van de re- geeringsverkla ring, da ai' zij vreesden dat tijdeng die bespreking het voorstel zou worden gedaan om de wetsont werpen, naar de regeering terug te zenden, zonder ze in eerste lezing te beliandeleu. Zij maakten daarom tot i uur zonder ophouden een helsch le ven, waarbij zij zich bedienden van... ratels, accordeons, pistons en metalen fluitjes, zoodat een bespreking onmo gelijk was en Je president de zitting moest opheffen. Later hebben ze evenwel stilte be loofd DUITSCHLAND EN VENEZUELA. De Duitsche gezant Von Secken- dorff en de Venezolaansche minister van buitenlandsche zaken Guinant bebben een vriendschaps-, handels- en scheepvaartverdrag tusschen Duitschland en Venezuela geteekend. Hot verdrag bevat de bepaling, dat Duitschland op den voet der meest begunstigde natie zal worden behan deld. D© onderhandelingen hebben 10 ja ren geduurd, maar nu zet Venezuela ook spoed achter de zaken 1 CHINEESGHE MYSTERIëN Onmiddellijk na den dood van kei zer Kwang Sioe en de keizerin-we duwe deed liet gerucht de ronde, dat er in het keizerlijk paleis het een en ander moest zijn voorgevallen, wat het daglicht niet kon zien. Eerst heette liet, dat beiden geen natuurlijken dood zouden zijn ge storven, toen weer dat de keizer zou zijn vermoord; c-n nu beweert zekere Frans Mury in de Parijsche „Revue" het naadje van de kous te weten Wijlen keizer Kwang Sioe zou, op last van de keizerin-weduwe, zelf moord hebben gepleegd. Na do zitting van den Staatsraad van 12 November, waarin prins Poe Yi ais troonsopvülger was aangewe zen, zou in een „onder-onsje" tus schen de keizerin-weduwe, die haar einde voelde naderen, Yoean Sji Kai, prins Tsing en den hoofdeunuch van het paleis zijn besloten, dat Kwang Sioe zijn tante niet mocht overleven, en dus maar dadelijk het tijdelijke met het eeuwige moest verwisselen. De hoofdeunuch had Kwang Sioe daarop 's morgens twee opiumgillen en een zijden koord gebracht, met de mededeelüig, dat, indien hij 's mid dags nog in leven zou zijn, hij met het zijden koord zou worden wurgd.... Toen de hoofdeunuch 's midags te rug kwam waren de opium pillen ver. dwenen en lag de keizer reeds op het uiterste. Eindelijk was de dood Inge- treden en nu meènde de keizer in-we duwe ook gerust te kunnen sterven. Aldus luidt het verhaal... Maar of 't waar ls Stadsnieuws „KUNST DOOR OEFENING".- Bovengenoemd mannenkoor, di recteur de heer Carel Phlippeau gaf gisterenavond in de Soc. Vereeniging een concert, en hetzij meteen gezegd, een goed geslaagd coaicert. Het koor toch, dat het programma opende met het zeer schoone „Mijn Ilof" van Ph. Loots en Zondagswijding van Fr^ Abt, zong beschaafd en goed genuan ceerd en mocht met deze nummers groot succes behalen. Verder zorng het koor nog „Lentelied" van Ver hulst, Zondag op het Meer, van G. A. Hein ze en „De liefste plek" van Joh. H. Loser. Mocht het opvallen dat af en toe de uitspraak wat minder ge lukkig was, dit werd vergeten door het zeer muzikale, dat de heer Phlip peau in de verschillende nummers weet te leggen. Het komt ons trou wens voor, dat de heer Phlippeau een bij uitstek goed zangdirecteur is. De solisten, mej. G. E. Jacobs, so praan, Amsterdam, en mej. Nelly van" Ooy, viool, Haarlem, gaven naar hun vermogen, hun resp. voordrach ten. Mej. Jacobs, in den aanvang een' weinig, wat men noemt, „onder den indruk", begon allengs haar slem- middelen te beheerschen, zóó zelfs dat zij in het tweede deel zooveel suc ces had, dat zij tot een toegiftje ge dwongen werd. Mej. Van Ooy, ver raste ons met een mooie losse streek en krachtigen toon. De keuze van hiet Schüler-concert van Seitz in plaats van Mozart's So nate No. 1. mocht goed bedoeld zijn, voor een concert waarop de violiste soliste optreedt en niet als leer linge, zijn deze concerten o. L niet geschikt. In het tweede deel van het programma waarin zij Romanze van S vend sen en Canzona van Böhm speelde, vermocht zij dan ook zeker door haar goed geschoold, doch nog niet expressief spel, het talrijke pu- bliek ten zeerste te boeien. Nog zij gemeld, dat de heer P. van Cittert beide dames uitstekend begeleidde. K. NIET NA VOLGENS WAARD. Op eenige bijzondere scholen hier ter stede is een geldinzameling ge houden voor het huldeblijk, dat aan de Koningin zal aangeboden worden. O. i. is dit niet de manier om het geld voor het Kooiinginne-geschenk njeen te krijgen. In de eerste plaats behoort een dergelijk huldeblijk ge heel bekostigd te worden uit vrijwil lige bijdragen. Een geldinzameling hoeft, altijd iets gedwongens, en voor al op een school, daar de ouders voor 't meerendeel niet voor elkaar willen onderdoen. Verplaatsing. Zooals uit achterstaande adverten tie blijkt, zullen de gebr. P. en J. Schuuring, heeren- en dameskleerma kers, Zaterdag hunne zaak verplaat sen naai' de Kamperetraat no. 8. Slecht begin. Tegen een knaapje van twaalf jaar is rechtsingang verleend wegens her haalde diefstallen. Dat belooft weinig goeds. WELDADIGHEIDSCONCERT „ZANG EN VRIENDSCHAP". Naar men ons mededeelt is Z. K. H. Prins Hendrik, die een uitnoodi- ging voor bovengenoemd concert ont vangen had, verhinderd te komen. Wij kunnen niet nalaten deze uitvoe ring, ten bate van de noodlijdende slachtoffers van de verschrikkelijke ramp in Italië, nog eens warm aan te bevelen. Dat „Zang en Vriendschap" succes van haar edel pogen hebbe! Verloren. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een ceintuur met vergulden gesp, en van het verliezen van een bankbiljet groot 10. N. O. G. Wij gaven in 't laatst van t vorig jaar eon verslag van liet bezoek van een gezelschap anderwijzers(essen) uit de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap aan de suikerfabriek te Half weg. Zaterdagavond vergadert de af- deeling 't Nut. Dan zal onze stad genoot de heer C. H. Geevers spreken over suikerfabrikatie. Tevens heeft verkiezing plaats voor 't hoofdbestuur {vacature Laban). Candidaten zijn de heeren Branden burg van Rotterdam en E kering yan 's-Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1