HAARLEM'S DAGBLAD. TW™.e^. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON De Rooöe Pimpernel HAARLEM'S A' CAPPELLA KOOR. Een koor dat er wezen mag. Dit was mijn eerste indruk, toen „Haarlem's L Cappella Koor", onder leiding van den heer K. H. Kerkhof f, Dinsdag avond in de Vereenigtng zijn concert opende met een zeer verdienstelijke uitvoering van Mozart's „Ave verum" Dat klonk heel beschaafd en de into natie-moeilijkheden in het middenge deelte werden zeer wel overwonnen. De belofte, die hierin lag voor den verderen avond, werd weliswaar niet geheel vervuld want Löwe's „In der Mar>enkirche" was, vooral in de te nor-partij, niot mooi van klank mijn „In Spec'ulo" ofschoon het koor met de techniek gonoegzaam vertrouwd bleek mist in da twee laatste strophen den adel van opvat ting, die zoo'n gevaarlijk nauw ver band houdt met den totaal-indruk maar in „Panis Angelicus'' gaf het koor toch weêr veel goeds heit daar opvolgende „Barcarola" van George Boijerle was misschien wel het glans punt cler koor-praestatie en het heel geestig voorgedragen, door v. Tette rode bewerkte,oude lied „Des Win ters als het reghent" had een succès, dat tot een her haling noopte. Alles te zamen genomen, mag ge zegd worden, dat het koor zich van gunstige zijde heeft doen kennen. Maar liet artistiek zwaartepunt dei- uitvoering lag toch \n het solo-gedeel te. Solisten namelijk waren mej. Her mine Scholten, alt-zangeres, en de heer Gh. Blazer, violoncellist; bege leidster, mej. Fr. Sterk. Deze. drie kunstvaardige stadgenoo- ten hebben hun toehoorders die zoo ongeveer de geheelo Vereeniging-zaal vulden genotrijke oogenblikken be zorgd. Mejuffrouw SchoLten, de slagvaar dige plaatsvervangster van den door ongesteldheid verhinderden tenorzan ger Jac. v. Kempen, gaf een program ma van Duitsche en Hollandsche lie deren, waarin zoowel haar klank- en omvangrijke stem als haar artistieke opvatting een dankbare taak vond. Schubert's „Aufenthalt" voortreffe lijk gezongen„Die Krahe" we'nig minder voortreffelijk.... maar wie zal behalve misschien Ludwig W'üll- ner de ware uitdrukking weton te leggen in die snerpende slotregels „Krahe, lass mich endlich seh'n Treue bis zum Grabe Dan „Ueber Nacht" van Hugo Wolf eon indrukwekkend lied, door de zangeres al had zij ook in de twee de strophe wat meer licht kunnen brengen waar «en warm gevoeld. Uitmuntend begrepen ook die som bere, maar van veel talent getuigende compositie van Hem-iette J. v. d. Brandei er „Der Gast". Een woord van dank mag ik hier wel tusschen voegen voor mijn prach tig gezongen kinderlied „Wie en dan nog even melding maken van de hartelijke toejuichingen, die der zan geres gewerden na haar slotnummer „Wat zou dat zijn van Zweers. De heer Blazer deed allereerst zijn meesterlijk spel waardeeren in de „Variations Symphoniques" van Boéllmann. Warmer en zangeriger j nog klonk zijn instrument in het Ada gio van Bargiel, en met Popper's Ta- ranteLle bracht hij zijn publiek ge woon in extase. Om het weer te kal- meeren gaf hij toen als bisnummer de wel heel zoetelijke, maar zoo deli caat gespeeld toch zeer genietbare „Berceuse" van Godord. Beide solisten deden de vaardige aocompagnatrice in hun groot succès deel en. Wat niet meer dan billijk waswant mejuffrouw Sterk heeft zich in aanmerking genomen de moeilijkheden, speciaal aan het bege leiden van violoncel-soli verbonden zeer lofwaardig van haar taak ge kweten. PHILIP LOOTS. HAARLEMSCHE BACIIVEREENI- GING. Op Dinsdag 9 Februari, ter gelegen heid van het 4de :oncert der Haar lem sche. Bachvereeniging. zal de vio liste mej. Stefi Gey'er ten gehoore brengen Concert (op. 28) van C. Gold- mark, en Rondo, van A. Vieuxtemps, begeleid door het orkest van het Con certgebouw te Amsterdam, welk or kest ook Symphonie No. 4 en Muzfek voor Shakespeare's „A Midsummêr- nightsdream", beide van F. Mendels- fiolm-Barthoidy, zal uitvoeren. G e v. V o o r w. Een lorgnet in étui, bij G. J. Born, Rollandstraat 23. Een zilveren armband, aan het po litiebureau. Een Iersche setter, bij Kroon, te Heemstede. Een meöaljon waarin 2 portretten, bij C. Boeree, Spaarnwouderstr. 126. Een jongenspet, bij G. Thuis, Gier straat il. Een portemonnaie inh. geld, bij J. de Loor, Spaarne 48. Een paar sokken, bij J. Duk, We verstraat 6. Een gouden broche, bij A. Calandt, Z. B. Spaarne 24 G. Een blauw koralen armband, bij A. Fige, Voortlngstraat 20. Een broche, bij M. Smit, Gen. Cron- jéstraat 12 rood. Een armband, bij C. Kneteman, Kleverparkweg 66. Een taschje, waarin geld, bij C. J. M. v. Breugel, Ursulastr. 6. Een zilveren broche, bij A. Koomen Grebbestraat 38. Een sleutel, aan het politiebureau. Een broche, bij G. Pörtzgen, Kruis straat 4. Een kinderschoen, bij M. IIuls- bosoh, Sophiaplein 22. Een dekseltje van een gouden mo daljon, bij A. Vrugt, Eendrachtstraat 32. Een grijs-witte doek. bij P. Kees- j man, Kaniperlaan 12 C. Een zijden damesportemonnaie, in houdende geld, bij J. v. d. Zalm, Le'd- sehestraat 91. Een wollen want; bij W. va.n Eek hout, Kerkstraut 20. Eeat defecte rijwiellanitaarn, bij W. Theunissen, Gr. Heiligland 4. Een medaillon, waarin 3 portretten, bij M. Komelaar, Leidschezijslraat 2. Een wit paard (hit), bij Reins, Rid derstraat. Ter navolging. Do heei- Philip de Vries, vruchten- handelaar, Gierstraat 73, heeft het aardige denkbeeld gehad, om gedu rende één week 5 van zijne ver diensten af te staan aan het Lighol- fonds. In de afgelóopen week van 2431 Januari j.l. werd de kas van dat fonds daardoor verrijkt met een gift van 3.85 en het Lighalfondsbe- stuur brengt hem voor zijn loffelijk blijk van belangstelling liartelijken dank. Haail. Olie. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuten van de naamlooze vennootschap: Oprechte Haarlemmer Oliefabriek (voorheen onder de firma G. de Koning Tilly), te Haarlem. Technisch bureau. De Staatscourant bevat de statuten van de naaml. vennootschap Tech nisch Bureau voorheen J. Roosen, te Haarlem. Het doel der vennootschap is: het voortzetten van de zaken, tot heden gedreven door Johannes Anthonius Roosen, onder de benaming: Electro Technisch Installatiebureau J. Roo sen, te Haarlem en Leiden, zijnde het vervaardigen en plaatsen van elec trisch e en allé andere technische in- stallatiën, het verhuren en in bruik leen geven van dezelve, het drijven van handel voor eigen rekening, het waarnemen van agenturen op het ge bied dei' machine- en electrotechniek, alles in den meest uitgebreiden zin. Het kapitaal der vennootschap wordt aanvankelijk bepaald op ƒ50.000 verdeeld in 500 aandeelen van 100 elk. Bij het verlijden der akt)e zijn ge plaatst 125 aandeelen van ƒ100 elk. HET NOORDZEE-KANAAL. Het Ned. Zeewezen schrijft Het jaar 1908 is voor de scheep vaart door het Noordzcekanaal in vele opzichten een belangrijk jaar ge weest. Ten eerste door het gereedkomen der kanaalverlichting langs hot ka naal van IJ muiden tot nabij de hout haven te Amsterdam, waar de boei- verlichting op het kanaal begint, en ten tweede door de uitdieping van den vaargeul tot 10.30 M.N. A. -P., waardoor bij normalen waterstand een diepte wordt verkregen van 9.80 Meter. Na de opruiming der oude bruggen met hare nauwe doorvaartopeningen en de vervanging daarvan door de twee groote spoorwegbruggen met een doorvaartbreedte van 55 M., is met bovengenoemde verbeteringen de kroon op het werk gezet en zijn alle belemmeringen voor een geregelde vaart, zoowel bij dag als bij nacht uit den weg geruimd. Voordat het kanaal tot zijn tegen woordige diepte was gebracht, kon den slechts schepen met een diepgang van ten hoogste 80 d.M. bij norrr\alen waterstand opvaren slechts bij hoo- geren waterstand van iets meer diep gang, terwijl het nu mogelijk is, dat schepen met een diepgang van 92 d.M. of ruim 30 Eng. voet bij norma len. waterstand Amsterdam kunnen bereiken, welke diepgang neg kan stijgen tot 93 en 94 d.M. bij hoogeren waterstand. Waar nu nog in 1907 slechts één schip van meer dan 80 d.M., namelijk 81 d.M. naar Amster dam opstoomde, voeren in 1908 zan der eenige stoornis door het kanaal 2- stoomschepen met 86 d.M. diepgang 1 met S4 d.M. en 2 met 81 d.M. Welke groote verbeteringen door betere bruggen, kanaal verlichting en uitdieping werden verkregen, kan blijken uit het volgende. Voorheen werd bij nacht, dat wil zeggen na zonsondergang, nagenoeg uitsluitend gevaren door de zooge naamde weekbooten dat zijn de vas te booten op Londen, Huil, Leitli, Goole, enz. Toe® de doorvaartwijdto der brug- gen grooter was geworden en de vaar geul dieper, volgden ook andere en grooteire booten, doch zoolang de ka- naalverlichting niet brandde, maak ten, nai met donker geschut te zijn, nog vele groote booten vast, om eerst den volgenden morgen met daglicht de reis te vervolgen. Dit komt nu niet meer óf slechts hoogst zelden voor gewoonlijk alleen bii vliegend storm weer, dikken mist of om bijzondere redenen. Door al deze verbeteringen is inzonderheid de nachtvaalt niet alleen veel regelmatiger, doch ook veel veiliger geworden. Het sterkst spreekt dit. uit de be cijfering, dat sinds 1905, toen slechts 27 pet. van het aantal zeeschepen bii nacht voer, dit percentage in 1908 ge stegen is tod 43 pet. een belangrijke toename dus. Behalve de aanvaring bij dikken mist tusschen de passagiersbooter „Mercurius" en „Dolfiju", die nog al materieele schade veroorzaakte, kwa men in de laatste paar jaren geen aanvaringen van heieekenis voor. Als gevolg van al deze aangebrach te verbeteringen werd ook de snel heid, waarmede het kanaal bevaren mag worden, belangrijk uitgebreid. Voorheen toch mochten stoomvaar* tuigen met meer dan 2 M. diepgang slechts 150 M. per minuut afleggen. Stoomvaartuigen met niet meer dan 2 M. diepgang 200 M. en stoom vaartuigen met wiet meer dan 1.50 M. diepgang 250 M. Thans mogen do stoomvaartuigen een snelheid per minuut bereiken van 175 M. voor stoomvaartuigen met een dtepgang van 6 M. en meer 200 M. bij. een diepgang van meer dan 4 M., doch minder dan 6 M. en 250 meter voor stoomvaertuigen van 4 M. en m'r.cLer diepgang. De grootste snelheid waarmede ge sleept mag worden, bedraagt na de kanaaiverlichting, zoowel bij dag als bij nacht, 150 M. per minuutvoor heen was dit bij nacht slechts 100 M. IIMUIDEN. De Staatscourant bevat de statuten van de naamL vennootschap: Stoom- visscherij-Maatschappij „Gloria", te IJmuiden. Het doel van de vennootschap is de uitoefening van de zeevisscherij, de verkoop van de aangevoerde visch, en alles wat verder tot het bedrijf be hoort, maar met dien verstande, dat de vennootschap nooit meer mag be zitten dan één trawler. Hét kapitaal bedraagt 84.000, en is verdeeld in 84 aandeelen, elk van f 1000. Het kapitaal is geheel ge plaatst en volgestort. Als volstorting hunner aandeelen wordt door de heeren Florence Mary Smith en Mieeuwenoord ingebracht de stoomtrawler Gloria. BEVERWIJK. Op aansporing van de afdeeling Beverwijk der Nederlandsche Veree- niging tot Bevordering van Zondags- ust beeft een aantal predikanten en geestelijken in Kennemierland zich verbonden om op Zondag 14 dezer van den kansel tot de gemeente te spreken over de waarde van Zon dagsrust en Zondagsheiliging. VELSEN. DE GASKWESTIE IN DEN RAAD. Voor de Velsenaren een goed nieuws: De Gasfabriek komt er. Na vele uren vergaderen is er gisteren docu* den raad toe besloten. Na een lijdensgeschiedenis van 8 jaren Is men eindelijk tot een resul taat gekomen. Maar tot het laatste hebben de gasmannen en de anti- gas mannen een hardnekkige® strijd gestreden. Eigenlijk ging de strijd tusschen meer dan twee partijen. Er waren raadsleden, d;e nu dadelijk eeii gemeentelijke gasfabriek wilden houwen, zonder meer; er waren die van een gasfabriek zonder daar aan vastgekoppelde waterleiding niets wilden hooren; er waren er, die een gasfabriek wilden in particulier be heers anderen weer wenschten een paciitcontract; nog weer anderen ver langden de zaak nog eens aan te hou den, omdat men van de deskundige wel ramingen, doch geen volledige plannen had, en de rest eindelijk meende, dat men aan het electrisch licht van de K. E. M. voldoende had- Echter werd gister den grooten strijd gestreden tusschen degenen, die nu dadelijk tot oprichting eener eigen fabriek wilden overgaan en de heeren, die nog eens hij de conces sionarissen voor particuliere pachtcontracts! ij ke fabrieken wilden informeerön. In dezen, kamp trokken de groote lijnen wethouder Netscher en de heer Vermeulen. Evenwel, de beraadslagingen wer den geopend door den heer Falk, die weten wilde, waarom men nu de wa terleidingkwestie scheidde van het gasvraagstuk. Z. i. waren die twee onafscheidenlijk; en als 't er op aan kwam, was er meer behoefte aan wa ter dan aan gas, vooral te IJmuiden. Daarover kon alleen in besloten vergadering mededeelingen g worden. Zooals reeds gemeld, hebben B. en W. niet Haarlem onderhandeld over waterlevering. Wethouder Net scher trachtte de geheime vergadering nog te voorkomen, door de toezeg ging te doen, dat er wel water komen zal; maar 't bleek, dat een gedeelte der raadsleden minder op de hoogte an deze kwestie was, dan een ander deel. Daarom ging men in besloten vergadering om inlichtingen te ge ven. Na de pauze kwamen de beraad slagingen eerst in vollen gang. 't Begon met eenige opmerkingen van den heer Van Tuylï, die 't af schrijvingspercentage van 1 pet. op 't buizennet te gering en het honora rium van den deskundige, den heer Cramer uit Den Haag f 8800 te hoog vond. Bovendien had men het uitgebrachte rapport nog wel eens mogen laten con troleeren. Dat was te Schoten e® Heemstede ook gebeurd. De voorzitter achtte dit laatste ech ter niet noodig, omdat men vertrou wen moest stellen in de deskundigen. De heer Netscher deelde in ant woord op een andere opmerking Yan den heer Van Tuyll mee, dat men la ter in de practijk wel zal zien of het meer gewenscht is electrisch licht voor straatverlichting te behouden. Men zal niet zoo dwaas zijn, het electrisch licht weg te doen, als het meer gewenscht blijkt te zijn dan gas voor de straatverlichting. De heer Netscher vertelde voorts, dat de heer Vendeloo, dte eigenaar van den grond voor de fabriek be stemd, dezen wil afstaan voor /9100, in plaats van 9600. De heer Falk bracht tegen de op merking over de straatverlichting in, dat de K. E. M. misschien later niet geneigd is, de straatverlichting weer op zich te nemen, als zij die eenmaal kwijt is. De heer Netscher gaf als zijn mee ning te kennen, dat z. 1. de K. E. M. niet zal overlijden, als de gasfabriek geopend wordt. Er is naast de behoef te aan electrisch licht, ook behoefte aan gaslicht. De heer Van Tuyll meent echter te weten, dat de K. E. M. van de straat verlichting af wil, daar die te kost baar blijkt. Is zij die dus eenmaal kwijt, dan zal zij de straatverlichting niet meer op zich nemen. De heer Vermeulen ging nu de ge schiedenis der zaak na en betoogde, dat degenen, die eerst gestemd had den. voor een eigen gasfabriek de vrijheid hadden op hun stem terug te komen, daar zij daaraan uitdrukke lijk de voorwaarde verbonden had den, dat de eerst gemaakte becijferin gen waar zouden blijken te _zijn. Nu in 't rapport van den heer Cra mer de cijfers 1 1/2 maal zoo hoog w; ren als in 't rapport van den hee: Van Rossum—du Chattel, meende spr. dat 't goed was de zaak nog eens terdege te bezien. Het licht van de K. E. M. was lil den laatsten tijd vri; constant en niet duur. Ieder kon dat betalen, meende spr Over de becijferingen sprekende, merkte hij op, dat de kosten voor aanleg van straatverlichting door gas 120 pCt. grooter zijn, dan die van electrisch licht. Voorts wees hij ernstige fouten j.n d© rapporten, waar door deze voor Item onbetrouwbaar aren. Ook wees hij er op, dat de fabriek een zwaren strijd zou hebben te voe ren met de K. E. M., die de slechte jaren te boven is, en bovendien een particuliere enderneming, die dus goedkooper kan gedreven worden. Spr. wil <vel een gasfabriek, maar dan een met zoo min mogelijk risico voor de gemeente. Thans kan men trachten be tem concessievoorwaarden te krijgen van do K. E. M., die be reid is de aanlegkosten te laten beta len op dezelfde wijze als dat geschied bij inuntgas, ul. door een geringe prijsver hooging van den geleverden stroom. Dan kan men ook nog eens onderhandelen met de Duitsche con cessie-aanvragers en al die plannen vergelijken met die voor een eigen fabriek. De hoer Van Rijn, zich aanslui tende bij het betoog van dén héér Vermeulen, achtte een pachtcon tract 't meest gewenscht. Hij meende voorts dat do plaats aan 't Kanaal niet zeer geschikt is. De Voorzitter merkte echter op, da! dit laatste wel 't geval is, er kan in 't Kanaal een aanlegsteiger gemaakt wordendaartoe gaf die Waterstaat reeds verlof. Terugkomende op ce waterleidingsplannen, deelde hij ook mede, dat deze ten spoedigste zullen afgehandeld worden. De heer Brok vestigde er nu do aandacht op, dat men nu niet langer moest treuzelen, door do laksche houding van den raad heeft de K. E. M. geprofiteerd en is de kwade jaren te boven gekomen. Wat de electrici- teit betreft, deze is niet geschikt voor koken en verwarmendat is gas wel. Sp.r. vindt 't ook jammer, dat men nu niet meteen een waterleiding kan krijgen, maar acht 't onverstan dig niets te nemen, als men niet al lee krijgen kan. De hoer Netscher den heer Vermeu len beantwoordende, wil thans ook niet langer dralen. Als men nu weer aanhoudt, dan is de gunstige kans voor de gasfabriek voorbij want de K. E. M. wint dan steeds aan kracht. Er zijn honderdon, zegt spr., die tiu' wachten op net oesluit van den Ra a a om te beslissen over eiectriciteit te nemen of petroleum te behouden. Houdt men do zaak thans weer aan, dan zullen deze menschen maar tot eiectriciteit besluiten. Spr. geeft dan ook in overweging aan degenen, die aanhouding willen, nu maar ineens het gasvoorstel af te stemmen. Draait men nu nog, na 8 jaren van voorbe reiding, dan kan spr. er niet voor in- ■taan, dat hij later nog zijn stem zal kunnen geven aan een gasfabriek. De heer Netscher komt er voorts te gen op. dat de „heeren van de rech terzijde" steeds een platonische liefde koesteren, voor den kleinen man, maai' die liefde nooit in daden uitten. Hier, met de gasvoorstellen, meent spr., kan men de belangen der min der bedeelden behartigen. De heer Vermeulen kwam begon dit. laatste verwijt neg eens breedvoerig op. Do reden van sprekers aarzeling is juist daarin gelegen, dat spr. niet roekeloos met de belastingpenningen der burgerij wil omspringen, omdat hij de exploitatie eener gemeente- gasfabriek nog gewaagd vindt. Spr. uerhaalt nog eenshij wil zelfs mee werken tot het totstand komen eener fabriek maai' met zoo weinig mo gelijk risico voor de gemeente. Toen na eenig heen- en weergepraat werd ei' ge sten id oVer een voorstel- Vermeulen tot aanhouding der zaak. Dit voorstel werd verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen waren de hee. ren Schuytenmaker, Brok, Uyten- daal, Netscher, Van der Does, J. E. Mulder en Zegel. (De heeren Van Splunter en Boekel ware nufwezig). Daarna kwam het volgende voorstel van B. en W. in stemming B. en W. stellen voor op te richten een gasfabriek met een voortbreng- vermogen aanvankelijk van 565.000 .V13. tot een maximum van 2 millioen M3. De oprichtingskosten bedragen 326.000 186.300 voor de fabriek 118.800 voor het buizennet11.700 voor 310 straatlantarens en 9800 voor 910 particuliere aansluitingen. De exploitatiekosten worden gerekend up een jaar-uitgaaf van 59.210, bij een jaar-inkomst van ƒ60.915. De aankoop an grond bedraagt 9100. Dit voorstel werd thans aangeno men met 7 tegen 6 stemmen. De tegen stemmers bij het voorstel tot aanhou ding stemden thans vóór. Verder was er in deze zitting wei nig belangrijks. Aangegaan werd een geldleen ing van ƒ23.000, waaronder 8800 voor liet honorarium van den heer Cramer. Dit werd over het alge meen zeer hoog geachtmaar bleek do gangbare prijs be zijn (1 1/2 pet. van de oprichtingskosten). Ook werd nog aangenomen in tweo- le lezing de verordening op den Hoofdei ij kén Omslag, waarbij het percentage is bepaald op 3 pet. in- plaats 2.9 pet. Do inkomens van geringer bedrag zullen nu afgerond worden naar be neden met 25 op 50 en grootere in komens met 100. Dit achtten de heeren Netscher en Brok wel een onbillijkheid tegenover de niüulorge goeden maar moeilijk heden van administratieven aard maakten toch eon dergelijke regeling gewenscht. HOFBERICHTEN. De Prins der Nederlanden is uit Duitschland in de residentie terug gekeerd. EERSTE KAMER. Nadat gisteren de heer Van Nierop zijn financieel© beschouwingen had geëindigd met een beroep on denood- zakelijkheid .van staatshulp aan do noodlijdende gemeenten, en "nadat de lieer Franssen de uitspraali had be twist, dat het Kabinet „in onvoor zichtigheid geboren" was. kwam Mi nister Hcemskek aan het woord, ah eroerst ter kenschetsing van het po- 'itiek standpunt van dit Kabinet, dat het zijn plicht had geacht op te tre den, een slaJidpuut, dat geheel over- •enkwam met dat der vorige „Chris telijke" Kabinetten. Dat standpunt oracht mede om God te beschouwen als de bron van alle macht en alle recht en op dien basis berustte de coa litie, die dan ook vooreerst niet moest verbroken worden. Aan ouder- doms- en invaliditeitsverzekering werd gewerkt. Wat de gemeente- financicn betrof, was de Minister niet bij machte al zijn denkbeelden als üd der Staatscommissie uit te werkenhij hoopte voorstellen te doen tot uitbreiding van het belas tinggebied der gemeenten en duurde dat te lang, dan moesten de hulpbe hoevende gemeenten op andere wijze worden bijgesprongen. De stijging der uitgaven was het gevolg van toe nemende behoeften. Minister Kolkman, die nu het re- geeringsantwoord vervolgde, betoogde dan ook, dat men met bezuiniging geen tekort van 9 millioen kon dek ken daarvoor was versterking der middelen noodig. Ook tariefherzie ning moest er komende Minister zou dat protectionistisch „vergif waarvan de heer Van Nierop sprak) evenwei zoo toedienen, dat het volk er geen schade van ondervond en zelfs niet onpasselijk werd. Minister Regout, die een weemoede ge hulde bracht aan zijn voorganger, verdedigde de invoering der come mercieele boekhouding bij de poste rijen en telegrafie. Heden 11 uur voortzetting. EERSTE KAMER. REGRER1NGSANTWOORDEN. Li zijne Memorie van Antwoord be tuigt de m'nister van Oorlog zijne er kentelijkheid voor de verzekering van vertrouwen i,i en van instemming met ziin beleid, door vele leden uitgespro ken dankbaar aanvaardt hij de hul de, hem gebracht voor de tödiige open legging zijner toekomstplannen. De minister zet uiteen, dat de onge>- lijkheid tusschen hen die wel en die met voor don dienst werden aangewe zen, onafhankelijk is van het insti tuut der loting. Door aan hen, die niet voor den dienst met de wapenen wor den aangewezen, bepaalde verplich tingen op te leggen, ware eenieer- mate tegemoet te komen aan bedoelde onbillijkheid. De wijze waarop de mi nister zich voorstelt een en ander te regelen, zal mede blijken, wanneer de uitgewerkte plannen betreffende le- gerhervórming aan de Staten-Gene- raad zullen zijn overgelegd. Ten aan- Naar het Engelsch door Barones Orczy. 70) Verdoofd van lichamelijke pijn, had zij nog geestkracht genoeg om zich den vollen omvang vo.n dit verschrik kelijk ultimatum, dat hij haar voor oogen hield, voor te stellen een ulti matum, tienduizend maal beangsti gender en afschuwelijker, dan dat waarvoor hij haar In dien noodiotti- gen nacht op het bal gesteld had. Ditmaal beteekende het, dat zij moest zwijgen en toelaten, dat de achtgenoot, dien zij zoozeer vereerde, onbewust zijn dood tegemoet ging, of dat zij door te trachten hem een waarschuwend woordje toe te voegen, dat misschien toch onopgemerkt zou blijven, stellig het sein zou geven voor den dood van haar eigen broeder en dien van drie andere niiets kwaads vermoedende menschen. Zij kon Chauvelin niet zien, maar zij kon bijna voelen, hoe die scherpe, bleelie oogen kwaadaardig op haar hulpelooze gestalte gevestigd waren, en zijn haastige, fluisterende woor den bereikten haar oor, als het dood vonnis van haar laatste zwakke, kwij nende hoop. Neen, schoone dame, voegde hij er beleefd bij, u heeft voor niemand andera belangstelling behalve voor St. Just, en alios wat u te doen heeft om voor zijn veiligheid te zorgen, is te blijven waar u is, en u sflil te hou den. Mijn mannen hebben nauwkeu rige orders hem in alle opzichten te sparen. En wat dien geheimzinnige® Rooden Pimpernel betreft, wat is hij voor u Geloof mij, geen waarschu wing van uw kant zou hem nog met eenige mogelijkheid kunnen redden. Bn nu, lieve da.me, laat mij nu dit onaangenaam verband van uw mond afnemen. U ziet wel, dat ik u valko ven vrij wil laten in uw keus. Marguerite zat daar in de duister nis, die haar als met een lijkkleed omringde, ten prooi aan allerlei ge dachten, die haar de slapen deden kloppen, de zenuwen verlamden en het lichaam ongevoelig maakten. Van waar zij zat kon zij de zee niet zien, maar zij hoorde het voortdurend zuchten van den opkomenden vloed, dat sprak van haar vervlogen hoop, van verloren liefde, van den echtge noot, dien zij zelf verraden en den dood tegemoet gevoerd had. Chauvelin nam den doek van. haar mond weg. Zeker schreeuwde zij ntetop dat oogenhlik zou zij de kracht niet gehad hebben iets anders te doen dan zich overeind te houden en haarzelf tot denken te dwingen. O, denken denkon denken 1 wat zij doen zou. De tijd ging voorbij in deze afschuwelijke stilte kon zij niet zeggen hoe snel of hoe langzaam zij hoorde niets of zag niets zij voelde het- zachte herfstwindje niet, gekruid door den geur van het zilte zeewater zij hoorde niet meer het gefluister van de golven of hot vallen van een steen langs de helling van de rotsen. Steeds meer kwam haar de geheele toestand onwerkelijk voor. Het was toch onmogelijk, dat zij, Marguerite Blakeney, de koningin der Londen- sche samenleving, 'n werkelijkheid midden in den hucht hier zou zitten op dit eenzame stukje kust naast haar doodelijksten vijand en o 1 het was niet mogelijk, dat ergens niet veel honderd voet misschien van de plaats af waar zij stond, de man, dien zij eens had geminacht, maar die haar nu ieder oogenblik dierbaarder werd het was niot mogelijk, dat HIJ nu onbewust zijn verderf tegemoet liep, terwijl zij niets deed om tem be red den. Waarom zag zij geen kans, zoo te schreeuwen, dat het van den een en kant van de kust naar den anderen weerklonk, en hem waarschuwende, om op zijn voetstappen terug te kee- ren, daar hier de dood hem waohtte Eens of tweemaal stond zij op het pun£ om als' bij Instinct te 6chreeu wen maar toen stond voor haar oogen het moeilijke alternatiefhaar broeder en die drie mannen voor haar oogen doodgeschoten op haar bevelzij hun moordenaar. O 1 die vijand in menschengedaante, daar vlak naast haar, kende de men schel ij ke de vrouwelijke ziel zoo goed. Hij had zoo weloverdacht op haar gevoed gewerkt. Hij had zelfs haar gedachten aan banden gelegd. Zij kon dat sein niei geven want zij was zwak, en zij was een vrouw. Hoe kon zij maken, dat Armand voor haar oogen wea*d doodgeschoten, dat zijn bloed over haar hoofd kwam, dat hij stierf misschien met een vloek voor haai* op zijn lippen En dan de vader van de kleine Suzanne, ook hij, een oud man I en de anderen 1 o 1 het was alles te erg, te verschrik kelijk. Wachten wachten I wachten hoe lang De vroege morgenuren kwa^ men nader, maar toch begon hert nog niet te schemeren de zee ging voort met haar melancholiek gefluister het herfstbrtesje zuchtte zachtjes de een zame kust was stil als het 'Taf. Plotseling klonk van niet verre een vroolijk gezang op krachtigen toon God save the King HOOFDSTUK XXX. Marguerite's klopr>end hart scheen stil te slaan. Zij voelde meer da o rij hoorde, hoe de mannen, die op wacht i stonden, zich tot oen strijd gereed maakten. Zij voelde, dat zii met het zwaard in de hand zaten, gereed om hun slachtoffer te bespringen. D8 stem kwam nader en nader; in de onmetelijke uitgestrektheid van deze eenzame rotsen, met het fluiste ren van de zee daar beneden, was het onmogelijk te zeggen, hoe dichtbij of hoe ver af, of van welken liarit die vroolijke zanger kwam, die biddend zong,'dat zijn Koning gered mocht worden,terwijl hij 2elf in zoo'n doo- delijk gevaar verkeerde. In 't begin nog zwak, werd de stem langzamerhand al luider en luider zoo nu en dan scheen een stukje steen, los te raken onder oen stevigen stap van den zanger on »*olde dan naar be neden langs de rotsen. Terwijl Marguerite dat hoorde, had zij een gewaarwording, of zij liet niet zou overleven, als die zanger ge vat werd. Zij hoorde duidelijk vlak bij zich het tikken van lvet geweer van Des- gas Neen neen 1 neen 1 neen O, dat j mag nietDan moest het bloed van Armand maar over haar hoofd ko men dan maar gebrandmerkt als zijn moordenaar Laat zelfs hij, dien zij beminde, haar verachten en ver vloeken om die reden, maar Percy moest gered worden, wat het ook Tooge kosten 1 Met een wilden kreet sprong zij overeind en snelde om de rots heen, waartegen zij geleund had, zij zag de kleine roode lichtstreep door de reten van de hutzij vloog er heen en viel tegen de houten wanden aan, waar tegen zij in bijna krankzinnige opge wondenheid met gebalde vuistdh be gon te hameien, terwijl zij riep Armand 1 Armand Geef vuur je leider '9 nabij Hij komt Hij is verraden 1 Armand 1 Armand I Geef vuur Zij werd gegrepen en op den grond geworpen. Daar lag zij half verdoofd, maar toch nog zacht kermend Percy, mijn echtgenoot, vlucht, om mijnentwille Armand I Armand waarom geef je geen vuur Stop die vrouw den mond, siste Chauvelin, die de grootste moeite had haar niet te slaan. Er werd iets over haar gelaat ge worpen, zij kon niet ademhalen, en zweeg nu. De vroolijke zanger zweeg ook, zon der twijfel door de luide kreten van Marguerite voor het naderend gevaar gewaarschuwd. De mannen waren te voorschijn ge komen, toen de hartbrekende kreten van de arme vrouw over de rotsen weerklonken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5