Koloniën %ieft van de Thistverdeaigmg tol de tntiutfetar in geen enkel opzicht de 'juiste maat uit het oog verliezen. In (afwachting dat de voorstellen dien aangaande do Sfhten-Generaal zullen ]berelken, werd en wordt het mogelij ke gedaan om in den toestand ver be ttering che brengen. Zoo is reeds sedert ©enigen tijd te Neuzen een kruit- en munitie-depót aanwezig en ©en deta chement vesting-artillerie gelegerd, terwijl aldaar eerlang eene goheele compagnie van dat wapen ln garni zoen tal zijn. Tot dusverre is inzake de hoogere bevelvoering niet gestuit op ernstige of overwegende bezwaren. De minister deelt de meening, dat het instituut der viermaanders in den ibestaanden vorm uit onze wetgeving 'behoort te verdwiinen. De oefeningen, die tin Drente gehou den worden ter bevordering van de be wegingsspelen onder de jeugd, zijn, Uit den aard der zaak, geheel vrij van elk militair karakter, zoodat hier be zwaarlijk van het houden van voor oefeningen van militairen aard in de scholen gesproken kan worden. VESTINGBEGROOTINO. In zijn Memorie van Antwoord be- 1 treffende de begrooting van uitgaven ten behoede van de voltooiing van het vestingstelsel, dienst 1909, zegt de minister var Oorlog, dat wanneer jaarlijks ongeveer f 1.000.000 aan de Stelling van Amsterdam wordt be steed, de voltooiing daarvan nog ruim 7 jaar zal duren. Thane is voor die voltooiing f 731.900 aangevraagd. De minister betwist, dat het meer aan beveling zou verdienen om althans één der fronten van de Stelling zoo spoedig mogelijk af te werken, dan [nu eens in het eene, dan weder im het Andore gedeelte der Stelling te wer ken. Het lfiigt toch niet in de bedoe ling, om in zeer korten tijd de krlng- etelling af te werken. En daarom moeten eerst die werken onder han den worden genomen, welke gewich tige accessen afsluiten, of op meer blootgestelde punten zijn gelegen. LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Bijkens de Memorie van Antwoord Is de regeering voornemens de in het rapport der commissie, benoemd om -maatregelen aan te geven tot bestrij ding van de nonvlinderplaag, aanbe volen bestrijdingsmiddelen spoedig en leer krachtig toe te passen. Nederland zal, overeenkomstig het advies der betrekkelijke commissie op de Brusselsche tentoonstelling ineen eigen gebouw tentoonstellen. Een ontwerp van wet inzake de ziekteverzekering is ln voorberei ding. Een gedeelte der lasten dier verze kering zal gedragen worden door de verzekerden, terwijl de ziekteverzeke ring de werkgevers voor een deel zal ontlasten van de kosten der Ongeval lenverzekering, vermits de schade loosstelling over den eersten tijd na het ongeval niet langer ten laste der Rijksverzekeringsbank zal komen. Ten aanzien van de Ongevallenwet deelt de minister mede, dat een wets ontwerp, waarvan de strekking is de vervolging van werkgevers die nala tig zijn in de betaling der premiën, gemakkelijker te maken, spoedig de Tweede Kamer zal bereiken. VERBETERING DER POSITIE VAN HET KADER. Dat men eerst tot invoering van het capitulantenstel9el behoort over te gaan en dat men eerst daarna eene herziening der soldij regeling zou kunnen ter hand nemen, wordt door den minister van oorlog geens zins toegegeven. GENERAAL A. I. M. C. BARON DE POSSON. Te Wiesbaden is overleden de ge- pensionneerde generaal-majoor A. I. M. C. baron de Posson, indertijd dienstdoend adjudant van Koning Willem III en stalmeester. Na zijn pensionneering was hij adjudant en buitengewoon kamerheer van de Ko ningin. De Koning eerde baron De Posson als een zijner trouwste diena ren. DE LIMBURGSCHE VERKIE ZINGEN. Naar de „L. K." meldt, is door deen minister van justitie een voorloopig onderzoek bevolen naar de feiten, welke zich bij de laatste verkiezingen voor de Prov. Staten van Limburg hebben voorgedaan in de districten Gulpen en Meerssen. EEN VERZOEK AFGEWEZEN. Een Hollandschie familie uit een Geldersche gemeente had aangebo den een kind aan te nemen, dat door de ramp in Zuid-ItaliS ouderloos was geworden. De Italiaansche regeering wenscht echter van deze en dergelij ke aanbiedingen geen gebruik te ma ken. ONEERLIJKE DIENSTBODE. De politie te Nijmegen heeft naar Amsterdam overgebracht een vijftien jarig meisje, dait van den heer B., al daar, bij wien zij dienstbode, was, i 1200 had ontvreemd. Zij werd te Nijmegen door de re cherche aangehouden bij een bios coop-voorstelling, waar hare hande lingen bewezen, dat zij over een rui me beurs beschikte. Zij was nog in het bezit van ruim J 1080, meeren- deels bankpapier. In een volksloge ment had zij verschillende gouden en zilveren s:eraden en nieuwe klee- dingstukken geborgen, welke zij te Amsterdam en Nijmegen had gekocht. STAATSPENSIONEERING. Men meldt uit Hoorn Pogingen worden aangewend door de af deel in gen Deemster, Purmerend en Edam van den Bond voor Slnats- pensionneering om een bijeenkomst te beleggen in een der hoofdplualsen van het district Hoorn, waartoe de verschillende candidaten voor de aan staande Kamerverkiezing in dit dis trict zullen worden uitgenoodigd, om hun meening kenbaar te maken be- fc-ef feilde de ouderdoms ver zekering. Deb&t zal niet worde® loegéawtafi, doch de meeningen van de candida ten zullen zoo ruim mogelijk worden verspreid. De Bond telt in het district Hoorn 1200 leden, behalve die, welke ln plaatsen wonen, waar geen afdeeling bestaat DRANKACCIJNS. Het hoofdbestuur van de NederL Onderwijzers Propaganda Club voor drankbestrijding heeft besloten een adres te richten aan de Tweede Ka mer, me» het verzoek, niet in te gaan op 't voorstel der regeering tot ver hoog Ing van den accijns op het ge distilleerd. CENTRAAL COMITé VAN ANTI- REV. KIESVEREENIGINGEN. Vrijdag 5 Februari komt het Cen traal Comité van Anti-revolutionnaire Kiesvereenigingen hijeen, ter voorbe reiding van de komende generale ver kiezingen. C, Stand.") JHR. Mr. Dr. C. L. DE JONGE. De 26-jarige attaché bij het Neder- landscb gezantschap te Tanger jhr. mr. dr. C. L. de Jonge (met verlof in Den Haag) is daar overleden. KAMERVERKIEZINGEN. Voor de vergadering der N. Vrijzin nige Kiesverreeniging 'e-Gravenhage, die Maandagavond 8 dezer in Eten Haag gehouden wordt, ie aan de orde gesteld de bespreking vai. deD be schrijvingsbrief van de op 27 Februari te houden algemeent vergadering van de Liberale Unie, lie vattende 't voor stel tot vaststelling van een program van actie voor de Juni-verkiezingen. Het hoofdbestuur van 's-Gravenha- ge stelt voor aan de twee punten al gemeen kiesrecht en ouderdomsverze- kering, toe te voegen lo. hervorming van hei defensie wezen in de richting van een volks leger 2o. krachtige handhaving en be scherming van het beginsel der neu trale openbare school. DE TWIST IN DE S. D. A. P. In ons blad van 29 Januari j.L is medegedeeLa, dat de Tribune-groep nog vóór het a_s. buitengewone con gres der S. D. A. P. zou vergaderen, ten einde haar houding vast te stel len. Naar wij vernemen heeft deze ver gadering jL Zondag te Amsterdam plaats gehad, op denzelfden dag dus als de „partij-conferentie". Het re sultaat der besprekingen was het be sluit om de Tribune, het orgaan der Marxisten als zelfstandig blad te doen voortbestaan. Ondanks dit besluit, dat afwijkt van de ter „partij-conferentie" ge uite wenschen in zake opheffing der Tribune als zelfstandig orgaan, acht uien ln beide kampen van Marxisten en revisionisten het vinden van een modus vivendi niet uitgesloten. (Hbld.) ONGELUKKEN. Een petroleumventer te Winters wijk vond men doodelijk aan hoofd, artnen, beenen en borst gekwetst op den weg in de buurtschap Zwolle (gem. Groenlo) liggen. Hij werd ter stond naai het ziekenhuis te Groenlo vervoerd, doch men vreest voor zijn leven. Wat de oorzaak van dit ongeluk is, kon men niet gewaar worden. Vermoedelijk beeft de man op den gladden weg het paard bij de teugels geleid, is echter uitgegleden en toen moet het paard op hem getrapt hieb- Te Wee re (N.-H.) is gisteren een 16- jarige zoon van J. Pluijster door het ijs gezakt en verdronken. Te Breda zijn twee jongens van 16 en 18 jaren, die zich nog op het ijs van de Singelgracht der Militaire Academie waagden, daar doorgezakt en verdronken. IN HECHTENIS GENOMEN.' Ten postkantore te Assen zijn on regelmatigheden in de administratie ontdekt. In verband hiermede is een commies-titulair der posterijen en te legraph ie, die een diensttijd van meer dan 25 jaar achter den rug heeft, in hechtenis genomen. Hij was geregeld werkzaam aan de afdeeling postwis sels en qui tan ties. Er is een bedrag van ongeveer 700 verduisterd. (Hbld.) „RECHT EN PLICHT". De Anti Sociaal Democratische Bond van Nederlandscli Spoorwegpersoneel „Recht en Plicht" heeft te Utrecht zijne jaarlijksche Bondsvergadering gehouden. Blijkens de uitgebrachte verslagen is er, wat de geldmiddelen van den Bond betreft, een voordeelig saldo van f 56, terwijl het Fonds „Vrouw en kind" over het afgeloopen jaar een tekort van ruim ':00 heeft Besloten werd, dat de jaarlijksche feestvergadering op Hemelvaartsdag te Utrecht zal plaats vinden en daar aan verbonden zal worden een bezoek aan liet standbeeld van Schaepman te Rijsenburg, een van de mede-oprich ters van „Recht en Plicht". Het oude bondsbestuur werd her kozen in de redactie van het orgaan werd als verantwoordelijk redacteur, in plaats van den lieer Roels, de heer Westers benoemd. LIMBURGSCHE FRANS. Hennanus Leenders, de beruchte en gevaarlijke Liniburgsche dief, die uit i het krankzinnigengesticht te Venray i wist te ontvluchten, vertoeft thans I toMoresnet. Hij moet er gastvrij- i heid genieten van een ouden kennis, een zekeren M-, die jaren geleden in een dorp, onder den rook van Maas tricht, een volkslogement exploiteer- de, waar destijds Leenders véél ver blijf hield. Naar dat logement, onder Heer gelegen, richtte Leenders dan ook eenigen tijd geleden zijn schre de» hél logwsah* t» cog, üéch heeft thans ©en anderen eigenaar. Leenders moet ook twee dagen ge logeerd hebben te Gulpen, in een bij de poütle en Justitie niet bijster hoog aangeschreven volkslogement. De po litie, die van het verblijf van Leen ders aldaar op de hoogte werd gesteld kwam te laat om hem te arresteeren. Zoo heeft Heren an ue Leenders al ste lende heel Limburg doorgetrokken, om tn het „neutrale" Moresnet zich veilig te wanen. l.C.") DIENSTPLICHT DER VROUW. Mei-rouw W. Wynaendte Francketn. Dyeerinck zal in eene vergadering der Delftsche Studenten-Debatlngs- club de volgende stellingen verde digen I. Tegenover maatschappelijke vrouwon-r echten staan maat schappelijke vrouwenplichtenrede lijkerwijze brengen de eerstgenoem de de laatstgenoemde met zich. II. Het verdient aanbeveling onder die pllchtten ook een algemeenen vrouwendlenstplicht op te nemen. III. Deze diende zich niet te bepalen tot een Roode Kruis-dienst, zooals ge neraal Staal dien voorstaat, maar zich ook uit te strekken tot vrouwen-, zuigelingen- en ziekenverpleging, kinderverzorging en hulp in de huis houding. IV. Zóó opgevat zal een dergelijke algemeen© dienstplicht de vrouw der lagere klasse ten goede komen als verlichting na arbeid, de hoogere als werkzaam middel ter karaktervor ming en opleiding tot degelijke staatsburgeressen. V. Middellijk en onmiddellijk zou ook de gemeenschap hierbij gebaat zijn en het ware dus gewenscht, dat de Staat een onderzoek in die rich ting ter hand nam. DAPPERE DAAD. Men meldt uit Amersfoort aan de „N. Crt." Zaterdagavond werd hier een dap pere daad verricht door den agent van politie Van Amerongen. Een knaapje zakte door het ijs in de Amersfoori/sche Beek, nabij het poli tiebureau. Twee agenten begaven zich op het ijs, zakten er eveneens door, maar konden het ventje niet grijpen, daar deze door den stroom werd meegesleurd en onder het ijs schoot. Het kereltje dreef een tien a vijftien meter voort. Opeens meende men hem te zien en op dat oogenhiik deed «ie agent Van Amerongen een forscnen sprong dicht bij de plaats, waar men den drenkeling meende te bespeuren. Hij mocht de voldoening smaken in de ontstane opening het ventje bij de kleeren te grijpen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het politiebureau gebracht, waai de adjuncbmspecteur Seeuwen na langdurige toepassing van de kunst matige ademhaling er eindelijk in slaagde de levensgeesten op te wek ken. VERGADERINGBLOESEM. „Als we nu niet spoedig beslissen, mijne heeren. dan hebben we geen vleesoh en geen visch Als we er nu nog gras over laten groeien, mijne heeren, dan hebben we dan hebben we... karnemelk 1" Ter zelfde vergadering: „Als ik onzen voorzitter aanzie, mijne heeren, dan moet ik altijd den ken aan die Sphinx, die daar ergens in Egypte moet zitten. Want je kunt hem maar niet uit zijn buisje krij gen I" (Hbld.) AFSCHRIJVEN VAN KIESPIJN. Uit Nieuw-Dordreoht wordt aan de „Ass. Ct." gemeld Hij had kiespijn, een kwaal, gelijk bekend, geenszins gevaarlijk, maar toch recht vervelend en lastig. Alle huismiddeltjes aangewend, doch geen resultaat"t knaagde en plaagde dag in, dag uit Geen beter raad dan hem laten „afschrijven". Daarom naar den man, die dat geheime middel kent. Hij is thuis en verklaart zich be reid zijn evanmensch een weldaad te bewijzen. Hij neemt een stukje papier en maakt daarop eenige teekens, ru nenschrift gelijk. Onderwijl heeft de patiënt een draad door 't oog eener naald gestoken en deze ontvangt nu het papiertje met let geheimzinnig schrift De draad wordt er door ge haald, do naald er in gewH#:©kl en nu met het losse eind der draad stevig omwonden. Dat alles doet de patiënt. Nu vat de wonderdoener het pakje met een lang of ander voorwerp aan met de handen mag niet en brengt het op een plaats, waar het pakje door niemand gevonden kan worden. En nu is het zeker, dat de lijder van zijn kwelling wordt verlost, want de naald zal vergaan en de zie ke kies houdt daarmee gelijken tred. Ze is „afgeschreven", wordt ver klaard, engenezing staat vast. VERROLD. Het groots houten gebouw van de R. K. Volksbond te Lisse is op zijn nieuwe plaats aangekomen. Het is gelukt om het over te rollen naar liet nieuwe terrein. Wat zeker hier bij een handig stuk werk genoemd mag worden, is dat men het ook vol gens het plan een kwart cirkel heeft gedraaid, het front staat nu naar een anderen kant. Het werk duurde ongeveer 14 dagen. SCHEEPSONGEVAL. Toen de motorboot „Ameland II" Maandag de aanlegplaats te Holwerd zou verlaten, om den terugtocht naar het eiland te aanvaarden, weigerde de machine plotseling te werken. Wind en golven hadden nu vrij spel en dre ven de boot weldra op den Oosterpol der-zeedijk, waar zij vost bieef zitten en de passagiers ongehinderd aan land konden komen. De „Ameland I" zal voorloopig in den dienst voor zien. STAATSPENSIONNEERING. Het hoofdbestuur van den Botnd voor Staatepensionneering zal aan de voorloopige Kamercandidaten een vra genl ijst zenden, om te onderzoeken of zij de voorkeur geven aan de Duiit- sche verzekering of aan het Engel sche of Deensche stelsel. UURAcAO IN 1908. De Curacaoache Ct. schrijft f Wat is het jaar dat heden eindigt, voor ons eilandje geweest In alle opzichten «en slecht laar. De oogst was mislukt, de handel kwijnde, de scheepvaart stond stil. Gdffergd en geplaagd door Castro, heeft het zwaar moeten lijden. Alle bronnen van inkomsten waren opge droogd; alle standen hadden over de slechte tijden te klagende planters van de aanhoudende droogte, de eige naren der zoutpaniien van gebrek aan afzet van hun product, de kooplieden van gemis aan koopera, de arbeiden de klassen van gebrek aan werk. Het was een droevig jaar voor Cu rasao. In de laatste weken is er wat hoop voor de toekomst- De wending in de houding van Ve nezuela tegenover ons eiland en de Nederlandsche regeering, tengevolge van den val van Castro, opent voor Curagao het verkeer met Venezuela, en maakt het opnieuw tot de haven van overscheping van goederen en producten naar en van de Westelijke havens dier republiekde milde re gens in de laatste weken openen het vooruitzicht op een goeden oogst ln de eerste maanden van het nieuwe jaar. GOUVERNEUR SWART, De luit.-kolonel Swart, gouverneur van Atjeh is door den legercomman dant voor bevordering ongeschikt verklaard. Hij Is benoemd tot civiel gezaghebber en heeft een militair ge zaghebber naast zich gekregen. Aan de juistheid van dit bericht, meldt die N. Ct. behoeft niet meer ge twijfeld te worden; reeds vóór twee maanden werden in Indische krin gen brieven van Java ontvangen, waarin dit feit als vaststaande werd medegedeeld. Het oordeel van den legercomman dant heeft aanleiding gegeven tot een drukke gedachtenwisseling tus- schen hem en den gouverneur-gene raai, die echter naar het schijnt den eerste tot geen andere gedachten heeft kunnen brengen. Leger en Vloot BOND INSULINDE. Zondagmiddag hield de bond „In- sulinde", vereeniging van gepensian- neerde en gegageerde militairen be neden den rang van officier van land, zeemacht en koloniën, in het gebouw Diligentia" te Amsterdam, zijn jaar vergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer Joh. L. Touber, de aanwezigen hartelijk welkom, en uit te zijn beste wteoschen voor het wel zijn van H. M. de Koningin, in ver band met de te verwachten blijde ge beurtenis. Daarna verleende hij het woord aan den secretaris, den heer C. Wagenaar, to thet uitbrengen van zijn jaarverslag, waaruit bleek, dat de sterkte van den bcxnd op 31 De cember 1908 108 Leden, 1 beschermster en 11 beschermers bedroeg. Uit de rapporten der beide pen ningmeesters bleek, dat de financiee ls toestand van den bond en van luet weduwen- en weezenfonds, bevredi gend genoemd kan worden. Het laat ste steunt thans achttien weduwen; in het gehieel werd uitgekeerd een be drag van 1015. De balans van het fonds sluit met een batig saldo van f 4339.12 1/2. De eindcijfers aan debet- en creditzijde bedragen 5414.54. De bond zelf heeft een batig saldo van f 321.57. De inkomsten bedroegen over 1908 f 472.95, de uitgaven f151.38 Met algemeen© stemmen werden de aftredende bestuursleden, Joh. L. Tou ber, J. Kluit en A. Goeman, herkozen. suïSeiTaSrlel? HcJIaM lé Halfweg. Voorts «iin daar de gewone rubrie ken Wereldgeschiedenis, met eene teekening van Alb. Hahn„Godes wraak" en een portret van den pas overleden directeur der Rijkspost spaarbank, Armand Sassen, tn zijn werkkamer. De rubriek' „belangrijke onderwer pen" houdt in Bouw- en versierings kunst der Indiërs, Maat en afstanden Ln de hemelruimte en een artikel over het al of niet bestaan hebben van Tijl Uilenspiegel, Revue der Tijd schriften enz. Als „boek van de maand" „De doodsklok van het Damrak", door Willem Paap. Dut boek, lezen we o.a., heeft zijn winkelsucoes te danken aan den schandaallust van het publiek, dat in sommige, door Paap geteeken- de, personen kopiën meende te her kennen van bekende beursfiguren en gokkerstypen, die men In Amsterdam elkander mot den vinger weet aan te wijzen. Wei ontkent Paap, dat hij voor zijn romansfiguren beelden uit de werkelijkheid gebruikt, maar wat Paap ifn deze zelf beweert, komt er minder op aan wij hebben alleen te doen met wat hij ons in zijn boeken voorzet. Met de „Doodsklok van het Damrak" bedoelt Paap de klok in Berlage's beurs, die eiken dag geluid wordt, maar dan den dood luidt over de gokkers en speculanten, die op de Beurs hun geld en leven wagen. Hij teekent ons de speculatie-woede, die zich in 1907 van liet Nederlandsche publiek had meester gemaakt en wijst waarschuwend op het opwekken van den hartstocht voor het gokken. Zoo nu en dan breekt hij zijn verhaal plotseling af en gaat de oningewijd en uitleggen wat prolongatie is bijv. Soms doet zijn boek aan Multatuli's Havelaar denken als literair werk staat 't echter lang zoo hoog niet. Of zün „roman" helpen zal We hopen het, maar vreezen Uit de Arbeiderswereld Gemengd Nieuws EEN GIFTMENGSTER. Voor een jury te Buorges stond te recht zekere Marie Renault, genaamd Jeanne, vrouw Gilbert, 34 jaar oud, beschuldigd uit hebzucht haar vader, haar moeder, haar schoonmoeder en een nicht te hebben vergiftigd en po ging tot vergiftiging te hebben ge pleegd op vijf andere leden der fami lie. Jeanne Gilbert is de dochter van een achtbaren kleinen wijnbouwer van St.-Amand. Bij de lezing van de akte van beschuldiging toonden vele getuigen, die bijna zelf het slachtof fer waren geworden van de giftmeng. ster, zich zeer bewogen. De voorzitter noemde al de misda den op van welke Jeanne beschuldigd wordt. Bij elke vraag ontkende zij en hield kalm hare onschuld staande. BRANDSTICHTERS. To Kopenhagen zijn de laatste da- gen weer brandstichters aan den gang. Het moeten er wel meer dan éen wezen, want, naar Politiken meldt, Dinsdag kwamen er in de stad vijf branden voor, Woensdag zes, waarvan vier ontwijfelbaar aange stoken, en Donderdag van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 8 uur acht, alle blijkbaar aangestoken, branden. Al die branden gebeurden in een oude wijk tusschen Ströget en Norrevold, in onaanzienlijke woningen, op zol der, op een trap enz. De politie ge looft slechts aan het bestaan van één brandstichter, de uzelf den onvindba re, die al de drie dagen bezig is ge weest. Eenigen tijd geleden heeft Ko penhagen nog eens van die brand stichtingen te lijden gehad. ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND Met ingang van 1 Maart zullen alle buitenlandsche arbeiders in Pruisen, voordat zij een dienstbetrekking aan vaarden, zich moeten voorzien van binnenlandsche legitimatiekaarten, die aan bepaaldelijk daarvoor aange wezen grenskantoren worden uitge reikt zoowel aan hen. die pas aanko men als aan hen, die reeds sedert ©enigen tijd in het land wonen. Deze maatregel heeft ten doel voor de overheid een beter toezicht op de vreemdelingen, vooral op het vlot tend gedeelte mogelijk te maken en het den arbeiders gemakkelijker te maken het bewijs te leveren, dat zij de vroegere dienstbetrekking niet op onwettige wijze hebben verlaten. Verleden jaar was de bepaling reeds ingevoerd voor arbeiders uit Rus land en Oo8tenrijk-Hongarije, thans is zij uitgebreid tot de arbeiders uit alle overige landen. Pers-Overzicht UNIE-LIBERALEN EN VRIJZINNIG-DEMOCRATEN. We lezen in het Alg. Hbld. Wij hebben vermeld, dat het hoofd bestuur van de liberale Unie heeft anbevolen geen liberale candidaten te Bteilen in districten, waarvoor vrij zinnig-democraten zitting hebben. Met belangstelling zullen wij af wachten of de Vrijzinnig-Democraten dezelfde beleefdheid tegenover de Unie-liberalen in acht zullen nemen. Dan zou de samenwerking er zijn, die naar wij eerst vernomen hadden, dit jaar zou uitblijven. „Land en Volk" plaatste het bericht zonder commen taar. Die houding (bedoeld wordt bij de verkiezingen voor den Amsterdam- schen gemeenteraad) zou ons haast doen vermoeden, dat de geruchten juist zijn ais zouden de vrijzinnig-de mocraten bij de komende verkiezingen in isolement hun.... kracht willen zoeken. Mocht dit zoo zijn, dan zou het wei merkwaardig zijn, indien de Unie-liberalen wèi den vrijzinnig- democraten den kans zouden bieden zetels op hun fractie te veroveren, maar niet zouden trachten die slechte kans door winst van vrijzin nig-democratische zetels te compen- Handelingon als dr. De Paul zich' aan vankelijk voorstelde, dat onze Regee ring voet bij stuk houdt. KUYPER'S INVLOED. Tn een „Standaard"-drlestar wordt' betoogd, dat de stembus-leuze „Tegen Kuyper", door de „Nieuwe Courant" aangeheven, van de zijde van dit blad in hooge mate onvoorzichtig is. Want, driestart „De Standaard" Stel, dat ze haar spel verliest, en. dat er toch voor rechts een meerder heid, dien naam waard, uit de stem bus komt, dan zal zij juist bewerkt hebben, dat die uitkomst een zege praal voor Kuyper wordt, want dat zijn tegenstanders het veld moesten ruimen. Het gaat goed als ze wint. Dan toch zal er ©en tweede nationaal verdict ten laste van haar tegenstander uit de stembus zijn gekomen. Maar wee voor haar, zoo ze 't spel verliest. Dan toch zal zij hot juist zijn, die den ge vreesden tegenstander de eere hergeeft, die ze hem in 1905 hielp ont- rooven. Het is zoo, toen gold het zijn posi tie als minister. Thans niet. Maar ook van die bijzondere positie afge zien, zal ze c. q. zelf er toe medewer ken, om een voor rechts gunstigen uitslag van de stembus om te zetten in een eereherstel van haar geslagen wederpartijder. Letteren en Kunst INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het eerste nummer der Hollandsche Revue bevat o. m. een portret van prof. S. G. Everts, Rector-Magnificus der Technische Hoogeschool te Delft. Verder een karakterschets van den heer A. van Rossum, directeur van de Doch men kan nooit weten, onmo gelijk is het niet. NEDERLAND EN VENEZUELA. Onder dezen titel schrijft de „Nieu we Courant" Uit het antwoord van den minister van Buitenlandsche Zaken op het Verslag der Eerste Kamer over Hoofd stuk III der Staatsbegrooting zal men met voldoening vernomen hebben, dat de onderhandelingen tusschen de Re geering en dr. De Paul strekken niet alleen om de nog hangende punten van geschil tusschen ons land en Ve nezuela te beëindigen, maar tevens om „voor de goede betrekkingen tus schen bende landen in de toekomst een duurzamen waarborg tot stand te brengen." Dr. De Paul scheen daarop niet ge rekend te hebben en wacht nieuwe volmacht zijner regeering. Hij doet dit blijkbaar liever te Parijs dan in Den Haag. Zaterdag is hij hier door een lichte ongesteldheid overvallen, welke hern wel heeft belet om Zondag middag bij den minister Van Swinde- ren, die hem had uitgenoodigd, te gaan dejeuneeren, maar niet om Zon dagochtend naar Brussel te vertrek ken, daar te dejeuneeren met de ge zanten van Argentinië en Brazilië, zich door een man van de Brusselsche „Chronique" te laten interviewen en denzeifden-avond door te reizen naar Parijs. Niettemin heeft de Venezuelaansche afgezant aan den Brusseischen repor ter bevredigende verklaringen afge legd nopens den loop der onderhande lingen. Het is niet precies duidelijk wait bedoeld wordt met de voldoening, die Venezuela aan Nederland zal ven betreffende den toegang van aerlandsche schepen tot zijn rivieren; d>t zal echter wei slaan op de volle dige vrijheid van scheepvaart dp de Venezuelaansche havens. De nadere instructies, die dr. De Paul wacht^ zullen, hopen wij, de quaestie der pet. additioneel© rechten betreffen. In elk geval blijkt, dunkt ons, uit dezen niet zoo vlotten loop der onder- Kort Nieuws. Miss Violet Charlesworth, de be faamde Engelsche juffrouw, die een professoraat n'o de kunst van zwende- en zou verdienen, als er een leerstoel voor die kunst mocht ingesteld wor den, trad deze week in 't hippodroom van de Londensche voorstad Islington op. Zij werd, naar verdienste, door het publiek uitgefloten en uitge jouwd. De poststoomboot „Galileo Galilei" werd op haar reis van Palermo naar Napels overvallen door een zeebeving. Het schip tolde als in een draaikolk roud en de passagiers hadden de min der aangename sensatie van tegen el kaar geslingerd te worden. Dat duur de een vol kwartier, toen hield het beven van de zee op en kon het schip zijn reis voortzetten. Te Tubingen is een student het slachtoffer van den alcohol geworden. Hij kwam op een nacht dronken thuis en toen bij zich waggelend van den jebruikten drank ging uïtkleeden, cwanien zijn kleeren in aanraking met het 'icht. De student kreeg zeer ernstige brandwonden, waaraan hij den volgenden dag in het ziekenhuis bezweken is. Het Grand Hotel Chaumont, bij Neufch&tel, is Maandagnamiddag 'n prooi der vlammen geworden. Bij ge brek aan water konden de brandweer mannen uit Neufchatel en Savagnier zoo goed als niets uitrichten. Waarschijnlijk heeft een onderzee- sche aardbeving een vaarwater bij Abaco, een der Engelsch West-Indi sche eilanden, veranderd, tengevolge waarvan er drie Engelsche stoomboo- ten gestrand zijn. Tot nog toe gold dat vaarwater als veilig. De Engelsche Royal Institution de bekende vereeniging, welke in 1799 werd gesticht ter bevordering van de wetenschap heeft van een anonieL me schenkster een gift van 120,000 gulden ontvangen. Aan de donatie zijn geen voorwaar, den verbonden. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen het leroep ie Mont- foort door ds. D. M. Boonstra te El- burg te Cillaarshoek (Z.-H. door den heer J. G. H. Verinaat, candidaat te 's-Gravenhage. Beroepen te De Wilp (Gr.) en Nieuw Dordrecht (Dr.) de ïeer L. Postma, candidaat tot den Heiligen Dienst te Blauwkapel (Utrecht). GER. KERKEN. Beroepen te Franeker ds. G. Wisse te Driebergen te Oostermeer ds. S. Veltman, te Metslawier EVANG. LUTH. KERK. Beroepen te Doesburg ds. C. Th. Scharten, te Weesp. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Cand. Theo!. 2H. E. Gravemeijer. Doet. Nederl. Letteren H. F. Grondijs. Groningen. De heer J. D. Jeltes leg de met goed gevolg het theoretisch apothekers-examen af. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer D. van Weideren Rengere, geb. te Leeuwarden. Leiden. Geslaagd aanvullingsexa men Wis- en Natuurkunde volgens 135 Wet op H. O., de heer H. P. Groot candidaatsexamen rechten, de heer J. H. Meiss propaedeutisch examen theologie, de heer W. D. M. Baai". Groningen. Voor het doctoraal exa men ui de scheikunde cum Iaude ge slaagd de heer H. S. van Klooster. ONDERWIJZERS EN IIET ARBEIDSCONTRACT., Wij lezen in „De Tijd" Of de bijzondere onderwijzers on der het arbeidscontract vallen Het advies van het Gentraal-bureau voor soc. adviezen te Leiden luidt bevesti gend, maar er wordt bijgevoegd, dat wegens de akte van aanstelling enz. de formaliteiten, gevorderd door de wet op het arbeidscontract, niet noo- dig zijn. NIEUW ACADEMIEGEBOUW. Volgens de „N. Prov. Gron. Crt." staat het thans vast, dat de plechtige opening van het nieuwe Academiege bouw te Groningen zal plaats hebban in de week van 28 luni tot 3 JulL Sport en Wedstrijden NEDERLANDSCHE HARDLOOPERS NAAR AMERIKA. Naar wij vernemen, zijn voor dél zesdaagschen loopwedstrijd, die vai 8—13 Maart in Madison Sou- e Gat*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6