iden to New-York" zal gehouden wor den, do Nederlanders W. W. Wakker ©n C. Jansen geëngageerd, die te zo men een team zullen vormen. Wak ker Is geen onbekende in de ahtle- iièk-wereldop den langen afstand heeft, hij reeds menige overwinning geboekt. C. Jansen daarentegen is minder bekend. Toch gaat hij door voor een der snelste loopers op de lange baan. In 1908 nam hij voor het eerst aan een wedstrijd over 25 K.M. deel en word toen dadelijk al eerste, kwam Vier minuten voor den kampioen J. Van Katwijk binnen. Zijn wij goed in gelicht, dan Is Jansen een poulaln t an den bekenden hardlooper G. Buff die groote verwachtingen van hem koestert. Wakker beschikt over een groot uithoudingsvermogendit, gepaard aan Jansen's snelheid, maakt de kan sen voor het Nederlandsche paar lang niet slecht, temeer wanneer men weet, dat alle zestien geëngageerde paren nog nimmer In een Zesdaag- eche uitkwamen. De Europees cite looperg zullen zich gezamenlijk op 18 of 20 Februari te Liverpool Inschepen, onder de lei ding van een broeder van den heer Crowhurst, den organisator van de zen wedstrijd, die zelf naar Europa is gekomen, om de loopers te enga ge© ren. Wanneer Wakker-Janeen er In slagen een der eerste plaatsen te be zetten, dian wachten hun zeer voor- deeli'ge engagementen voor Chicago en Boston en wordt dit reisje voor hen ongetwijfeld een groot finan cieel voordeel. Intusschen worden zij „prof." en kunnen dus voorloopig niet meer als amateur onder de re giementen der N. A. U. uitkomen. (Tel.) VOETBAL. Alhier Is een Voetbalclub opgericht onder den naam „Jong Hercules". INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN. Naar de „Offic. Mededeelingen" melden, is toestemming verleend aan Sparta te Rotterdam voor in ternationale wedstrijd m tegen de Deutsche Fussball Club te Praag op 11 en 12 April en de Wiener Athletiker te Weenen op 17 en 18 April aan Quick, Den Haag, tot het spe len van een wedstrijd tegen Man chester University op Vrijdag 9 April a.s., in Den Haag. GEWIJZIGDE WEDSTRIJD UITSLAGEN. In verband met de uitspraken der Protesit-Commissie, veranderen do volgende wedstrijd-uitslagen VelocitasH. V. V. op 8 November wordt 22 in plaats van 32. AchillesVelocitas 4~1 in plaa/ts van 42. Afgewezen het protest D. F. C. Hercules. P. H contra Verwisseling. R. A. P. contra E. D. O. A. W. contra Concordia. Aangehouden lo. het protest Phenix contra Go ahead. 2o. Wilhelmina conitra U. D. 3o. Victoria contra Bloemendaal. Stoomvaaritiericnteo Het stoomschip Rindjani, van Rot terdam naar Java, passeerde 3 Fe bruari Ouessant. Het stoomschip Menado arriveerde 3 Februari van Batavia te Rotter dam. Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java, vertrok 3 Febr. van Suez. Het stoomschip Malang, van Rot terdam naar Java, arriveerde 2 Febr. te Sabang Heit stoomschip Lombok, Van Bata via naar Amsterdam, passeerde 2 Febr. Kaap St. Vüicent. Het stoomschip Timor, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 3 Febr. te Port Said. Het stoomschip Rhipeus vertrok 30 Jan. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Kleist, van Rotter dam naar O.-Azië, arriveerde 2/3 Fe bruari te Port Said. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 3 Febr. te Genua. Het stoomschip Prinzregent Luit- pold, van Rotterdam naar O.-Azië ver trok 3 Febr. van Shanghai. Rechtszaken DE ZEISTER MOORD. Voor den Hoogen Raad werd be handeld het cassatieberoep van Teu- nis van Ee, 28 jaren, zonder beroep, door het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf wegens den moord op 16 No vember 1907 te Zeist op den jongen Hendrik Drost gepleegd in vereeni- ging niet drie andere personen in de woning van den eersten bekl. Van Vaalen, waar, zooals men weiet, door dezen eersten bekl. en den tegen- woordigen requirant Van Ee (den 2en beklaagde) liet gruwelijk misdrijf werd gepleegd door middel van wor ging, ltórwijl de derde en de vierde beklaagden opzettelijk het uitvoeren van het vooraf tot dien moord be raamde plan hebben bevorderd resp. door middelen te verschaffen (chlo roform te verstrekken) om liet feit gemakkelijk te maliën, en door in lichtingen te geven omtrent het ge schikte tijdstip voor het plegen van de voorgenomen afschuwelijke daad, een en ander met liet doel den jongen Drost (wissellooper) van het in zijn bezit zijnde geld te berooven. De raadsheer-rapporteur, mr. Tel ders deelde in een uitvoerig verslag die bekende feiten, in hoofdzaak voor zoover betreft den tegenwoordige!, requirant, mede, en herinnerde daar bij in de eerste plaats er aan dat het vonnis der Rechtbank te Utrecht in eersten aanleg gewezen en waarbij Van Ee tot 20 jaren gevangenisstraf was veroordeeld, in hooger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam werd vernietigd wegens vormgebrek, en ook ten opzichte van de opgelegde straf, toen veranderd voor Van Ee lm levenslange gevangenisstraf. Mr. E. W. H. Duyzlngs, advocaat te Utrecht, als raadsman van den re quirant optredende, lichtte een drie tal cassatiemdddeten toe, reeds schrif telijk door hem aan den Hoogen Raad medegedeeld. Het eerste middel was: schending of verkeerde toepassing van de arti kelen 161 der Grondwet en 20 der Rechterlijke Organisatie juncto 198 Wetboek van Strafvordering, omdat in het proces-verbaal der terechtzit ting van de Rechtbank te Utrecht niet is vermeld, behalve ten aanzien van het eerste deel der terechtzitting, dat de zitting in het openbaar is gehou den. Wel vermeldde hot proces-ver baal dat dte zitting den eersten dag (21 Mei) aanvankelijk openbaar was, maar die openbaarheid hield volgens het procesverbaal op toen in den loop van dien dag do Rechtbank zich in raadkamer begaf, omdat niet blijkt dat de zitting na heropening weer in het openbaar werd gehouden, terwijl evenmin vermeld is, dat ook de vol gende dagen het geding in het openbaar ls voortgezet. In tegen stelling hiermede vermeldde het pro ces-verbaal van de zitting van het Hof zeer nauwkeurig dat die zitting ge- lieel in het openbaar is gehouden. F.,Ti daar nu het Hof als bewijsmid delen bezigde niet alleen verklaringen van getuigen, dis voor het Hof ge hoord zijn, maar ook verklaringen voor de Rechtbank afgelegd, behoor de, gelijk pleiter ook met een beroep op 's Hoogen Raads jurisprudentie trachtte aan te toon en, liet arrest van het Hof te worden vernietigd. Het tweede middel was: schending, althans verkeerde toepassing van artt. 398, 402 en 221 Strafvordering, doordat het Hof de schuld van bekl. Van Ee heeft aangenomen op grond van aanwijzingen, voortvloeiende uit de getuigenverklaring van prof. Spronck (getuige-dteskundige; welke verklaring niet anders beval dan des kundige meeningen of gissingen en niet door eigen waarneming gecon stateerde feiten. Deze verklaring was dus ten onrechte als ge tuigen-verkla ring gebezigd. Als dtórde middel eindelijk was voorgesteld: schending, althans ver keerde toepassing van art. 391 junctc 406 Strafvordering, doordat het Hof de schuld van beklaagde Van Ee beeft aangenomen op grond van aanwijzin gen voortvloeiende uit verklaringen, die ten aanzien van bekl. Van Ee volstrekt niets Inhouden en waaruit bij geen mogelijkheid iets omtrent Van Ee of diens schuld valt af te lei den. Advocaat-generaal mr. Ledeboer zal 15 Febr. conclusie nemen. BEVESTIGING. Jhr. mr. Van den Bran deler, advo caat-generaal bij 't Amsterdamsche Gerechtshof eischte bevestiging van het vonnis der Haarlemsche Recht bank, waarbij de recidivist C. van Raff en werd veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf wegens diefstal met braak, te Zaandam gepleegd. INGEZONDEN an ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaatst, wordt do kopie deuinserder uiei teruggegeTen. Voor den inhoud oe/er rubriek stelt de tiedactie zich niet aansprakelijk. TUINBOUWFEESTEN TE HAARLEM. Deze a.s. feesten zullen zeer belang rijk worden en kunnen in zeker op zicht nog van veel meer belang wor den, dan de vijfjaarlijksche te Genii, omdat wij hier miilioenen bloemen, hyacinten, tulpen, narcissen, enz., ter beschikking hebben en niet te Gent. De vijfjaarlijksche algemeene ten- toonsteilmgfeesten der Algem. Ver. voor Bloembollencultuur m verbin ding met den Ned. Tuinbouw kunnen daarom, èn voor Bloembollencultuur en den Ned. Tuinbouw, èn voor de gemeente Haarlem, van veel meer belang worden, dan men zou kunnen denken en deze door die geheel© we reld nog verder bekend doen worden, rechtstreeks en zijdelings ten voor deel© van ons alten, veel meer dan dre te Gent, daar daar alleen in hoofdzaak vakgenooten van zeer ver schillende deelen der wereld samen komen en men op deze groot© ten- loonstelLngsfeesten te Haarlem daar bij ook nog veel meer particulieren van verschillende plaatsen der we reld zoude kunnen trekken waar toch al reeds zooveel vreemdelingen uit het buitenland telkenjare Haarlem komen bezoeken. Bijvoorbeeld men zoude daarbij telkens weder, minstens om de vijf jaar dus, groote wieler-bloemencor- so's kunnen daarstellen, als een 10 jaar geleden, of meer dergelijks, of ieder rijwiel enz. afzonderlijk ver sieren, grootsch en op grooten schaal, men kon ook daarbij (ook jaarlijks?) verbinden vakbonden-bloemencorso's voor reclame, enz.; speciaal zoude ik hierbij vvenschen, dat al de tramwa gens der paarden-, stoom-, electrische tram-Mij., ook die van Amsterdam naar Zandvoort, en Lc.dcn, Alkmaar, Bloemendaal, als passoerend© Haar lem of aldaar stoppende, 9peciaal in d© maanden April en Mei, versierd werden met bloemen van hyacinten, tulpen, narcissen enz., op artistieke wijze gerangschikt, tedere wagen of rijwiel zijn bijzonder© kleur en bloem, b.v. ieder zijn eigen hoofd kleur blauw, wit, rood, paars, geel, enz., en de daarmede gepaard gaan-' de geschikte afstekende kleuren (voor het rangschikken der kleuren, vor- mien, enz., zoo noodig ook bloemtui len, enz., zouden gevoegelijk ook da mes bare medewerking kunnen of willen verleenem?) en aan de tram en bij de Dreef ©n het Paleis, wat zeer zeker een mooi gebouw is, een hoofd ingang der tentoonstelling te maken met eerepoort steeds versierd met bol- bloemon enz. en kunnen, zoo noodig, óók voor bovenop der tramwagens, losse zinken bakjes of bakken ge maakt worden, gevuld met nat zand, om daarin bloemen enz. te steken. Ik zou niet denken, dat de bestu ren der Trammaatschappijen, en an deren, ook maar In het minst hier tegen bezwaar zoutten hebben en al le neringdoenden op hunne eigen kos ten dit 1© helpen daar te stellen, om dat, hoe meer vreemdelingen hier ko men, hoe meer in de wereld de mare rondgaat: „in het voorjaar is bij Haarlem steeds het bloemenoord te vinden," hoe meer d© tramwagens gevuld worden en de neringdoenden voor hunne moeite en medewerking wei rechtstreeks of zijdelings met geen windeieren zullen beloond wor den. Ik zou hierbij nog willen voorstel len, dit voorjaar reeds In het klein met de versieringen van tramwagens, fietsen, enz. met bolbloemen enz. te beginnen, om door de praktijk te lee- ren, wat er verbeterd zou kunnen worden met de groote bloembollen- tu Ln bou w-ten toonste 11 in gsfeesten het volgend jaar en verzoek ik daarom alle belanghebbenden en belangstel lenden wèl hunne medewerking te willen vorleenen, ton genoege en voordeele van ons allen, rechtstreeks en zijdelings, en gij, Bloembollen- kweekers en Tuinbouwers, denk om uw vak, door alle personen, vereeni- gingen of maatschappijen, die voor openbare bloemenversieringen willen zorgen, zooveel mogelijk kosteloos van afgesneden bloemen te voorzien, en, aanzien doet gedenken, meer, bij na kostelooze reclame en trekken van vreemdelingen komt zoo dikwijls niet voor, tevens deze tentoonstellingsfees ten een goed succes verzekerende. Kan niet telkens ook liet Interna tionaal Tuinbouw-congres om de vijf jaar plaats hebben, te zauien met teen wereldtentoonstelling op tuinbouw- vakgebied, in teder land om beurten? Haarlem. J. VREUGDENIIILL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. Chronische Asthma. Hoe dit te genezen met VENO'S BLIKSEMSNEL GENEES MIDDEL TEGEN HOEST. Lijders aan asthma, kortademig heid en aandoening der ademhalings- werktuigen vinden niet alleen oogen- blikkelijkie verlichting, maar blijven de genezing door het gebruik van VENO's BLIKSEMSNEL HOESTGE- NEESMIDDEL. Geen een ander mid del heeft eene beter© u.twerking of geneest zoo snel.Het heeft zijn© groo te heilzaamheid te danken aan zeke re zouten en aan het extract van een eigenaardig weinig bekend Amari- kaansch plantje. GRANVILLE H. SHARPE, F.C.S., de beroemde scheikundige onderzoe- Ker, vroeger leeraar in de scheikun de aan de Polytechnische School te Liverpool, 12, Gt. Tower Street, Lon don, zegt in ©en schrijven aan de fa brikanten: „Ik verklaar, dat ik een monster van Veno's Bliksemsnel Hoestgeneesnu'ddel aan leen nauw keurig scheikundig onderzoek heb onderworpen en heb dit bevonden te zijn een zeer bekwaam samengesteld middel, dat zeer groote genezende en palliative eigenschappen bezit Het neemt onmiddellijk de pijnlijke prik keling van den hoest weg; en bevat geene schade lij li© bestanddeelen. Naar mijne meening zal het een heil zaam middel zijn ter genezing van hoest, verkoudheden, asthma en alle aandoeningen van de ademhalings werktuigen. Neemt de proef met VENO's BLIK SEMSNEL HOESTGENEESMIDDEL. Prijs 55 cts., 75 cts. en 1.80. Ver krijgbaar bij: Vervoig Gemeenteraad Mededeelingen en Ingekomen stuk ken. De VOORZITTER deelt mede A. Dat zijn gesteld in handen van B. en W om advies le. een verzoekschrift van A. H. v. Wickevoort Crommelin, te Heemste de. om hem te vergoeden de schade, '"•vernomen aan ziju paard en rijtuig door ©en onafgedekt putje in de be strating van liet plein. 2e. een verzoekschrift van H. E. v. d Steur, e. a. bewoners van den Kinder huissingel, om aldaar bestrating te doen aanbrengen. 3e. een verzoekschrift van het Be stuur der afdeeling Haarlem van den Nederl Roomsch Katholieken Volks bond, om ©ene medaille beschikbaar te stellen voor een tentoonstelling, te houden ter herdenking van het 20-ja rig bestaan der afdeeling. 4e. een verzoekschrift van M. Prins en Co., om vergunning te verleenen tot het bouwen op den voor tuin be stemden grond achter de perceelen aan het Leidscheplein nos. 40, 42 en 44. B. Dat zijn Ingekomen lo een schrijven van den voorzitter der Commissie van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere in komsten in den kring Haarlem, be treffende de benoeming van ©en lid dier commissie Zö. 'eëïï schrijven van "den heer E. Levert, ter toelichting van zijn amen dement op de voorgestelde schoolgeld heffing voor de Hoogere Burger school. (Te behandelen bij punt 4 van den oproepingsbrief). 8o. net verslag over 1908 van de Schuurman Schimmel-Van Outeren- Stichting en vam de Barbara-bewaar- school. 4o. een verzoekschrift van het Be stuur dor afdeeling Noord-Holland van den Bond van vrouwelijke verlos kundigen in Nederland, om het voor stel tot wijziging van de verordening op de geneeskundige armencommissie niet aan te nemen. C. Da*, door B. en W. met ingang van 1 Februari j.l. eervol ontslag u»t den gemeentedienst is verleend aan d» Laas werkers A. P. Mulder, J. A. Matho'. en \Y. Wiliemse. D. Dat de Binnen!andsche Exploita tie Maatschappij van onroerende goe deren behalve de gronden, bedoeld in het raadsbesluit van 18 November jl. No. 18, ook kosteloos en om niet aan de gemeente wcnscht over te dragen het strookje grond aan den Schoter singel kad. sectie A no. 3233, groot één Centiare, hetwelk buiten de rooilijn is komen te liggen. B. en W. stellen voor hen, behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, te machtigen, dat strookje grond voor de gemeente 'n eigendom to aanvaarden. D. Dat zijn ingekomen le. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, wn geleide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 18 November 1908 no. 13, houdende goedkeuring van de Verordening op de heffing van schoolgeld aan de Opleidingsscholen en aan de Burgerscholen. 2e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 6 Januari jl. no. 9 tot vaststelling van eene 2e supple toir© begrooting, d'enst 1908. 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 6 Januari jl. no. 16, tot ruiling en verkoop van grond bij den Koninginneweg 4e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van hot door hen goedgekeur de raadsbesluit van 6 Januari j.l. no. 17, tot ruiling van grond bi? den Ko ninginneweg. 5e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van bet door hen goedgekeur de raadsbesluit van 6 Januari j.l. no. 23, tot verkoop van grond aan M. Ne- derkooru. Punt 4. .Voortzetting van de behandeling van de voorstellen van B. en W. be treffende de reorganisatie van het Middelbaar Onderwijs. In de vorige vergadering zijn de volgend© onderdeelen van de voor stellen aangenomen Ten eersteOver te gaan tot de op richting van een 11. B. S. met drie jarigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met twee-jarigen cur sus, welke met 1 September 1909 zal worden gehuisvest in het schoolge bouw aan de Jacobijnestraat. Ten tweedeMet ingang van 1 Juli 1909 op te heffen de aanvullingsklas- so der Burgeravondschool en in ver band met die opheffing over te gaan tot de oprichting van een avond school voor Handelsonderwijs, welke met 1 Sept. 1909 zal worden gehuis vest in het gebouw der H. B. S. aan de Zijlvest. Een derde voorstel van B. en W. betreft de opheffing van twee van de drie herhalingsscholen, omdat deze kwijnen. Slechts één (die van den heer Saeijs) heeft zich een plaats ver overd. Ton vierde stellen B. en W. voor een verhooging van de schoolgelden voor het middelbaar onderwijs. Zij wenschen te bepalen lo. dat teerlinven, in de buitenge meenten gevestigd, op de middelba re scholen na 31 Aug. 1909 alleen dan zulten worden toegelaten, indien en zoolang de beschikbare plaatsruimte en de aanwezige leerkrachten dit toe laten 2o. dat voor die leerlingen, die heen en weer reizen een schoolgeld zal worden betaald van ƒ250 per jaar, voor leerLingen uit andere gemeenten, die hier bij familien in huis zijn, ƒ100 per jaar. terwijl het schoolgeld voor de Haarlemse he leerLingen onveran derd 60 blijft. Ten aanzien van buitenleerlingen, die op 1 Januari 1909 de H. B. S. met 5-j. c. of de Meisjesschool voor M. O. bezoeken, kan door B. en W. telken jare een vermindering van schoolgeld worden toegestaan uiterlijk tot op een minimum van ƒ60, indien ten hunnen genoege blijkt, dat betaling van dat verhoogd© schoolgeld te be zwarend is. Op deze voorstellen zijn verschil lende amendementen ingediend, die we ook reeds uitvoerig beschreven. De amendementen van de heeren Breda Kleynenberg, Vincent Loosjes en Krelage hebben in de eerste plaats fen doel niet in naam. maar in wer kelijkheid een H. B. S. met 3-j. c. te stichten, waaraan hier ter stede dui delijk gebleken behoefte bestaat. In verband daarmee wenschen de voor stellers dan ook niet dat het einddi ploma van den 3-j. c. toegang geven zal tot d© 4de klasse van de H. B. S. met 5-j. c., omdat deze leerlingen bij een doelmatige inrichting van het onderwijs in dat 3de leerjaar, vol- s'agen ongeschikt zullen zijn om het onderwijs in de 4de klasse der H. B. S. met 5-j. c. t© volgen. D© lieer E. Levert beeft ver-schillen de amendementen ingediend op de door B. en W. ontworpen regeling der- schoolgelden voor <to hooger© burger scholen. v De voorsteller wenscht het school geld te bepalen a. voor teerlingen van Haarlem sche oudersBij ©en Inkomen van hoogstens ƒ4000 per jaar ƒ80 voor de lstd, 2de en 3d© klasse en ƒ100 voor de 4de en 5de klasse. b. Bij een inkomen van meer dan ƒ4000 een proportioneel schoolgeld, veer de 1ste, 2de en 3d© klasse 21/2 tot een maximum van 250. Bij een inkomen van minder dan 2500 kun nen B. en W. voor 20 van het aan tal leerlingen, geheels of gedeeltelij ke vrii stel line van echooleeld sneven: c. Voor te Haarlem wonende leer lingen, wier ouders belden of één van beiden, of wier voogd niet in Haar lem woont100 voor de 1ste, 2e en 3de klasse en 120 voor de 4de en 5de klasse. Bij een Inkomen van meer dan 4000 reep. 2 1/2 en 3 van dit In komen, tot een bedrag van hoogstens 250. d. voor leerlingen, elders wonende, 250 per Jaar. Leerlingen, die met 1 Jan. 1909 do H. B. S. mot 5-jarigen cureus of de meisjesschool voor nu o. met 5-jari gen cursus bezochten, kunnen, wan neer dit schoolgeld te bezwarend is, van B. en W. een vermindering van schoolgeld vragen uiterlijk op eon minimum van 60 per cursus. De heer W. L. Schram heeft de vol gende motie ingediend: „De Raad besluit art. 1 betreffen de de heffing van schoolgeld op de H. B. S. met 5-jarigen cursus enz. aan te houden, en B. en W. uit te noodi- gen bij den Raad in te dienen ©en ver ordening waarbij voor leerlingen ge noemd bij art. 1 sub a, een evenredig schoolgeld worde geheven, met dien verstand© dat het schoolgeld ten min ste 60 en ten hoogste 250 per jaar zal bedragen." De VOORZITTER stelt aan de orde A. II, het reglement voor de H. B. S. met 3-jarigon cursus, ©n daaraan ver bonden Handelsschool met 2-jarigen cursus. De heer THIEL doolt mee, dat B. en W. ,geen bezwaar hebben tegen het voorstel Kleynenberg c. s., om in de 3de klasse boekhouden op te ne men, maar met de bijvoeging, dat dit boekhouden alleen aan de leerlingen die in de 3de klasse eindonderwijs ontvangen, onderwezen zal worden. De heer KLEYNENBERG noemt hiermee genoegen. De heer THIEL zegt, dat B. en W. bezwaar hebben, om het amendement- Kleynenberg c. s., om behalve 't taal. onderwijs ook onderwijs in de letter kunde te geven, omdat opnemen van letterkunde als vak, gevolg zou heb ben dat de geschiedenis en de ont wikkeling der letterkunde ook onder wezen moeten worden. B. en W. hebben evenwel geen bezwaar, om bij het taalonderwijs ook zoo veel als noodig is voor de practijk de letterkunde te laten onderwijzen. Daarvoor ls 't echter niet noodig dat de letterkunde ais bepaald vak wordt genoemd. De heer KLEYNENBERG zegt, dat de voorstellers ook met deze opvat ting accoord gaan, zoodat ze na de toelichting hun amendement kunnen intrekken. Bij de behandeling van eenige an dere amendementen betoogt de lieer Kleynenberg, dat het gewenscht is, in de verordening vast te leggen, dat in de derde klasse eindonderwijs wordt gegeven. De lieer THIEL verklaart, dat B. en VV. do redactie-wijzigingen dit doel beoogende, van de heeren overnemen. B. en W. kunnen evenwel niet overnemen de bepaling, dat de directeuren der twee H. B. scholen met elkaar moeten overleg gen, om de onderwijsprogramma's te ontwerpen. Het voorschrijven van overleg heeft veelal niet 't gewensch- te resultaat. Spreker stelt zich voor, dat dit overleg moet plaats hebben in de kamer van den wethouder van on derwijs, die met de twee directeuren zal overleggen. De heer KLEYNENBERG wil het amendement handhaven. De door den heer Thiel voorgestelde regeling is omslachtig, beter is, dat de directeu ren eerst onderling de zaak bespre ken en dan overleggen met den wet houder. Het amendement-Kleynenberg c. s. wordt verworpen, met 19 tegen 10 stemmen. Vóór stemden de heeren Gravestein, Welsenaar, Kleynenberg, Loosjes, Lasschuit, Van de Kamp, Seignette, Loomeijer, Timmer en De Braai. De heer THIEL deelt mee, dot nu in artikel 8 een wijziging gemaakt moet worden. Nu vastgelegd is, dat in de 3<le klasse van de eene H. B. S. eindonderwijs gegeven moet worden, moet in de bepalingen voor de toela ting van het Handelsonderwijs met dit besluit rekening gehouden wor den. Dit wordt goedgekeurd. De heer TJEENK WILLINK vraagt hoe het onderwijs in de 3de klasse nu zal zijn. De heer THIEL zegt, dat den leer lingen in de derde klasse gevraagd zal worden, of ze naar de Handels school zullen overgaan. Zij, die niet zullen overgaan, zullen dan eindon derwijs ontvangen, en dus onderwe zen worden in boekhouden en na tuurkunde. De heer KLEYNENBERG verdedigt het amendement om te schrappen, dat de leerlingen van de H. B. S. bij toelating niet ouder mogen zijn dan 18 jaar. Nog nooit heeft zich een jon gen van 17 jaar aangemeld. De heer THIEL ontraadt 't amen dement. 't Is vooral gedaan voor den Handelsavondcursus, om daar geen oude leerlingen te krijgen. Nu is de avondtaalcursus b.v. bezocht door jongelui van 30 of 40 jaar (gelach) en de halve infanteriekazerne zit er. Nu is 't misschien heel goed, dat deze menscheu onderwijs ontvangen, maar daarvoor worden zulke inrichtingen niet gemaakt. Bovendien zal de bepa ling geen lost veroorzakende heer Kleynenberg heeft dit ook niet be toogd en alleen gezegd, dat de bepa ling z. i. overbodig is. De heer KLEYNENBERG trekt het amendement in. De heer THIEL is er niet voor, om op te nemen, dat de leerlingen van alle Handelsscholen zonder examen opgenomen moeten worden. De Han delsscholen zijn zoo verschillend, dat d© eenvormigheid van het onderwijs niet aanwezig is. In elk geval zou er dan moeten staan leerlingen van middelbare Handelsscholen. De heer KLEYNENBERG is. vóór zijn amendement. Overplaatsing van leerlingen gebeurt vaak bij officieren, ambtenaren, enz. Bij H. B. Scholen geschiedt deze overplaatsing immers ook zonder examen De heer TJEENK WILLINK be strijdt ook het amendement. Het Han delsonderwijs ls in wording en nog geheel verschillend, zoodat overplaat sing zonder voorwaarde niet ge wenscht is. Op ons Gymnasium wor den ook geen leerlingen van elder» zondor examen toegelaten. De heer KLEYNENBERG verde digt het amendement, 't Is jammer, dat het onderwijs niet uniform Is. Zoo verschillend ls "t onderwijs even- wel niet. Al mag een leerling uit een andore gemeente in een vak mis schien een beetje achter zijn. dat is in enkele maanden wel in te halen en maakt niet noodig, dat de leerling een jaar in een lagere klasse wordt gezet. Spreker wijzigt 't amendement evenwel ?óo, dat gelezen wordtMid delbare Handelsscholen. De heer THIEL begrijpt 't bezwaar niet Bij een examen zal ook gewikt en gewogen worden, en een leerling niet in een lagere klas gezet worden, omdat hij ln éen vak wat achter is. De heer NIEUWENHUIJZEN KRU- SEMAN ontraadt ook 't amendement In elk geval zou dan gelezen moeten wordenmiddelbare gemeentelijke Handelsscholen, omdat particuliere of z.g. wilde scholen, geen waarbor gen geven. De heer KLEYNENBERG trekt het amendement in. De heeren Kleynenberg c. s. heb ben een amendement ingediend, om de eindexamens te Laten afnemen door directeur en leeraren ten over. staan van twee of meer leden der Commissie van Toezicht. De heer LOOSJES zegt, dat deze zaak een voorgeschiedenis heeft Vroeger heeft de Commissie van Toe zicht gevraagd om medezegging- schap te hebben bij het examen. Nu geven B. en W. evenwel te veel. De Commissie moet niet zelf examinee- ren. De heer THIEL wil het amende ment van de heeren Kleynenberg c. s. overnemen, mits toegevoegd wordt, dat de examens openbaar zullen zijn. Dit wordt goedgekeurd. De heer VAN LYNDEN wil voor de examens voor «le Handelsschool eenL ge leden van de Kamer van Koophan del uitnoodigen, daar dit het officieel lichaam voor den handel is. De heer THIEL zegt, dat bij het uit noodigen van de leden overleg ge pleegd kan worden met de Kamer. De heer Thiel wil geen handelsmsen- schen uitnoodigen bij het eindexa men in de 3e klasse van de H. B. S. Deze jongelui hebben alleen onder wijs in 't boekhouden gehad, maar weten niet zooveel van den handel, dat handelsmenschen uitgenoodigd moeten worden, om 't examen bij te wonen. Men moet niet al te veel ge wicht hechten aan dit eindonderwijs. Het bedeelde amendement wordt ingetrokken. Een ander amendement Kleijnen- berg c.s. om de rapporten in een re gister te boeken, wordt verworften met 2 stemmen voor. De heer KLEIJNENBERG verdedigt het amendement om den leeraren een vergoeding te geven voor extra lessen bij een vacature gegeven. De heer THIEL zegi, dat B. en W. er niet voor zijn, om z.g. „overuren" te betalen, die gegeven worden nog beneden de 24 uur. Wanneer er meer dan 24 uur wordt onderwezen, geldt de overgangsbepaling. Wanneer een leeraar in gewone omstandigheden 2C uur les geeft, en bij ©en vacature 22 of 23 moet geven, dan is er geen reden om deze extra te betalen. De heer KLEIJNENBERG hand haaft 't amendement. Er kunnen om standigheden zijn, dat sommige leer aren, die minder dan 24 uur les ge ven, liever voor geen overuren in aan merking willen komen. Dan 'moeten er andere leeraren invallen en dan is 't niet bilijk deze overuren niet t© vergoeden. Bovendien het geld is etr dan toch voor uitgetrokken, want bij een vaca ture blijft de jaarwedde onbetaald. De heer THIEL licht toe, dat met de omstandigheden van de leeraren rekening gehouden zal worden. Een zwakke leeraar zal niet onnoodig met overuren geplaagd worden, en li. en W. zullen niet kwaad kijken, wan neer d© directeur een sterke leeraar daarvoor aanstelt, ook al moet dez» dan boven zijn 24 uur betaald wor den. De heer KLEIJNENBERG trekt het amendement in. Het reglement wordt nu in zijn ge heel goedgekeurd. Alsnu koint in behandeling d© re geling van de jaarwedden van liet onderwijzend personeel aan de H. B scholen en Handelsschool. De heer THIEL deelt mee, dat B. en W. hun voorstel zoo wijzigen, dat de jaarwedden voor de gymnastiek- onderwijzers, nu gesteld op 1100— 1500, verhoogd worden tot 1400— 1800. Eenige Jaren geleden is dit salaris al vastgesteld voor de Weenen Martin en ten Have. Hierna komt in behandeling het reglement betreffende de avondschool voor Handelsonderwijs. De heer THIJSSEN stelt voor, om de beraadslagingen over 't in de vo rige vergadering aangenomen voor stel betreffende de huisvesting van de handelsavondschool, te heropenen. De VOORZITTER: De bedoeling ia een nieuwe stemming uit te lokken? De heer THIJSSEN: Zoover w.IIen we nog niet gaan. Den vorigen keer is 't besluit genomen, dat de Handels avondschool gehouden zal worden in het gebouw der H. B. S. aan de Zijl vest. Dit is aan onze aandacht ont snapt. Nu is de bedoeling voorshands inlichtingen te vragen. Geen tter heeren heeft hiertegen bezwaar. De heer THIJSSEN zegt, dat bet hem en eenige andere heeren voor komt. dat de avondschool niet thuis

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7