NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 785? Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 5 FEBRUARI 1909 A ABONNEMENTEN ADVERTENTlÊNi PBR drib maandbni van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem l 1-23 Haarlem van 1—5 regels/t—, elke rege! meer/O. M Reclames 3G Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der UV- Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 J y Advertenttén van Vraag" en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 fETeS* Wil 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant S^Sbd, m Haarlem 037« L» Redactle Administratiei Groote Motstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 tatercommtiiiaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Bïrectear J. PEEREBOOM. DrukkerijZaider Bultenspaaro© 0. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ïn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 6 FEBRUARL Schouwburg: Rott Tooneelgez. Als ie eene hand de andere wascht 6 uur. buitenlandsch Overzicht Met den dag wordt het duidelijker, dat de geschillen in den Balkan méér lijn dan de onbenullige twistjes tus- schen e e n i g e landen, en dat geheel Europa achter de schermen spookt, om liet. vuurtje aan te stoken tot een neuzenbrandGelijk we reeds meer malen in 't licht stelden, 't is een strijd geworden tusschen liet Germa nisme en PanslaVisme De gesloten overeenkomst van de Donau-monar- chie met Turkije waardoor de pro vincies Bosnié en Herzegowina zoo vurig door de Slaven begeerd, voor goed tot de Germaansche wereld wer den ingelijfd wees op eene over winning van 't Germanisme. Maar.... 't kan verkeeren I Het wel wat eigen aardige RUSSISCHE BEMIDDELINGS VOORSTEL ls geheel berekend, om de Slaven In 't voordeel te brengen. Wanneer Bul- farije onder curateele van Rusland omt, wordt daardoor de Slaven- partij aanzienlijk versterkt, want het [onge Tsarenrijk is militair sterk ont wikkeld en vertoont eon gezond staat kundig leven. Gisteren stelden we al de vraag „z a I 't Russische voorstel aangeno men worden Ons antwoord was noch in Bulgarije, noch in Turkije, noch in Oosienrijk-Hongarije is men 't erg sympathiek gezind. Geen won der Als men 't aanduidde, zou het voorstel ook zeker verworpen worden, maardaar behoort moed toe 1 Rusland met zijn machtige Balkan heerschappij trotseeren en dan te hooren, dat de bondgeriooten Enge land en Frankrijk volkomen homo geen zïjii en 't Russische voorstel met alle kracht steunenNeen, dan is weigeren al heel moeilijk 1 Toch wordt èn in Bulgarije, èn in Turkije, èn in Oostenrijk-Hongarije braaf geprutteld. Vooral de Turk is mets in z'n nopjes. In de eerste ver- ontwaard i ging zei de grootvizier: „ik zal liever aftreden, dan dit voorstel van Rusland aannemen." Nu zingt de grootvizier evenwel vele toontjes lager ook al doet zijn voor komen denken aan een boer die kies pijn heeftDe vriend Engeland prijst het Russische voorstel hemel hoog, zoodat de Turk begint te twij felen de bittere pil wordt zoo mooi verguld Voor baron Von Aehrenthal is de loop der zaken een pijnlijke verras sing. Zijn zegepraal voor 't O.-H. rijk en 't Germanisme is nu al in een halve nederlaag veranderd zonder dat hij iets kan doen 1 Dit dankt hij aan zijn eigen politiek Het is zijn doordrijven geweest, dat de geschillen niet op de conferentie worden beslist, maar eerst onderling door de landen geregeld. En.... nu regelen Bulgarije en Turkije de zaakjes onderling Alles wat de minister voor de be woners van 't Donau-rijk kan doen Ls, bij Rusland aandringen, dat de aandeelhouders van de Oosterspoor wegen m Bulgarije geen schade zul len lijden, want onder deze gelukki gen zijn ook landgenoot-en. Onder deze omstandigheden be hoeft 't geen verwondering te wekken, als het Russische bemiddelingsvoor stel toch wordt aangenomen de bit tere pil geslikt, onder den machtigen *rang der omstandigheden. Zoo is de ,,hooge" politiek 1 We vreezen nog meer nederlagen voor 't Germanisme. Nu heeft Rus land bewezen 't Slavendom met kracht en opoffering te willen steunen. Wel nu, Servië en Montenegro zullen óók komen, om een deel van den buit- te ontvangen. We moeten afwachten welke verras sing dit nu weer zal zijn Hoe 't zij, al blijft de vrede nu ge handhaafd waar we bij deze ver rassingen nog niet zoo heel stellig van overtuigd zijn I de algemeene toe stand in den Balkan zal er n i e t op verbeteren. Nu of later zal toch eens de groote strijd tuschen het Sla vendom en 't Germanisme uitgevoch ten worden. Alles wijst daarop 1 DE TAALSTRIJD IN OOSTENRIJK. Gisteren is de Kamerzitting zonder veel rumoer verloopen. De Woensdag gebruikte harmonica's, regenmachi nes, fietsbellen en andere lawaai-in- •trumenten, waren thuis gelaten 1 Voor hoelang Duitschers zoowel als Tsjechen ver klaren, dat het wetsontwerp op de talen in den vorm, zooals het werd ingediend, onaannemelijk is. De Tsje chische radicalen, de agrariërs en de Polen betwistten bovendien de be voegdheid van den ..Reichsrat", om de talen-quaesfie te regelen, daar zulks volgens hen tot de bevoegdheid van de Landdagen behoort. De vrede is dus slechts tijdelijk EEN VEREENIGD ZUID-AFRIKA. 't Zal er nu 'och van komen I De Convent'© heeft een goed resultaat gehad, zoodat de toestemming der verschillende parlementen ook wel zal volgen. Toch verwachten we veel ver zet tegen 't besluit, om te Kaapstad de wetgevende volksvertegenwoordi ging te laten zetelen en te Pretoria het administratief bestuur. Twee da gen sporen van elkaar. Gelukkig is er telefoon en telegraaf Gemeld wordt, dat elke afgevaardig de van de Conventie tien exemplaren - - vijf >n het Engelsch en vijf tn het Nederlandsch van de ontworpen grondwet voor het Vereenigde Zuid- Afrika heeft geteekend. Men besloot de grondwet niet voor Dinsdagavond acht uur openbaar te maken, teneinde alle afgevaardigden tijd te geven, om hun bestemming te bereiken en bij de hand te wezen, om vragen te beant woorden en hun mede-kolonisten in lichtingen te verschaffen. De Vrij- staatsche en Natalsche afgevaardig den. hebben voor hun vertrek in een kort gesprek met een correspondent gezegd, dat zij, ofschoon niet ten volle voldaan, de tot stand gekomen over eenkomst als het beste vergelijk be schouwen, dat te bereiken was. Zij zullen het daarom zonder voorbehoud in hun koloniën aanbevelen. President Steyn leek alleen teleur gesteld. De Zuid-Afrikaansche parlementen zullen den 30sten Maart bijeenkomen, om over het ontwerp van de grondwet te beraadslagen. HET RUSSISCHE POLITIE- SCHANDAAL. 't Wordt hoe langer hoe treuriger. Nu is ook al uitgelekt, dat de politie de jodenvervolgingen heeft voorbe reid, en de pamfletten lieit drukken, om 't volk tegen de Joden op te hit sen 1 Is datpolitie En er worden ons nog meer verras sende onthullingen beloofd I OVERSTROOMINGEN IN BELGIS. Door het plotselinge smelten van de sneeuw zijn ©enige rivieren gewassen, terwijl spoorwegen onder water zijn gezet. Het waiter is ook talrijke huizen binnengedrongen in Dolhain, Verviers en Ensivalin de laatste gemeente is het stadhuis ontoegankelijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook wordt gemeld, dat er een aard verschuiving heeft plaats gehad, ten gevolge van de hevige regens, waar door vertraging der treinen werd ver oorzaakt BRAND IN IIET PALEIS VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. De berichten zijn niet over-duide- lijk. Er is evenwel uit op te maken, dat in 't paleis te Berlijn brand ls ge weest, maar slechts op een der mei denkamertjes. Wel wordt verzekerd, dat de Keizer een half uur lang naar 't blusschen stond te kijken.... NOG EEN BRAND. Over den brand te Spa wordt nog gemeld Donderdagmorgen om half zes ls plotseling brand ontstaan in de kur- zaal van Spa. Het vuur, aangewak kerd door een hovigen wind, weer stond aan alle tusschonkomst. Kwart over zes stortite het dak met groot ge- druisch in. De concertzaal ls in een rookenden puinhoop herschapen. CALIFORNIë EN DE JAPANNERS. Het Californlsche congres ls ver standiger geweest dan de enkele le den, die, ondanks de waarschuwin gen uit Washington, hun wetsvoor stellen tegen de immigratie wilden handhaven. In een zitting, waar van de 80 leden er 70 aanwezig waren, werd het verbod aan Japanners, om in Califoraië grondbezit te hebben, met een meerderheid van twintig stemmen verworpen. Bijzondere be- teekenis krijgt deze beslissing, nu, kort voordat ze genomen werd, be kend geworden was een motie, door het congres van den naburi gen 6taat Nevada in buitengewone zitting aan genomen. waarin, in oorlogszuchtige termen, het congres van Californië werd aangespoord „geen rekening te houden met den dwang en de in menging van president Roosevelt", maar den Japanners, „den parasieten der wereld", alle rechten te ontne men. CASTRO'S GEZONDHEIDS TOESTAND. Castro is hersteld van zijne «lekte. Heden zou hij de kliniek van prof. Israëls verlaten, om zich naar het hotel Esplanade te begeven, om naar Venezuela te gaan Stadsnieuws Ernstige mishandeling. Donderdagmiddag omstreeks kwart over vijf heeft hier ter etede een ern-: stige mishandeling plaats gehad. De 29-jarige Cornells Koper, uit Zandvoort, stond bij het buffet In de derde klasse wachtkamer van ons station te wachten op een trein naar Zandvoort. Even latei' kwam ook zijn 25-jarige broer in de wachtkamer, en riep „Zoo, ben je daar, lammeling Cornells zei toen „Wat bedoel je en ging met zijn broer naar buiten, om op bet perron verder met hem te spreken. Even la ter hoorden omstanders, dat Cornelis tegen z'n broer ze' „Ik weet wel, dat je een mes bij je hebtdaar in dien zak zit het Hierop haalde de jongste het mes (een groot soort knipmes) te voor schijn en gaf Cornelis. ronder iets te zeggen, een steek in de rechterborst. Op het gekerm schoten de omstan ders toe, die den aanvaller, die wilde vluchten, grepen en den getroffene naar een bagagelokaaltje brachten. De man klaagde over pijn en zei „Ik voel het bloed langs m'n lichaam loopeai." Een reiziger maakte zich verdien stelijk, door met behulp van de ver bandmiddelen (in 't station aanwezig), een voorloopig verband te leggen. Even later kwam Dr. Ootmar, die verder geneeskundige hulp verleende en de overbrenging naar net St. Eli sabeths Gasthuis noodig oordeelde. Eenige politieagenten van het hulp bureau in 't station werden gewaar schuwd en namen dadelijk den aan valler in hechtenis. Even later kwam ook de inspecteur Van dei' Laan, die aan de bende broers een voorloop'g verhoor afnam. De steker werd ook met den getroffene geconfronteerd, waarbij de eerste zijn misdrijf beken de en veel berouw toonde. Huilend verliet hij het lokaaltje, waar zijn broer achterbleef en werd toen door eenige politieagenten geboeid naar het politiebureau in de Smedestraat overgebracht. De getroffene heeft tot ongeveer half zeven in bet lokaaltje gezeten. Hij was gedeeltelijk ontkleed en zat gebogen over de leuning van een bank met het hoofd op de armen geleund. Zóó hebben we hem eenigen tijd zien zitten, zonder eenig leven in hem te bespeuren. Later werd hij in een po- lM.ie-brancard gelegd en naar 't Gast huis overgebracht. De toestond van den getroffene moet wel ernstig, maar niet levensge vaarlijk zijn. Omtrent de oorzaak van den twist vernemen we, dat de broers een paar visschers dien dag samen naar IJmuiden waren geweest, waar geldzaken waren afgehandeld. Op den terugweg ls een woordenwisseling ontstaan over het vermissen van geld uit een portemonnaie, in welke om standigheid de jongste Jacob ge naamd aanleiding vond om zijn broer Cornel's zoo te mishandelen. Beide personen verkeerden een3gs- zins onder den invloed van sterken drank de getroffene evenwel meer dan de steker. De vrouw van den ge- stokene Ls dadelijk met het gebeurde in kennis gesteld de dader is nog ongehuwd. Hedenmorgen bevond de dader zich nog In voorloopige hechtenis. De treurige broedertwist heeft In Zandvoort veel opschudding veroor zaakt. Ook op het station alhier heerschte gisterenavond veel drukte. Op het perron stonden de menschen in groepjes het gebeurde te bepraten. Toen men de politie met een bran card uit het station zag komen, dach ten enkelen aan een spoorwegonge luk. AANNEMERSBOND PRO-RATO. Gisteren werd te Utrecht onder leiding van den heer C. ter Horst, uit Zwolle, eene algemeene vergadering gehouden van bovengenoemdeh bond. Uit de statuten blijkt o.a. het vol gende: De vereeniging ls te Haarlem ge vestigd eax treedt 1 Maart a.s. In werking. Zij stelt zich ten doel: a. De thans heerschende misbrui ken betreffende de zoogenaamde com- missiegelden, voorkomende bij aan besteding vanl werken, tegen te gaan. b. Hare leden voor de gemaakte onkosten als aankoop van bestekken, reis- en verblijfkosten enx., alsmede voor het maken van begrootingen schadeloos te stellen. Dit doel tracht «ij te bereiken door hare leden het deelnemen aan en het genieten van zoogenaamde algemee ne commlssiegelden te ontzeggen. c. Door har® leden een vast percen tage van de aannemingssom der hun in concurrentie Opgedragen werken aan de kas der vereeniging te doen afdragen. Deze percentage is vastge steld op 1 procent van de aanne mingssom. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. ter Horst te Zwolle, le voorzitter; B. Groenewegen te Haar lem, le secretaris-penningmeester; F. de Herder, te Zwolle, 2e voorzitter en le commissaris; P. Vermeer Jzn. te Amsterdam, 2e secretaris-penning meester en 2e commissaris; W. F. Iloyinck te Westervoort, 3e commis saris. Op de statuten zal de Koninklijke goedkeuring worden gevraagd. Dr. Ypma. Naar wij met genoegen vernemen zal Dr. Ypma, die onlangs zoo ern stig ziek was, eenige weken gaan doorbrengen in Wiesbaden en daar na de practijk hervatten op het tijd stip, dat in achterstaande adverten tie ie aangekondigd. Hier ter stede is een vdetbalclub op gericht onder den naam „S. D. O." Gecombineerd conc ert. In aansluiting met ons berichtje van het concert te geven op Zondag 7 Febr. e.k. in de Soc. Vereeniging door de vereenigingen: mannenkoor Proza en Poëzie en muziekvereeni- ging St. Caecilia, waarbij het be kend gemengd koor „Onder Ons" wel willend meewerkt, dient nog te wor den vermeld, dat Proza en Poëzie zal zingen: Psalm VIII van Rich. Hol en Nimmer Nacht, van N. H. Andries- sen. Met deze werken behaalde Proza op den wedstrijd van Zanggenot bij een concurrentie van niet minder dan 17 vereenigingen den eersten prijs (3 afd. mannenkoor) en den pu blieksprijs. St. Caecilia heeft zeer mooie óók bekroonde nummers voor hare rekening en zal Proza ien Poëzie begeleiden bij de uitvoering van Hollands glorie van Rich. Hol. „Onder Ons" zingt, op verzoek kleine nummers (oud-Holl., Duitsch en Italiaansch) zoodat van dit pro gram zonder voorbehoud kan getuigd worden dat het „elk wat wils" biedt. De drie genoemde vereenigingen hebben allen Henri Pielage tot direc teur. Hooger beroep. Door het O. M. bij de Rechtbank al hier is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij J. N., te Schoten is veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf, wegens diefstal met braak en inklimming en J. H. te Haarlem ls vrijgesproken wegens medeplichtigheid aan dien diefstal. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Collecte. De collecte In de gemeente Bloe- mendaal gehouden door die vereeni ging tot ondersteuning van geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloos heid te Schoten, bracht 134.15 op. Dankbaar, doch niet geheel voldaan hoopt het bestuur, dat vele van de 1500 circulaires nog ingevuld zullen binnenkomen Ernstig ongeluk. Hedenmorgen had op de boerderij van den heer P. v. d. Stad aan Ver gierden weg een ernstig ongeluk plaats. Een werkman, bezig met boomsnoeien, had het ongeluk daar uit te vallen en kreeg bloedende hoofd wonden en inwendige kneuzingen. Bovendien brak hij den arm op een paar plaatsen. Dr. Nije van Spaarn- dam, die de eerste hulp verleendie, gaf last om den verwonde per bran card naar het ziekenhuis te Haarlem te doen overbrengen. Cadeau.- Door het personeel der gemeente- gasfabriek is aan den directeur, teer gelegenheid van «ijn huwelijk een fraai cadeau aangeboden, bestaande uit een portemanteau en piëdestal met vaas. Een en ander ging vergezeld van een lijst met de namen der gevers in een oorkonde bewerkt, waarop zeer kunstig de attributen van het gasbe drijf weergegeven waren. Deze cadeaux werden gaarne door dien directeur aanvaard, zij wijzen op een uitstekende verstandhouding onderling. AERDENHOUT. Diefstal van brood. Gisterenmorgen hebben tot nu toe onbekend gebleven personen, uit een gesloten bakkerswagen aan denZand- voorterweg, toebehoorende aan den bakker Sijsma te Zandvoort een 17- tal brooden ontvreemd, wat voor den eigenaar een leelijk schadepostje is. Een goede aanwinst voor Aerdenhout. hout. De welbekende politiehond Molij-n, afgericht en gedresseerd door den heer A. Lokerse, is thans aan de po litie te Aerdenhout toegevoegd, die hij uitstekende diensten kan bewij- BENNEBROEK. De landweexplichtige J. van D., die als deserteur werd afgevoerd, heeft zich vrijwillig bij den burgemeester aangemeld en is door den gemeente veldwachter naar Haarlem overge bracht ter beschikking van den audi teur-militair. Donderdagavond vergaderde de bloemist-werkliedenvereniging St. Jeroen, onderafd. van den R. K. Volksbond in hiet vereenigingslokaal. Een 70-tal personen waren aanwezig. De vergadering werd geopend door den weleerw. heer pastoor Kabel, die eene korte toespraak hield, waarin hij o. m. den spreker voor den avond verzocht in zijne te houden rede de politiek buiten spiel te laten, daar dit niet op de vergadering thuis be hoorde en zijne voldoening uitsprak over de samenwerking die de veree niging had verkregen met de afd. Bennebroek en O. der Ver. voor Bloem bollen cultuur, waar voor de te hou den tentoonstelling van vroege bob en knolgewassen in deze maand, St. Jeroen dezelfde rechten waren ver leend. Daarna werd het woord gege ven aan den heer B. N. Loerakker van Ilillegom, die op zeer duidelijke wijze het arbeidscontract uiteenzette. Het algemeen en luid applaus dat spreker aan het einde van zijne rede ten deel viel, was wel het bewijs, dat de aan wezigen zeer voldaan waren over het gesprokene. Door drie personen werden den heer Loerakker vragen gedaan, die deze weder ter voldoening der deba ters beantwoordde. Het fanfarekorps Kunst na Arbeid zal de volgende week in de zaal van den heer C. van Konijnenburg eene uitvoering geven. Ditmaal heeft het korps eene dame uit Haarlem geënga geerd, die ter afwisseling dei- mu zieknummers eenige liederen zingen zal. ZANDVOORT. Donderdagavond werd door den heer Renesse, schoolopziener te Arnhem, eene zeer boe lende lezing gehouden over den dichter J. P. Heije, afgewis seld door voorlezing van ©enige van zijne gedichten. Spr. schetste Heije als geneesheer en dichter In het bij zonder en liet uitkomen, hoeveel de kinderen aan hem te danken hebben als dichter. Daarom zou het hem zooveel genoegen doen als de eerstie Maart 1909, den dag waarop voor 100 jaren Heije werd goboren, op alle scholen in Nederland werd herdacht. Binnenland TWEEDE KAMER. Thans zijn de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tier ver gadering bijeengeroepen tegen Dins dag 16 Februari a.s. des namiddags half twee. HET BUITENGEWOON CONGRES. Het congres der S. D. A. P. wordt te Deventer gehouden In den Schouw burg. De volgende voorstellen van de af- deeling Amsterdam IVI komen aan de orde: 1. Het congres draagt het P. B. op voor het eerstvolgende congres een zoodanige redactie van art. 20 der Statuten te ontwerpen, dat: a. het recht van kritiek en co Ver kondiging van meeningsverschiileii onverkort blijve gehandhaafd, doch b. de uitgave van periodieken, zoo wel door leden individueel als door federaties en afdeelingen, op zooda nige wijze worde geregeld, dat aan de eischen der partijorganisatie in voldoende mate wordt voldaan. 2. Het congres vertrouwt, dat de bestaande bijzondere organen zich van heden af reeds naar den geest van punt 1 zullen gedragen. (Volk). EEN BEDELAAR-UP-TO-DATE. Verleden week had Wapserveen in Drente de eer bezocht te worden door een bedelaar.... per fiets. EEN OUDJE. Te Eecloo, het grensstadje aan de Zceuwsch-Belgische grens, is in den ouderdom van bijna 102 jaar overle den de heer A. Commergo. Tot aau zijn laatste levensdagen genoot hij steeds een goede gezondheid. LENTEBODEN. Op een land onder Engwirden (Fr.) zijn dezer dagen twee kievieten ge zien, welke in noordelijke richting wegvlogen. NOODLOTTIG SCHOT. Twee broeders te Asch gingen deze week des nachts met een geweer stroo pen. Ongelukkig bleef het geweer ach ter een haag vastzitten. Onverwachts ging het schot af, hetwelk een der ge broeders in de lies trof. De getroffene werd vervoerd naar het ziekenhuis te Culemborg. Zijn toestand is niet buiten gevaar, zoodat hij niet door de politie, welke ter stond een onderzoek instelde, ver hoord mocht worden. EEN NIEUWE ELECTRISCHE TRAMLIJN. Naar j,Het Vad." mededeelt, be staan reeds in gevorderden toestand van voorbereiding verkeerende plan nen tot den aanleg van een eleclri- schen tramweg van Scheveningen naar Iloek van Holland. Deze tramweg zal, bij Hoek van Holland aanvangende, de duinstrook volgen over Monster en het gesticht Bloeinendaal naar Kijkduin, om ver der over de buitenplaats Meer en Bosch, en langs de Beek te gaan tot ongeveer aau do Beeklaan to 's-Gra- venhage, waar hij zich in twee lijnen zal splitsen, waarvan do een het Ver- verschingskanaal oversteekt en zich naar Scheveningeu richt, terwijl de andere naar' hot centrum van Den Haag zal gaan, langs welke route is nog niet vastgesteld. Voorts is van Kijkduin een zijlijn geprojecteerd over Moer en Bosch, vervolgens door de kom der gemeente Loosduinen en over Wateringen naar Delft. Voor dit plan is bij de Regeering concessie aangevraagd door de hoe ren Van Loben Seis, lid van de Eer ste Kamer, en S. J. van den Bergh, notaris te 's-Gravenhage. G. L. ZWARTENDIJK Jr. Gisteren, overleed te Rotterdam de heer G. JL. Zwartendijk Jr., een geacht philantroop, aan wien vooral de Yer- eenighig voor Gezondheidskoloniën, waarvan hij eerste secretaris was, veel verliest. VERGIFTIGING? Te Terwispel (Fr.) werden Woens dagochtend de echtelieden B. in die pen rouw gedompeld, door bet dood tie bed vinden van hunne twee knaap jes (tweelingen), die Dinsdagavond gezond en wel te bed waren gebracht en In den nacht zelfs nog voedsel ge nuttigd hadden. De politie^ stelt een onderzoek In en heeft daartoe het overgebleven voedsel (sago, aange mengd met karnemelk) in beslag ge nomen. PORTEFEUILLE GESTOLEN. Een dag of tien geleden is te Zeist ten nadeele van een boekhandelaar een portefeuille met 400 aan bank papier gestolen. Men zocht den da der tevergeefs, totdat het de aan dacht begon tie trekken, dat de 16-jari ge W., bij den lieer Vonk In betrek king en verpleegde in een der go- stichten te Zeist, groote verteringen maakte. De jongen, hierover onder vraagd, wist geen voldoende ophelde ring te geven, totdat hij eindelijk bekende, de portefeuille te hebben ge stolen en haar ergens in het papier magazijn veretopt te hebben. Inder daad vond men daar dan ook de por tefeuille. Er ontbrak een bedrag vad ongeveer 50 aan. (N. R. CL)

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1