NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. nes Ja u-gang. HO. 7869 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB HAANDBNl Voor Haarlem i f \23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom de gemeente)1.20 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem027 H „de omstreken en franco per post 0.45 Ülfgave der Vennootschap Lourcns Coster. Directear PEBREBOGflL Tot de plaatsing van advertentjfin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en BuitenlandscïTAdvertentië Bureau dTyT ALTaT Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /L-, elke regel meer ƒ0. Si Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdverientiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 60 Ct& voor 3 plaatsingen k contant Redactie esa Administratie i Groote Houtstraat 55. Istereommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724 DrukkerijZuider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 7 FEBRUARL Schouwburg: Operette- en Speciali teiten-gezelschap: Matin ée, 2 uur. Schouwburg: Tooneelvereen. D. L U.: Weldoeners der Menschheid, 7\ u. Brongebouw: Pathé Frères, 8 uur. De Kroon: Alberts Frères, 2 en 8 uur. Soc. Vereeniging: ^Concert „Proza sm Poëzie," St. Caecilia en Gein. koor Onder Ons", 8 uur. De Kroon: Alberts Frères, 8 uur. «telling, 8 uur. MAANDAG 8 FEBRUARI. Lange Margarethastr. 13. Jaarl. Ledenvergadering der Haarl. Hulp- bank, 3^ uur. Soc. Vereeniging: Alberts Frères, 8 uur. %uïtenlandsch Overzicht ONGEWENSCHTE EMIGRATIE. ...Ik voel den trek naai' verre verre landen Eén regel van één vers uit den bundel „Japansche verzen" (van J. K. Rensburg), die den wonderinensch Tv an ,,'t verre Oosten" zoo duidelijk tee kent. We weten niet bijzonder veel van Japan wel is onze belangstelling tijdens den jongsten oorlog gewekt, maar de vele boeken en geschriften, waarmee men ons om de ooren gooi de, vermochten niet, ons eeai vol komen beeld te geven. Wellicht «nadat de meeste schrijvers zelf niet 'zoo gelukkig waren en wat kan men anderen geven, als men 't zelf niet bezit Hoe 't zij, een ding is „helder als glas", de Japanner heeft behoefte aan emigratie. Het land zelf is niet in staat, om allen zonen het brood te ver schaffen, daarom ....ik voel den trek naar verre verre landenWaar •moest en moet de emigreerende Ja panner z'n nieuwe woonplaats zoe ken Amerika is het groote land, dat voor hen open ligt Naar de nieuwe wereld 1 naar 't land van de Yan kees 1 Maar.... de Amerikaan ie op deze Japansche gasten niet gesteld. Te be grijpen is dit wel. Japannors die kinderen der oudheid, plots in 't nieu we heden geplaatst hebben minder en lagere eischen, dan de westerlin gen, zoodat ze minder loon vragen, zich niet bekommeren nrn een lange™ viiiüidsdag, enz. 't Gevolg van üë- unigratie van Japanners zal onher roepelijk zijn een overstrooming van de arbeidsmarkt door goedkoope krachten ,tot schade van de arbeiders van 't westen. Dit is ook de reden, waarom de Btroom Chineezen in ons Indië door velen gehaat wordt, en de Zuid-Afri- Jtaners toornen met nóg meer heftig- .heid tegen de langstaarten. Californië heeft voor de Japanners vooral veel aantrekkingskracht, zoo dat ook daar het verzet der Amerika nen het felst is. Hun leuze ie maakt 't den Japanners zoo lastig en onaan genaam mogelijk, dan zullen ze niet too gauw naai- ons toekomen. Deze haat heeft reeds eenige jaren geleden tot een ernstig conflict aan leiding gegeven, zóó zelfs, dat Ameri ka een Ylootbetooging in Japansche wateren ging houden en de oorlog al gemeen gevreesd werd. Toen hebben .de Japanners de vlag gestreken, en na eenige diplomatieke omwegjes be sloten de vijanden voortaan vriendeD te zijn, en er is veel verhevens en heerlijks gezegd en geschreven over ■het onlangs tusschen beide mogend heden gesloten verdrag. Maar één verdrag brengt nog geen verdragen met zich mee. Do haat tegen de Japanners bleef in Californië bestaan en is nu weed' eens tot uiting gekomen. Er waren verschillende wetsontwer pen ingediend, om de Japanners te kwetsen en te beleed"gen. De keus was «mm 1 Ten eerste werd daarbij verboden, dat Japanners als 'eid.ers op zouden treden van industriëele- of handels taken, ten tweede zou het verboden zijn, dat Japanners Landbezit konden verwerven, en ten derde zouden de Japanners genoodzaakt zijn om over al in afzonderlijke stadsgedeelten of locaties bijeen te wonen, zoodat een vermenging van hun ras onder de blanke Amerikanen bemoeilijkt en een concurrence zeer verzwaard zou wor sen. Amerika's president vond, dat men >oo niet tegen een bevriende natie piocht optreden. Hij richtte bood schappen tot de bewoners van Cali fornië en had het succes, dat' de wet- Jen verworpen werden. Roosevelt juichte victorie met geweld als de buffels, waarop hij in z'n vacantie-dagen Jaagt 1 Helaas te vroeg! Nu hebben de staten van Calif om'een andere wet aangenomen, namelijk om voor dé Japanaiers afzonderlijke scholen op te richten. Nu is Roosevelt weer woe dend 1 Hij schreef aan den gouverneur van den staat Californië „Wat is er aan van bet. gerucht, dat de Califoraische Wetgeveude Ver- gadering een wetsontwerp heeft aan genomen, dat Japansche kinderen van de openbare scholen uitsluit Di t "s het b e 1 e e d i g e n d s t e wets ontwerp van alle. Naar mijn oordeel is het duidelijk in strijd met de grond wet, en wij zouden het onverwijld in rechte moeten toetsen. Kan het in de Wetgevende Vergadering gestuit, of kan er een veto over uitgesproken worden Zullen de wetgevende heeren in Californië op hun besluit terugko men Misschien Zeker is, dat de goede verstandhou ding tusschen Amerika en Japan (zoo ze ooit oprecht bestaan heeftweer verbroken is. Zullen er weer onvrien delijkheden, oorlogsgeruchten en vlootdemonstraties komen We vreezen, dat deze emigratio- quaestie, die al zooveel onaangenaam heden gebracht heeft, in de (verre toekomst tot nóg grooitere onheilen zal leiden. Emigratie is voor Japan een levens- quaestie. De Japanner voelt den trek naar verre verre landen DE DREIGENDE VULKAAN. Ja, dat is de Balkan-crisis. Het Rus sische bemiddelingsvoorstel 's nog niet aangenomen integendeel, in Turkije en niet minder in het C.-IT. rijk, toornt men er legen mest een koortsgloed van ver over de 40 gra den. Het blijkt nu, dat Engeland 't Rus sische voorstel buitengewoon warm aanbeveelt en Frankrijk ook in dat koor van vrede-brengers mede- juicht. De „Times" schrijft o. a. „De algeheele goedkeuring, welke Engeland, Frankrijk en Italië aan het Russische voorstel hebben ge hecht, diende ten gunste van dit aan bod een zeer machtigen invloed op Turkije uit te oefenen. De redenen, die men in Konstantinopel opgeeft, om het voorstel te verwerpen, zijn zwak en weinig steekhoudend. Tur kije moet thans een besluit nemen, en wel een zeer belangrijk. Wanneer de Turken dit aanbod de finitief van de hand wijzen, dat den steun heeft van alle mogendheden, die hen sedert den aanvang der cri sis hebben bijgestaan, dan zouden zij gevaar loopen, de sympathie te ver- issrsi; «sKfösar voer jnjïpfSS' hunner zaak." Men zet den Turk het mes op de keel. Hij moet de vergulde, maai* toch zeer bittere pil maar slikken Dat de Turk er 'ang mee wacht, be wijst wel, dat hij er tegen opz'et. Toch zal hij wel moeten toegeven, en de Donau-monarchie zal de overwinning van 't Panslavisme ook moeten gedon gen EEN RAAR HEER. Wie kunnen we anders bedoelen dan den oorlogszuchtigên kroonprins van Servië De jongeling schijnt al bi'Tökomen ie zijn van zijn automo biel-ongelukje hij doet althans weer aan zijn particuliere vermaakjes.... Zoo Het hij een paar dagen geleden in de Donau een bijt in het ijs hak ken, waarin 20 soldaten een bad moes ben nemen. Half dood werden de stak kers uil het ijskoude water getrok ken, maar er wordt gemeld, dat de edele prins zich vorstelijk heeft ge amuseerd. Bestaat er in Servië geen gekken huis De Servische minister van oorlog lijdt aan een manie van credieten voor legerversterking te vragen. Nu eischt hij weer S3 1/2 millioen 1 UIT DE OOSTENRUKSCHE KAMER. Bij don aanvang der parlementszit- ling kwamen gisteren protesten van de zijde der Tsjechen en toejuichin gen van de zijde der Duitschers, door de verklaring van deai minister-pre sident en de leden van het kabinet, dat zij de betoogingeai, in het Leven geroepen door het besluit van den mi nister van Handel ju zake de Boheem- sche talenquaestie, toejuichen. Von Bienerth overhandigde den president der Kamer een rescript, en verliet de zaai, gevolgd door de leden van het kabinet. De president las het rescript voor, waarin de zitting gesloten verklaard wordt. Nu begon er een rumoer en een gevecht. Een Tsjech blies op een hoorn anderen begonnen te zingen. De Christelijk-socialen zetten het Oos- tenrijkschie volkslied In, en de Duit- sche socialisten zongen het arbedders- lied Langzamerhand verlieten alle afge- Het slot der circulaire luidt al- vaardigden do zaal. 't Is een fraaie historie 1 EEN ZONDERLINGE VONDST. In een voorstadje van Brussel is een „raar ding" gevonden men dacht natuurlijk dadelijk aan een bom. Dit wantrouwen bleek gegrond. Professor Gody, en het parket, hebben 't moord tuig onderzocht en verklaard, dat de bom die van Russisch maaksel schijnt te zijn, uiterst gevaarlijk was en van zeer groote springkracht. Wanneer zij ontploft was, zou zij in een straal van 6 a 700 meter aanzienlijke schade hebben veroorzaakt. Waarom was de bom daar neerge legd Of was ze.... verloren OVERSTROOMINGEN. De sneeuwval en de daarop gevolg de dooi hebben in Duitschland en Bel gië groote verwoestingen aangericht, vele rivieren zijn .buiten haar oevers getreden en de overstroomingen heb ben groote schade aangericht. In Duitschland zijn daarbij enkele menschen om het leven gekomen. KONINKLIJKE REIS. We herinneren er aan, dat Maan-- aag koning Edward naar Berlijn ver trekt, otii W ilhelm met een bezoek te srereeren. Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Operette" in de rubriek Om Ons Heen. HET GESCHIL IN HET STUCA- DOORSBEDRIJF. Het bestuur van de afd. Haarlem van cic/.i NederL Stucadoovs-patxoorui oond beeft over het bekende geschil be treffende het arbeidscontract een uitvoerig stuk verspreid, waarin veel voor onze lezers niet meer nieuw is. Zij weten uit onze mededeelingen in vorige nummers al, dat de patroons tegenover -hun Bond in het ontwerp- arbeidscon tract geen wijzigingen mochten aanbrengen, waardoor de bedoeling van een der artikelen miskend zou kunnen worden, maar dat de patroons binnenkort een speci aal congres zullen houden, waarop de grieven der gezellen tegen het ont werp zullen worden behandeld. D.t loetste feit was den gezellen verleden jaar al bekend „Wat is evenwel gebeurd?" zoo meldt het Bestuur. „Op 't oogenhlik dat de patroonsbond zijn concept be handelde, waren ruim 80 pet. van de NedWiJH cï-vc oe S tucadoorso.it.roóna m tftvn boud vereenigd, welk percen tage sinds dien nog is gestegen. Vau de zijde der gezellen, was op dat mo ment nog geen 10 pet. in hunnen bond vereenigd. Met ons contract in de hand, op de zwartste wijze uitge iegd, is daarop begonnen een propa- gandatocht door geheel Nederland, met het resultaat., dat, nu op T oo- genblik, volgens hunne eigene opga ve, nog geen 25 pet. van de Neder- landsche stucadoorsgezellen in hun nen bond vereenigd zijn. In verband daarmede kunnen wij niet nalaten d* aandacht te vestigen op de absurdi teit, dat 85 pet. van de Ned'erland- sche stuc. patroons, en 75 pet. der gezellen zich gezamenlijk door 25 pet. gezellen de wet zouden laten voor schrijven." Daarop volgt een mededeeling ovier de vergadering, die gehouden is van patroons- en gozellenbesturen, waar bij tevens door de patroons «sen aan tal gezellen waren uitgenoodigd. Wij lezen daarover 1» de circulaire nog liet navolgende: „Tevens wees de voorzitter, de heer J. H. Martens er op dat het hem zeer verwonderde, dat, waar de stuca doorsgezellen in Haarlem, vergeleken met andere bouwvakarbeiders in zoo'n gunstige conditie verkeerden, wat betreft Loon (28 ct. per uur), en gemoedelijke behandeling van de zij de der patroons, juist deze gezellen, het noodig vonden dit conflict te ver oorzaken, door hun zéér ontactisch optreden. Van de zijde der gezellen werd daarop de opmerking gemaakt, dat waar hunne tactiek werd afgekeurd, dit juist naar hun zin was, daar zij niet wenschten, dat de patroons hun ne tactiek zouden goedkeuren. Voor waar, een fraaie manier om een be staand geschil op te lossen. Een tegemoetkomend voorstel van de zijde der patroons, na de verga dering gedaan, Is tot dusver onbeant woord gebleven. dus: „Wat moet men nu denken van het Hoofdbestuur der gezellen, welk be stuur in Amsterdam, Utrecht en meer plaatsen aanraadt het contract der patroons wèl te teekenen, en in Haar lem alles op „haren en snaren" stelt om niet te teekenen6 De bedoeling is natuurlijk dat daardoor hun strijd wordt vergemakkelijkt, en de andere plaatsen Haarlem kunnen steunen. Een andere yraag is, of de Bond van Nederlandsche patroons dit zal dul den, op het a.s. Congres zal dan ook ernstig worden overwogen, of het geen zaak zal zijn het bedrijf in ge heel Nederland tijdelijk stop te zet ten." Voorts handelt de circulaire uitvoe rig over de redenen, waarom de pa troons bezwaar hebben tegen een col lectief contract. STUCADOORSQUAESTIE. Bij de woning van den stucadoor Droog in de Soutmanstraat Is het gis teren rustig gebleven. De man komt 's avonds niet thuis, maar blijft overnachten te Santpoort waar hij zijn werk heeft. DE FRANS HALSZAAL-KACHEL. Men is thans begonnen met 't ma ken van een schoorsteen in de Frans- Halszaal in het Gemeente-museum. FILMMAKERS-BEDRIJF. De plannen tot 't overbrengen van de werkplaatsen der bioscoop-onder neming Alberts frères, hebben nu vas ten vorm aangenomen. Er zijn in de ateliers ,de ontwikkel kamei's enz. een 50 man werkzaam, die gedeeltelijk uit Breda worden meegebracht en gedeeltelijk hier als nieuw personeel zullen aangenomen worden Hooger beroep. Door C. J. v. V., alhier is hooger beroep aangeteekend tegen het von nis, waarbij hij door de Arr.-Recht bank alhier ter zake van diefstal is veroordeeld tot 2 jaren gevangenis straf Br o oden Koffie. Deelnemers waren hedenmorgen 1080 kinderen, 339 volwassenen. Ingekomen giften: Bij den heer H. London: A. H. 2.50 E15 den heer H. v. Niel IK: H. f 25. v«w. een werkman H. B. j Benoemd. Tot onderwijzer aan de St. Cand- sius-school alhier is benoemd de heer J. Th. Kloosterman te Bovenkarspel. Paden. In het douchebadhui f atv-, het Le^d- scoeplem zijn in do afgeloopen week genomen 879 baden in dat aan den ICoudenhorn 581. DE BLOEDIGE BROEDER TWIST. De aanleiding tot de steekpartij, die 1 eergisteren aan het Station gebeurde, moet gezocht worden in eene geld- quaestie, zooals we reeds gemeld heb ben. Cornells Koper was matroos op een stoomtrawler en had te IJmuiden voor zich en zijn jonger broertje, die ook ter vischvangst oer, zijn loon ge haald. De andere broer, die eigenlijk geen vast beroep heeft, was maar eens met hem mee gegaan. Onderweg hadden beiden een stevigen borrel gepakt en kregen toen ruz'e over het geld. Waarover de ttvist liep, weet geen van beiden meer met zekerheid. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door den archi tect J. LoDdon alhier aanbesteed Het bouwen van een heenenhuis met kantoor, aan den Zijlweg, te Over- veen. Ingeschreven werd als volgt Coöp. Bouwersband f 24050 Bijland en Creemers 26340 Cornelissen en Kreuger 23885 Kaub en Bierboom 23997 Gebr. Winnuhst 24200 T. J. Verzijlbergh 26070 Schiphorst en Philips 24983 C. Groot Czn. 25663 P. de Lugt 25480 C. den Hollander 25300 J. Turkenburg 31060 W. A. van Zanten 26940 W. Saeijs 26926 J. J. Koning 23409 J. A. Jonker en Zn. 26390 Enkele inschrijvers hadden voor den kelder nog een afzonderlijk be drag opgegeven. Alle inschrijvers wonen alhier. M o d e 1 h u i s. De firma J. Pander en Zoon heeft in het perceel aan den Kruisweg 68, een modelhuis geopend. En werkelijk, dit is een modelhuis. Reeds dadelijk treft de heerlijk-gezellige entrée. De modelkamers zijn prachtig in gerichte salons; alles voldoet aan de hoogste eischen. Zeer mooie afbeel dingen geven van verschillende stij len een goed denkbeeld. Overal treft naast eenvoudige frischheid, de goed gekozen kleur en vorm der meube len. De versieringen, die ieder ver trek een eigenaardig cachet geven, zijn uiterst smaakvol. Wij kunnen dan ook niet nalaten dit kunst-huis warm aan te bevelen en ieder uit te noodigen eens te gaan zien. Lijk opgehaald. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is het lijk van een vrouw, naar schat ting 26 èi 27 jaar, uit den Schotersin gel opgehaald. In haar zak werden een kwitantie, (afgeteekend 3 Februari 1909) en 65 centen gevonden. Per brancard is het lijk daarna naar 't St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Het lijk is door de ouders herkend. Vacantie-kolonies. Men schrijft ons: Een 300-tal gezonde krachtige Jonge menschen hebben zich wederom be- scnikbaar gesteld, om evenals verle den jaar met de uitvoering voor het Lighalfonds, thans eene gymnastiek- uitvoering tie geven ten bate van de afd. Haarlem en Omstreken van het Centraal Genootschap voor Kinder- Herstellings- en Vacantiekolonies. Ook deze uitvoering geschiedt ondier leiding van den heer A. J. Meijerink, mei medewerking van de Gymnastiek- en Schermvereenigingen „Concordia' en „Rust Roest", terwijl aan deze uit voering ook wordt deelgenomen door een 3ü0-tal leerlingen van verschil lende inrichtingen van onderwijs. Uit eene annonce in dit nummer blijkt, dat bij een vijftal firma's te dezer stede toegangsbewijzen ver krijgbaar zijn gesteld. Moge evenals verleden jaar het succes groot zijn. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De tentoonstelling, die thans in het Museum van Kunstnijverheid geopend is, heeft betrekking op de heramiek of pottenbakkersKunst, waarvan spe cimen uit verschillende tijdperken thans tijdelijk te bezichtigen zijn. Wat het moderne tijdperk aangaat hebben we in de Rotonde eene uitge zochte verzameling van den Goud- schen kunst-pottenbakker Lonooij; bier zijn tevens afbeeldingen van oud-Grieksche kunst tentoongesteld. Vervolgens in het benedenlokaal is eene kleine verzameling van de nieu we fabriek Anephora bij Leiden te zien en eveneens eene collectie aarde werk der Inca's, de oude bewoners van Peru. De aandacht van belangstellenden wordt gevestigd op de reeks vitrines miet aardewerk, dat in de laatste tij den nieuw werd gerangschikt; het oud-Romeinsch vaatwerk en verschil lende werken van Oostersche en van primitieve pottenbakkers werd hier ondergebracht. Zondag is de toegang tot het Muse um kosteloos. De Storm In Haarlem en Omstreken. De wind woei gisterenmiddag met verbazende kracht. Tegen half 5 was de druk zelfs zóó hevig, dat de elec- irische trams naar Amsterdam bij wij len vertraging in vaart kregen, en zelfs nu en dan bijna st'l stonden. In de stad zijn hier en daar eenage boomen ontworteld. Ook in de om streken men zie hieronder werd nogal wat schade aangericht. In het Museum voor schilderijen zijn een paar ruiten ingewaaid, maar gelukkig zijn de stukken glas blijven zitten. Waren die naar binnen ge waaid, dan hadden de schilderijen ernstig kunnen worden beschadigd. ZANDVOORT. In den. hevigen storm van Vrijdag middag stond de zee tot aan den duin rand. Een electrische paal woei om, zonder evenwel ongelukken te veroor zaken. Dat de toestand van de boomen langs den Zandvoortschenweg veel te wenschen overlaat, bleek gisteren middag tijdens den storm, toen twe« boomen totaal afknapten, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. SANTPOORT. De hevige storm, die gisternamid dag van half vier tot half vijf woed de, heeft aan den Brederoodschenweg alhier een zwaren, ouden olm, in den tuin van den heer C. de Vries, op 'eens ontworteld en geveld. Door den val werden de hekken aan weerszij den van den weg gelieei verbrijzeld en de electrische geieiddraden gebro ken. Juist waren eenige schoolkinde ren gepasseerd, die dus gelukkig nog bijtijds aan het groote gevaar ont kwamen. BENNEBROEK. Gisterenmiddag zijn door den hevi gen rukwind van het huis van den heer Verschuur aan den Rijksstraat weg groote stukken zink en verschei dene pannen van het dak gewaaid. Op de Bennebroekerlaan werden zwa re takken van de boomen gerukt. Ge lukkig kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. (Zie vervolg Stadsnieuws onder da laatste berichten). (Jit de Umstrekeo BLOEMENDAAL. Tot tijdelijk teekenaar in dienst der gemeente Ls benoemd rte heer C. J. Wierda, te Heerenveen. BENNEBROEK. Tot leden van de jury voor de alhier in deze gemeente te houden tentoon stelling der afd. Bennebroek en O., van de vereeniging voor Bloembollen cultuur zijn benoemd de heeren A. J.- E. baron van Ittersum, J. F. Rey- don en J. C. van der Laan. BEVERWIJK. Gisteravond ongeveer 8 uur was er al weder brand, nu bij den heer De Weers, in de Koningstraat. Waar schijnlijk door 't inslaan van de vlam in een guta percha gasslang op de bovenverdieping ontstaan, wist de spoedig gealarmeerde brandweer uit breiding te voorkomen. Natuurlijk leed de benedenverdieping veel wa terschade. Alles was verzekerd. AERDENHOUT. Dg VDïüléijii.iis aan Ai Dra* kenlaan, indertijd door brand ver nield, en weder opgebouwd en her doopt in Eik en Duin, zal thans wor den betrokken door de familie Kort hals Altes van Amsterdam. HAARLEMMERMEER. Algemeen wordt hier thans boereb- koól opgekocht voor uitvoer naar Duitschland de prijzen stijgen. Van. de naastbij gelegen stations zijn reeds verscheidene wagens verzonden. De „Henriëtte's hoeve" in den Zuid westhoek van den Haarlemmermeer polder, groot 26 1/2 H.A., bracht in publieke veiling op 42.860. Door de afdeel ing „Haarlemmer meer" van den Bond van Nederland sche Onderwijzers is aan den Raad dezer gemeente een adres gericht, met verzoek te willen invoeren „verplichte schoolvergaderingen". Dit adres is nader uiteengezet in een daarbij gevoegde memorie van toelichting. De uitslag van de door B. env W. gehouden aanbeste ling van het ver richten van herstellingen en onder houdswerken aan de scholen en on derwijzerswoningen, dat in 20 percee- lein geschiedde, ;s als volgt. Minste Inschrijvers waren voor perc. 1 G. Roos, voor 130. perc. 2 J. v. d. Zwaard, voor 275- perc. 3 T. van Dijk, voor f 74. perc. 4 C. Roodestein, f 119.28. perc. 6 G. Roos, 91. perc. 7 Wed. Mienes, 260. perc. 8 T. van Dijk, 119. perc. 9 C. Roodestein, f 80.28. perc. 11 N. Laan, 234. perc. 12 H. Bakker, 335. perc. 13 Wed. v. Westen, 151 perc. 14 D. Langeler, f 119.50. perc. 16 N. Laan, 56. perc. 18 D. Bakker, f 116.30. perc. 19 D. Langeler, f 47.50. Voor het Raadhuis als boven In vfjf Dercee'en Perc. 1 H. Bakker, 95. perc. 2 Th. Doeswijk, 66. perc. 3 S. Silver, f 24.80. perc. 4 J. G. Kupers, 59.54. Aan deze laagste inschrijvers is lief werk reeds gegund.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1