ASTHMA Uil GENEZEN WORDEN. ristische stuk van Heijermans: „Het Pantser" op. Het was voor Antwer pen een première, 't Stuk viel als een baksteen tout 00 mme chez nous wat wel een bewijs is, dat gegeven de politieke kleur der toehoorders Antwerpen op tooneeigebied nog niet xoo onmondig is, als men wel eens wü doen voorkomen. Nu ik aan het slot van deaan brie! in de diamantwereld ben verzeild geraakt, wil ik eindigen met een nieuwtje voor Holland, naar ik meen. De Antwerpse he diamantnijverheid noemt natuurlijk deel aan de tentoon stelling te Brussel, doch zal niet op de wijze uitkomen zooals rij dat laatst in Luik deed. Men is bezig een consortium te vor men dat. een paviljoen zal bouwen, waarin het publiek al dtó bewerkin gen, die de diamant heeft te onder gaan kan volgen, van het oogenblik af dat zij in de mijn wordt ontdekt, totdat zij de slijperij verlaat. Daarin zai een Zuld-Afrikaansch panorama gebouwd worden en in miniatuur een diamantmijn in volle werking te zien zijn. Verder natuurlijk werkplaatsen voor kloven, snijden, slijpen, enz. Die „clou" ral echter heel wat dui ten kosten en daarom Is men In be langhebbende kringen, nu druk aan rfHENNI.NG Jr. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Een beroemd geneesheer wil dit aan alle asthmalUders bewijzen. De treffende verklaring dat Asthma genezen kan worden, afgelegd door een zoo wiel bekende autoriteit als Dr. Rudolph Schiffmann, zal alle asthma- lijders belang inboezemen. De onder- Vinding van de meeste asthmalijders Is, dat rij weinig of geen verlichting krijgen door al de tot nu toe aange wende middelen en Inderdaad heeft men tot nu steeds die ziekte als onge neeslijk beschouwd. Deze beroemde geneesheer heeft echter na zijn gehee- le leven een studie gemaakt te heb ben van Asthma en gelijksoortige kwalen, een middel gevonden dat niet alleen de zwaarste aanvallen van Astma en Bronchitis dadelijk verlicht, rnaar feitelijk duizenden genezen heeft die ongeneeslijk ve-rklaard wa ren. Het vertrouwen, dat Dr. Schiff mann in zijn middel heeft is zoo on beperkt, dat hij bereid ls een gratis monster te laten geven aan ieder die zich daartoe aanmeldt, binnen vier dagen na heden, bij de firma J. J. GöPPINGER, Groote Houstraat 147. Dr. Schiffmann meent, dat een proef de meest overtuigende en Inder daad de eenige manier is om het ver klaarbare vooroordeel van duizenden a3thmalijders, die door alle andJare middelen te vergeefs hulp zochten, te overkomen. Ofschoon het middel van Dr. Schiffmann tegen asthma reeds sedert vele Jaren In Holland verkocht is geworden, ls het niet onmogelijk dat vele lijders er nog niet van ge hoord hebben, en om ook die te hei oen doet hij dit voorstel. Een gele genheid om kosteloos een proef te nemen met een zoo beroemd en af doend middel, zal zeker door iedere asthmalijder met graagte aangegre pen worden. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlijk van smaak. Verkrijgbaar In Apotheken. Prij» 1.26 per flacon. Stadsnieuws ORGELBESPELING »p Dinsdag 9 Februari 1909, des na middags van 1—2 uur, in de Groote- of Sint Bavoketrk alhier, door den hoar W. Ezerman. No. 1. Preludium en Fuga, G. F. HSLndel. No. 2. Choralfamtasie II, Fr. Lux. No. 3. Sonate No. 1, J. iJammens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuge, No. 4. Choral (Meister&Lnger), R. VVag ner. No. 5. Aria (Ellas), Mendelssohn. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Van 25 December 1908 tot 19 Januari 1909 werd aan extra giftan ontvan gen 2637.22 1/2. Van 19 Januari tot 4 Febr. 1909 N. N. 1250. Mevr. Wed. A. C. J. de F.—B. 40.— Mr. P. TJ. W. 10.— H. P. M. A. V. 5.— S. R. S. 3.50 Totaal met de ontvangen giften van 25 Dcc. tot 19 Jan. 12945.72 1/2 Van de 1500 Kerstmis-kaarten zijn thans 218 terug ontvangen, 1282 kaar ten ontbreken nog aan de geadres seerden in Haarlem en omstreken wordt beleefd verzocht ze s. v. p. als nog aan den penningmeester, den hoer S. Crommelin, Staten Bolwerk 5, te zenden. Twintig jaren heeft Wel dadigheid naar Vermogen gearbeid, om na grondig onderzoek de workelijk hulpbehoevenden te steunen, tijdens de koude Januari-;!agen meldden xieh eleii aan, die verdienden geholpen te j worden, maar.... dit is alleen door samenwerking en algemeens mede werking mogelijk helpt ons, steunt ons, menschenvriendende hulpbe hoevenden zullen er u zoo Inmig dank baar voor rijn. Iets nieuws ln de Licht fabrieken. Eike huisvrouw kan er van moe- praten, hoe ongeriefelijk 't is, dat de waterketel „aankookt". D. w. z. dat er zich bij liet koken van water o.m. calcium-carbonaat, magnesium-hy- clroxyde en calciura-sulphaat in de wandeling gips geheeten of te wel ketelsteen afzet op de wanden van den ketel. Dat ls een heele last, want rit er zoo'n dikke koek van dien ketelsteen op den wond, dan duurt het veel lan ger, eer 't water aan de kook ls. Maar, niet alleen onze huismoeders slaken de verzuchting, dat rij wensch- ten van dat aankooksel verlost te zijn, nog een erger ongerief is 't voor degenen, die groote fabrieken behee- ren, waarin men een stoomketel niet ontberen kan. Want ln de groote ke tels krijgt de ketelsteen-laag spoedig een flinke dikte, en dat beteekent ver spilling van warmte, dus van geld. Daarbij komt dan nog, dat de ke tels telkons moeten uitgebikt worden, 't geen een belangrijke bedrijfsstoor- nis veroorzaakt. Geen wonder dus, dat men er al sinds lang op zint om die ketel-woe keringen te voorkomen. Men vond er dit op, dat men bij 't water ln den ketel eenige scheikun dige stoffen voegde, die zich dan ver bonden met bovengenoemde stoffen en op den bodem bezonken. Maar, op die wijze kreeg men weer last van dien neerslag. Voor de hand lag dus, dat 't water moest ont-ketelsteend wor den, vóór het ln den ketel kwam, Daarvoor vond men toestellen uit, die het instrooraende water met schei kundige stoffen mengden en zoo de zouten ln 't water vastlegden. Daar- hij was de groote moeilijkheid ech ter, dat de chemicaliën Ln Juiste ver houding tot de water-hoeveelheid moestien worden afgemeten. Hiervoor nu zorgt de Tymoor, een zeer vernuftig uitgedacht toestel, dat dezer dagen ook aan de Lichtfabrie ken is opgesteld. Dr. S. Tymstra, die met den heer J. J. van Oor de deze machines in ons land levert, was wel zoo vriendelijk ons op zijn laboratorium aan de Ba- kenessergracht het een en ander over de Tymoor mee te deelen en ons met een eens te laten zien, hoe de water zuivering geschiedt. We moeten echter vooraf de dames, die uit den aanhef van ons water- praatje hebben opgemaakt, dat nu het ketelsteen-vrije tijdperk ls aange broken een weinig teleurstellen. Zij zullen nl. nog wiel een poosje met het euvel moeten blijven tobben, want een machine als de Tymoor kost mige duizenden. Maar, voor groote fabrieken is 't dit bedrag wel waard van den stoomketel-vijand verlost te zijn. De waterzuiverlngsmachine, die Dr. Tymstra ons beschreef vangt het onzuivere water op in een rg. dubbele Wpschaol, bestaande uit twee bak ken, naast eikaar, van een 3-zijdig- prisraatischen vorm. Heeft nu het water den linkerbak gevuld, dan slaat hij naar links om, doordat hij beweegbaar is om een as in den mid- clenwand. De gekantelde bak stort zijn water uit in een trechter. Tege lijk is de tweede bak onder den wa terstraal gekomen, en kantelt na vulling naar rechts in denzelfden trechter. Op deze wijze krijgt men een voortdurende wateruitstorting naar links en naar rechts. Dit is noodig, omdat door de omkipping een mechanisme in werking moet worden gesteld, dat het chemicaiièn- bekkem opent. Slaat de linkerbak om, dan wordt het r.g. meetventiel van bedoeld reservoir geopend, en ruimte in het meetventiel met de scheikundige stof uit het bekken bij 't toestel in de lichtfabrieken is dit z.g. kalkmelk, gevuld; slaat daarop de rechterbak om, dan worden de che micaliën uit het meetventiel geloodst ia de hoeveelheid onzuiver water, die door de dubbele omkipping ia den trechber kwam. Men begrijpt dus, dat deze verrich tingen ten doel hebben een juiste hoeveelheid ketelsteenbindende vloei stof ln een bepaalde heveelheid water te mengen. De gTootte van 't meetventiel be paalt de hoeveelheid der scheikundi ge stof; de inhoud der kipschalen, die van het water. Als we er nu bijvoe gen, dat de kip-beweging ook nog dienstbaar gemaakt wordt om een toestelletje in werking te brengen, dat na lediging van 't meetventiel dit met water doorspuit om het schoon te maken en aldus den inhoud er van op den ju is ten maat te houden kun nen we 't onzuiver water verder op zijn reinigingstocht volgen. Als de kalkmelk Ln 't water is ge mengd, begint het zich te verbinden met de ketelsteen-vormende bestond- deelen. Een laboratorium-proef deed ons 't verloop van 't scheikundig pro ces zien. Eerst werd de vloeistof blau- wig-troebel, en eenige minuten later begon de ketelsteen neer te slaan in groote wit-gellge vlokken. Zoo beurt 't ook in de Tymoor. Daar komt 't water-en-kalkmelk echter in een dubbelen cylinder; eerst in deen bo- demloozen binnen-cylinder, waar de ketelsteeu-bestanddeelen neerslaan op den bodem van den buiten-cylinder en het aldus van de grove ketelsteen- elemefittefi ontdane water opstijgt tus- schen de wanden van de beide cylin ders, waarna het over den rand weg vloeit, om later Ln een bekken met kies - een grofkorrelige ftl treeoren de stof ook van de fijnere ketelsteen bestanddeelen gezuiverd te worden. Het water, dat thans zijn zuive ringsprocés doorloopen heeft, kan nu ln den ketel worden geleid, zon der gevaar voor een zware ketelsteen aanzetting. De straks gemelde belangwekkende laboratorium-proef deed zien, dat aan 't water van de Lichtfabrieken, t welk Dr. Tymstra er bij gebruikte 13/16 van den ketelsteen had wegge nomen. Maar, de Tymoor werkt nog veel beter dan deze proefneming Ln 't klein, die uit den aaTd van de zaak een snel verloop moest hebben. Verschillende constructies aan deze machines zijn verbeteringen, door den heer Van Oorde aangebracht, b.v. de inrichting, die maakt, dat de kip- schalen eerst omslaan, als zij geheel gevuld zijn, en de inrichting der meet-ventiel en. Een bijkomstig voordeel is, dat de gassen, die zich uit 't onzuivere water ontwikkelen, dit niet meer doen ln den ketel. Daardoor worden de ge hoorvliezen van de kantoor-ami) te- naren in den Veerpolder niet langer geplaagd door de zenuwachtig maken de geluiden bij de ontsnapping dier We deelen ten slotte mee, dat de Tymoor aan de Lichtfabrieken elk uur 12 kub. water zuiveren kan. SPOORWEGDIENSTREGELING. Door het Ministerie van Water staat ls er, in een schrijven aan de gemeentebesturen, de aandacht op gevestigd, dat telkens na de bekend making van de ontwerp-dienstrege- lingen der spoorwegen in grooten ge tale wenschen en bezwaren daartegen aan het departement worden gezon den, Welke niet steeds volledig kun nen onderzocht en overwogen wor den, omdat het tijdsverloop tusschen de Indiening van wenschen en zwaren en de afkondiging der dienst regeling daarvoor te kort ls. Bovendien blijkt herhaaldelijk, dat inwilliging der verzoeken vaak slechts een gering deel van het pu bliek zou ten goede komen, en de be langen van het publiek, dat zich niet uitsprak, er door zouden worden ge schaad. Daarom ls het wenschelijk de be zwaren ten aanzien van een b staande dienstregeling ter ken nis te brengen van de Commissie van Adviea over Spoorwegdienstregelin gen, in elke provincie, daar deze kan oordeelen over de plaatselijke om standigheden. De inzending moet geschieden ui terlijk in de maanden Mei en Novem ber met 't oog op de vergaderingen der Commissie in Januari en Juni. Voor de ln Februari openbaar te maken zomerdienstregeling en voor de huidige winterdienstregeling moe ten de bezwaren dus in Mei Inge diend zijn bij de commissie, wier samenstelling is afgekondigd in de Staatse, van 29 April 1908, no. 100. Uit Noord-Holland heeft daarin zitting de heeren A. van Rossum en als plaatsvervanger de heer J. C. van Weasem te Zaandam. Secretaris is de heer L. Slagter, hoofdcommies bij het departement van Waterstaat) De minister wijst er echter op, dat de verkrijgbaarstelling en toezending van de ontwar p-regelingen van belang blijft om den betrokkenen ge legenheid te geven tot opmerkingen over het nieuwe gedeelte in die dienst regelingen. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Vergadering van deu Raad van Haarlemmermeer op 4 Februari J.l. des voormiddags ten 11 uur ten Raadhuize. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de beer Mr. A. Slob. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Wordt beëedigd en geïnstalleerd de heer J. Suidgeest, als lid van den gemeenteraad. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. Naar aanleiding van een ingeko men adres van den heer P. C. van Pelt, onderwijzer aan school 1, om eervol ontslag als zoodanig, wordt besloten, hem dat eervol te verleenen tegen 1 April a.s. Na eenige besprekingen wordt be sloten tot het aanschaffen van oen nieuw verwarmingstoestel voor het archiefgebouw en met buislei dingen zoo mogelijk de raadzaal en andere vertrekken te verwarmen. Wordt benoemd met 8 tegen 7 stem men en 2 stemmen in blanco tot ge meente-werkman C. van Essen te N. Vennep. Blijkens rapport van B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld de vergoeding von /50 aan ieder der veldwachters toe te kennen. Uit wordt goedgevonden. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering door den voor- zitte rgesloten. Binnenlaat! POLITIEKE REDE VAN DEN HEER B. P. J. FERF. Donderdagavond trad te Hoorn in I de bijzonder druk bezochte vergade- - ring van de vooruitstrevend liberale I ktesvereeniglng op de heer B. P. J. I Ferf. lid der Tweede Kamer. Volgens het verslag tn ée „N. R. CL" begon de spreker uiteen te zet ten, hoe de strijd ln 1905 ging, meer nog dan tegen het Kabinet, dan tegen persoon van dr. Kuyper, als mi nister-president, hoe alle partijen van de linkerzijde eendrachtig hebben samengewerkt, om de meerderheid van rechts naar links te verplaatsen, tengevolge waarvan het ministerie- Kuyper aftrad en het ministerie-De Meester optrad. Daarna ging hij de geschiedenis na, hoe, onder de leuze „dat de defensie- belangen niet in goede handen wa- den", bij overrompeling de begroeting van den minister van Oorlog Van Rappard ward afgestemd, ook door toedoen van bevriende zijde, en hoe, tengevolge van dit tweede echec de ministers hun demissie indienden. Vervolgens behandelde spreker hoe het ministerie-Heemskerk optrad, kalm en bedaard, verklarende alleen te willen regeeren naar de beginselen in de partijen der rechterzijde leven de, doch dat ztch voordeed nis een ministerie van pacificatie, wars van den Kuyper-k-oers. Helaas greep een frontverandering plaats blijkens de memorie van antwoord op hoofdstuk I onder den niet te miskennen invloed van dr. Kuyper, blijkens zijn ant woord aan Ommen, zoodat de antithe se herleefd en opnieuw te verwach ten is. indien na de verkiezingen een rechtsche meerderheid is verkregen, dat diens groote invloed op alle par tijen rechts zich zal laten-gelden. Spreker wekte dan ook alle vrijzin nigen op tot samenwerking, om te voorkomen, dat de meerderheid zich verplaatst, en zoo dit moeilijk ls, al thans te zorgen, dat de meerderheid rechte zoo klein mogelijk is. Dan pleit spreker voor meer een heid bij de linksche partijen, tot het voeren van minder partij-politiek, dooh van die gezande politiek om zon der opoffering van. beginselen, eigen wenschen meer ondergeschikt te ma ken aan de Mtelijke omstandigheden, ten einde het bereikbare te erlangen. De heer Ferf staat stil bij de sociale verzekering, met name de ouderdoms- verze kering. - Hii verklaart, dat hij niet staat op den voet van den Bond voor Staats- pensionneering, doch het Engelsche stelsel huldigt, namelijk staatspen sioen aan allen, die het noodig heb ben en vragen. Ofschoon de moeilijkheden erken nend, ziet spreker de onmogelijkheid der invoering niet Ln, indien men zich evenals tn Engeland wat leeftijd en ultkeering aangaat, tot de meest be scheiden wenschen voorloopig be perkt, daar toch ook de pensionnee- ring volgens het ontwerp-Veegens den staat 6.400.000 zou kosten. De middelen tot dekking wil de heer Ferf vinden door het heffen eener be lasting op de goederen in de do ode hand en door verhooging van de suc cessiebelasting en de invoering van progressie daarbij. Hij wijst er op, dat men met de verhooging der di- reote belastingen, als meer drukkend, altijd voorzichtig moet zijn. De invoe ring van beschermende rechten ver oordeelt hij. Voorts trekt spreker te velde tegen den ontembaren spreeklust in de Tweede Kamer en eindigde met het uitspreken van de hoop, dat bij den aanstaanden verkiezingsstrijd zal blijken, dat Nederland's bevolking de vrijheid op geestelijk en oeconomisch terreiiin lief heeft en dat het daardoor toont, te willen bevorderen meerdere gelijkheid onder alle etanden van de maatschappij. Zijn toespraak werd met een luid applaus begroet. Bij het debat dat op de rede volgde, vroeg de heer Van den Blink (libe raal), spreker's oordee! over het sa mengaan van het lidmaatschap der Tweede Kamer en dat van Gedepu teerde Staten en omtrent vrouwen- en algemeen kiesrecht. Als tweede debater trad op de heet Felkers (soc.-dem.) Deze vtel aan de kiesrecht-paragraaf van de Liberale Unie, waarbij te velen worden uitge sloten en verdedigde het algemeen kiesrecht. Verder sprak hij zijn ver wondering uit, dat de heer Ferf in 1905 tegen staatspeusionneering was en er nu sterk voor is, en hij vroeg, of dit zijn oorzaak vindt in den te stellen tegen-candidaat door de vis- schers, hoofdbestuurslid van den bond. Verder trok hij te velde tegen het arbeidscontract, waardoor talloo- zen werkloos zijn. fen slotte vroeg hij de matf veering van des hoeren Ferf's stem, uitgebracht voor het behoud der wonderkuil. De lieer Ferf zei over het samen gaan der twee bovengenoemde amb ten, dat men het best doet te oordee len, hoe hij zijn l:dmaatschap der Kamer vervult. Hij rneent steeds zijn plicht te hebben gedaan. Bezwaren daartegen heeft hij nooit gehoord. Uit voerig zet hij zijn meenuig uiteen om trent de wonderkuil, daarbij verwij zende naar zijn rede, in de Kamer ge houden. Met kracht verdedigt hij da kiesrechtparagraaf 'n het programma van de Liberale Unie. Ernstig protesteert hij tegen het onrechtvaardige verwijt, dat hij van opinie zou veranderd zijn, omdaA er mogelijk een tegen-candidaat komt. Vroeger legde hij eerlijk en rond reeds zijn verklaring af in de Karnei voor het geheele Nedarlandsche volle. De wet op het arbeidscontract wijst zeker veel lichtpunten aan naast het duistere beeld door don heer Felkers opgehangen. Hoe aangenaam hij het zou vi-nden zijn mandaat te zien ver nieuwd, toch zou hij, wanneer hij al leen lette op zijn persoonlijk belang, het een grooten dienst achten, wan neer men hem toevoegde tot liter toe en niet verder. KINDERMOORD. Men meldt d.d. 4 Februari uit Rot terdam aan de „Tel." In een sloot aan deu Plantage weg weixl hedenavond gevonden een kin derlijkje van het vrouwelijk geslacht, gewikkeld >n een krant, welk kind, volgens medische verklaring, vermoe delijk drie dagen geleefd heeft HET ONTSLAG BIJ „ELECTRA" TE AMSTERDAM. In een advertentie 'ai verschalende bladen waarschuwt het bestuur van de „Soclaal-technLsche Vereeniging van Ingenieurs" voor indiensttreding bij de maatschappij „Electra", ln ver band niet de omstandigheden, waar onder de drie ingenieurs zijn ontsla gen. Acht menschen verdronken. De storm heeft giste re n mi cldag te Diernen een vreeselijk offer gevraagd. Tusschen de oude Keulsehe- en de Muldervaart tn, vlak aan de eerste, Ligt de glasfabriek „Anna", eigenaar de heer A. R. ten Cate (firma Delius Co.) te Amsterdam, directeur de heer A. G. Scherrer té Diernen. Daar werken op het oogenblik ruim een 70 menschen, waarvan de meesten te Diernen wonen. De verbinding tusschen de fabriek en den vasten waJ wordt, over de Keulschevaart, onderhouden met een kettingpont, waarvan de ketting door het water loopt naar den trant van de Tolhuisboot maar die. van kleine afmeting, niet handkracht be wogen wordt. De pont was van der gelijke capac'toit, dat er hooiwagens mee konden overgezet worden. Gisterenmiddag, bij liet afloopen der fabriek, was het tien miinuten over ijf, juist toen de storm op zijn he- i'sst was. Zóó, dat de mensclien spre ken van een hoos. En liet water in cLe vaart sloeg golven, men zegt tot van één meter toe. Om maar zoo gauw mogelijk naar huis te komen, met zulk een weer, begaven zich een groot aantal lieden op de pont. Het juiste getal is niet met zekerheid op te geven de schat ting loopt tusschen de 20 en 30. Hel waren alten blazers en helpers uit de fabriek, en een kleine jongen van 9 jaar, een speelkameraadje van de kin deren van den fabrieksmeesiter. De pontwachter, J. Wichemanse Sr., ging niet mee over een van de werk lieden zou de pont overvoeren, en aan deen overkant stond een ander werk man, die tóch naar de fabriek moest en de pont weer terug zou brengen. De directeur zag uit xijn kamer, hoe het water spookte en hoevelen op de pont stonden, hij liep naar buiten om de menschen te waarschuwen niet met zooveten te gelijk te gaan maar men was al afgestoken vier, vijf meter uit den wal. Daar sloegen de golven over de pontonwillekeu rig drongen de menschen zich naar den drogen kant.... de pont ging over hellen, de menschen aan den wal schreeuwden niet naar één kant, nJet naar één kant Maar het was al te laat. Twee, drie, trokken de jas uit en sprongen te water, de pont kreeg daardoor nóg schot te meer in verkeerde richting en daar gingen allen te water, op drie na, die zich op de sterk hellende pont wisten te houden. Op het vreeselijk hulpgeroep, dat boven liet bruisen van den storm klonk, snelden allen, die nog in de fa briek waren, toe. Ladders on planken werden te water geworpen en velen moeten zich daarbij onderscheiden hebben. De directeur en de fabrteksmeester J. Weyma begaven zich tot hun mid del te water, en konden zoo ieder vier man er uit helpen. Jan Terborg en Kreuzelman, werklieden aan de fa briek, weerden zich ook nis helden, en wisten eveneens verschillende perso nen te grijpen. De laatste, dien heer Scherrer bereiken kon, was een jonge man, Scholten. Die worstelde al langen tijd met de golven hij was heelernaa! blauw, toen hij in de fabriek gedragen was, en de heer Scherrer kon hem, wilde hij zelf zijn steunpunt niet loslaten, an ook ten offer worden, alleen helpen met den drenkeling zijn rechter wijsvinger in den mond te steken. De arme beet er wanhopig in, liet niet los, en zóó kon hij worden gered. Een jongen van 14 jaar, Martinus Clement, werd eerst na een kwartier uit het water gehaald. Door de goede zorgen van een oud-zeeman, De Vrie- ze, die de kunstmatige ademhaling toepaste, werden hem na geruiimen tijd de levensgeesten weder opgewekt. Op het gerucht van het onheil wa ren tnitusschen aldra tal van men schen komen opdagen. Dr. C. J. Der kinderen, van Diernen, belastte zich oogenblikkelijk met de zorg voor de geredden, en onder aanvoering van den burgemeester, jhr. E. W. E. Bic ker en kapelaan A. P. C. Konijn, werd met gTOoten ijver en frissche krachten het reddingswerk voortgezet. Het mocht helaas niet meer baten van de drenkelingen, die na den jongen Cle ment werden gered, er ook maar bij één weder de levensgeesten op te wek ken. Aangrijpend moet het geweest zijn, de tientallen vrouwen en kinderen te ziein saamloopen op den dijk, in het vreeseliike weder, vol angst en wan hoop, of vader of man, broer of zuster ook onder de verongelukten behoor den. Maar niemand wist aanvanke lijk, wie in liet water gevallen waren, en wie gered. Toen een onzer verslaggevers om half acht het terrein van de ramp be reikte, waren ex reeds vier lijken ge borgen één was met de schroef van een boot in aanraking geweest en deerlijk verminkt. In een tweetal schuitjes waren een zestal der omwonenden onvermoeid bezig het water af te dreggen, om de drenkelingen weer te vinden. Tegen tien uur eindelijk, toen het achtste slachtoffer was opgehaald, Icon wor den vastgesteld, dat dit de laatste was de andere werklieden waren al len in hun familie teruggekeerd. Want het was aanvankelijk onmo gelijk precies vast te stellen, hoevelen in het water waren gevallen. De namen der verdronkenen zijn Jurrion Koehoorn, Gij8 van Aarden, Jon Wlchemanse Jr. wiens vader zijn zoon voor zijn oogen zag ver drinken Bene Stut, Hendrik Cle mens, Ph. van Veller en David Smit, allen jeugdige werklieden aan de fa briek, van 14 tot 21 jaar oud, en Jan van Huizum, de negenjarige jongen, die op het fabrlekserf had gespeeld. Allen waren ongehuwd. Hoe vreeselijk het weer was, merkte ons nog een van de ooggetuigen op, blijkt wel uit het feit, dat de beste zwemmer van de fabriek. Stut, die ook van de pont te water was geraakt en een 14-jarigen iongen mee poogde te redden, voor de oogen van de wan hopige toeschouwers, met zijn jongen kameraad in de golven verzonk. Van de acht verdronkenen hehnmwn vijf tot families uit Dlemen Koe hoorn, Stut en de Knaap Van Huizum waren eerst kort geleden uit Gronin gen hier gekomen. Vijf drenkelingen werden voorloo pig Ln de fabriek on stroobedden neer gelegd, de anderen zijn naar het dorp .gebracht bij hunne familiën. 1 („Hbïd.") VERGIFTIGING. Te Winschoten werd A. J. Elzin ga van Sappemeer gevankelijk blo nengehracht en naar het huis van be waring overgebracht, beschuldigd van vergiftiging van twee kinderen om daardoor een erfenis voor zich te verkrijgen. Een der kinderen oven leed. Het andere is ongesteld geweest doch thans herstellende. (Hbld.) BRANDEN. Donderdagavond is afgebrand dr woning van den heer J. Prumper t< Onderdijk (N.-H.) Niets is verzekerd; Te Schellingwoude ontstond door liet vlamvatten van het petroleumtoe- stel een vrij hevige brand bij den veehouder H. Kramer. Door spoedige hulp der brandspuit kon men het vuur tot één vertrek beperken. Alles was verzekerd. Door onbekende oorzaak brak te Leersum een felle brand uit bij den rietdekker G. van Dijk. Het woonhuis werd gei reel in de asch gelegd en van den inboedel kon bijna niets worden gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Donderdagnacht is door het vallen van een petroleumlamp brand ont staan in de villa van dien heer B. te Maarssen. Het perceel is voor een groot deel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. HET EERSTE ZEEHOSPITIUM IN ZEELAND. Vrijdagmiddag werd het eerste zee- hospitiuin in Zeeland, gelegen in de gemeente öostkapelle bij Domburg, geopend. Don 15den Februari zal dit nieuw gebouwde hospitium, genaamd „Zonneveld", voor patiënten open gesteld worden. In deze inrichting cunnen ongeveer 16 kinderen worden geplaatst. Het gebouw, dat aan alle eischen, welke uit oen hyg-ënisch oogpunt ge steld kunnen worden, voldoet, wordt beschut door den boschrand, die zich langs de Noordwestkust van 't eiland Walcheren uitstrekt. Het ligt op kor. ten afstand van de duinen, ongeveer 500 meter van de zee verwijderd. In het zeehospitium worden opgeno men jongens en meisjes van 3 tot 12 jaar, lijdende aan rhachitis, scrophu lose, praetuberculose en chirurgische tuberculose. Patiëntjes met open iongtuberculose worden niet opgeno men. MOORD UIT JALOEZIE. Men meldt uit Rotterdam aan d* Tel.'' In de Wonositraat in het café van A. van L. heeft Donderdagavond half elf de 31-jarige smid C. J. Z. de ver laten vrouw van J. van Kuyene met een aantal messteken om het leven gebracht. Z. stond reeds een aanta/ jaren in betrekking met vrouw VaJ Kuyene esn woonden zij beiden laat stelijk samen. Dezer dagen besloten zij den in boe del te verkoopen en beiden naar hun geboorteplaats Delft terug te keeren. Vrouw Van Kuyene gaf aan dit be sluit geen gevolg, waarop de smid uit Delft overkwam om zijn vroegere be minde te halen. Hij trof haar aan in het café van Van L. >n de Wena straat, waar hij na een weigerend antwoord van hare zijde haar da delijk een aantal messteken toebracht. De vrouw vluchtte de straat op, ge volgd door haar aanvaller, dio haar toen nog meerdere steken toebracht, waarondier een doodelijke in den: hals. Naar het ziekenhuis gebracht over leed de vrouw daar 's nachts 2 uur, zonder bij kennis le zijn gekomen. De moordenaar had de vlucht ge nomen, doch meldde zich daarna vrij willig aan den politiepost Vijverhof straat aan en legde voor den commis saris, den heer M. B. van der Hoeven, een volledige bekentenis af. Het mes, waarmee de moord ge schiedde, werd door een voorbijgan ger in de Wenastraat teruggevonden Rechtszaken BEHOOVING. Te Arnhem is door den advocaat generaal bij het gerechtshof, tegen J V., gewezen kwitantielooper der ga» fabriek te Roermond, die beschuldigd was, dat hij valschelijk had aangege ven Ln den avond van 31 Maart 1908 te zijn aangevallen, met peper in da oogen gegooid, bewusteloos geslagen en van f 544 beroofd, geë'scht- een ge vangenisstraf van 2 1/2 jaar, conform, 't vonnis der rechtbank te Roermond.' Door den Hoogen Raad was deze zaak naar het Arnhemsche Hof ver wezen. Uit de Arbeiderswereld DE LOOPERSSTAKING. De staking van het loopersperso- neel van „De Courant" te Amsterdam duurt voort Donderdagavond heb ben zich bij de bezorging van het blad, door eenige met stakers inci denten voorgedaan. „De Courant' zelf verhaalt hieromtrent het vol gende: „Verschillende bezorgers zijn mis handeld geworden. O pde Bilderdijk- kadie o.a. werden een looper al zijn kranten ontrukt, waarna de aanran ders het pakje bladen ln het water wierpen en den niet-staker dreigden, hem ook in het water te gooien. In de Oosterparkstraat is een loo per door een opdringende menigte in een portaal bijna doodgedrukt. Bui ten de Haarlemmerpoort zijn zelfs eenige loopsters mishandeld. Vóór eenige bijkantoren kwamen stakers bijeen, doch toen was de politie ge waarschuwd, die hen uit elkaar joeg De abonnés hadden wel een mani fest van den Amsterdamschen Be- stuurdersbond (en de Ver. van loop-, magazijn en pakhuispersoneel „Mer- curius" ontvangen. In dit manifest leest men om.'

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6