NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7869 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 8 FEBHDABI 1309 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1.29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederlandi.j» Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem031H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. G» PEERSBOOM. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENTIE Ni Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer/C.ffi Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regeis, 25 Cis. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. teteKommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 9 FEBRUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Soc. Vereen:ging. Bachconcert, 8 uur. De Kroon: Haaii. Toon. Vereen, aeob van Lennep: Te Laat, 8 uur. De Kroon: Cursus-vergadering dier Jonge Vrijz. Propag. club „Haarlem'. Spreker de heer K. Reyne, 8^ uur. Schoten, Pretoriaple.n 24: Propa- ganda-voorstelling Bond. v. Staats- pensionneering: Te Laat," 8 uur. Buitenlandsch Overzicht „De wonderen zijn de wereld nog niet uit'. Dit zal menigeen gezegd of gedacht hebben, toen hij Zaterdag on der de telegrammen, 'T TURKSCHE TEGEN VOORSTEL las. Ja, ja, wie had dat nu kunnen droomen Rusland had zoo fijntjes een plan gemaakt, om heel e'en Balkan aan zich te verplichten Bulgarije eeuwig-dankbaar, omdat Rusland 80 millioen francs geleend en 40 millioen francs cadeau gegeven heeftTurkije in een d'io-stemming, daar Rusland den oorlog voorkomen heeft, en bo vendien in 't bezit is van Turksche schuldbrieven van de oorlogsschatting van 1876. O, Rusland had zoo'n zeldzaam- mooi pion de campagne opgemaakt. In drie zetten schaak, zonder mat le kunnen ontloopen Zoo dacht men althans in Rusland Maar ziet, de Turksche grootvizier doet heel onverwacht een nog onver wachter zet de schaakmat-kansen zijn ineens gekeerd Turkije is er niet tegen om het Rus sische bemiddelingsvoorstel aan Ie nemen integendeel, 't wil nog veel verder gaan Geen gedeeltelijke af- loss'ng der oorlogsschuld, maar ee.i geheele afrekening. D schuld bedraagt 8 millioen Turksche ponden Rusland wil voor Bulgarije 5 mil- lioe.ii (120 millioen francs) betalen, zoodat Turkije (Jan nog 3 millioen T. zou schuldig lil ij ven. Turkije zegt nu we willen die meteen aan Rus land geven, zoodat dan de schuld ver effend is. Hoe Turkije aan de 3 millioen T. P. zal kom on Wel, t ontvangt 2 1,2 millioen van Oostenrijk-Hongariie, en t ontbrekende halve millioen (onge veer 6 millioen gulden) moet maar geleend worden. Welk voordeel ziet Turkije in cleze schuldvereffening Eigenlijk is de op lossing zóó voor de hand liggend, dat we er ons over verbazen, dat het nu juist wee>r die slimme groot-vizier moet zijn, die op "t denkbeeld komt Er is niet één, maar er zijn minstens twee voordooien. De eerste is ook 't belangrijkst. Sedert het ongelukkige oorlogsjaar (1876) moet Turkije elk jaar aan Rusland een deel der oor logsschatting betalen. Niets is zoo vervelend dan zoo'n telkens terug- keerende uitgaaf, waarvoor niets ge noten wordt (is "t niet, beheer- d-ers(sters) van de huiselijke beurs?) 't Doet denken aan een blok aan het been, dat overal nagesleept moet wor den. En dan de bij-omstandigheden overgeleverd aan een curateele van Rusland, dat er immers voor moest waken, dat de zaakjes zoo rendeerden, dat de oorlogsschatting betaald kon ■worden t Nieuwe Turkije wil zich van dit blok ontdoen i T Wil niet langer, ^at Rusland \oogd speelt Men heeft gezegd, Turkije zal het Russische bemiddelingsvoorstel met aannemen, omdat liet gebrek aan con tant geld hoeft, dat het alleen kan krijgen hij een directe overeenkomst met Bulgarije. Maar de slimme groot vizier rekent anders nu moet Tur kije elk jaar zooveel millioen aan Rusland betalen, wanneer deze schuld vereffend is, kunnen deze millioenen .voor andere doeleinden bestemd wor den, en is dus het geweaischte contant geld gevonden Waarlijk de groot-vizier behoeft bij ei en Europee sch financier in de leer gaan 1 Hoe zal dit tegenvoorstel in Rus land ontvangen worden We veron derstellen zoo, dat de politiekers in Petersburg opschrikken en kijken of ie 't „In Keulen hooren donderen". Waar blijft nu de Russische macht In den Balkan Wat heeft 't nu aan de cadeau-geving van die 40 m'llioen francs Turkije aan den Rusland- Invloed finaal onttrokken, zoodat al leen 't eeuwig dankbare Bulearije overblijft 1 „Ter wille van de smeer likt de kat de kandeleer". Dit pasten we toe oa f cadeautje van Rusland. In Petersburg klonk het echter „o, wij geven dat geld zonder eenige bijbedoeling alleen om den vrede te bevorderen." Nu is de Rus zelf schaakmat gezet hij kan fatsoenshalve niet weige ren, en toch Ook voor Oostenrijk-Hongarije is 't een verrassing. Moeten de 2 1/2 mil lioen T. P. nu gebruikt worden, om den vijand (Turkije) een nog zelfstan diger bestaan ie verzekeren Eén troost 's er voor de Donau-monarchie: den nog grooteren vijand, den Slaven- beschermer, (Rusland) wordt tevens een poets gebakken Oostenrijk mag anders wel wat troost hebben, want de binneniand- sche toestanden zijn nu niet direct prettig te noemen. De rumoerige zit tingen der OOSTENRJJKSCHE- KAMER zijn nog rumoeriger geweest, dan de telegrammen deden vermoeden. Er is lawaa» gemaakt inetharmonica's, tooneel regenmachines, conducteurs fluiten, fietsbellen,, automobielhoorns klappers, en de heeren, die geen la- waai-instrument bezaten, klapperden met dc inktkokers of lessenaars, of zongen de v e 1 e volksliederen.... Eeui toeschouwer zei ,,'t was een leven als een oordeel". Nu, dat geloovem we graag Bovendien, de heeren zijn ook nog handgemeen geworden. Een der volksvertegenwoordigers werd.... een vinger afgebeten De regeering is zoo verstandig ge weest, omde volksvertegenwoordi gers naai* huis te sturen Ze heeft daarbij eene verklaring van haar standpunt ge-geven, waarin slaat, dat door de regeering al het mogelijke is gedaan, om de Kamer op nor male wijze te doen arbeiden, wat niet gelukt is. Over vier weken zal de Kanier weer bijeengeroeoen worden, en als het dan niet beter gaat, dan... Wat er dan gebeurt, wordt niet ge meld, maai- een Kamer-ontb'nding is wel 't waarschijnlijkst. De heeren kunnen dus over hun zelfmoord vier weken nadenken.... Men weet, dat ook de ITALIA A NSCHE KAMER naar huis gestuurd is, maar deze is door de regeering officieel ontbonden. Waarom We kunnen slechts gissen, doch ais we zeggen „de regeering vreesde een debat over de burg&r- school-quaestie en andere geschillen met den bondgenoot Oostenrijk- IIongarije", dan hebben we zeker de plank niet ver misgeslagen De nieuwe verkiezingen zijn 21 of 22 Maart te verwachten. Een vraag Is het Itali&anflcho bondgenootschap aan de Donau-nio- narchie geen paar mill»oen voor een Italiaansche hoogeschool waard Het RUSSISCHE POLITIE- SCHANDAAL is nog niet van de baan. Anders is de methodena eenige dagen de zaak doodzwijgen en daarmee basta. Nu schijnt er eens een onderzoek te ko men. De minister Stolypin» heeft in den ministerraad verzekerd, dat het volle licht over de zaak zal schijnen, ook, omdat hij er van overtuigd is, dat de regeering aan alle gevallen on schuldig is. „Hoogstens kan er spra ke zijn van onberaden ijver van hoo- gere en lagere ambtenaren". Let wel h o o g s t e n s, alsof dat warempel niet meer en veelmeer dan genoeg is Bovendien zal een ernstig onder zoek misschien wel een ander en (voor de regcering nóg minder pleiz-ier'g licht over de zaak werpen. Maar zullen we dan ooit het resultaat hoo ren De politiechef Lopuchin zit nog vei lig in dc gevangenis. Dit is al een te genspraak van de verklaring van Sto- lypi.n met z'n hoogstens Naar den politte-spion Azef wordl ijverig gezocht, men ziet hem overal (net als met Frans Rosier maar nergens wordt hij gepakt Stolypin heeft in zijn rede ook ge zegd „een buitenlandsche agentuur (verraders) der geheime politie is noodzakelijk, zoolang er geheime or ganisaties bestaan." Rusland zal dus voorloopig nog wel niet met het stelsel geheel breken. Onze zuidelijke buren, de Belgen, maken zich nog steeds druk over de te Brussel gevonden bom, welke ZONDERLINGE VONDST maar niet le verklaren »a Volgens de meening van de politie, heeft een anarchist het voorwerp, waarvan hij zdcli om de een of andere reden ontdoen wilde, daar „verlo ren". Men vermoedt, dat Brussel op het oogenblik dient lot toevluchtsoord voor de Londensche anarchisten, die, na het gebeurde in Tottenham, zich voor de speurende politie en Russi sche spionnen niet meer veilig achtten in Engeland's hoofdgt&d. OVERSTROOMINGEN IN DUITSCH LAND. 't Blijkt uit de nadere berichten, dat de overstroomingen (veroorzaakt door den snellen dooi, .Me de rivieren sterk deed wassen), zeer ernstig zijn ge weest. Vele rivieren zijn buiteen haar oevers getreden en hebben dorpen ge heel onder water gezet, bruggen weg geslagen, spoorlijnen vernield, enz. Op vele plaatsen zijn er ook slacht offers te betreuren, eu wanneer men het aantal onheilen besomt, bereikt 't cijfer der verdronkenen ongeveer 30. Dit Ls evenwel nog niet volledig, want uit de kleine dorpjes, die nu geheel van 't verkeer zijn uitgesloten, is nog geen berricht ontvangen. Ook is er veel vee omgekomen, en in Neuren berg kwamen bijna alle beesten in een dierentuin om AARDBEVINGEN. 5 dezer werd uit Messina gemeld Gisteren (Donderdag) liepen eenige officieren in de Via Cardones. Plotse ling hoorden ze kreten, die onder den grond vandaan kwamen. In allerijl werden soldaten ontboden, die dade lijk de handen aan 't werk sloegen. Er werd den geheelen nacht door ge werkt aan het opruimen van 't puin. Eindelijk slaagde men er in een ope ning te maken, die groot genoeg was om een mensch door te laten. Een paar soldaten kropen door liet gat en vonden beneden in de ruïnes van een koekbakkerswinkel een man, ternau wernood bij kennis, maar overigens ongedeerd. Hij had zich gedurende 37 dagen gevoed metkoekjes en li keur 1 In Transkaukasisch Rusland heeft eene aardbeving plaats gehad. Er zijn nog geen berichten over den omvang van de ramp. BRAND AAN BOORD VAN EEN HOLLANDSCH SCHIP. Een Hollandsch stoomschip Ixion, dat Zaterdag te Cadix de haven binnenvoer, had brand a3n boord. Het was hoofdzakelijk met katoen en vlas geladen. De brand werd spoedig gebluscht. De schade aan lading en machines wordt geschat op 150.000 peseta's. AANSLAG OP HET DUITSCHE GE ZANTSCHAP TE SANTIAGO. In de kanselarij van de Duitsche legatie brak brand uit. Het vuur ver nielde alle archieven. Men beweert, dat de brand zou zijn aangestoken en dat tevens ingebroken werd. De overblijfselen van het lijk van den gezant zijn gevonden. Ver denking rust op een dokter, d'ie omge kocht zou zijn. De schedel van den ge zant was in tweeën gekloofd. FRANKRIJK EN MAROKKO. De Fransche gezant te Tanger is met veel praal door den nieuwen sul tan Moelay Hafid ontvangen. Aan beide zijden veel (en welgemeende vriendelijke woorden. CASTRO. Castro blijft tot einde Februari im Berlijn. Dan gaat nij naar 't Zuiden vaai Frankrijk, om daar van z'n over gespaarde millioenxjes rustig te leven. Dus niet naar Venezuela.... WAT NU WEER IN 'T VOORUIT ZICHT Hit Peking wordt gemeld Tsjen Pi, minister van het verkeers wezen. in China, en drie onder-staats secretarissen van het departement zijn in ongenade gevallen en ontsla gen. Stadsnieuws KUNST DOOR OEFENING. Men schrijft ons: De manuenzangvereenaging Kunst door Oefening, gaf Zaterdagavond voor harte leden, donateurs en kunst lievende leden een feestelijke bijeen komst in de bovenzaal van de Soc. Veneenig ing. Dooi- de zangers werden Marschiileiide tooneeistukjes ten beste gegeven, die zeer in den smaak vie len bij de aanwezigen. Tot laat in den morgen bleef men bij elkaar; een prettig bal sloot dezen goed geslaag den feestavond. BIOSCOOPVOORSTELLING. De Cinematograph Pathé frèi'.s gaf Zaterdag- en Zondagavond in 't Bron gebouw voorstellingen. De eerste voorstelling hebben we gedeeltelijk bijgewoond, en hebben ons wel ge amuseerd. Al lieten sommige beelden wel iets aan duidelijkheid te wem- schen over, de vertoonde beelden ver goedden 't ruimschoots. Er werden vooral veel humoristische beelden geprojecteerd, waarvan we noemen. „Dat is mijn hoed"t „Het betooverde schilderdoek", enz. Ter afwisseling trad het duo Cuydt op, dat aardige voordrachten ten bes te gaf. Zaterdag was 't getal bezoekers slechts gering. B i o s c o o p-o nd erneming. In 't aardige Kroonzaaltje, waar een verfje en wat verguldsel een fris- scher aanzien gegeven hadden, open den Zaterdagavond de gebroeders Al berts hun bioscoop-bedrijf, 't Gold hier de eerste van een reeks voor stellingen, waarvoor de ondernemers zich voorstellen elke week een nieuw program te maken. Te midden van een fleurige bloe men- en plan-ten-omlijsting was voor 't tooneel het witte scherm opgesteld, waardoor van de tooneelzijde af de beeldenreeksen werden geprojecteerd. Deze wijze van belichting maakt het noodzakelijk, dat het doek zoo nu en dan nat wordt gespoten, om te ver hinderen, dat de stralen do o r het doek gaan. Ongeveer een uur te laat begon de voorstelling met een verwelkoming door een der heeren Alberts, die te vens zijn veronschuldiging aan bood, dat de „pauze-vóór-hetbegLn' zoo onaangenaam lang duurde. Toen eenmaal de beeldenreeksen op het scherm getooverd werden, was men al spoedig he sleche begin ver geten. Inderdaad schenen, zooals het pro gram 't uitdrukt, de bioscoop-num mers met bijzondere zorg gekozen. Zij werden ten aanschouwen ge bracht in groepen van drie, die tel kens een ernstige, een actueele en een grappiger beelden-opeenvolging bevatten. Van de grappige nummers waren 't wel de aardig gevonden avonturen van poppen in den primi- tieven vorm, zooals kinderen die tee ltenen, die veel welslagen hadden. Ook 't fantastische: „In hooger sfe ren' deed 't goed. Mooi van kleuren vielen te roemen de tafereelen, voorstellende Brazili- aansche watervallen; merkwaardig om de beelden zelf de kijkjes in den Londenschen dierentuin en tooneel- tjes uit een Arabische pottenbakkerij. Ook den moord op den hertog de Guise, aangesticht door koning Hen drik III van Frankrijk was een boeiend film. Natuurlijk ontbraken, ook nu de ij slees ten op de Kleverlaan-baan niiet. De in f linken getale opgekomen be zoekers waardeerden het te zien-ge- bodene, blijkens de niet karige bij valsbetuigingen. Een orkestje speelde bij de ver schillende nummers passende muziek. „Het Witte Krui s". Donderdag 11 Februari zal de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", afdeeling Haarlem, een vergadering houden. Op de agenda staat o.a. begrooting voor 1909 bespreking subsidie-aan vrage verslag van den voorzitter als afgevaardigde ter algemeene vergade ring verslag van den recretaris over don cursus in Eerste hulp bij bedrijfs ongevallen in 1908 verkiezing van een secretaris. DE SCHOOLGELD-KWESTIE AAN DE H. B. S. We vernemen, dat in de laatste bij eenkomst van de burgemeesters der omliggende gemeenten in zake de ver hoogde schoolgeldheffing voor buiten leerlingen der Haarlemsche H. B. S., de vergaderden volmondig erkenden, dat de gemeente Haarlem ln deze aangelegenheid steun verdient. Zij zullen dan ook zeer vermoedelijk eeoi manier trachten te vinden om liet te kort komende te vergoeden. Gevangenneming. Tijdens de instructie over een brand is Zaterdagochtend iemand gevangen genomen, als verdacht van opzette lijke brandstichting in zijn winkel. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. De heer Van Wichen, lid der Twee de Kamer voor dit district, zal in ver schillende gemeenten Yan het district optreden. SCHOTEN. Onder leiding van den heer Stend, voormalig directeur van Schoten's Harmoniekapel, is weer een nieuw korps je opgericht, bestaande than» uit 16 leden. Deze bezitten alle een eigen Instrument en stellen zich tea doel onderling de muziekkunst te be- studeeren, doch geen openbare uit voeringen te geven. IJMU1DEN. De Volksbond en de geheel-onthou ding. Onze correspondent schrijft: Voor enkele weken werd alhier na een voordracht van den lieer v. d. Meulen van Bergen-up-Zoom een af deeling gesticht van den Volksbond tegen drankmisbruik. Der vereeniging van geheelonthou ders, die sterk tegen deze oprichting ageerde, werd op deze oprichtingsver gadering geen gelegenheid tot debat gegeven. Daarom was tegen Zater dagavond een protestvergadering be legd, waarvoor de belangstelling niet groot was. Het bestuur der nieuw opgerichte afdeeling was uitgenoodigd op deze vergadering te komen debatteeren, doch had bericht gezonden daartoe verhinderd te zijn. SLOTEN. Als bestuurslid van den Middelveld- schen Akerpolder is gekozen de heer W. van Weerdenburg, als hoofdinge land de heer G. van Groningen beide alhier. ZANDVOORT. In eene algemeene vergadering ge houden door de werkliedienvereeni- ging Onderling Hulpbetoon alhier, bleek uit het verslag van den secreta ris, dat het ledental op 31 December 1908 510 bedroeg en 30 donateurs, dat aan 86 leden wegens ziekte geldelij ke uitkeering gedaan werd tot een bedrag van f 2007, en dat aan de we duwen van 3 overledenen een bedrag van /140 werd uitbetaald uit het 10- centsfonds. Verder bleek nog uit het verslag, dat de 20 woningen der ver eeniging Ln goeden staat verkeeren. De penningmeester deeldie mede, dat er een batig saldo van 581.99^ in kas was. De aftredende bestuursleden wer den allen herkozen, nl. die heer Th. Marlens als vice-voorzitter, de heer J. van den Bos als secretaris, de hee ren J. Water en L. H. Schut als com missarissen. Besloten werd, dat het bestuur op een volgende vergadering met een uitgewerkt plan zal komen tot het stichten van een fonds, om le den die daaraan behoefte hebben in een ziekenverpleging op te doen ne men. Aan het Harmonie-gezelschap werd een subsidie van 50 toegekend. De vergadering werd door den be schermheer en twee donateurs bijge woond. Heden speelde de voetbalclub Vios uit Heemstede tegen Hercules van Zandvoort Laatstgenoemde won met 42( en Z. V. C. van hier speelde een match tegen Vitesse uit Haanleni, waarvan de uitslag wo6 dat Z. V. C. won met 4—3. Cornelia Koper, die door zijn broer met een mes was gestoken, is per rij tuig uit het Gasthuis te Haarlem naar hier vervoerd en zal verder ln zijn woning verpleegd worden. Binnenlaat! Mr. N. G. PIERSON. Zondag vierde de oud-hoogteeraar en oud-minister mr. N. G. Pierson, zijn zeventigsten verjaardag. VOORZORGSMAATREGEL. Ter voorkoming van herhaling van ongelukken als bij den storm van Vrijdag zijn de bovenramen m de vergaderzaal der Eerste Kamer van zwaarder glas voorzien. BROODWAGEN MEEGENOMEN. Zaterdagavond is In do Hugo de Grootstraat te Rotterdam een bak kerswagen der firma Rossmölder vol geladen met brood door werkloozen meegenomen en niet teruggevonden. ONGELUKKEN. Toen men Zaterdagavond half 12 aan boord van het stoomschip „Sta tendam" te Rotterdam bezig was met het inladen van kisten manufacturen, stootte een htjsch van twee kisten te gen een boven het ruim loopende lijn aan, waardoor de kisten, uit den strop schoten. Ze vielen op twee daar werkende bootwerkers, waarvan een, wonende te Delfshaveu, onmiddellijk dood was en de andere zwaar inwen dig gekneusd, per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. VERMIST. Onze berichtgever te Rotterdam seint ons, dal sedert Zaterdagnamid dag een 40-jarige gelddrager en in casseerder wonende te Fijenoord en in dienst der Incasso-bank, die Vrij dag 5000 gulden heeft ontvangen ni'et teruggekeerd is. Alom worden naspo ringen gedaan, doch tot heden te ver geefs. (Hbld.) ZWARTE HOLLANDSCHE HOENDERS. Door de Vereeniging „Fauna en Flora", onderafdieeling van den Volksbond, te Zaandam zal naast ha- de gewone expositie in April a.s., eene nationale tentoonstelling van zwarte Hollandsche Hoenders wor den georganiseerd, waarvoor als prij zen bedragen '25, 15 en 10 zijn uitgeloofd. Secretaris dezer tentoonstelling is de heer A. Verboom te Zaandam. DE OUDE ENDE NIEUWE CLUB IN DE VONDELSTRAAT TE AMSTERDAM. Het laatste bedrijf van de klucht, met den weidschen titel „Club Inter nationaal de Bienfaisance", is giste ren afgespeeld. Herr Politzer, de lei der, de ziel, de geestelijke vader van de Koninklijk goedgekeurde affaire, is met vrouw en kind naar Brussel afgereisd. Gelijk men weet, had Politzer drie maanden gevangenisstraf te goed als bestuurder- van een bij de wet verbo den vereeniging. De Hooge Raad verwierp zijn cas satieberoep en het is op aandringen van zijn vrouw geweest, dat de heer Politzer het antwoord op zijn verzoek om gratie aan II. M. de Koningin niet heeft afgewacht. Aan de verlaten wo ning in de Vondelstraat prijkt nu een bordje met het korte cn veelzeggende woord r „V ertrokke n". La comedie est firüe 1 De geschiedenis der Club do Bien faisance behoort nu tot het verleden. Maar wie zou denken, dat daarinéé de roulette in de Vondelstraat tot stil stand ie gebracht, vergist zich. Op do puinlioopen van de Club Internatio naal de Bienfaisance ie eene nieuwe instelling verrezen, én, nieuwsgierig van aard, hebben wij er gistermiddag een bezoek afgelegd. Het oorspronkelijk huis der Club de Bienfaisance, Vondelstraat 67, staat leeg en is te huur, maar toen de be oefening der Weldadigheid de Club feen windeieren legde, kocht de heer 'olitzer het aangrenzend perceel no. 65, bij, en maakte er een geheel van met groote, weelderige zalen beneden en twee speelzalen upstairs. Nu zijn de huizen weer gescheiden, en in dat van den heer Politzer op no. 65 is het nieuwe speelhol onder gebracht. Als vreemde komt men niet gemakkelijk binnen. Na een electrisch schelletje, wordt binnen aan de deur eerst een luikje omhoog geschoven om den bezoeker te monsteren. De stoere portier kende ons blijkbaar nog uit de rumoerige dagen van weleer, toen de club die der Bienfaisance dan de bijzondere belangstelling der pers ge noot. Hij liet ons binnen en diende ons bij het bestuur aan. 't Was toch te zien, dat het oude regime voorbij was. Herr Politzer was een man van smaak, die alles keurig meubelde en de wanden met gravures en schilderijen versierde, die met zorg en kennis gekozen moesten zijn. Het kantoor en de hal zogen er nu Nrij sober uit. De president, de secretaris, de penningmeester waren aanwezig. De eerste een rijzige oude lieer, vol bloed Hollander, beide anderen Fran- schen. De heeren vertelden, dat zij met de Club Internationaal de Bienfaisance hoegenaamd niets te maken hadden. Die zaak was geliquideerd, voor good dood. De Koninklijke goedkeuring was zelfs teruggestuurd (sic). Eu zelfs werd de correspondentie, die nog voor de overleden weldadigheidsinstelling inkwam, teruggestuurd. Nee, de heeren hadden daarmeê niets te maken. Ze hebben niet acht- en-zestig vrlendieu de „Cercle privé des ét-rangers" gesticht en hiervoor het huis van monsieur Politzer ge huurd. De leden van de oude club zijn toen na ballotage overgenomen, maar ook Hollanders kunnen aangenomen worden. Maar, verzekerde de tresauriex au Club, nd behoorlijke ballotage. Nous sommes trés sévères, monsieur. Wij zullen de fout van mijnheer Politzer niet herhalen. Strikt houden we ons aan ons reglement en allen moeten eerst behoorlijk worden ingeschreven.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1