NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7861 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. WOENSDAG 10 FEBRUAB1 1909 A 1.29 ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDENi Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd to (kom der gemeente)130 franco per post door Nederland.1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H a „de omstreken en franco per post s 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. 8. PEEREBOOM. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0. IC Reclames 30 Cent per rega' Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatslngj 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groot? Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 60G en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem :n dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algejieen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 11 FEBRUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Brongebouw: Specialiteiten-voor- stelling, 8 uur. OM ONS HEEN No. 879. De Courses op Woestduin. Hel is een belangrijk besluit, dat B. en W. van Bloemendaal genomen 'hebben, om op Zondagen geen cour ses op Woestduin meer ioe te laten. Die beslissing staat gelijk met slui ting van de baan. Al is bet waar, dat Woeslduin's bestuur nog de zes an dere dagen van de week overhoudt, om te laten draven en rennen naar hartelust, de eenige dag, waarop het dit met financieel succes kan laten doen, is ongetwijfeld de Zondag. In Engeland gebeuren deze en dergelijke wedstrijden op Zaterdag, maar daar worden de meeste zaken Zaterdag middag te 12 uur gesloten, zoodat wie wil vrij is om er dan heen te gaan. Vóórdat we in Nederland een clerge- lijken halven weekdag vacantie ne men, zal er nog wel meer dan een menschen leu n voorbij moeten gaan. Courses op een werkdag zullen dus op Woestduin alleen bezocht worden door de weinige tientallen mensehen, die geld genoeg hebben, om de gehee- le week door naar hartelust, over hun tijd te beschikken. Dat van dit handje vol een zoo kostbaar sportterrein niet kan bestaan, ligt voor de hand. Waarom B. en W. van Bloemendaal (en dat nog wel eenparig} dit besluit genomen hebben, wordt niet vermeld. Wij vermoeden, dat de gelegenheid tot wedden, die daar gegeven wordt, er niet vreemd aan zijn zal. Gebleken is reeds (en het is ver klaarbaar), dut liet bestuur van Woestduin hierin niet zal berusten. Reeds is gesproken van een verzet tegen de toepassing van de verouderde Zondagswet. En te ontkennen valt het niet, dat deze wet van 1815 uit den auiti van de zaak op hedendaagsclie <005tanden weinig meer aansluit, zoo dat zij dan ook nog slechts beperkte loepuss üg vindt. In liet jaar 1897 heeft het hoofd der gemeente Haarlem de bepalingen van dezelfde wet willen toepassen ten op zichte van de sluiting van winkels op den Zondag. Op voorstel van den heer Sneltjes is toen in de Raadsvergade ring van 7 April niet overgroote meer derheid door den Raad besloten, zich met een request tot de Ministers vun Binnen!andsche Zaken en Justitie te wenden, waarin werd opgemerkt, dat het hier een rijkswet gold, die alleen dan billijk zou werken, indien zij in het geheele Rijk op gelijke wijze werd toegepast. Den '19den Mei daaraanvolgende werd in den Raad medegedeeld, dat de Ministers haddon geantwoord, dat bij de regeering niet liet voornemen bestond, om in de tot dusver gevolgde wijze van uitvoering der Zondagswet verandering te brengen. ,,De Regeering", zoo zeide toen de burgemeester, „heeft mij uitgenoo- dïgd, mij verder te onthouden van uitvoering der Zondagswet. Natuur lijk zal ik daaraan voldoen. Waar de Re-geering zoo duidelijk haar gevoelen heeft uitgesproken, past het den amb tenaar zich te onderwerpen." De heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Ma- saré had den 7den April in de Rnads- debatten in herinnering gebracht, dat in dou aanhef van de Zondagswet ver nield wordt, dat de wetgever van die dagen „de plichtmatige viering van den dog dos lie eren en andere dagen, den openbaren Cliristelijken Gods dienst toegewijd, wilde verzekeren dqpr eenparige en voor de ge heele uitgestrektheid der Voree- ïïigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen". Op deze laatste woorden legde de heer Macaré toen den nadruk. En ook uit het antwoord van de beide Minis ters bleek, dat een zoodanige alge- mee ne toepassing van de oude wet over het geheele land niet in de be doeling der Regeering lag Daar nu in andere gemeenten het houden van courses op Zondag niet verboden is, zal waarschijnlijk het be stuur van Woestduin zich bij de Re geering wel op denzelfden aanhef van de wet beroepen, om B. en W. van Bloemendaal tot andere gedachten te brengen. Hier hangt dus veel, of al les, van de opvatting der Regeering af en we weten, dat de samenstelling van het Ministerie sinds 1897 belang rijk is veranderd. Toen was Mr. Goe man Borgesius Minister van Binnen- landsche Zaken, thans is het Mr. Heemskerk. Hoe wijd hunne opinièn over Zondagsrust en Zondagsheili ging uit elkander loopen, is wel be kend. Bovendien is het meer dan een vermoeden, dat B. en W. van Bloe mendaal met de Regeering hebben overlegd, vóórdat zij hun besluit heb ben genomen. Is dit zoo, dan zal het bestuur van Woestduin in Den Haag geen troost vinden. Tot zóóver de wettelijke kant van de zaak. Zij heeft nog twee andere zijden: die belicht kunnen worden uit - het antwoord op deze twee vragen Is het in 't algemeen gewenscht, of niet gewenscht, dat eein harddraverij en renbaan op Zondag wordt open gesteld Is het juist, dat deze banen noodig zijn voor of belangrijk bijdragen tot de veredeling van het paardenras Over deze aangelegenheden hebben wij de meening gevraagd van drie personen, die als deskundigen mogen worden aangemerkt. Het gesprek met één hunner volgt hier, de mededee- ilngen der beide anderen worden op genomen in het volgend nummer. Een onzer dan heeft vooreerst ge sproken met een getrouw bezoeker der wedrennen, die van de paarden sport goed op de hoogte is, en voldoen de menschenkennis heeft, om over verschillende onderdeel en van deze quaestie te oordeelem. Hem vroegen we eerst„zal de paardensport onder die sluiting van Woestduin op Zonda gen lijden? Zijn antwoord was beslist„Zeker Eerst zullen we ons bij Woestduin be palen. D't was een baan, die veel mee tings uitschreef en Yooral o;i de Zon dagen beslag legde. Wanneer de Zon dagen uitvallen, zullen er op dagen in de week minder bezoekers komen, 't Eene volgt uit 't andere Komen er minder bezoekers, dan wordt de ont vangst der entrée-gelden minder, be schikt het bestuur der baan over een minder royale portemonnale, dan moeten er lagere prijzen uitgeloofd worden, en hoe lager de prijzen zijn, des te minder paarden worden er in geschreven en des te minder kosten kunnen er door de eigenaars der paarden gemaakt worden, 't Paarden ras zal dus onder de tegenwerking ran de paardensport lijden." Nu kwam bet gesprek over de an dere banen. „O ja, er zijn veel andere banen, te Bussum, Breda, Duindigt, Groningen, Heerenveen, Rotterdam, Utrecht, Leeuwarden en te Amersfoort is pas een nieuwe aangelegd. Op AL deze banen mag op Zondag gereden wor den.Woestduin was evenwel de lioofd- baan, want daar werden elk seizoen ongeveer 30 courses gehouden, terwijl de aiwiëre banen er 2, 4, C en Duin digt als de hoogste 20 dagen open staan. Bovendien, ik zei heit reeds, Woestduin was vooral voor de Zon-, dagen.' We i-nterrompearden „liet gevolg zal zeker zijn, dat nu de andere ba nen op Zondagen wedstrijden uit schrijven 't Antwoord was „Niet onwaar schijnlijk, maar voor dit seizoen (zo mer 1909) zijn alle data al vastgesteld en zal het heel moeilijk zijn, er groote verandering ln te brengen. Boven dien, in Haarlem en omstreken wo nen vele personen, die bij de sport belang hebban ik noem stallen als van Lijnkamp, Koeter, Sohönrock, Bultman en Comeys, die hier wonen om Woestduin. Wanneer deze stallen weinig ruter aan Woeetduin hebben en meer kosten moeten maken voor andere banen, dan zullen ze misschien naar elders, naar meer gunstiger plaatsen, verhuizen." „Zou u bepaald meenen, dat er in de week minder menschen bij de wed rennen komen dan Zondags T' „Zeker. Er is wel een categorie sportlui, die ook altijd in de week zullen komen, maar 't bezoek zal veel minder zijn." „Denkt u, dat er mogelijkheid be staat, om het wedden af te schaffen en de wedrennen te behouden „Een moeilijke vraag. Ik voor mij ben overtuigd, dat bet wedden met geheel is tegen te gaan. Ook zal het niet gaan om een baan zonder wed gelegenheid in stand te houden, Misschien zou er één in 't cen trum van het land kunnen bestaan, maar dan zouden de inleggehlen voor de paardenhouders weer veel te hoog moeten zijn, om fatsoenlijke prijzen uit te loven, en het getal deelnemers te groot, om de win-kans voor den eigenaar zoo te maken, dat hij het de moeite loonend acht, om kosten aan zijn paarden te spandeeren." „Meent u, dat zonder wedrennen geen goede veredeling van het paard te verkrijgen „Neen. Wanneer een sportpaard op een bepaalden afstand snel is, zal hij 't in alle omstandigheden van een gewoon paard winnen èn in kracht én in uithoudingsvermogen. Neem een gewoon paard, en rijd er eens eenige keeren mee. 't Komt op stal, laat den kop hangen en lust voorloopig geen eten. En een harddraver Als hij op stal komt, hinnikt hij nog even vroo- lijk als vóór de reis en eet dat 't een lust is. Dan ziet men 't verschil." „Maar worden de sportpaarden niet alleen voor de sport gebruikt „Neen zeker nietEr wordt mee gefokt, en dat ons paardenras in de laatste jaren ln waarde gestegen is, dankt men aan de sport. Kent u die hitjes, die nu veel gebruikt worden Wat zijn. die diertjes vlug en ze wer ken van nieuwjaar tot oudejaar Dat is wat anders dan de zeulderige die ren, die langs den weg loopen." Nu kwamen we met dezen spreker ook op den moreelen kant dezer zaak, en vroegen Is 't juist, dat vele menschen door het wedden bij de rennen verliezen en moreel te gronde gericht worden „Ja, dit kan niet ontkend worden, maar ik heb van de vele personen, die dien weg gegaan zijn, nooit de over tuiging gehad, dat dit alleen door 't wedden bij rennen is gekomen. Neen, dat waren allemaal menschen, die Zondags misschien een paar honderd gulden speelden, maar in de week op de beurs voor duizenden guldens In de Arnerlkaansche fondsen verdob belden. Dit was hun genadeslag." „Komen er op Woestduin ook wel arbeiders, die zich door het wedden nadeel berokkenen „Ik meen van niet. Wel zijn er vrij kaartjes en die menschen mogen kwartje bij kwartje leggen, om met 10 of 20 één paard te spelen, maar dit kost hun geen broodje. Er is wel eens een slagersknecht, die het geld van z'n patroon verspeelt, maar dit ls een op zich zelf staand geval. Werk lieden spelen niet zooveel, dat ze er gevoelig financieel nadeel van onder vinden. Stel eens een hartstochtelijk speler, die z'n geheele weekgeld ver liest, hij mag een tweeden keer het zelfde doen, maar een derden keer blijft hij thuis 1" Wanneer de wedrennen te Woest duin op Zondag gesloten zijn, zullen de Haarlemmers, moreel beschouwd, daar voordeel van hebban „Ik geloof het niet. Hij, die wedden wil, wedt toch. H Is als met een dronk aard, hij moet en zal drinkep. Zulke hartstochtelijke spelers worden door deze bepaling xui-et geweerd. Laat je ze Zondags thuis, dan komen ze ln de week en dan laten ze hun zaken ver- loopon, wat nog erger is." „Hebt u anders nog iets over de zaak te zeggen ,Ja, een opmerking. Mijns Inziens moet er een zaak veranderd worden. Nu geven de bookmakers den wedders crediet. Dit ie zeer nadeeldg, want gaat iemand met 40 gulden naar Woestduin, eai verliest hij, dan komt do lust op, grooter bedragen te wagen en verliest hij misschien nog meer, don komt hij in geldzorgen om zijn schuld bij de bookmakers te voldoen. Dit credietgeven moet verboden wor den." Tot zoover onze zegsman. Ik acht het nuttig, alvast te verklaren, dat ik verschillende van zijn beschouwingen volstrekt niet deel. Nader kom ik daarop terug. J. c. p. bultenlandsch Overzicht Heel Duitschland en half Europa is in opschudding gebracht door de ont hullingen van ?t Berliner Tageblatt over een verbond tusschen ENGELAND EN DUITSCHLAND dat vroeger gesloten had kunnen worden. Als „hadden" komt is „heb ben" te Iaat! Nu zijn er menschen die dit jammer vinden, maar er zijn er óók, die er geen greintje spijt van hebben! 't ls thans een mooie gele genheid, om op dit thema, voof of tegen een verbond tusschen Enge land en Duitschland, een betoog te houden. Dit wordt door de politieke bladen dan ook met veel animo ge daan. Allereerst stellen vele schrijvers de vraag: is er inderdaad van een ver bond sprake geweest. Weer dit be kende verschil van meening de een zegt ja, de ander neen! Er wordt een heele collectie ongenoemde „di plomalen, die gerekend kunnen wor den van den toestand volkomen op de hoogte te zijn," in de arena ge bracht, maar ook hun meening is zeer verschillend. Wanneer we even wel alle oordeelen gelezen, gewikt en gewogen hebben, dan komen we tot de conclusie: zoo er omstreeks 1900 niet van een bepaald verbond sprake geweest Is, dan toch zeker van een entente, een vriendschappelijke verhouding. Maar wie 't balletje op geworpen heeft Duitschland of En geland? Von Btilow of Chamberlain of Salisbury? blijkt niet en... zal vermoedelijk wel nooit volkomen op gehelderd worden. Ook de reden waarom de pogingen zijn afgespron gen liggen voor 't publiek in 't duister Wel is er iets te zeggen voor het oor deel van een diplomaat in Berlijn, die zei: „een toenadering van Duitsch land tot Engeland zou ongewenschte verhoudingen gegeven hebben, ons land zou geworden zijn 't zwaard van den Brit, die zijn macht ter zee op deze wijze wilde aanvullen en volma ken. Wanneer wij, (Duitschland) had den toegehapt, zou onze vriendschap met Rusland verbroken zijn; de vriendschap met Rusland, die Wil helm I en Bismarck heilig was." De geschiedenis heeft zich wel ge wroken. Nu is de Russische vriend zelf bij Engeland schuil gaan zoeken! Teekenend Is de uitval van de T&gliche Rundschau, die schrijft- „Duitschland had de kieus, en mag zich dus niet beklagen dat het gegaan is als het is gegaan. Maar wat we En geland kwalijk nemen, dat is de ha telijke overdrijving waartoe het zich ln zijn tegen Duitschland gerichte po litiek meer en meer liet verleiden. En wat we koning Eduard niet dan ken is, dat hij niets heeft gedaan, om dien hatelijken trek in de Engelsche politiek te verzachten; ja, dat hij er zelf niet van scheen vrij te blijven. Maar ten slotte is zijn te groote ijver Duitschlands voordeel geworden. Want hij trok den kring om Duitsch land zoo wijd, nam er zooveel in op, dat de omsingeling op vtïle punten i zwak is geworden." 't Is zeker geen toeval, dat deze „oude koeien uit de aloot gehaald worden" juist nu koning Edward bij WJbelm op visite is. Juist nu is het vraagstuk: toenadering tusschen En geland en Duitschland bijzonder ac tueel. De monarchen hebben er in hun toasten aan 't gala-diner gehou den ook over gesproken. Keizer Wilhelm hield de eerste ta felrede en begon met koning Edward en koningin Alexandra hartelijk wel kom te heeten. Daarna klonkt T: „Door oude tradities em nauwe ver wantschapsbanden zijn wij met el kander verbonden. De Yele ontmoe tingen, Welke tusschen ons plaats gre pen, waren mij steeds een bron van groote voldoening. Uwe Majesteit kan er van verzekerd zijn, dat gelijktij dig met mij, ook mijn hoofdstad en het geheele Duitsche rijk uwe aanwe zigheid beschouwen als een bewijs van de vriendschappelijke gezind heid, welke Uwe Majesteit tot het be zoek bewogen heeft. Het Duitsche volk begroet den regeerder van het machtige Britsche wereldrijk met de achting, welke dezen toekomt en ziet in dit bezoek een nieuwen waarborg voor de verdere vreedzame, vriend schappelijke ontwikkeling der tus schen onze beide landen bestaande betrekkingen. Ik weet hoe zeer onze wenschen voor het behoud en de bevestiging van den vrede overeenstemmen, kan Uwe Majesteit op geen schoonere wijze welkom heeten, dan door uit drukking te geven San de vol vertrou wen uitgesproken overtuiging, dat 't bezoek van Uwe Majesteit er toe bij dragen zal, dal elk onzer wenschen verwezenlijkt zal worden. Terwijl ik nog de hoop uitspreek, dat het groote rijk, waarover Uwe Majesteit regeert, ook ln de toekomst zal gedijen en bloeien, wijd ik mijn glas aan het welzijn van Uwe Majesteit en van Uwe Majesteit de Koningin." Koningin Edward dankte en zei o.m.: „Uwe Majesteit (dat is Keizer Wilhelm) heeft met betrekking tot het doel en het gewensebte resultaat aan mijn eigen gevoelens reeds op welsprekende wijze uitdrukking ge geven; ik kan daarom slechts herha len, dat onze komst met enkel ten doel heeft, onze enge banden van verwantschap in herinnering te bren gen, maar ook de bevestiging van de vriendschappelijke betrekkingen tus schen onze beide landen eu daardoor het behoud van den algemeenen vre de, waaraan ik mijn gansche leven wijd. Met den vvensch, dat Uwer Majes- teits gansche rijk ook in de toekomst zich verder moge ontwikkelen en bloeien, hef ik mijn glas op, op het welzijn van Uv\e Majesteit, van Hare Majesteit de Keizerin en van uw Huis. Deze tafelredevoeringen zijn wel rt belangrijkste van 't bezoek. Want kan 't onze lezers interesseeren of de koning naast de keizerin zat en de keizer naast de Koningin? Misschien vinden ze 't eigenaardig te weten, dat Edward en Wilhelm bij de aankomst op 't station elkaar omhelsden. Als dat nu niet 't toppunt van har telijkheid is! Leest men deze hoogdravende zin nen goed, dan blijkt 't... dat er al bij zonder weinig Ln staatDit is ook juist naar waarheid Marokko is steeds een twistappel geweest voor de Eoropeesche mogend heden vooral tusschen Duitschland en Frankrijk was het geregeld ruzie. Nu zal daar eindelijk eens een einde aan komen, want be1 de landen hebben - vrij onverwacht en daarom ls het een aangename verrassing EEN OVEREENKOMST OMTRENT MAROKKO gesloten De tekst daaivan luidt „De regeering der Fransche repu bliek, die de integriteit en onafhanke lijkheid van het Morokkaaneche rijk onvoorwaardelijk blijft voorstaan, heeft besloten de economische gelijk heid van rechten te handhaven en dientengevolge aan de Duitsche han dels- en nijverheidsbelangen daar te lande niets Ln den weg te leggen. De Duitsche regeering harerzijds, die in Marokko uitsluitend belangen van economischen aard heeft, en er kent, dat de speciale politieke belan gen van Frankrijk nauw samenhan gen met de handhaving van rust en vrede daar te lande, verklaart vast besloten te zijn, de behartiging dier belangen niet te zullen belemmeren. Beide regieringen verklaren geen maatregelen te zullen nemen of be vorderen, die kunnen strekken om haar zelve of de een of andere mo gendheid economische voorrechten te verschaffen, en dat zij zullen trach ten te bevorderen, dat hare landslie den gemeenschappelijk de zaken, die hun mochten worden opgedragen, ten uitvoer zullen brengen." Als we nu eons voor goed van het Marokko-geinodder verlost waren als... De Russische regeering zet het on derzoek naar •T POLITIESCHANDAAL voort (buiten veler verwachting I) e<n heeft nu de volgende mededeeling be kend gemaakt Verschillende bladen gaan voort te vertellen, dat de ingenieur Azef aller lei aanelagen (o. a. qd grootvorst Ser- gius) heeft bedreven en zelfs ambte* naren daarin de hand hebben gehad dat Lopuchin gevangen is genomen, alleen om zich te verantwoorden, dat hij aan de revolutionairen mededee- lingcn heeft gedaan over „Azef's sa menwerking met de politie tor ver hoed ing van terroristische aanslagen" en teneinde te voorkomen, dat hij nog meer voor de regeering onaange name onthullingen doet. D a t a 1 i: s spreekt de regeering te gen. Geen enkele ambtenaar is ooit in een terrorislischen aanslag betrok ken geweest. Over een deelneming van Azef aan politieke misdrijven is ook nooit aan regeer ings-ambtcna ren eenige kennis gegeven. Is dit uu de uitslag van het onder zoek 't Is meer dan Russisch, maar... gelukkig is de Doema er nog, en kan lie regeering gedwongen worden, '..ni klaarder wijn te schenken. Want wie gelooft, na alles wat gebleken K aan dit excuus Over de BALKAN-CRISIS, inzonderheid oxer de lotgevallen van het Russische bemiddelingsvoorstel en het Turksche tegenvoorstel, zijn de berichten vaag en spreken elkaar te gen. Een bepaald besluit moet dan ook nog niet genomen zijn. Wel wordt een vriendschappelijke regeling ver wacht, en verblijden we ons met de teekenen, die daarop wijzen. Zoo wordt gemeld, dat de Bulgaarsche re geering officieel mededeelt, dat het tegenvoorstel van Turkije de verkla ring behelst, dat Bulgarije zal afzien van eenige wijziging der grenzen. De minister van oorlog heeft onmiddel lijk gelast, dat alle reservisten, die onder de wapens waren geroepen ter versterking van de 8ste divisie aan de vi- naar huis zouden worden ge- Stadsnieuws Vierde Bachconcert. Is bet eigenlijk niet een beetje on verklaarbaar dat de man, van vvien gezegd kan worden, dat hij een jaar of tien lang het middenpunt was van het middenpunt der muzikale wereld, in ons tegenwoordig muziekleven nog. maar zoo'n betrekkelijk bescheiden plaats inneemt? En nu praten we niet van iemand die leefde in de grijze oudheid, in een tijd die aan den onze geheel vreemd is. Ook niet van een die door protectie of toeval op z'n hoog voetstuk was geplaatst. Neen, Felix Mendelssohn-Bartholdy dankt; zijn belangrijke plaats in de wereld der toonkunst wel dagelijk aan eigen verdienste. Hij was voortreffelijk pia nist, buitengewoon dirigent, geniaal componist. In deze laatste hoedanig heid 2al hij dan ook wel nooit geheel vergeten worden. Maar toch. Ja nu wij in deze maand zijn honderd sten geboortedag herdenken, nu werd door het. Amsterdamsche orkest ons vierde Bach-concert in een Mendels- sohn-concert omgestempeld. Al* hoofdwerk stond op 't programma de „Italienische" Symphonic, waarvan ik mij geen vroeger uitvoering door het Concertgebouw-orkest herinner. Zij werd schitterend gespeefd en voor* al de belde laatste deeten, liet sierlij ke Con mo to moderato en de pittige S alt a re 11 o maakten blijk baar veel indruk; en de heer Mengel berg - die dit eti alle verdere werken van Mendelssohn uit het hoofd diri geerde wer dbijzonder levendig toe gejuicht. Aan het einde van den avond kwam de volledige muziek voor Shakespeare's „A Midsummor- nights-dream": Ouverture, Notturno, Scherzo en Hochzeitsmar^ch. Van dit laatste stuk dat wij allen sedert on ze vroegste kinderjaren in alle moge lijke arrangementen en dérangemen- ten hebben hooren „vertolken" - zul len waarschijnlijk velen niet mij hier een eerste werkelijke uitvoering d.vv.z. in de origineele bezetting hebben beleefd. De Marsch klonk recht pompeus en „sloeg in". Toch waren mij de ande re drie deelen liever in 't bijzonder wel de prachtige, geestige, poëtische Ouverture. Deze schreef de componist op zo ventten jarigen leeftijd, vijftien jaren vóór de overige „Sommernnchis traum"-muziek; maar lijkt zij in haar frisscho oorspronkelijkheid niet be stemd om het allermeeste van 's mees ters later werk te overleven? Ook de zangerige Nocturne en het fonkelend Scherzo werden door het publiek zeer genoten. Het eerste stuk bezorgde den solo-hoornist, het tweede den solo fluitist een kleine ovatie. Zeer terecht Over de soliste ven dezen avond

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1