HAARLEM'S DAGBLAD. 1W™ÏϱS;„ Stadsnieuws Onze Lachhoek, FEUILLETON De Roode Pimpernel OM ONS HEEN No. 88Q. DB Courses op Woestduln. II. Xn ons vorig nummer heb ik gerogd, lat ik in verschillend opricht -mei een oser zegslieden van mieentag ver- obÜ. Hij betoogde o. a., dat men- ichen, die financieel te gronde zijn jericht, Zondags op de courses mis- ihien een paarhondeid gulden speel- vü( maar in de week voor duizenden jto de Amerikaansche fondsen verdob belden. Mij dunkt, dat de vraag gewettigd is, aan welken vorm van spel deze toagelukkljje menschen zich het eerst hebben verslingerd. Speelden ze eerst |op de Beurs voor groote bedragen of op Woestduin voor kleine sommen? Het laatste Hjkt mij het meek waar schijnlijk. En wanneer dat zoo wezen mocht, dan 1b te Woestduin toch de eerste stap' gezet op den weg, die naar grover kansspel leidde en eindelijk op den afgrond uitliep. Onze zegsman vergeleek het wed- Iden bij het drinken van een dronk aard. Hij moei. en zal drinken. Wan- peer dat juist is, dan doei. toch ledar- ïjeen nuttig, die de gelegenheid om zich over te geven aan een zoo ge vaarlijken hartstocht, zooveel moge lijk beperkt. Ik behoor niet tot hen, 'die van de overheid allee en nog wat verwachten, om de menschen te be hoeden tegen verleiding en verzoe king in lederen vorm. Zoo worden slappe naturen ge kweekt, die ten slotte in 't geheel geen Weerstandsvermogen meer zouden be- zitten. Maar Iets heel anders Is het, om alle ongelijke steentjes zorgvuldig te effenen, opdat geen onvoorzichtige struikelen zal, dan wel een groot gat to de bestrating te laten bestaan, waarin iemand zijn been kan breken. Ik kan, naar 't mij voorkomt, den toe stand niet beter belichten, dan door een antwoord te verzoeken op deze vraagWelk nut heeft Woest duin v oor het publiek? Dn dan moet niemand mij aankomen met het antwoord, „dat de liefhebbers er op 1 hun vrijen dag kunnen genieten van mooie sport", want hoe groot het 1 verschil van gevoelen ook wezen mag 1 in dit opricht zijn allen het eens, dat de baan zonder wedden niet zou kunnen bestaan. Noodwendig volgt hieruit, dat de meeste bezoekers er heengaan om te wedden en dat de .wedstrijden hen alleen in zoover be langstelling inboezemen, dat rij be- geerig rijn te weten, welk paard het eerste aankomt. Wie maar éen enkelen keer een Wedstrijd op Woestduin heeft bijge woond, maakt zich in dat opzicht geen illusie meer. Zoodra de rit begonnen is worden de paarden angstig met de 'OOgen gevolgdhebben ze de heJft Van den afstand afgelegd, dan wisselt het publiek hardop van meening. Maar ai die uitroepen hebben be trekking op de leans van winnen of .verliezen. Iemand, die dan zijn be wondering ging uitspreken over de prachtige houding van een paard, zou voor een dwaas of.... voor een ar tiest worden gehouden. Waar dus de sport zoo innig met het kansspel is verbonden, durf ik be weren, dat de sluiting van Woestduin voor Haarlem en zijn omgeving een voordeel wezen zou. Maar 't Is waar, daar is nog het argument van de fokkerij en de verbe tering van het paardenras. Ik matig mij geen oordeel aan over de vraagt of die verbetering zonder courses niet meer mogelijk wezen zou, maar ver meld hieronder, welke antwoorden leden van onze redactie ontvingen bij twee personen, die juist in dat op zicht als deskundigen mogen worden aangemerkt. Op onze vraag aan den eersten hun ner gedaan „Acht u, dat de verede ling van 1 paard onder de tegenwer king van de paardensport zal lijden", antwoordde hij „Zoo stelt u de zaak niet goed. t Voor en tegen der wedrennen wordt allereerst beïnvloed door de vraagis t belang der men sehen met de paardensport gediend, want niemand zal kunnen ontken nen, dat 't welzijn van den m e n e c h boven *t welzijn van 't paard staat. Nu ie mijn innige overtuiging, dat de paardensport meer nadeel aan de menschen doet, dan voordeel aan de paarden. Dit is evenwel niet meer dan een overtuiging, die ik door niets kan staven. Wil u daarvan ook overtuigd worden, dan moet u eens bij de verschillende bankinstellingen inf armee ren, hoe t met veler finan ciën gesteld was vóór ze naar Woest duin gingen en eenige jaren daarna, 't Is algemeen bekend, dat de paar densport In stand gehouden wordt door 't wedden en dit dobbelen ver oorzaakt zooveel ellende. Daarom acht ik 't een wijs besluit om dit dob belen tegen te gaan in 't belang der menschen." Na met den mensch afgehandeld te hebben brachten we gesprek op hei paard, en vroegen„Denkt u, dat de veredeling van het paardenras er on der zal lijden Onze deskundige- hernam „Dit zal niet te ontkennen zijn, maar is 't be paald noodig, dat er wedrennen ge houden worden, om het paard te ver beteren Nu komen we in een der bij omstandigheden, die 't zoo moeilijk maken om over deze zeer ingewikkel de quaestie in 't kort een oordeel te vollen. De tegenwoordige wedrennen zijn verkeerd, maar daarmee is nog niet gezegd, dat de wedrennen op zich zelf verkeerd rijn, wanneer er slechts niet gedobbeld wordt. Zonder deze dobbelpartijen zullen de wedrennen misschien bezwaarlijk kunnen be staan. Nog een andere vraag iszijn de wedrennen wel altijd ter verede ling van liet paardenras? Ik kan me voorstellen, dat er een renpaard is, dat op 1000 meter, ik noem maar wat, verbazend snel loopt, en 't paard kan toch zóó wezen, dat ik er niet mee naar Amsterdam durf rijden, 't Goede gehalte der paarden rit niet alleen In 't snelle loopen. Wanneer de wedren nen verkeerd zijn, dan moeten er an dere middelen gezocht worden, om 't j paard te veredelen, 't Is nu niet in eens te zeggen, welke wegen er inge slagen dienen te worden, maar zon der de wedrennen is een verbetering en veredeling van 't paard zeker mo gelij k."- De tweede deskundige liet zich nog beslister uit. Hij noemde paardenrennen afkeu renswaard wegens de afbeuling dar dieren, misdadig ten opzichte van de menschen, die door de weddenschap pen vaak materieel en moreel te gronde gaan en bovendien onnoodig voor de veredeling van liet paard, tenminste hier te lande. Wat bedoelt men mei die verede ling? Niets meer dan het verkrijgen van een snelloopend paard. Dit heeft men enkel noodig voor militaire doeleinden, b.v. bij den ordonnance- dienst. Dat ia ook de aanleiding ge weest tot de paardenrennen. De koe riers in vroeger tijd hadden snelle paarden noodig. Daarom begon men in Engeland de dieren te trainen, om op die wijze een snelloopend paard met een groot uithoudingsvermogen te fokken. Toen nam men daarvoor alleen volwassen paarden. De eerste prijswinners waren dan ook dieren van 6. en 7-jarigen leeftijd. Later gold echter het streven om het materiaal zoo jong mogelijk afge richt te krijgen, tot schade van het jonge paard zelf. De afstammelingen van die geforceerde dieren bezitten zeker snelheid en uithoudingsvermo gen, maar rij krijgen ook de slechte eigenschappen van het renpaard mee, o. a. zijn leelijken bouw in de lende nen en In de verhouding tusschen pooten en lichaam. Op welke manier een veredeling op andere wijze mogelijk zou zijn, kon onze zegsman niet meedeelen, daar voor zou een afzonderlijke en diep gaande studie noodig zijn, die hij niet gemaakt bad. Hij zeide echter zeker te gelooven, dat die weg wel te vinden was. Men kon immers stoeterijen oprich ten en daar de paarden oefenen. Dan zouden de dieren op doelmatige wij ze de goede eigenschappen van het renpaard krijgen, zonder dat hun leeftijd werd geforceerd, en ook zon der de afbeuling op de wedstrijden. Men zou ook bij afstandaritten de snelste paarden kunnen uitzoeken en daarvan afstammelingen fokken. Een bewijs, dat wedrennen niet be paald noodig zijn voor de verbetering van het ras, leveren wel de kozakken- paarden en die uit de Hongaarsche steppen, die uitermate snel zijn en een kolossaal uithoudingsvermogen bezitten." Tot zoover onze zegsman. Voorlioo. pig kunnen wij het hierbij laten. In al het meegedeelde schijnt mij toe, geen aanleiding te liggen om aan B. en W. van Bloemendaal hun be sluit kwalijk te nemen, integen deel a a B J. C. P, Jacob van Lennep. Deze tooneelvereeoiging gaf Dins dagavond in de Kroon een welgeslaag de uitvoering, die den talrijken be zoekers een aangenomen avond be zorgd heeft. Opgevoerd werd „Te laat", het be kende stuk van H. Tromp, die het noemde „ean pleidooi voor Staats- pensioneering". 't Was dus een ten- denz-stuk 1 Zulke stukken hebben in den regel de fout, dat de strekking er te dik opligt. D't is te verklaren, omdat ze meestal geschreven zijn voor de minder ontwikkelden, die den kost slechts voor hot slikken moeten hebben. Ook „Te laat" maakt geen uitzonde ring, al kan niet ontkend worden, dat het stuk in zijn soort heel goed is, en wel eenige kunstwaarde bezit. De samenstelling is zoo, dat de optreden de personen goede gelegenheid heb ben om flink, forsch j>pel te geven, wat vooral bij liefhebberij-tooneelver- eenig:ngen op prijs gesteld wordt. „Te laat" werd uitstekend gespeeld. De rollen waren goed verdeeld en de spelers toonden goed spel. Vooral het spel van den vertolker der rol van Teun de Wild was zeer verdienstelijk het oude mannetje het levende pleidooi voor Staatspen- sioneering I maakt© zijn smart en leed aannemelijk. Ook zijn oude vrouwtje speelde haar rol goed. Het zelfde valt te getuigen van den pa troon Willem Blank, al was zijn rol ook een der zwakste punten uit het stuk. Dankbaarder taak had de boek houder Herman van Dalen, en ook hii speelde kranig. De andere spelers en speelsters kweten zich goed van hun plichten. Het geheel maakte dan ook een goe den on aangenomen Indruk. Enkele vlekjes zouden op te merken zijn. Zoo was het sped van mevrouw Blank, vooral in don beginne, te sentimen teel, on was de dokter te jong, want een jeugdig dokter heeft geen zoons, d'e veel geld kosten I Maar 't is nog een jonge vereeniging en voor een© aerde uitvoering was deze uitvoering zeer te prijzen. 't Nastukje, het luchtig geschreven „De weg naar 't hart", werd goed ge speeld, en bracht de toehoorders weer in een vroolijke stemming. Alles be wees, dat „Jacob van Lennep" goede krachten heeft, en nog veel voor de toekomst belooft. Zooais we reeds schreven „Te laat' was een pleidooi voor Staatspensio- neering Er is evenwel zonder eenige bijbedoeling tot de opvoering besloten en bet stuk werd alleen gekozen om het stuk zelf. Toen eenmaal de opvoe ring was vastgesteld, vroeg de afdee- ling van den Bond voor S taatspens'o- neering van de gelegenheid te mogen profite-eren, om propaganda te maken voor den bond. Dit werd toegestaan, zoodat enkele dames in de pauze trachtten om leden te winnen. Dit had nogal succes. Slaitxegsla. Naar een ontwerp van den heer Andró Vlaanderen zijn voor de Na tionale Bloemententoonstelling sluit- zegels vervaardigd, ten einde de aan dacht te vestigen op de Haarlemsche tentoonstelling van 1910. Den leden en belangstellenden wordt beleefd verzocht deze zegels te verspreiden. Kosteloos zullen deze op aanvrage worden toegezonden. „Het is best mogelijk", schrijft de Redactie van het Weekblad voor Bloembollencultuur ietwat ondeu gend, „dat niet allen zullen zijn in genomen met de gekozen teekening en de uitvoering daarvan. De een zo uer een hyacint bij gewenscht heb ben, de ander zal de tulp niet ovei> eenkomstig de natuur vinden, een derde zal meenen, dat het inschrift „Bulblcultura" niet duidelijk genoeg aangeeft wat daarmee bedoeld wordt Maar ook die kritiek zal het deel drzer reclauiemiddelen helpen bevor deren, want juist wanneer zij tot be spreking, ja zelfs tot afkeuring en verontwaardiging aanleiding geven, wordt ook daardoor al weder de aan dacht gevestigd op de tentoonstelling, hetgeen ten slotte toch eigenlijk de hoofdzaak is." VERKIEZING KAMERS VAN ARBEID. De verkiezing van 5 leden-patroons en 5 Leden-werklieden van de Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedrijven te Haarlem zal plaats hebben op Dins dag 9 Maart a_s. en eventueele her stemmingen op Vrijdag 19 Maart d.a. v. Het stembureau zal ritting houden op het Raadhuis, van des voormid dags 8 tot 9£ uur; van des middags 12 tot des namiddags 2 uur en van 4 tot uur, om daarna onmiddellijk over te gaan tot opening der stembriefjes. Voor de verkiezing van 5 leden- patroons en 5 leden-werklieden van de Kamer van Arbeid voor de Metaal- en Houtbewerking te Haarlem, zal bet stembureau zitting houden op Dinsdag 9 Maart as. op het Raadhuis van des middags 12 tot des namid dags 2 uur en des avonds van 7 tot 9 uur, waarna onmiddellijk zal worden overgegaan tot opening der stem briefjes. Eventueele herstemmingen op Vrijdag 19 Maart d.av. Voor de verkiezing van 5 leden-pa troons en 5 leden-werklieden van de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Haarlem, zal het stembureau zitting houden op Dins dag 9 Maart a.a. op het Raadhuis van des middags 12 uur tot des namid dags 2 uur en des avonds van 6 172 8 1/2 uur, om daarna onmiddellijk ove rte gaan tot opening der ingele verde stembriefjes. Eventueele her stemmingen zullen plaats hebben op 19 Maart d.a.v. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering) In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting had dp uitspraak plaats in de volgende zaken Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener be slissing van de Bank is bepaald, dat aan F. L. te Haarlem ook na 23 April f9U3 zal toegekend blijven een rente van f 0.45 per werkdag, ter zake van een ongeval - waardoor hij linker- i-thouder en arm bezeerde. De Cen trale Raad vernietigde de uitspraak bevestigde de beslissing der Bank, waarbij de rente is herzien, doch ver nietigde haar overigens en verklaar de de aan L. bij beslissing van 6 Ju ni 1906 toegekende rente met ingang nn 24 April 19U8 geëindigd. Hooger beroep van de Rijksverze- K^iingsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener be slissing van de Bank is bepaald, dat aan O. W. te Amsterdam met ingang van 15 Mei 19U8 voorloopig f 0.87 1/2 rente per werkdag zal worden toege kend ter zake van een ongeval, tenge volge waarvan hij eene belangrijke kneuzing van de linkerknie bekwam. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak. Rubriek voor Vragen Geabonneerd en hebben bet voorrecht rragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, In te eenden b(J de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor sooveet mogelijk fa, den dag na de inzending. VRAAG: Hot mannetje van mijn kaarduiven zingt niet meer; hij zit steeds in elkaar. Als ik hem opneem krijgt hij het benauwd. In 2 dagen heeft hij niet gegeten. Wat moet ik hieraan doen? ANTWOORD: Neem eenige dagen het zaad weg en geef hem geweekt witte brood, miet wat melk en meng er eau weinig ontlijmd beendermeel door. Waarschijnlijk is het niets dan zwakte, ze zijn zeker al tamelijk oud? VRAAG: Ik heb mij 4 Sept. 1908 te Schoten gevestigd en ben 7 October weer vertrokken. Nu ontvang ik een belastingbiljet voor den Hoofdelijken omslag ten bedrage van f 0.90, ter wijl ik in mijn nieuwe gemeente al reeds van October af betaald heb. Moet ik voor die 83 dagen in Schoten nog belasting betalen? ANTWOORD: Zoo de zaak is zooals u meedeelt behoeft u geen belasting In Schoten te betalen. Volgens art 245 der Gemeentewet heeft de gemeen te pas 't recht belasting te heffen, wanneer u 90 dagen van 't belasting jaar in die gemeente woont. Wij ra den u dus aan bij 't gemeentebestuur van Schoten te reclameeren. VRAAG: De vrouw is bij den man weggegaan zonder ©enig bericht. Nu is er een kind dat bij de ouders is van de vrouw. De man wil voor beiden zorgen, maar de vrouw wil daar niets van hooren. Welken weg moet hy inslaan om het kind te krijgen? ANTWOORD: Al zijn zij met de bes te bedoelingen bezield, mogen de grootouders het kind niet houden te gen den wiJ des vaders. Indien deze het met zachte® drang niet kan ge daan krijgen, dat zij het kind afstaan, dan moet hij zich tot den Officier van Justitie wenden. VRAAG: Wanneer een vrouw een man moedwillig verlaat en reeds vier jaar van haar man verwijderd leeft, kan die man dan echtscheiding aan vragen? ANTWOORD: Dat kan hij wanneer de kwaadwillige verlating vijf jaar geduurd heeft. VRAAG: Kunnen kinderlooze echt- genooten zonder tusschen komst van Notaris, eene overeenkomst sluiten, b.v. wie het langst leeft alles? ANTWOORD: Neen, daarvoor is be paald een testament noodig, zoodat u zich tot eenen notaris zult behooren te wenden. LETTERLIJK OPGEVOLGD. Boer (In den koestal tot zijn jongste knecht): Geef alle koeien een koek, maar die de meeste melk geeft de grootste. Als de knecht terug komt, vraagt de boer hem, hebt ge goed gedaai^ wat ik je heb gezegd? Ja, baas, alle beesten hebbon er" een gehad en de grootste hob ik aan den slinger van den pomp gehangen, ONVERWACHTE WENDING. Baron Ben in verlegenheid, waar de heer moet me 5000 gulden ke nen voor drie dagen, woekeraar had onbeschaamdheid, honderd gulden rente daarvoor te eischen. Eh horri bel BankierWeet u wat, baron, daar» heeft u die honderd gulden leen bet geld van den woekeraarde arme drommel moet ook leven.... GROOT SUCCES. Hoe vonden ze je rede? O, ze hebben me zeer gecompli menteerd. Een van de toehoorders zei, dat hij, toen ik weer zitten ging, bij zichzelf gedacht had. dat dat het beste was, wat ik nog gedaan had. AFGEKOELD. Mag ik dezen dans hebben vroeg hij aan haar. O, zeker, zei zij, neemt u 'm maar, ik heb hem niet noodig. EEN DOMME FOUT I Een schooljongen brengt weken achtereen voortreffelijke rapporten thuis. Dan op eenmaal, veranderen de vorderlngen-cijfers. In plaats van negens en tienen verwerft hij vieren en vijven. Hoe komt dat, jongen vraagt zijn vader. Dat is de fout van den meester, antwoordt de knaap. Hoe zoo Hij verplaatste den jongen die naast me zat. ONDER „VRIENDINNEN". Wat zou je er wei voor geven, in dien je zulk mooi haar had ais ik Dat weet ik niet. Hoeveel heb jij er voor betaald? KOELBLOEDIG. PaardenslachterWat, heeft u de rest van de worst niet kunnen ©ten KlantNeen, ze was heelemaal be schimmeld. PaardenslachterNatuurlijk, zo was van een schimmel afkomstig. ONMOGELIJK. DokterHebt u mijn voorschrift goed gevolgd en uw man elk uur twee lepels van het drankje gegeven Vrouw: Twee lepels kon ik hem niet geven, dokter, wij hebben maar één lepel in huis 1 Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Drankwet. Door W. Eijst is vergunning ge vraagd tot verkoop van sterken drank in 't klein voor de bovenzaal van het perceel staande in de Raadhuisstraat No. 103. D i e f s t a 1. Ten nadeele van Mej. E. Albers aan den Glipperweg, zijn manufac turen uit haar winkel ontvreemd; de daders zijn tot heden onbekend. HAARLEMMERMEER. De districtsfederatie Haarlemmer, meer der S. D. A. P. vergaderde, naar Het Volk meldt, te Hillegom ten einde het werkprogram en de verkiezings actie vast te stellen. De candidaat Hoejenbos was aanwezig. Ondermeer werd besloten op zooveel mogelijk vergaderingen te debatteeren en zelf zes vergaderingen te beleggen, waar een zaal te verkrijgen is. Alles zoo veel mogelijk met den candidaat zelf als spreker of debater. IJMUIDEN. Bij Koninklijk besluit is, met in gang van 16 Februari 1909, de heer Corst, te Amsterdam, uiterlijk voor den tijd van 1 jaar, benoemd tot on derhavenmeester bij de visscherhaven te IJmuiden. HALFWEG. Het Amsterdamsche tooneelgezel- schap „Apollo" trad gisterenavond voor de vereeniging „Nut en Genoe gen" alhier op met „Vader", tooneel- spel en de „Drie Hoeden", kluchtspel, welke beide stukken zeer goed wer den vertolkt, en de rollen vooral in het eerste stuk verdienstelijk wer den weergegeven. Jammer dat door verschillende sa- menloopende omstandigheden deze laatste uitvoering van „Nut en Ge noegen" in dit seizoen door zoovele leden niet werd bijgewoond. Tot bestuursleden der Cbr. School zijn gekozen de heeren Ds. Heida al hier, J. van der Fange en W. Kui per, te Haarlemmermeer. In plaats van den heer P. de Zeeuw, die als zoodanig bedankt heeft, is tot directeur van het fanfa recorps „de Bazuin" benoemd de heer F. Bijlman, te Amsterdam. SLOTEN. Als voorzitter van den Osdorper- bovenpolder is gekozen de heer H F. van Breemen te Amsterdam. Binnenland DE KONINGIN Men meldt uit Den Haag aan het Hbld.: In verband met liet vorige bericht betreffende den toestand, die ten op- Naar hel Engelsch door Barones Orczy. 76) Als de vuile, oude vodden koopman uitgedost, zei hij vroolijk, wist ik, dat ik niet herkend zou wor den. Ik had Reuben Goldstein in den vooravond in Calais ontmoet Voor eernge goudstukken stond hij mij deze afgedragen jas al, en nam op zich, voor iedereen verborgen te blijven, terwijl hij mij zijn paard en kar leende. Maar als Chauvelin je herkend had, zen ze opgewonden, je ver momming was goedmaar hij is zoo slim. Wat zal ik daarvan zeggen voegde hij er kalm aan toe, dan z<ou het spel zeker verloren ziin. Ik kon niet anders doen dan het wagen. Ik heb de menschen zoo langzamerhand heel goed leeren kennen, voegde hij er bij. met iets droevigs in zijne opge wekte, jonge stem, en ik ken de Franschen door e® door. Zij hebben zoo'n tegenzin in zoo'n vuïlen koop man, dat zij nooit zoo heel dicht bij hem komen. En ik zou zeggen, dat ik er in geslaagd ben mij zelf zoo weer zinwekkend mogelijk te maken. Ja 1 en toen vroeg zij vol verlangen. Wel toen voerde ik mijn plan netje u'tdat »s te zeggen, eerst be sloot ik alleen alles aan het toeval over te laten, maar toen ik Chauvelin zijn bevelen aan de soldaten hoorde uutdeelen, dacht ik, dat ik het toeval wel een handje kon helpen .Ik reken- do op de blinde gehoorzaamheid der soldaten. Chauvelin had hen op straffe van den dood bevolen, niet van hun plaats te komen, totdat de j lange Engeischman kwam. Desgas had mij ergens vlak bij de hut neer gegooid de soldaten namen geen no- i titie van den ouden kerel, die Burger 1 Chauvelin hierheen had gereden. Ik wist, mijn handen van de touwen te bevriiden, waarmee die vent mij had vastgebonden ik draag altijd pot lood en papier bij mij, waar ik ook ga, en haastig krabbelde ik eenige belangrijke instructies op een stukje papier toen keek ik rond. Ik kroop onder den neus van de soldaten, die zonder van hun plaats te komen In hinderlaag waren, tot vlak bij de hut, toen liet ik door een reet in den waiwl het briefje naar binnen vallen, en wachtte. In dit briefje deelde ik den vluchtelingen mede, dat zij zan der leven te maken de hut moesten verlaten, de rotsen afdalen en links houden, tot zij aan de eerste landtong kwamen en dan een zeker sign aai ge ven, waarop de boot van de „Day Dream' die verder op in zee lag te wachten, hen op zou nemen. Zij ge hoorzaamden hier letterlijk aan, ge lukkig voor hen en voor mij. De sol daten, die hen zagen, waren eveneens gehoorzaam aan de bevelen van Chau velin. Zij kwamen niet van hunne plaats 1 Ik wachtte ongeveer een half uurtoen ik wist, dat de vluchtelin gen veilig waren, gaf ik liet signaal, dat zooveel opschudding veroor zaakte. En dat was de geheele geschiede nis. Het leek zoo eenvoudig en Mar guerite was een en al verbazing over de buitengewone scherpzinnigheid, grenzeloozen moed en vindingrijk heid, waarmee dit brutale plan was opgezet en uitgevoerd. Maar die wezens hebben je afge ranseld I zei ze, vol afschuw alleen bij de herinnering aan dat feit. Och ja 1 daar was niets aan te doen, zei hij vriendelijk, omdat het lot van mijn vrouwtje zoo onzeker was, moest ik hier blijven aan haar zijde, 't Doet er niets toe 1 voegde hij er vroolijk aan toe, wees maar niet bang 1 Chauvelin zai ook zijn beurt wel krijgen, daar sta ik voor in I Wacht maar, tot ik hem tn Engeland te pakken krijg Ja 1 dan zal hij betalen, met intrest op intreet dat pak slaag betalen, dat beloof ik je. Marguerite lachte. Het was zoo goed bij hem te rijn, zijn vroolijke stem te hooren, die opgewekte tinte ling in zijn blauwe oogen op te mer ken, terwijl hij zijn lange armen uit strekte, als in verlangen om dien vijand zijn welverdiende straf te ge ven. Plotseling echter keek zij ver schrikt op de gelukkige blos van naar wangen verdween, het vroolijke licht week uit haar oogen zij had daarboven een voorzichtigen voetstap gehoord en er was een steen langs de rotsen naar beneden gevallen op Let strand. Wat is dat fluisterde zij vol schrik en onrust. O niets, lieveling, mompelde hij vroolijk lachend, niets dan een klei nigheid, die je vergeten hadL... mijn vriend, Ffoulkes Sir Andrew I zei ze verbaasd. Werkelijk, zij had haar trouwen vriend en metgezel, die haar in al deze uren van angst en zorg zoo goed had bijgestaan, heelemaal vergeten. Met een gevoel van berouw kwam nu plotseling dé gedachte aan hem weer bij haar op. Och je hadt hem vergeten, nieb waar, lieve zei Sir Percy vroolijk. Gelukkig ontmoette ik hem, niet ver van de „Grijze Kat", voordal ik van dat interessante souper met mijnen vriend Chauvelin genootDrom mels 1 Ik heb nog heel wat met dien jongen booswicht in 't reine te bren gen I maar intusschen wees ik hem een heel langen omweg, die hem hier zou brengen zonder door de patrouil les opgemerkt te worden en juist op tijd ais wij hem gebruiken konden, nietwaar, vrouwtje En hij gehoorzaamde vroeg Marguerite vol verbazing. Zonder er iets tegen Ln te bren gen. Kijk, daar komt hij. Hij was niet in den weg toen ik hem niet noodig had, en nu komt hij juist op T rechte oogenblik. O 1 hij zal voor de bekoor lijke kleine Suzanne een bewonderens waardig en deugdzaam echtgenoot rijn. Intusschen was Sir Andrew Ffoul kes heel behoedzaam de rotsen afge daald, hij bleef éen- of tweemaal staan om naar de duisterende woor den te luisteren, d-ie hem den weg zouden wijzen naar de schuilplaats van Blakeney. Blakeney 1 waagde hij eindelijk voorzichtig te roepen. Blakeney ben je daar Het volgend oogenblik kwam hij om den hoek van de rots heen, waar tegen Sir Percy en Marguerite leun den, en op het gezicht van dat won derlijke wezen in dae vuile, oude jas, bleef hij plotseling vol verbazing staan. Maar Blakeney was al overeind. Hier ben ik, vriend, zei hij met zijn grappig, onnoozel lachje, of schoon ik ar uitzie als ©on waren vo gelverschrikker in Meze vcrwenschte plunje. Voor den drommel 1 riep Sir An drew in grenzeloze verbazing uit, toen hij zijn hoofdman herkende, alle Nu had de jonge man Marguerite gezien en hield gelukkig de gekruide taal binnen, die op het gezicht van den gedisttngeerden Sir Percy in die afgedragen en vuile jas bij nem op rees. Ja zei Blakeney, kalm, alle hm.... hm Maar vriendlief 1 Ik heb nog geen tijd gehad je te vragen, wat jij ra Frankrijk deedt, toen ik je bevel gaf in Londen te blijven Insubordi natie Wat? Wacht maar, tot mijn schouders minder oijnliik zijn. en je zult er voor moeten boeten. Ook goed I Ik zal het dragen, zei Sir Andrew vroolijk lachend, hu 'k zie, dat je nog leeft, om mij straf te geveti. Zou je dan gewild hebben, dat ik Lady Blakeney vergund had al leen op reis t>e gaan Maar, in vredes naam, man, waar heb je deze wonder lijke kleeren vandaan gehaaid CSlot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5