HAARLEM'S DAGBLAD. TWESi. .£££•- FEUILLETON De Roofle Pimpernel Stadsnieuws NATIONALE MILITIE. Do Burgemeester van Haarlem, (irengt tor kennis Ten belanghebben den, die vermeenen in aanmerking te jomen, tot bet erlangen van onthef- ing van den werk blijken dienst op rond van de 4e In verband met Ae id zinsnede van art. 113 der Mllitie- ft'et 1901. zooals die wet laatstelijk is ewijzigd bij de wet van 5 December 90S (Staatsblad No. 847), of van eerie geldelijke vergoeïing als bedoeld In Artikel 113 bis van genoemde wet, dat Ihun belang medebrengt, dat de aan vragen. hetzij om ontheffing, hetzij bm ontheffing of vergoeding, tijdig Feendge weken vóór de opkomst on der de wapenen), op ongezegeld pa pier worden gericht aan H. M. de Ko ningin en de aanvragen enkel om vergoeding, aan den Minister van porlog, zoo de ingelijfde tot de Militie Je land en aan den Minister van Hadine zoo hij tot de zeemilitie be hoort. Voorts wordt nog ter kennis ge bracht ,dat, indien uit het ingestelde onderzoek betrekkelijk eene aanvrage |Om vergoeding blijkt, dat er termen 'aanwezig zijn, den Ingelijfde in aan merking te doen komen om van den merkel ij ken dienst ie worden ontbe ren, de bij de aanvrage betrokken Mi nister alsdan aan ien ingelijfde zal doen kennen, dat deze zich tot H. M. de Koningin zal kunnen wenden., met pen verzoek tot bet erlangen yan vo renbedoelde ontheffing. WITTE KRUIS. De afdeeling Haarlem van de Noord-Hollandsche viereenigmg van dien naam had gisteravond een ver gadering uitgeschreven in de Kroon. De bijeenkomst, die zeker door 't ongunstige weer behalve door het bestuur, slechts bezocht was door drie leden, werd geopend aaet een Redevoering van den voorzitter, dr. Van den Berg. Deze vestigde dte aan dacht op het groote nut der vereeni- ging en de krachtige uitbreiding door het gehteele land, waartegenover hij stelde de betrekkelijk weinige be langstelling in de gemeente. In een stad van een 70.000 inwo ners was volgens sprekers meening een ledental van 600 te gering. Spr. wekte dan ook de weinig aanwezigen op om in hun kring te trachten meer dere leden te winnen. Een der leden meende, dat er te .Weinig bekendheid aan het werken der vereeniging gegeven werd, het geen de voorzitter bestreed met te wijzen op de verslagen in de couran ten en de rondzending der jaarver slagen. Na de notulen-lezing deed de secre taris mededeeling van eenige ingeko men stukken, waarna van bestuurs- wege werd bericht, dat van de erven Sabelis eenige verplegings-artlkelen ten gesclienke waren ontvangen, waar yoor dank betuigd zal worden. De secretaris, hierop 't woord ver krijgende voor de lezing van het jaar verslag, wees op het gunstige jaar yoor de vereeniging, ondanks de maatschappelijke crisis. Het aantal baden bedroeg ruim 80.000, d. i. 8000 meer dan het vorige jaar. Het aantal vrouwenbaden daal de 'echter van 4762 tot 456^, waaruit men volgens spreker tot de slot som moest komen, dat het schoone geslacht niet vuil is. Verder wees dr. Fagée Schaeffer op da niet groote toe neming der schoolbaden en de nood zakelijkheid van 't ontslag van een badvrouw en een badmeester wegens dure exploitatie. Er werden 49 ontsmettingen ver richt. Het ledental bedraagt thans 514, het aantal donateurs 21. Ten slot- te wekte spr. op tot het doen van schenkingen en het gedenken in tes tament. De penningmeester deelde thans uit zijn jaarverslag mee, dat de in komsten bedroegen 1635.62^ en de uitgaven 1118.44J, er was een saldo van 322.18 met 200 in 't reserve fonds. De exploitatie van het eerste Volks- douchebadhuïs was nu 480 voordee- liger dan 't vorige jaar. Nadat de heeren mr. Thijsaen en dr. Van den Berg woorden van hulde hadden gesproken tot den heer De Clercq voor zijn nauwkeurig beheer der geldmiddelen en eenige opmer kingen over een aantal uitgaven wa ren besproken, deed de penningmees ter mededeeling van de begrooting over 1909, waarin opgenomen was de bepaling, dat afgelost tullen warden 4 aandeelen van ƒ25. Uitgeloot werden dtensvolgen« de nos. 20, 5, 16 en 13. Besloten werd tot de subsidie-aan vrage aan dia algemeen» vereeniging. Na het verslag van den voorzitter over de algemeens vergadering, deel de dr. Fa^ée Schaeffer het een en an der mee over den cursus ln eerste hulp bij bedrijfsongevallen, dien hij in 1908 bad gehouden. Hierbij maakt» hij de opmerking, dat de z.g. gratis-verstrekking van een schoollokaal voor 14 avonden kost... ruim 22 aan verwarming, verlichting, schoonhouden en requee- ten, terwijl een gewoon (uiet-gratis) lokaal slechts 85 zou kosten. De verplichting om een z.g. gratis lokaal te gebruiken, wordt opgelegd door de Rijkscommissie. Dr. N. J. M. Fagée Schaeffer werd met algemeens stemmen op één na als secretaris herkozen. Als nu werd in bespreking gebracht de quaes tie of de Donderdag nog af zonderlijk voor vrouwenbaden be stemd zal blijven. Op den Kouden- horn worden slechts 20 en op *t Leld- scheplein slechts 16 vrouwenbaden en nog wel op de drukste dagen genomen. Met 4 tegen 8 stemmen werd daar op besloten den Donderdagnlet langer te bestemmen voor .vrou wenbaden. Voortaan zulten de vrouwen; dus slechts des morgens van 9—10 uur en des Zaterdags Yan 24 kunnen ba den. Besloten werd een Haarlemsche af gevaardigde aan te bevielen voor het hoofdbestuur. ORGELBESPELING, op Dinsdag 16 Febr., des nam. van 1—2 uur, In de Groote of Sint-Bavo- kerk alhier, door den heer W. Ezer- man. Programma: No. 1. 2 Choralvorsplele, J. S Boch. No. 2. Concert fantasie, A. Hesse. No. 3. Largo, H&ndiel. No. 4. Festsoaate, W. Volckmar. p. Andante, Allegro moderato. b. Andante, con moto. c. Allegro. No. 5. Lied ohne Worts, Mendelssohn EEN NIEUWIGHEID OP FOTOGRA FISCH GEBIED. Door de toepassing van vete nieuwe vindingen is de foto-kunst schier vol maakt geworden. Maareen gToot bezwaar bleef nog te overwinnen de quaestle van 't licht i Wanneer de dagvorstin ter ruste was gegaan, kon of m o e 8 11 de fotograaf dit voorbeeld van de zon volgen. O, ja er werden opnemingen met kunstlicht gemaakt, maar dit kónden niet meer zijn dan gelegenheids- „kiekjes'want 't magnesium-licht kan geen aan alle e'schen beantwoor dende fotografie leveren. Het bliksem licht deed de gefotografeerden schrik ken, zoodat de uitdrukking der oogen onnatuurlijk werd. Bovendien vond de fotograaf geen gelegenheid om goed in te stelten. Na lang zoeken en vete proefnemin gen heeft de electriciteit uitkomst ge boden Door de vervaardiging van een bijzonder saamgestelde lamp waarin sterk actynische stralen ont wikkeld worden is het mogeliik ge worden, om ook bij dit kunstlicht te fotografeeren. Onze stadgenoot, de heer W. H. Dikkenberg, Ged. Oude Gracht no. 70, heeft zich zoo'n lamp aangeschaft en zijn atelier voor deze kunstFcht-op- nemdingen ingericht. Met veel belangstelling hebben bij hem een kijkje genomen 't Kunst licht geeft geheel dm indruk van ge woon daglicht, is even zacht en hel der. Er wordt dan ook als bij daglicht ingesteld en geposeerd, zoodat hier de nadoelen van het bliksemlicht niet gelden. Bovendien werkt dit kunstlicht snel. Daardoor behoeft de belichtingstijd korter te zijn, wat vooral kind er-op- nemingen vergemakkelijkt en beter doet slagen. Ook de andere resultaten zijn zeer gunstig. Inderdaad deze kunstllcht-opnemtn gen zijn van foto's, bij daglicht ge maakt, beslist niet te onderscheiden. Althans ze doen <>r niet voor onder Juist eerder het tegendeel 1 De foto graaf kan dit kunstdicht geheel be- heerschen, waardoor hii bijzonder mooie lichtvaliingen maakt, die zelfs bij daglicht niet verkregen kunnen worden. We hebben bij den heer Dikkenberg dan ook een groote collectie zeldzoam- geslaagde kunstlicht-opnemingen ge zien en.bewonderd 1 Dit nieuwe licht verlicht dus de zor- jen van den fotograaf en óók die van iet publiek I Nu mag men bij elke weersgesteldheid en ook de s avonds even bij den fotograaf aan wippen, om zijn portret te laten ma- ken,en zal nooit hooren „het Iteht laat het niet toe". 1 Wordt den menschen wel gemak kelijk gemaakt 1 Raad van Beroep. De griffier van den raad van be roep (ongevallenverzekering) te Haar. tem maakt bekend dat dooi Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, bij •dien raad zijn benoemd 1. tot lldi-werkman, P. Hubbeling, schdldereknecht, te Den Helder 2. tot plaatsvervangend lid-werkman, L. Kreun©, timmermansknecht, te Hil versum zijnde aan A. Korff, te Den Helder, en H. P. de Gauw, te Hilver sum, earvol ontslag verleend. Uit de Rechtszaal CIVIEL-RBCHTERLIJK OF STRAFRECHTERLIJK Te Wijkeroog, en later te Bever wijk, dreef een tweetal personen voor gemeene rekening een handel in bie ren. Een hunner, die het te ontvan gen geld van de klanten aan den an der moest afdragen, had zich van dat geld ln drie termijnen ongeveer ƒ22 toegeëigend. Bekl. beweerde dit bedrag te hebben besteed om de af nemers te tracteeren en voor eigen- vertering, als hij wachten moest tot de klanten, die vaak afwezig waren, terug kwamen. De mede-firmant beweerde echter, dat daarvoor ƒ0.25 tot ƒ0.45 was toe gestaan. De ambtenaar van het O. M. deel de mede, eerst gemeend te hebben, dat de taak van civiel-rechterlijken aard was. Later bleek echter 't feit te vallen onder verduistering. Daar 't voorgevallene evenwel van weinig maatschappelijk belang was, vorderde de ambtenaar slechts één week gevangenisstraf. Bekl. vroeg een geldboete, wat niet kon, naar die voorzitter zei. VAN EEN WOESTELING EN EEN GEMOEDELIJKEN VELD. WACHTER. Op Nieuwjaarsdag wordt door de tappers te Monnikendam vrij-gelag gegeven. Eén der inwoners van het goede Zuider zee-stad je maakte daar van misbruik, door bij alle Monniken- damsche herbergiers te gaan drin ken, zonder te betalen. „Hoeveel herbergen zijn er daar informeerde de rechtbank-voorzitter. BekL telde ze op z'n vingers na „Da or hei-je Klaos, daar hei-je NaotjeNLetwaor, Gijs?" vroeg-ie heel familiaar aan den getuige-veld wachter. En Gij 8 bevestigde bet't waren er acht. Meende hij nu goedkoop uit te zijn geweest, 't geviel, dat hij integen deel duur uit zou zijn. Want toen hij vol alcohol zat dus weinig macht meer had over z'n „redenaoste" kwam-ie aan den ingang van de ijsbaan naar Marken en kreeg 't daar te kwaad met Gijs den veldwachter. Zóo te kwaad zelfs, dat hij den rustbewaarder op z'n gezicht sloeg. Gijs vond dat niet plezierig en maakte proces-verbaal op. Evenwol, hij was niet haatdragend tegen den bekl. Dat bleek uit de on dervraging van den president Hoeveel borrels heb je (bekl.) vandaag nu al op? Maar iene, bie den menier den hoek van deuze 6traat.... voor centjes metGijs. Maar ondanks dien vredesborrel eischte de ambtenaar van het O. M. éen maand gevangenisstraf. „Hu", huiverden ze op de publieke tribune. Maar bekl. had dan ook al heel wat op z'n kerfstok. E x a m e n-v aria. We kregen een oproepingsbrief voor een handwerk-axam»m (staats examen), onder de oogen, waarvan de zeer eigenaardig gestelde aanhef luidde: „Mejuffrouw! Neem een postwis sel, vul hem in tot een bedrag van twee gulden; zet er dan m ij n adres op (volgt 't adres van een der inspec teurs bij ons 1. o.); en plaats vervol gens op de strook heel duidelijk uw examennummer (niet uw huisnum mer), enz." En nu zijn er nog examinandi, die 't niet aangenaam vinden op zulk een driltoon aangesproken te worden. Nog een opmerking over die oproe pingsbrieven voor examens. Het Koninkrijk der Nederlanden of althans al xljn ex amen oom mis sies voor L o. acten blijft met ©en hardnekkige vasthoudendheid de ondoorgrondelijke en niet zeer aan gename gewoonte volgen, bedoelde brieven oagefrankeerd aan de ex am audi toe te zenden. Dezen moe ten dus meestal 5 cents strafport be talen, wat wol wat duur is voor een stukje open-besteld drukwerk. 't Vreemde van 't geval is, dat niet altijd evenveel strafport wordt gehe ven. Van drie Haarlemsche deelneem sters n-fln ©en en hetzelfde examen, moest er een voor den rondzendbrief 5 cents en de tweede 10 cents betalen, terwijl no. 8 haar oproeping gratis thuis kreeg. Trouwens de post-administratie doet wel eene meer onbegrijpelijke dingen. Zij verkoopt ons de stadsbrief kaarten op papier van slechter hoe danigheid dan de gewone briefkaar ten; maar neemt voor de formulieren toch denzelfden prijs. Toch niet, omdat de verzending oor een koopje geschiedt? VAN BEN POLITIE-AGENT EN 8NEEUWBALLENDE JONGENS. Als er sneeuw valt gooien de jon gens met sneeuwballenergeren zich de menschen... klagen de raads leden... geeft de burgemeester anti sneeuwbal-opdracht aan den politie commissaris... aan den hoofdinspec teur... aan den adjunct-hoofdinspec teur... aan de Inspecteurs... aan de adjuncten... aan de pol ltle-a gen ten te, 2e, Se en 4e klasse... bekeuren de agenten sneeuwballende jongens... Althans zoo zou de keten aan z'n eindschakel konten, indien er niet wel eens een noodlot werkzaam was tegen ds gerechtigheid en een schuts patroon voor kattekwaad bedrijven de jongens. Donderdagmiddag liep er een agent in den snuivenden sneeuwstorm op de Oude Gracht te piekeren, hoe hij als sluitschakel in opgemelden keten zou kunnen optreden. Daar speurde z'n politioneel argus oog een paar jeugdige misdadigers, die elk zoo'n echte ouderwetsche hel- sohtó machine van een sneeuwbal aan 't kneden warem De man was zich z'n naastbij lig gend plicht] e bewust: bekeuren. Maar, edoch tusschen dat plichtje en z'n volvoering lag de afstand van den politieman tot de geografisch» plaats, waar de boosdoeners waren. En, daar de gladheid van de straat recht evenredig was met den verbali- seor-ijvur des agents, gebeurde 't, dat onze Hermandad eenvoudig weg slip te en op een hoogst bezienswaardige wijze in zijn volle lengte neerdaverde op 't plaveisel; niet ongelijk aan de Oude-Grachtboomen, die nu twee Ja ren geleden op dezelfde plaats vie lean Toen de jongens 't geval »n den gevallene bespeurden, waren ze juist klaar met hun sneeuwballen. En vóór de rustbewaarder zich van zijn hori zontale houding goed bewust was, patsten hem 'n paar stevige ballen om de ooren... Er waren zelfs volwassenen, wier gezicht in een vreemd grinnik-geplooi schoot 't Was er dan ook 'ri snijdende wind op die Oude Gracht. Rubriek voor Vragen Geabonneerde" hebben het voorrechi vragen op veraohlIUnd gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te teaden bjj de Redaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor xooreel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Waar en hoe laat zal op 21 Februari in Den Haag de harmo nica-wedstrijd gehouden worden? ANTWOORD: W» kunnen u hier omtrent geen inlichtingen verstrek ken.: VRAAG: Wie maken het bestuur uit van de vereeniging „Kunst zij ons Doel? ANTWOORD: Voorzitter is de heer A. L. Koster, Spruitenboschstraat 9 en secretaris de heer G. J. H. Kerk- hoff, Raamsingel 88rood. De Veree niging houdt haar kunstbeschouwin gen in één der conversatiezalen van 't Brongebouw. VRAAG: Heeft de onderwijzer of de Juffrouw het recht, om de kinderen vroeger op school te else hen, dan van 9—12 en 2—4 uur? Mag de juf frouw, wanneer het kind niet aan dat bevel voldoet, het straffen door herhaald slaan? ANTWOORD: Wanneer een onder wijzeres een teerling vroeger laat ko men of later laat blijven dan de an deren, dan geschiedt dat gewoonlijk met de goede bedoeling om het kind iets duidelijk te maken, wat het niet goed begrepen heeft. Dit kan ook hier liet geval wezen en. dan is er voor'u zeker geen aan leiding om dat kwalijk te nemen, in tegendeel. Slaan is niet geoorloofd, maar wij wijzen er u wel op, dat de verbeel dingskracht Yan kinderen soms zeer groot kan zijn. Onze raad is: ga eens kalm met het hoofd van de school praten. VRAAG: Hoe oud moet men zijn, om bij de huzaren ingelijfd te wor den. ANTWOORD: 19 of 20 jaar, gewoon den leeftijd van elk, die bij de mili tie wordt ingelijfd. VRAAG. Wanneer de langst le vende echtgenoot met kinderen in een onverdeolden boedel zit, waartoe on roerend goed h-i hoort, wat ia er dan noodig om dat goed te stellen ten na me van dien overbl ij venden echt genoot ANTWOORD. Dan moet, met medewerking van alten, eene schei ding, of eene verklaring van schei ding warden gemaakt, waarbij dat goed aan den overbl ij venden echtge noot wordt toebedeeld. Daarvoor be hoort men zich te wenden tot eenen not arte. VRAAG. Is iemand die onder voogdijschap staat, met zijn 21ste jaar van die voogdijschap geheel ontsla gen Kan hij dan doen wat hij wil ANTWOORD. Ja, hij staat dan niet langer onder voogdij en kan zelf standig verbintenissen aangaan ol overeenkomsten sluiten. TEEKENCOLLEGE „KUNST ZIJ ONS DOEL." Kunstbeschouwing KRABBó. Mooi, aantrekkelijk en belangwek kend, inderdaad, zoo was zij de kunst die Krabbé op 10 Febr. J.l. te beschou wen gaf, en de talrijke bezoekers die kennis namen van de uitgebreide col lectie Aquarellen en Monotypen ln het Brongebouw geëxposeerd zijn het stellig met dit oordeel eens. Voor velen zekerlijk is Krabbé geen onbekende, zij zullen zich hem her inneren als illustrator in Elsevier en Woord en Beeld of als de compositeur van vele tafereelen aan het soldaten- en marineteven ontleend. Het zijn deze laatste onderwerpen geweest, waar hij allereerst, meer speciaal, de waterverfkunst be Gieten de en het was tegelijk met deze stou te studiën, dat hij die groote techni sche bekwaamheid als aquarellist1 wierf die hem op 't oogenblik zoo ge heel die prachtige kunst doet mach tig zijn. De meer dan kapitale werken uil dien tijd dagteekenend „Vendu aan boord" en „Zakken naaien," en bei den ter kunstbeschouwing aanwezig, kunnen het ieder duidelijk doen zijn, wat mooie leerschool dergelijke reus achtige composities wel voor den tee kenaar en schilder moeten zijn ge weest. De aquarellen naast dezen marines tentoongesteld, allen van later da tum, zijn meest interieurs uit Laren, Krabbé's huidige woonplaats. Het is zeer moeilijk aan te duiden, welke der vele moeders (met of zon der kinderen) of andere composities ons daarbij het allermeest troffen. In 't algemeen echter dachten wij die werken het schitterendst geslaagd, waar de schilder op het juiste oogen blik een v»rder doorvoeren heeft we ten te stuiten, als bv. in „Het zieke Kind", „de Spinster" of „Mijn mo del" (vrouw met handen ln de zij den), alle 3 prachtwerken ln meer grijzen toon gehouden. Me moreeren wij nog de glanzend blonde uitvoering van „Moeder en Kind" (levensgroot) om thans overt* tan tot de Monotypen. Menige bezoeker heeft zich met dil woord een vraag gesteld gezien en ge-* tracht haar door nadere beschou» wing ter plaatse op te lossen. Het raadselachtige uiterlijk der Monotype, herinnerend aan llto zoo-* «vel als aan kleurets, aan waterverf als aan olieverf zal die oplossing' echter niet makkelijker hebben ge maakt. Bij de monotypen wordt d» voor stelling in olieverf op een metaleif plaat (bv. zink) aangebracht en na voltooiing op papier afgedrukt. Er ié slechts één afdruk. Waar de verf nat moet zijn, moet het vervaardigen eener monotype dol snel geschieden. Men typt in zwart en in kleur. ïntusschen maakt men zich dé techniek niet In een paar dagen et- gen. Het procédé is in ons land vóór Ja^ ren beoefend (of uitgevonden) door Professor Dake, en naar wij rneenen ook aan onzen stadgenoot Hulk be kend, maar Krabbé, de volhardende werker is er In geslaagd de techniek geheel machtig te worden en de prach tige monotypen op de kunstbeschou wing in zoo ruime getale aanwezig, legden daar de meest sprekende ge tuigenis van af. De bezoekers zullen zich allen het geëncadreerde vlakbelichtte meisjes portret herinneren en enkele kleinere voorstellingen daarnaast, voorts een tweetal Interieurs met roeden lamp- schijn (volslagen bedrieglijk) en een aantal zwarte drukken. Het procédé- is meer dan belangwekkend en wij twijfelen niet of het zal zijn nieuwe* beoefenaren wel vinden, ook te Haar lem. Eindigen wij dit verslag zocals we liet begonnen. De Kunstbeschouwing Krabbé was mooi en hoogst aantrekkelijk. G. KERKHOFF. Een der gekleurde monotypen werd ter kunstbeschouwing verkocht. Uit de Omstreken IJMUIDEN. Men meldt aan de „Tel." IJmuiden, wel eens genoomd de voorhaven van Amsterdam, z'et zijn viachhandel bedreigd, en maakt zich bevreesd voor de concurrentie van VIaard'i)gen, door de opening van een ndeuvven vischatslag, aldaar. An deren schijnen de toekomst minder donker in te zien, al wordt op het oogenblik de nieuwe concurrentie aan de kolentip ?n lichters van de maatschappij overgeladen. Thans zui len Rijnschepen rechtstreeks van het Ruhrgebied af raar IJmu'den den voorraad aanvoeren, alwaar een me chanische Inrichting in aanbouw is om de kolen in reer korten tijd te lossen. Vroeger werden de steenkolen per spoor naar Amsterdam vervoerd, en sterk gevoeld. Wij Terne men tenmin ste, dat de Steenkolen-Handolsveree- nigLng te Utrecht, te IJmuiden een kolenstation gaat vestigen. Binoealand WETHOUDERSCRISIS. Naar aanleiding van de benoeming van een gemeenteboie, hebben naar de „Te!." meldt ie Veenendaal de beide wethouders, de heeren Van Stuivenberg en Van Woudenberg, als zoodanig bedankt. VERKIEZING PROV. STATEN. 's-GRAVENHAGE. Door de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereniging te 's-Gra- venhage werden in district III voor- loopig candidaat gssteld (vacature-v. d. Toorn) de heeren C. G. Pauptit, mr. P. Drooglever Fortuyn en dr. J. Kraus. Naar het Hbld. a'erneemt, zal de heer F. Lieftinck J.Hzn., lid van de Anisterdamsche Kamer van Koophan del en Fabrieken, door „Vooruit gang" en den Bond van Vrije Libe-a. Ien, afdeeling Amsterdam, gesteld worden voor de Provinciale Staten, district VI, in de vacature ontetxan door het overlijden van den heer Sassen. De heer Lieftinck heeft zich bereid verklaard de candldatuur te aanvaar den. EERSTE KAMER. Tot lid der Eerste Kamer is door de Staten van Limburg in de vacature- Regout gekozen jhr. Van der Maecem de Sombreck. Naar het Engelsch door Barones Orczy. 77) Och ja zij zijn een beetje vreemd, nietwaar lachte Sir Percy .vroolijk. Maar, allé gekheid op een slokje voegde hij er plotseling ern stig en beslist aan toe, nu jij hier bont., Ffoulkes, moeten wij geen tijd nieer verliezen dat individu Chauve lin mocht eens ieniand zenden om naar ons te kijken. Marguerite was zoo gelukkig, zij zou hier voor altijd hebben kunnen blijven, terwijl zij zijn stem hoorde en hem honderd vragen kunnen doen. Maar bij het noemen van den naam van Cliauvelln keek zij verschrikt op, bang voor zijn dierbaar leven, waar voor zij zalf zou hebben willen ster ven. Maar hoe kunnen wij terug gaan hijgde zij de wegen tus schen CaJais en hier ziln vol solda ten, en Wij gaan niet naar Calais terug, lieveling, zei hij, maar juist den an deren kant van Gris Nez uit, geen halve mijl hier vandaan. De boot van de „Day Dream" ligt daar op on6 te wachten. De boot van de „Day Dream" Ja 1 zei hij, Yroolijk lachend, daarmee heb ik ze zoo heerlijk te pakken. Ik héb je nog niet verteld, dat ik bij dat briefje, dat ik in de hut wist te krijgen, een ander briefje voegde voor Armand, dat hij daar achter moest laten, en dat Chauvelin en zijn mannén bewoog, om mij ln volle vaart achterna te gaan, de richting van de „Grijze Kat" uitmaar het eerste briefje bevatte mijn eigenlijke instructies, benevens die aan den ouden Briggs. Hij heeft van mij order gekregen, vorder de zee in te gaan en dan naar het Westen. Als hii goed en wol uit liet gezicht van Calais is, zal hij do boot naar een kleine landtong brengen, die hij en ik heel goed ken nen, even aan gindschen kant van Gris Nez. Do mannen zullen naar mij uitkijken wij hebben een vooruit afgesproken signaal, en wij zuilen allen veilig aan boord zijn, terwijl Chauvelin en zijn mannen plechtig op ons zitten te wachten bij de landtong, die juist tegenover de „Grijze Kat" ligt. Aan gindschen kant van Gris Nez Maar ik.... ik kan ndet loopen, Percy, zuchtte zij hulpeloos, terwijl zij vruchteloos trachtte overeind te komen. Ik zal je dragen, lieve, zeide hii eenvoudig, ik heb het immers al de blinde 'eidt de lamme. Sir Andrew was bereid dm kostba ren last te helpen dragen, maar Sir Percy wildé zijn lieve vrouw aan geen andere armen dan zijn etgen toever trouwen Als jij en zij beiden veilig aan boord van de „Day Dream" zijn, zei hij tot zijn jongen vriend, en ik voel, dat de oogen van Mile. Suzanne mij in Engeland niet met verwijtende bl'kken zullen begroeten, dan ïs het mijn beurt om te rusten. Eai zijn armen, nog reusachtig sterk, in weerwil vain vermoeidheid en pijn, sloten, zioh om het arme, uit geputte lichaam van Marguerite, en liteven haar op, alsof zij zoo licht als een veertje was. Toen, terwijl Sir Andrew zich be scheiden op den achtergrond hield, werden er veel dingen gezegd of liever gefluisterd d'i» zelfs het herfstbuies je niet opving want dat was gaan liggen. Al zijn vermoeidheid was vergeten zijn schouders moesten ontveld zijn, want de soldaten hadden met kracht geslagen, maar de spieren van dien man schenen van staal gemaakt, en zijn wilskracht was bijna bovenna tuurlijk. Het was een vermoeiende tocht, een halve mijl langs den steenachtlgen rand van de rotsen loopen, maar zelfs geen oogenblik gaf hij den moed op, of dreigden zijn spieren het niet uit te houden. Voort gin hij, met vasten tred, zijn sterke armen om den kostbaren last heen, en terwijl zij daar zoo rustig en gelukkig lag. zoo nu en dan even in slaap gewiego en dan weer ln het langzaam rijzende morgen licht naar zijn prettig gelaat kijkend, met de droomerige oogen, altijd door een vroolijken. goediharttgen glim lach verlicht, fluisterde zij ongetwij feld veel, dat den vermoeienden weg hielp verkorten en dat werkte als heilzame balsem op zijn kloppende zenuwen. Bet werd reeds helder in het Oosten toen zij éindelijk bij de bewuste land tong aankwamen. De boot lag te wachtenin antwoord op een signaal van Sir Percy kwam zij naderbij, en twee stevige Engelsche matrozen ge noten de eer, mylady lai de boot te dragen. Een half uur later waren zij aan boord van de „Day Dream". De be manning, die, omdat het noodzakelijk was, in de geheimen van hun meester deelde, en die met hart en ziel aan hem hing, was niet verbaasd, hem iu zoo'n wonderlijke vermomming te zien verschijnen. Armand St. Just en de andere vluohtelingen wachtten vol zorg op de komst van hun dapperen reader deze wilde echter niet blijven om de uitingen van hun dankbaarheid aan te hooren, maar wist zoo vlug moge lijk naai- zijn particuliere hut weg te komen terwijl Marguerite overgeluk kig haar broeder verwelkomde. Alles aan boord van de Day Dream vertoonde die uitgezochte weelde, waarop Sir Percy Blakeney zoo bij zonder gesteld waa, en toon zij ln Dover landden, had hij tijd gevonden, zich weer even weelderig te kleeden als hij dat gewoon was, want altijd had bij een extra costuum aan boord van zijn jacht. De grootste moeilijkheid was om Marguerite een paar schoenen te* be zorgen, en groot was do vreugde van, den kleinen kajuitsjongen, toen my lady vond, dat zij wel voet aan wal kon zetten in zijn beste paar. Het overige is rust 1 rust en vreugde voor hen. die zooveel te lil den hadden gehad, en nu eindelijk een groot en blijvend geluk vonden. Maar men is het er over eens, dat bij het schitterend huwelijk van Sir Andrew Ffoulkes met Mile. Suzanne de Toürnay de Basserive oon huwe lijk, waarbij de Prins van Wales en de geheele élite van de uitgaande we reld tegenwoordig was, ontegenzegge» lijk Lady Blakeney de mooiste vrouw was, terwijl de kleeren, die Sir Percy Blakeney droeg, vele dagen het on derwerp van gesprek uitmaakten van de jeunesse dorée van Londen. Het is ook een feit, dat M. Chauve lin, de aangestelde vertegenwoordi ger van de Franeche Republikeinse he Regeering, niet tegenwoordig was bij die of ©en andere plechtigheid in Londen, na dien gedenkwaardigen avond op dat bal van Lord GrenvÜle. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5