NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7865 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 15 FEBSÜABI 1909 ABONNEMENTEN PER DRIE «lAANDBNl Voor Haarlem I 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente).„1.30 Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per post r 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur S, C. PESREBQÖfll AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 53 Cis.: Iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0.5BC Reclames 30 Cent per regel Bfi Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. totercommunaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem fn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA. Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 16 FEBRUARI. Gx. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Café de Kroon: Conference die Mon sieur, J. H. Sauveur, 8 heures. Zandvoort: Raadsvergadering, 7^ Uur. Buitenlandsch Overzicht 't Gaat 't nieuwe Turkije niet voor idea wind 1 Na de zoo wonderwel ge slaagde revolutie, komen nu eerst de -zorgen. En deze zijn niet gering 1 Uit de groote verzameling noemen we r 't nog steeds niet geregeld geschil roet Bulgarije 't op den loer lig gen van Rusland, om zijn macht in den Balkan te heretellen, ten koste van 't Osmanen-land zeer hooge oorlogslasten, tengevolge van denoo- dige hervormingen in 't leger on- eenigheden tusschen de Griekscheen Bulgaarsche inwoners van Macedo nië 't fanatieke drijven van de Be- doeïnen-volken hongersnood in Klein-Azië en-zoo-voort. Om in 't Turkenland regeerder te zijn, is dus geen benijdenswaardig baantjeDe allerbeste staatsman zou niet in staat zijn, dit varkentje geheel schoon te wasschen. Daarbij komt de moeilijkheid, dat deze wasch-partij zóó zachtzinnig gedaan moet worden, dat.... 't beestje geen pijn mag hebben, want, dan gaai het schreeuwen, en de buren mogen het niet hooren I De grootvizier Kiamil-pasja heeft langen tijd aan 't hoofd van deze nieuwe wasehinrichtiug gestaan. Hij werkte niet zonder succes 1 't Varken .werd van veie leelijke vlekken en plekken ontdaan laten we alleen slechts wijzen op de regeling met 't eerst onhandelbare Oostenrijk-Hon- garije't op een afstand houden van de vreemde mogendheden, die zoo veel belangstelling (niets meer dan dat toondenen de militaire en fi- nancieelo hervormingen. De reiniging liep zoo goed van stapel, dat men 't Turkse he varkentje wat reinheid be treft, al boven den Russischen beer ging stellen Nu in eens komt er een kink inden kabel Men vindt 't systeem van Kiamil- pasja niet goed. Hij is te veel met absolulionistische ideeën behept (ma de in Germany?) en dit vindt geen ge nade in de oogen der Jong-Turksche partij. In eens doet de Jong-Turksche par tij weer van zich spreken. Deze revo lutie-makers hebben zich, zoolang de zaakjes goed marcheerden, stil ge houden. Nu meenen ze te moeten pro. testeeren tegen de regeering „op eigen houtje" door den Grootvizier, ïbj, die de zaken objectief bekijkt, moet grond voor deze on tevredenlieid vinden, want Kiamil-pasja is voor een minister te ver gegaan. Hij heeft drie ministers ontslagen en door anderen vervangen, niettegen staande de Kamer pas sympathie met 't geheele kabinet en dus ook met de afgezette ministers van oor log en marinehad uitgesproken. Dit slippertje van Kiamil-pasja is wel te begrijpen (niet te verdedigen en ook niet te rechtvaaixligen). Kia- mil staat op een lastigen post. Hij is een oud man, die een lang politiek verleden heeft; maar een verleden in dienst van liet absolute, willekeurige regeringsstelsel. En nu is hij geroepen, als eerste grootvizier eener parlementaire re geering, om Turkije te besturen. Ge makkelijk is het niet voor een oud man, om ineens alle absolute „allu res" af te leggen. De Jong-Turken passen het oud- Rumeinsehe spreekwoord„alles be grijpen in alles vergeten en verge- Yen" niet toe Integendeel, zij toor nen hevig tegen Kiamil-pasja en eischten niets minder dan zijn af treden. Kiamil verdedigde zich door middel van de pers, Hij liet rondstrooien, dat de Jong-Turkscho partij een staatsgreep voorbereidde, met 'tdoel den Sultan te vermoorden en een nieuwen heerscher uit te roepen. De afgetreden ministers waren van de partij, en daarom heb ik ze afgezet aldus de grootvizier. De Jong-Turken ontkenden deze Snode plannen, als geheel verzonnen leugens en beschuldigden den groot vizier op hun beurt, dat hij een Staatsgreep wilde voorbereiden, om pud-Turkije weer te laten zegevieren. 5<en soort tegen-revolutie du». Wat er van aan la -_ Wel weten we, dat Kiamil-pasja in dazen strijd 'X onderen li heeft moeten delven. Een telegram meldt over de zitting der Turksche Kamer Er werd een brief van Kiamil-pasja voorgele zen, waarin deze mededeelde, dat hij heden (Zaterdag) niet kon verschijnen en voorstelde om Woensdag over de zaak met de ministers nadere verkla ringen of te leggen. Er werd onmiddellijk hevig ge protesteerd. Men riepWij willen niet wachten, Kiamil moet onmiddel lijk komen, wij zullen in één stuk door blijven vergaderen tot morgen ochtend, zoolang tot Kiamil komt". De Kamer besloot Kiamil te verzoe ken onmiddellijk te komen om zijn verklaringen af te leggen. Toen hij niet kwam, werd de zit ting nog woeliger. Er werd met 198 stemmen tegen 8 een motie van wan trouwen tegen den grootvizier aan genomen, wegens diens weigering om dadelijk in de Kamer te verschijnen tot hét geven van inlichtingen omtrent de jongste wijzigingen in liet minis terie. Tegen het einde der zitting werd een schrijven voorgelezen, waarin de grootvizier mede. deelt, dat hij ontslag neemt. Turkije zal dus een anderen groot vizier krijgen. De Sultan heeft daar voor Hussin Hilml pasja uitverko ren, hem benoemd tot grootvizier en minister vian buitenlandsche zaken en belast met de samenstelling van een nieuw kabinet. Dit is vlug van stapel geloopen. En de gevolgen? Wel Hilmi pasja is een volbloed Jong-Turk. De zaak jes zullen nu in liet land van de halve maan nog wat meer vooruitstre. vend worden. Nu gaat men reizen met Sneltrein II in plaats van Snel trein I van Kiamil-pasja. Ook voor de buitenlandsche poli tiek heeft deze grootviziers-wisseling veel beteekenis. De Jong-Turksche haan kraait weer koning, zoodat nu Engeland en Rusland weer de aller beste maatjes met de Osmaansche bestuurders zijn. 't Turksche tegen voorstel zal nu wel in den doofpot gaan. en 't Russische voorstel ten op zichte van Bulgarije aangenomen worden. Misschien is 't gelukkig voor de rust in den Balkan.». PLANNEN DER ENGELSCHE REGEERING. Pease (die \eel invloed heeft bij de Engelsche regeering en zelf lid van het ministerie is) heeft in 'n redevoe ring gezegd, dat de regeering, voor wij veel maanden verder zijn, op het land een beroep zal doen om de quaestie van liet Hoogerhuis of het zijn recht van veto zal behouden uit te maken. Dit is een aankondiging van groote beteekenis, en geheel af wijkende van wat algemeen werd verwacht. Algemeen was verwacht, dat deze strijd eerst in 1910 zou worden uitge vochten. We veronderstellen, dat de ongunstige financieele toestand (voor een deel door de pensioenwetten ver oorzaakt) aanleiding zal zijn, om de kiezers te laten oordeelen over de financieele quuestles. KONING EDWARD WEER THUIS. Zaterdagmiddag om 5 uur 50 minu ten kwam de Engelsche koning te Londen aan. TROUWPLANNEN. Vol eens het Portugeesche dagblad „Dia'r schijnt het gerucht, als zou koning Manuel met de dochter van den hertog van Edinburg in 't huwe lijk treden, bevestigd te worden. DE MOORD IN HET DUITSCHE GEZANTSCHAPSGEBOUW TE SANTIAGO. Becker werd te Lonquimai gevan gen genomen. De bevolking is zóó verontwaardigd, dat de politie de meest uitgebreide voorzorgsmaatre gelen heeft genomen om bij aan komst te Santiago te voorkomen, dat de gevangene gelyncht zou worden. VENEZOLAANSCHE AANGEJLE. GENHEDEN. Het protocol over de regeling der geschillen tusschen Venezuela en de Veresnigde Staten is geteekend. Venezuela heeft toegestemd in een regeling van de aanspraken van de „New-York Berm u-der Asphalt Com pany". Deze wordt daarbij weder in het bezit gesteld van hare eigendom men in Venezuela. De drie andere Amerikaansche quaesties ten opzichte van de „Uni ted States and Venezuela Company", van de „Orinoco Steamship Compa ny"- en van de „Orinoco Corporation" zullen aan het oordeel van het Hof van Arbitrage te 'e-Gravenhage wor den onderworpen.. En hoe maakt CASTRO het? Zijn officieel orgaan, de Voss. Zts. meldt, dat de ae wezen dictator thans zoover hersteld is, dat hij bin nen een week reeds van Berlijn naar het Zuiden zal vertrekken. Castro wordt nog altijd door bedelbriefschrij vers geplaagd. Een dame bijv. ver langt geld voor den aankoop van een pianoeen ander is, om, zooais zij schrijft, voor de rest van haar leven gelukkig te zijn, tevreden als de ge neraal haar eenmaal maar het be drag van zijn inkomen in een kwar tier wil afstaan. Een gemoedelijk mensch is de briefschrijver die een som van slechts 300,000 francs vraagt voor den aankoop van een stuk grond. „Gij behoeft mij voorloopig maai- 100,000 francs te zenden", wordt in den brief gezegd, „de rest kan dan wel in maandelijkse lie termijnen vol gen." Daar een der bedelbrief schrij vers Castro wegens een verloren ge makt document met een aanklacht heeft bedreigd, wil Castro nu in het geheel geen brieven meer aannemen alLe brieven worden aan de afzen ders teruggezonden. SCHEEPSRAMPEN. Uit Brest wordt gemeld, dat een Engelsch schip, de „Forest Castle was", van New-Castle, op reis van Bilbao naar Rotterdam, geladen met erts, gezonken is, na in den mist te gen de rots Vandrée bij Ouessant te zijn g-estooten. Negen man der equi page zijn verdronken. Een loodsboot sleepte een der booten van het stoom schip auu land, waarin de overblij- venden zich bevonden. Twee sleepboo- ten werden uitgezonden naar de plaats van de ramp zij vonden geen spoor meer van het gezonken vaar tuig. Tengevolge van een zware golf sloeg bij Carthagena een boot om met vijf koppen bemand. Vier personen verdronken. EEN MIJNRAMP. In de Vredesmijn (Opper-Siiezië) werden, ten gevolge van het lneou- storten van een stelling, zeven mijn werkers onder het zand bedolven. Vier lijken heeft men al gevonden. AARDBEVINGEN EN VULKANL SCHE UITBARSTINGEN. Telegrammen uit Messina bevesti gen, dat er Zaterdagnacht vrij hevi ge aardschokken gevoeld werden. De schepen op de reede ondergingen he vige schokken. Do enkele gebouwen, die door de vorige aardbeving ge spaard weiden, zijn thans ineenge stort. De schokken werden te Milaz- za, Catanié en Palermo gevoeld. Het gerucht gaat, dat de spoorweg naar Catanié schade leed. De Col in ia-vul kaan in den staat Ja lisco (Amerika) trad in werking en wierp met zware dreuningen heet zand over het omliggende land, waar door de planten gedood werden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet Stadsnieuws Groote bedrijvigheid heerscht er sinds enkele weken aan 't Staten-Bol- werk. Werden eerst door de plant soenarbeiders tal van boomen ge veld, thans wordt door de opkoopers 't hout tot bossen gebonden, de stam men gezaagd, enz. De etadsarixeiders zijn ijverig bezig aan 't verleggen van wandelpaden. Een mooi hoekje daar in de nabijheid is verdwenen. De mooie tuin hoek Schoteraingel O.z. M. v. Heemskerckstraat, waarover men zoo'n mooi gezicht had op 't ge sticht Johannes de Deo is volge bouwd. Het mooie ruwe boschhoekje bij de Mauégebrug (Nieuwe Gracht- Kinderhuisvest) verdwijnt. Er komt een schoeiing. C. B o e k w Ij t. Men schrijft ons: Op het concert van Haarlemsch Muziekkorps, dat gisterenavond in liet Paleis voor Volksvlijt voor het grootste gedeelte werken van Men delssohn uitvoerde, speelde onze stadgenoot, de heer C. Boekwijt, het eerste en tweede gedeelte van het concert van genoemden componist. Een «eer gelukkigen avond had de ze jeugdige violist. Hij speelde met uitstekende techniek en vastheid dit voor den violist veel eischendJe werk. Een daverend applaus van 't talrijk opgekomen publiek beloonde hem daarvoor. Plaatsing van beerputten. Door den heer A. Rinkema is bij den Raad een voorstel Ingediend, art. 52c der bouwverordening zooda nig te wijzigen, dat het mogelijk zal zijn, beerputten ook achter de per ceelen te plaatsen, hetgeen volgens 't thans luidende artikel, in aanmer king genomen de opvatting van B. en W. en van den Raad, slechts bij hooge uitzondering kon worden toe gestaan. HET TOONEEL SILVIA SÏLOMBRA" van VAN RIEMSDIJK. Laten we er nu maar ntet over praten liet publiek is nu eenmaal zro. 't Houdt er van zijn neus te steken achter de coulissen van het tconeel, en 't wordt kinderlijk nieuws gierig aangetrokken door het serni- geheim zinnige en interessante van het leven der tooneelsterren. Een stuk, waar iets in voorkomt uit het lieven en lijden van theater-be roemdheden, oefent altijd een zekere bekoring van perverse bemoeizucht op de menschen uit. Stukken als „Asra" en „Zaza" kon den dan ook alleen reeds om die reden op de belangstelling van een groot deel van het publiek staat ma ken. Door de keuze van de hoofdfiguur kon Van Riemsdijk bij zijn nieuwe stuk (dat Zaterdagavond in het Grand Theatre te Amsterdam ging, en waarvan we de première zijn we zen bijwonen) dus ook zeker zijn van snuffelende nieuwsgierigheid van een groot deel van den schouwburg bezoekende menschen. Want Silvia Silombra Is een zusje of nichtje van Asra en Zaza. Ook zij is een tooneelster, maar zij heeft ui sluitend voor haar kunst geleefd en haar leven rein gehouden. Op een goeden keer behaalt zij succes in een stuk van een onbekende, en na de première maakte zij kennis met den auteur, die zich schuil had gehou den. En nu sdaat de liefdesvlam plot seling hoog op. Silvia en René, de schrijver van liet stuk, raken dol op elkander verliefd en zullen gaan trouwen als zij in het nieuwe stuk, waaraan hij bez'g is, en waarin de hoofdrol voor haai- bestemd ie, zal hebben gespeeld. Maar nu gebeurt wat Van Riems dijk als het levensdrama van Silvia heeft bedoeld te geven. Silvia is erfelijk belast. Haar yader heeft een slecht leven geleid en zijn kinderen ondervinden daar de ellen dige gevolgen vantwee zijn jong gestorven en een oudere zuster van Silvia is op 18-jarigen leeftijd krank zinnig geworden. En juist in deze geluksdagen be ginnen zich de eerste verschijnselen dezer ziekte ook bij Silvia voor te doen flauwtes en hoofdpijnen, zoo zelfs, dat ze tijdelijk niet meer spe len kan. Uit een onderhoud met een dokter, dien zij raadpleegt, en die haai- verbiedt te trouwen, verkrijgt zij de zekerheid omtrent liet lot, dat ook haar wachtkrankzinnigheid. En daar zij den man. dien zij lief- beeft, het vordr'et w'l besparen voor eeai leven vol ellende, maakt zij het engagement af. Maar daar René de reden van deze handelwijze niet kent, kan 't niet anders, of hij komt tot verkeerde vermoedens. Een heftige scène is hiervan het gevolg, waarin hij haar allerlei verwijten -toeslingert en die daarmee eindigt, dat hij haar gebrouilleerd verlaat, nadat hij eerst nog de groote rol in zijn nieuwe stuk, die voor haar bestemd was, aan een andere actrice, een concurrente van haar, heeft gegeven. Deze emoties verhaasten Salvia's ziekte-proces en In het laatste bedrijf sterft zij krankzinnig, verlaten bijna door iedereen alleen een dienstbode is haar trouw gebleven. Niettegenstaande de akeligheid van het gegeven en de als aangrijpend bedoelde tooneelen, heeft dit stuk ons toch niet aangedaan we hebben er geen emotie van ondergaan. En daarvan is Van Riemsdijk zelf de schuld. De hoofdoorzaak daarvan is wel dn dat we heelemaal de noodza kelijkheid niet voelen van de oneenig- heid roet René en dat ze dus verlaten sterft. Zij vertelt hem namelijk ntet -wat haar scheelt en bekent hem niet, dat zij erfelijk belast i6. En vandaar ai haar moeilijkheden. Maai- waar om zoo vraagt men zich telkens af, spreekt, zij niet, vertelt zij hem niet alles. „Kom, meid, doe je mond toch eens open 1", zoo is men geneigd uit ti roepen. „Doe toch zoo mal niet 1 Als je dien man zoo Hef liebt, kan je hem toch gerust alles vertellen. Waar om niet? Jij kunt 't toch niet hel pen er steekt toch geen schande in I Met een paar woorden zou alles op gehelderd wezen 1 Wat een gezanik I" Juist omdat men zoo ziet en voelt, da' al die moeilijkheden niet noodig zijn, dat Silvia's flauwe kopp gheid ec niet een zwart noodlot schuld is aan al dat gehaspel en heen-en-weer- gc praat, doet de heele geschiedenis niet dramatisch aan. Men blijfct er totaal onverschillig en onbewogen bij. en krijgt alleen een gevoel van noodeloo* gemartel. dat veel te lang duurt. En nu is het malle van het geval, dat wanneer Van Riemsdijk deze fout uiet had begaan, het stuk ook niet, of tenminste anders geschreven ware geworden, neen, zelfs heelemaal niet gemaakt had kunnen worden. Het staat en valt met deze fouthet leeft er van. En zijn levenszwakte is daarmee bewezen. Het lijdt een kunstmatig bestaan. Van Riemsdijk heeft, zooals men ziet, nietwaar het element der here diteit, der erfelijke belasting in zijn stuk gebracht. Nu willen we hem het onrecht niet aandoen van hier te ver wijzen naar het werk van een genie als Ibsen, en ook niet van hier verge lijkingen te gaan maken met de wij ze waarop deze Noorsehe meester dit element in zijn „Spoken" ver werkt heeft, maar wij willen eenvou digweg constateer en, dat die erfelijke belasting In Van Riemsdijk's werk in 't geheel niet akelig of dramatisch aandoetwe voelen er de echtheid zoo niet van er wordt wel over ge praat, maar de hoofdpijnen en flauw tes van Silvia geven er geen beteeke nis van tragisch noodlot aan. zoodat we evenmin als René op de gedach ten zouden zijn gekomen van wat haar scheelde als Van Riemsdijk het zelf niet meegedeeld en op zijn woord verzekerd had. Dat mode-gekoketteer met herediteit voelen we in dit stuk meer als „Spielerei" dun als akelig, maar serieus psychologisch werk. Het doet roet aan. Bij deze fouten komt nog een derde. En die is, dat Van Riemsdijk zijn ge geven te veel heeft uitgesponnen hij heeft er t e vee.l van willen maken daardoor is het gerekt geworden en soms zelfs bepaald vervelend, wat aan de stemming ln de zaal te bemer ken viel. Zoo kan er een groot stuk uit het derde bedrijf vervallen en konden van de vijf bedrijven er ge voeglijk vier gemaakt worden. Dit alles neemt niet weg, dat het Van Riemsdijk met zijn kijk op het tooneel on als handig „metteur-en- scêne" toch gelukt is eerog welge slaagd détaRwerk te leveren, eeni-ge leuke scènes en types. Goed was in het eerste bedrijf het avondje bij Silvia aan huis, en ook het toonecl- tje vóór de lezing van het nieuwe stuk ln den schouwburg goed waren ook de types uit de tooneel wereld als Cosima, de nctrioe op leeftij'd, die graag van haar gepasseerde triomfen spreekt en nu parasiteert op kostou van anderen, en als Pépi, de jol-ge, lucht- ruaar goedhartige comediant, een beste kerel, misschien de meest sympathieke figuur uit het stuk. Mevr. Kleij en de heer A. Hoek wa ren hier goed op hun plaats. Maar beneden kritiek was een type als de tooneelknecht, een grappenmaker voor liet schellinkje, zooals men ze in ieder volksstuk van 't minste allooi aantreft. En dan die kapelaan Hoe komt Van R'emsdijk daar aan Deze geheele figuur kan zoo uit het stuk gelicht worden, zonder dat dit er iets door lijden zou, of dat er iets anders door geschreven bad behoeven te worden. Van Riemsdijk heeft deze figuur dan ook blijkbaar alleen ge maakt om Louis Bouwmeester in dit stuk, dat voor Julia Cuy- pers geschreven was, ook gelegen heid te geven, om eens een rol te spelen, op te komen en de aantrekke lijkheid van zijn naam aan dit stuk te verbinden. Want er was ook de commercteele truc maar artistieke onrechtvaardigheid begaan van Bouw meester, die slechts een onbeduiden de rol had te spelen, met vette letters boven aan het programma te druk ken (Bouwmeester in een stuk trekt en staat gekleed terwijl de hoofd rol van René in handen was van Lou's de Vries. En De Vries speelde voor ons zeer sympathiek. Misschien was hij in de groote scène met Silvia ln het vierde bedrijf, als hij haar met verwijten overlaadt en van zich afstoot, wel wat te ruw en grof, vooral voor iemand uit de kringen van René, maar daardoor redde hij wat Van Riemsdijk te zwak, te ijl. te dun op dat oogonblik in die rol nad gelegd. Hij moest dus wel zoo. Ofschoon het stuk voor Julia Cuy- pers geschreven was, had deze knap pe actrice toch weinig gelegenheid om te schitteren, "t Was Van Riems dijk niet gelukt, groote, pakkende scènee te maken er kwam te veel gezeur en gelarmoyeer ln en dat is roets voor deze actrice. Een vrouw met het temperament van Juli a Cuy- pers heeft behoefte aan meer gepas sioneerd werken dat had Van Riemsdijk haar niiet te doen gegeven. Toen wij 's nachts tegen twaalven het Grand Theatre verlieten, was zij pos aan de groote scène, de „scène fai re", wanneer zij volslagen krankzin nig wordt en sterven gaat een 6oort van scènes, die Van Riemsdijk aan onze aotrices graag te spelen geeft, want een dito-tooueel had me vrouw Erfmann—Sasbach ln zijn „Mea Culpa" te spelen. Aangezien 't Julia Cuypers' eere avond was, hadden haar vele vrien den en bewonderaars voor een groote bloernentoide gezorgd nooit nog zagen we een act ree op één avond zoo >n de bloemen een paar maal was het tooneel een ware tuin, waar zij zich nauwelijks in bewegen kon. Na elk bedrijf werd druk gehaald; maar welk deel van het applaus Ju lia Cuypers en welk deel Van Riems dijk's werk gold, was moeilijk na te gaan. Bovendien levert een Zater dagavond-publiek te Amsterdam een slechten maatstaf en waarde-meter voor het succes van een stuk op. Maar kom*, het Grand Theatre met „Silvia Silombra" ook eens hier, dan zal er eerst eens ferm de schaar in gezet moeten worden. FRANS NETSCHER. D a m n i e u w s. Op de gisteren gehouden jaarverga dering van den Algem. Nederlaiul- schen Dambond, is de heer J. Meijer," bestuurslid en redacteur van „de Haarlemsche Damclub" met 18 van de 22 stemmen benoemd tot voorzitter \-an bovenge noemden Dambond. „P olyhymnl a." Zaterdagavond gaf het gemengd koor onder dien naam, directeur de heer J. Wolterua Grootendorst, een uitvoering in de concertzaal van de Sociëteit „St, Bavo". Volgens liet pro gramma zou deze uitvoering om 8 uur precies beginnen, doch pus om half 9 betrad het koor de planken. Dit half uur wachten werd ons echter vergoed door de praestaties van het koor, dat het programma opende met Rondedans van Viotta en Afscheid van 't Woud van F. Mendelssohn. Vooral laatstgenoemd nummer maak te indruk door de uitstekende vertol king. Polyhymnia kan zich beroepen op een uitstekend mannenkoor, dat vele zustervereenigingen niet bezitten. Bij ernstige studie zal, vertrouwen wij, dit koor onder leiding van zijn muzikalen directeur, spoedig een plaats onder de eerste innemen. Nog een paar krachten bij de sopranen en de partijen zijn uitstekend verdeeld. Dat deze vereeniging onder hare leden goede krachten heeft, bewees 't gemengd dubbel kwartet, dat op hoogst verdienstelijke wijze, mede ee nige goed gekozen nummers ten bes te gaf. Had het uit „Klaas Vaak" een cou pletje weggelaten, zeker was de to taal-indruk grooter geweest. Zooveel coupletten toch verslappen de aan dacht van het toch al af en toe wat rumoerige publiek. In ieder geval mag Polyhymnia er zich in verheugen een groot succes te hebben gehad met deze uitvoering die na het muzikale gedeelte werd voortgezet met een blijspel, getiteld: „Gedeserteerd". Of Polyhymnia ook daarmede succes heeft gehad, weten wij niet, doch dat het programma op deze manier voor „elk wat wils" gaf, behoeft geen betoog. Ook werd er na de uitvoering gedanst, voorwaar een goed idee, daar dames en heeren zangers en zangeressen na de inspan ning ook wel eemlge ontspanning mochten hebben. K. Brood en koffie. Hoewel de kas. op het nulpunt staat, heeft de commissie toch beslo ten, nog deze week met de gratis-uit deel ing door te gaan, alleen echter voor de kinderen, omdat de commis sie meent, hiermede den meesten steun te vierleenen, wij hebben dit ge daan in de stille hoop, dat de kas in de eerstvolgende dagen, door liet toezenden van giften, tot bet doen der zoo hoognoodige uitgaven ver sterkt zal worden. Namens de Commissie, M v. OMMEREN, Secret- Nieuwe Gracht No. 1. Met een enkel woord wil Ik teven» antwoorden op het ingezonden stuk geteekend door leen Kindervriend. Voorop stellende de goede bedoelin gen en de vriendelijkheid aan hef adres der oommiasi», die wij dan ook zeer waardeeren; geeft deze kinder< vriend een geheel andere wijze van werken aan, die nooit de bedoeling is geweest. De commissie heeft bij hare samen* stelling, en gedurende haar ongeveer twintig-jarig bestaan altijd gemeend te moeten optreden als nood-commia- site en niet naast de reeds bestaands armbesturen, Diaconie, enz., als vas- ste vereeniging van armenzorg. Waai

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1