HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON MAANDAG 16 FEBRUARI 1909 STUKKEN VAN DEN RAAD. VERKOOP VAN GROND. B. en W. stellen voor aan directeu ren der naamlooze vennootschap Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen „Arbeid Adelt", tegen f 15 per vlerk. M. te verkoopen een gedeelte grond ten zuiden vaai het Wijde Geldelooze pad om daar op te bouwen een dubbele villa en een woonhuis. TOEZICHT VROEDVROUWEN Het bestuur van de Provincial* Al ice ling „Noord-Holland* van den bond van vrouwelijke verloskundi gen in Nederland, heelt een adres tot den Raad gericht, waarin het te ken den geelt met leedwezen te hebben kennis genomen van het voorstel van dr. H. van den Berg; betreffende hat brengen van wijzigingen in de Ge neeskundige Armen-Commissle ten doel hebbende de gemeente-vroedvrou wen door Raadsbesluit in het uitoefe nen harer functie onder controle te stellen. Daar nimmer ernstige nalatigheden In den dienst der gemeente-vroed vrouwen hebben plaats gehad, acht het een dergelijk voorstel niet-gewet tigd en overbodig. Bovendien echter zal - nog daar gelaten, hoezeer ln een dergelijk voor stiel ligt opgesloten eene miskenning van den ijver en getrouwe plichtsvar- Vulling der Haarlemse he ertads vroed vrouwen door bedoeld toezicht het vertrouwen, dat de stadspatiënten ih haar tot nog toe stelden, ernstig worden geschokt. Voorts wordt de rechtspositie der Vroedvrouwen door dit voorstel ern stig geschaad, daar van de be oord ee- llng der commissie van Toezicht, uit sluitend de herbenoeming en aanstel ling der stadsvroedvrouwen zal af hangen. ONBEWOONBAAR VERKLARING. B. en W. stellen voor over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van het perceel aan de Lange Hofstraat no. 22, welke niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat kan worden gebracht. B. en W. stellen voor* ingevolge genomen besluiten op die Staten voor pensioen- en wachtgeld aan gemeen tenaren en voor weduwen- en weezen- pensioen te brengen: de gymnastiek- onderwijzers aan de lagere en m. u. 1. o. scholen, het personeel der bui tengewone bcnooi voor 1.0,., den teeken onderwijzer aan de laatste school, ^den timmerman van het St. Elisa beth's Gasthuis en den tweeden hoofd- fitter., Afgevoerd is de waagmeester, wiens betrekking is opgeheven. Voorgesteld wordt den adjunctr-ar- chivari8, die reeds op den pensioen staat voorkomt, ook te plaatsen op den staat voor weduwen- en weezen- pensioen. WaaiTom gemeld bestuur den Raad eerbiedig verzoekt de bedoelde wijzi gingen niet aan- tie nemen. WOESTDUIN OP ZON- EN FEESTDAGEN GESLOTEN. „De Nederiandsche Sport", officieel orgaan van de Nederiandsche Hard draverij- en Renvereeniging wijdteen uitgebreid artikel aan deze zaak Na een inleiding over het besluit van B. en W. van Bloemendaal schrijft het blad: „Het is meer dan vijf-en-twintig jaar geleden, dat eenige mannen van initiatief en kennis, gevoelende dat de paardenfokkerij in ons lana een groot nationaal belang is, dat het oen groote bron van welvaart kan zijn, doch dat zij achteruitgaande, ten minste niet vooruitgaande was, het initiatief nam tot het stichten van eene vereeniging, ten doel hebbende 'fc aanmoedigen en bevorderen van het fokken van'goede, snelloopende paarden die stichting is de Neder iandsche Harddraverij- en Renveree niging. Met opoffering van veel moei te en tijd, gepaaid aan geldelijke of fers, mocht het haar inderdaad ge lukken de paardenfokkerij ln ons land aan te moedigen, en langzaam maar zeker kwam zij nader tot haar doel, totdat negen jaar geleden haar wakkere secretaris, de hoe rJ. van Stolk, tot de overtuiging kwam, dat er in dozen veel meer gedaan kon worden, dat de fokkerij hier te lande, die bij andere landen ver achter stond, een hooger standpunt kon in nemen, mits daarin kapitaal gesto ken werd. Bezield met oen ijzeren wil, wetende wat hij wil, toegerust met de noodige kennl3 en ambitieus vond hij ln ons land een gunstige gelegenheid om een baan In te rich ten, voldoende aan alle eischen des tijds en kunnende monsteren met de beste banen in het buitenland. Dat df talrichting van zulk een baan met ai bi'.air toebehooren geld, ja zelfs zeer veed geld kostte, was hem be kend of het de rente van zulk een groot kapitaal ooit zoude opbrengen, was een zeer open vraag en over het algemeen werd daaraan sterk getwij feld, doch één ding was zekerhet nationaal behang, de Nederiandsche paardenfokkerij, zou er wed bij va ren, en dat zijn uitzichten juist wa ren heeft de uitkomst bewezen, want in Ae korte jaren, dat Woestduin be staat, ie onze fokkerij aanzienlijk vooruitgegaan, zoo zelfs, dat zij met andere landen op één Mjn geplaatst kan worden. Eenige mannen van kapitaal, be zield met dienzelfden Ijver en lust voor ons nationaal belang, waren spoedig gevonden en het oog viel op de plaats Woestduin, ressorteeren de onder het gebied van Bloemendaal. Dat men een kapitaal van 1/4 mil- lioen gulden zoo maar niet op losse schroeven in een zaak steekt, ligt voor de hand, en alvorens op de zaak in te gaan, moest rijp beraad gehou den worden met B. en W. van Bloe mende al, in hoofdzaak handelende over de vergunning om op Zon- en feestdagen rennen en draverijen op de baan te Woestduin te mogen hou den, daar zulks een levenskwestie was. De toenmalige B. en W. van Bloemendaal waren zeer met 't plan ingenomen en beloofden van hun kant alle mogelijke medewerking. Nu werd niet langer gedraald, flink werd de zaak aangepaktbehalve de groo te geldelijke offers tot aankoop van Woestduin en tot het inrichten van een aan het doel beantwoordende baan en toebehooren, werd er steeds meer en meer geld ingestoken om het doel te bereiken. Met de Nederiand sche Harddraverij, en Renvereeni ging hand aan hand gaande, werd 't doel geen oogenblik uit het oog ver loren hengsten werden aangekocht, goed» veutanmerriee in het buiten land vrerden aangeschaft, om met verlies van geld aan fokkers te wor den verkocht, en allen, die maar eenigszins op de hoogte zijn van wat een goede fokkerij voor een land be- teekent, zullen met ons moeten be amen, dat de Nederiandsche pa&r- tlenroKKerij m de laatste jaren met reuzenschreden is vooruitgegaan. Rennen en draverijen werden geor ganiseerd voor de toekomst, met be langrijke prijzen, waarvoor de paar den reeds bij de geboorte moesten worden ingeschreven, om op 3-jari- fen leeftijd te loopen, zoodat reeds lassieke nummers voor de jaren 1909, 1910, 1911 en 1912 werden inge schreven." Vervolgens zet de „Ned. Sport" uiteen, dat het wedden op de courses zoo weinig te beteekenen heeft, verge, leken met het gokken op de beurs, en het blad besluit ten slotte zijn arti kel als volgt „Dooh nog een vraag moet ons van het hart: Vindt gij, B. en W. van Bloemendaal, dat het billijk, netjee en gentlemanlike gehandeld Ls, om een vereeniging eerst zeven weken vóór een course, die reeds langen tijd bekend gemaakt is, in kennis te stel len, dat daarvoor geen vergunning zal gegeven worden 0. i. was 't waardiger geweest, van te voren den heer J. van Stolk uit te noodigen tot een onderhoud, hem in kennis te stellen, dat het niet met uw gevoelens strookt, dat er in uwe ge meente op Zon- of feestdagen courses plaats hebben, oa met hem middelen te beramen om do roods aangegane verbintenissen behoorlijk af te wikke len. De plicht van iederen burger is, om den over hem ge stel den autoriteiten te gehoorzamen, maar die autoritei ten moeten zioh dan ook wel wach ten misbruik te maken van de haar verleende macht. Willekeurig machts vertoon moge goed zijn in Rusand, maar in ons vrijgevochten land is zij misplaatst en niet gewild. In alle za ken zij het hoofddoel: Blijft immer netjes en billijk." ZANDVOORT. 'Aan den heer D. C. Emmelot is verlof verleend voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, Smedestraat 23. Het Harmoniegezelschap, onderai- deeling van de werk lieden vereeni ging „Onderling Hulpbetoon, her denkt 17 Februari het 10-jarig be staan met het geven van een uitvoe ring. De leiding van het eerste gedeel te, een kinderfeest, is opgedragen aan de hoeren Martin, uit Haarlem. Na het kinderfeest zal het Harmonie- gezelschap een feest-uitvoering geven afgewisseld door voordrachten, daar na bal. 18 Juli wordt er een nationale muziekwedstrijd uitgeschreven. Tot leden van het eere-comité zijn uitge- noodigd de heeren J. Beekman, J. van den Bos, H. M. Baron Collot d'Escury, Dr. C. A Gerke, H. van Keeren, C. Kruvsmulder, allen te Zandvoort W. F. Looman, J. Thors te Amsterdam, G. W. van Toomber- gen, P. Varekamp te Zandvoort, C. H. van der Velden en W. H. Warn- zinck te Amsterdam, O. S. Bastiaans en F. Zwaan te Zandvoort. Ter jaarvergadering van de aidee- Ling Zanavoort van de Noord-Hol- 'andsche Vereeniging „Het Witte Kruis" bleek uit het jaarverslag van den secretaris, dat het ledental ver minderd was De penningmeester deelde mede, dat er een batig saldo in kas was, en de voorzitter, dat van het ver- plegingsmateriaal veel gebruik was De bestuursleden, de heeren P. Va rekamp en l>r. C. A. Gerke, werden belden herkozen. Nog werd besloten voor het zieken huis den Raad om hooger subsidie en oen som in eens voor noodwendige verbetering van hot gebouw te vra gen. VELSEN. Vrijdagavond vergaderde de afdee- t-i-ng „Velsen" van de Noord-Holland- sche vereeniging „Het Witte Kruis". In de plaats van den heer M. Va- aer. te Voiten, dit ai*, zoodanig af trad, werd tot nestuurslid gekozen de heer ds. H. W. Creutzberg, to IJ- mulden. Wijl de heer Vader ook penning meester was, moet binnenkort hier voor één der bestuursleden worden UMUIDEN. Mej. A. Kremer van IJmuiden is benoemd tot onderwijzeres aan een openbare school te Nieuw-Hellevoet bij Hellevoetsluig (Z.-H.). HAARLEMMERMEER. De heer ds. J. F. Colenbrander, voorheen predikant bij de Ger. Kerk te Vijfhuizen, beroepen als missio- nair-pred'kani te Meioio óp Soemba, zal 15 April als zoodanig te Apptnge- dam bevestigd worden. Gongres der S. D. A. P. Zaterdagmiddag is 't buitengewoon congres der 8. D. A. P. te Deventer geopend. Medegedeeld werd, dat van de 198 af deelingen der partij 139 af deelingen vertegenwoordigd waren door 178 afgevaardigden. Het aantal belangstellenden was ook zeer groot. Alle „kopstukken" der partij waren aanwezig. Gieea wonder, want nu zou de bekende quaestie uitgevoch ten worden. ZATERDAGMIDDAG. De voorzitter, de heer Vliegen, hield een openingsrede, waarin hij de reden van de bijeenroeping van dit congres uiteenzette. Hij eindigde Spreker betreurde, dat de besluiten van dit congres bemoeilijkt worden door de houding van een groep par tij-gen ooteoi, dte reeds bij voorbaat verzekerd en uitgeschreeuwd hebben, zich niet aan de besluiten te zullen onderwerpen. Op onze houding mag (fit geen invloed oefenen. Wat ook gebeure, één ding sta vastde partij moet als een éénheid naar huis. Een grootere of kleinere eenheid, maar als éénheid. (Applaus). Daarvoor is het congres bijeen en de besluiten zullen moeten waken tegen herhaling van wat nu gebeurd is. De voorzitter opende de algemeene beschouwingen over de „Tribune"- quaestie en over de Ingediende voor stellen. Hij zelf leidde deze in met een bespreking van bet volgende voorstel van het partijbestuur. a. De partij geve een weekblad uit onder redactie van de partij geuooten Roland Holst en Wibaut. Dit weekblad zal als bijblad war den verbonden aan „Het Volk". De redacteuren oefenen hun func tie uit in geregeld overleg met de redactie van „Het Volk'* en zij heb ben daartoe, teneinde met „Het Volk" een goed geheel te vormen, ook recht van medespreker! fn zake den inhoud van het dagblad. b. Het Congres spreke als zijn be sliste meemng uit. dat het boven staande besluit tot gevolg gehoort te hebben de opheffing van de „Tri bune". c. Indien de partijgenooten, die de ..Tribune" uitgeven, niet tot die op heffing bereid zijn, spreke het Con gres als zijn meening uit, dat deze partijgenooten van het l'dmaatschap der partij vervallen moeten worden verklaard. Spreker vervolgde De vraag van vrijheid tot schrijven en spreken is hier niet aan de orde. Dit recht, de meest onbeperkte vrijheid, wenscht de S. D. A. P. te handhaven. Maar het optreden der „Tribune"-groep schept verhoudingen in de partij, die gevaarlijk en noodlottig kurunen zijn. De partij is door de „Tribune" ver giftigd en van alle zijden oefende men drang op het partijbestuur, om er een eind'aan te maken. Verschil van nzicht treft men over al. De een wordt meer door de prak tijk, de ander meer door de theorie beïnvloed. Vandaar dat men de za ken wel eens beziet door een ver schillenden bril, maar het zijn dezelf de zaken welke men ziet. Het Marxis me hebben wij dus nooit uitgewor pen, nooit afgewezen. Alleen wordt wijziging der theorie op sommige punten wel eens noodzakelijk gevon den door de gewijzigde omstandig heden van het practische leven. En dan bestaan er geschUlen in opvat ting aangaande de resultaten van de hei-vormingen, den parlementairen arbeid en .de vakbeweging. Het geheele partijbestuur is van meening, dat dit nieuwe weekblad de opheffing der „Tribune" ten gevolge behoort té hébben. En als die „Tri bune" niet opgeheven kan worden met behoud der „Tribune"-redacteu- ren, dan sal hot besluit moeten ge nomen worden, met verlies der „Tri- bune"-menjschen, volgens punt C. (Applaus). De heer W. P. G. Helsdmgen sprak namens een minderheid lm het partij bestuur. Hij gaat met punt A. van het voorstel niet mee. Waarom nu ter wille van de Marxistische groep op kosten der ]>artij een weekblad uitgegeven Die groep, waartoe im mers de Tribune-redactie behoort, oefende ondraaglijke critiek, beschul digde zelfs de Kamerfract'e aan te sturen op een bloc met de burger partijen f En nu zal men ze gaan be- loonen met een weekblad, da.t de Marxisten, als ze zich niet misdragen hadden, ntet gekregen zouden heb ben. (Gelach). De congressen ln Enschedé en Haarlem hebben een beeld gegeven van mislukte vredesconferenties. Men gaat naar huis en zet eenvoudig den 6trijd voort. Ook dit congres zal een vergeefsche poging tot herstel van den vrede zijn. Royeert men de Tri bune-redacteuren om den „vrede" te herstellen, dan verlaten vele Marristen de oartij, misschien hon derden. In Le'den. Zwolle, Dor drecht en Den Haag beeft het Marxis me grooten aanhang. Een heele af- deeling valt misschien van die S. D. A. P. af. Mr. Ménde ls, ook minderheid in het partijbestuur, verdedigde zijn standpunt. Met de punten A en B van liet voorstel gaat hij mede het laatste punt als het uitspreken van een wenscheiijkheid bedoeld. Maar in geen geval wensoht hij royement der „Tribune"-redacteuren, maar af te wachten wat dezen na oprichting van het nieuwe weekblad zullen doen. Mr. Mendels, vervolgende (nu en dan heftig in de rede gevallen) wijst met klem op den grooten ernst en het principeele van royement. El ders in het buitenland trad men ook aldus niet op bij afwijkende meedin gen. Spreker kwam ten slotte met klem tegen royement op, om alle goede elementen bijeen te houden. De daad van royement, tactisch onjuist, kan de partij zich sparen. De heer J. Fortuyn (Amsterdam) wijst op het persoonlijk element, dat den strijd heeft beheerscht. Hij be strijdt het royement, en tart de ver gadering aan te toonen, dat de „Tri bune "-redacteuren tegen het partij program hebben gezondigd. Gij kunt dit niet en daarom ia uw zaak hope loos verloren. (Gelach). Royement moe* tot oorzaak hebben een gedrag ten nadeele der partij. Uitgifte van bladen trouwens, bij de statuten toe gelaten, is geen nadeel toebrengen. Heft dan ook .,De Bliide Wereld' en „De Nieuwe Tijd" op I De critiek vermoordt ge toch niet, want op het Paaschcongres hoop ik zelf met een duchtige crittek op „Het Volk" te komen. (Hilariteit). i er zake der „Tribune"-quaestie laakt spreker de houding van partij genooten als Spiekman en Mendels, d;e r.u weer net als vrijzinnig-demo craten clementie pleiten. Spreker waarschuwt tegen z.g. verzoenings- gezinden, nadat de partij en de Ka merleden voortdurend de huid is vol- gescholden. Ze smeren hem uit de propaganda. Gorter gaat voetballen en tennissen met Hilversumsche bourgeoisie, (Ru moer). De heer Wijnkoop roeptVuil vuil I De heer Fortuyn: Dat ls zijn kracht. Nadat het rumoer en gefluit was bedaard, koir.t de heer Duys aan het woord. Fortuyn beeft gezegd wie Marxist is in de theorie, is hert. ook ba de praktijk. Spreker gaat nog een 1 gen tijd met dergelijke beweringen door, die tot hevige manifestation van het congres aanleiding gaven. Spreker eischte ten slotte royement der „Tribune"- redacteuren en verlaat onder applaus het podium. De heer Van der Waarden, Amster dam, is de volgende spreker. Als de ze betoogt, dat het niet aangaat, een blad te verbieden, komen weer hef tige interrupties los en vPegt. mr. Troelstra op, om te wijzen op de reeds gemelde beschuldiging tegen 4e Kamerleden, dat ze aansturen op een bloc, maar niet eens zoo eerlijk zijn als de Raliaansche reformisten, om het te erkennen. (Donderend ap plaus). Mevr. Roosje VosStoel (Weeter- Emden) bepleitte het recht eai de volle vrijheid voor de Marxisten, om zich te uiteoi. De partij behoude haar eenheid. Als enkele MorxLaten er uit gegooid worden, zullen vele anderen de_partfj verlaten. C. Bakker, afdeel'ng Zwolle, redacteur van de „Blijde Wereld", spreekt zich tegen oplieffing der .Tribune" uit Als eenheid moeten wij naar huis, al dreigde de scheu ring reeds lang. Voor alles is behoud der eenheid noodig. Royement is iets als ketterjagerij. Laat de „Tribune" stil bestaan, het nieuwe weekblad zal bekwaam door Marxisten worden ge redigeerd en „De Tribune" zal ster ven een droeven, dorren en roemloo- zen dood. (Applaus). ZATERDAGAVOND. In de avondvergadering deelde de vcorzitter mede, dat het bureau van het Congres heeft overwogen, hoe de verdere gang van zaken zijn moet. Drïe-en-dertig sprekers zijn nog inge schreven, zoo komt men niet tot het Juist voorstellen der zaken. Spreker stelde voor nu eerst Troelstra voor de Kamerfractie te laten spreken, dan Van der Goes voor de Marxisten dan iemand van de Tribune redaotle. Aldus wordt besloten. De Tribune-redactie is echter nog afwezig. Er wordt gewacht, geduren de wolken t Jjd het congres zich den tijd ten nutte maakt met het aingen van een vrijheidslied. De Tribune- redactie verschijnt een nu is de heer Troelstra aan het woord. Bij al het onaangename, dat hij gezegd heeft aan het adres van de Tribune-redactie en misschien nog zeggen zal, wil hij wel zeggen, 'dat hij hoog genoeg staat om te erken nen, dat deze partijgenooten door hun afkeurenswaardig geschrijf niet gedreven worden om de partij te be- nadeelen. Wanneer men desniettemin gedwongen wordt, deze personen uit te stooten, dan doet dit wel pijnlijk aan, maar dan wendt men zich niet van deze noodzakelijkheid af, omdat boven de personen de partij staat. Wat 'b nu het gevolg, als de Tri bune blijft bestaan Beide partijen staan onverzoenlijk tegenover elkan der. Er is niets in de partij, dat de Tribune naar den zin is. Door dade lijk met haar critiek gereed te staan, heeft de Tribune de propaganda voor de partij ernstig benadeeld. Op de meest onverantwoordelijke en schan delijke wijze is de redactie van de Tribune spreker te lijf gegaan, zoo als een kwajongen door een onder meester wordt afgerost. (Applaus). Spreker betoogt met eenige voor beelden, dat voor de klacht, dat de vrijheid van crit'ek in de partij te wenschen zou 'aten, geen plaats is. De oritiek moet rekening houden met het partijbelang, en dat doet de Tri bune-redactie ïüeL Doch er zijn Marxisten, die hun zucht tot critiek wenschen te breide len. Vandaar net bemiddelingsvoor stel' van het partijbestuur om een weekblad op te richten. Maar van de Tribune kan .liet langer worden duld, dat ze hert Marxisme stelt tégcu- ovor de partij. Door het oprichten van het wetenschappelijke weekblad kan het Marxisme nis eon levend gist in de partij worden gebracht. De groote grief van de Tribune- groep ;s deze, dat de partij zich zou schuldig maken aan verburgelijking, en als bewijzen daarvoor moot die nen alles, \vaarmede die groep liet niet eens is. Zoo is de Kamerfractie bewust bez'g, zonder hert te willen erkennen, de partij aan te sturen op een democratisch bloc, aldus be weert Van Ravesteijn. Spreker wijst dit met de meeste verontwaardiging af. Dan zouden de leden der Kamer fractie verraders zijn. Dat laten we niet op ons zitten. (Applaus). Als men denkt, dat de Kamerfract'e de partij bij deai neus neeft, dan dient zij buiten de partij te worden geworpen. (Applaus). De Tribune zegt b.v. We moeten hot kiesrecht nemen, doch hoe Doch spreker meent, dat het algemeen kiesrecht door de Kamerfractie moet orden verkregen door scheuring te brengen ln de burgerlijke partijen en zoo wordt door de fractie ook ge handeld en n>et zonder resultaat. Dat er in de Kamer hoe langer zoo meer voorstanders komen van algemeen' kiesrecht, dat de democratische bourgeoisie daartoe gebracht wordt, is het werk van de Kamerfractie en die handelwijze keurt de Tribune redactie af, want ze wil niets hebben van de bourgeoisie." Volgt men den eg van de Tribune, dan maakt men m de arbeiders nietsdoeaide, filoso fische proletariërs. De geheele tactiek van de Tribune-groep moet conse nt eait uitloopen op een ontkenning van het parlementarisme. De vakbeweging doet hoe langer zoo meer aan d'e beweging mede. Eischrt nu de Tribune, dat we bij den kiosreclitstrl.id de vrijzirntig-democra- ten niet ontmoeten, dan zegt spreker dat dit niet gaat. De Kamerfractie moot staan tegenover de geheele bourgeoisie, zegt de Tribune. Maar zoo handelend brengt men het prole tariaat tot vertwijfeling ©n moede loosheid. (Applaus). De Tribune vergeet, dat liet eerste, wat een Marxist moet zijn, is sociaal democraat. De groei van de S. D. A. P wordt door de Tribune belem merd. Laat de Tribune-groep de par tij verlaten. Ze moest zelf inzien, dat ze niet meer in de gelederen van de partij behoort. Laat ons „scharre laars", blijven scharrelen. Ge zijt. te goed voor de partij l (Gelach). De Tri- bune-menschen 9taan tegenover de partij, buiten de purtij dan staan wij zuiverder, zegt spreker. Laat ons los en toon dan dat ge beter zijt dan wij. Thans brengt ge de eer en den goeden naam van de partij in discre- diet. Dat moet uit zijn (Applaus). Partijbelang schijnt de Tribune niet te keunen. Ze sticht verwarring in de partij en daardoor verliest deze de massale kracht, die ze zoo noodig heeft. Er is gezegd, dat er velen de partij zullen verlaten, Ms er maatregelen tegen de Tribune-redactie genomen worden. Spreker geeft in overwe ging zich aan d'e bedreiging wiet te veel ie storen. De houding van de partijgenooten worde niet be .naald door sentimentaliteit en ten andere hoe heerlijk vrij zouden wij zijn ais de Tribune-groep de maj'oriteit had. (App'aus). Uit volle overtuiging zegt spreker de maat is vol, het kan niet langer zoo, de Tribune-groep is al te lang te zacht behandeld. Er ontstaat een hevig tumult, waaraan geen einde schijnt te kun nen komen. De heer Troelstra, die ruim 2 1/2 uur aan het woord is ge weest, verlaat onder applaus en ge fluit het podium, zeggende „Ik roop u toe, blijf baas ui eigen huis en wil len ze niet toestemmen, dan moeten ze er uit Zoo eindigt, onder geestdriftig ap plaus, de lieer Troelstra zijn rede. Eindelijk bedaart het lawaai eö krijgt de heer Van der Goes 't woord. Deze bestrijdt het voorstel van het partijbestuur 'ot voorwaardelijke royoering van de Tribuna-re*1 actie. Spreker vindjt het vo®'-"*" mi het oprichten van een wee km tui aanne melijk, doch nij verzoeki iuu congres zich te verplaatsen in de moeilijke postte van de Tribune-redactie. Na liet publiceeren van dit voorstel kon men van haar bezwaarlijk verlangen, dat ze aanstonds de Tribune zou prijs geven. Tot dusver is ze vrij geweest in haar oppositie-blad en nu onder contróle van de partij Spreker herhault dat met het week blad een poging kan worden gedaan, om aan den oiuaiigen strijd in de partij eindelijk een einde te maken. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. Goedhartig, fatterig en lui als hij was, voelde hij zich volkomen ge lukkig en in zijn element, als hij zoo hoofdleider werd van het tragisch avontuur, dat zich straks op den parketvloer van de speelzaal zou af spelen. Hij keek even onderzoekend rond, als wilde hij een toestemming op som mige aangezichten lezen. De jeunesse dorée verdrong zich om De Marnyenkele oudere hoeren stonden in een groep aan het ande re eind der kamertot hen richtte de Markies zijn schreden en éen hun. nor, een man van middelbaren leef tijd met een militaire houding en oen vuile, bruine jas aan, aanspre kend, zei hij Kolonel, weer met een sierlijke buiging ik ben door M. Déroulède af gevaardigd om hem in deze eerezaak Van secondanten te voorzien, raag ik u rekenent om..... Zeker, zeker, antwoordde de ko- lonel. Ik ben niet Intiem met M. Dé- roulède bekend, maar nu u het komt vragen. Markies 01 antwoordde de Markies luchthartig, het Ls niets dan een vorm, zooate u weet. M. Déroulède behoort tot de omgeving van Hare Majesteit. Hij is een man van eer. Maar ik Bta in deze quaestie niet aan zijn zijde. Marny is.mijn vriend, en ais u liever niet... Zeker, zeker, ik beu volkomen tot M. Déroulède's dienst, zei de ko lonel, die vlug een onderzoekenden blik had geworpen op de eenzame ge stalte bij de speeltafel, als hij mijn diensten wil aannemen. Hij zal ze heel gaarne aanne men, waarde kolonel, fluisterde de Markies met een ironische glimlach om zijn aristocratische lippen. Hij heeft geen vrienden in onze kringen, en als u en De Quettare hem dezen eer willen bewijzen, zal hij u dank baar zijn. veronderstel ik. M. de Quattare, adjudant van den kolonel, was bereid om in de voet stappen van zijn chef te treden en de twee mannen gingen na M. den Mar kies de Villetranche op voorgeschre ven wijze gegroet te hebben naar Dé roulède toe, om met hem te spreken. Als u onze diensten wil aanne men, mijnheer, begon de kolonel za kelijk, die van mij en van mijn adju dant, M. de Quettare, dan zijn wij geheel tot uw dispositie. Ik dank u, heeren, antwoordde Déroulède. Het ls eigenlijk de moei te niet waard en die jonge man is een dwaasmaar ik ben in 't ongelijk en Wenscht u uw verontschuldiging aan te bieden vroeg de kolonel ijs koud. De echte soldaat had Iets boeren fluisteren omtrent de burgerlijke af komst van Déroulède. Dit idéé van een verontschuldiging willen aanbie den kwam ongetwijfeld overeen met de gewoonten ln den middenstand, maar de kolonel gruwde letterlijk van het onwaardige van zoo'n han delwijze. Een verontschuldiging? Bah 1 Walgelijk l lafhartig I beneden ae waardigheid van tederen gentle man, welken dan ook. Hoe zouden twee soldaten van het Fransche leger z'ch met zooiets kunnen inlaten? Maar Déroulède scheen geen idéé te hebban van het onwaardige van dit idée. Als ik daarmee een conflict kon vermijden, zei hij, dan zou ik den Vioomte zeggen, dat ik niet bekend was met zijn bewondering voor de dame waarover wij spraken, en... Is u zoo bang een sabelhouw te krijgen, mijnheer? vied de kolonel hem ongeduldig in de rede, terwijl M. de Quettare een paar arLstecratiscba wenkbrauwen ophief in verbazing over zoo buitengewoon veel burger lijke lafhartigheid. Wat zegt u, kolonel? vroeg Dé roulède. Dat u vanavond met den Yicomte de Marny moet vechten of maken, dat u morgen Parijs verlaat. Uw positie in onzen kring zou on houdbaar worden, voegde de kolonel er niet onvriendelijk bij, want in weerwil van de eigenaardige houding van Déroulède was er niets in zijn gedrag of uiterlijk, dat de gedachte aan lafhartigheid en vrees wettigde. Ik buig mij voor uw meerdere kennis omtrent uw vrienden, kolo nel, antwoordde Déroulède, terwijl hij zwijgend zijn zwaard uit de schee, de trok. In het middengedeelte van den salon was spoedig ruimte gemaakt. De secondanten maten de lengte der degens en daar achter stonden de te genstanders even voor de groepjes toeschouwers, die over de geheele kamer verspreid stonden. Zij vertegenwoordigden de bloem van den adel en ridderschap van het jaar 1783 ln Frankrijk. De storm, die enkele jaren later over hun hoof den zou losbreken, die hen uit hun paleizen zou wegsleepen naar de ge vangenis en guillotine, kwam nog maar heel langzaam opzetten aan do duistere horizon van het rampzalige Parijs de eerste zee jaar zouden zij nog dansen en spelen, vechten en flirten om een wankelenden troon en een zwakken monarch pluimstrijken. De jonge hertog van Chateaudun was er, hij die negen jaar later op dien kouden Septembermorgen met naar de laatste mode gekapte haren en de mooisie Mechelsche kant om zijn polsen naar de guillotine ging toen hij juist bezig was nog een laat ste partij piket met zijn jongeren broeder te spelen, kwam de bekende wagen hem halen, die hem door de joelende, scheldende, woste volksme nigte van Parijs reed. Daar was de Vicomte de MLrepoix, die een paar jaar later .terwijl hij op het podium van de guillotine stond, een weddenschap aanging met M. <te Miranges, dat zijn eigen bloed blauwer zou blijken te zijn dan dat van eenig ander onthoofde uit die da gen. Burger Samson hoorde dat en ioen het hoofd van Mirepoix in de mand viel, nam de beul het op, om het aan M. de Miranges te laten zien. Deze lachte. Mirepoix is altijd eeai bluffer ge weest, zei hij luchthartig, terwijl hij $ijn hoofd op het blok legde. Wie wü met mij een wedden schap aangaan, dat mijn bloed blau wer zal wezen dan het zijne? Maar van al deze comedies, van die tragi-komische grappen van La ter jaren, was op dit oogenblik, nu de Vicomte de Marny zou vechten met Paul Déroulède nog geen flauw ver moeden. Zij keken naar het vechten van de beide mannen met evenveel of even weinig belangstelling, als* zij zouden betoond hebben voor het dansen van een nieuw figuur ::i de menuet. De Marny stamde van een ras, dat al eeuwen achtereen het zwaard had gehanteerd, maar hij was driftig, opgewonden, niet weinig ouder don invloed van wijn en woede. Dérou lède was gelukkighij zou er met een lichte schram afkomen, dat was dui delijk. Die rijke parvenu kou bijzonder goed met zijn wapen overweg, dat moest erkend worden. Het was inte ressant om hem bezig te zien, lioal kalm eerst, geen aanval of schijnbe weging, maar altijd klaar om zijn te genstander bij iedere wending en on der alle omstandigheden af te we ren. Langzamerhand werd de cirkel om de twee vechtenden nauwer. Eenige bescheiden uitroepen van bewonde ring begroetten de mooiste zetten van Déroulède. De Marny werd steeds meer opge wonden, de oudere man voortdurend kalmer en gereeeiveercL (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5