MAZELEN SCOTT'S Emulsion Men móet raedetr «riten, die proef te' helpen nemen. Doch de partij %i niet good a oen on men tal de sociaa democratie daarmee goen dienst, doen pöor de Tribune-redactie te royeeren Spreker erkent, het bestaan van de Tribune is een abnormaliteit, die op den duur in de partij niet kan woe den geduld. Doch thans de redactie te royeenea een daad van onrecht zijn. Men •Vergete toch niet, dat de Tribune ont- 'ét aan is door abnormale omstandig heden in de partijQ hetgeen spreker 'ftewler In het 1 'cht stelt, Hij hoeft in dertijd de oprichting van dat blad Afgeraden, want hij voorepelde, dat die oprichting later do scheuring van de partij ten gevolge zou hebban. Spreke* betoogt, dat men zoowel •an mevtt Roland Holst als hemzelf, aangewezen als vaste medewerken den aan „Hot Volk", die medewer king onmogelijk heeft gemaakt. De Vrijheid van spreken werd voor bei den belemmerd. En al konden (lie personen ze'i daar tegeai de richting, ate ze vertegenwoordigden, kon dat niet. En zoo werd de abnormale be- i i efte geschapen tot de Tribune Het Volk werd toch langzamerhand het orgaan van een partij in de par tij In de laatste jaren is zoowel door de redactie van Het Volk als door de Kamer-fractie een kamp gevoerd te gen de minderheid in de partij. In het buiten laad 19 dat andera daar heb ben de verschillende fracties In de pertij ook verschillende organen. Ondarks haar fouten, vervolgt de •yreker, mag het congres de Trfbune- jfedactie r.iet met de blaam van rove 0".ent be'«den. De partij mag den Verkiezingsstrijd niet tegemoet gaan mot dit royement op baar geweten. Spreker is voor de vrijwillige, niet voor de gedwongen opheffing van de Tribune. Wil nen het pas gesloten verbond met de Marxisten bezegelen door de Tribune-redactie uU de partij te werpen Spreker roept het congres toe be waar uw eigen leiders voor de blaam van dit royement, dat men in de Ka- Bier niet tot Troelaira zal kunnen ïeggen daar hebt gij den man, die de oppositie In zijn partij den nek omdraait. Door geen dooden te ma- kin, zal de partij na dit congres veel «ierker staan 1 (Applaus) Vu tot de Tribune-mannen zegt •pieker voorkomt op uw beurt het verkeerde, dat het congres u doen Wilt. Gij hebt dit nog m uw macht. 3 rienden van de Tribune, denkt er aan, dat uw tegenstanders u van avond nog met open armen zullen ontvangen als gij toegeeft. W e kunnen uwe hulp niet missen, ij zijt goede sociaal-democraten, ecmt de Tribune terug, dan herstelt ge de eenheid in de partii. Ook de eenheid oruler de Marxisten. Zoo ale het thans is, gaat het niet langer, dut meunen ook alle Marxisten in de partij, op enkele na. Dow de Tri bune op te heffen, voorkomt gij een verkeerde daad van lie' congres. (Langdurig applaus). Het congres wordt te middernacht verdaagd tot Zondagochtend negen uur. ZONDAG. Zondag werd 't congres voortgezet. Ook nu werd veel gedebatteerd, zoo wel door voor- als tegenstanders van de Tribune, 't Meest werden dezelfde argumenten van Zaterdag gebruikt en bepaalde 't debat zich tot replioee- yen. 't Belangrijkst was de rede van Wijnkoop, die 2 1/2 uur duurde en waarin hij zijn pleidooi voor de Tri bune aldus besloot: „Zet gij ons er uit, dan zullen wij tot de arbeiders moeten gaan en dan zullen wij naast de S. D. A. P. stellen een andere or ganisatie en wel zulk één, als gij ge toond hebt er geen te wenschen. (Ap plaus en gejuich weerklonken.) Eindelijk werd tot stemming over gegaan. STEMMINGEN. Het eerste punt van het voorstel: UITGAVE VAN EEN WEKELIJKSCH Marxistisch bijvoegsel bij „Het Volk" onder redactie van mevr. Roland Holst en Wibaut, wordt met op 4 na algemeene afdeelingsstemmen aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat het weekblad, beginnende met April, zal worden uitgegeven. vervolgens spreekt i1et congres met overgroote meerderheid uit, dat „de tribune" zal moeten verdwij nen. Slechts 7 afdeelingen stemmen te ge tf. MET 209 TEGEN 88 STEMMEN EN 15 BLANCO BESLUIT HET CON GRES, DAT DE TRIBUNE-REDAC TEUREN: D. J. WIJNKOOP, J. C. CETON EN Dr. W. VAN RAVE- 8TEYN ZIJN GEROYEERD ALS LE DEN DER SOCIAAL-DEMOCRATI SCHE ARBEIDERSPARTIJ. Mr. Mendels, propagandist der S. D. A. P. in Utrecht, lid van het par tijbestuur, lid van den Utrechtse hen gemeenteraad en van de Provinciale Staten, zegt, dat hij de partij zal ver laten. Hij kan het besluit niet eerbie digen. Met daverende stem roept hij Uit: „Ik sta voor het laatst als partij genoot vóór u." (Applaus en rumoer). Mr. Troelstra zegt tegen Mendels: het is thans niet het juiste oogenbLik, Om beslissingen te nemen, xooals gij deedt. Mocht Mendels later nog van meening wordon, dat zijn beslissing onjuist ls, dan zullen allen dezen Wakkeren strijder en dezen energie- ken propagandist wieder welkom hee- ten ki de partij. (Luid geroep). De voorzitter spreekt nog 'n af- fcheidswoord en wekt tot arbeid op. De pa.iij blijve een krachtig lichaam, die allen aanval kan weerstaan. De Sociaal-democratie is onoverwinne lijk. (Daverend applaus). Onder luid gejuich en het zingen Van het Vrijheidslied gaat het con gres te 5 uur uiteen. ARBEIDSINSPECTIE. Ingediend is een wetsontwerp tot Vierhooiön« van hoofdstuk x der Staatebegrootlng jfiet f 30.000, bi ver band met de voorgenomen reorgan1» eatié der arbeidsinspectie. BRANDEN. Zaterdag is door het omvallen van een lantaarn afgebrand de vlas. werkplaats van de wed. Korteweg, ftan aen Achterdiik, te Zevenbergen Een werkman bekwam hierbij vrij ernstige brandwonden. TERECHT. Het 13-taj-ig meisje, Donderdag avond te Zeveuaar verin lot, le na dien nacht door medelijdende men- schen to Groeasen te zijn opgenomen, waarschijnlijk uit vrees voor straf, Vrijdagmiddag naar haar familie te Westervoort, gegaan, van waar hol kind 's avoiula bij haar ouders 'e te ruggebracht. MAZELEN. De mazelen heersehen t.e Loosdui- nen epidemisch. Eenlge kleinen zijn er aan gestorven. De openbare en bijzondere bewaarscholen zijn geslo ten en thans gaan de beide hoogste klossen van alle zes echoion voor 14 dagen naar huls op verzoek van dr. Den Houter, inspecteur der volksge zondheid. MOORD TE APELDOORN. Vrijdagnacht te half één is de bak ker A. G. S-, 31 jaar, woonachtig aan don Nieuwen Enk te Apeldoorn, die zich «enige uren te voren gezond te bed had begeven, badende in zijn bloed gevonden, met zijn vrouw en een driejarig kind naast zich. De man bleek verraderlijk in de hart streek getroffen to zijn, vermoedelijk met een mee. De vrouw verklaarde niets van het misdrijf bemerkt to hebben. Hot lijk is In beslag genomen en naar hot ziekenhuis vervoerd. Een onderzoek wordt door de politie in gesteld. Hot parket uk. Zutphon wordt verwacht. Aan liet „N. v. d. D." meldt men nog Hedennacht ongeveer half één werd de vrouw van den bakker A. G. S., woonachtig aan de Koningelijn, Nieuwen Enk, te Apeldoorn, gewekt door het steunen van haar man, die met hun driejarig eenig kind naast haar te bed tag. Het bleek, dat de man geheel be bloed was; het bloed stroomde hein bovendien uit neus en mond. Na zij ne vrouw, die liem trachtte op te beuren, nog «ven Le hebben aange zien, gaf de ongelukkige den geest. Aanvankelijk dacht de vrouw, dat haar mail door een bloedspuwing ge troffen was, doch spoedig bleek haar, dat aan miedaad moest gedacht wor den. De man was verraderlijk Ln de borst en hertetreek gestoken. Sporen van Inbraak of diefstal werden niet waargenomen. Do vrouw die vast sliep, heeft niets van het gruwelijk misdrijf in haar onmiddellijke nabij heid bemerkt. Het kind, dat rustig ln vaders armen sliep, was ook geheel met bloed bedekt. Nadat de politie gewaarschuwd was, heeft deze het lijk naar hetdoo- denhuis van het nabijgelegen zieken huis doen overbrengen, in afwach ting van de komst der justitie. Inmiddels werd de woning onder bewaking van de politie gesteld, en is een inwonende 22-jarige knecht naai' het bureau geleid, om gehoord te worden. Natuurlijk is men algemeen zeer onder den indruk van deze misdaad, die tot dusver een zoo uiterst ge heimzinnig karakter draagt. De ech telieden leefden in goede harmonie en hadden in de volksbuurt, waar hun taak gevestigd was, een flink be staan. ONWAAR 1 In zijn Ingezonden stuk ln de „N. H. CL" tot antwoord aan den heer Thomson had jhr. mr. Ruys de Bee- renbrouck 0. a. gezegd, dat twee van de drie Maastrichtsche Raadsleden, door wie bij den burgemeester was aangedrongen op het ontslag van den inspecteur van jiolltle, die zeker zede schandaal aan het l cht had gebracht, tot de getuigen in d'e zaak behoorden en „hun eigen schande moesten be kennen." Men meldt nu uit Limburg aan het ,,Vad.'\ dat deze grove beschuldiging te eenenmale onwaar is. De twee vrijzinnige Raadsleden, die de heer Ruys bedoelde, zijn inder daad als getuigen opgeroepen, maar daarbij bleek, dat zij zich voor Diets hadden te schamen. De een (advocaat van beroep) moest dien dag elders pleiten, en nadat de president van de rechtbank den ver dediger de vraag had voorgelegd, waarvoor hij dien getuige noodig had, bleeK dit van zoo weinig belang te zijn, dat er geen reden in gevonden weri om de behandeling der zaak daarvoor uit te stellen. Het andere Raatslid is wijnhande laar en bleek als zoodanig de bedoel de inrichting tot klant te hebben, waardoor hij er wel eens moeat ko men. Hij heeft echter ter terechtzit ting onder eede verklaard er nimmer iets onbehoorlijks te hebben gedaan. Van de grievende beschuldigingen van den heer Ruys de Beerenbrouck bliift alzoo niet veel over. Naar men aan het „Vad." mede deelde, zal dit muisje nog een staar tje hebben. Letteren en Kamt INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. No. 7 van „Het Leven" geeftPor tret van Jozef I&raëla Schaatsen rijden te Davos Het stormongeJuk bij Amsterdam Een eindelooze strijd Met de camera, onder de be delaars Do Anlmoiièrg Onder schepte brieven aan een kostschool meisje Wat de Dokters zeggen De Maan op aarde en ln het heelal Een omwenteling in de Bouwwe reld? Het Arbeidscontract Es ther de Boer Van Rijk „SUvia Silombra" van Jhr. A. W. O. van Riemsdijk met portret van den schrij ver, genomen terwijl hij vóór zijn vüla Rynegom staat in den Aarden» hout Advertentiën. „Eigen Haard", Yan 18 Febr. geeft ditmaal: „Blckerlilk". Een zware tocht door Marle Redelé—de Negri. Zijn eerste kinderpartij, door An na CL Haitsma—Woelingen op de Mentawol-eilanden, door 11. B, de M. Vruchtenschepeo in Suriname. Het Leven der taal, door R. K. Kuipers. Een amateur-fotograaf te Giethoorn. Uit de herimeringon van een postambtenaar, door N. K. Verscheidenheid. De nieuwe Rijksverzekeringsbank te Amster dam. Mevrouw Esther de Boer— van Rijk. Ook dit nummer is weer rijk geïllustreerd. Koloniën VALSCHE ZELDZAME POST ZEGELS. Wij Lezen in de Java-Bode: Het is bekend, dat postzegelverza melaars fel zijn op 't bezit vari zg. misdrukken, dat zijn postzegels die op haast onmerkbare en daarom door de controle niet ontdekte wijze afwij ken van de aangenomen teekening. Zoo bestaan er ook misdrukken van de Indische postzegels, die met het woord Java zijn overdrukt. Het woord Java staat op die zegels onderstbo ven, zg. kopdruk. En bij de Indische philatelisten zijn deze zeer gezocht. Ons nu wer deen compleet stel van deze poetzegels getoond, d:e bij vluch tige beschouwing niet van echte mis drukken waren te onderscheiden, doch die onder de loupe duidelijk ble ken valsch te zijn. Hiervoor zijn ge wone gebruikte, dus afgestempelde postzegels gebezigd, waaroverheen dan met een eigeu stempel het woord Java onderstboven is aangebracht. Men zij dus op zijn hoede. Misschien kan 't zijn nut luebben hier er op te wijzen dat de inkt van den frankeerstempel bij echte post zegels natuurlijk over de inkt van liet woord Java moet liggen, terwijl zulks bij den valschen zegel juist omgekeerd 't geval moet zijn. WEST-SUMATRA. Aan het verslag der residentie Pa- dangsc-he Boven- en Benedenlanden (gouvernement Sumatra's Westkuet) over de maand November 1908 ls het volgende ontleend: Aan vele lieden, voor wier schuld in de plaats gehad hebbende ongere geldheden in de onderaf dee ling Lin- tau en Boea en van de negrie Batoe Tabal (Batipoe en X Kota), Padang- sche Bovenlanden, geen bewijzen wa ren, werd vergiffenis geschonken, na dat de orang ampat djeunis volgens de adat den eed hadden afgelegd, voortaan te waken en er voor in te staan, dat de rust en orde niet meer verstoord zou worden. De voorge schreven adatfeesten hadden plaats te Boea op den 16en en te Batoe Ta- bal op den 26den der verslagmaand. In de Padangsche Benedenlandfen liet de politieke toestand niet te wen schen over. Naar aanleiding van den verbeterden politieken toestand keer de 't in dit gewest gedetacheerde es- j kadron cavalerie naar Batavia terug. Sport en Wedstrijden WANDELEN. De wereldwandelaars J. en A. E. F. Saeijs, die den 26sten September 1907 uit Amsterdam zijn vertrokken, zon den een brief uit Caïro Na door ons land, België, Frank rijk, Italië, Oostenrijk-Hongarije, Ser vië, Turkije, Klein-Azië, Syrië eoi Egy pte te zijn getrokken, kwamen tij den 16den October j.l. te Assoean, ln Opper-Egypte, aan. Daar'is J. Saeijs een ernstig ongeluk overkomen hij raakte bij het theezetten in brand. Drie maanden heeft hij in een zieken huis gelegen. Zij zijn nu te Caïro, waar hij waarschijnlijk een operatie zal ondergaan. Verder zullen zij trachten, daar een nieuwe uitrusting te krijgen voor hun tocht door Afrika naar Kaapstad. LUCHTSCHEEPVAART. Voor den Gordon Bennet tbeker- wedstrijd voor luchtballons, die dit jaar te Zürich zal worden gehouden op 26 September, 1 of 10 October, zijn reeds ingeschreven drie Duitsche ballons, 1 Amerikaansche, drie Ita- liaansche en 2 Zwitsersche. De gele genheid tot inschrijven, opengesteld tot 31 Januari, zal nog tot 15 Maart worden verlengd. De wedstrijd om 6en n'euwen Gor don Bennett-prijs voor vliegen zal voor de eerste maal worden geliou- den in Frankrijk. De gelegenheid tot Inschrijving blijft open tot 15 Fe bruari bij de Aéroolub de France. Een voorvvedstrijd zal uitmaken, welk drietal Frankrijk zal vertegen woordigen. AUTOMOBIELCLUB. De algemeene vergadering. De iaarlljksche algemeene vergade ring der N. A. C. wordt Zaterdag 27 Februari te Utrecht ln Hótel dee Pays-Bas gehouden. Behalve de ge wone huishoudelijke punten, komt op de agenda voor a. Bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding der heeren A. I. Storm de Grave, E. L. E. Schiff en C. Frikkers b. Propa ganda voor 1909. Bij de rondvraag zullen ongetwijfeld eenige leden de ontslagname van den tegenwoordi- gen administrateur ter sprake kren gen. ATHLETIEK. De Duitsche kroonprins schonk door bemiddeling van den voorzitter van de Duitache Rijkscommissie voor de Olympische spelen, den graaf Von der Assebrug, aan den winner ran de 1000 M. om den Winterprije Hanne Braun van de Munchener Sport-Klub een gouden dasspeld met de fcroan- prlneelijke initialen als een hulde voor Brauns uitstekende prestatie te gen Llghthody bij het Halleo-sport- feest van de Berlijnsohe Aihletóek- vereani gingen. Rechtszaken DE INBRAKEN IN DEN GRAND BAZAR DÉ LA BOURSE. De 4« Kamer der Amsterdameche Rechtbank wees vonnis in de zaken, verband houdende met de inbraken in den Grand Bazar de la Bourse aan den Nieuwendijk te Amsterdam. Van die inbraken kon er slechts één worden vervolgd, die, gepleegd in den nacht van 24 op 25 Juni of daaromtrent, toen uit den bazaar eer. groot aantal zilveren en andere voor werpen werden gestólen en een ver- geefsclie poging werd beproefd om die beide brandkasten te forceene». Beklaagd van dien diefstal in ver- eeniging met inklimming, luebben vier beklaagden (recidivisten) terecht gestaan. Tegen allen werd door den amb tenaar van het O. M. veroordeeling geëischt tot acht jaren gevangenis straf; voor Jongejon, omdat hij door zijn onmiddellijke bekentenis de zaak niet had opgehouden, onder aftrek van de preventieve hechtenis, die 16 Juli 1908 is ingetreden. De Rechtbank verklaarde Ln haar vonnis alle beklaagden schuldig aan diefstal door vier vereenigde perso nen, waarbij zij zich den toegang hebben verschaft door middel van in- klimmlug enj ongejan bovendien aan diefstal door middel van een valschen sleutel, voor allen onder de verzwa rende omstandigheid van herhaling van misdrijf. Zij veroordeelde Jonge- jan tot 5 jaren en Seppen, Van der Heyden en Van Ling ieder tot 8 jaren gevangenisstraf. Nadat in deze zaak vonnis was ge geven, deed de Rechtbank uitspraak in de zaken tegen de helers, die alle drie bekend hadden: lo. Janna Adriana Eden, weduwe C. Bosch, oud 25 jaar, zonder beroep. Zij had een aantal voor wei-pen, van den diefstal afkomstig, ten geschenke aangenomen. Overeenkomstig den eiscli van hel O. M. werd zij veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, onder aftrek Jer geheele preventieve hechtenis. 2o. Johannes Bakker, oud 32 jaar, winkelbediende, de vroegere jrortier van den Grand Bazar de la Bourse, die zijn schoonzuster Janna Eden in lichtingen gaf omtrent de inrichting van-den bazaar en die in den naeht van 15 op 16 Juli, toen Jongejan in de kleermakers werkplaats aan de St. Nicolaasstraat inbrak, met zijn vrouw op den uitkijk stond. Deze man bad! o.a. een dasspeldje, van den diefstal afkomstig, ten geschenke aan genomen. De Rechtbank veroordeelde hem tot één jaar gevangenisstraf, zonder af trek der preventieve hechtenis. 8e. Jannetje Eden, de 31-jarige echt- genoote van Johannes Bakker, die verschillende sieraden van den diefstal afkomstig ten geschenke aannam. De Rechtbank veroordeelde deze vrouw tot 6 maanden gevangenisstraf met bepaling, dat de tijd, in verze kerde bewaring doorgebracht, geheel in mindering wordt gebracht. Kerk en School NED. IIERV. KERK. Beroepen te Nijverdal ds. P. M. de Jong, te Herwijnen. Aangenomen het beroep te Nijehas- ke c. a. (toez.) door den heer F. W. J. v. d. Poel, candidaat te Lelden te Oterleek door ds. J. J. van Meurs, te Koedijk (N.-H.) GER. KERKEN. De Gereformeerde Kerken A. en B. te Heemse (Ov.) hebben zich veree nt gd. Gemengd Nieuws NVAAR IS SCHEEPERS GEBOREN? De Natalsche Afrikaner zegt: Omdat er van zekere zijde zoo stijf en sterk beweerd is dat wijlen com mandant Scheepers Britsch onder daan was, hebben we beloofd 'n on derzoek ln te stellen en bier ls het resultaat. Zijnie moeder, schrijvende van Roo- depoort, Middelburg, Transvaal, zegt: „Hij (Gideon) werd geboren op 4 April 1878, op Grootlaagte, (dit is 'n plaats, ongeveer twee uur te paard van Roodejioort, Red.) en wij hebben sedert ons huwelijk eenige jatten vroeger nog altijd op Roodepoort ge woond. Dus hoe kon hij nu 'n Brlt&ch onderdaan geweest zijn, daar hij ook in zijn later leven, voor den oorlog, nooit 'n voet ln de Kaapkolonie heeft gezet? Zij weten niet wat zij praten 1" Verder herhaalt mevr. Scheepers hare oude overtuiging dat haar oud ste zoon nLet d-ood ls, ,want, zegt xij, „wij hebben alle moeite gedaan om zijn lijk op te graven. Ons werden ze ven verschillende plekken gewezen en op geen van die ls een enkel spoor van menschelijke overblijfselen ge vonden." EEN GELUKKIGE KWAJONGENSSTREEK Toen Serosa te, de beroemde 8paan- ache violist, pas als leerling was ge komen aan het Conservatoire te Pa rijs, waar hij om zijn merkwaardig talent niet alleen gratis onderwijs, maar ook kost en inwoning genoot, was hij een ondeugende Jongen, tuk op alle kattekwaad. Op zekeren dag vermaakte hij zich voor een open venster staande, met vuil water te werpen naar de xnen- acheft op straat. Een welgekleed heer, die met xljoe vrouw op zoo onge wone chte wijze besprenkeld werd, kwam woedend zijn beklag indienen bi) den directeur van het Conserva toir* en eisohte, dat de kwajongen. die dat gedaan had, zou worden oi.t- slagen. Als belastingbetaler hielp hij het Conservatoire in stand houden en hij had dus recht dat omslag te eischen. Van een knaap, die zulke duigen deed, kwam toch niets te recht, zei hij. De directeur antwoordde, dat de schuldige streng zou gestraft worden en dat men den heer en de dame alle mogelijke voldoening zou geven, maar hij weigerde den knaap, die zooveel talent had, to ontslaan. Toen de booze heer bleef aandringen, noo- digde de directeur hem uit, den knaap eens viool te hooren spelen. Na eenige aarzeling verklaarde de heer zich daartoe bereid. Sarasaté speeldo en zijn aanklager was zóó verrukt oier zijn spel, dat hij hem alles vergaf, zijn beschermer werden hem nagenoeg al$ zoon aannam. Toen later de vermogende vriend, dien Sarasaté zich op zoo zonderlin ge wijze had verworven, overleed, liet hij den kunstenaar een flinke er fenis na, waartoe ook een verzame ling kostbare schilderijen behoorde. EEN HOND ALS LEVENSREDDER. In Anisone (Kattische Alpen), een 800 meters hoog gelegen dorp, kwam een toerist uit Cuneo. bij een berg pa rlij ln een sneeuwstorm terecht. Bij een bekende bergspelonk gekomen 1/egon zijn hond plotseling te blaf fen. Hij moest dus Iets bijzonders ge merkt. hebben. De hond ging lang zaam vooruit en bracht hem bij een :ots, waar een 50-jarig toerist, ver dwaald was geraakt, die het bevrie zen nabij was. De aanhoudende, steeds sterker wordende sneeuwstorm verhinderde hem deu ongelukkige te helpen, hij moest bedacht zijn op eigen behoud. Een plotseling optre dende lawine versperde hem der- weg. Hij verkeerde dus zelf in le vensgevaar. De trouwe hond bemerk te hc-t gevaar liep naai- een naburige Alpenhut en blafte zóólang, totdat de bewoners opstanden en den hond volgden. Men vond den toerist met bevroren ledematen, nadat hij 12 uur onder de sneeuw bedolven was ge weest, doch kon hem ledden. Bij den andere waren de levensgeesten ge we. ken. INTERNATIONALE TENTOONSTELLING. Wij hebben reeds met een enkel woord melding gemaakt van de inter nationale tentoonstelling die er van den zomer te Londen op het terrein van de F^-nsch-Duitsciie tentoonstel ling te Shepherd's Rush zal wezen. Meoi hoopt er uit Engeland en zijn koloniën en zooveel mogelijk uit an dere landen kleine tentoonstellingen te vereenigen, die de bijzondere voort brengselen van bodem, nijverheid, wetenschap en kun et uit elk land zul len vertoonen. Daaraan hoopt men oen geschiedkundige tentoonstelling te verbinden van wat er in al die lan den vroeger werd voortgebracht SPEELGELEGENHEDEN IN BELGIë. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct. .Sedert de wet op liet spel, twee jaar geleden, in België werd aange nomen zijn de badplaatsen, zooals Ostende en Spa, er financieel niet op vooruitgegaan. De afgevaardigden van die plaatsen die er het meeste na deel van ondervinden, hebben zich vereenlgd tot het indienen van «en wetsvoorstel. Volgens dit voorstel zal er geen individueele eigenaar zijn. Besloten clubs houden de spellen, maai' hun comité moet voor tweeder den uit Belgen bestaan. Een konink lijk besluit zei de plaatsen aangeven waar men zal mogen spelen. 30 Per cent van de winsten zal aan den Staat komen voor sociale doeleinden, 10 pet. aan de gemeente voor hetzelfde doel, 50 pet. aan de gemeente voor den gezondheidsdienst. Men gelooft niet, dat dit voorstel een meerderheid zal verkrijgen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. worden spoedig genezen en allo gevaarlyke gevolgen welke deze ziekte veelal na zich sleept, ver- meden door het gebiuik van Scott'a Emulsion. Het onverge- (f«PMI* lykelykeScoltbereidings-proces is J| RH| oorzaak dat Scott zóó aangenaam «j )jfl te nemen en zóó licht verteerbaar Ml is ala geen ander soortgelyk pre- Tn||p^ paraat ter wereld. De echte Scott's Emulsion wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door ScoiT Bowne, Ltd., Londen, volgens hun oorspronkelyk recept en hun onvergelykelyk bereidings-piocea. Ten bewyze van het echte preparaat vindt men den naam Scott's Emulsion op de flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpakking voor het handelsmerk van Scott s Emulsionde Visscher met deVisch. Zonder dit handelsmerk ij geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Bij wil* apothekers en drogisten, IIIW U1U Land en Tuinbouw onze graslanden. (Slot). Nu komen we tot de bemesting on zer graslanden op zand- en veen grond. Daarover kan geen verschil van gevoelen bestaan, want ieder, die wel eens Iets heeft gelezen van de sa menstelling der verschillende grond soorten weet, dat zand en veen over het algemeen arm zijn aan kali. e11 elke boer, die meegaat met zijn tijd, en dus een vakblad leest of tenminste nu en dan eens kennis neemt van hetgeen er ter zijner voorlichting wordt geschreven, weet ook, dat op zoodanige gronden voor een volledige bemesting de kali-mest niet kan wor den weggelaten zonder groote schö. Maar «iltev«, ls die kennis ook tot allen doorgedrongen, zijn we reeds zoo ver Wordt er overal naar ge handeld H Mocht wat 1 Vele sand- «n veen boeren doen nog precies alsof se op de kleö wonen de •en bemest xiln grasland in 't geheel juei. een ander strooit er alleen wat slakkenmeel op uit, een derde wat kalk, als het land erg nat is, eo.% vierde soms wat kaïniet, en dan, ja, dan zijn er ook, die twee of drie meststoffen uitstrooien. Maar het ge tal der eersten is nog verbazend groot en onder de laatsten treft men nog zeer velen aan, die bii hun bemesting blijk geven, dat zij niet weten wat den gromf, wai het gewas toekomt. Nog maar al te vaak staan de hoe veelheden der aangewende meststof fen niet in de juiste verhouding. Door een flinken oogst van 6000 kilo 111 twee sneden wordt por II.A. aan don bo dem onttrokken 30 h 60 kilo phosphomiur, en 120 130 kilo kali- Met de groote re kali-behoefte wordt lang niet ultijd voldoende rekening gehouden men geeft b.v. 5 a 8 baal slak en evenveel kainiet, waarin dan wordt aangewend: gemiddeld 100 K.G. phosphoizuur en 85 kilo kali. Is het weiden regel en het hooien uit zondering, dan zal de bodem meer aan phosphorzuur, dan aan kali ver armen in het lichaam der koe blijft maar weinig kali achter, het grootste deel komt ln dón mest. weer op het land terug vooral de vloeibare uit werpselen bevatten veel kali. Kwamen de mestdeelen gelijkmatig over het land wat niet het geval is dan zou bij beweiding de grond niet, zeer verarmen aan kalt. Maar die verar ming ls natuurlijk aanzienlijk, als er geregeld wordt gehooid, en des te grooter, naarmate de hooiïng vaker geschiedt. Naar omstandigheden moet dus worden gehandeld. Bij uitsluitend^ hooiïng kan op zandgrond met succes 1000 kilo kainiet worden gegeven naast 6 800 kilo slókkenmeef, op veengrond voora! nilet minder, veel eer, voorat het eerste jaar, nog meer kainiet. Dit zijn natuurlijk geen vast staande cijfers ieder onderzoeke op -taande cijfers ieder onderzoek op >igen grond hoever hij kan gaan. 't Vorige jaar (1908) hadden we zelf een stuk grasland, aangelegd op mid- lehnatig lichten zandgrond, groot 24 Vre, op verschillende wijzem bemest. Het volledig bemeste perceel bracht per H.A. op 5990 kilo, dat zonder ka1- n.iet 4500 kilo. De kosten van den kali- mest, de vracht inbegrepen, waren ruim 18 per H.A. en daarvoor werd dan een weeropbrengst geoog.-t van bijna 1500 k'lo booi. Zeker niet te duur Ongerekend nog de nawerking op het etgroen. De proefnemer behoorde tot hen, die slakkenmeel als d e bemesting op grasland achtten slechts een enkele maal had hij een paar baaitjes kai niet gestrooid deze proef genas hem i 11 eens UH de Verslagen der Proefvelden staan ons'honderden voorbeelden ten dienste, om te bewijzen, dat op onze arme bodems, ook bij het grasgewas de volledige bemesting de bes te is. A 11 e v i e r. ue boerentafel wankelt of valt, Als er één poot mocht ontbreken Zoo zal ook de kans op eten flink gewas, Indien soms één stof vergeten was, Gewlsselijk zijn verkeken. C. B. IN DEN TUIN. Een der ineest gevreesde vijanden van den fruitteler is de bloedluls, daar zij niet geringe schade aanricht, en, eenmaal in den boomgaard aan wezig, gemakkelijk van den eenen boom op den anderen overgaaf. Vroeger kende men de bloedluis hier niet't is ruim een eeuw gele den, dat zij uit Amerika naar hier is overgebracht, waarschijnlijk over Jer sey, een der Normandische eilanden, over Normandië, door Frankrijk en Duitschland, naar verschillende lan den van ons werelddeel. Zooals we zelden, onze appelboo- men hebben vaak veel van haar te lijden. In grooten getale, in kolonies, komen ze op de hoornen voor men ziet ze genesteld in lange rijen aan de onderzijde van lakken en op ver wonde plekken van den stam, of ook aan de bovenste worteldeelen. De door haar veroorzaakte schade is tweeërlei lo. berooven zij den boom van zijn voedingssappen, 2o. wat er ger is, veroorzaken zij aan de tak ken kankerachtige gezwellen, welke wel vaak overgroeien, maar ook don bijzonder aan de aanvallen van de bloedluls blootstaan. Men kan de bloedlu'skolonies gemakkelijk kennen daar zij bedekt zijn met een blauw- achtig-witte wolmassn, waarnevens de afgestroopte larven-velletjes en de bruine uitwerpselen zijn opgehoopt. B 1 0 e dluis heet deze soort van blad luis, omdat bij het platdrukken van zoo'n kolonie een roodbruine plek ont staat. Zij ls daarom zoo gevaarlijk en gevreesd, omdat zij zich zoo verba zend vermenigvuldigt. Dat bestrijding der bloedluis nood zakelijk is, is duidelijk. Maar zij is allesbehalve gemakkelijk en zal zij doel treffen, dan moeten in een be paalde spreek alle ooft-telers samen werken. Verschillende sproei- en waschmiddelen worden aangewend soda- en zeep-oplossingen, een oplos sing van Bordeausche pap, van pe troleum, van glycerine, gaswater en nog andere kunnen met meer of min der succes worden toegepaat, maar afdoende zijn ze zeker niet, daar vele individuen, verborgen in de spleten en gaatjes der schors, ongedeerd blij ven. Men zoeke dus overal en waar men de bladluizen in haar schuilhoekjes vindt, daar doode men ze met de vin gers of met een houtje. 't Kan gebeuren, dat een boom der mate besmet is, dat er aaü reiniging of verdelging niet te denken valt. In dat uiterste geval zal men hoe noode ook moeten overgaan tot omhakken en vernietigen van den boom, opdat verdere uitbreiding wor de voorkomen. Op de plaat6 van den uitgeroeiden boom mag dan geen ap pelboom meer worden geplant. C. B. Stoomvaartberichten Het stoomschip Koningin WilhelmL na, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Febr. Gibraltar. Het stoomschip Noordam arriveer-» de 13 Febr., des avonds 9 uur 15 m.» van New-York te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6