NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. Ho. 7808 verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 16 FEBRUARI 10U9 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1.20 *'oor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)01-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTlÊNi Van 1—5 regel3 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t- -elke regel meer ƒ0. Ut Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Aavertentlön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactii en Administraties Groot* Pontstraat 55. iBtercommanaaSTelefGonoummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuide? Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algeuieen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 17 FEBRUARI. Schouwburg: Ned. Tooneelvereen. „De opgaande Zon", 8 uur. Soc. Veheeniging: Weldadigheids- Concert voor Huisvei'z., aid. Witte Kruis, 8 uur. Buitenlandsch Overzicht HET RUSSISCHE POL1TIE- SC1IANDAAL neemt steeds grooter afmetingen aan. Eerst was 't alleen de politie-spion Azef, die beschuldigd werd op eigen initiatief aanslagen georganiseerd te hebben, toen werd de chef van poli tie Lopuchin ook ingerekend, omdat hij met Azef onder één hoedje ge speeld heeft en na eenig (niet veel zoeken, kwam men tot de treurige ontdekking, dat de geheele Russische politie met de terroristen en anar chisten gemeen© zaak had gemaakt. De aanslagen en bom-gooi-partijen. werden ontworpen, op de politie-bu- reaux, de revolutionairen werden voor de plannen gewonnen, en als't op de uitvoering aankwam, konden de politie-mannen den aanslag" al of niet verijdelen, zooals dit hun in dat geval 't beste leek Wanneer wij Hollanders kalme, bezadigde Westerlingen, ook wat on ze orde-bewakerg betreft 1 dit le zen, slaan we de handen in elkaar en roepen uit„maar hoe is dat moge lijk".'' ju Rusland is alles mogelijk! 't Vermoeden, dat de handelingen der politie in Rusland systeem is, wordt bevestigd. De regeerders von den dit spelen en meedoen met de re volutionairen 't beste middel, om Ja, waarom We kunnen moeilijk zeggen „om goed te regeeren", mis schien „om de baas te blijven." In de eerste dagen der revolutie Was Graaf Witte in Rusland minis ter en had zóowat de teugels van het bewind in handen ook van de po litie. Nu is er al eenige dagen ge fluisterd, dat ook Witte aan de po- litie-schandaleu schuldig was en zijn gevangenneming verwacht werd. "t ls nu de (in den regel vertrouwbare) correspondent \au 't Berliner Tage- b'att, die uit Petersburg een sensa tie-vei haal stuurt over deze Wit te- beschuldiging. 't Verhaal luidi In den e-.:sten tijd, nadat in Rus land de grondwet was geprocla meerd, oefenden de arbeidersafge vaardigden een bijna onbeperkte heerschappij uit. Ten einde nu aan deze neven- en tegenregeering een einde te maken en misschien ook wel, omdat hij de constitutie be schouwde als eon noodzakelijke on dersteuning voor zijn financieel© plannen, trad Witte in overleg met de a rbeidei'safgevaai'digden en ook met de thans nog in de Doema zitting hebbende leiders der Kadettenpartij, ten einde tot. een compromis te gera ken, dat voor de regeering en de re volutionnairen beide aannemelijk zou zijn. De revdlutiunnaircn stelden ech ter zulke hooge eischen, dat de on derhandel ugen heelemaal niet wilden vlotten, lutusschen liet itte zich door de grootvorstenpartij overhalen om den reactiomiair Doernowo in zijn kabinet op te nemen. De arbei derspartij beschuldigde hem toen na tuurlijk van trouweloosheid en de kans om aan het propagandistisch optreden der revolulionnairen een einde te maken was verkeken. Wit- te's ster begon toen hoe langer hoe moer to verbleeken en Doernowo, die door de grootvorsten en het Hof werd gesteund, kreeg allengs meer invloed, tot eindelijk graaf Witte tot aftreding genoodzaakt was. De episode nu van Wilte's onder handelingen met de revolutionnairen zijn hem noodlottig geworden. Onmiddellijk, nadat bekend was ge worden, dat Azef in betrekking had gestaan met de regeering, brachten do reactionnairen tegen NV itte de be schuldiging uit, dat ook hij be trekkingen had onderhou den met de revolutionnai ren en aan dezen b e 1 a n g r ij- ke concessies had gedaan. En de regeering kwam zoo onder den indruk van die aanklacht, dat zij reeds op 6 Febr. Witte in zijn pa leis aan liet Kamenosstrowskypros- 'pect gevangen wilde laten nemen. De oud-minister was echter gewaar schuwd door Maxim Kowalewsky, lid Van den Rijksraad, en kreeg toen ge legenheid met de regeering in onder handeling te treden. Zijne vijanden lieten hun buit niet los. Met mede weten van den Tsaar en van de re geering werd een geheime rechtbank ingesteld, voor welke Witte binnen drie dagen uit de stukken zou heb ben te bewijzen, dat hij met de revo lutionnairen slechts had onderhan deld met het doel de rust in het land te herstellen, rnaar dat hij hen in geenen deele in hunne pogingen had gesteund. Aan de zittingen van de geheime rechtbank, die 12, 13 en 14 Febr. ge houden zouden zijn, hadden, behal ve eenige leden van den Rijksraad, ook een aantal grootvorsten, minis, ter-president Stolypin, minister Ko- kofsef en andere hooggeplaatste' re- geerings-ambtenaren deelgenomen. De strengste maatregelen waren ge nomen om te verhoeden, dat de pers iets van deze zittingen zou vernemen zoodat liet publiek geheel en al on kundig van het voorgevallene zou blijven, wanneer het Witte mocht ge lukken zijn onschuld te bewijzen. Van dit geheimhouden is evenwel niet veel gekomen althans wan neer deze correspondent 't bij 't rech te eind heeft Misschien hooien we Donderdag iets meer over deze geheimzinnige zaak, want morgen worden do inter pellaties in de Doema "gehouden, ©n do Russische ministers hebben im mers gezegd „wij wenschen, dat 't volle licht over do zaak schijnt." Ze hebben 't gezegd, maar... Een andere geheimzinnige zaak is do GROOTVIZIERS-CRISIS IN TURKIJE. Dat. er met de Jong-Turken iels gaande geweest is, mag waarschijn lijk genoemd worden. Wel wordt met veel ophef verklaard, dat men niets in den zin had, doch 't bewijs daar voor is niet geleverd. Kiamil-pasja is evenwel in den strijd bezweken. Hij moest 't veld ruimen. Moest? Het opmerkelijkste in do gebeurte nissen van do laatste dagen te Kon- stantinopel is wel geweest, dat de macht van de Jong-Turken volstrekt niet zoo hecht bleek te zijn, als men algemeen aannam, en zooals in de zomermaanden van 1908 bleek. Mis schien zouden do zaken nu een ande ren keer hebben genomen, indien de Jong-Turken, in plaats van een stok ouden man, een krachtig tegenstan der tegenover zich gehad hadden, die er niet voor teruggedeinsd was, do troeven in zijne hand te laten riem Het was misschien niet. eens noodig geweest, ze uit te spelen, want de Jong-Turken begonnen den slag in het parlement zonder grooten moed op <!e overwinningja, sommigen wilden uit vrees de vergadering niet bezoeken. Daarom verschenen 200 of ficieren tot hun bescherming, die in gejuich losbarstten, toen do brief van do officieren van de marino in het parlement werd voorgelezen, dio met de woorden eindigde„Evenals onze kameraads bij bet leger, buigen wij ons alleen voor den wil van do Ka mer en kennen chef noch souyerein, alvorens ministers benoemd zijn, to gen wie wij geen bezwaar hebben." Dit slaat dus op de beschuldiging, dat. Kiamil-pasja do drie door hem verdachte rui nister a heeft afgezet, zonder do Kamer in do zaak to ken nen, wat Grondwet-schennis is ge noemd. Hoort, hoe 't lijfblad hem (den grootvizier) nu verdedigt De afgetreden grootvizier zei, dat hij do ministers van oorlog en van marine volstrekt niet eigenmachtig ontslagen had. Zij hadden hem al twee weken geleden om ontslag ge vraagd. Hij. had hun toen gevraagd, oin geduld te oefenen, maar aan hun verlangen gevolg gegeven, toen, na ruggespraak met den Sultan, nieuwe ministers gevonden waren. Het verzet van do twee ministers tegen hun ontslag was, niet in hun eigen brein gerijpt, maar door het comité genomen, om den indruk to wekken, dat hij, Kiamil, tegen de grondwet gezondigd had, welke grondwet overigens in art. 17 aan den Souver ei n en niet aan het parle ment het recht tot benoeming van mi nisters toekent. Voorts zei Kiamil, dat hij zich, wat hemzelf betrof, verheugde, van de noodzakelijkheid ontheven te zijn, om in dagelijksche vruclitelooze ge- dachtenwisselingen met de onrijpe in de zaken van staat niet ervaren leden van liet comité zijn tijd en zijn ge zondheid te verknoeienmaar dat hij liet als vaderlander betreurde, <rat hij af moest treden op een tijdstip, dat velerlei moeilijkheden in binuen- en buitenland aankondigde.... Dit oordeel is niet bijzonder vlei end MOORD OP FELIX FAURE De rechter van instructie heeft de aanklacht van Delahaye „tegen don onbekenden dader" van den moord op Faure niet ontvankeüjk-ver- klaard. Dit wekt geen verwondering, daar de Fransche wet het recht, om in dergelijke zaken tusschenbeide te komen, slechts toekent aan de naas te bloedverwanten van het overleden silachtoffer. Delahaye's schrijven, aan den pro cureur-generaal luidde: „Op 16 Fe bruari 1909 zal het tien jaar geleden zijn, dat Felix Faure onder raadsel achtige omstandigheden stierf. Als volksvertegenwoordiger eisob ik vóór de ingetreden verjaring, dat de auto riteiten het verzuimde onderzoek thans instellen, en met name trach ten na te vorschen, hoe het komt, dat in Antwerpen en Gallipoli verscheide ne uren vóór het overlijden van het staatshoofd telegrammen inkwamen, waarin Faure's dood als een feit werd voorgesteld." De „Patrio" bevat de tekst der aan klacht ingediend door Gregori (den dader van den aanslag op Dreyfus), waarin mevrouw Steinheil beschul digd wordt, den dood van Felix Fau re te hebben veroorzaakt, met opzet of door onvoorzichtigheid. Do rechter van instructie deed aan Gregori de mededeeling toekomen, dat de aanklacht tegen mevr. Stein heil niebontvankelijk was verklaard. Toen mevr. Steinheil van de aan klacht hoorde, besloot zij tegen Gre gori een aanklacht in te dienen we gens lasterlijke aantijgingen. Nu is de zaak voor goed uit, want do al of niet gepleegde misdaad is verjaard. Misschien dat 't proces van mevr. Steinheil tegen Gregori nog wat licht over de zaak brengt, al is 't dan alleen maar ter wille van de ge schiedschrijvers Een vierde geheimzinnigheid is de geschiedenis met de GEVONDEN BOM TE BRUSSEL. Op grond van het door de Brussel- scho politie bekend gemaakt signale ment, begaven zich Maandagavond oen commissaris van politie en drie agenten naar de woning van een Rus- sischen student, wiens signalement overeenkwam met dat van den per soon, die beschuldigd wordt een Brus selse hen koopman, onder bedreiging hem te zuilen dooden, geld te heb ben afgeperst. De jonge Rus maakte zich gereed do pol itte-amblenaren to volgen, maar haakte toon plotseling een re volver uit den zak, wondde den com missaris doodelijk in den buik, en schoot, toen den eeuen agent een ko gel in do buik en een in het hoofd. Do moordenaar werd gevangen ge nomen. NIEUWE ONLUSTEN IN MAROKKO Het schijnt in Marokko maarniet rustig to kunnen worden. Nu begin nen do Mooren met de Spanjaarden. In het kamp van Cabo Agna werd nl. een Spaansche wachtpost door Ma rokkanen overvallen en gewond. De Spanjaarden iieteu er geen gras over groeien, maar zonden onmiddeL lijk een militaire expeditie naar het Moeloejatal, waar do huizen vaneen aantal kaïds worden verwoest, eeni- ge dorpen bezet en verscheidene Ma rokkanen gevangen genomen. Met de ze straf-expeditie schijnt de zaak ech ter nog niet uit te zijn, want vol gens een bericht uit Melila is de ex peditie slechts liet voorspel geweest van een krachtiger militair optreden >n het Rif-gebied. REVOLUTIE IN PERZIë. T© Resjt is weer eens een opstand tegen de regeering uitgebroken. Om trent den aanvang van dit oproer wordt thans uit Teheran medege deeld Ongeveer 200 samenzweerders, grootendeeis Kaukasiërs, drongen een tuin binnen, waar de gouverneur vertoefd© en slingerden een bom naar dien bewindsman, waardoor hij met. een aantal personen van zijn gevolg werd gedood. Toen keerden d© op roerlingen naar d© stad terug, ver nielden door middel van handgrana ten het gouvernementsgebouw, de post- en telegraafkantoren en het pa leis van justitie en maakten zich daar op meester van het tuighuis en de daarin geborgen kanonnen. D© revolutionnairen waren welzoo vriendelijk, den Russischen consul te willen beloven, dat zij leven en eigen dommen van Russische onderdanen en eveneens van de „vreedzame" be woners van het plaatsje zouden spa ren. EEN GEVAARLIJK INDIVIDU. Berlijn wordt, zooals wij dezer da gen reeds meldden, onveilig gemaakt door een individu, waarschijnlijk een soort krankzinnige, die erbehagen in schept, vrouwen en meisjes meteen mes te steken. Nadat in de vorige week verschei dene meisjes en een vrouw, de laat ste doodelijk, door hem gestoken zijn, heeft het individu in de voorstad Liohtenberg twee nieuwe aanslagen gepleegd. Maandag meldden de Duitr sche bladen niet minder dan vijf der gelijke aanslagen, welke steken ten gevolge van de dikke onderkleedLng gelukkig niet diep zijn doorgedron gen. De opwinding in Berlijn is na tuurlijk zeer groqt. en er is een macht detectives en „stille"' agenten op de been .Ze hebben bevel, hun opmerk zaamheid vooral op alleen gaande vrouwen en meisjes te vestigen. Alle politiebeambten, die niet in dienst zijn, moeten zich zooveel mogelijk op straat bewegen. Volgens de laatste telegrammen is het. aantal aangeval len vrouwen en meisje8 tot 18 ge stegen. SCHEEPSRAMP. Het Belgische stoomschip „Austra lia" is aangevaren door een onbekend zeilschip, in volle zee bij Alboran, in de nabijheid van Gibraltar. De „Aus tralia"' zonk; 16 koppen der beman ning verdronken. De geheeie equipa ge bestond uit Belgen. Het zeilschip, dat met de „Austra lia" in aanvaring is gekomen, is ook gezonken, waardoor 30 opvarenden tien dood in de golven vonden. Stadsnieuws O m Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Hoe ver de reclame gaat"' in de ru briek Om Ons Heen. BAKKERS. ORGAAN. We ontvangen het eerste nummer van het officieel orgaan van het bak kers-comité. liet blad stelt zich voor, meer in 't openbaar dan vroeger het geval kon zijn, te strijden tegen de afschaffing van den nachtarbeid in 't broodbakkers-bedrijf. Alle argu menten die daarvoor pleiten, zullen nu in 't daglicht gesteld worden. Daarom zal het aan den Raad van State, aan de Staten-Genieraal en aan de pers worden toegezonden. De uit komsten der practijk vooral zullen op den voorgrond gesteld worden, in ruimen kring zullen medestanders nu propaganda kunnen maken. Het „inleidend woord" eindigt op deze wijze: Helpt ons in onzen strijd en laat ook uw stem eens hooren, nu gij hier een spreektrompet hebt! Daarna volgt een artikel over de ge volgen van de afschaffing van den nachtaibeid in Noorwegen, waaraan we het volgende ontleenen: Op onze vraag of het ook in Noor wegen gewoonte was, dat het publiek des morgens bij het ontbijt- versch brood nuttigde, antwoordde een bak- kerspatroon: Alle soort van brood wordt voor het eerste ontbijt versch gevraagd en ook nog ten deele ver schaft, maar dit gaat ten koste van de waar, daar het onmogelijk gaat iets goeds t© leveren als slechts zulk een korten tijd voor de behandeling beschikbaar ls. Uit deze practijk-ge- gevens blijkt zonneklaar, dat het pu bliek, in weerwil var. de afschaffing van nachtarbeid, toch nog versch brood verlangt, waaronder noodwen dig de kwaliteit lijden moet. Zal het in Nederland anders zijn? We gelooven het niet. In 1897 nvas het publiek op het denkbeeld gekomen, dat de arme bak ker recht op hulp had. Rechtsgeleer den, medici, theologen en niet het minst de mannen van de pers, alles snelde te hulp. In Den Haag zou men aan den spits gaan en dan zou na tuurlijk het andere land wel volgen. De coöperaties De Hoop, De Volhar ding en Eigen Hulp besloten, gevolg gevend© aan dien zoogenaamden pu- bliieken aandrang, van den len Juni 1897 af geen nachtarbeid meer in hun werkplaatsen te dulden. Na korten tijd moesten zij evenwel weer tot de oude regeling terugkeeren, omdat zij in de steek werden gelaten door... het publiek, dat pas zoo enthousiast was. Evenals in Noorwegen, zal dus ook hier te lande de bakker gedwongen worden des morgens versch brood te leveren. En hoe moet hij dit doen, als hij geen tijd heeft het dieeg behoor lijk te behandelen? De gunst van het publiek slaat spoedig om. Zullen de mecnschen genoegen nemen met brood dat den vorigen dag gebakken is? Zullen zij, wanneer A. hun geen versch brood kan" verschaffen, niet naar B. en van B. naar G. gaan, tot ze het gevraagde 'hebben? Tot zoover het artikel. Verder handelt dit nummer nog over het bakkersbedrijf in Italië en bevat een rapport uit Noorwegen. Ook het adres aan den Minister wordt in zijn geheel afgedrukt HET T00NEEL „ULTIMO BIJ „CREMER". Het is al eenige jaren geleden sinds we dit bekende stuk van den Duit- schen grappen fabrikant Von M osei- gezien hebben. Het laatst is de Ko ninklijke Vereenigiog „Het Neder- landsch Tooneel" er h:er in Februari 1904 mee geweest. We vinden het een daad van moed en energie van „Cremer", dat deze \ereeniging het nu ook eens heeft aangedurfd, want liet stuk is groot ('t telt zes tafereelen) en eischt een groot© bezetting. Von Moser heeft zijn stuk een ..blijspel' genoemd, ofschoon 't eigen lijk een „klucht" is. En dat, scheen ons, had „Cremer" vergeten, want zij speelde „Ultimo" niet in de dolle vaart van zoon mop, zoodat de eene aardigheid over de andere struikelt, en men nog niet van het lachen over de eer. bekomen is, als de ander al weer komt. liet tempo was veel te langzaam, .en begrafenisgangetje ging 't, dat ons telkens deed zitten wachten op wat volgen zou. De om standigheid, dat eenigen der mede spelenden hun rol slecht kenden en voortdurend op den souffleur moes ten wachten, was hier voor een groot deel schuld aan. In het derde bedrijf was men een o ogenblik geheel den kluts kwijt, en stond men te hakkelen en te zoeken. Maar over 't algemeen viel de op voering wel te roemen. Het lijkt ons, dat „Cremer"'. na het vorig seizoen een crisisjaar te hebben doorgemaakt, thans weer op den goeden weg is en er weer boven op zal komen. Oude krachten van vroeger zijn door nieu we vervangen en de vcreeniging is er beter door geworden. Het ensem ble is nu dan ook niet kwaad We zullen en kunnen alle mede- spelenden niet afzonderlijk noemen; dat zou ons te ver voeren en we ken-, nen hun namen ook niet. Maar we willen alleen de aandacht vestigen, evenals het vorige jaar, op het meis je, dat de jonge rol speelt. Er zit durf, entrain en jeugd in haar spel, t is een frissche verschijning en een aardig talentje maar in haar belang zou het wezeH, wanneer ze eens ferm ouder handen werd genomeai. Zoo is haar afgaan van het looneel nog on handig en leelijkook zitten haar handen haar nog in don weg, en brabbelt ze nog wel eens te vlug en te haastig, in plaats van duidelijk te accentueeren. We zeggen dit, omdat van haar nog wel wat beters te ma ken valt. Maar de régisseur van „Cremer" beeft ook nog op andere dingen te letten, op uitspraak, kteeding en ma nieren. Zoo werd er telkens van „siazjon" gesproken, terwijl men ook .•ver eenige andere vreemde woorden den hals brak ook was er een me neer, die voortdurend visites maakte met een gekleede jas aan enlichte slobkousen, en een andere meneer, op visite, zat in den salon met een wandelstok en een hoogen hoed op I Hoe had hij die binnengesmokkeld De leden moeten maar 'n beetje meer distinctie streven; en dat behoeft nu niet te ontaardon Lu blinde navolging van wat ze menschen van een ande ren stand zien doen want dan wordt 't het ware toch niet maar zij moeten eens iemand in den arm nemen (en dat behoeft niet eens een régisseur te wezen), die hen op die foutjes wijst en de fijnere puntjes aan hun „maintien" aanbrengt. FRANS NETSCHER. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk té Haar lem, op Donderdag 18 Februari 1909, des namiddags van 2 tot 3 uur, dooi den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, M. Broslg. No. 3. Sonate No. 1, Mendelssohn. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Ree. et Finale. No. 4. Lai-go aus der Symphonie -. „Aus der neuen Welt", Dvo rak. No. 5. Traumerei, R. Schumann. Schiet wedstr ij d. Bij den Zondag gehouden ouderlin gen schietwedstrijd van d© Sckerp- schuttersvereeniging „Haarlem" werd op korpsbuks en korpscylindergeweer de eerst© prijs behaald door de hee- ren: L. Smeenk, J. von Dokkum, H. P. Spoor, L. Ophuizen en J. Pelzer. 2e prijs: F. Leuven, P. Timmer, C. W. Sprengers en A. S. Piazza. Hoogste aantal puinten behaalde de heer L. Smeenk, nl. 176. Daarna volgde een personeele wed strijd, waarvan do uitslag was: 1© prijs d© heer J. H. Mechielse; 2e prijs: d© heer Clir. F. Arnold. Er heerschte als steeds, een gezel lige stemming; de wedstriid werd II ink bezocht. Ds. J. C r a a n d ij k. 13 Maart zal de heer J. Craandijk den dag herdenken, dat hij vóór 5(1 jaar liet predikambt aanvaardde bij de Doopsgezinde gemeente. Ds. Craandijk werd in 1858 propo nent-, 13 Maart 1859 predikant te Bor ne, in 1862 te Rotterdam, in 1SS* te dezer stede eu is sedert 1 October 1900 emeritus. Het zal den hoogbejaarden oud-pre dikant, die nog een zoo werkzaam deel heeft aan het leven der Doops gezind© gemeente in ons land en te Haarlem in het bijzonder, zeker dien zeldzanien feestdag niet ontbreken aan bewijzen van sympathie. De Navors cher. liet bijna 60-jarig bestaand histo risch tijdschrift „De Navorsclier", welbekend ook bij de beoefenaars der Haarlemse he geschiedenis ©n dat ook verschillende Haarlemsche medewer kers heeft, verscheen in den laatsten tijd ongeregeld en ja, staakte een ge heel jaar. Thans is het toekomstig leven weer gewaarborgd en zal liet geregeld ver schijnen onder do algerneene leiding van den heer G. Fulduner t© Amster dam, die de redactie heeft overgeno men van den heer J. F. van Someren, bibliothecaris der rijks-universiteit t« Utrecht. Behalve de rubrieken oud heid-, geslacht- en wapenkunde, Ned. taal en letteren, munt- en penning kunde, die blijven bestaan, zal het ook bijdragen opnemen op het gebied van vuderlandsehe-, algerneene-, eco nomische-, kerkkunst en beschavings geschiedenis. Als uilgever treedt thans op de heer C. L. G. Veldt t© Amsterdam. Haarlemsche navorscliers zullen dus op hun terrein weder van ge dachten kunnen wisselen. KAMER VAN ARBEID voor a. de metaal- eu houtbewer king, b. de confectiebedrijven, c. do voedings- en genotmiddelen, d. de drukkersbedrijten en e. de bloembol lenteelt., te Haarlem. B. en VV. dezer gemeente maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijsten voor de bovengenoemde Kamers van Arbeid ter Secretarie der gemeente (le Af- deeling) voor een ieder ter inzaae zijn nedergelegd, eu dut tegen beta ling der kosten afschriften daarvan verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na he- den worden ingediend bij Gedepu teerd© Staten der Provincie. De bezwaren kunnen zijn ontleend aan liet feit, dat de naam van den verzoeker of van een ander, in strijd met. d© bepalingen der Wet op de Ka mers van Arbeid of van het Kiesre glement voor di© Kamers, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet be hoorlijk voorkomt. De bezwaren kunnen op o n g e z e- geld papier w roden gesteld. V. L IG ELI N GENBESCHERMING. De Raad van bescherming voor den zuigeling alhier houdt de vol gende week een vergadering van ge wone en buitengewone leden Op de agenda staat o. in. Bespre king door den voorzitter van liet ioel der vereenigiog en de middelen, waarmede dit bereikt kan worden benoeming var. eene Propaganda- c om missie. NOG AL EEN INBRAAK. De inbrekers doen de laatste dagen nog al eens van zich spreken, zoo ook Vrijdagavond weer. De heer v. d. Oord, fruithandelaai", alhier, was om een uur of half 9 uitgegaan en een paar uur later teruggekeerd. Toen hij zijn pakhuis wild© binnengaan, bemerkte hij, dat de deur op een kier stond. Ten hoogste verwonderd trad hij bintuen en bemerkte, dat d© laden van zijn schrijfbureau, dat in een kantoortje naast 't pakhuis staat, ge opend waren. Blijkbaar hadden de dieven gemeend hier een goeden slag te kunnen slaan; alles lag overhoop. Zij vonden echter slechts eenige post en plakzegels. Voorwerpen van waar de of geld waren niet aanwezig. De daders hebben zich waarschijnlijk met een volschen sleutel toegang ver schaft, daar het slot niet geforceerd was. Tot nog toe is geen spoor van hem of hen ontdekt. Alle aanwijzingen ontbreken.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1