NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 206 Jaargang, Ho. 7807 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1909 A HAARLEM ABONNEMENTEN PER DRIB HAANDBNl Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd la (lrom der gemeente) Pranco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.2b 1.30 1.(55 0.02 y, 037 H 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. tl. PEEREB00E ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere regel meer 10 Cfs. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0. K Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Aavertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voof 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij: Znitier Bulteospaarue 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertenlie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 18 FEBRUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. De Kroon: Gastvoorstelling Louis Bouwmeester: „Eerloos", 8 uur. Bloemendaal: Raadsvergadering, 'jLur. Bennebroek: Raadsvergadering 3/4 uur. OM ONS HEEN No. 883. Nog eens Woestduin. Eigenaardig is het, dat het publiek tot dusverre over het besluit van B. en W. van Bloemendaal om geen toe stemming meer te geven voor het houden van courses op Zondag zoo goed als geheel gezwegen heeft. Uit gezonderd de personen, die daarover door ons en andere bladen zijn geïn terviewd, heeft bijna niemand zijn meening er over te kennen gegeven, hoewel de rubriek der ingezonden stukken bij de dagbladen wijd ge noeg open staat. De verklaring van dit verschijnsel zal ik straks trachten te geven, üp dit oogenblik is voorna melijk mijn doel, te wijzen op een eerste stem uit het publiek, die van den heer J. R. K. baron Van Ittersum, in den vorm van een ingezonden stuk in het ochtendblad van 't Handels blad. De heer Van Ittersum windt er geen doekjes om. Hij schrijft letterlijk: „Wat heeft de renbaan Woestduin .voor hare omgeving medegebracht? .Voorwaar geen voorspoed, wel heel .veel kwaad en ellende voor verschei dene huishoudens en dit kan nu be perkt worden door de Zondagsmee tings te verbieden. Het is een vaststaand feit, voorbeel den zijn volop aan te wijzen, dat de mindere man des Zondags zeer veel te Woestduin dobbelt, menschen die in de week van wege hunne bezighe den daartoe geen tijd hebben." Wie de heer Van Ittersum nu met dien „minderen man': bedoelt, blijkt uit het stukje niet. Of daarbij zijn in begrepen de minst bemiddelden, de arbeiders, kunnen we er dus niet uit opmaken en juist dat punt zou be langwekkend geacht kunnen worden. De heer Van Ittersum immors kan het weten. Hij woont in de allernaas te omgeving van de baan en kent de streek en de bevolking op een prik. Nog om een andere reden is zijn Optreden merkwaardig. Tegenover ons en anderen, die van paarden geen verstand hebben, kan worden aangevoerd, dat wij geen gevoel heb ben voor het nut, dat de courses op leveren voor de veredeling van Lat paardenras. Bij den heer Van Itter sum geldt dat verwijt niet: hij be hoort tot de kringen, waar de kennis von paarden algemeen en de sympa thie voor de fokkerij dienovereen komstig is. En daarom moet nog te grooter boteekenis worden gehecht 'aan een andere periode in het inge zonden stukje van den heer Van It tersum, luidende als volgt: „Hoewel zelf groot liefhebber en voorstander van de paardensport, vind ik dat het algemeen belang van de bevolking hier veel zwaarder weegt dan het belang van de paar denfokkerij en de belangen van de eigenaars van Woestduin. Ik kan u, mijnheer de redacteur, de verzekering geven, dat het verbod van B. en W. voor deze omgeving een zegen is. Dat er meer menschen zoo denken, blijkt ,wel hieruit, dat het besluit van B. en |VV. zich kan verheugen in eene alge- meene goedkeuring. Een woord van grooten dank aan B. en W. van Bloe mendaal hoort men hier algemeen." Inderdaad, dit Is een verstandig woord. Wie, die even over de zaak ■heeft nagedacht, vond niet een bocht jn deze redeneering: de paardensport bevordert de paardenfokkerij, de pours es kunnen niet bestaan ronder het wedden, ergo is het wedden noo- 'dig voor de paardenfokkerij. Die denkbeeldenreeks is wel niet op deze panier door de verdedigers van Woestduin opgezet, maar rij beant woordt toch aan de werkelijkheid- En nu doet het plezierig aan, eens rond uit te hooren zeggen, dat de mensch gaat vóór het paard. Zoo is het in derdaad. Hoe groot de belangen van de paardenfokkerij ook voor den Ne- derlandschen landbouw mogen we zen, wanneer die bevorderd moeten wordien door liet ongeluk en den on dergang van hen, die zich aan de speel kan8 vergapen, dan moet toch zeker dit menschelijk belang gaan hoven die van de paardenfokkerij. Onze tijd is zóo doortrokken van jacht- naar geld en voordeel, dat dit een voudig beginsel van ethiek wel eens in 't volle licht mag worden gezet. Trouwens uit onze voorgaande ar tikelen over dit onderwerp hiebben onze lezers kunnen opmaken, dat on ze deskundigen het verband tusschen paardensport en paardenfokkerij niet erkennen. Deze beschouwingen kun nen dan ook een antwoord zijn op den slotzin van den heer Van Itter sum, waarin hij „den verslaggevers van de verschillende bladen den goe den raad wil geven, voor verder over dit onderwerp te schrijven, allereerst inlichtingen in te winnen bij be trouwbare personen." Waarschijnlijk zal menige collega bij het lezen van die woorden denken: Ik dank voor den raad, maar heb dien niet noodig. Overigens is het volkomen juist,- dat de maatregel van B. en W. van Bloemendaal algemeen© goedkeuring ondervindt. Hij maakt het onderwerp uit van alle gesprekken en wanneer liet publiek niet naar de pen grijpt, om zijn meening aan de couranten te doen kennen, dan is dat uit drie&rtei ooizaak te verklaren. Daar zijn in de eerste plaats de menschen, die met de geheel® onder neming niet te maken hebben en van den aanvang af hun afkeuring over Woestduin hebben uitgesproken. Die krijgen nu in het besluit van B. en W. van Bloemendaal hun zin en heb ben dus geen aanleiding, om daar over nog verder een lans te breken. Daarna komt een categorie van per sonen, die op eene of andere wijze, hietzij direct of indirect, tot Woest duin in relatie staan en voor wie dus een pleidooi voor 't behoud van Woestduin gelijk zou staan met een betoog voor eigen voordeel. Dat zij zich daarin niet begeven, ligt voor de hand. Maar daarnaast is een der de soort van personen, die veel zou kunnen schrijven, wanneer zij maar wilde en durfde. Dat zijn de wedders op Woestduin. Wanneer zij vertellen wilden van hun lotgevallen, niet van hun win sten en verliezen alleen, maar van hun angst en tweestrijd vooral, van de herhaalde malen, dat zij zichzelf beloofd hadden er nooit meer een voet te zullen zetten en van de mag netische kracht, waai'mee zij er toch altijd weer heen verden getrokken dan zoudien wie hot hoorden stil worden van meewarigheid en nie mand meej den moed hebben, tegen over zooveel menscbensmart te spre- kan van veredeling van het paarden ras en de belangen van den Neder- landschen fokker. In dit licht bezien is hun stilzwij gen welsprekend, als een onuitge sproken bede om hulp. „Voor ons is de verleiding te sterk, wij kunnen daaraan geen weerstand meer bieden, neem de verzoeking van ons weg." Tegenover deze belangen wijkt de strijd om de wettelijkheid van het be sluit op den achtergrond. Laat ik da delijk verklaren, dat naar mijn mee ning het besluit volkomen wettig ge nomen is en dat, zooals ik reeds be toogde, de vraag of het kan worden toegepast, eenvoudig afhangt van de opvatting der regeering over de toe passing der Zondagswet, van welke opvatting B. en W. van Bloemendaal zich vooraf wel zullen hebben verge wist. Wanneer er evenwel ruimte bestaat voor een andere meening, wat ik niet kan beoordeelen, dan zou ik weu- schen, dat die aan het bestuur van Woestduin, als belanghebbende, werd overgelaten te ontwikkelen. Zeker, de wetten dienen stipt te worden opge volgd en uitgevoerd, maar het heeft geen zin voor wie overtuigd zijn èn van de wenschelijkheid èn van de bil lijkheid van een maatregel, te gaan zoeken naar dubia, naar argumen ten van verzet Dat is de taak van de weerpartij en men kan er zeker van zijn, dat die haar wèl is toevertrouwd. Indien er dus morgen in de Bloe- mendaalsche Raadsvergadering over de zaak gesproken wordt, zal dat, naar ik hoop, alleen zijn tot het ver krijgen van meer inlichtingen, die men wenschelijk achten mocht, niet om het standpunt van B. en W. in be ginsel aan te vechten. Het kan nooit op onzen weg liggen, aldus de posi tie van B. en W. te verzwakken, ook al moet ik herhaal het zeker tegenover iedereen de billijkheid wor den betracht. Zoodanige strijd even wel kan onze strijd nooit zijn van ons, Inwoners van Haarlem en om streken, die te goed weten, hoe heil loos deae speel gelegenheid in onze on middellijke nabijheid heeft gewerkt en die het met Bloemendaals dage- lijksch bestuur zouden toejuichen, wanneer zij voor de bevolking van deze streek onschadelijk kon worden gemaakt. J. C. P. Baitenlanclsch Overzicht TURKSCHE GEHEIMEN. Wanneer we éven gauw en éven goedkoop naai- Konstantinopcl kon den trammen, ais per E. S. M. naai' Amsterdam, dan zouden we er zeker een retourtje aan wagenIn 't Tur- kenland hebben in de laatste dagen weer eigenaardige dingen plaats ge had, die bij een kijkje achter de scher men zeker nóg Interessanter zijn. He laas deze brandende nieuwsgierig heid vindt slechts een sobere voldoe ning in de weinige en vage berich ten, die uit 't land van de lialve maan tot ons komen. Treffend beeld't licht van een halve maan, daar waar vol zonlicht gewenscht wordt Wat er nu weer aan gehaperd heeft Is de zieke man door een be roerte of door een lichte ongesteld heid getroffen? 't Zijn nog onbeant woorde vragen. 't Aftreden van den grootvizier, va der Kiamil, is evenwel een belangrijk onderdeel van deze crisis. Waarom heeft men (de Turksche Kamer) een vijandige houding tegenover Kiamil aangenomen 't Bescheid isomdat hij zonder noodzaak eenige ministers afdankte en juist leden van de Jong- Turksche partij, waaruit gedistilleerd werd, dat de reactionair weer aan 't bewind was, die de democraten op zoo'n oneervolle wijze bestreed, 't Co mité der Jong-Turken smeedde toen 't plan, om vader Kiamil tot aftreden te dwingen, welk voornemen buiten veler verwachting zonder eenig te genweer werd uitgevoerd. Vader Kia mil liet zich heel gewillig naar het schavot brengen ja, toonde zich zelfs blij, omdat hij nu voortaan als rustig burger veel genoeglijker kan leven, dan voorheen als staatsman, door vele zorgen geplaagd.... Maai' nog is er een serie onbeant woorde vragen. Waarom heeft Kiamil de drie Jong- Turksche ministers afgezet? Is er iets van aan, dat de Jong-Turken een complot gemaakt hadden, om den Sultan te onttronen De voorman nen der partij noemen 't allemaal leu gen en verzinsel, dus.... zullen wede- ze tegenspraak gelooven. In elk geval was 't streven der Jong-Turken om meer invloed op de regeering te heb ben. Tot nu toe hebben ze als een soort neven-regeering naast 't offi cieel© ministerie gewerkt (af en toe optredend als spoken, om de bestuur ders van het nieuwe schip van staat aan te manen steeds koers te zetten naar de haven democratie.) Dit vol deed niet meer en nu zijn ze zelf aan de regeering. 't Jong-Turksche element is in het nieuwe ministerie overwegend. De grootvizier Hussein Hilmi pasja is Jong-Turk en deze heeft allemaal vriendjes tot excellen tie gemaakt. We moeten nog afwachten hoe dit nieuwe schip van staat, met de Jong- Turksche wimpel in top, zal varen. Eén feit is evenwel verblijdend, n.l. dat die zonderlinge neven-regeering nu verdwenen ia. Niets is zoo tegen strijdig met een constitutioneelen re- geeringsvorm, dan dat er achter de schermen eenige geheime machten schuilen, die minstens evenveel te ver. tellen hebben, als de officieel© re geerders. Waarom heeft Kiamil zonder strijd zich overgegeven Misschien was hij 't regeoren zat, maai' een aannemelij ker verklaring is, dat hij daartoe wel gedwongen was, omdat het bleek dat het leger op de hand der Jong- Turkeu was. Herinner u maar het zonderlinge optreden van de 200 of ficieren, die de vergaderzaal der Ka mer binnendrongen ©d riepen „Kia mil moet aftreden en wij moeten een anderen minister van oorlog 1" Denk eens. dnt er 200 officieren rww Haag trokken, om in de Tweede Ka mer minister Heemskerk weg te ja gen, omdat hij naar hun zin geen goede minister van oorlog had uitge zocht Deze leger-inmenging teekent dan ook de nog zonderlinge toestan den in Turkije. Waarom heeft de Jong-Turksche partij vader Kiamil afgezet? Alleen om zijn houding ten opzichte van de drie naar huis gezonden ministers We betwijfelen dit, en meenen ge rechtigd te zijn, hier ook „hooge po litiek" achter te zoeken. De mogend heden hebben altijd veel Invloed op de Jong-Turken gehad, vooral de com binatie EngelandRuslandFrank rijk. Daarom waren de Jong-Turken niet gesticht over de houding van den afgetreden grootvizier, die met diplomatieke handigheid Rusland wat dwarsboomde in de Bulgaarsche quaestie. Al diende vader Kiamil 't belang van Turkije, de Jong-Turken vonden de tactiek van het tegenvoor stel op 't Russische bemiddelingsvoor stel ten opzichte van Bulgarije niet aan te bevelen. Een wenk uit Pe tersburg.... de Jong-Turken kwa men overeen vader Kiamil te laten vallen 't Eigenaardige van het ge val is, dat vader Kiamil een vriend van Engeland was, en nu sloven de Jong-Turken zich uit, naar Engeland te telegrafeeren, dat de afzetting van vader Kiamil geen onvriendelijkheid aan 't adres der EngeJschen is. Dit zal men in Londen wel gelooven, vooral omdat de tijding via Peters- burg komt..... Nu is vader Kiamil grootvizier af I We moeten hom de eer bewijzen een soort grafrede te houden. De 82-ja- rige heeft een veel bewogen leven achter zich 1 Hij was een van de bes- Ie disjoin aten van Turkije cn drie maal werd bij geroepen om grootvi zier te zijn, in 1891, 1895 en in 1908. Den eersten keer viel hij in ongena de, omdat hij den Sultan te.... demo cratisch was den tweeden keer werd hij beschuldigd.... een samen zwering tegen den Sultan gesmeed te hebben den derden keer, nu dit is hierboven beschreven. Hij was nu de man, die na de wederinvoering der constitutie, 't eerst grootvizier zou zijn. Daarom had hij een zeer moeilijke taak, vooral met de buiten- londsche geschillen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat hij een goed staatsman bleek te zijn, en her inneren alleen maar aan zijn voor Turkije gunstige overeenkomst met Oostenrijk-Hongarije. Thans moest vader Kiamil weg I Ondank is 's werelds loon 1 De nieuwe grootvizier i» Hussein Hilmi pasja. Ook hij is een bekwaam staatsman, en dit is nu z'n groot ste verdienste een volbloed Jong- Turk. Reeds op 25-jarigen leeftijd trad hij in staatsdienst, zooda t hij z'n 30-jarig jubilé al heeft gevierd. Toen in 1908 de groote constituüo- neele beweging in Turkije de over, hand kroeg, trachtte men Hilmi de leiding te doen overnemen. Hij wei gerde echter beslist. Zelfs toen hem aanzegging gedaan werd, dat, zoo hij niet tot de Jong-Turksche partij over. ging, zijn dagen geteld waren. Nu is Hilmi voor den druk bezwe ken. Of vond hij 't nu veiliger Welken invloed zal deze minister crisis hebben, ten opzicht© van de buitenlandsch© quaesties Hilmi heeft verzekerd, dat dezelfde tactiek gevolgd zal worden, maar nu wordt al gemeld, dat 't Turksche tegenvoor stel van de baan is, en de aanneming van 't Russische voorstel zonder meer te verwachten is. DE ENGELSCHE TROONREDE, heeft ditmaal niet veel nieuws ge bracht. Koning Edward herdacht z'n bezcek aan Berlijn, waardoor hij hoopte, dat de verhouding tusschen Engeland en Duitschland verbeteren zal verheugde zich over de gesta dige oplossing van de Balkan-crisis de aaneensluiting van Zuid-Afrika en zei, dat 1 vooral zaak dei- volksvertegenwoordiging zal zijn, den ongunstigen financieelen toestand te verbeteren. Ook werd een regeling van het werkl o o zen-v r a ags t u k be loofd, DE BERLIJNSCHE STEKER, heeft weer twee slachtoffers gemaakt. Gelukkig werden ook deze twee meis jes slechts onbeduidend gewond. In Berlijn is een soort paniek uitgebro ken om den steker te vinden. Helaas nog zonder succes, RAMPEN EN ONHEILEN, In Duitschland zijn weer eenige ri vieren buiten de oevers getreden, doordat het saamgekruide Ijs de dij ken deed scheuren. 50 plaatsen zijn overstroomd, en de schade bedraagt millioenen. Ook moeien er yele men schen omgek omen riln- Er had een hevige ontploffing plaats in een kolenmijn te West Stan ley in liet N.W. van Durham. Onge veer 130 mijnwerkers werden onder het puin bedolven. Door de ontplof fing werd de ingang van de mijn be schadigd, waardoor het reddings werk zeer werd belemmerd. Men vreest, dat er slachtoffers zullen zijn gevallen, want 't is tot heden niet gelukt de bedolvenen te redden. In Bulgarije, Portugal en Zuid- Italië zijn weer aardschokken ge voeld. Gelukkig werden geen ernsti ge onheilen aangericht. Stadsnieuws O p 1 i c li t i n g. Dezer dagen zijn een aantal schip pers, liggende met hunne vaartuigen in de verschillende wateren binnen deze gemeente, de dupe geworden van een brutalen oplichter. Het is een persoon van omstreeks 40 jaren oud, gekleed en zich voordoende al9 schipper, hij weet onder allerlei val- sche verhalen van ziekte zijner vrouw en kinderen, de goedgeloovigen te be wogen hem geld te geven. Hij deelt •ook mede, dat hij met zijn vaartuig ligt in het Zuider Buiten Spaame, dat hij door ziekte van vrouw en kinderen moet blijven liggen, alzoo niets verdient en met, zijn gezin ge brek lijdt. Bij onderzoek Is gebleken, dat zijne opgaven alle leugens zijn en hij met zijn vaartuig in het Zui der Buiten Spaarne niet te Yinden is. Men zij dus gewaarschuwd. Centrale R aad van Beroep. (Ongevallen verzekering). In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting had de uitspraak plaats in de volgende zaak Hooger beroep van J. A. Seh., te Velsen, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, hou dende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank waarbij hem van 31 Augustus 190ö af ƒ1.05 rente per werkdag is toegekend ter zake van een ongeval, waardoor hij het bovendeel van zijn spaakbeen kneusde met bloeduitstorting onder het periost. De Centrale Raad beves tigde de uitspraak. MEVROUW DE BOER—VAN RUK. Maandag a.s. komt deze begaafde tocxneelspeelster haar jubileum her denken op het Haarlemsche tooneel. Zij zal dan de rol vervullen van Kniertje in lleijermans' Op Hoop van Zegen, Haarlemsche Pers. Gisteravond is, onder voorzitter schap van den heer J. C. Peereboom, gehouden de jaarvergadering van de vereeniging „De Haarlemsche Pers". Uit het verslag van den secretaris, den heer P. J. M. van Tetering, bleek, dat er door de vereeniging in liet af- geloopen jaar heel wat is gedaan, en dat zij ih een bloeienden toestand ver keert. Het jaarverslag van den penning meester toonde aan, dat de toestand der geldmiddelen zeer bevredigend mag heeten. De heer V. J. Url werd als pen ningmeester herkozen. Er werden vier nieuwe leden toe gelaten. Gezondheidscommissie. In de gistermiddag gehouden ver gadering van <le Gezondheidscommis sie is dr. P. C. C. Hoek gekozen tot voorzitter in de vacature-mr. Pas teur. Lezing Sauveur. Gisterenavond hield voor oen groot aantal belangstellenden de heer J. II Sauveur, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, in een der bovenzalen van „de Kroon" een lezing over mo derne Fxansche poëzie. De verschil lende richtingen werden door spreker geleidelijk geschetst, en eerst de ou dere dichters behandeld, o.a. Baude laire en Prudhomrae, waarbij ver schillende sonnetten werden ten ge hoor© gebracht. De heer Sauveur heeft een beschaafd geluid, een ui-U stekende voordracht en een zeer dui delijke en mooie uitspraak van het Fransch, zoodat ook voor niet-Fran- schen veel te genieten Yiel. Na de pauze kwam de nieuwere richting aan de beurt. Uitvoerig behandelde spreker Paul Verlaine, die, omdat hij een vriend doodgeschoten had, in de gevangenis zat en zelfs daar schoone sonnetten schreef, De enkele, die de heer Sau veur voorlas, waren aangrijpend door hun diepte van gevoel en heerlijk woordschoon. Spreker eindigde zijn voordracht, den wensch uitsprekend, dat het niet de laatste maal mocht zijn, dat hij aldus optrad. Een luid ©n langdurig applaus beloond© hem Yoor zijn boeiend© voordracht. Gratis uitdeelingvan brood ©n koffie. Deelnemers waren heden 1028 kin deren. Ingekomen giften bij den heer H, London: C. ƒ2.50, Draaierij I en II C. W. P. 6.61 bij den lieer M. van Ommeren. Mej. G. ƒ2.50, Mevr. L. 2 50, A. Z. ƒ5; v. L. ƒ2.50, Haalrem- sche Hengelaarsfond ƒ5.31; bij den heer A. F. H. v. d. VnartV. T. ƒ2.50, P. ƒ10, M. S. ƒ5; bij den heer W. B. GuskensElectriciens der C. W. P. ƒ1.70, Werklieden H. S. M. K. K. B. Co. ƒ1.35, Spaarpot ƒ2.87; bij den heer H. v. N'iel Hz. Personeel v. d. Automaat 1.60. SILVIA SILOMBRA. Nog een pers-oordeel. De heer J. fl. Róssing schrijft in het „Nieuws van den Dag" o. in. over dit tooneelstuk van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk Voor velen op deze wereld schijut het geluk niet weggelegd. Komt voor hen het geluk eindelijk, het verdwijnt bij de verschijning. Ziel men niet des morgens bloemen iu voile pracht, ver gaan vóór de avond viel 1 Het geluk, lang verwacht en plot seling verdwijnend, breekt harten. In groote lijnen zaJ dit do omtrek en de bedoeling van „Silvia SUorn- bra'\ liet nieuwe tooneelstuk van Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk, den schrijver van „Mea Culpa", wei ziju. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk heelt met Silvia's droef bestaan een be langwekkend gegeven gekozen. Het tooneelleven met alle eigenaardighe. den heeft hij er om heen geweven. Jn de teekening daarvan is hij wel geslaagd. liet eerste bedrijf geeft het ons to zien, een malie tooneel-moeder, steeds den mond vol van vroegere, nooit behaalde triomfen, aan Silvia slechts trouw, als ze Jekker eten en drinken en sigaretjes rooken kan op liaar kostenartiesten die kwaad van elkander en van critici spreken achter hun rug en bloemzoet zijn in hun gezicht, een mededingster, vergaande van nijdeen direc teur, die buigt voor zijne sujetten, als ze geld in liet laatje brengen al die menschen bij eikander, vroo- lijk, en druk en mal doend, ja, dat is Riemsdijk goed gelukt, en de fi nesse er van werd door het publiek best begrepen. Veel. zeer veel is te danken aan het vlotte, opgewekte en leuke spel van allen. 1-Iet tweede en derde bedrijf van Silvia Sllombra staan beneden het eerste. Het derde heeft iets van eene herhaling van het tweede; beide zou den tot één gemaakt kunnen worden. Dc-zc Jicdrijven eischen bewijsvoering en deze is achterwege gebleven. Dok ter en vooral de kapelaan spreken te holle woorden, het ontbreekt hun aan. pit. De kapelaan zegt niet „wat des kapelaans is" een vriend of vriend in kon hetzelfde zeggen. Al redt door uitnemend, ingehouden spel voor al door het meesterlijk luisteren de heer Louis Bouwmeester, die er bijzonder jong uitzag en bijzonder zuiver sprak, veel, hij kan van den man niet maken wat hij ziju moet, omdat de auteur hem doezelig getee- kend heeft. Met bedrijf vier en vijf raakt de au teur weer op streek. Doch ze zijn ook" Ietwat te leeg, hebben te weinig in houd; de woorden dragen niet. Toch schijnen ze veel te bevatten, dat het publiek pakt, want er zijn zakdoeken voor den dag gekomen en hot suc ces is niet uitgebleven. Is de auteur veel verplicht, het meest aan mevr. Julia v. Lier—Cuy- pers. Zij heeft van Silvia Silombra een levend wezen gemaakt en bij me. nig bezoeker de gevoeligste snaar aangeraakt. (Zie vervolg Stadsnieuws onder d® laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Dinsdagavond werd alhier Ln Het Wapen van Heemstede door do vrij- zinnige kiesvereeniging Heemstede en Bennebroek een vergadering ge houden onder voorzitterschap van de heer W. Adrian!. Uit da rekening van den penning meester bleek, dat deze een batig sol- do in kas heeft van 66.45 1/2. Aan de orde kwam een voorstel van het bestuur tot ontbinding der veree niging. Noode ging men hier toe over, om-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1