SCOTT'S Emulsion Weerbericht Ihermonieterstand KEIJSER'S Schoenenmagazijn. T>^J! TANBEMRYGEN Bimienlafsu HET T OOM LEL Uit de Kechtszaal Lederen en Kunst Rechtszaken Kerk en Schcoï Auisterdamsche Beurs. Advertentiën Faillissement. MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De BLldt, 18 Febr. 1909. Hoogste barometerstand 767.6 m.M. te Axlon (Frankrijk), laagste 749.9 m.M. te Seydlsfjord. Verwachting tot den avond van 19 Februari: Wind: zwakke tot matigen Zuidelij ken tot Zuid-Oostelijken wind. Gesteldheid van de lucht: bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: iets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 766 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M. te Haarlem. Donderdag 18 Februari Hoogste gisteren 9 uur F. 40 Laagste hedennacht F. 84 Hoogste heden tot 2 uur F. 40 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PKAC11TIUE SORTEERINO Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. -■ 32 Lange Veerstraat kunnen moeders hare kindertjes heel wat ver lichting aanbrengen en hun eigen angst ver dry ven door hen Scott's Emulsion in te feven. De krachten nemen toe, e eetlust keert terug en in plaats van woelige, onrustige nachten treedt gezonde slaap in. En wat het beste is, de tandjes komen vlug en gemakkelyk door en zyn sterk, recht en wit. Zelfs de zwakste Spysvertering wordt niet verstoord dsor Scott's en ditntcngevolge is stoornis der ingewanden uitgesloten. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londen, volgens hun oor- spronkelyk recept en hun onvergelykelyk berei- dtngs-prcces.Tcn bewyze van het echte preparaat vindt men den naam Scott's Emulsion op de flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpak king voor het handelsmerk van Scott's Emulsion de Vissclier met de Visch. Zonder dit handels mei k is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Bij alle apothekers en drogisten. bracht namens de vele aanwezigen een woord van dank aan den be schermheer, den heer G. Kruysmul- der, die zooveel e rtoe had hijgedra gen om het leest goed te doen sla gen. BEVERWIJK. Door een comité tot wederinvoering van de Kermis, is bij verschillende Ingezetenen een circulaire gezonden met het verzoek mede een adres aan den gemeenteraad te teekenen, inhou dend het verzoek de kermis weder in te voeren. Het comité meent, dat de afschaffing niet de moraliteit bevor derde en bovendien vole neringdoen den er door geschaad werden. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Het nieuwe raadhuis wordt Maan dag a.s. in gebruik genomen, de offi- eieeie opening is bepaald op Don- ierdag d.a.v. WIJZIGING ONGEVALLENWET. De „Si.-Crl." bevat een wet van den 13en Februari (Staatsblad no. 46), tot wijziging van do artikelen 37, 46, 98 en 99 der Ongevallenwet 1901 en tot Invoeging van een artikel tusschen de artikelen 47 en 48 dier wet. TWEEDE KAMER. GELDI.EENING SURINAME. Iugediend is 'n wetsontwerp tot goed keuring van een koloniale vevorde- ning tot liet aangaan van een alge- meene geldleening ten laste dier ko lonie Suriname en tot waarborging door den staat van rente en aflossing dier leen ing. De geldleening bedraagt f 4.500.000 in seriën van ten minste f 500.000; de rente wordt nader door den gouver neur van Suriname voor elke serie vastgesteld, doch mag vier ten hon derd niet te boven gaan. De geldleening is bestemd om te worden aangewend: a. als bate van het immigratiefonds van de kolonie Suriname; b. tot dekking van de uit gaven voor bij koloniale verordening aangewezen en nog aan te wijzen pro ductieve werken in die kolonie; c. tot dekking van uitgaven, welke in de begrooting worden aangeduid als zul lende worden bestreden door leening op korter termijn. MR. MEN DELS EN DE S. D.-A. P. Mr. Men-dels meent, naar aanlei ding van ..Het Volk "-art; kei over zijn uittreden uit de S. D. A. P. een persoonlijk woord te moeten spre ken. Van opwinding, toen hij zijn besluit nam, was, zegt hij geen sprake, „Integendeel, zegt hij, zoo mogelijk met iederen dag ankert zich in mij nog vaster dan te voren de overtui ging, dat loet dwingend verbod, een sociaal-democratisch blad uit te ge ven en het uitstooten van goede, ge heel op den bodem van ons program staande en werkende portijgenooten omdat zij behoudens do verant woordelijkheid, dio elk partijgenoot heelt voor zijn daden en zijn uitin gen weigerden afstand te doen hun recht en hun vrijheid om hun inzichten te openbaren, óók in and ore sociaal-democratische ge schriften en publicaties dan alleen in die, welke door de partij worden uitgegeven, dat dit, lxerhaai ik, voor een rev-olutioiuiaire, naar het socialisme strevende partij niet min der dan een monsterachtige daad te achten is." TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Katwijk en Leiderdorp. De onti- rev. kLeavereeniging „Nederland en Oranje" besloot met een eigen can- didaat uit te komen. DE POSTEN INGETROKKEN. De posten van dien A. N. D. B.. die den heer B., Plantage-Middenlaan te Amsterdam, gedurende bijna twee jaar hebben achtervolgd en tot laat in den avond ziju woning bewaakten, zijn thans ingetrokken. Etergisteren en gisteren zijn ze niet verschenen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat straatincidenten, die in den laatsten tijd meer en meer voorkwamen, oor zaak zijn geweest van dezen verstan- digen maatregel. Een principieele oplossing is hier- njede echter niet bereikt, want de zelfde lieden worden thans gebruikt voor het posten van een vrij diamant bewerker in de Halvemaansteeg. (Tel.) HET „ROODE KRUIS". Binnenkort zal liet hoofdbestuur van het „Roode Kruis" zich gaan be zig houden met een wijziging der sta tuten, die door de practijk noodzake lijk is gebleken. Z. K. H. Prins Hendrik, die sinds eenigen tijd voorzitter der vereeni- ging is, moet het denkbeeld hebben opgeworpen de statuten zoodanig te wijzigen, dat er in wordt uitgedrukt, dat het Roode Kruis voortaan ook bij rampen en ongelukken in vredestijd hulp zal kunnen verleenen. AFSLUITING GEDEELTE ZUIDERZEE. De afdeelingeu der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot aanleg van. een gedeelte -der afsluiting van de Zui derzee, de heeren Van Nispen tot Se- venaer (Nijmegen), Duymaer van Twist, Van Veen. Hubrecht en Van Foreest. ONGELUKKEN. Verleden week viel een metselaar aannemer, de lteer A. Gijsel, te Hulst, van een ladder en brak een been. Thans is de man, die zeer zwaarlijvig was, aan de gevolgen van den val overleden. B. te Hensbroek, die aan toevallen leed, is verdronken gevonden in de kavelsloot bij zijne woning. KRANKZINNIGEN ALS MISDADIGERS. liet voornemen bestaat, een der ge bouwen van de strafgevangenis te Leeuwarden in te richten en te be stemmen voor krankzinnige gevange nen, zoodat dezen niet meer naar Me- demblik zullen behoeven te worden overgebracht. Miet hun behandeling wordt be last de niet ingang van 16 dezer be noemde geneesheer aan die gevange nis, de heer P. B. YVesterhuis, arts, specialiteit op het gebied der psy chiatrie. IIET IIOOREN VAN BRULBOEIEN. Men schrijft het volgende aan liet Hbld. „Kapitein J. B. Dou van het ss. „Glanmire" varende tusschen Green- niouth en Amsterdam lag voor anker voor IJmuiden. De Hollandsche kust is zeer moeilijk en zonder loods haast onmogelijk te bevaren, vooral daar dikwerf de dikke mist het haast onmogelijk maakt verder dan een scniplengte vooruit te zien. De noo- dige brulboeien zijn dan ook aan gebracht om de naderende schepen aan te kondigen „de kust is nabij". Up zekeren alsLond zijn deze boeien le hooren doch kapitein Dou, een voortvarend zeeman, wensclit vroeg op tijd te zijn. Evenwel geen boei in zicht, geen spoor, geen geluld. Hij zocht en vornl een eenvoudig middel om op verderen afstand het brulge- 'uid te vernemen. Hiertoe begaf hij zich onder in het schip en plaatste zijn oor tegen den wand onder de waterlijn. Heel zwakjes hoorde hij den boei. Daarna nam hij een ijzeren staaf van een meter lang en polsdikte, plaatste doze tegen den wand en vier maal sterker was het geluid waar neembaar. Hierdoor gesteund werd het anker gelicht, en eenige ureneer der den wal bereikt. Het aanwenden van dit eenvoudig middel in bovengenoemde gevallen kan van veel belang zijn. Onze zegs man hoopt daarom ook van andere zijde het resultaat van dergelijke be vindingen te vernemen. EEN VOGELOORD. Door do Ned. Vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten is een uitgestrekt vogeloord aangebracht, gelegen ln den polder Waal en Burg, nabij het z. g. Kil, op Texel. Dit laat ste is een door i'Let omzoomd water. in welks nabijheid leder jaar groote troopen watervogels een broedplaats zoeken. Het terrein, dat nu eerst daags beschermd zaJ worden, belooft niet weinig bij te dragen tot behoud en vermenigvuldiging van vele vogel soorten .welke allengs verminderen. DESERTEUR. Naar Vdissingen is overgebracht, een soldaat van het algemeen depot van discipline, die 1 Juli 1894 dus bijna 15 jaar geleden deserteerde en zich thans te Nieuweschaus had aangemeld. BRANDEN. Woensdagavond half zeven-, juist toen de fabriek van de firma N. J. Menko in de Brinkstraat uitging te Enschedé, ontstond brand. De brand, die woedde boven de pakzaal, deelde zich mede aan het kantoor, de opmakerij, de apprêieer- derij, de drogerij, het koetshuis en het magazijn, die in volle vlam staan. De weverij, drukkerij en machineka mer zijn onaangetast. Oorzaak onbe kend. In de fabriek, die zal worden stop gezet, werken 350 arbeiders. De firma was verzekerd op Ara- sterdamsche beui'spolis. Afgebrand is de bakkerij van den heer S. Besseling te Zwaagdijk. Te 't Zand verbrandden de wonin gen van de heeren Louwe en LJpma. FOTOGR.-TENTOONSTELLING TE DRESDEN. De voor-tentoonstelling van de Ned. Inzendingen voor de wereld-tentoon- stelling van Fotografie te Dresden, werd lieden geopend zonder veel ce remonieel, in een der zalen van liet Stedelijk Museum; de inzendingen mogen hoogst belangrijk worden ge noemd en vullen vijf zalen. De foto- kunstwerken zijn bestemd voor groep II A, )vakfotografie) en groep III (amateurfotografie). Ingevolge den oproep van door Dresden benoemde arbeidscommissarissen zijn honderd tallen fotowerken ingezonden, die door jury en commissie, bestaande uit de heeren P. Clausing Jr., H. J. Tollens, W. J. van Zanen, Adr. Boer en J. Huijseu voor (vakfotografie), ign. Bispinck, Mr. W. H. Amdries, W. F. G. Hoffmann, B. J. V. v. Hees, A. v. Dijk, E. A. Loeb ivoor amateur- fotografie) tot een tweehonderdtal werken zijn gereduceerd. De foto's, nu in liet Museum, bereidwillig door het dagelijksch bestuur van Amster dam ter beschikkuig gesteld, mogen dan ook worden genoemd een keur- collectie, waarmede Nederland waar dig op de a.s. Wereld-tentoonstelling voor Fotografie te Dresden zal wor den vertegenwoordigd. ENKHUIZEN—STAVOREN. De veerponten tusschen Enkhuizen en Stavoren hebben den d.enst her vat. Laatste Berichten HEIJERMANS' „OPGAANDE ZON" DOOR DE „NEDERLAND- SCIIE TOONEELVEREENIGING." Een der leegste stukken, ja, het leegste maar best gespeelde stuk van lleijerinans. Natuurlijn heeft 't ook een onder titel; dat is zoo een mode en een aar digheidje van Heijeimans. Hij neefl ons al een spel der „zee" geleverd, en een van het militaixisme, en wat ai niet meer! Nu heeft de Midden stand zijn klandisie gekregen. Zijn nieuwste stuk is een spel uit den „middenstand'Maar we kunnen den middenstand met dit zodenbeeld geen geluk wenscheu. In 't kort wordt er een kijk in ge geven op den strijd tusschen de mo derne, reusachtige Warenhuizen en den kleinen, particulieren winkelier. Men weet, dat volgens het theore tisch beweren der politieke partij, waartoe Heijermans behoort, de klei ne winkelstand bestemd zou zijn om te verdwijnen en in het grootbedrijf op te gaan; de particuliere winkels zouden 't niet meer kunnen uithou den en de kleine neringdoende zal moeten eindigen met bediende te wor den Lu een der magazijnen van het grootkapitaal. En op deze theorie heeft hij nu in zijn laatste stuk voortgeborduurd. üe „Opgaande Zon" is de naam van een dier reusachtige warenhui zen, die al een geheele rij winkels heeft aangekocht om zijn front te kunnen uitbreiden, maar stuiten blijft op den winkel van den heer De Ster ke, die zijn pand niet verkoopen wil. .Vlaar het Warenhuis bindt dan den strijd met hem aan, concurreert hem dood, en als de Sterke op 't punt staat failliet te gaan, maakt zijn dochter brand; een ongelukkig kind van de oovenburen komt in de vlammen om, en als zij eindelijk, na een pijnlijke scène bekent den brand gesticht te hebben, weet men bij 't naar huis gaan welk lot haar wacht. En nu is 't wel teekenend, dat hoe akelig en tragisch Heijermans 't ook bedoeld heeft, het stuk ons totaal niet aandoet, ons koud laat en het geval in 't geheel niet interesseert En hoe knn 't ook anders? Men zou willen vragen, of 't mogelijk was, dat 't anders geloopen zou zijn. Wie is deze middenstander De Ster ke?... Hij is een gesjeesd student in de theologie, die een winkel is gaan opzetten, geen kennis van of kijk op zaken heeft, zijn tij dverknoeit in een rederijkerskamer, koppig is. would- bo geestig en luchthartig, met bijbel se lte spreuken geurt, enz. Maar zoo iemand kan 't toch niet tegen een Warenhuis uithouden, zoo'n kinder achtige beuzelaar moet immers te gronde gaan, zelfs al ware er geen warenhuis geweest dat kan een kind wel begrijpen! Maar is deze man nu een beeld van den middenstand? Die malloot, die knoeier, die beun- haas? Och kom! Laat Heijermans ons dat nu niet willen wijsmuken! Ja, als de middenstanders zóó waren, dan hadden de warenhuizen gewonnen spel en Heijermans gelijk. Maar ge lukkig voor den middenstand, telt hij in zijn gelederen maar weinig van die mispunten en gesjeesde studen ten. Trouwens die vallen er van zelf wel uit! Heijermans heeft van De Sterke een malloot gemaakt, die hem niet eens duidelijk voor den geest heeft gestaan. Iloe een oud-tlieoloog, die met zijn would-be geestige conversa tie, moppentapperij en intellectueel hoogdoen heel wat lijken moet, zich kan ophouden met die flauwe, onbe duidende kerels van de rederij kers kamer, is een raadsel. En zoo is er meer. De de Sterke van liet laatste bedrijf is ook een heel andere de Sterke als die van de drie voorgaan de bedrijven! Neen, Heijermans is de kluts met deze mislukte, onbeduiden de on-interessante figuur geheel kwijt geraakt. Maar Heijermans is een handige kerel, ja, eigenlijk nog meer glad dan handig, die precies weet, hoe hij met trucs, en scènetjes, en typetjes (die met het stuk soms zelfs niets te maken hebben) h'et publiek kan bezig houden en amuseeren, om zoo zijn fouten weg te moffelen. En zoo had hij in „De opgaande Zon" de volsla gen leegheid van dit stuk geheel op- vuld met amusant en verschrikkelijk handig vul- en stopwerk, dat de op pervlakkige man in het publiek fopte en bezig hield. Ware dat er niet ge weest, men had zijn aandacht niet bij het tooneol kunnen houden. Maar bovenal is 't het prachtige spel van de leden der „Nederlandsche Tooneelvereeniging" geweest, dat den avond gered heeft. Dat was nu, in één woord, superbe! We kunnen en behoeven geen enkel der meespelen den afzonderlijk te noemen, want al len, zonder uitzondering allen, zelfs die de kleinste rolletjes speelden, waren heerlijk in hun spel. Dat was nu eens een prachtavond van speel kunst, een echt, waar genot voor de fijnproevers der kunst, van het too- neelspel. Als we er aan denken, is 't nog een prettige herinnering aan iets heel moois. FRANS NETSCHER. Mooie gift. Door den heer Van B. is aan ds. Barbas toegezonden een gift van vijf honderd gulden voor de Noorder- kerk en school, voor de oprichting, waarvan ds. Barbas de baanbreker was. Fr. L i e f t i n c k. Heden is de heer Fr. LieftLnck 30 jaar lid van de Tweede Kamer. Hoewel de jubilaris dezen dag niet onder de aangenaamste omstandig heden viert, daar hij wegens een oog operatie in het Diaconessenhuis ver blijft, ontving de heer Lieftinck toch taLrijke blijken van belangstelling. Een diner, dat hem heden in den Haag zou worden aangeboden, kon onder deze omstandigheden niet plaats vinden. De brandkastdieven. Door de justitie is rechtsingang verleend tegen J. v. d. P. en P. H.( wegens de inbraak in het station te Velsen en diefstal van de brandkast. De derde verdachte Th. is thans voortvluchtig. Opening Bondsgebouw. In de maand Juli zal het Bondsge bouw met schietbaan van de afd. Haarlem van den Kon. Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren een ge schenk van mevr. Visser van Hazers- woude—Van Merlen geopend wor den. Prins Hendrik in de stad. Zaterdag in den namiddag zal Prins Hendrik een bezoek brengen aan onze stad, om deel te nemen aan den feestmaaltijd, die directeuren van de Hollandsche Maatschappij den scheidenden secretaris prof. Bos scha aanbieden. Te half 7 wordt de Prins in het hotel Fünclder verwacht, waar te 7 uur oen diner van 60 couverts wordt opgediend. Te kwart over tienen verlaat Prins Hendrik weder de stad. TIMMERMANSGEREEDSCHAPPEN GESTOLEN. Uit een gesloten schuur te Sant poort is in den nacht van 18 op 19 December timmermansgereedschap gestolen. De timmermansknecht, dit daarvoor terecht stond, ontkende iiij had de voorwerpen van een onbe kende gekocht. Do sub.-off. van justitie geloofde van beklaagdes praatjes niets, te meer daar hij iemand is, die reeds meer malen met de justitie kennis heefi gemaakt. De eisch luidt 9 maanden gev angenisstraf De ambtshalve verdediger, mr. Si mons, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en drong dientengevol ge aan op vrijspraak. Mocht de recht bank den beklaagde schuldig achten, dan zou hij oplegging eener minder zware straf billijk achten, omdat de bekl. uit armoede handelde. KOLENDIEFSTAL. In 't begin van December zijn In liet koleupark der H. IJ. S. M. steen kolen gestolen maar de dader, een werkman, is eesnaot door eeniee lieden, die daar in de:i omtrek wa ren. Zij zagen hem wogloopm en hei- kenden in hem den beklaagde, die thans terecht stond. Hij liep hard weg en vluchtte over do draden, die daar op den weg gespannen zijn. Maar 't was dien avond mistig en al zes uur. Een der getuigen, die mot bekl. lang heeft samengewerkt, was perti nent in zijn verklaringen, Hij had den man wel alleen op den rug ge zien, doch herkende hem stellig aan zijn houding en wijze van loopen. De bekl. bleef beslist ontkennen. De subst.-offieier meende echter den diefstal bewezen. Daar bekl. vroeger reeds voor een dergelijk mis drijf is veroordeeld, eischte hot O. M. 6 weken gevangenisstraf. RUITEN-BREKERS. Bij den tapper Koster zijn op 12 December twee ruiten ingeslagen door een persoon, die volgens een der getuigen zoowat drie kwart dron ken was. Tegen den dader, die niet versche nen was, werd 1 week gevangenis straf geèischt. Een kleurloos verhaalteekenach- tigeir was 'n ander geval, op 12 De cember, toen bij een weduwe om lialf 9 en om half 12 eenige ruiten werden ingeslagen 't Oudje, bij wie het gebeurd is, wilde graag den eed afleggen, „want lieeren, 'k ben gekomme om de waar heid te zeggen, en niet om te lige." De eed kwam er nu als volgt uit Zoo waarlijk heere, helpo mij God allemachtig heere 1 gevolgd door een toelichtende verklaring als boven waarheid zeggen niet liegen. 't Oudje in quaestie heeft een doch ter. Betje, die van 'r man af is, had omgang gehad met beklaagde maar naar Botjes getuigenis ze had d'r g-een trek meer in. Beklaagde haü zich toon eeu dosis moed ingedronken en bij Betjes moe der do glazen vernield. 't Kon wel zoo zijn, meende be klaagde. Maar hij kon 't noch ontkennen, noch bevestigen, want hij -was in verregaanden staat van dronken schap geweest. Met opzet had. hij 't niet gedaan, maar dat 't gebeurd was, zou wel kunnen zijn. De ambtenaar van liet O. M. las een heel lijstje van bekiaagdo's wan daden voor. Een vlekkeloos verleden heeft de man niet. Derhalve was de eisch 3 weken. UITSPRAKEN. B. D-, werkman; te .Haarlem, dief stal, 6 weken gevangenisstraf. J. R., werkman te Amsterdam, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf. J. O., werkman te Haarlem, onze delijke handelingen, 3 weken gevan genisstraf. P. A. G. B., werkman te Haarlem, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf. J. v. D. huisvr. van H. J., wasch- vrouw te Haarlem, verduistering, 14 dagen gevangenisstraf. M. P. en N. v. D., visschers te Zand- vuort, mish. en vernieling, de le 3 weken de 2e 14 dagen gevangenisstraf K. D., arbeider te Zand voort, we- derspannigheid, f 10 boete of 10 da gen hechtenis. J. B., metselaar te Haarlem, dief stal, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. L. J. S., los werkman, te Heem stede, eenv. beleediging. f 8 boete of 10 dagen hechtenis. A. G. K., werkman te Haarlem, eenvoudige beleed, ambt. en bedrei ging, 10 dagen gevangenisstraf. J. K., werkman te Koog aan de Zaan, opruiing, een maand gevange nisstraf. K. R., bierbottelaar te Beverwijk, verduistering, vrijgesproken. B. V., visscher te Volendam, weder- spannigheid, een week gevangenis straf. W. van D., visscherte Monniken dam, eenv. beleed, en mish. 10 dagen gevangenisstraf. Vermist. Sedert gisteren wordt alhier ver mist J. van den A., oud 54 jaar, ver pleegde in het R. K. Weeshuis aan de Hagestraat. Hij is als gewoon uit gegaan en gisteravond niet in het weeshuis teruggekeerd. In den na middag is hij voor het laatst wande lende op het Bolwerk gezien. Daar hij erg bijziende is, vermoedt men, dat hem een ongeluk zal zijn overkomen. Hij is kort, gezet met gezonde kleur en gekleed met gestiohtskleeding, draagt een bril. Zijn opsporing en te rugbrenging in genoemd weeehuis wondt verzocht. Gev. Voor w., te bevragen aan onderstaande adres sen Een geruite katoenen omslagdoek, bij H. Smorenburg, Kaïnpersingel 34. Een paardendeken, aan de bier brouwerij ,,'t Scheepje", Houtmarkt. Een rij wielpomp en een stempel ten name van J. Stork, bij C. v. Eden Gasthuis-laan 155 rood. Een zilveren balletje van een arm band, bij D. v. Gelder, Roosveld- straat 74. Een stuk touw, bij B. Ottolini, Cor- .ïelisslee^ 20. Een gouden manchetknoop, bij G. Dernison, Meester J oostelaan 23. Een zweep, bij J. J. Robbe, Lange Annastraat 35. Een porternonnaie waarin éen cent bij Groot, Lange Wijngaardstr. 23. De dom te Pienza, een der schoon ste werken van vroeg renaissance- bouw door Bernardo Rosselli.no, dreigt ten gevolge van een aardstor ting te gronde te gaan. De kerk werd gebouwd op last van paus P.us II, te Pienza geboren. Zij bestaat uit 3 schepen in halvorm, blijkbaar op Duitsche voorbeelden geïnspireerd, en door een echt Italiaanschen gevel- bouw vereen igd. De regeering neemt maatregelen het bouwwerk te hersteilen. EEN BROUWER GESTOLEN, -li hei Pradomuseum te Madrid is •nu kleme Adriaan Brouwer, ucht- Lien centimetor hoog bij drie-en-twin eg breed, gestolen. Het toóneeltj'e steit een drinker voor en is met be hulp van een breekijzer uit de lijai gelicht. De pers eischt betere bewaking dor kostbare verzameling in liet Padro. De directeur wil een verplichte garde robe instellen, zoodat niemand zich 'net gestolen voorwerpen onder de overjas verborgen kan verwijderen. HET BERUCHTE TRIO-ROOS. Den 22en Februari zal voor de Utrechtsche rechtbank terechtstaan een der leden van liet beruchte trio Roos, dat destijds door de Amster- damsche politiie met groote moeite en inspanning werd gearresteerd. Naar het U. D. verneemt, is de dag- -\aarding thans aan een. der gebroe ders Roos be teekend en zal hij op 22 Februari daar terecht staan. Hij heeft nl. in December 1907 ge logeerd in een logement in de Eliza- bethstraat te Utrecht; gedurende dien tijd heeft hij weten in te breken in een naast dat logement gelegen pand, dat hij bereikte door in zijn logement liet dakvenster uit te kruipen en een ga1 te breken in het dak van het be lendende huis, waar hij een porte rnonnaie met 23.50 stal, voor welk geld hij in een kledingmagazijn te dier stede nieuwe plunje kocht. Deze zaak zal nu dienen voor de Utrecht sche rechtbank. KRANKZINNIGENGESTICHT TE 's-GRAVENIIAGE. Door den Haagsehen ltaad werd verworpen, een mo|.ie-HoejenI>os tot oprichting van een eigen gemeente lijk kran kzinnigengesti cht. MOEDER EN ZOON VEROORDEELD De rechtbank te Arnhem veroor deelde heden den jeugdigen Vormeij, die 12 diefstallen met braak heeft ge pleegd, tot 4, en zijn moeder, die de goederen heelde, tot 3 jaar gevange nisstraf. De eisch luidde resp. 8 en 4 jaar. NED. I1ERV. KERK. Bedankt voor Let beroep te Otlerlo door ds. J. Kraay, te Leerbroek. Openingskoersen van 18 Febr. 1909 medegedeeld door LABOUCHKRE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was een weinig aangeboden: Nederl. Cer tificaten 76 1/2 en 91 1/4. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN: Peruanen 9 3/8 en 38 3/8. TABAKSAANDEELF.N flauw: Bind jey 10, Deli 447, Medan 225, Nieuwe Asahau 96, Rotterdam Deli 360, Se ll embah 380. PETROLEUMAANDEELEN vast; Koninklijke 37, Moeara Enirn 163$ 164 1/2, Sumatra Palembang 141 1/2/2 Dordtsche Petroleum 151. MIJNAANDEELEN lager op winst- nemingen, stille zaken, groote fluc- tueering in Aandeelen Algemeene Ex ploitatie-Mij. 170/190. Ketahoens 183. Great Cobar 81, Simau 555. De AMERIKAANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 102 3/8, Den ser 45 iï4. Ene 3013/10, Kansas •tl 1/4, en <21/4, Missouri 42, Rock is land. 24 9/i(j5/8, Southern Railway 26, Union Pacific 179, Wubash 18 5,0, Steels 50 1/8lóilG, Carreu 49 7/8 CULTU UK WAARDEN flauw, wei nig affaire. Vorstenlanden 1461/4, Reseontre Ned. Handels-Mij. 1731/4. burgerlijke Staua ONDERTROUWD: 18 Febr. J. B. Hoogebooin en A. E. de Jong, B. H. Weezenaar en H. J. Swart. GETROUWD: 18 Febr. G. C. W. Vermeij en A. II. Kroon v. Diest; P. v. d. Bunt en C. F. v. d. Linden; W. Fontijne en A. J. v. Bomuiel; J. A. Wolf en H. P. M. v. Geffen; H. M. Vos en E. B. H. Ker- rebijn. BEVALLEN: 17 Febr. J. v. Roonv. Wirdum d. A. T. Molleniade Jong z. C. M. Mak- kelie—Kroonen 2 z.; M. D. J. Swieerts- Bruijnen d. OVERLEDEN: 17 Febr.: A. M. 11 m., d. van W. den Houting, Burgwal, 16 W. P. 18 aren, z. v. W. M. Tromp, Gen. Jou- bertstraat; J. v. MeelSnoeijers 60 j.. Wolstraat. 15 II. J. Feije, 65 j., Ra- velingstoeg, 17 J. A.V ierbeek, 58 j., Regulierstraat; A. Mars, 79 j., Scho tersingel. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, d.d. 16 Fe bruari 1909, is JOHANNES DE JONG, schilder en behanger, wonende te Krommenie, met JACOB DE JONG, handelende onder de Firma Gebroe ders DE JONG, verklaard in staat van faill.ssement, met benoeming van den Edel Achtbaren Heer Mr. E. J. DORHOUi' MEES tot Rechter-Com- missaris en van den onder ge tee leen de, Advocaat en Procureur, Kantoor houdende te Haarlem, Kenaustraat 11, tot Curator. De Curator, Mr. JOOST DE GRAAFP.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2