NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. Ho. 7869 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 19 FEBRUARI 1909 ABONNEMENTEN PER DR!B MAANDENl Voor Haarlem l l l1.20 Voor de dorpen !n den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 X de omstreken en franco per post 0.45 UKgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur 1 0. PEEREBOÖM. AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het ArrondT?sement Haarlem van 1—5 regels L- elke regel meer ƒ0. Sb Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 5«ï Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie eo Administraties Groot® lïcütstraaf 55. iBtercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 em der Administratie 724 Drukkerijs Znlder Buitenspaarn® 6. Telefoonnummer 122. Tot ds plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AüENDA ZATERDAG 20 FEBRUARL De Kroon: Uitvoering der leerlin gen y. d. Vioolcursus E. A. Cats, uur. Brongebouw: Uitvoering Gymn. Vereen. „Bato", en bal, 8 uur. Soc. Vereeniging: Haarlem's Zang genot: Gezellige bijeenkomst en bal, 8 uur. Haarlemmerliede c.a.: Raadsverga dering, 10 uur. iSaitenlandsch Overzicht RUSSISCHE MYSTERISN. Uit Vadertjes land komen weer eigenaardige berichten 1 Zoo is er eerst een toevallige omstandigheid bij 't overlijden van Grootvorst Wla- dirnir. Om dit toevallige te begrij pen, brengen we in herinnering, dat deze oom van den Tsaar een buiten gewoon voorstander van een absolute neerschappij van den Tsaar was, dus een gezworen vijand van de constitu- tioneelen en de revolutionairen. Hij was in 1905 gouverneur-generaal van Petersburg en gaf op den beken den „bloedigen Zondag" toen de Russische arbeiders naar Vadertje's winterpaleis trokken, om verzachting van lijden te vragen bevel om te schieten 1 Zijn opvatting wasdat rijn gevaarlijke revolutionairen, 'tis van zulk „schuim", als bij de Fran- sche revolutie, dat den koningsmoord gepleegd heeftdaarvoor is slechts éen middel van tegenweer: 't ge weer 1 Toen de revolutionairen van deze 'bemoeiingen van Grootvorst Wladi- ,mir hoorden, was zijn doodvonnis ge teekend. Hij moest sterven 1 .Wladimir kwam er evenwel achter, idat zijn naam op de zwarte lijst prijkte en deed alles om de revolu tionairen te verteederen. Hij legde zijn ambt neer en beloofde voortaan als gewoon burger te zullen leven, «onder zich ook maar in 't minst met de staatszaken in te laten. Deze po litieke dood vonden de revolutionai ren in 1905 voldoende, waarom ze VVladimir ongestoord lieten leven en keisjea maken baar Parijs en de Ri- Vierra. De Grootvorstin wijdde zich (bovendien aan de werken van barm hartigheid. En nu, nu komt in eens het be richt \an Yvladimir's sterven. De pa leis-mens chen vertellen hij zat een kopje tliee te drinken en is zoo in eens overleden. Wij willen de onmogelijkheid van dit plotselinge sterven door een na tuurlijke oorzaak niet ontkennen maar 't Was dien dag juist een jaar geleden, dat Grootvorst Sergius door een revolutionair vermoord werd en is 't niet bekend, dat Rus sische „manos n van de daad" bij voorkeur herinneringsdagen voor hun manifestaties kiezen 't Is ook wel toevallig, dat Groot vorst Wladimir, die in de eerste revo lutie-dagen zoo'n belangrijke rol ge speeld heeft, juist sterft, nu de zaak Azef, Lopuchin en Witte onderzocht wordt In de buitenlandsch® pers wordt dan ook een sterk vermoeden uitge sproken, dat Grootvorst Wladimir vermoord of vergeven is. Wie bad be lang bij zijn dood?.... Mysterie No. 2. Waar is de politie-spion Azef? De éen zegt hij is in Brussel door de revolutionairen terechtgesteld en dus dood de tweede houdt vol, dat hij nog vrij rondloopt, maai* dat slechts eenige vertrouwden weten, waar hij ia de derde verzekert, dat Azef naar Finland is uitgeweken de vierde, die uitstekend heet ingelicht te zijn, vertelt, dat de gezochte allang in de Petrus- en Paules-vesting te Petersburg is opgesloten, om daar in stilte opgehangen te worden de vijfde, de Russische regeering, zwijgt ais onze Zwijger weleer....* Mysterie No. 3. De naam van den oud-minister draaf Witte is reedg meermalen, in verband met de zonderlinge politie- bemoeiingen, genoemd. Nu wordt ge. meld, dat hij iu 't laatst der vorige week voor een geheime rechtbank te recht gestaan heeft een rechtbank jdie een Grootvorst tot president en Stolypin en andere ministers tot le den had. De rechters eischten van Witte 't bewijs, dat hij, bij de onder- handelingen, die hij als minister-pre sident met den raad van arbeiders- gedeïegeerden had gevoerd, niet ten tfunste der revolutionairep had ge handeld. In drie dagen moest Witte dit be wijs leveren. Aanvankelijk verklaar de hij bereid te zijn, zich voor deze rechtbank te verantwoorden, endoor documenten het bewijs te zullen leveren, dat hij met de revolutionai- ren niets had te doen gehad. Doch toen hij Vrijdag voor de rechtbank verscheen, bepaalde bij zich tot de verklaringdat hij zich volkomen onschuldig achtte, wijl hij de consti tutie van 1905 ernstig had opgevat en als minister-president in vollen om vang aanspraak gemaakt had op het recht, ook met revolutionairen en ra. dlcalen te onderhandelen, om aan de revolutie een einde te maken. Maar hij weigerde eenige verdere mededee- ifng te doen, of door documenten zijn onschuld voor deze rechtbank aan te toonen. Hij verklaarde verder, niet te vreezen in hechtenis te worden nomen, en voor een o pe n b a r e rechtbank terecht te staan, want dan zou het blijken, dat hij bewijzen kan, volkomen eerlijk en zonder eenige schuld te hebben gehandeld. De geheime jury was door dit ant woord van Witte geheel uit het veld geslagen. Zij besloot, uit vrees dat Witte in staat is openlijke mededee- lingem te doen, die pijnlijk opzien kunnen baren, elke vervolging van Witte te staken Zoo luidt dit eigenaardige verhaal 't Is of we van een veemgericht uit 't jaar zooveel vóór Christus lezen Wanneer 't niet Rusland betrof, zou den we er ook niets van gelooven, maar de stelling„in Rusland is al- 1 e s mogelijk", behoeft na alle zon derlinge gebeurtenissen die achter ons liggen, geen bewijs meer. Nu ook nogmysterie No. 4. Minister Stolypin heeft in de Doe- ma plechtig beloofd volledige in lichtingen over de politie-schandalen te geven, 't Volle licht moest over de zaak schijnenReeds eenige koeren werd de interpellatie uitgesteld. Thans zou ze Woensdag hebben plaats gehad, maar.... is weer uitge steld tot 24 Februari. Van uitstel kamt afstel In elk ge val blijkt er uit, dat de regeering met de zaak een beetje verlegen zit. Als doekje voor 't bloeden wordt meegedeeld, dat er in Parijs (hoe ko men die daar??) stukken zijn, die bewijzen, dat de regeering aan de politie-schandalen onschuldig is. Die stukken moeten eerst uit Parijs arri- veeren om de regeering in de gele- genheid te stellen op de interpellatie te antwoorden. We zullen af wachten... In 't land van de halve maan Turkije heeft men minder te kla gen over weinig licht in de myste riën. 't Is bekend, dat er gedurende de grootviziers-crisis geruchten ge- loopen hebben over EEN COMPLOT OM DEN SLUTAN TE ONTTRONEN. Het Jong-Turksche comité heeft nu een manifest uitgevaardigd, waarin het krachtig opkomt tegen deze be schuldiging. „Het comité, dat In een zoo veelbewogen tijd zich in het be lang van het vaderland zoo gematigd heeft betoond, heeft zich reeds ln zijn revolutionair program, dat nog on der het oude régime werd opgesteld, verplicht tot handhaving van de wet telijke troonsopvolging. Het heeft bo. vendien, vijf maanden geleden, op het congres van Saloniki een program opgesteld, in overeenstemming met het nieuwe liberale regeeringsstelsel, waarin verklaard wordt, dat bet co mité het leven en de rechten van den Sultan zal beschermen, zoolang deze vorst, getrouw blijft aan de grondwet. En daarom verklaren wij met de meeste beslistheid, dat de door eenige gewetenlooze personen, vij anden der menschheid en van het Turksche vaderland, rondgestrooide geruchten van allen grond ontbloot zijn." De berichten, dat Turkije 't RUSSISCHE VOORSTEL omtrent Bulgarije zal aannemen, warden bevestigd. Ook wordt verze kerd, dat de afgezette grootvizier, Kiamil-pasja, dit nooit gedaan zou hebben. Hij bad gezegd„liever een oorlog met Bulgarije, dan dit voorstel aangenomen." Met zijn beengaan worden we dus van een dreigenden oorlog bevrijd. Maar Servië dreigt op zijn beurt ook nog steeds 1 Nu zijn weer 25 mil- lioen francs patronen en ander schiet- gerij besteld. Bovendien heeft een. GEVAARLIJK GRENSINCIDENT plaats gehad. Servische boeren losten aan de Servische grens schoten op een Oostenirijk-Hongaarsche patrouil le. De aangevallenen vuurden terug. Wel Is bekend, dat geen Oostenrijker gewond werd, doch van de Serviërs wordt dit niet gemeld. Duidt dvt bericht op de yormlng van Servische benden Dan ziet t er slecht uit! ENGELAND EN DUITSCHLAND. In 't Engelsche Lagerhuis stelde de heer Ryles aan den minister-presi dent Asquith de vraag, of zijn aan dacht reeds was gevestigd op een niet-officieele wenk, gegeven door invloedrijke personen uit Duitsch- land over de mogelijkheid van een overeenkomst omtrent de vloot- uitbreiding, onder voorwaarde, dat Groot-Britannië zich minder zou haasten met den vlootbouw. Minister Asquith antwoordde: Ik heb van dergelijke niet-officieele wen. ken niets vernomen. Voor zoover mij bekend, is Duitschland's opvatting nog dezelfde als toen bet ons mede- deeling deed, dat zijn viootprogram is opgemaakt overeenkomstig de be hoeften van het land, en dat daarop geen invloed zal worden uitgeoefend, door hetgeen wij doen. Duitschland is ook van meening, dat het natuurlijk is, dat wij die maatregelen nemen, die wij noodig achten tot bescherming van onze eigen belangen. Er is daarom te Berlijn geen over eenkomst getroffen, maar ik ver trouw, dat het jongste bezoek vanZ. M. duidelijk heeft bewezen, dat uit de vlootuitbreiding niet afgeleid mag worden, dat er eenige wrijving tus- schen beide landen bestaat. (Toejui chingen). TELEURGESTELDE KIESRECHT DAMES. Nu in de troonrede geen woord over het vrouwenkiesrecht is gezegd zijn de Engelsche kiesrechtdames weer meer dan woest. Daarom ijverig aan 't betoogenGistermorgen hiel den zij een betooging voor 't huis van minister Asquith, en verzetten zich tegen de politie. De gearresteerde suffragettes wer den door het politiegerechtshof ver oordeeld tot boeten van twee tot vijf pond sterling, of twee tot vier weken gevangenisstraf. De meesten gingen naar de gevan genis. Arme martelaressen... MIJNRAMP IN DURHAM. De 11# bedolven mijnwerkers zijn nog niet gered ;men vreest dan ook voor bun leven. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Brieven van het 34ste Raadslid" in de rubriek Om Ons Heen. Arbeidscontract. Donderdagavond werd vanwege de Haarlem8che Handelsvereeniging en de R. K. Middenstandsvereeniging „St. Joseph", afd. van De Hanze een bijeenkomst gehouden ter bespreking van het „Arbeidscontract". De vergadering werd geopend door den heer Anton Boss», die herinner de aan de samenwerking, die er ge durende het laatste jaar heeft be staan tusschen de Handelsvereeni ging en de R. K. Middenstondsveree- niging „St. Joseph"; bij noemde den strijd tegen de vliegende winkels, het te uitgebreide kredietwezen en die pro gressieve inkomstenbelasting. Hierna verkreeg mr. J. C. L. Vlaan deren het woord om het onderwerp van den avond met de ruim 50 aan wezigen te bespreken. Na een korte inleiding wees mr. Vlaanderen er op, dat een minderja rige geen contract mag sluiten zon der machtiging van ouders of voog den. Evenwel kan men met een minder jarige wel een overeenkomst aan gaan, daar de ouders of voogden toch nog het recht heeft binnen 4 weken het contract voor nietig te verklaren. Ook een vrouw mag geen overeen komst sluiten zonder toestemming van haar echtgenoot. Heeft zij echtier eenmaal een contract gesloten, dan kan de echtgenoot daaraan niets meer doen. Wil men het aangaan van een contract met dergelijk» personen, dan gaat men zeker, als men bij 't sluiten der overeenkomst de benoo- digde toestemming eischt. Bij de bespreking van 't boetestel sel, vestigde spreker er de aandacht op, dat de boeten niet ln een of an deren vorm mogen ten goede komen aan den werkgever of degeen, die de boete oplegt. Wanneer men een schadeloosstel ling eischen wil, b.v. voor verknoeid werk, dan mag men niet tegelijker tijd een boete opleggen. De schadeloosstelling of boete mag echter niet in eens worden afgehou den van het loon. Het af te houden geld mag niet meer bedragen dan 1/5 van het weekloon. Deze bopalingen zijn gemaakt om te voorkomen, dat door het opdrijven van boeten enz. de werkgever een goedkoope arbeidskracht verkrijgt. Het loon kan uitbetaald worden in geld, voedsel om ter plaatse te ge bruiken, uniformkleeding, voort brengselen van het bedrijf (echter al leen zooveel als noodig is voor de eerste levensbehoeften van den wei1 li man en zijn gezin), in inwoning en onderricht. Werknemers, die minder dan 4 per dag, of 1200 per jaar verdienen kunnen vorderen, dat hun loon om de 14 dagen wordt uitbetaald. Gedwongen winkelnering is geheel en al door de wet verboden. Men kan dus niet eischen, dat een arbeider voor een bepaald bedrag koopt in een aangewezen winkel. Indien me nverlangt, dat de werk lieden deel zullen nemen aan een fonds (zieken-, spaarfonds, enz.), moe ten deze fondsen voldoen aan de wet telijke bepalingen. Spreker meende, dat geen c'.er te Haarlem bestaande instellingen van dien aard aan ge noemde bepalingen voldoen. De loonsbetalingen moeten geschie den uiterlijk 3 dagen na den verval dag. Voor eiken dag later tot den Ssten dag kan de werknemer 5 pet. van het loou meer vorderen en na dien termijn 1 pet. per dag tot een maximum van 150 pet, dus 1 1/2 maal het loon. Iemand, die dus vergeet zijn per soneel, dat tot nu om de maand uit betaald wordt en minder dan 4 per dag verdient om de 14 dagen te betalen, loopt dus gevaar dit ver hoogde loon te moeten uitbetalen. De uitbetaling moet geschieden aan den werkman zelf of zijn gemachtigde. Een arbeidsovereenkomst kan ge sloten worden voor bepaalden of on- bepaalden tijd. De eerste kan niet langer duren dan 5 jaren. Met dien termijn eindigt de overeenkomst van rechtswege. Een contract voor onbepaalden tijd gesloten, kan opgezegd worden door werkgever of werknemer met een op zeggingstermijn, die verloopt tus- schen twee betalingstermijnen. Wordt het contract binnen dien tijd op on regelmatige wijze verbroken, dan moeten arbeider of patroon een sclta- deloosstelling betalen gelijk aan het loon gedurende den tijd van den op zeggingstermijn. Bij contracten voor bepaalden tijd is de schadeloosstelling gelijk aan het loon gedurende den termijn, die de dienstbetrekking zou duren, indien zij op regelmatige wij ze zou voortduren. Het contract kan echter verbroken worden, indien er een z.g. dringende reden in de wet aangegeven aanwezig is. Over de niet in de wet aangegeven dringende redenen, oor deelt de kantonrechter. Het staangeld, een waarborg voor de betaling der schadeloosstelling, mag niet hooger zijn dan heit loon van 12 werkdagen, en mag afgehou den worden ten hoogste 1/10 van het weekloon pier week. Dit staangeld van den arbeider moet binnen 2 dagen geplaatst wor den op een spaarbankboekje ten na me van den werknemer. De kanton rechter beslist over de toewijzing van dit staangeld aan den patroon, bij contractsverbreking, door den arbei der. Voor de Inwonend» werklieden zijn andere bepalingen getroffen, b.v. is men niet gehouden aan den straks genoemden betalingstermijn. Voorts rusten op den werkgever voor deze werknemers algemeene plichten om trent vrij uren enz. Ook rust op hem de verplichting tot het verstrekken van geneeskun dige hulp en verpleging gedurende 6 weken. De opzeggingstermijn bij de lnwo- nenden wordt geregeld door het ge bruik. Meestal Is deze termijn 6 we ken; in 't landbouwbedrijf echter ko men opzeggingstermijnen voor van 6 maanden. Ten slotte wees mr, Ylaanderen oo het wenschelijke van 't maken van een schriftelijk contract, daar anders alleen de wettelijke bepalingen van kracht zijn. Na de pauze werd gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen, waar van gebruik gemaakt werd door de heeren J. C. de Boer, Reinalda, Holt, Jacobson en eenige aanwezigen, die schriftelijke vragen stelden. Ln zijn antwoord, deelde mr. Vlaan deren mee, dat z. i. de dienstbetrek king met een dienstbode, cLe zes we ken in een gasthuis verpleegd is, na cLi» zes weken kan geëindigd worden, zonder opzeggingstermijn, omdat de werkgever z. i. in ernstige mate hin der ondervindt van de onmachtig- lieid tot arbeiden. Verder wees spreker' er op, dat een collectief contract gesloten moet wor den met een koninklijk goedgekeurde werkliedenvoreenigiug, niet met de losse groep, die het personeel van een werkgever omvat. Ben dergelijke overeenkomst geeft het voordeel, dal meerdere stabiliteit in personeel be staat. Of nu zulk een contract beter is dan een individueele overeenkomst, valt maar niet zoo uit te maken. Nadat mr. Vlaanderen aldus de ge vraagde inlichtingen had gegevien, dankte de heer Antun Bosse den spre ker voor zijn leerrijke rede en werd de vergadering gesloten. Oplichting. In het begin van dit jaar wrvoegde zich ten huize van een familie ie Utrecht een welbespraakte, eenigs- zins gedistingeerde dame, die me vrouw te sproken vroeg. Dadelijk werd zij toegelaten en haar gevraagd wat de redenen van haar bezoek waren. De dame deelde haar mede, dat zij labrikantsweduwe was, dat dio fabrikant haar bruid schat groot 150.000 in zaken had verloren en dat zij na diens dood zelf met kunstnaaldwerk den kost voor zich en hare twee kinderen moesi verdienen. De villa waar zij met haar echtge noot gewoond had, werd op een „an sicht' vertoond. Diep bewogen met het lot dezer arm» weduwe, was de Utrechtsche dame dadelijk bereid haar werk te geven, en gaf haar echtgenoot, die inmiddels thuis was gekomfen, haar een rijksdaalder, om vast iets voor haar kinderen te koo- pen, ear bij voegende, dat hij den vol genden dag wel eens met zijn echtge noot» in haar woning zou komen kij ken. Dit werd gedaan. Het echtpaar kwam ten zeerste onder den indruk, toen het denvolgenden dag op bezoek bij de arm» labrikantsweduwe was, want al haar meubelen bad zij reeds moeten verpanden, doch de antiqui teiten had zij in verzegelde (1) kisten staan. Hier moest ingegrepen worden. De familie stelde de fabrikantswedu we voor met baar kinderen tijdelijk bij baar te komen inwonen, totdat zij een passenden werkkring had ge vonden, aan welk verzoek na eenige tegenwerping werd voldaan. De kin deren vrerden netjes gekleed op kos ten der familie en de weduwe maakte door haar manieren en aangenamen omgang zoo'n goeden indruk, dat zij weldra als huisgenoot» alle achting, ook van het personeel, genoot. De heer des huizes had haar in dien tijd, op haar verzoek een 500 ter leen ge geven, om haar meubelen ln te los sen, waarvan zij de beleenbriefjes mede ln verzegelde enveloppe® geslo ten, bij zich had. Ook had zij verschil lende (I! effecten beleend; waarvoor de heer d»s huizes haar geld gaf om ze in te lossen. Een familielid uit Haarlem had ook nog stukken van waarde van haar ln handen. Met het lot der arme weduwe be gaan, schreef de heer des huizes toen een aangeteekende brief, buiten de weduwe om, aan dat familielid, om die «tukken, doch deae brief kwam spoedig terug, daar geadresseerde to taal onbekend was. De schrijver keek vreemd op, en liet een onderzoek In stellen, waarvan het resultaat was, dat hij door een oplichtster en een bekende der Justitie, die reeds von nissen tar zake oplichting had onder gaan, te pakken was genomen. De justitie zal haar ook ditmaal niet sparen, maar dat de Utrechtsche heer zijn geld kwijt ls, behoeft geen be toog. VOLKSBOND. Wegens ontstentenis van den heef mr. A. A. van der Merseh vergaderde Donderdagavond de afdeeling Haar lem van den Volksbond tegen Drank misbruik, onder leiding van den heer A. van der Voort Az. Het jaarverslag over 1908 van den secretaris, den lieer C. L. F. Sarlet, word goedgekeurd. Daaraan ontlee- nen we het volgende: 1908 is voor deze vereeniging een zeer belangrijk jaar geweest- Aller eerst werd do Koninklijke goedkeu ring ean de gewijzigde statuten ge hecht. terwijl iiot vergaderlokaal, dat zoovele jaren in de Zijlstraat was ge ureest, voor een in de Jansstraat ver wisseld werd. Een feit van algemeen belang, waarmede het bestuur zich bezig hield, was het onderzoek betref fende de watervoorziening m de sta dions ten behoeve van het reizigers- vorkeer. De afdeeling toonde huar sympathie met het streven van net plaatselijk comité voor afschaffing van nachtarbeid, in liet bakkersbe drijf, door een openbare vergadering van dit comité bij te wonen. Een sun. sidie van /25 werd verleend in do Kosten van verpleging van een drank zuchtige in het herstellingsoord Hoog Hullen. In <len loop van het jaar werd een andere patiënt, door bemid deling der afdeeling derwaarts gezon den, en als hersteld ontslagen. Drie der bekende volksbond-platen werden verspreid op 25 scholen dor gemeente en op verschillende werk plaatsen te dezer stede; 100 stuks van elk der platen werden voor dit doel aangekocht. Verder werden stappen gedaan om te verhinderen, dat vergunning tot verkoop van sterken drank iu het klein werd verleend aan houoers van ufrekening-iokaion op de groenten- markt aan den Koudeuhorn. Van blij- veilden en verst rekkenden aard be looft de ver-kregen medewerking van het gemeentebestuur bij de versprei ding van de hoogst nuttige wenken „Aun de ouders". Hot betreft lifer een kaart, die, aan de ouders bij aangifte van geboorte en bij het brengen voor de eerste maal hunner kinderen op school, als ook aan de leerlingen bij 't voorgoed verlaten der school, zal worden uit gereikt. Voor 6 meisjes werd een be drag uitgetrokken om haai' te doen profiteered van den Volks-kookcursus aan do kookschool, alhier. Het leden tal werd met 66 uitgebreid, terwijl 't bestuur niet veranderde, daar het pe. riodiek aftredend lid, de heer C. Eek hout, herkozen werd. Onder dankbetuiging werd goedge. keurd de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer N. Prins ze sloot met een batig saldo van f 88.891/2, tergenover een nadee- lig saldo van 10.56 in 1907. De ont vangsten haddon bedragen 662.10, de uitgaven 573.201/2. (Het aantal leden bedraagt thans 367, een contri butie betalende van 591.80). Do rekening was door de heeren J. J. Vroom en F. Sipkes nagezien en iu orde bevonden. Uit eeui en ander bleek, dat de af- decLiitg niet achteruit is gegaan en iu tamelijk bloei enden toestand ver keert. Het verslag van den penningmees ter der Stuivers-spaarbank, den heer H. M. E. van Dobben, werd aange houden tot de volgende vergadering, omdat dan is uitgebracht het rap port der Commissie door commissa rissen dor Spaarbank aangewezen de rekening en verantwoording na te zien. Do heer C. L. F. Sarlet, aan de beurt van aftreding, werd als lid van het bestuur herkozen. Voor het hoofdbestuur werden Can dida at gesteld de aftredende leden, de heeren L. P. Walburgh Schmidt, mr. H. Verkouteren eu A. L. Wolters. Medegedeeld werd, dat vanwege de afdeeling in hot voorjaar van 1910 wederom een Huisvlijtr tentoonstelling zal worden gehouden. Het voornemen is te trachten het beste daarvan bij een te houden voor de in den zomer van dat jaar te 's-Gravenbage van wege den Volksbond te houden natio nale huisvlijt-tentoonstelling. Aan de vergadering weid kennis gegeven, dat door het afdelingsbe stuur was benoemd een commissie, bestaande uit de heeren A. van der Voort Az., C. L. F. Sarlet en M. van der Boom, met het doel repatrieeren- de militairen zooveel mogelijk hulp te verleenen. Zulks geschiedt door do afdeeling op verzoek van het hoofd bestuur ingevolge een beslissing der algemeene vergadering. Na enkele besprekingen, nog niet voor openbaarmaking geschikt, werd de vergadering gesloten. Silvia Silombra. De volgende week wordt het nleil» we stuk van Jhr. A. W. G. van Riems dijk te Haarlem opgevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1