Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 24 Febr. 1909. Hoogste barometerstand 780.1 m.M Stockholm (Oostkust van Zweden) laagste 758.8 m.M. te Horta (Azoren). Verwachting tot den avond van 25 Februari Windzwakke tot matigen, Ooste lijken tot Noord-Oostelijken wind. Gesteldheid van de luchtiioht be wolkt, droog weer. Temperatuur's nachts matige Vorst, overdag boven het vriespunt. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 772 m.M. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 771 m.M. Thennometerstand te Haarlem. Woensdag 24 Februari Hoogste gisteren 9 uur F. 37 Laagste hedennacht F. 26 Hoogste heden tot 2 uur F. 81 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. KEIJSER'S Schoenenmagazijn - - - 32 Lange Vecrstraat VAN AMSTERDAM NAAR HAAR LEM. Do heer A. Biesenneek, Jacob van Lenncpstrant 153 te Amsterdam, zegt ons ,.IJet is me een genoegen U te kunnen melden, dat ik, na een jaar geleden te hebben aan onophoudelijke pijn in den rug, zeer veoi baat ge vonden heb door het gebruik van Fosters Rugpijn Nieren Pillen. Ik voelde me steeds vermoeid (Les mor gens bij het opstaan en kon dan ook de3 nachts slecht .slapen. De urine kwam met een pijnlijk gevoel en zag er beslagen uit. Veel last had ik ook van transpireeren en ging de eetlust er niet op vooruit. Toen voorgeschre ven middelen mij nief verder brach ten, nam ik mijn toevlucht tot Fos ters Rugpijn Nieren Pillen. Ofschoon het eerste doosje mij niets hielp, liet ik den moed niet zakken en bracht het derde doosje me de gewenschte verlichting. Ik zet de behandeling thans voort, hopende U mettertijd mijn geheel herstel te kunnen mel den." Na eenige weken berichtte de heer Biesenbeek ons ,Ik voel me steeds vooruitgaande door het gebruik van Uw geneesmiddel en machtig U gaar ne, dit onder de aandacht van ande re lijders te brengen, (w. g.) A. B>e- senbeek." Hoe men de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen van de veie waardeloo- ze namaaksels kan onderscheiden. Op elke doos staat voluit de naam Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Hee- ren J. J. Göppinger, Groote Hout straat 147 a en K. van Eden, Spaar- ne 38. Toezending geschiedt franco na- ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen. DRANKBESTRIJDING. Men schrijft ons Maandagavond hield de afdoeling Haarlem van de Ncderlandsche Ver- eeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken hare jaarverga dering. Uit de gedane mededeelingen bleek o. a.f dat een reeks wijkvergaderin gen in voorbereiding is, waarvan de eerste 26 Februari in „Kleine Dor cas" aan de Brouwersvaart wordt gehouden. Zooveel mogelijk zal voor deze vergaderingen medewerking worden verleend door het Geheelont houderszangkoor ,,T{unst Adelt". Ingekomen was een schrijven Tan het Ministerie van Justitie, behelzen de de mededeeling, dat de statuten van de afdeeling Koninklijk werden goedgekeurd. Ter sprake kwam voorbereidin voor de jaarvergadering van de Noord-Hollandsche Propaganda-com- missle, die 21 Maart te Haarlem wordt- gehouden, bespreking betref fende de Blauwe Vaan en behande ling van een verzoek om aansluiting bij de tentoonstelling voor huisindus trie, waarop geen beslissing werd ge nomen. Ook werd door den penning meester verslag uitgebracht van de geld middelen en door den secretaris over den toestand der vereenigingen haar werk in 1908. Uit dit verslag stippen wij het vol gende aan Het ledental schommelde nog al, en nam teu slotte tnet twee toe. In den loop van het jaar hield de afdeeling acht huishoudelijke ver gaderingen, die belangrijk beter be zocht waren, dan het vorige jaar. Een openbare vergadering, een zoo. genaamde feestavond, werd 22 Maart in het Bron gebouw gehouden. Ze slaagde naar wensch Voorts heeft de afdeeling zich op verschillende betoogingen laten ver tegenwoordigen. .Met de Blauwe Vaan, het orgaan van de vereeniging, werd geregeld elke week gecolporteerd. Bo vendien werden andere geschriften verspreid. De vergadering kreeg een recht ge zellig en eenigszins feestelijk karak ter, doordat de aanwezigen werden getracteenl op chocolademelk met be schuitjes en het Geheelonthouders zangkoor „Kunst Adelt" zoo welwil lend was. eenige nummers ten beste te geven. Vooral de wijze, waarop het koor zich van zijn plicht kweet, droeg er veel toe hij, om het feestelijk ka rakter te verhoogen. We twijfelen dan ook niet, of ieder ging recht vol daan huiswaarts. GELDLEENING NOORD-HOLLAND Heden werden ten Provincie-huize de biljetten geopend voor die inschrij ving naar het eerste gedeelte eener geldleening van ƒ1.620.000, bedragende 450.000 en rentende 3J pet. Ingeschreven werd als volgt: Oppenheim en v. Till, den Haag, 450 aand. 965.32. Labouchère, Oyens en Co., Haai'em, 100 aand. 986.25. Berlijn en Engers, Rotterdam, 50 aand. 965, 20 aand. f 970, 200 aand. 962.50. Coelen, Amsterdam, 100 aand. 986.25. F. H. Ever ar d, Amsterdam, 130 aand. 980. Guépin en v. d. Vlugt, Haarlem, 20 aand. f 1000, 20 aand. 975. C. Lind en Zn., Amsterdam, 100 aand. 986.25. R. Mees en Zn., Rotterdam, 10 aand. 975. Van Ophoven en Zn., Amsterdam, 20 aand. 985. Frijdag en Co., den Haag, 50 aand. 965.10. Wurffbain en Zn., Amsterdam, 5 aand. 975. Godzen en Van Eek, Amsterdam, 20 aand. 980. Broekmans Effectenkantoor, Amster dam, 6 aand. 975. De toewijzing geschiedt morgen. Silvia Silombra. Naar ons wordt medegedeeld, zul len de tooneelen der verschillende be drijven van Silvia Silombra, het nieu we tooneeispel van Jiir. A. W. G. van Riemsdijk, opgedragen aan mevrouw Julia van LierCuijpers, en waarvan de eerste opvoering te Haarlem zal plaats hebben op Vrijdag 26 dezer in de Kroon, worden verzorgd door den j heer Ch. Roskam, den bekenden too-1 neeldecorateur te Arnhem, terwijl de meubiieering van de kamer van de toonieelspcelster Silvia Silombra Ln het eerste bedrijf welwillend is afge staan door de Firma J. C. Caderius van Veen, alhier. JHR. J. B. VAN MERLEN. Na een langdurige ziekte is in den leeftijd van ruim 75 jaar overleden de heer Jhr. J. B. van Merlen, van Heemstede, oud-ritmeester der cava lerie. Vroeger had de overledene een aan tal jaren zitting in Prov. Staten van Ncord-HoiiaiwL N ij verheid. In het Haarlemsche departement van de Maats, van Nijverheid spreekt Maandag a. s. de heer J. H. Kremer over trijpfabricatie. Van 't Kantongerecht VOORDEELIG! Een 20-jarige Zondvoorter rhoest zich verantwoorden op de beschuldi ging van 't Openbaar Ministerie, dat hij in een jachtveld geloopen had, zonder daartoe door den eigenaar ge machtigd te zijn. Kantonrechter: Wat deed je daar? Beklaagde: Wandelen. Kantonrechter: Niets anders? Uit 't procesverbaal van don veld wachter bleek echter, dat beklaagde zoo verdacht tusschen wildstrikken rondliep, dat wel aan iets anders dan wandelen gedacht mag worden. De eisch luidde: 6 gulden boete. Beklaagde: En m'n broer was bij mij. Die is ook bekeurd en wordt nu niet vervolgd. Dat is niet billijk. Kantonrechter. Die is nog geen 18 jaar, viel onder de Kinderwetten en is nu dezen keer nog vrijgelaten. Dan betalen jelui de boete maar samen. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan D. van K., te Bloemendaal, over treding Woningwet. A. V., te Haarlem, overtreding Ar beidswet, twee maal f 5 boete of twee maal twee dagen hecht. A. de V. en K. D. te Haarlem, en F B. te Velsen, overtreding Boterwet, 3 boete of drie dagen Iiechtenis, f 2 boete of twee dagen hechtenis, en 5 boete of drie dagen hecht. A. S. te Alkmaar, en acht anderen, overtreding Jachtwet, respectievelijk f 10 boete of drie dagen hechtenis, 10 boete of vier dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, en ze ven dagen hechtenis. W. v. d. Z. te Noordwijkerhout, en P. Z., te Velsen, vrijgesproken. P. P. en C. W. to Haarlem, en B. d. M. en A. K. te Zand voort, over treding Leerplichtwet. No. 1 en 2 2 boete, of twee dagen hechtenis, no. 3 en 4/3 boete of .lrie dagen hech- tenis. H. K. te Haarlem, strooperij, zeven -lagan gevangenisstraf. J. H. K. te Haarlem en zes anderen, rumoer verwekken, allen 3 boete of drie dagen hecht. A. E. tt Bloemendaal, een trekdier laten staan, vrijgesproken. P. E. van R. te Bloemendaal, rij den op eens anders grond, ƒ3 boete uf twee dagen hecht. N. K. te Velsen en negen anderen, loopen op verboden grond, 3 boete of drie dagen hechtenis, en 5 boete of drie dagen hecht. G. II. en J. C. B. te Haarlem, wate ren buiten urinoirs, ƒ0.50 boete of 1 dag hechtenis, en f 1 boete of een dag hechtenis. J. K. te Zundvoort, overtreding Al- gfcmëene Politie Verordening Bloe- merdaal, f 3 boete of twee dagen hechtenis. J S. te Haarlem en zestien ande ren, overtreding Motor- en Rijwiel- Reglement, alleen 1 boete of een dag hecht. Voorts werden er nog 29 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot drie dagen hechtenis en een jaar opzending naar een Rijks werkinrichting, zeven dagen hechte nis, 10 boete of drie dagen hechte nis, 5 boete of drie dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, en 2 boete of twee dagen hecht. KINDERWETTEN. J. G. te Wijk aan Zee, overtreding Jachtwet, voorwaardelijke plaatsing in eene tuchtschool voor twee maan den, met bepaling van twee jaar a's pi oefiijd. K. M. en A. L. te Velsen, straat schenderij, no. 1 teruggave aan zijn ouders zonder straf, no. 2 f 3 boete uf zeven dagen tuchtschool. W. F. M. te Haarlem, straatschen derij, teruggave aan zijn ouders zon de toepassing van straf. C. v. d. M., te Velseroord, loopen op eens anders grond, 0.50 boete of eon week tuchtschool. Militaire Zaken. De reserve officieren, die in den afgeloopen winter de bijeenkomsten hebbe- bijgewoond, die in de infan- terie-kazerne, onder leiding van den kapitein-adjudant Schönstedt gehou den wérden, brachten heden onder leiding van genoemden kapitein-ad judant een bezoek aan de Hembrug. tul het bezichtigen der verschillende werkplaatsen aldaar. WERKLOOSHEID. Woensdagavond vergaderde de Al gemeens Haarlemsche Vereeniging „Bestrijding van Werkloosheid" in de auxha.lL Aanwezig waren 212 leden. De voorzitter, de heer J. Hille. opende de vergadering, waarna de secreta ris-penningmeester, de heer J. F. van Emmerik, verslag uitbracht over den stand der vereeniging. Vermeldenswaard zijn de volgende cijfers ledental 452, uitgekeerd (met inbegrip van wat Zaterdag a.s. nog wordt uitgekeerd) ruim f 4900 aan 57 opperlieden, 69 grondwerkers, 4S schilders. 39 timmerlieden, 6 stuca- dcors, 2 steenhouwers, 19 voegers, 5 smeden en 40 metselaars, te zamen 275 personen. Daarna werden enkele reorganisa tie-voorstellen behandeld. Aangeno men werd lo. dat grondwerkers na 1 Maart niet meer als lid worden be schouwd of aangenomen, wel kunnen zij, die nu I'd zijn, door blijven con- tribueeren, als de plannen, om ecne grondwerkersvereernghig te stichten, verwezenlijkt zijn, zullen deze contri buties met enkele andere financiën aan de nieuw opgei'ichte vereeniging worden afgedragen. Het bestuur deelde nog mede, met de Heiersvereeniging in verbinding te staan, om te trachten alle grond werkers in een vereeniging te krij gen, welke vereeniging dan zoowel de vak-actie als de werkloosheidsbe strijding kan behartigen. De uitsluiting der grondwerkers werd noodig geacht, omdat zij door hunne groote risico van de 70 aan gesloten grondwerkers hebben er 69 uitkeering gehad in de toekomst zullen blijken een gezonden toestand in de Algemeene Vereeniging te be letten. Het is dus l»eter deze ééne ca tegorie uit te sluiten, dan voor allen de zaak te bederven. 2o. Werd de leeftijdsgrens bepaald van 27 tot 60 jaar. Onder instemming van de vergade ring werd door den voorzitter opge merkt, dat allen moesten ijveren voor Staatspensionneering op 60-jarigen leeftijd als de vereeniging wegens den ouderdom leden los moet laten, moet de Staat de taak overnemen. 3o. Werd de contributie voor hen, die veel risico hebben, gebracht op 10 cents en 1 cent bode-loon, terwijl voor hen met weinig kans op werkloosheid zij d'o dus feitelijk lid worden om te steunen, de contributie blijft op 6 cents per week. Van de laatste categorie zijn er nog te weinig toegetreden de verwach ting werd uitgesproken, dat, nu de vereeniging geheel op eigen kracht moet werken, de toetreding van vele werklieden, werkzaam aan groote in richtingen, die zeer weinig kans heb ben werkloos te worden, zeer zal toenemen. Een beroep op hunne solidariteit, waar 't nu geldt vrienden, buren, zelfs familieleden, zal gedaan worden. 4o. Werd besloten einde Februari de uitkeeringen te staken tot het ko mend najaar. Een en ander zal in een huishoudelijk reglement omschre ven worden, dat op een volgende ver gadering ter goedkeur'ng zal worden voorgelegd. Beursnoteering. Op het oogenblik dot dit blad ter perse gaat, was de opgave der fond sen nog niet ontvangen. G e v. V o o r w. Een petroleumkan, bij Tegeler, N Groenmarkt 24. Een damesbont, bij Ten Have, Wil helminastraat 37. Een bril, bh' J. Huizing, Vooruit gongstraat 126. Een Iersche terrier, bij M. VerdeJ,' 7. B. Spaarne 10 rood. Een dameshandschoen en een bi? sleutels, aan het polit'ebureau. Een rozenkrans in étui, bij D. Kna pen, Anthoniesteeg 9. Een sigarenkoker, inhoudende siga ren. bij M. Pprokkelenburg, Van Ma- rumstraat 59. Een foxterrier, bij T. HouweKng, Zn d-Brouwerssiraat 41. Een zilveren armband, en een bloedkoralen oorbel, bij N. v. d. Werf Oranjestraat 197. Een linnen zakje, inhoudende geld, bij A. Boogaard, Gaeistraat Gl. Een halsketting inet gouden slui ting, bij Jb. v. Dolden, Nassaustr. 2. Eon zwartharige hond, bij W. C. v. Mort, Ban nes teeg 13. Een zakje inh. een riem, eenige cen ten en een huissleutel, bij J. A. v. d. Linden, N. Ileerensteeg 9. Een paar zwarte kousen, bij C. Boe ree, Amsterdamschevaart 42. Een bril in étui, bij M. v. d. Weide, Schotersingel 63. Een medaljon, waarin een mans- en een vrouwenportert, bij P. Voges, Pieterstraat 17. Een handwagen aan de loods in de Ilertekamp in den Hout. Uit de Omstreken O VERVEEN. ThaJis is ook het Kweekduin al hier edectrisch verlicht. Iloewel men hiermede reeds geruimen tijd bezig was, had men de werkzaamheden door de vorst tijdelijk moeten sta ken. HEEMSTEDE. Maandagavond had in 't Wapen van Heemstede de opvoering plaats van hei blijspel „Papageno", dooi de V. T. V. Concordia. De zaal was stampvol. Er werd dan ook goed spel geleverd vooral het derde en vierde >edrijf werden best gespeeld, hoewel ook op de twee eerste bedrijven wei nig viel aan te merken. Het herhaal de applaus, de lach, die soms in de zaal opging, bewezen dat het in den smaak viel. Ook de beide stukjes „Zulke man nen zijn er niet" en „Hannes en Trijn o» de Rotterdamscbe kermis" waren zper naar genoegen. Het tooneel was smaakvol inge richt. We kunnen gerust zeggen, dat Je opvoering een succes geweest is voor deze vereeniging. Na afloop werd cr natuurlijk druk gedanst. Er heerschte een echt gezellige geest en men kon zien, da,t velen graag nog rondje hadden .willen maken, toen het klokje van gehoorzaamheid sloeg. Gisterenavond werd alhier in de Ned. Herv. Kerk een weldadigheids concert gegeven door den heer W. H. Rteje, organist der Ned. Herv. Gem. alhier, mot welwillende medewerking van mevrouw Baronesse Van Tuvll van Serooskerken, geb. Boreel, te Audenhout (viool) en mevrouw D. dock, te Haarlem (sopraan). Viool en orgel kwamen zeer goed uit, evenals de zang. Ongetwijfeld mag deze uitvoering, zoowel wat kunst als doel betreft, als uitstekend geslaagd beschouwd wor den. BENNEBROEK- Van 1 Mei tot 1 Sept. zullen op de schietbanen te Overveen en de parti culiere schietbaan te Uitgeest schiet oefeningen worden gehouden, waar aan alle mannelijke ingezetenen de zer gemeente van 16 tot 35 jaar kun nen deelnemen. De aanmelding moet voor 5 Maart a. s. ter secretarie plaats hebben, waar ook nadere in lichtingen te bekomen zijn. Voor de afd. Bennobroek-Vogelen- zang der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad Dinsdagavond al hier op de heer A. Beekman, learaar aan de Rijks H. B. S. te 's-Graven- hage. Eenige eigen oorspronkelijke schetsjes werden door hem voorge dragen, die door liet publiek met groote belangstelling werden aange hoord. Jammer, dat slechts weinigeD waren opgekomen ,en daardoor velen het genot hebben gemist dezen be gaafden spreker te hooren SPAARNDAM. Dinsdagmiddag half vier, toen de openbare school uitging, waagden eenige jongens zich op het ijs, wat ten gevolge had, dat een der knapen, het zoontj'e van den heer S., er door zakte. Met levensgevaar werd hij door iemand van het personeel van den heer K. Max, J. N., gered. Een uur daarna zakte een ander er in, die ook met veel moeite gered werd BEVERWIJK. In de Dinsdag gehouden algemee ne vergadering van de plaatse], af deeling der N.-Holl. Vereen. „Het Witte Kruis" werd tot bestuurslid ge kozen Ds. J. C. V. v. Bernmel. Uit het. op deze vergadering uitge bracht jaarverslag bleek, dat de ver eeniging 135 leden telt. dat het door haar beheerde badhuis in 1908 vrij druk bezocht werd (pi. min. 2500 ba den) en er 300 verptegingsartikelen werden uitgegeven. Tevens droeg de ze vereeniging geregeld zorg voorde noodige ontsmettingen. HALFWEG. Aan de Chr. School alhier is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd mej. Picard te Sloterdijk. SLOTEN. De voorjaarspaarden markt vanwe ge de afdeeling der Holi. Maatschap pij van Landbouw zal alhier gehou den worden op 2 Maart a.s. IJ MUIDEN. Vriendenkring. Door de tooneelvereeniging Vrien denkring zal ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan in het najaar een groote nationale tooneel wedstrijd worden uitgeschreven. Binnenland ouveranderde aanneming der voor waarden cn de gemeenteraad zal zich vermoedelijk met genoemd advies vereenigen. OP DE HOOGTE! De burgemeester van een naburige gemeente wenschte voor een herbe noeming niet in aanmerking te ko men, aldus schrijft de Alkm. Ct. Dus moest er een nieuwe burgemeester wezen. Er werd een vergadering be legd, waarin de burgerij zich zou uitspreken over de wenschen, welke zij ten opzichte van de voorziening in de vacature kenbaar wilde maken. De burgerij was flink vertegenwoor digd. Lang en breed werd er over wenschelijkheden en mogelijkheden gesproken. Totdat het enkelen begon te vervelen en die vroegen den voor zitter of... men nu maar haast niet tot het kiezen van een nieuwen bur gemeester zou overgaan I BOND VOOR MINDER MARINEPERSONEEL. De Bond voor Minder Marineperso neel vergaderde te Den Helder en be sloot een motie van het hoofdbestuur aan de regeering op te zenden, waar van de inhoud hierop neerkomt De algemeene vergadering, kennis genomen hebbende van het wetsont werp ter regeling van pensioenstoe kenning aan weduwen en weezen, is van oordeel, dat deze pensioenen ge heel onvoldoende zijn. Zij is van mee ning, dat de grondslag niet het ouder domspensioen doch het tractement moet zijn. Zij betreurt het, dat zelfs het wee zenpensioen door de regeering met de hellt is verminderd en is over tuigd, dat de instelling van een pen sioenfonds, berustende op zulke grondslagen, door een zeer groot deel der schepelingen niet gewenscht wordt. Ten slotte constateerde men, dat de grondslagen, waarop de Bond bij adres van 26 Augustus 19Ü8 pensioen verzocht, alleszins billijk zijn en droeg liet hoofdbestuur op, voor de gestelde eischen inet kracht te ijve ren. ELECTRO-TECHNISCH INGENIEUR DER MARINE. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat een plaats wordt open gesteld als electro-technisch ingenieur van d.e marine. Candidaten voor bovengenoemde betrekking worden opgeroepen om vóór 21 Maart a.s. een verzoekschrift op gezegeld pap-er aan hem, minis ter, in te dienen. Nadere bijzonderhe den komen voor in de Staatscourant No 43. HAVENUITBREIDING TE ZAANDAM. Men schrijft aan de Tel.: De plannen tot havenuitbreiding te Zaandam beginnen allengs haar ver wezenlijking te naderen. Een hoofd bezwaar daartegen zal nu weldra weggenomen zijn en dan zal met de uitvoering der werken'spoedig begon nen worden. Tusschen de terreinen, bestemd om zeehaven van Zaandam te worden, en de bestaande haven ligt nl. de oude spoordijk, in eigendom toebehooren de aan het rijk. In dezen dijk moet een opening gemaakt worden, waar door de beide havens verbinding met elkander zullen krijgen. En die ver gunning daartoe liet nog steeds op zich wachten. Thans echter is van den hoofdin genieur-directeur van den rijkswater staat ontvangen een ontwerpover eenkomst tot regeling der voorwaar den, waarop het aan de gemeente Zaandam vergund zal zijn, in de gronden van het rijk bedoelde door vaart aan te brengen. B. en W. advisee ra" ".ntuurlijk tot HOCKEY. De jaarlijksche Mixed Hockey- Dac. uitgeschreven door het bestuur van de Haagsche Hockey Vereeniging zal dit jaar plaats hebben op 14 en 21 en, zoo noodig, ook op 20 Maart. De wissolprijs voor de winnende vereeniging een gedreven koperen bord wordt eigendom van de ver eeniging, die drie achtereenvolgende jaren den prijs wint. Tevens wordt een herinneringsme- daille aan het winnende elftal uitge reikt. De elftallen zullen moeten bestaan uit 5 dames en 6 heeren. De wedstrijden worden gespeeld op hot terrein dor H. H. V. aan den Waalsdorperweg te 's-Gravenhage. GEMEENTERAAD Vergadering van don raad der ge meente Haarlem op Woensdag 24 Fe bruari des middags te li uur. Voorzitter: Jhr. rnr. J. W. G. Boreel van Hogelanden Afwezig is de heer Tjcenk Willink De heer MIDDELKOOP vraagt het woord naar aanleiding van het schrij ven over de Frans Halszaal. Het is niet juist, zegt spreker, dat in de ja ren 1906 en 1907 is gestookt in het museum, gelijk het rapport der Com missie zegt. Dit jaar wordt er alleen over dag gestookt. Spreker meent, dat de aangelegen heid met de bedoelde schilderij niet zoo onbelangrijk is, als men laat voor komen. De zaal wordt nu ongeschikt ge noemd, maar toch heeft men de Frans Halsen er jaren laten hangen. Nu de kachel geplaatst is, is de toe stand nog niet goed. Nadat er twee dagen de kachel had gebrand is het „het Schutterstuk" in t ongereede ge'raakt. De vernis is over meer dan de helft gebarsten. Toen 't Donderdags gebeurd was, was 't twee dagen later al weggenomen om gerestaureerd te worden. Dc heer Vos heeft aan spr. mede gedeeld, dat er vier wekên noodig zijn voor de restauratie. Spr. noemt onwaar, dat de zaal Ln de laatste maanden vochtig is gewor den. Dat is al lang zoo. Verder bestrijdt spr. dat het onge val een onbeduidende schoonheids- vermindering is. Wat betreft de druipplekken, heeft spr. niet gezegd, dat de nieuwe vernis gebarsten is; maar wel de oude. Overigens blijft spr. er bij, dat de schilderij te vroeg is opgehangen. De VOORZITTER zal hot door den heer Middelkoop in 't midden ge brachte ter kennis brengen van de Commissie. Dc heer VAN DE KAMP merkt naar aanleiding van 't rapport van de Comm. van Politie aangaande het sneeuwballen gooien op, dat het ge wenscht is, dat B. en W. een schrij ven zullen zenden aan het onderw. personeel van de L. O. en M. O. scho len om te verzoeken mee te willen werken tot het tegengaan van derge lijke baldadigheden. De VOORZITTER deelt mee, dat een dergelijke aanschrijving reeds herhaaldelijk tot onderwijzers en leeraren is gericht. Echter wilde spreker alleen hel be teugelen van het werpen met harde sneeuwballen in de hand werken. Hierna gaat de vergadering te kwart voor twee in comité. (De zitting duurt voort.) Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Schoondijke ds. K. K, de Jong te Schellinkhout. Bedankt voor het beroep te Oud- Beijerland, Aalburg en Heesbeen door ds. J. Kraay te Leerbroek. GEREF. KERKEN. Beroepen te Zweeloo de heer B. Meyer, cand. te Middelburg. Bedankt voor het beroep te Ooster- •r door ds. S. VelLman te Met sla- wier. Beroepen te Meppel dr. J. Ridder bos te Oosterend. Bedankt voor het beroep te Frane-, ker door ds. G. Wisse Jr. te Drieber gen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Aangenomen het beroep te Surhuia- ter-veen door ds. F. W. W. Braak te Warga. Sport en Wedstrijden Letteren en Kunst IiOLKERS. De tooneel speler D. Holkers van de Ned. Tooneelvereeniging, is overle den. JULIA CU LP. Julia Culp heeft nu drie concerten te Chrisliania gegeven en buitenge wonen bijval mgeoogst, met liederen van Schubert. Schumann "en Brahms en Hugo Wolf. Verdens Gang zegt, dat de zangeres met haar won-der- schoone mezzo-sopraanstem, het pu bliek dadelijk gewonnen heeft. De bladen had-den van de beroem de „Duitsche zangeres" Julia Culp gesproken geen won-der van.iemand die nog nimmer een Hollandsch lied gezongen heeft zoo spot de N R. Crt. en toen heeft Julia Culp aan een redacteur van „Morgenbiadet" ge zegd, dat zij een Holiandsche is, en hem haar levensloop verteld. Erich Wolff heeft de zangeres Ln de concerten te Christian ia bege leid. Rechtszaken OPLICHTING. Het O. M. bij de Haagsche recht bank eischte 3 maanden gevangenis straf tegen J. H. H., die een vergroo- ter van portretten te Haarlem had opgelicht voor ruim ƒ14 commissie loon. Telegrammen DE ERKENNING VAN BULGARIJE. LONDEN, 24 Febr. (Reuter.) De „Times" verneemt uit Sofia, dat gis teren do Engeische diplomatieke agent Buchanan aan de Bulgaarsche regeering mededeelde, dat Engeland bereid is de onafhankelijkheid van Bulgarije te erkennen, onmiddellijk nadat de verschillen tusschen Turkije en Bulgarije geregeld zijn. OOSTENRIJK EN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 23 Febr. (Reu- ter.) De ministerraad heeft het pro tocol over de overeenkomst goedge keurd en den Sultan verzocht, het bij 'rade te bekrachtigen. KONSTANTINOPEL, 23 Febr. (Reu ter.) Het protocol, dat thans door Oostenrijk en Turkije is goedgekeurd bevat 9 artikelen. De onderteekening zal vermoedelijk Zaterdag a. s. plaats hebben. Markies Pallavicini wenscht, voordat hij het protocol ondertee kent, het bewijs te zien geleverd, dat de Turksche regeering in staat zal zijn een einde aan den boycot te ma ken. BELGRADO, 23 Febr. (Reuter.) Het nieuwe kabinet is samengesteld uit de volgende ministers cn partijen Novakowitsj (progressist) presi dent. De oudradicalen krijgen de por. tefeuilles van buitenlandsche zaken, Mi-lovanowitsjbinnenlandsche za_ ken, Milosavlewitsj financiën Pro- titsj openbare werken Pasjitsj. Van de jongradicalen zitten in het kabi net Stojanowilsj, eeredi-enstPrada- nowitsj handel; Kibaratsj (nationa list) justitiekolonel Marinowitsj, oorlog. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 24 Febr. C. Sche'.dler en M. S. Kes- sens; P. W. Groeneveld en M. E. v. Waveren; A. W. Grandia en M. C. Draijer; T. Groeneveld en E. de Win ter. GETROUWD: 24 Febr.: E. H. Heijdanus on T. Wie- linga. BEVALLEN: 22 Febr. J. In don Haak—Klijn- zooai z. 23. L. C. SlootemakerHol lander d. 21 M. F. P. de Bijl Naclie- nius—Stork d. OVERLEDEN: 23 Febr.: C. Langeveldv. Ecden, 91 jaar, Waldeck Pyrraontstraat, SPAARNDAM. Bevallen C. M. Hartman, geb. Fin. son, d. SCHOTEN, BEVALLEN: A. M. van RoonWel boren z. M. F. FabelKenbeek z. E. v. d. Erf—» Kuijper d. A. van der GeerAarnts d. OVERLEDEN: H. J. Tromp, 6 m. Marktnieuws Op de heden alhier gehouden Vee markt waren aangevoerd en verkocht: Koeien 1 stuk. Nuchtere kalvieren 68 stuks, f 6—ƒ10. Schapen 13 stuks. I 1420.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2