KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Weerbericht MEDEDEELTNC.EN VAN ÏIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. .Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Biidt, 25 Febr. 1909. Hoogste barometerstand 780.2 m.M. te Stockholm (Oostkust Zweden); laagste 756.8 m.M. te Nice (Zuid- Frankrijk). Verwachting tot den avond van 26 Februari: Wind: meest matige Noord-Oostelij ke tot Oostelijken wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. ^RLW^ Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 770 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 772 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 26 Februari Hoogste gisteren 2 uur F. 82 Laagste hedeunacbt F. 28 Hoogste heden tot 2 uur F. 80 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEER ING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. -- 32 Lange Veerstraat VERBETERING VAN DE WAAL. Naar aanleiding van de indiening van een wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegroo- ting voor 191)8, ten behoeve van de verdere verbetering van de rivier de Waal, is door de Vereeniging van Nederlandsche Baksteenfabrikanten te Arnhem aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin de Vereeni ging verzoekt ,,in 't belang der indua. trie, die reeds met zooveel moeilijkhe den heeft de kaïnpen", het wetsont werp niet aan te nemen, althans niet, dan nadat daarin zoodanige wijzigin gen zijn aangebracht, dat geen nieu we grondkribben ter plaatse eener steenfabriek zullen worden aangelegd cn de bestaande kribben aldaar niet anders zullen worden verlengd dan op de tegenwoordige hoogte. Letteren en Kunsl DIRK HOLKERS. Woensdag is na eene langdurige ongesteldheid Dirk Iiolkers, het zoo verdienstelijke lid der Nederlandsche Tooneelvereeniging, op bijna 50-jari- gen leeftijd in het ziekenhuis overle den. Holkers heeft sinds 1 Sept. 1900 deel uitgemaakt van het gezelschap der Nederlandsche Tooneelvereeniging. Hij leverde er verdienstelijk werk: nam van Schwab de rol van Aaron in Ghetto over, van Henri de Vries den ouden Dobbe in Het zevende gebod, van Teraooy Apèl den reeder in Op Hoop van Zegen. Een van zijn laatste goede rollen was Koos Sluys in Fat soen van SchuiL Een speler op wien men altijd rekenen kon, die iedere rol welke in zijn lijn lag met nauw- gezetten ijver vorm en kleur gaf. Geen groot schepper, een artist-van-den bloede evenwel. Laatste Berichten ELECTRO-fBIOGRAFIE waarborgt steeds goede opna men, ook bij slecht daglicht en 's avonds. W.H. DIKKENBERG, Fotograaf GEO. OUDE GRACHT 70. N.B. Ook 's avonds gelegenheid tot poseeren, mits vóór ti uur besproken. doch zij is, na al wat er omtrent de ze zaak bekend was geworden in ge zelschap van haar spaarbankboekje weer vertrokken. De gemeente Alkmaar heeft tot he den nog altoos geen officieele wees- ïioeder in het Burgerweeshuis. (Hbld.) DE INBREKERS VAN LA BOURSE TE AMSTERDAM Drie van het viertal inbrekers van „la Bourse" zullen, naar de Tel. ver neemt, in hooger beroep gaan, n.l. Tennis Seppou, G. van der Heydeneu G. van Luig, die elk tot 8 jaar gevan genisstraf veroord-oeld werden, het maximum, dat zij, toen de tenlaste legging \uu braak vervallen was, konden krijgen. De hoofddader, te gen wieu 8 jaar geëischt was, en die tot 5 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, zal vermoedelijk in het von nis berusten. SOCIALE WEEK 1909. Met goedkeuring van Z. D. II. d'en bisschop van 's-Hertogenhosch zal dit jaar de Sociale Week worden gehou den te Nijmegen, en wel, op veler verzoek, iets vroeger dan in yorige ja- jen, nl. van 15 tot 22 Augustus. BRANDEN. Maandagavond brak door onbeken de oorzaak een zware brand uit op de bekende boerenhofstede „Kolverscho- ten", onder de gemeente Lienden, in eigendom toebehoorende aan de fami lie De Kok en verhuurd aan De Haas. De groote landbouwschuur brandde tot den gron daf, terwijl vijf koeien, een paard, zeven schapen en 21 var kens mede een prooi der vlammen werden. Een menigte landbouwgereed schappen, eigendom van verschillen de landbouwers, wagens en karren, gingen verloren. Een en ander was slechts gedeeltelijk verzekerd. Maandagavond ontstond te Aalst, gemeente Lienden, brand in de boer derij van G. de Haas, welke zoo snel toenam, dat o. m. een paard, vijf koeien, 20 varkens en 12 schapen ver brandden. ONGELUKKEN. Bij het overstappen van den eenon logger op den anderen had te Vlcar- dLingen de zeevisscher J. O., uitSche- veningen, het ongeluk in de Nieuwe Haven te vallen en zoo te verdrinken. De ongelukkige, die zich nog eenigen tijd aan een iiem toegestoken plank wist boven water te houden, moest deze alvorens hij uit het water kon worden gehaald, loslaten, waardoor hij in de dieple verdween. Hij is ge huwd en laat vijf kinderen na. TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag De Kamrr verwierp de motie-Van Twist met 50 tegen 11 stemmen. Sneeuwbalwerpen. Het door dein Commissaris van Po litie uitgebracht rapport aan B. en W. in zake liet sneeuwballengooien, luidt als volgt: „Naar aanleiding van uw in neven- vermeld schrijven gedaan verzoek om in verband met een klacht, geuit in de vergadering van den Gemeente raad op 3 Februari door een zijner leden, omtrent het werpen met sneeuw en vuil op Zondag 31 Januari mijn zienswijze te vernemen, omtrent de vraag, in hoever het mogelijk zou zijn hiertegen maatregelen te treffen, in welke vergadering o.a. het denk beeld werd geopperd van meerdere bekendmaking van de desbetreffende bepaling van de Politie-verordening, heb ik de eer u EdelAchtb. te berich ten: Dat het baldadig werpen met sneeuw ballen, vuil enz. niet bij politieveror dening verboden is, doch bij de wet is geregeld, en wel bij art. 424 W. v. St.; dat m. i. het wel gewenscht zou zijn, om door meerdere bekendma king van het bepaalde bij genoemd art. het publiek op het strafbare van voormelde straatschenderij te wijzen; zoowel zou het aanbeveling verdienen leeraren en onderwijzers uit te noo- digen hun scholieren onder 't oog te brengen, dat zij met 't werpen met sneeuwballen een strafbare daad ple gen, hoewel ik mij hiervan niet te veel voorstel daar ik gehoord heb, dat bedoelde leeraren en onderwijzers het werpen met sneeuwballen niet zoo ernstig opnemen, en dit eerder aan moedigen, terwijl de ambtenaar van 't O. M. bij 't Kantongerecht, waar geïnformeerd is, of personen tegen wie proces-verbaal is opgemaakt we gens 't werpen van sneeuwballen, mij heeft laten weten, dat hij geen termen vindt om kinderen te vervolgen we gens sneeuwballen gooien; dat hij weJ tot vervolging overgaat, wanneer uit het proces-verbaal blijkt, dat dit gooien Is ontaard Ln ergerlijke balda digheid, en dat er voo-r hem tot nu toe geen reden is geweest om door die politie bekeurde personen wegens sneeuwballen gooien te vervolgen, *oo dat hij de deswege bij hem ingeko men processen-verbaal heeft ter zijdie gelegd." (w.g.) VAN GOOR. Het door den Commissaris van Politie aangehaalde art. 424 W. v. S. luidt als volgt: „Hij, die op of aan den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijk© plaats, te gen personen of goederen eenige bal dadigheid pleegt, waardoor gevaar of nadeel kan worden teweeggebracht, wordt, als schuldig aan straatschen derij, gestraft met geldboete van ten hoogste f 15. Ind 'ien tijdens het plegen van de overtreding nog geen Jaar is verloopen, sedert een vroegere ver oordeel in g van den schuld'ge wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden^kan, Tm plaats van de geld boete, hechtenis van ten hoogste drie dagen worden opgelegd." Militaire Zaken. Hedenmorgen werd voor het front van den Lroep door den kapitein Trirnpe met een kernachtige toe spraak de bronzen medaille voor 12- jarigen trouwen dienst uitgereikt aan oon sergeant-majoor-adrninistrateur De Jong van hot 10e regiment infan terie altiier. Na afloop werd voor den Jubilaris gedefileerd. J u b i 1 6. Den 10(1 en Maart hoopt de heer E. van Zijl den dag te herdenken, dat hij 25 jaar onafgebroken ter drukke rij van het St Jacob9 Godshuis is werkzaam geweest. Vergiftigd. Het parket der rechtbank begaf zich Dinsdac naar Zaandam, om een onderzoek tn te stellen naar de oor zaak van het overlijden van een der drie schipperskinderen, die daar pof fertjes hadden gebakken, waarbij vermoedelijk \ergiftigde bestanddee- len zijn gebruikt. Brandstichting? Door de Haarlemscne Justitie werd te Beverwijk een onderzoek ingesteld naar een geval van vermoedelijke bi andstichting. De verdachte werd meegenomen naar hier. om verhoord te worden. Zijn vrouw onderging een verhoor or het Beverwij ksche gemeentehuis. Opöretten. Woensdag 3 Maart komt het Am sterdamse he Operette-gezelschap, di recteur E. v. d. Eynden in den schouw burg alhier met 3 hier ter stede nog onbekende operetten, nl. „Bastien en Bastienne' van W. A, Mozart, „de Terugkeer van Pierrot" van E. v. d. Eynden en ,,de Neurenberger Pop" van Adam. Met deze 3 werken heeft het gezelschap op andere plaatsen reeds veel succes gehad» Uit de Rechtszaal LOODDIEVEN. Vijf jongens hebben op 6 Januari lood gestolen van de onbewoonde villa van den heer Van Dobben in den Hout Terwijl zij .bezig waren, zijn zij gesnapt Zij gaven cp, dat zij aan 't „verban" waren spelen. Nu be kenden er vier, dat zij lood wilden stelende vijfde hield echter vol, dat hij midden in den nacht, nota- benei bovenop de villa aan het „verban" spelen was. De eisch was 4 weken, 3 weken en tegen den jongste 3 maanden opzen ding naar de tuchtschool. I)e verdediger van een hunner mr. Stheeman, pleitte niet geleverd- be wijs. DE BLOEMENDAALSCHE INBREKERSZAAK. Hedenmorgen stonden voor de rechtbank terecht B. de V.. te Am sterdam, en J. V., te Bloemendaal.de ver plegers van Meerenberg, ter zake dat zij te samen en in vereeniging onder de gemeente Bloemendaal heb ben weggenomen met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëigening in 19Ü8 op of omstreeks 27 November uit de woning van J. C. Koffieberg een soeplepel, een suikermandje, zilveren lepeltjes, een snuifdoos, een vinger hoed, kurken, zuurvorken, slalepel -vork, vorken, een potloodje, een Jupansche koker*, een penhouder, een tafellooper, een brievenmesje, beeld jes, porseleinen kokertjes, een baro meter, eenige boeken, lampringetjes en twee hondjes, na zich den toegang tot die woning te hebben verscutui dooi* hét uitbreken van een ruit en het openbreken van een gesloten Ka merdeur. 2o. Op of omstreeks 27 December uit de geheel gesloten woning van dr. Chr. Th. van Valkenburg, een kof fiekan, een trekpot, een melkkan, een suikerpot, een bekertje, minstens 32 vorken en 32 lepels, 12 theelepeltjes, een sauslepel, een tanrtenschep, al les van zilver, zes flesschenbakjee met zilver, een juweelen broche, een horloge, een camera, een binocle, een aantal broches, een muntstuk, eenige armbanden, ringetjes, vruchtenmes- jes, een collier, een potloodhouder, oen gouden ketting, zakdoeken en een laken, na zich den toegang tot die woning te hebben verschaft, door na een kelderluik ver broken en geopend te hebben, door de aldus ontstane opening naar bin- ïien te klimmen en binnenshuis een kelderdeur open te wringen en ver schillende kastdeuren en Iaden en een schrijfbureau open te breken. In deze zaak werden 12 getuigen gehoord. 't Verhoor der 12 getuigen leverde geen bijzonderheden op. De benadeel den verklaarden de voorwerpen ver mist te hebben, en daarna werd door andere getuigen den verkoop van 't gestolene vastgesteld. De beklaagden bekenden. De breek ijzers, waarmee de inbraken gepleegd zijn, waren door hen uit de smederij van 't gesticht meegenomen. Het Openbaar Ministerie achtte het ten laste gelegde bewezen.De beklaag den zijn tot heden nooit veroordeeld, en stonden gunstig bekend. Ze heb ben evenwel een ernstig misdrijf ge pleegd, dat zwaar gestraft moet wor den. Daarom eischte het O. M. tegeai elk hunner een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Als verdediger trap op Mr. H. Ph. 't Hooft Deze noemde 't een psy chisch raadsel hoe deze goed bekend staande verplegers tot zoo'n misdrijf zijn gekomen. De beklaagden hebben zeker de be teekenis van hun daad niet begrepen. Op grond van hun vlekkeloos verleden en bekentenis drong pleiter dan ook op een lichtere straf aan. UITSPRAKEN. J. G. D., zonder beroep of vaste woonplaats, diefstal. 8 maanden ge vangenisstraf. II. B.. tuindersknecht te Wijk aan Zeo en Duin, mishandeling 10 dagen gevangenisstraf en 5 schadevergoe ding. P. W., tuinarbeider te Amsterdam, diefstal 10 dagen gevangenisstraf. J. A. C. H., schildersknecht te Haar lem, diefstal, 4 weken gevangenisstx. W. van den B., los werkman te Haarlem, opz. vernieling, ƒ5 boete of 7 dagen hechtenis. G. A. van C., los werkman te Scho ten, opz., vernieling, 10 dagen gevan genisstraf. H. P. L. van L., los werkman te Santpoort, mishandeling, 7 dagen ge vangenisstraf. J. ti., arbeider te Noord wij kerhout, diefstal, 3 weken gevangenisstraf. N. B.. arbeider te Lisse, mishande ling, 10 boete of 10 dagen hechtenia R. C. Z., arbeider te Velsen, mis handeling, 10 boete of 6 dagen hech_ te n is. A. S., tuinman te Edam, mishande ling, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Ongeluk. M. W., woonachtig te Haarlem, kic-eg gisterenmiddag, terwijl hij be zig was aan de Ertskade te A ma'.er dam eenige draaikraneu te plaatsen, i hevige bloedspuwing. lVr bran card van den geneeskundigen dienst werd hij naar het O. L. Vrouwe Gast huis vervoerd G e v. V o o r w. Een duimstok, bij P. de Vos, Ken- nemerstraat 58, een rozenkrans, bij A. v. d. lieim, KI. Houtstr. 99. Vier rijwielsleutels en een olie spuitje, bij M. Schotten, Klaverstr. 21 Een R. K. kerkboekje, bij S. Schip pers, Ursulastraat 17. Een zweep, bij C. v. d. Steeg, Gen. Joubertstraat 57. Vermist. Aangifte is gedaan van liet vermis sen van een handwagen, welke on beheerd in de Maarten van Heems kerkstraat stond. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen, te IJmuiden. De vereeniging heeft ten doel de bevordering van de zeevlisscherij, den verkoop van visch en verder alles wat met het reederijbedrijf in ver band staat. Zij tracht dit doel te be reiken door op geregelde tijden met elkander in overleg Te treden omtrent de belangen van de te IJmuiden ge vestigde reederijen, nader bij huis houdelijk regiem ent le regelen. Om ais lid te kunnen worden aan genomen, moet men zijn reeder of be heerder van stoom- of zeilvisschers- vaaiauigen te IJmuiden, die de trawl-, naring- of beuevisscherij uit oefenen. Rechtszaken EIGENDOM VAN DIAMANT. In de procedure, gevoerd tusschen eeuige crediteuren in het faillisse ment-Stokvis, waarvan wij reeds vroeger melding maakten, nam het O. M., bij monde van mr. Bes:er, in de terechtzitting der Amsterdamsche Rechtbank conclusie. In een uitgewerkt betoog bestreed het 0. M. de juistheid van alle bez\v;i ren van formeelen aard, die door de eischende partij aangevoerd waren tegen de vordering der crediteuren tot voeging in de aanhangige zaak. En ook materieel werd het rec^t van die crediteuren aangenomen om, door de curatoren het door den eischer ge pretendeerd eigendomsrecht niet er kend, doch slechts waarschijnlijk ge acht was, in het proces voor hunne belangen op te komen en de door cu ratoren ongebruikt gelaten middelen van verdediging aan te wenden. Wel vertegenwoordigen de curatoren den boedel .doch niet ieder crediteur indi vidueel, en dus heeft zulk een credi teur liet recht tot voeging in een ge ding, waarvan de beslissing van in vloed kan zijn op zijne rechten, zoo als in dit geval. Geconcludeerd werd dus tot toela ting van de gevorderde voeging met veroordeeling van de eischende partij in de proceskosten van het incident. De Rechtbank zal 22 Maart e. k. uit spraak doem EEN JEUGDIG INBREKER. Voor de Rechtbank te Arnhem werd (ingevolge de Kinderwetten met ge sloten deuren) behandeld de zaak te gen den 16-jarigeh knaap, die zich schuldig maakte aan een viertal in braken aldaar. De bekl. had ingebro ken in het magazijn De Toko aan de Sloetstraat, waar hij een wekkerklok je stal; in de fabriek van de firma De Leeuw aan den Amsterdamse hen weg waar hij te vergeefs poogde om een brandkast te forceeren; in de openba re school aan de Sloetstraat, waar hij pl.m. 5 uit spaarbusjes wegnam, en ten slotte bij de firma v. Oostveen in de Kerkstraat, waar hij sigaren, pot loodhouders en plm. 9 postzegels stal. Na dezen laatsten diefstal werd hij gearresteerd. De officier van justitie eischte dat bekl. tot zijn 21e jaar zou worden ge steld ter beschikking van die Regee ring en daarna (voorwaardelijk) tot 2 jaar gevangenisstraf zou worden veroordeeld. De verdediger mr. Zijlstra verzocht om geen veroordeeling tot gevangenis straf uit tie spreken in verband met bekl.'s plannen om naar tndië te gaan. VRIJGESPROKEN. Het Gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak van den land bouwer uit de Beemster, die door de Utrechtsche Rechtbank werd veroor deeld tot 7 dagen hechtenis wegenf het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel door schuld. De beklaagde, die onder Mijdrecht van een veld het jachtrecht had gepacht, had op 23 Oc tober, toen hij een snip wilde schieten een knaap met hagel in het oog ge troffen, tengevolge waarvan het oog verloren ging. Het Hof verklaarde het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak bekl. vrij. De advocaat-generaal had ver' oordeeling tot 7 dagen gevangenis straf geëischt, teneinde bekl., die als een zeer fatsoenlijk man bekend staat niet met minder gewensclite elemen ten in aanraking tc brengen. na or ten minste er op uit zijn onder de Chineezen in lndië het nationali teitsgevoel op aiie mogelijke manie ren aan te wakkeren. Zoo haait de Java-Bode uit De Lo comotief aan, dat de Chineesche han delsvereniging Siang Boe te Sema- •ang gewoonweg betasting hoeft op dan verkoop van handels-artikelen, ten einde geld te bekomen voor hare propaganda en dus zoo'n beetje staat in den staat speelt I)e Java-Bode teekent hierbij aan, dat de Regeernig op de hoogte is van het gedoe der Chineescho genoot schappen en haar tijd afwacht. Het blad schreef verder: Intussciien gewerd ons van Chinee scho zijde een zeer uitvoerig ingezon den stuk, dat wij niet in zijn geheel kunnen opnemen, omdat daarin rechtstreeksche beschuldigingen van bestuursleden van eenige nationalis tische vareenigingen voorkomen, die wij niet zouden kunnen bewijzen in rechten; wij achten ons derhalve niet gerechtigd, den axgeloozen inzender aan een strafvervolging van wraak zuchtige landganooten bloot tc stel len, door hem aan den officier van justitie te noemen. Niets minder wordt n dat stuk betoogd gelijk ook in „l>e Locomotief" gedaan wordt dan dat de gewestelijke bestuurders goed zouden doen, gestrengelijk toe ie zien dat de Chineesche vereenigin- zich geen handelingen aanmati gen, d:e liggen buiten de grens hun ner van regeeringswege goedgekeur de statuten; en zulks in de eerste plaats in het belang van den Chinee- schen kleinen handelaar en industri eel zelf, die geterroriseerd wordt door boycot, ja door bedreiging met dood- j, wanneer hij niet goedschiks en blindelings de bevelen der leiders wenseht te volgen. Feiten en namen uit West-Java worden ons als voor beelden van dit ongeoorloofd drijven genoemd, die wij te juister plaatse zullen bekend maken, wanneer ons dit nuttig en noodig zal voorkomen, zonder ons ook maar een oogenblik te laten intimideeren door de bedrei gingen en smaadredenen der vuile Maleisch-Chineesche pers en hare satellieten Ln een andere. bouwd worden. De regeering richt da stellingen op, om dien bouw le verge makkelijken, maar onze tegenstan ders hakken woedend daarop los, om ze ten val tie brengen. Mijne heeren, d e stellingen zullen onvermijdelijk instorten, on ons wel licht onder hare puinhoopen begra ven Moge dit ©er3t geschieden als 't gebouw van het vrije Rusland achter die stellingen zichtbaar wordt. Vrij, in dien zin, dat het bevrijd is van ar moede, onwetendheid, rechteloosheid, doch trouw aan zijn Keizer. Deze woorden werden ontvangen: met een bruischenden bijval rechts en in liet centrum. Stolypiu besloot met de woorden: Deze tijd zal komen, ondanks alle onthullingen. Want aan onze zijde is niet alleeu de kracht, maar ook het recht. (Bijval rechts en in het cen trum), KARDINAAL SANCHA. TOLEDO, 25 Februari. (Reuter). Kardinaal Sancha, primaat van Spanje, is hedenmorgen overleden. BRAND. LORIENT, 24 Februari. (Reuter). In deu afgeloopen nacht is het dorp Botfaux totaal verwoest door brand. Veel zaken van waarde gin-geu ver loren de schade is zeer aanzienlijk. Een tachtigjarige kreeg ernstige brandwonden. OOSTENRIJKERS IN MONTE NEGRO. LONDEN, 25 Februari. (Reuter). De „Daily Chronicle" verneemt uit Weenen, dat twee Oostenrijkers, die vreedzaam in de straten van Cettluje wandelden, door eene volksmenigte werden aangevallen en als spionnen werden doodgeslagen. Van de lijken werden de neuzen, ooren en de baard afgesneden en in triomf door de stad gedragen. Gemengd Nieuws Telegrammen CASTRO. De correspondent der „N. R. Ct te Parijs seint Aan de bureaux der Compagnie Transatlantique heeft men aan een redacteur van de „Temps" verklaard, dat Castro tot heden nog geen plaat, sen besproken had op de boot voor La Guayra. Wel wafen aanvankelijk hutten gevraagd voor Caslro en zijn gevolg maar deze order was inge trokken. Koloniën DE CHINEESCHE GENOOT SCHAPPEN. In den laatsten tijd wordt lm de Indische bladen herhaaldelijk gewag gemaakt van het optreden der Chi- sche handelsvereenigLngen, die zoo'n beetje aan de politiek schijnen te deen en ij voren voor een grooter Chi DE ZAAK-AZEF. PETERSBURG, 25 Febr. (Reuter.) De Rijksdoema behandelde voor een geheel gevuld huis en overvolle tri bunes de interpellaties over de zaak- Azef. De referent, graaf Bobrinski, stel de voor de aanneming van de Inter pellatie der Kadetten, de afwijzing van die der sociaal-democraten. De eerste spreker, de sociaal-demo craat Petrosowsky, wees er op, dat de geheel© regeeringspolttiek gegrond is op het provocatie-stelsel. Nadat twee sprekers van de uiterste rech terzijde het woord gevoerd hadden, motiveerde de afgevaardigde Perga- ment de interpellatie der Kadetten, waarna Stoiypin het woord verkreeg. De minister-president zeide De aan de interpellatie ten grond slag gelegde feiten zijn in strijd met de stukken, waarover de regeeriug beschikt. Beschuldigingen weerklon ken en worden nog herhaald, uit het revoiutionnaire kamp. Verwacht van mij geen verdedigings-redevoering. Azof is een gewone politie-agent, aan wien thans, doch alleen uit revoiu tionnaire bronnen, tal van misüiadeai worden toegeschreven. Wat nu speciaal de moorden op den gouverneur van Oef a en op mi nister Von Plehwe betreft, moet ik er op wijzen, dat Azefs positie onder de revolutionnairen tot 1906 geen in vloedrijke was. Hij kon dus bij de aanslagen voor dat jaar geen rol spe len, noch die aanslagen voorkomen. Eerst in 1906 werd hij vertegenwoor diger van het cenkraal-comité. Se- uert zijn aLie aanslagen van dat co mité mislukt of ontdekt. Het gerucht over een beweerden aanslag op den l'saar in 1908, is door het revoiution naire centraal-comité verzonnen. De onthullingen van Bakai, die im deu Matin gepubliceerd worden, be wijzen juist het tegendeel van wat die schrijver wil bewijzen. Bakai werd uit den dienst der politieke politie te Warschau ontslag-en, onder verden king van chantage te hebben ge pleegd, (Uitroepen van verontwaardi ging in het centrum). Stoiypin vervolgde. Dadelijk na zijn ontslag is hij over gegaan naar de partij der revolution- u ai ren. Burzef is zelfs in Engeland tot 18 maanden dwangarbeid veroor deeld, en uit Zwitserland verbannen. Als derde aanklager der regeering is de vroegere directeur der geheime po litie Lopoesjin opgetreden, die revo- lutionmairen uit Londen ontvangen en hun medegedeeld heeft, dat Azef een politie-agent was. Tegenover die schending van vertrouwen door Lo poesjin kon de regeering onmogelijk lijdzaam blijven. Doch ook Lopoesjin droeg geen kennis van de beweerde misdaden, die Azof zou hebben pleegd. Daaruit volgt eerstens, dat er op dit oogenblik geen gromden zijn, om een ambtenaar van misdadige han delingen te betichten. Ten tweede moet ik het treurige, doch onvermijdelijke besluit trekken, dat zoolang de revoiutionnaire ter reur heerscht, ook de politiespicxnnen- duenst moet blijven voortbestaan; maar de regeering zal, zoolang ik aan haar hoofd sta, nooit van provocatie gebruik maken. Het gcheole politic- stelsel, dat Ln den strijd met de ter reur opgaat, is slechts een middel om rustig te leven en rustigen arbeid mo gelijk te maken. Het geheeld leven van het volk moet opnieuw opge- Amsterdamsclie Beurs. Openingskoersen van 25 Februari 1909, medegedeeld door LABOUCHERE OVENS Co.'s BANh Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was beter Nederl. Certificaten 76 3/8 en 91 1/2, nieuwe Russen 86 1/4, Hope's Russen JQyg ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN vast. Peruanen 8 7/8 en 36 1/2. TABAKSAANDEELEN vast. Blud- jey 1011/2, Deli 430; Medan 254, en Nieuwe Asahan 91 1/2, Rotterdam De- ii 345, Senembah 380. PETROLEl MAANDEELEN vast. Koninklijke *71, Moeara Eliim 157 156, Sumatra Paieinbang 138 3/4, Dordtsche Petroleum 144 1/4144 1/2. M1JNAANDEELEN vast. Ketalioena 1811/2. De AMERIK. MARKT opende vast: Atchison 99 1/8, Denver 41 13.16, Erie 26 3/4, Kansas 38 1/4, en 69 3/4, Mis souri 37 13/16, Rock Island 21 13/16 21 5/8, Southern Railway 22 15/16, Southern Pacific 115 3/4, Union Paci fic 173 3/4, Wabash 16 3/8, Steels 43 3/16, Carren 45 1/4. CULTUURWAARDEN geanimeerd: Vorstenlanden 143 3/4, Riescontre Ned. Handels-Mij. 172 1/2. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD 25 Februari. P. Libosan en M. E. Steenkist. C. van Reijendaro en W. H. Majoor. GETROUWD 25 Februari. C. II. Lugten en A. C. Duiifjes. H. H. Keijzer en G. Groot- veld. BEVALLEN 24 Februari. W. M. Servaaa, geb. De Vogel, d. F. Roelfsema, geb. Haringsn.a, d. 25 Februari. G. Dik, geb. Hufslngh, d. OVERLEDEN 24 Februari. J. Poen, 25 j., Spaara- wouderstraat. 25 Februari. T. J., 2 j., zoon van T. J. Verhorst, Kleine Houtstraat. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Grollo ds. F. Smid te Visvlet. Aangenomen het beroep te Schoon» dijke door ds. K. K. de Jong te Schel linkhout. Beroepen te Helium (Gr.) de heer Van Rijnsdijk candidaot^ tot den H. D. te Gramsbergon (O.). Leger en Vloot RESERVE OFFICIEREN. Bij Koninklijk besluit werd ten aanzien van reserve officieren bij de landmacht en ten aanzien van reser ve personeel van de landmacht bene den den rang van officier bepaa'd de duur vwi den termijn van den te vervullen workelijken dienst om het andere Jaar éénmaal en dan ten hoogste voor zes weken wordt door den ko'pscommandant bepaald en niet langer gesteld dan ln het lielang van de geosfendheid noodig wurdt ge acht. Aan hen, die blijken hebben ge geven volkomen geschikt te zijn voor de vervulling der verplichtingen aan hunnen rang verbonden, kan vrijstel ling van opkomst onder de wapenen worden verleend. De aanwijzing van reservepersoneel beneden den *ang van officier tot vervulling van andera

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2