SC0tt9S Emulsion Onze Lachhoek VERSCHIL. Dokter (in opdracht van een levens verzekeringmaatschappij onderzoe kend) Zeg mij eens, mijnheer Meier, was uw vader geen epilepti cus 1 Meier. Neen, dokter timmer man. GUNSTIG OOGENBLIK. Gast. Is niet zooeven de barbier bij je binnengekomen Kastelein. Ja, mijnheer, als u zich wilt laten scheren, hij ia nu nog nuchter. MODERNE KINDEREN. Vader. Betje, leg je pop weg, ga netjes aan tafel zitten, doe je servetje voor, eet je soep netjes op, praat niet en wees heel gehoorzaam Betje. Hè, pa, wat bent u veel- edschend. ALTIJD ZAKELIJK. Koopman (wien een zoontje gebo ren is). Mina, haal mijn overjas even ik ga naar het stadhuis, de kleine man moet nog geboekt wor den. MERKWAARDIGE BEVESTI GING. Heer. - Is de hond goed Hondenkoopman. Ja, het Is een kwaje 1 DE PANTOFFELHELD. Het schijnt me toe, dat gij zeer goed met uw man overweg kunt, buur vrouw 1 O ja 's Morgens doet hij, wat ik wil, en 's middags doe ik, wat ik wil MISPLAATST. (In een sckrijfinachine-brief) mijn pen weigert verdei- te gaan.... EEN LAATSTE BRIEF. Zoo scheiden wij dan, Arthur, en is dit de laatste brief van je onge lukkige ANNA. N.B. Morgen meer. NIET TE OVERBLUFFEN. Gisteren was ik op jacht, vertel de een jager, die zijn latijii goed kent, en daar zie ik een partij raven zit ten. Ik heb het land aan die dieren ik leg aan, Ik schiet en in een schot vallen vijf raven morsdood op den grond. Natuurlijk allemaal witte raven? vroeg hem Iemand in het café sar castisch. Neen, sprak de jager, één zwar te was er ook bij I NA DE THEATER-VOORSTELLING. Een mooi stuk, sprak de man, toen hij met zijn ega thu's kwam en zijn verdere huisgeuooten niededee- ling deed van het genoteaie, hoewel hij drie vierde van der. tijd aan het buffet had doorgebracht er was geen droog oog in de zaal. (Tot zijn vrouw). Nietwaar, Liza Neen, maar zoo vee! te meer droge kelen, was het vinnige, maar rake antwoord. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Enkhuiaen. Door de liberale kies- fereeniging Kiesrecht is Kiesplicht, te Enkhuizen., is de heer mr. H. Goeman Borgesiua, caudidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Blijkens een ingezonden stuk in de „Zaanlandsche Courant" is voor het kiesdistrict Zaandam naast den nog aan te wijzen gemeenschappalijken candidaat der liberalen en Vrijzinnig- democraten luit het grostalmr. Bor- gesius, mr. Van Tienen en dr. Bos) en tweede vrijzinnige gesteld, n.L de heer J. C. H. G. van Deun, (vrijzin nig-democraat), gepeusionneerd offi cier, wonende te V\ atergraafsnieer, die in bedoeld artikeJ wordt aange diend ais bijzondere verdediger van de belangen der hengelaars, vergun ninghouders, postbeambten en kler ken, enz. In een vergadering van de Centrale R.-K. Kiesvereeniging „Goes" is be sloten, aan de aangesloten kiesver- eenigingen te advisceren, in bet dis trict Goes opnieuw caudidaat te stel len don lieer jhr. mr. A. F. de Savor- nm Lonnian en in bet district Honte- nisse den heer J. F. Fruytier. De Kiesvereeniging Burgerplicht te Bruiixisse heeft mr. N. J. H. Patijn met aigemeeue stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. ONBELEEFD PUBLIEK. nlen meldt uit Den Haag: In de laatstverstreken dagen is weer waargenomen, dat in weerwil van alle dringende verzoeken en maat regelen, het publiek niet wil nalaten Hare Majesteit de Koningm op Haar wandelingen in de residentie lastig te vallen en hinderlijk te volgen. EEN KIND VERBRAND. Te Twello heeft een treurig onge luk plaats gehad. Een 8-jarig me^je was met eetüge kinderen aan het vuurtje-stoken. Hiervoor hadden ze een gat im den grond gemaakt, waar in een vuur was aangelegd. Toen de kleine ook eenige takjes, d:e ze ver zameld had op het vuur wilde wer pen, kwam zij te vallen en viel in de vuurmassa. Haar kleertjes vatten vuur en door den sterken wind stond ze ia een oogwenk in volle vlam. Men snelde hel kind te hulp, doch te laat Met hevige brandwonden werd zij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij aan de gevolgen is overleden. VAN EEN UITGEBROKEN INBREKER. Het Dagblad van Noord-Brabant beantwoordt als volgt d«e vraag, hoe de Engelschman, wiens ontsnapping uit de voorloopige hechtenis wij heb ben gemeld, er in geslaagd is op vrije voeten te komen Och, men begrijpt, dat een cel bewoner niet veel om handen heeft en dus gelegenheid zoekt den tijd te dooden. Onze Engelschman is eon werk zaam man, kan niet lang stil zitten. Geef me wat te doen, heeft hij ge vraagd. Wat te timmeren bijvoor beeld Of hij kistjes maken kon 0 yes, dat kon hij heel goed. Zoo heeft men hem aan het kistjes maken gezet. En monter dat hij werk te Een lust was 't, om dat te zien. Maar als niemand naar hem zag, dan deed hij wat anders dan kistjes maken. Dan bewerkte hij het kozijn van zijn celdeur. Ah, zoo mooi als dat Hollandsche zaagje werkte I Hij wist er mee ui/t het deurkozijn een blokje hout te zagen, dat precies vóór de scheut van het slot zat Aan het slot zelf kwam hij niet, dat zit in de deur. Als vakman-in breker had hij dat niet noodig. Zoo- dra hij het blokje hout uit het kozijn had, kon hij bij de scheut van het slot en deze terugdrukken. Dat was zoo eenvoudig mogelijk. Bovendien had dit systeem vóór, dat onze uitbreker kalm kon overleg gen en zijn tijd afwachten. Het blokje uit het kozijn kon hij er uit nemen en weer er in zetten. Eindelijk heeft hij t er op ge waagd. De celdeur geopend. Heel even op 'n kier, hè, hoe rustig Is het in zoo'n Hollandsch huis van bewaring. En wat 'n goed soort bewaker is dathij slaapt 1 Kom, dacht de En gelschman, laat ik hem ontlasten van zijn zware sleutelbos. En voor de veiligheid een paar sabels meenemen, want Lk kon wel eens bewakers te genkomen, die minder slaperig zijn dan deze. Bovendien zijn misschien alle deuren niet te openen met deze sleui elbos. Zoo brak de Engelsche inbreker uit, met de sleutels van den bewaar der. De Engelschman slaagde voor treffelijk, tot hij in de zoogenaamde Kerk van het gebouw kwam, dat -s de gang, die toegang geeft tot het pale's van justitie. Daar kon hij niet verder, want geen der sleutels paste hier. Dan maar met de sabel gewerkt. Hij heeft van de deur naar hel paleis van justitie heele stukken afgehakt, maar ten slotte moet hij gemerkt hebben, dat de deur aan den anderen h.ant met knippen was gesloten, zoodat hij hier zijn werk heeft gestaakt en uaar beneden is gegaan. Dat ging beier. i>e twee deuren, welke hij nog te pas- seeren had vóór bij buiten zou zijn, heeft hij met behulp van zijn sabel welen te foroeeren. Met de laatste deur moet hij veel moeite hebben gehad, waiut daar is wel een mand brandhout afgekapt. RELLETJES TE 's-GRAVENHAGE. De toestand van den Haagschen politiedienaar Van Dijk, die bij het jongste opstootje van stukadoors in het Frankenslag verwond werd aan het hoofd door ontvangen steenwor pen. is verergerd. De beambte is geheel versuft. Er wordt gevreesd voor bloeduitstorting in de hersenen. DE SCHEURING IN DE S. D. A. P. Het „Hbld." schrijft De afdeeling Amsterdam II der S. D. A. P. stelde den heer J. Oude geest candidaat voor de Kamer te genover mr. Mendels, die eerst can didaat gesteld was. Deze afdeeling besloot tevens met oen kleine meerderheid van stem men bij het referendum voor de voor stellen van het partijbestuur (ook voor het royement) te stemman. In de afdeeling III, die binnenkort vergadert, zuilen eenige leden voor stellen Indienen om de heeren Wijn koop en Ceton dadelijk te schorsen als bestuurders vam deze afdeeling, op grond dat de oprichting der nieu we partij, nog vóór dat het referen dum had gesproken, een onorganisa torische daad is. Op de vergadering van de Federa tie Amsterdam van de S. D. A. P. wa ren de Marxistische bestuursleden niet aanwezig, omdat zij zich met de Deventersche besluiten niet kunnen vereeniigen. Naar hot ,,U. D." verneemt, zullen, wanneer het dezer dagen gehouden referendum het besluit van het con gres van Deventer bekrachtigt, te Utrecht een aantal leden uit de af deeling der S. D. A. P. treden, en onmiddellijk een afdeeling vormen der nieuwe te constitueeren sociaal democratische partij. Van ongeveer een dertigtal leden moet het besluit al vaststaan, terwijl waarschijnlijk door meerdere leden dit voorbeeld zal worden gevolgd. OVER SERUM-INSPUIT INGEN. In het weekblad „Moleschott" kom; e\er dit onderwerp een artikel voor, waaraan we het volgende ontleenen De wetenschap betoogt, dat ver schillende ziekten veroorzaakt wor den door een eigen bacil en als mid del om deze uiterst kleine levende wezens te bestrijden, zijn er verschil lende serums gemaakt. Wat is zoo'n serum nu eigenlijk en wat doet het? Wanneer iemand een aderlating heeft ondergaan en men vangt hei bloed op in een kop, dan stolt dit na eenigeu tijd. Er vormt zich een dikke massa, die beslaat uit bloedlichaamp jes en de vezelstof van liet bloed en oie zich afzondert van de rest, een licht-gele vloeistofdie vloeistof is hel serum of de wei van het bloed. Een geneeskrachtig serum is de bloedwei van een dier, dat eene be paalde behandeling heeft ondergaan. Zoo wordt bijvoorbeeld een gezond paard ter bereiding van het serum tegen diphtherie ingespoten met den bacil van Lóffler, die de oorzaak van deze ziekte is eerst met weinig, dan langzamerhand niet meer en meer. De tonini, het vergift, van deze bac terie vormt dan in hel bloed een tegengift en ten slotte is het paard ongevoelig geworden voor de diph- ther'e-biC'llejL Dit serum wordt alsdan afgetapt met liet bloed en worlt bij den mensch die aan diphtherie lijdt, on der de huid ingespoten. Nu is men onvei wacht tot de ont dekking gekomen, dat serum tegen diphtherie bereid, ook tegen andere bacillen aangewend, een gunstige uit werking bezit. Hoe dit vreemde ver schijnsel te verklaren Het 's aam prof. Deutschmann te Hamburg ge lukt dieren met biergist te voeden, en zoodoende een serum ie verkrijgen, dat niet alleen dient als tegengif voor een bepaalde badL maar ook andere mfectie-ziekten met succes bestrijdt. Dit nieuwe serum vermeerdert het aantal witte bloedlichaampjes, die de bacillen verslinden. Er wordt eene nieuwe kracht gevormd, die het in gespoten indiv'du beveiligt voor on dergang en verlammende energie weder tot nieuwe werkzaamheid brengt. EIGENAARDIGE WRAAK OEFENING. Bij nacht heeft men bij den heer De Bruin, wethouder van Kollumer- land, stoep, hek en voordeur met teer bestreken. Voor eenige dagen ge schiedde dit bij het raadslid Z. Vrij zeker eene wraakneming, wiji beide heeren stemden voor het voorstel, de herbergen en café's des Zondags avonds 7 uur te sluiten. C»Tel.") Sport eo Wedstrijden VOETBAL. H. B. S. WINT TE BRUSSEL MET 41. Maandag speelde een uit spelers van verschillende le klasse clubs sa mengesteld H. B. S.-elftal een wed strijd tegen het Belgische nationale elftal te Brussel en won met 41. Met de pauze was de stand 2—1. De Belgische kroonprins woonde de ontmoeting bij. Uit de Arbeiderswerelc DE STAKING TE ENSCHEDé. De conferentie tusschen de fabri kanten vereeniging en de besturen der organisaties, welke twee uur duurde, heeft geen resultaat gehad. Beide partijen bleven op hun standpunt staan. Stoomvaartberichten Het st Lombok, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 23 Febr. van La Pal- lice. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Dikwyls, wanneer kin leren loom en hangerig zyn, lydcn zy slechts in werkelykheid aan de gevolgen van onvoldoende VOEDING De ware eetlust ontbreekt en dat gene wat zy nog eien schynt hen volstrekt niet ie voedeD. Scoit s Emulsion is een licht-verteerbaar tonisch voedsel dat by de kleintjes den zóó allernoodzakelyksten on dergrond vormt. De eetlust komt dra terug en spoedig daarna zyn ze weer krachtig en levenslustig. Kleine kinderen zyn dol op De echie Scolt'» Emulsion wordt en is needs uitsluitend gef.tl'ricecrd door SCOTT 4 BOWNE. I.td.. Londen, volgens hun oorspronkelvk recept eo hun onvergelvkelyk bereidtngs-proces. Ten be#yze ran het echte prepnr.ot vindt men den naam Scott's Emulsion op de flcscli en dc verpakking. Bovendien komt op de verpakking voor het handelsmerk van Scott's Emulsion de Viascher met de Visvh. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emulsion de echte Scott s Emulsion. Bil alle apothekers tu drogisten. GEMtENTERAAD PUNT 1. Mededeelimgen en ingekomen stuk ken. P- VOORZITTER deelt mede A Dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le een verzoekschrift van J. Koo- mon, betreffende het keurloon voor een graskalf 2e. een verzoekschrift van A. Je Haan, aannemer van den bouw van het Openbaar Slachthuis, om hem alsnog te willen schadeloos stelleu in iiet door hem geleden verlies .jij den bouw van d'e inrichting. B. Dat zijn ingekomen le een voorstel van B. en W. naar aanleiding van een verzoekschrift van de wed. C. Steen ken, om onder stand 2e. een schrijven van B. en W., naar aanleiding van de voorstellen van de heeren De BraaJ en Levert tol wiiziging van de Verordening op de doorvaart van schepen door de be weegbare bruggen 3e. een voorstel van den heer A. Rlnkema, tot wijziging van art. 52, 1 C der Bouwverordening 4e. een voorstel van den heer L. Modoo, tot wijziging van art. 6, 3de lid, van het ontwerp-werkliedenregle- men* óe. een schrijven van den Burge meester, betreffende de opmerkingen, m de vergadering van 3 dezer ge maakt in zake de Frans Halszaal op het Stedelijk Museum. (Gedrukt stuk No. 37 van 1909). 6e. een verslag over 1908 van de Commissie C. tot wering van school verzuim 7e. een schrijven van het Bestuur der Christelijke Avondnaaischool, houdende bericht, dat geen gebruik zal worden gemaakt van de aan het bestuur verleende vergunning tot het in gebruik nemen van eenige lokalen der hulpschool aan de Botermarkt 8c-. een verzoekschrift van Dr. W. G Huèt, om hem eervol ontslag te verkenen als lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs 9e een nader schrijven van de fir ma M. Prins en Co. betreffende hare aanvrage om vergunning, om te bou- won op voor tuin bestemden grond uij het perceel aan het Leidschepiein No. 40. (Te behandelen bij punt 12 van den oproepingsbrief). 10e. een verzoekschrift van F. Felt- manrt, en andere ouders van leerlin gen der School voor meer uitgebreid lager onderwijs, betreffende 't school geld aan die inrichting 11e. een nader schrijven van A. H. van Wickevoort Crommelin te Heem stede, betreffende zijn verzoekschrift om schadevergoeding. (Te behandelen bij punt 7 van den oproepingsbrief). C Dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol- land eervol ontslag is verleend als buitengewoon gemeenteveldwachter aan J. Roos, eervol ontslagen agent van politie. D Dat voor de leden ter lezing is nedergeiegd le. een rapport van den Commissa ris van politie, naar aanleiding van eend klacht van een der leden over het baldadig werpen door de straat jeugd met sneeuw- en ijshallenen 2e. een afdruk van de rechtsover wegingen van de door de Arrondisse- ments-Rechtbank alhier gewezen aipèl-vonnissen in zake de rechtsvor dering tegen den curator in het fail lissement der N. V. Haarl. Automo biel- en Motorrijwielfabriek voorheen A van Altena, te Heemstede, betref fende de levering van gas. E Dat door B. en W. zijn benoemd tot klerk aan de gem. lichtfabrieken D. Roozeboom tot brandspuitmaker, tevens belast met liet toezicht op ie siookgereeilschappen D. van Amstei en tot brandspuitmaker N. C. van Soesten dat door hen eervol ontslag is verleend op verzoek aan D. Verlaan, opzichter 1ste klasse bij den dienst van Openbare Wer ken H Stinis, bode bij de gemeente lichtfabrieken. F Dat Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland hebben be richt, dat zij hunne beslissing om- titii' het raadsbesluit van 24 Septem ber 1908 no. 15, houdende vaststelling van een Reglement voor de openbare lagere scholen, hebben verdaagd. G Dat zijn ingekomen lo. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 26 Januari j I No. 54, houdende goedkeuring van de Verordening op de heffing van school geld op de scholen voor gewoon la- ,i.r onderwijs. 2c eeii schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 20 Januari ».l. No. 7, tot verkoop van grond aan de jordensstraat. 3o een schrijven van dezelfden, ten jeleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 20 Januari j.l. No 8, tot verkoop van grond aan het Wijde Geldelooze Pad. De openbare vergader.ng wordt te kwart voor drieën heropend. PUNT 2. B. en W. stellen voor aan de afdee ling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond medailles (voor f 30) te schenken voor de vn<a 10 tot 18 April in 't gebouw St. Bavo te houden re- clame-tentoonstelling op het gebied van handel, nijverheid en industrie (ook huisindustrie) aan welke teu- toonsiellmg door alle gezindien kan worden deelgenomen; maar onder be paalde voorwaarden aan Haarlem- sclio inzendingen de voorkeur zal ge- ge\en worden. Wordt goedgekeurd. PUNT 3. B. en W. stellen voor, ingevolge genomen besluiten op de Staten voor pensioen- en wachtgeld aan gemeèn- tenaren en voor weduwen- en weezen- pensioen te brengen: de gymnastiek- oud er wijzers aan de lagere en m. u. I. o. scholen, het personeel der bui tengewone school voor l.o., den Leeken ouderwijzer aan de laatsie school, den timmerman van het St. Elisa beth's Gasthuis en den tweeden hoofd- fitter. Afgevoerd is de waagraeester, wiens betrekking is opgeheven. Voorgesteld wordt den adjunct-ar chivaris, die reeds op den pensioen staat voorkomt, ook te plaatsen op den staat voor weduwen- en weezen- pensioen. Wordt goedgekeurd. PUNT 4. B. en W. stellen voor de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienst 1908 goed te keuren. Wordt goedgekeurd. PUNT 5. B. en W. bieden ter vaststelling In tweede lezmg aan den Raad aan de verordeningen tot regeling van het M. O., overeenkomstig de wijzigingen in de zitting van 3 Februari daarin aangebracht eu waarin door B. en W. eenige redactie-wijzigingen van ondergeschikt belang worden voorge steld. B. en W. stellen een redactie-wijzi ging voor. Deze wordt goedgekeurd. De heer KLEIJNENBERG wil Ln art. 21 een wijziging aanbrengen. Hij wil de vergoeding aan de leeraren, die invallen in een vacature, laten bestaan voor degenen, die voor 1 Mei 1909 zijn aangesteld. De VOORZITTER acht dit voorstel niet op zijn plaats bij een tweede le zing: daarvoor is heropening der be raadslagingen noodig. De heer THIEL gaat het verloop der zaak in een vorige vergadering na. 't Is een nieuwe gedachte de uren beneden het maximum te gaan betalen, wanneer zij in een vacature van een collega zijn gegeven. Spreker is daartegen. Als men vroe ger geprofiteerd heeft van een foutie ve regeling is dat geen reden om deze regeling voort te zetten. De VOORZITTER blijft meenen, dat de zaak niet behandeld kan wor den, tenzij er een voorstel tot herope ning der beraadslaging komt. De heer KLEIJNENBERG bestrijdt, dat zijn voorstel een nieuwe gedachte inhoudt. Hij heeft een dergelijk amendement vroeger ingetrokken ln veronderstelling, dat B. en W. bij de resumtie de zaak in orde zouden hebben gebracht. De heer THIEL dringt aan, dat de heer Kheljnenberg voorstellen zal de beraadslagingen te heropenen, omdat ar nu blijkt een misverstand ge- heeracht te hebben. Het voorstel van den heer KLEIJ NENBERG tot heropening wordt aan genomen zoDder hoofdelijke stem ming en daarop het voorstel van den heer Kleljnenberg omtrent de vergoe ding verworpen met 4 stemmen voor, die van de heeren van de Kamp, Rin- kema, Timmer en Kleijnenberg. De heer VAN ROSSUM merkt op, dat er ln art. 9 wordt gesproken van degenen, die les hebben gegeven aan Cadettenschool en Rijkskweekschool. De heer THIEL bestrijdt dit, maar heeft geen bezwaar liet woord „en" te vervaaigen door „of". Dit wordt goedgekeurd en thans 't geheele voorstel vastgesteld. PUNT 6. De heer Krelage heeft thans schrif telijk het in de Raadsvergadering vau ~8 October gedane voorstel uigeoieud, om, in de besluiten tot toeaeumug au subsidiëu ten behoeve van scho len en cursussen, voor zoover deze uiet bij de wei onderworpen zijn aan het toezicht der Commissie van Toe zicht op 't Middelbuar of Lager Ou derwijs, de voorwaarde op te nemen, dat zij onderworpen zullen zijn aan het toezicht van B. en W. B. en W. geven in overweging, voor alle gesubsidieerde onderwijs inrichtingen aan de subsidie de voor waarde te verbinden, dat door B. en W. toezicht zal worden geoefend. Daar ih verband met het door den heer Krelage gedane voorstel bij de behandeling der begrooting de be slissing over de toekenning deir sub sidie is aangehouden, stellen B. en W. thans voor, voor 19U9 toe te ken nen de volgende subsidies: aan het Museum van Kunstnijver heid een subsidie van 40U0 aan ,,de Ambachtsschool" een subsidie van 7oOU en aan de avond-vakteeken- school, een subsidie van f 1200 aan de Haarlem scha Huishoud- en Indus trieschool een subsidie van 2800 aan de teekenschooi „St. Jozef" een subsidie van 300aan den Handels avondcursus van de R. K. Midden- siandsvereeniging een subsidie van f 50; aan de afd. Haarlem van den Alg. Nederl. Bond van Meubelma kers, Behangers en aanverwante vak. genooten, voor een vakcursus, een subsidie van 100 alle onder voor waarde, dat deze onderwijsinrichtin gen zullen onderworpen zijn aan het toezicht van B. en NV. en dat het in 1909 vast te stellen programma der lessen door B. en VS', moet worden goedgekeurd. De heer VAN LIJNDEN stelt voor, om in het voorstel van B. en W. te schrappen de verplichting tot goed keuring der schoolprogramma's door B. en W. Dat zou practisch onuit voerbaar zijn. De heer THIJSSEN ondersteunt het amendement-van Lijnden. Het gaat z. L niet aan, dat de gemeente nog een toezicht zou stellen bv. naast Rijkstoezïcht Dat zou leiden tot een conflict. De heer SCHRAM is van oordeel, dat als B. en W. van plan zijn in te grijpen in de schoolzaken en niet overleg te plegen, hij met het amen dement-van Lijnden zou kunnen mee gaan. Hij is echter van meenjng, dat B. en VV. wel overleg zullen plegen met autoriteiten en ander dan gemeente lijk toezicht. De heer RINKEMA, herinnerend aan de Ambachtsschool, verklaart zich voor het amendement-van Lijn den. Wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, dan zouden daar door Rijkssubsidies in gevaar ge bracht kunnen worden. De heer KRELAGE dankt voor de instemming door B. en VV. met spre kers denkbeeld. De heer THIEL acht het onmoge lijk uitvoering te geven aan het denkbeeld van den heer Krelage, zon der toezicht op de programma's. Overigens bestrijdt hij, dat een der gelijk ingrijpen onbehoorlijk is. B. en VV. zullen niet krieuwen met het Rijksschool toezicht. Het is B. en W. niet te doen, om ook wat in die scho len te zeggen te hebben, maar de aanneming van het voorstel is noodig, opdat de gemeente weet, waaraan zij haar geld besteedt. De heer Rinkema heeft gesproken over de Ambachtsschool. Dit betreurt spr., omdat hij juist ten opzichte van die inrichting succes van de invoe ring verwacht wegens de splitsing der school en de burgeravondschool. Persoonlijk hechten B en W. aan het toezicht op de programma's niets. Maar zij achtten dit noodig in ver band met het toezicht op de scholen zelf. Wil men dit deel van het voor stel niet, laat men dan het geheele voorstel maar verwerpen. De heer RINKEMA zegt, dat de heer Thiel 't al weer er wat dik op legt. De VOORZITTER hamert en zegt, dat dit geen parlementaire uitdruk king is. De heer NIEUWENH KRITSEMAN zegt, dat wanneer verhooging van subsidie noodig is, stuurt het Riik de onderwijsinrichting eerst naar de ge meente. Daarom Is het noodig, dat men het Rijk van advies kan dienen. De heer KLF.IJNENRERG zegt, dat men hier in de gemeente bezig Is een breed en mooi onderwijsstelsel ln or de te brengen. Maar hoe kan men dat doen, als men n.iet officieel op de hoogte is. Men moet op de hoogte zijn, om het verband te brengen tusschen ds verschillende onderwijsinrichtin gen. Overleg tusschen B. en W. en andere autoriteiten is nog nooit goed mogelijk geweest. Maar dat komt juist, omdat dit denkbeeld van B. en VV. nog met ln de verordening is vastgelegd. De heer VAN LIJNDEN blijft be zwaar hebben tegen een dergelijke be paling. Zij Is niet noodig. Men komt met ander toezicht im conflict, dat kan niet anders. Ovengeus heeft men toch Ln de hand, om toezicht te oe fenen bij de subsidieverlening. Ook de heer THIJSSEN is niet overtuigd door de sprekers. We heb ben nu een deskundig man op onder wijsgebied hi t college van B. W. Maar, dat kan wel eens anders worden, en is ook wei eens anaera geweest. De schoolbesturen zullen geen bezwaren hebben de program ma's ter inzage te verstrekken als B, en W._ dot verzoeken. Verder heeft men 't in de hand wenken te geven aan de besturen der scholen, als man iets gewijzigd wil hebben. De heer VAN STYRUM acht de be zwaren legen het voorstel van B. an VV. te breed uitgemeten. Het geldt hier geen eeuwigdurende bepaling, maar slechts voor 1909. Laat men dus een proef nemen, dan kuDnen da schoolbesturen, als er bezwaren rij zen, wel verzoeken die bepaling niet voor de volgende jaren te doen gel den. De heer VAN LIJNDEN wijst op de moeilijkheid, om dit toezicht reeds dit jaar te doen plaats hebben. De pro gramma's zijn thans al naar Bunnen!. Zaken ter goedkeuring. De heer SCHRAM meent, dat de nieuwe regeling ouk aan de Ambachla school zal ten goede komen. Er moet overleg plaats hebben tusschen de verschillende vormen van toezicht. De heer 1'HIEL verzekert den heer Van Lijnden dat B. en W. er reke ning mede zullen houden als een schoolprogramma voor dit jaar reeds door den Minister is goedgekeurd. Spreker koinl er tegen op, dat da heer Thijssen veronderstelde, dat overleg niet zal plaats hebben. Inte gendeel er zal wel overleg plaats hebben. Als de raad dit deel van het voor stel verwerpt, laat hij dan alsjeblieft maar bel geheele voorstel verwer pen. Spreker deelt mee, dat B. en VV. te rugnemen hel voorstel om subsidie aan de R. K. Middenstandsvereeui- ging voor den Handelsavondcursus, omdat nu de gemeente zelf handelson derwijs gaai geven, deze cursus niet zal worden opgericht. De heer KRELAGE zou 't wel weu- schelijk vinden, dut bij verwerping van liet aangevochten deel, toch het andere deel zal aangenomen worden. Hij acht dit van belang, dat B. en VV. dan toch toezicht zuilen oefenen op gesubsidieerde scholen, als dit in hot erste deel van het voorstel van B. en VV. is aangegeven. Het eerste Joel van het voorstel wordt aangenomen, zonder hoofdei ij. ke stemming. Het amenuement-Van Lynden wordt met 18 tegen 14 stenunen aangeno men. Tegen waren de heeren Van Styrum, Van Rossum, Schroudeis, Modoo, ThieJ, Schram. Krelage, Nieuwenhuyzon Kruseman. Kleijnen berg, Loosjes, Levert, Spoor, De Breuk eu Sneltjes. De heer THIEL verzoekt nu stem ming over liet aldus geamendeerde punt II. Dit wordt aangenomen, le gen waren de heeren Thiel, Schram, Middelkoop, N'euwenhuijzen Kruse man, Kleyuenberg. Loosjes, Levert en De Breuk. Daarna wordt bet geheele voorstel zonder stemming goedgekeurd. PUNT 7. B. en W. stellen voor een verzoek van A. H. van Wickevoort Cromme lin te Heemstede orn betaling van 267.75 ter vergoeding van de schade „door hem geleden, tengevolge van schuld, nalatigheid of zorgeloosheid bij hen, die in dienst der gemeente voor het gevaarloos gehru:k van den openbaren rijweg hebben te zorgen" van de hand te wijzen. Een koetsier van adressant is op 5 October een ongeval overkomen. Hij reed op 't Plein, toen het paard van zijn wagen met zijn poot in een defect deksel van een straatkolk bleef ste ken, waardoor de koetsier en 't panrd gewond werden en de wagen bescha digd. Overeenkomst'g 't advies der rechts geleerde commissie vinden B. en W. geen termen om de geleden schade te vergoeden. Wordt aangehouden wegens het in komen van een nader adres. OVEREENKOMST MET HEEMSTEDE. Vreemd aan de orde van den dag wordt in behandeling gebracht eu aangenomen een voorstel van B. eu W. om de gemeente Heemstede ver gunning le verleenen tot het leggen en hebben van gasbuizen ter verlich ting van perceeleu in den Hout. PUNT 8. B. en W. zich vereenigende met de rapporten van den directeur van het slachthuis en van de Commissie van bijstand stellen voor afwijzend te be schikken op de verzoekschriften van de Haarlemsche Varkensslachters- Vereeniging en de Haarleinsctu* Vleesehhouwersvereenig ng, om de kosten aan de vee- en *leeschkeurtng verbonden ten laste te brengen der gemeente. Adressanten gevoelen zich zeer lx»- zwaard door het keurgeld, dat ln den vorm van slacht- en keurgeld sedert de oprichting van het Open baar Slachthuis voor het keuren van vee zoowel vóór als na slachting ge heven wordt B. en W. daarentegen oordeelen de thans bestaande regeling alleszins billijk. Wordt aangenomen. PUNT 9. B. en W. stellen voor aan den di recteur en commissarissen der MIJ. tot exploitatie van Staalwaierbron- nen toe le staan, in den tuin van het perceel Frederikspark 14 (Bronge bouw) houten gebouwen of getimmer ten te doen stellen of op te richten, noodig voor een van 15 Juni tot 15 Juli 1909 te houden reclametentooo- s telling. Wordt aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7