HAARLEM'S DAGBLAD. TWESLB.ldS!:. In stormachtige Tijden. Onze Lachhoek FEUILLETON OM ONS HEEN No. 889. Een Zevende Leerjaar. Hoeveel Mr. Thiel als wethouder van onderwijs In korten tijd al tot ra organisatie van ons onderwijs tot stand heeft gebracht, is wed bekend. Hij zelf is evenwel van oordeel, dat er nog een zeer belangrijke zaak te doen overblijft en dat is de invoering van een zevende leerjaar aan de openbare lagere school. Verreweg het grootste gedeelte van de Haai'Ionische kinderen ontvangt tot dusver geen voortgezet onderwijs Tegenover de duizende, voor wie de leertijd met de lagere school voor goed is afgesloten, staan maar enke le honderde, die verder leeren, hetzij in algemeen of vakonderwijs. Daar om is het wenachalijk, dat dit onder wijs op de lagere school zoo goed mo gelijk zij. Lezen, schrijven en rekenen vor men er de drie hoofdvakken, schrij ven daarbij natuurlijk niet in den be perkten zin van schoonschrijven be doeld, maar in den geest van schrij ven van zuivere taaL Kan deze ken nis in de zes klassen, die de lagere school tegenwoordig telt, verkregen worden Verkregen namelijk, zóo dat de kennis verder duurt dan tot het schoolexamen waarop de cijfers van waardeering worden toegekend, dat ze bestand is tegen jaren van wei. nig of geen oefening. De ervaring, die ik op het punt van schrijven en stellen verkregen heb, is helaas verre van bemoedi gend. De briefjes die wij dag in dag uit ontvangen vaD jeugdige personen, berichtjes over sport, vragen, sollici taties, wemelen van fouten. Zoodra ik met de linkeriiand zoo'n briefje op neem, tast mijn rechter werktuige lijk naar het verbeterende potlood. Aan onze drukkerij wordt nu een leerling-niachinezetter gevraaga. Uit- drukkeiijk worden ais voorwaarden van aanneming gesteld, dat de sol licitant behoorlijk Lezen en schrijven kan. Welnu, aan brieven op deze ad vertentie heeft het niet ontbroken, maar aan den inhoud van die brie ven komt veel te kort. Verschillende sollicitanten hebben zich wel moeite gegeven om duidelijk te schrijven, maar van woordenkeus en spelling is weinig terecht gekomen. Ik zai daarvan eenige staaltjes ge ven. Geenszins uit spotternij, om de me.ischen eens wat te laten lachen. Maar omdat ik het werkelijk bedroe vend vind, dat met liefde en toewij ding gegeven onderwijs bij jongelui van 17 20 jaar, den leeftijd die in de advertentie gevraagd was, zoo wéinig beklijft. En bovendien omdat ik daarin een betoog voor de nood zakelijkheid der invoering van liet ze. vende leerjaar wensch te zien. „Daar ik Uw aTvertentie gelezen heb, zoo kwam' ik gaarne voor dezeN plaat3 in aanmerkiN. Ik ben vier jaar alswerkzaam geweest en ten deeleN ook met het maSchine- vak bekend. HopendeN een gunstig antwoord enz. verblijf ik IN ach ting 'Deze brief is er zoo een van ten naasten bij de schrijver behoort tot de scribenten, die wanneer zij er niet zeker van zijn of een woord al dan niet met een n moet worden geschre ven, veiligheidshalve die letter er maar bijzetten Beter te veel, denken ze, dan te weinig. Een tweede is van geen andere meening. Het verschil tusschen U en Uw is hem evenwel blijkbaar ont gaan, of hij heeft het nooit geweien. „WelEdeleN Heer", zoo begint hij, „Daar ik U advertentie gelezen heb, zoo verzoek ik u beleefd, of ik ook in U gunst zou mogen komen", enz. Weer een ander heeft zeer terecht begrepen, dat een brief bestaat uit volzinnen en een volzin uit woorden, maar hij vergist zich door te meenen dat het er dus minder op aankomt, welke woorden hij precies gebruikt, wanneer die maar zoo ongeveer de meening van den schrijver bevatten. „Daar ik ondergeteekende in het Haarlem's Dagblad HEEFT gelezen, dat UW EDELE een Leerling-Machi- nezetter vraagt, ZOODOEN ik aan UW EDELE een vriendelijke vraag, of ik daarvoor ook in aanmerking ZOUDT mogen komen. Mijn HOOPENDE, dat ik een gun stig antwoord terug MOOGT ontvan gen, verblijf ik met alle HOOGACH TEND Is het niet merkwaardig, dat deze sollicitant met zekere zelfvoldoening meedeelt„ik heb de school met lof felijk ontslag verlaten I" Weer een ander begint met een ze kere gladheid van stijl „Naar aanleiding van HET adver tentie in uw blad, waarin u een leer- ling-Machinezetter vraagD, ben ik zoo BELEEFD mij bij u aan te bie den." Inplaats van. beleefd had er na tuurlijk vrij moeten staan. Maai- bovendien is met den eersten zin de schrijver zijn stijl-vlotheid ten eenenmale kwijt „Daar ik gaarne in het vak wilde opgeleid worden", zoo vervolgt hij, „en lang naar een gelegenheid ge zocht neb als deze. Blijf ik in afwachting mij In u gunst vereerd te zien Dat slot is droevig. Hoe wil hij zichzelf in een anders gunst vereerd zien Trouwens, dat woord gunst is öen oudbakken overblijfsel van vroe ger* Ik geloof nooit, dat de kinderen op school sollicitatiebrieven leeren schrijven, waarin hun wordt gezegd, dat zij moeten vragen om de gunst. En wanneer dus jongelui van dezen leeftijd, kinderen dos bijna, dat toch schrijven, dan hebben zij dat vaneen oudere en dus hun eigen onderwijs lang vergeten. De laatste dien ik uit het stapeltje heb weggenomen, begint als volgt „Naar aanleiding van uwe adver tentie DOEN mij nesluiten mij voor dat Machinezetten aan ie melden." Deze volzin is in het midden door gebroken, 't zijn eigenlijk twee helf ten, die niet bij elkaar passen, maar door het woord doen een beetje bij elkaar worden gelijmd. „.Wat betreft eenig begrip hebben van Machinerie, dat zal wel gaan, maar het overige kan Ik slecht over oordeelondat zou U zelfS wel uit kunnen maken." Ik zai het hierbij maar laten. De verzameling kan ieder oogenblik wor den uitgebreid en aangevuld. Bedenkelijk is het, dat hierbij een zaak in 't spel komt, die voor leerlin gen van de lagere school waarlijk geen zeldzaamheid is. Wie geen voortgezet onderwijs genieten, zullen dikwijls, meer dan een ander, in hun leven naar een betrekking hebben te solliciteeren. Hoe vaak dat ook mon deling gebeurt, de noodzakelijkheid om het schriftelijk te doen kan dik wijls aanwezig zijn en werkgevers zullen, hoe meer sociale wetten er uitgevaardigd worden, vanzelf meer op schriftelijke aanmelding gaan aandringen, opdat zij de noodige ge gevens hebben zwart op wit. Hoe zal het nu met deze twintigjarige jonge lieden wezen, wanneer tien en twin tig jaar later nog meer van hunne schoolherinneringen zullen zijn weg gevaagd Ik wil nogmaals zeggen, dat ik dit gebrekkige stijltje, -dat avontuurlijke taaltje in den grond van de zaak dan ook volstrekt niet grappig vind. De schrijvers kunnen het niet heipen. Wat zij op de lagere school van taal en stijl geleerd hebben, is niet be hoorlijk vastgelegd, niet voldoende geketend in hun geheugen. Toen zij na den korten schooltijd eenmaal in de maatschappij waren gekomen, die hun aandacht voor heel andere din gen vroeg, is hun schoolkennis lang zamerhand verdwenen als slecht hechtende verf, die afbladdert en door den regen wordt weggespoeld. Daartegen kent ook de ouderwijzer geen middel, dan alleenverlenging van den schooltijd, opdat er gelegen heid zal zijn iets verder te gaan en in elk geval het gedeerde nog wat vas ter in de jeugdige hersens te veran keren. Jammer maar, dat het weer geld zal kosten. Of zou de regeering, on der de bestaande omstandigheden, tot een extra subsidie voor het goede doel bereid worden gevonden J. C. P. Stadsnieuws DIENSTREGELING SPOOR WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken benend, dat ter se cretarie der gemeente (7de afdeebngj ter inzage zijn nedergelegd liet ont werp van de zomerd'enstregelingen 19Q9 van de treinen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en van de treinen der Nederlandsche Centraal Spuorweg Maatschappij en dat eventoeele opmerkingen dienaan gaande vóór of op 5 Maart a.s. recht streeks aan het Departement van Waterstaat zijn in te zenden. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), zooals zij laatstelijk gewij zigd is bij de wet van 1 November 1907 (Staatsblad No. 291), ter open bare kenn>s, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. Geven, gebo ren Roo>, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen aan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het perceel aan de Cornelissteeg no. 5. Geslaagd Woensdag slaagde onze stadgenoot D. A. W. Hei.skes Jr. als commies bij de Nederlandsche Posterijen en 1 elegrafie. Uit de Kechtszaai ONTTREKKING A.vN FAILLIETEN BOEDEL. Een ingezetene van Beverwijk stond in de middagzitting terecht. Hij nad aan een aannemer opgedragen een huis te bouwen. Tijdens dien bouw was de aannemer failliet ge gaan. De lastgever stond thans te recht lo., dat hij 1500 steenen en ri- oolpijpen aan den faillieten boedel had onttrokken door last te geven, deze onder den grond te verbergen, voor gevende, dat hij bevreesd was, dat deze bouwmaterialen anders zouden bevriezen; 2o. dat hij op 11 September 19 September en 5 November kwitan- lies had aangenomen onderscheiden- 'ijk van 2000, f 1500 en f 500, weten de, dat die valschelijk waren opge maakt, daar hij den bouwer in plaats van 4000 slechts 400 had betaald. Deze kwitanties had hij bij den cu- ra-or rar. Andréae gebracht ten be wijze, dat hij de volle 4000 had be taald. Beklaagde gaf voor, dat hij in de meening verkeerde, (Lat de steenen enz. hem toebehoorden. De som van f 4000, zeide hij, had hij wel degelijk betaald, daarvoor had de failliet grond gekocht. Uit 't getuigenverkoor bleek, dat de failliet meerdere malen te hooge kwi tanties en schuldbekentenissen had afgegeven. l'oen de lastgever den bouwer had verzocht de te hooge kwitanties te geven, en deze daaraan had voldaan, had de bekl. den failliet er op gewe zen, dat hij nu ook bij de valschheid •ai geschrifte betrokken was, waarop «leze echter zinspelende op de ver oordeeling van een veldwach ter had geantwoord: Kees de dien der gaat het hok Ln; maar de diefjes dansen er om heen. Bekl. had ook nog gezegd, dit had de vrouw van den failliet gehoord: Ik beken nooit, al zetten ze me ook 't mes op de keel; ze maken je daar niet dood!" Hiermede zinspeelde hij op het be talen van ƒ400 op de kwitanties ten bedrage van 4000. Nadat de 14 getuigen gehoord wa ren, verkreeg de substituut-officier van Justitie het woord, die den bekl. ten laste legde doen onttrekken van goederen aan een faillieten boedel en gebruikmak mg van valsche geschrif ten en deswege, mee wegens zijn on gunstig gedrag, zijn veroordeeling vroeg tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 4 maanden. Do raadsman van den bekl. mr. Tea-beek Muller uit den Haag vestig de de aandacht er op, dat de opdracht door bekl. om het hout vast te timme ren en de steenen onder het zand te verbergen, niet is uitgevoerd, als de lastgeving bedoelde. Voorts bestreed pleiter bet dader schap in zake het doen onttrekken van goederen aan den faillieten boe del, omdat de uitvoerder van de op dracht wist, dat de bouwer failliet was. Wat het tweede punt der ten laste legging aangaat, trachtte de raadsman van den bekl. de getuige nissen te ontzenuwen, en achtte hij het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag C Maart 1909, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. E zen nan. Programma 1. Preludium en Fuga, A. Hesse. 2. Adagio (2e Symphonie) Beetho ven. 3. Sonate No. 1, Mendelssohn. a. Allegro moderato b. Adagio c. Ree. et Finale. 4. Canzonetta. J. Rheinbei-ger. 5. Nachspiel, Rinck. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Verlichting Bij het Gemeentebestuur is een adres ingekomen van de bewoners van perceelen, gelegen aan deti Mee- reinvög, tusschen de Manpadslaan en Bennebroelt, om ook aldaar ver lichting aan te brengen. SANTPOORT. Alhier heeft zich eene commissie an dames gevormd om handteeke- n'ngon te verzamelen voor het adres ten gunste van vrouwenkiesrecht in de Ned. Herv. Kerk aan de Alge- meene Synode. binnenland DE TWEEDE KAMER heeft gisteren met 50 tegen 11 stem men de motie-Duymaer van Twist inzake de wettelijke regeling der po sitie van de Indische officieren, ver worpen. Dit ï-esultaat was te voorzien de replieken, die aan de stemming voor afgingen, brachten in deu stand dei- zaak geen wijziging. Vervolgens werd aangenomen een etsontwerp betreffende den aanleg van een spoorweg van Tjikampeh naar Cheribon. Tegenover de heeren Van Kol en De Waal Malefijt verde digde de Minister van Kolomen daar bij de meening, dat de eigenaren dei- doorsneden landerijen met verplicht koiden worden tot meerdere bijdra gen in de kosten. Den heer Van Deventer zegde de Minister toe overleg met de Indische Regeering over een zijlijn naar In- drama joe. Tegen het wetsontwerp betreffende een wettelijke regeling der openbare inzamelingen openbaarde zich nogal eenig verzet. Terwijl de heer De Beau fort meende, dat het publiek zichzelf tegen bedrog behoorde te beschermen was de heer Hugenholtz van mee ning. dat de Staatsvoogdij hier te ver ging, omdat het gemeentebestuur kou treden in een beoordeeling van het doel eener collecte en dan bijv. eene collecte voor stakers verbieden, als in 1903 te Haarlem geschiedde. De heer Van Doorn bestreed even eens het ontwerp en den heer Van Vuuren was aanneming of verwer ping totaal onverschillig. Minister Heemskerk verdedigde het ontwerp op grond der noodzakelijk- I he'd, om het tegengaan van misbrui- j ken en misleiding. Wat in 1903 ge- I beurde, was geen maatstaf. Men was 1 toen 4e Haarlem zoo in de war, dat een totaal onbevoegde als stationschef fungeerde 1 (Groote vroolijkheid). De bepalingen dezer wet leverden z. i. geen bezwaar op. Heden 11 uur voortzetting. Jhr. Mr. S. M. S. DE RANITZ. Te 's-Gravenhage is op 75-jarigen leeft'!d overleden jhr. mr. S. M. S. cle Ranitz, oudste raadsheer in den Hoogen Raad. Wegens den minder gunstigen toe stand van zijne gezondheid geduren de den laatsten tijd had hij bij de on langs voorgekomen vacature van vice-president van het hoogste rechts college verzocht voor dat ambt niet in aanmerking te worden gebracht. Te Utrecht gepromoveerd, in 1858, vervulde hij daarna van October 1861 tut April 1863 de betrekking van com mies bij het departement van Jus titie. Zijne loopbaan lil de rechlerlijKe macht begon hij als substituut-officier van justitie eerst bij de rechtbank te Winschoten, en daarna bij de recht bank te Zutphen, bij welk college hii later aan het hoofd van het parket kwam te staan Vervolgens was hij president van de rechtbank te Zwolle, officier van justitie te Arnhem, raads heer in het gerechtshof te Amsterdam en in dat te 's-Gravenhage, uit welk laatste hij in 1890 overging naar den Hoogen Raad Sedert 1884 was hij gedurende eeni ge jaren afgevaardigde voor het dis trict Zutphen in de Tweede Kamer. Jhr. mr. De Ranitz was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. EEN TRAGISCH ONGEVAL. In een vaD de groote hotels te Am sterdam kwam naar het „Hbld." meldt Woensdagavond een dame een kamer huren. Vóór zij zich ter ruste begaf, maakte zij eerst gebruik van de badkamer en ging daarna naar haar slaapkamer. De nacht portier liet vervolgens het badwater wegloopen en de deur van de bad kamer open. Toen hij Donderdagmorgen om zes uur den keüner wilde roepen, die in een vertrek sliep boven de badkamer, kon h:' dien maar met wakker krü- gen. Een dokter werd ontboden, wel ke gasvergiftiging constateerde. Aan gezien er maar één vertrek is in het hotel, waar gasleiding is in de badkamer ging men daarhepn. maar de deur was op slot. Ze moest opengebroken worden, omdat de deur van binnen met een knip gesloten was en daar vond men het geheel ge- kleede lijk van de logé, die Woens dagavond van de badkamer gebruik had gemaakt. De gaskraan had zij wijd opengezet en door de sterke uit stroom ing was het gas langs de ver- warmings- en rmleeringspïjpen naar het vertrek van den kellner getrokken n had ook dezen tot slachtoffer ge maakt Met twee zuurstofapparaten van de brandweer en het Binnengasthuis nongden twee gp.neesheeren Ia neen tod d« Icvenefscoetcn vnn den tceltner op te wekken, maar het mocht hun iet geltikken dezen forsehen en ge zonden Joneernan, van nog geen 22 ionr, weer het bewustzijn bij te bren gen. l)e logé was een 30-jarige gehuwde dame, uit Utrecht afkomstig, eene zenuwlijderes, die eerst getracht had in een ander hotel een kamer met badkamer te huren, maar toen zij daar geen hadkamer kon krijgen, was heengegaan, en nu op zoo tragi sche wijze een onschuldige meevoer de in den dood OVERSCHTE TN RF.P EN ROER. Woensdagavond kwamen per auto No. 2030 v>er personen te Overscbi#» aan, waar ze in de ..Vergulde Koets wagen" afstapten. Na er grove ver tering eêmaakt te hebben, wilden z'i vertrekken zonder betalen, nadat zü eerst nog den boel stuk geslagen had den. Tal van menschen waren in middels op de been gekomen en trachtten de auto tegen te houden, hetgeen evenwel alleen gelukte door het juist bijtijds ophalen van de brug. De hoofdpersoon werd toen met ver- eenigde krachten opgebracht en in het politiebureau opgesloten, waar terstond pre:es-verbaal werd opge maakt. De hoed van den geweldenaar vond men later in de herberghij ver meldde den naam van den eigenaar. VERDRONKEN. Woensdagavond heeft de stoomboot „Vlaardingen 7' in de noordgeul een mestaak aangevaren. Verdronken zijn daarbij de 30-jarige Willem Hof man en de 14-jarige zoon van den schipper Jozephus Kok, beiden woon achtig te IJselmonde. De schipper en diens andere zoon werden gered. A. Mijn vrouw heeft mij verzocht niet te laat thuis te komen. B. Dan is jouw vrouw een goedig menschde mijne heeft het mij ge last Bezoeker (die in een restaurant een jongen duif besteld had en op den schotel naast de duif een groote doo- de vlieg vindt) Zeg eens, kellner, welke van de twee is de duif RechterZoo, zoo, ge hebt dus een valscheu ouderdom opgegeven. Vrouwelijke getuigeEen val- schen ouderdom Wel neen, Edel achtbare, dat is mijn ouderdom van vroeger 1 Twee boeren zijn op weg naar een verkooping van boerengereedschap- pem en vee. Wordt het bij executie verkocht 7 vraagt de een. Ben je gek, bij executie, her neemt de andere, die kerel woont hier niet in de buurt, het wordt ver kocht bij DLrk Kruitkamer op Vogel- lust. Heer (tot parvenu) Wat een pracht op uw kasteel 1 Parvenu Ja, elk stuk onbetaalbaar 3 toch contant betaald. Ben je gek, kerel, riep de heer B. tot een los werkman, die mee vaten benzine aan het versjouwen was heb jij een brandende pijp in den mond. Gauw die pijp weg, Jan 1 Is dat dan zoo erg Erg bij Van Dieren zijn er verleden jaar wel twaalf menschen verongelukt bij zoo'n gelegenheid Maar dat kan hier niet gebeuren meneer - Niet gebeuren, waarom niet? - Ik zeg van neen, zei Jan rustig zijn pijp doorrookend we benne hier maar met z'n tweeën uwes en ik I - Ik heb den heelen nacht geen oog dicht kunnen doen, doordat ik voortdurend aan den wissel moest denken, die vandaag vervalt. Och. had me uat maar gezegd ik had je heel gemakkelijk kunnen lielpeu. -- Kun je me üuu hel geld voor schieten Dat niet, maar xk heb thuis een prachtig slaapraidel. DE TOESTAND IN DE S. D. A. P. De heeren Sam. de Wolf, Dikker en J Polak, Marxisten, leden van het bestuur der federatie Amsterdam der S. D. A. P., zullen als bestuurders bedanken, omdat zij zich niet mei de Deventersche besluiten vereen i-ren kunnen. Wat mr Mendels betreft verneemt het „Hbld.", dat het Parlijbestuur in zijn eerstvolgende vergadering de quaestie der door hem bezette zetels in deu Utrechtschen Raad en Prov. Staten zal bespreken, en zoo goed a!s zeker mag worden geacht, dat het partijbestuur beide zetels voor de S. D. A. P. zal opeischen, op grond, dat mr Mendels geen deel meer uitmaakt van ueze organism ie. Het ,Hbid." herinnert, dai mr. Mendels in uit gevai uadelija neren! is op te staan, lijj zai aan zqn man daten ter beschikking steiien vau ie Kiezers, niet liet voornemen z>ca da delijk iierkieshaar te vermaren. Unt zai dus een strijd wórden tusscnen hein en een S. D. A. P.-candidaat, geluk het ook bij de Kamerverkiezing waarschijnlijk het geval zal zijn. Onder de Amsterdamsche Mui listen heerscht de overtuiging, dat de nieu we partij verschillende caudidaten zal piaatsau tegenover die van de S. A. P. Den heer Wijnkoop vooral wenscht meu t« candideeren. DE GEMEEN!EHAADSVERKIE ZING TE 'S-GRAVENHAGE. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de „Tel." ln het uitvoerige rapport der raads commissie benoemd tot onderzoek van de geloofsbrieven der gekozen raadsleden J. C Streng en J. J. Ver burg, (van welk rapport de conclusie der meerderheid toelating der beide leden is), word', omtrent de hoofd vraag, welken invloed des hulpbe stellers grof verzuim behoort te heb ben op de beslissing, door den ge meenteraad te nemen, nopens hunne toelating, door de meerderheid der commissie betoogd, op grond van de bepalingen der kieswet en met aan halingen uit d« schriftelijke en mon delinge voorbereiding dier wet >n de Naar het Engelsch, door Barones Orczy, 12) Het kwam Juliette voor, of hij vol maakt onverschillig was voor het kwaad, dat hij haar en haar vader had aangedaan, omdat zij zich voel- de als een wrekende geest met het vlammend zwaard iu de hand als een meedoogenlooze Nemesis, zou zij lie ver gezien hebben, dat hij bang voor haar was, ofschoon zij maar een jong en zwak meisje was. Zij begreep niet, dat hij in den een voud van zijn hart alleen wenschte z-oo\eel mogelijk goed te maken. Tot den twist met den jonge. Vicoiute de Marhy was hij gedwongen, het ge Vecht was eerlijk toegegaan, en van zijn zijde gevochten met de eerlijke bedoeling den jongen man te spa ren. Hij was niets anders geweest dan een werktuig van 't noodlot, maar hij voelde zich gelukkig, dat het Noodlot hem nu weer gebruikte om zuster te redden. Terwijl Déroulède en Juliette sa men praatten, ruimde Anne Mie de tafel op, kwam toen ook binnen en ging op een laag tabouret je aan de voeten van Mevrouw Déroulède zit ten. Zij nam geen deel aan het ge sprek, inaar zoo nu en dan voelde Ju. lielte hoe de zwaarmoedige oogen van het meisje bijna verwijtend op haar gevestigd waren. Toen Juliette met Petronella naar haar slaapkamer was gegaan, nam Déroulède de hand van Anna Mie ln de zij'ne. Je zult vriendelijk zijn voor mijn gast. niet waar Anne Mie? Zii voelt zich eenzaam, geloof ik, en heeft heel wat doorgemaakt. Niet meer dan ik, fluisterde het meisje onwillekeurig. Ben je met tevreden, Anne Mie'? Ik dacht Is een ongelukkig mismaakt schepsel ooit gelukig zei ze plot seling heftig, toeu tranen van berouw in weerwil van haarzelf in haar oogen opkwamen. Ik dacht, dat je niet ongelukkig was, antwoordde hij bedroefd, en in de oogen van moeder en mij ben je ook heeLema&i niet mismaakt. Haar stemming veranderde plotse ling. Zij liep naar hem toe en drukte zijn hand tusschen de hare. Vergeef hijIk ik weet niet wat mij vanavond scheelt, zei ze met een zenuwachtig lachje. Je vroeg im mers of ik vriendelijk wilde zijn te gen Mademoiselle Marny, niet waar? Hij knikte glimlachend. Natuurlijk zal ik vriendelijk voor haai' zijn. Iedereen is immers vriendelijk tegen iemand, die jongen mooi is, groote smeekende oogen en zacht, krullend haar heeft. Och. wat wordt voor sommige menschen het levenspad toch geëffend Wat wensch je, dat ik doen zal, Paul Haar die nen Haar kamenier zijn Haar ze nu wen tot kalmte brengen of wat anders? Ik zal alles doen. ofschoon ik in haar oogen ongelukkig en mis maakt zal blijven, een schepsel om medelijden mèe te hebben, de on schadelijke, noodzakelijke huishond... Zij zweeg even, zei „Goeden nacht", draaide zich om, om met de kaars in de hand heen te gaan, en zag er mee lijwekkend en mager uit met dat ge brek aan haar schouder, dat Dérou lède beweerde niet te zien. De kaars flikkerde in de tocht en verlichtte het magere, scherpe ge zicht en de groote, melancholieke oogen van den trouwen huishond. „Die de wacht kan houden en bij ten 1" zei ze half binnensmonds, ter wijl zij de kamer uit ging. Want ik "vertrouw je niet, fijn juffertje en er was iets In die comedie van dezen middag, dat ik niet heelemaaj goed begreep. HOOFDSTUK V. Een dag in hetbosch. Maar terwijl mannen en vrouwen bezig waren de steden in Frankrijk weerzinwekkend te maken door hun onzinnig geschreeuw en getier, hun bespottelijke rechtzittingen en bloedi. ge guillotines, konden zij niet geheel verhinderen, dat de natuur daarbui ten haar verfraaiingswerk voort zette. Juni, Juli en Augustus hadden nieuwe namen gekregen zij wer den nu Messidor, Thermidor en Fnic- tidor genoemd, maar onder deze nieuwe namen gingen zij voort het zelfde gras op de weiden, dezelfde bladeren, bloemen en vruchten voort te brengen. MessLdor bracht haar zeilde hoeveelheid wilde rozen in de heggen evenals het ouderwetsche Ju ni had gedaan. Therinidor bedekte de gerijpte korenvelden met hun gloeien- deu mantel van vuurrood© klaprozen en Fructidor, ofschoon nu Augustus genoemd, kleurde toen ook de wilde zuring met roode vlekken en legde liet eerste waasje kleur op de bieeke wangen der rijpende perziken. En Juliette Jong, meisjesachtig, vrouwelijk en Inconsequent als zij was had gesmacht naar het bui tenleven, naar den zonneschijn, naar dwalen ln de bosscben, naar de wel den bedekt met madeliefjes en naar vogelengezang. Zij was vergezeld door PetroneLla, vroeg uitgegaan en had zich tot Su- resnes de rivier langs laten roeien. Zij hadden wat brood en verse he bo ter, wat wijn en vruchten in een mandje meegenomen en nu was zij van plan door de bosschen weer naar Parijs terug te wandelen. Het. was hier zoo vreedzaam en af gelegen zelfs het lawaai van het joe. lende Parijs bereikte de dichte bos schen van Suresnes niet. Dit kleine ouderwetsche dorpje scheen door de verwoesters van Frankrijk vergeten te zijn. Het was nooit een koninklijke residentie ge weest, de bosschen waren nooit voor koninklijke sport in beslag genomen daarom koesterde men geen wraak zuchtige gevoelens tegenover deze rustige grasvelden en droouierige. geurige weiden. JuLette voelde zich dien dag geluk kig, zij hield veel van bloemen, hoo rnen, vogels en Petronella wag stil en vriendelijk. Toen het middag werd en daarmee tijd om naar huis te gaan, ging Juliette met een zucht den kant van de stad weer op. Het is zoo'n mooie weg door de bosschen, die naar liet Noordwesten van Parijs leidt; zoo schaduwrijk, zoo stil. Geen groote, honderdjarige oude boomen. geen mooie eiken of an tieke olmen, maar ontelbare fraaie hazelaars en jonge esse hen, om de zen tijd van '1 jaar met welriekende kamperfoelie bedekt deden na dat stadsrumoer zoo weldadig aan. Op raad van Mevrouw Déroulède had Juliette een driekleurige sjerp om haar middel gebonden en een muts van rood laken met de onver mijdelijke rozet aan éeu kant, ver sierde haar met krulhaar bedekt hoofd. Zij had een reusachtige bouquet klaprozen, margrieten en blauwe ko renbloemen geplukt hot aandeel der natuur in de nationale kleuren en terwijl zij langs de boschwegon. voortwandelde maakte zij den indruk van een boschgeest gevolgd door de oude moeder Petronella, die dan oen toovergedin voorstelde. Plotseling bleef z-j staan, want zij had vlak bij het geiuid van voetstap pen op de dorre bladeren gehoord, en het volgend oogenblik kwam Paul Déroulède uit het struikgewas vlug op haar af. Wij waren thuis zoo ongerust over u! zei hij bijna bij wijze van verontwaardiging. Moeder werd zoo rustalons (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5