CIÖffllMJfi BLOOKERS I© Piano's - Orgels GROET HECK, Anegang DAALDERS CACAO; SUNLIGHT-ZEEP Chroomlederen DAMESLAARZEN, Heeren Bottines HOUTGEPENDE SCHOOLLAARZEN, -Quaker Oats- Chronische Bronchitis genezen. VERKOUDHEDEN, PIJNEN ZENUWPIJNEN, enz. Tijdelijke aanbieding van f 3,40. f 3,75. f 1,45. Ged. Oude Gracht 118 - Telefoon 1338. INGEZONDEN MEDEDEEI.INGEN 30 Cts. per regel. Hoest, gevatte koude, heeschheid, asthma en bronchitis worden gemak kelijk en afdoend genezen door heit gebruik van Moeder Seigel's Hoest- balsem. Moeder Seigel's Hoest- balsem geneest alle keel-, borst- en longaandoeningen en herstelt het tee re weefsel dei* ademhalingsorga nen nadat deze geforceerd zijn door hevige hoestbuien. „Sedert geruimen tijd was mijn man lijdende aan chronische bronchi tis, gepaard met hevige hoestaanval- len en had hij zulks overgehouden uit een influenza-aanval. Te vergeefs probeerde hij verschillende middelen totdat hij door een toeval van Moeder" Seigels Hoestbalsein hoorde. Reeds na het gebruik van één flacon was eene aanmerkelijke beterschap in zijn toe stand waai" te nemen, terwijl nu, na dat hij drie flacons geregeld gebruikt heeft, hij volkomen genezen is. Zijn hoest is totaal verdwenen, en zijn ge- heele gestel is door Uw voortreffelijk middel zoodanig opgeknapt dat wij niet nalaten zullen uit dankbaarheid Moeder Seigel's Hoestbalsein zooveel wij kunnen aan te bevelen," aldus schrijft ons Mejuffrouw G. J. Koeslag, Leoninusstraat 16, Arnhem, in dato 28 December j.l. Moeder Seigel's Hoestbalsem is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten f 1.50 per flacon of recht streeks van de eigenaren, A. J. White, Ltd., Damrak 2830, Amsterdam. Toezending volgt franco na ontvangst van postwissel. OETHERMOGENE VERWEKT I WARMTE (Jjf N. B. Wantrouw de namaaksels die sommige apotheken verkoopen en eisch steeds dat het etiket der gele doos de woorden Le Thermogène,, draagt. Tweede Kamer, dat de opvatting, dat een kiezer, die geen kaart ontvangt, zou moeten geacht worden, van de te houden stemming onkundig te zijn gebleven, in strijd is met de bepalin gen der kieswet, met haar geschiede nis en met de feiten, die zich bij de herstemmingen op 27 Januari j.l. hebben voorgedaan. De door fle kieswet voorgeschreven openbare kennisgeving 's geschied, zoowel door aanplakbiljetten als bij advertentie. Van de 294 k'ezers, die geen stern- kaart ontvingen, is door 115 aan de stemming deelgenomen, dat >s pl.ru. 40 pot., terwijl in het geheel pl.rn. 50 pet. der Kiezers in district II ter stem bus zijn gekomen, zoodat de even- bedoelde 294 kiezers niet kunnen ge acht worden van het fe;t der stem ming onkundig te zijn gebleven, wat te minder waarschijnlijk is, gegeven de wiize, waarop daaraan door de kiesvereen'gingen en de dagbladen wordt herinnerd. De minderheid der commissie is be slist van meaning, dat tot niet-toela- ting dient te worden besloten. Door net onver geeflok plichtver zuim van den hulpbesteller der pos terijen hebben 294 k'ezers de hun toegezonden kaart niet ontvangen. Van deze kiezers hebben 179 niet aan de stemming deelgenomen. De hee- ren Streng en Verburg verkregen res pectievelijk 147 en 140 stemmen meer dan de camdidaat, met wien zij in herstemming waren beider meerder heid blijft dus beneden 179. Hieruit volgt, dat de uitslag der stemming een andere had kunnen zijn, indien de evenbedoelde 179 k'ezers daaraan hadden deelgenomen. Deze omstan digheid moet niet-toelating tengevol ge hebben. DE KAMERVERKIEZINGEN. De Vrijzinnig Democratische Kies vereenigïng te Zaandam heeft met algemeene stemmen dr. D. Bos tot voorloopig cand'daat voor de Tweede- Kamer gesteld Door de centr. liberale kiesvereni gingen te Enkhuizen werd met alge meene stemmen opnieuw candidaai gesteld voor de Tweede Kamer mr H. Goeman Borgesius. Naar het anti-rev. dagblad „De Zeeuw" meldt, wenscht mr. C. Lu- casse, afgevaardigde ter Tweede Ka mer van Middelburg, geen hernieu wing van zijn mandaat. VAN DEN UITGEBROKEN INBREKER. Het Dgbld. v. N. B. geeft nog de volgende bijzonderheden omtrent de ontvluchting van den Engelschen in breker Alfred Thomas uit de gevan genis te Breda, in den nacht van Maandag op Dinsdag: Wij hebben gemeld, dat Alfred Thomas met 'n zaagje een stuk uit dein stijl van de celdeur heeft ge zaagd. Dat is niet zoo. HIJ is wel aan 't kistenmaken geweest, maar een zaag heeft hij daarbij niet gehad. De man le zijn eigen fabrikant geweest heeft zich zeiven de uitbrekerswerk- tuigea verschaft. Maar hoe? Iedere gevangene heeft Ln z'n cel een nachtstoel, waarvan het deksel een ijzeren oor heeft. Dat oor zit aan het deksel geklonken, niet geschroefd maar geklonken. Thomas heeft die klinknagels er uit weteu te krijgen eu toen had liij het oor van het dek sel af. Wat nu? Wat zou hij met dat oor doen? De ktuiten ervan heeft hij o peeni- gerlei manier scherp weten te krij gen, zoodat hij het oor gebruiken kon als een soort steekbeitel. Maar heeft de bewaardef dan het oor van dat deksel niet gemist? De Engelschman was een ordelijk inensch: als hij zijn steekbeitel ge bruikt had, dan bevestigde hij deze weer met "n paar ijzerdraadjes aan het deksel zoodat de steekbeitel dan weer dienst kon doen als oor. Dan is er in de cel nog gevonden een Ijzeren pin van een paar decime ters lengte. Waar hij die vandaan heeft ge haald? Daar viel het oog op den stoel van de cel. Die vertoonde een paar on gewone gaten. De stoelen der oellen hebben, even als andere stoelen vier pooten, maar het bijzondere is, dat deze pooten een verbinding hebben, bestaande uit een houten kruis waar van binnen in een ijzeren pin zit. Die pin is er dooi- Thomas uitgehaald. Daardoor zijn echter twee gaten ontstaan èn de voorzichtige Thomas, bevreesd dat oen der bewakers die gaatjes in 't vi zier zou krijgen, heeft een ea* van dichtgestopt met 'n houten prop; dat was in ordel Maar nu de andere kant. Daar had een moer gezeten, waar de pin mee vastgedraaid was geweest. Er moest dus weer 'n moer komen. Thomas heeft er een „gefabriekt" van uitge kauwd roggebrood en deze voor het tweede gat geplakt. De ijzeren pin was alzoo uil den stoel verdwenen en geen haan zou daar verder naar kraaien. Of de uitbreker ook deze ijzeren staaf heeft gebruikt om den deurstijl te bewerken of dat hij dit instrument enkel als verdedigingsmiddel heeft bestemdstaat niet vast. Zeker is het echter, dat hij dat dekseloor, gepro moveerd tot steekbeitel als voornaam ste instrument heeft gebruikt om den deurstijl te versplintereu. Nu moet men zich die deur en de sluiting er van goed voor oogen stel len. Aan den binnenkant zit niets, geen knop of iets dergelijks. Aan den buitenkant van de deur zit het slot, en de scheut van het slot, valt in een ijzeren plaat die met zes flinke schroeven in den deurstijl zit vastgeschroefd. De uitbreker heeft niet meer of minder gedaan dan al het hout van den dikken.stijl afgesplinterd, tot hij aan de ijzeren plaat was. Hoe lang hij daarover heeft gewerkt is niet na te gaan. Maar achter een kastje heeft men een heele verzameling splinters gevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hij aan dezen arbeid langen tijd heeft gedaan en eiken keer zorgvuldig de splinters achter het kastje heeft verborgen. Toen kwam de beslissing. De stijl was tot aan de ijzeren plaat weg gesplinterd. De schroeven hielden geen hout meer, moesten er zoo uitvallen. Een duw tegen de deur en... de ijzeren plaat zou door de scheut van het slot worden weggeduwd en de deur was open. Maar... die ijzeren plaat zou vallen. Zou geraas maken. En als dan de bewaker zou toesnellen? Hem een voudig opnieuw arrestee ren? Dan was alle werk voor niets gedaan. Hij had zijn ijzeren pin, wel is waar maar de bewaker bezat een sabel. Neen, dut waagde hij zoo niet. Hij moest beter verdedigingsmiddel hebben. Jn de cellen staat een werktafel, met 'n blad dat uitgeslagen wordt en op een dikke poot steunt, die met ijzeren schroeven aan het blad zit vastgemaakt. Die dikke, met ijzer be slagen tafelpoot heeft Thomas los geschroefd en dus gewapend den be waker afgewacht. Den rug tegen de deur aangezet, pof daar viel de ijze ren plaat op den grond. Zou dat ge hoord zijn? De uitbreker wachtte ee- rige oogenblikken in angstige span ning. Het bleef rustig in het huis, niemand verroerde zich, dan maar vooruit naar de kamer der bewaar ders. Maar het was pikdonker, hij moest licht hebben. Wel had hij een spiri- tuslamp maar hoe kreeg hij die aan gestoken? Daar in de verte brandde licht, 'n heel klein pitje en dat was geheel afgesloten. Thomas heeft van net papier, dat hij had voor het kist jes plakken een stuk genomen en dit door de luchigaatjes van het lichtje gewrongen, zóó moet hij zijn spiritus- lamp hebben aangestoken. In de luchtgaatjes zijn de afgebrande par piertjes nog gevonden. Nu hebben wij gemeld, dat de be waker slapende is gevonden. Dat ont kent deze beslist, De bewaarder doet in zijn vrije uren aan journalistiek, ie medewerker van een rubriek in t weekblad „Avricultura". Hij moet nu op z'n kamertje aan het schrijven zijn geweest voor dit blad, terwijl een verdieping lager de boef uitbrak. De ze vond de kamer der bewaarders leeg, trok een lade open, vond daar een bos sleutels en twee sabels, bracht zijn tafelpoot en zijn pin weer terug naar de cel en is toen verder aan 't werk gegaan. Het geheele huls heeft hij doorge- ioopen. Den weg naar het Paleis van justitie, door de zoogenaamde kerk kende hij, want hij is wel twintig maal in verhoor geweest. Doch daar kon hij niet uit, gelijk wij hebben ge meld. Toen is hij naar den anderen kant van het huis gegaan, waar de gedetineerden worden „gelucht". De deur naar de luchthal kon hij met zijn sleutels gemakkelijk openkrijgen, maar hij is niet er in geslaagd uit de luchfhokken zelf te breken. Zoo'n luchthok is net een beesten- kooi met ijzeren tralies. Er is geen sprake van door die trabes heen te breken. Thomas heeft getracht er on der door ie kruipen Met zijn sabel heeft hij een hoeveelheid keien los gewerkt, waar een gemeente-straat- maker, gerekend den korten tijd, dat Thomas heeft kunnen werken, res pect voor hebben zou. De ijzeren tralies zitten echter vastgemetseld in een steenen dorpel, die diep -n deu grond zit. Toen de inbreker op dezen hinderpaal is ge stuit, heeft hij zijn poging om langs dezen weg uit te breken, gestaakt. Hij is toen verder gaan zoeken en heeft den weg naai' buiten gevonden. In de portiersloge vond hij goed licht, de gasUmp heeft daar een re gulateur en brandde. Thomas heeft het licht opgedraaid en is toen met zijn sabel de buitendeur aan 't be werken gegaan Daarbij heeft hij naast het slot zóóveel afgesplinterd, tot hij de sabel tusschen het slot kon wringen en de scheut van het slot kon doen terugspringen. Toen was hij vrij. En toen ontwaakte zijn boevenhu- mor. Hij nam papier en potlood en schreef Pretty night, zooveel als „aangename nachtrust", draaide het licht uit, zuinig is hij ook, en ging. Waarheen Het is nog onbekend- Maar onder Terheijden is inge broken En ve-der verneemt men, dat iemand uit Ginneken aan de mavé- chaussée oeeft verteld, dat een man, gelijkende op Alfred Thomas, hem bij de herberg Drie Hoefijzers heeft gevraagd naar den kortsten weg naar België. De „Drie Hoefijzers" is een herberg tussclien Terheijden en Zevenberg- schen H»>ek aan den zoogen aamden Langen weg, die begint achter liet bekende „Witte huis". De maréchaussées zijn aan het zoe ken in de buurt van Terheijden. Maar het aangegeven spoor wordt niet erg vertrouwd. Nader meldt men Door openschuiving van een raam heeft een inbreker zich toegang ver schaft tot de woning van den heer De Goedhart te Terheiden bij Breda. De brandkast werd geforceerd en zilverwerk gestolen. De indrukken op liet hout passen op de medegenomen sabel van den gevangenbewaarder van het huis van bewaring te Breda, zoodat de diefstal blijkbaar gepleegd is door den inbreker-uitbreker Alfred Thomas. GEHUWDE ONDERWIJ ZERESSEN. De Minister van Binnenlandsclie Zaken krachtens machtiging der Ko ningin beschikkende op het adres van het hoofdbestuur van het Nedérl. Onderwijzers Genootschap en het be stuur van de afdeeling Rotterdam van dat Genootschap, waarbij werd verzocht Vèrntetigirtg vin het Rot- terdamscbe Raadsbesluit, om aan drie gehuwde onderwijzeressen eer vol ontslag te verleenen, heeft aan adressant te kennen gegeven, dat voor tusschenkomst der Regeering >n deze geen termen bestaan. De overweging, die den Minister tot deze beschikking heeft geleid, zijn dat het in den regel gewenscht is, aan een onderwijzeres, d:e een hu welijk aangaat, eervol ontslag toe te kennen dat toch het belang van den dienst misschien slechts in geval van zwan gerschap ontslag eischt, maar dat, wat hiervan zij, vermits zwanger schap en bevailing natuurlijke gevol gen van het huwelijk zijn, en het on geoorloofd is op kinderloosheid de premie van handhaving te stellen, het untslag behoort verleend te wor den ter gelegenheid van het huwe lijk. BRANDEN. Woensdagavond even na zeven sloegen eensklaps de vlammen uit de hoofdfabriek der firma Clos en Leem bruggen over de Langegracht te Lei den. Het was weldra een vlammen zee, die zich over een deel der sitad verspreidde en de lucht met eenen ooden gloed kleurde. De brandweer was spoedig ter plaatse en wierp van alle kanten waterstralen in de vuur zee, die in de vele brandbare stoffen voedsel vond. Van de fabriek met baar vele grondstoffen van sajet en vlaggendoek en haar kostbare ma chinerieën viel niets te redden. Men had handen vol werk om de belen dende perceelen te bewaren. De brand moet zijn ontstaan in de droogkamer, waar een kaars moet zijn omgevallen, terwijl de werkman flauw viel. Zoo althans luidden ge ruchten. De schade wordt op onge veer drie ton geschat. Er werklen in de fabriek ruim 350 menschen, die nog ongeveer een week aan de fa briek aan de overzijde werk kunnen vinden, maar dan werkloos zullen komen. Fabriek, machinerieën ein grondstoffen zijn verzekerd. Woensdagnamiddag brak er brand uit in de woning van Th. Cornelissen Pzn. te Heumen. In een goed uur tijds was het geheele gebouw nog slechts een smeulende puinhoop. Van den inboedel is niets gered. Een zeug met elf biggen, alsmede een achotte- ling, kwamen in de vlammen om. Het huis is verzekerd, evenals de in boedel. Woensdagmiddag brak, hoogstwaar- schimliik tec eevoise van een defect Rechtszaken HET TANDARTS-SCHANDAAL. De llaagsclte Rechtbank heeft den .andarts 11. Hamburg veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens het zedenni'sdrijf, strafbaar gesteld bij art. 243 Wetboek van Strafrecht, POGING TOT OMKOOP1NG. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed gister uitspraak in de zaak van een particulier detective te 's-Graven hage, door de rechtbank aldaar tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens „poging tot omkooping", om dat hij een rechercheur van politie te Scheveningen 7.50 per week zou hebben beloofd ten einde dezen te be wegen hem (beki.) te waarschuwen telkens wanneer door politie of justi tie een inval zou worden gedaan in een speelhuis te Scheveningen. Het Hof vernietigde het vonnis der Rechtbank, o.a. inet betrekking tot de qualificatle, en veroordeelde bekl. wegens „het doen van eene belofte aan een ambtenaar met het oogmerk om hem te bewegen in zijne bedie ning in strijd met zijn plicht iets te doen", eveneens tot 3 maanden gevan genisstraf. aan de machine, een hevige brand I uit in den stoommolen van den heer I J. B. Gerritsen, te Drempt. In f'jl korten tijd lag het geheele gebou^ in osch. Naar verluidt dekt assuran tie de schade. Woensdagnacht te één uur Is door onbekende oorzaak de boerderij Loo- zenoord ln de buurtschap Horst on. der Ermelo geheel afgebrand. Eige naar is de heer A. J. C. Vitringa, Ie Harderwijk, bewoner was de heer J. van den Brink. De boerderij met landerijen zou eerstdaags in eigen dom overgaan aan de stichting 's Heeren Loo. De Inboedel met negen koeien, paard, varken, enz., is ver brand. Alles was verzekerd. EEN BRANDSTICHTER? Een 16-jarige jongen is ter beschik king van den officier van justitie te Arnhem gesteld, verdacht van brand stichting in een woning aan den Utrechtschen weg. ONGELUKKEN. Hoe gevaarlijk 't is zich op het ijs te begeven is Donderdagmiddag te Alkmaar weer gebleken. Op het dun ne vlies over het Paarden wed liepen een paar jongens, waaronder de li- jarige P. Lakenman, werkzaam bij de fabriek van de firma Ter Haak. Hij zakte er door en verschillende po gingen tot redding, aangewend door eenige personen, waaronder een jong- meoiscb, Kraakman gehceten, zich bijzonder onderscheidde, waren vruch teloos. Na eenigen tijd gedregd te hebben, werd het lijk door de politie opge- vischt eai naar de ouderlijke woning gebracht. Een der makkers van den verdron kene trok zich het ongeluk zoo aan, dat hij zijn bewustzijn verloor en bij den heer Stam werd binnengedragen. Woensdagmorgen reden de zeven kinderen van den landman J. Buien, te Oterleek, naar de kerk. Het paard schrok en sprong plots in do diepe, breede ringvaart. Een jongen sprong ar uit en kwam doornat aan den wal; *en tweede jongen sprong te water en klauterde op de wagenkap, waarvan hij herhaaldelijk afgleed. Het paard zwom wel een honderd meter de vaart op en neer. Drie meisjes klom men angstig van voor- op achter- bank. Eindelijk, eindelijk, kon men het paard van den wal raken met een heinhaak en 16 man spanden al hun krachten in om alles op 't droge te krijgen. Het is meer dan wonder, dat het ongeval nog zoo goed afliep. ZGOSang de voorraad strekt, bekomt men in ruil voor omslagen prachtig geïllustreerde Kalenders 1909, fijne Toiletzeep, stevige Kleerborstels, Servetringen en vele andere voorwerpen. Leest omslag rond de zeep. Zendt ze franco aan SUNLIGHTZEEP, Rotterdam. Hoofdzaak is steeds de kwaliteit van een voedings middel. Quaker Oats is in dit opzicht ongeëven aard. Desniettegenstaande maakt de prijs het ge bruik, zelfs in de eenvoudigste huishouding, mogelijk. Alleen ln pakken I Burgerlijke Stand HEEMSTEDE. GEHUWD J. Kinkhouwers en G. van Fulpen. BEVALLEN J. M. Willemse, geb. Van der Eeon, d. J. H. A. M. Neelissen, geb. Roo- zen, z. J. van Deursen, geb. Hen driks©, d. J. Rookhuijsen, geb. Mulder, d. OVERLEDEN J. Leuven, geb. Aarts, 76 j. C. van Wunnik, geb. Roos, 87 j. A. i C. Verdonschoi, geb. YÓ»—fun ge ren, I 68 j. J. Pijst, 66 jJ Vertegenwoordigers der gerenommeerdste merken waaronder SüHIEDMAIJER und SOËHNE - STEINWEG NACHF. enz. enz. Verhuren - Stemmen - Ruilen. - Speciale Reparatie-inrichting. - Transporten door het geheele rijk. MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6