Gardijn-Wasseherij HAARLEM Binnenland Sportpraatje t VRAAG: Kunt u mij ook 't adres Van een porselein kram nier op geven? ANTWOORD: Wend u tot een win kelier in porselein, glas- en aarde werk. VRAAG: Zijn er tn de 388ste Staats loterij op de nummers 11809 en 11810 prijzen gevallen? ANTWOORD: Beide No'x tijn met een niet uitgekomen. VRAAG: Wanneer Ik een vordering op iemand heb vóór hij failleert en Ik verzuim de rekening in te zenden, ie n\ijn vordering dan na opheffing van het faillissement nog van kracht? ANTWOORD: Zeker, maar u moet natuurlijk, desgevorderd, langs den gewonen weg van rechten uw geld zien binnen te krijgen. VRAAG: Wanneer ik als echuldei- scher op iemands inboedel beslag laat leggen, komen dan alle kosten geheel voor reken tag des schulde naars? Hoeveel bedragen die? ANTWOORD: Zij komen ten laste van den schuldenaar, maar het be drag hangt van te veel bij zondede om standigheden In den loop van het prooes af, dat wij u daarvan iets met zekeheid zouden kunnen zeggen in eene ons onbekende zaak. VRAAG: Heeft een notaris het recht om aan een erfgenaam inzage te .weigeren van de concept-akte van scheiding en mag hij uit het sterf huis papieren van den erflater mee nemen zonder verlof van den erfge naam en zelfs zonder ze te toonen? ANTWOORD: Op beide vragen moeten wij ontkennend antwoorden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. KINDEREN. Gij zult de gezondheid Yan Uw kin deren in de waagschaal brengen, in dien gij er niet nauwkeurig acht op •laat of zich geen verschijnselen van nierziekte voordoen. Onder deze ver schijnselen noemen wij: zwakte op de blaas, moeite om de afscheiding der nieren op te houden, en rugpijn. Nier aandoening komt veel voor bij kinde ren en wordt somtijds overgeërfd. Mejuffrouw J. P. Maatjes, Fransche pad 25 B te Zaandam, bericht ons: „Gaarne geef ik U hierbij machtiging om de prachtige resultaten te publi- weren, welke ik gekregen heb door het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen bij mijn vijfjarig zoontje Van zijn geboorte af kan ik wel zeg gen, had het kind gesukkeld met last vaa zijn water niet te kunnen ophou den. Voortdurend maakte hij zijn bed nat en door de genezingen van deze kwaal, die Ik las te zijn verkregen door het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen, kwam ik er toe een doos dezer pillen aan te wenden. Het resultaat was verrassend, bijna onmiddellijk hield de kwaal op. Ik l»n zeer tevreden over de prachtige werking Uwer heilzame pillen." Eenige maanden later schrijft Me juffrouw Marrtjee ons nog: „Ik kan U mecïedeelen, dat mijn zoontje thans geregeld droog slaapt. Uwe pillen hebben aan de verwachtingen geheel en al voldaan. Wij zijn U ten zeerste dankbaar." (w.g.) J. P. Mantjes De naam Foster's en de handteeke- aiiing van James Foster op de doos is een waarborg, dat gij de échte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen bekomen hebt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. J. Göppmger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Bpaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één of f 10.— voor zes doozen. Gevestigd te Groote Houtstraat 90 Brouwersvaart 74-80. Telefoon 426—1046. ROLGORDIJNEN wor den In alle lengten en breedten zonder vouw afgeleverd. Vlugge aflevering. Nette afwerking. Concurreerenile Prflzen. DE BLIJDE VERWACHTING. WJ' lezen in de „Rotterdammer" Bij de verwachte blijde gebeurtenis moet. naar wellicht niet Iedereen be kend is, de minister van Justitie, de heer mr. A_ P. L. Nell&aen. tegen woordig tijn tn het Koninklijk Paleis. In de kamer, grenzende aau die, waarin liet Prinsje of Prinsesje gebo ren zal worden, zal hij moeten ver toeven tot het opgenblik, waarop hem de nieuwe Oranje-teig, op zilveren schaal, ra! worden getoond. Als hoofd van het Departement van Justitie rust op hem de taak, van den jonggeborene bij den Burgerlijken Stand aan te geven voor deze cere monie, die In haar geheel een achter grond van eenigszins justitieelen aard draagt, ontvangt de heer Nelissen f 2000 als het een Prinses, f 4000 als het een Prins is. KAMERVERKIEZINGEN. Uit goede bron wordt gemeld, dat mr. J. Schokking, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente 'te Dordrecht en lid van de Tweede Kamer voor het district Harlingen, zich n'et weer be schikbaar zal stelten voor het lid maatschap der Kamer, maar het pre dikambt zal blijven vervullen. De liberale kiesvereeniglng „Alge meen Belang" te Wormerveer heeft met algemeene stemmen tot voorloo- pigen candidaat voor de Tweede Ka mer gesteld dan heer mr. H. J. C. van Tienen, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. PROVINCIALE STATEN VERKIEZING. Door de R. K. Kiesvereeniglng in d'strlct Amsterdam VI is als candi daat gesteld voor de Provinciale Sta ten (vacature-Saseen) de heer J. N. Hendr'x. DE LUSTRUMFEESTEN TE GRONINGEN. Het glanspunt van de Groningsche lustrumfeesten, die van 28 Juni tot 3 Juli worden gehouden, zal zijn de maskerade, voorstellende de intocht van Willem Karei Hendrik Friso in Groningen. Om aan deze maskerade ruime bekendheid te geven, zal een wedstrijd voor een reclameplaat wor den uitgeschreven, waarvoor de me dewerking is gevraagd van den heer Derkinderen, directeur der Koninklij ke Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Aan de maskerade zullen 100 personen deelnemen. De heer Van Starkenborgh Stachouwer, de zoon van den burgemeester van Groningen, zal de hoofdpersoon zijn. EEN WONDER-EI In Eppelhuizen heeft een kip een el gelegd, dat niet minder dan 31 centi meter lang is. De schaal ontbreekt, doch het vlies is "buitengewoon ste vig en ziet er uit als eeu wit zakje, dat gedeeltelijk met dooier en eiwit gevuld is. Het 'e reeds de tweede maal, dat deze kip haar bijzondeie gaven ten toon spreidthet vorige ei vertoonde echter niet zulk een buitensporig groote lengte. Of deze wonder-eieren bruikbaar zijn, vinden wij er niet bij vermeld. GROOTE BRAND TE LEIDEN. Omtrent de gevolgen van den groo- ten brand van Donderdagavond deelt men namens de firma Clos en Leem bruggen mede, dat maatregelen zul ten worden getroffen, dat de zaken in de twee andere fabrieken van de firma zullen worden voortgezet en het personeel der verbrande daarin zal worden ondergebracht, zoodat er geen buitengewone maatregelen van bulten uH zullen behoeven te worden genomen en geen werkloosheid het gevolg zal zijn. De schade wordt door de firma op 3 A 4 ton geschat. UITLEVERING. Men meldt aan de „N. Limb. K.", dat de Heertensche politie in een maand tijd, van einde December tot einde Januari, vijf beruchte sujetten uiit het land van Heerlen heelt ver- w:!derd door uitlevering, namelijk 1 wegens valsch-munterij, 1 wegens dietstal met Inbraak, 1 wegens mis drijf tegen de zeden, 1 wegens wissel- vervalschlng en bedrog en 1 wegens diefstal Allen waren Duitschers. EEN WONDERDOENSTER- OPLICHTSTER. De „Zuid Willemsvaart" schrijft De goede tijd, dat een groot men- scheuvriend aJbier te lande dorpen en steden afreisde om de lijdende menschheid met olie en muziek te ge nezen van pijn en rheumatiek, is reeds lang voorbij. Maar ook ten huidigen dage wor den ook nog menschenvrienden of riendhinen aangetroffen, die alle mogelijke pogingen 'n het werk stel len om het lijdende menschdom van alle kwalen té doen herstellen. Zoo arriveerde ©enigen tijd geleden met een woonwagen op een platte landsgemeente nabij Eindhoven een vrouw, die voorgaf een groote won- derdoenster te zijn zij wist dan ook, de schoonste voorspellingen te hebben gedaan, het vertrouwen van een echtpaar te winnen, waarna zij haar praktijk in de geneeskunde zou uitoefenen en hunne kwalen gene zen. Ten zeerste beval zij aan vete goede werken cn om hare geneesmethode kracht bij te zetten, had zij noodig eene groote uoeveellieid kaarsen en e-enig geld, hetwelk zij bij hare rond reis moest ten offer hreugen en ten slotte, ja welke professor of genees kundige zai het ook hebben gedroomd lat eene wuarde van honderd en vijf tig gulden in bankpapier in een lapje genaaid door man en vrouw beurte lings op het hart te dragen eene ge neeskundige kracht zou uitoefenen. Zij zelf, de handige vrouw, zou zich met het werk beiasten. Haar werd dan ook door de pa tiënten ter hand gesteld vier bil jetten van 25 en een van 40 en een van 10 gulden. lntusscheuitijds, dat zij dit werk zou verrichten, moest oen der patiën ten een gebed doen op een aangewe zen plaats, doch last not least een apai-t soort ga^en hetwelk zij noodig had, lag in don woonwagen en zij beval den anderen patiënt dit te gaan haten. Onderwijl was zij met haar verhe ven werk klaar gekomen, waarna zij verder recept voorschreef het lapje Inhoudende honderdvijftig guidon, verbeeldende de waarde der Judas penning. een geruimen tijd op het hart te dragen en dreigend gaf zij het bevel het pakje voor den door haar aangegeven tijd niet te openen, daar andera zeker een sterfgeval in l de echtelijke woning xou plaats heb ben. Na duizenden dankbetuigingen der patiënten zotte zij daarna hare reis voort. De tijd is verstreken, het geld mag voor andere doeieiuden worden ge- hruikt, het lapje wordt los getornd, maar ach I Leiden ui nood, geen geld te vinden, e*»a eenvoudig stuaje pa- P'er, en het slot van deze scene is, dat de patiënten cte dupe zijn gewor den van een sluwe oplichtster. TWEEDE KAMER. De verdere behandeling van het wetsontwerp op de openbare inzame lingen ward verdaagd na de indie ning van een amendement van de Lieer en De Visser en Van Idsinga, ten doel hebbende om in art. 1 de open bare inzamelingen oen definitie toe te voegen, aldus luidende: Deze wet verstaat onder openbare inzameling het vragen van giften op den openbaren weg of aan de huizen der ingezetenen, niet bestemd voor deugen© of degenen d-e doze giften vraagt of vragen. Nadat tot afvoering van de accijns- vernooging op gedistilleerd, van de agenda voor deze bijeenkomst, beslo ten was (hoewel de hoer Schaper te gen het gedurig uitstel bezwaar had in het belai.g der betrokken industrie} werd behandeld het wetsontwerp tot beffing van personeel© belasting we gens het houden van motorrijtuigen, als afzonderlijke grondslag en in klassen}. De heeren v. d. Beroh van Heemste de en v. Asch v. Wijck zagen in dit wetsontwerp eeu uiting van antipa thie tegen de auto's. Beiden hadden principieel en practisch dezelfde be zwaren. Principieel dat de industrie er onder lijden zou; practisch, dat geen rekening werd gehouden me.t de waarde ver mindering van gebruikte auto's en dat een bij Kon. Besluit vast. te stellen formule zou worden aange nomen voor de berekening van het aantal paardekrachten (voor dte klas- se-indeeling). De lieer Helsdingen en tie Minister van Financ.én verdedigden de billijk heid der belasting van auto's, als weeide-artikel, ais equivalent van paardenbelasting en geheel passend in een verteringsbelasting. De Min. berekende, dat het houden, van een tweede hands-auto weinig minder kostte dan van een nieuwe en betoog de dat de gewraakte formule buiten de wet moest gehouden worden in verband met de zich telkens door de industrie wijzigende techniek van d© motorrijtuigen. Van willekeur bij de berekening zou geen sprake zijn. In een paar amendementen op een der eerste artikelen is men blijven steken, tot Dinsdag 11 uur. HET ARBEIDSCONTRACT. Op de Doettacheinsche ijzergieterij hebben 29 werklieden liet werk ge staakt. Zij weigerden het contract te teekenen, omdat een week loon ais staangeld werd geëischt. Politie be waakt de fabriek ook gedurende den oticbt. BURGERLIJKE PENSIOENEN. Het Algemeen Bestuur der „Pensi- oen-Vereeniging" heeft een adres ge richt aan den minister van financiën. Naar aanleiding van het door den minister van justitie in de vergade ring der Tweede Kamer yan 27 Nov. 1.1. te dier zak© gesproken, herinnert adressant aan het adres van 19 Dec. 1907 waarin dom vorigen minister van financiën mededeeling heeft gedaan van d© wenschen der ambtenaren op pensioengebied en wordt nogmaals te kennen gegeven, „dat het door de burgerlijke ambtenaren op zeer lioo- gen prijs zal worden gesteld indien de minister van financiën (wien af schrift van genoemd adres is over handigd) zou willem bevorderen, dat een herziening der Pensioenwetten zoo spoedig mogelijk worde ter hand genomen." NEDERLANDSCHE TUINBOUW- RAAD. Het centraal bestuur van den Ne derlandse hen tuinbouwraad kwam te s-uravenhage in voltallige vergade ring bijeen. Onder meer werd de boer C. van Lennep tot onder-voorzitter voor het jaar 1909 benoemd, nadat de heer E. H. Ivrelage, als zoodanig verkozen, zich tot zijn leedwezen genoodzaakt /.ag wegens drukke bezigheden voor dit jaar voor die functie te bedan ken. Daarna werd overgegaan tot het op richten van de vereenigtag uit don Nederland schen Tuinbouwraad tot 't underling dragen van het bedrijfs risico. De Tuinbouw Onderling omvat het geheel© bedrijf wat betreft de onge vallen, welke in het tuinbouwbedrijf kunnen voorkomen. In de statuten werden nog eenige kleine wijzigingen aangebracht, waar na zij werden goedgekeurd. Besloten werd de Koninklijke goedkeuring er op aan üa vragen. Als directie werden benoemd de ■leeren mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr. te Amsterdam en F. E. Posthuma, thans secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F. N. Z.) t© 's-Gravenhage. In de commissie van toezicht, die inzonderheid met de behartiging van d belangen der ongevallenverzeke ring is belast werden benoemd de heeren Henry Looymans te Ouden bosch, G. Kruyff te Sussen hem, B. Ruys te Dedemsvaart, S. Zeeman te Zuidscharwoude, allen leden van het oentraal-bestuur en voorts nog G. Baron de Senarclens de Grancy te Vucht, voorz. van ae Nederlandse he maatschappij voor tuinbouw en plant kunde, C. van Spronsen te Loosdui nen, voorzitter van de Loosduimsche warmoczier8"patroonsvereeniging en D. J. van der Have te Kapelle bij Goes. In de volgende bijeenkomst zal de commissie van scheidslieden worden benoemd, waarvoor ais voorzitter zoo mogelijk zal worden aangezocht ©en f.iesident van een raad van beroep voor d*> Ongevallenwet 1901. VLUG WERKENl De gemeenteraad van Goes h'eld Dinsdagavond zijn eerste zitting in dit jaar. De agenda bevatte 11 pun ten. Om half acht werd de zitting geopend en 10 minuten daarna werd ze weer gesloten. Dat is dus nog geen volle minuut voor ieder punt. BRANDEN. Te Barneveld zijn de met hooi en koren gevulde bergeu van den land bouwer F. Lagerweij, door een onbe kende oorzaak geheel afgebrand. Men slaagde er in de boerderij te behouden. Het verbrande was verze kerd. ONGELUKKEN. Een treu-ig ongeluk is gebeurd bij lc.li stalhouder Hoppenbrouwers te Breda. Omstreeks-halfeen des nachts werd er een rijtuig besteld; een 53- jarige koetsier werd gewekt om het rijtuig weg te brengen. Hij bleef ech ter wat lang weg en na een poosje wild-i men hem ©en tweede maal gaan roepen. Doch men vond hem hevig gewond un den benedengang Liggen. Waar schijnlijk is hij, door de duisternis mii 'eid, door een luik of van de trap pen gevallen. Hij heeft nog slechts enkele oogenblikken geleefd. DE MOORD TE SPEKHOLZERHEIDE. Woensdag arriveerde het parket uit Maastricht te Spekholzerheide, ten einde een gerechtelijk onderzoek naar den moord, die daar Maandag avond heeft plaats gehad, te doen. De doctoren Nijst en Roebroeck ver richtten de lijkschouwing. In het geheel moeten door den nog steeds voortvluchtigen vermoedelij- ken dader S. drie revolverschoten op den herbergier L. Kochen zijn ge lost. Een der schoten drong boven de wenkbrauwen in de hersens, endoor, boorde het hersenvlies. Aan het hoofd van het slachtoffer bevond zich ook nog een schampschot. Een derde schot is in het plafond terecht geko men. Door den rechter-commlssaris wer den reeds een aantal getuigen ge hoord. Het schijnt, dat de moordenaar den heelen avond met de idee heeft rond- geloopen, iemand om het leven te brengen. (L. K.) DE TOESTAND IN DE S. D. A. P. Eene vergadering van Amsterdam III der S. D. A. P. heeft zich met 247 tegen 141 stemmen vóór heit roye ment der Tribune-redacteuren ver klaard. Competitie-Overzicht, Nog eens H. F. C.Haarlem. De eerste klasse O, bc •O 0 T S? W M S -2 bfl D H. V. V. 15 11 2 2 55—19 24 1.60 Sparta 14 10 2 2 50—13 22 1.57 Veiocitas 14 8 3 3 38—22 19 1.35 Quick 14 8 1 5 42—19 17 1.21 D. F. C. 15 6 4 5 35-32 16 1.06 H. B. S. 16 7 1 8 35—41 15 0.93 Haarlem 17 5 4 8 27—42 14 0.82 H. F. C. 16 5 2 9 28-44 12 0.75 Hercules 16 4 1 11 17—65 9 0.56 Ajax 15 1 2 12 13—43 4 0.26 Zoo staan de deelnemers er na den jongsten Zondag voor en liet is merkwaardig, dat er zóó dicht bij 't einde nog zooveel spanning in de competitie is. 't Kampioenschap is nóg een open vraag want H. V. V. en Sparta staan volkomen gelijk, en wie weet of niet het doelgemiddel- de ten slotte in den strijd tusschen beiden de beslissing zal moeten ge ven. 't Is eene prachtige overwinning, die Sparta verleden Zondag in Den Haag heeft weten te bevechten en deze 30 is eene volkomen revanche voor de 2—5 nederlaag op eigen grond tegen H. V. V. 't ZaJ voor de H. V. V.'ers, die zich ai zeker van hun kampioenschap waanden, een leelijke tegenvaller ge weest zijn 't is nu weer alles on zekerheid Een feit Ls het, dat H. V. V. heel wat lichtere matches nog voor den boeg heeft dan Sparta. De Hagenaars moeten nog uit tegen Ajax, thuis te- pen H. B. S. en Quick. Var Ajax en H. B. S. is weinig te vreezen dat zijn vrijwel „certainties", maar de match tegen Quick lezer, hier be gin ik aan het programma voor mor gen is nog zwaar genoeg. Hoewel ik bij slot van rekening niet geloof, dat Quick Zondag op het H. V. V.- veld zal winnen Sparta moet nog twee maal tegen D. F. C., bovendien a.s. Zondag te gen Veiocitas spelen. Op de derde plaats zetelt Veiocitas, al weken lang bedreigd door Qu'ck. Maar door hunne mooie 41 over winning aan de Spanjaardslaan, Zondag tegen de Haarlemsche blauw witter behaald, hebben de Cadetten zteh weer een punt voorsprong ver schaft op Quick, dat in Dordt gelijk- Volgt no. D. F. C. in 't lijstje H. B. S., een merkwaardig team, dat wel liet onbetrouwbaarste van de geheele afdeeling ts. De matches tegen de beide Haarlemsche teams hebben ze alle vier gewonnen b.v. maar te gen het zwakke Ajax (dat In 't ge heel vier punten haalde), liet II. B. S dne puntjes zitten. Zoo heeft Ajax In haar vijftienden wedstrijd eindelijk de lang verbeide overwinning behaald te laat. In Utrecht heb Ik voor zes dagen de match Hercules—Haarlem gezien, die door d« roodbroeken met 30 zeer beslist gewonnen werd. Hercu les speelde droevig. De middenlinie deed ongeveer niets, de voorhoede knoeide. Daartegenover speelde Haar lem handig, weldoordacht, slechts t belabberde veld maakte, dat er mei meer gescoord werd. ..lariem is Ln de laatste wedstrij den uitstekend in vorm gekomen. Zondag, morgen, is 't H. F. C.— Haarlem aan de Spanjaardslaan. De tweede vaststelling al. Als tenminste het weer ons morgen niet wederom Ln den steek laat, zooals op 31 Ja nuari, zal nu de beslissing vallen. Geen gelijk spel nu meer, zooals die eerste 22, 't gaat er nu om. Sinds den 3lsten Januari zijn de omstandigheden wat veranderd. Haarlem's vorm is ln die maand verbeterd De Wolff is met veel beter spel dan vroeger zijn club weer ko men versterken. Daarom ook geloof ik, dat Haarlem voor morgen eene mooie kans maakt, en waarschijnlijk wel eene overwin ning zal behalen. Beide elftallen zullen compleet ln 't veld komen. H. F. C. met Schippers (capt.). Schalkwijk, Beynes, La Bastide, Van Gogh, Kater, Seignette, Ten Cate, Ter Spill, Francken. Clifford. Haarlem me t Blarikevoort, Leslie Miller, De Wolff, Verwey, Veen Jr., Sei-né, Healey, Haak, Jacobi, Stol (capt.), 1 Hermark. Scheidsrechter is de heer H. A. Meerum Terwogt. Van het verdere programma voor- Zondag noemden we reeds de match H. V. V.—Quick, verder spelen nog in 't Westen Veiocitas—Sparta en Ajax—D. F. C. Ik geloof, dat Sparta en D. F. C. wel winnen zullen, hoewel vooral de eerste match een harde strijd zal zijn. OOSTELIJKE Ie KLASSE WUhelrainaP. W. QuickU D. G. V. C.—'t Zesde. Voor de Reserve Eerste Klasse speelt Haarlem II in Den Hang ie- H. B". S II. Gemengd Nieuws ONGELUK TE HAMBURG. Omtrent het ongeluk aan de Kaiser Wilhelmkade te Hamburg, waar Woensdagavond verscheidene men schen met de loopbrug van het stoom schip Kaiserin August© Victoria, van de Hamburg-Amerika-lijn, te water vielen, wordt nader gemeld, dat er 7 lijken waren opgehaald. Bij het on derzoek naar de oorzaak van het on geluk is gebleken, dat de tweede offi cier de menschen herhaaldelijk toege roepen heeft, dat de hrug nog niet was vastgemaakt. Niettemin dron gen ze elkaar de loopbrug op, en de kwartiermeester, die al zijn best deed om de menschen tegen te houden, is zelf te water geraakt. BLOEDIGE RELLETJES hadden tijdens de Carnavalsfeesten te Lens (Pas de Calais) plaats. Ver scheidene café s werden geplunderd. De politie arresteerde xn éen straat 129 mannen en 32 vrouwen, bijna al len Belgen. PANIEK IN EEN KERK. Ln een kerk te Miltitz, bij Dresden, brak een paniek uit wegens het plot seling ontsnappen van gas. Toen de kerkbezoekers tot de ontdekking kwa men, dat het kerkgebouw zich met groote hoeveelheden gas vulde, vieesden zij een ontploffing en vlucht ten zij naar de deuren. Door liet ge drang werden de uitgangen versperd. De organist en alle koristen vielen bewusteloos op den grond en een aan zienlijk aantal geloovigen, eveneens door het gas bedwelmd, lagen op den vloer der kerk uitgestrekt. Eindelijk sloeg iemand een paar vensters in, waardoor versche lucht kon binnen stroomen. De bewusteloozen werden daarna naar buiten gedragen en ge neeskundig behandeld. EEN NIEUW SLACHTOFFER DER X-STRALEN De Röntgenstralen hebben in Enge land een nieuw slachtoffer geëischt De heer Cox, fabrikant van weten schappelijke apparaten, te Londen, werd vier jaar geleden door een be gin van dermatos© aangetast, wat iiem noodzaakte zich achtereenvol gens de duim der linkerhand en het grootste deel der rechterhand te doen ajuputeeren. Eenige weken geleden was hij in de droeve noodzakelijk heid te laten wegnemen wat er nog van zijne beide handen overbleef, ter wijl titans de versciu-ikkelijke ziekte, waarvoor geen ander geneesmiddel naslaat dan het aniputatiemes, zijn norst en kin heeft, aangetast. VRIENDELIJ KH EDEN. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap, deukt koning Edward. Eenige weken geleden, zoo wordt uit Konstautmopel aan de „Duiiy chronicle" gemeld, wierpen eenige raadslieden van den Sultan van Tur kije het denkbeeld op, dat deze zich nu en dan te paard in plaats van per rijtuig naar het Selamliic zoude be geven, opdat zijn trouwe onderdanen van tijd tot tijd hunnen heer en ge bieder op zijn weg daarheen vun aangezicht tot aangezicht zouden Kunnen aanschouwen. De Sultan had wel ooren naar dit voorstel en ver klaarde, dat hij deai gegeven raad zou opvolgen, wanneer men hem een bruin paard wist te bezorgen niet witte vlekken aan beide achterpooten met een witte vlek aan een der voor- pooton eaa één tusschen de oogen. Bo vendien moest het paard een zeer laneen staart hebben. Koning Edward van Engeland, wien dit ter oore was gekomen, deed telegrafisch navraag bij alle stoete rijen ln het Vereenigd Koninkrijk, of er zulk een paard te krijgen was. Er werd er te Dublin een ontdekt, dat volkomen aan de eischen van den Sultan voldeed ©n at» koning kocht het aan en gaf hot den naam „Rex imperator'llot zal nu getraind en in het begin van Maart aan den Sul tan ten geschenke aangeboden wor den. DE „YARMOUTH". De geheimzinnige verdwijning van de „Yarmouth" van de Great Eastern hail way, die up 27 October den Hoek van Holland verliet met bestemming naar Harwich, maar van welk schip sedert niets meer werd vernomen, was dezer dagen het onderwerp van een openbaar onderzoek van wega den Board of Trade ingesteld, onder leiding van den magistraat van d© i'hanias politierechtbank. Er waren dertien getuigen opgeroepen, onder wie vier Nederlandsche zeelieden. De vertegenwoordiger van den Board of Trade deelde mede, dat het schip 350G0 pond sterling kostte on niet verzekerd was. Het had Hoek van Hollajid verlaten, met eene ge mengde lading. Tusschen 4.30 en 5 uur was het schip het laatst gezien bij het Outer Gabbard lichtschip. Tegen negen uur had de bemanning van ©en Noorsch schip op zee kreten gehoord en wrakhout gezien. Hot Noorsche schip had toen een paar uren lang tevergeefs in de buurt ge zocht. Den volgenden dag was door een oorlogsschip het lijk van een der zeeJieden opgehaald. Maar van het vermiste schip was niets meer gevon den. Een vertegenwoordiger van d© Great Eastern noemde de Yarmouth en goed, zeewaardig schip. De be manning bestond uit 22 koppen. Het onderzoek zal worden voortgezet, maar dat het licht zal brengen in dit geheimzinnige geval, zal zeker wel niet worden verwacht. EEN OPLICHTER. De rechtbank te Wiesbaden heeft Paul Becker, uit Dotzheim, wegera zwendel in het beroep van huwelijks bemiddelaar tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Er werden bij hem ongeveer 13.000 brieven van cliënten en tusschen de 300 en 400 portretten in beslag genomen. Het inkomen, dat Becker als huwelijksbemiddelaar had werd geschat op ten minste 15.000 M. in 't jaar. Verschelde portretten van dames had hij van fotografen betrok ken. Of er wel oo-t een huwelijk door zijn bemiddeling is tot stand geko men, schijnt zeer twijfelachtig. Als Becker de „voorschotten' binnen had, liet hij gewoonlijk niemendal meer van zich hooron. EEN VORSTIN IN EEN TEHUIS VOOR DAKLOOZEN. In een tehuis voor dakloozen te St. Petersburg heeft do 27-jarige vorstin G. onderdak gevraagd. Twee jaren geledon behoorde zij tot de be kendste schoonheden van de Russi sche residentie en was zelfs bij de hoffeesten de gevierde ©n gezochte balkoningin. De vorstin d© officie ren durfden haar nauwelijks te nade. ren werd verliefd op den koetsier van haar vader. Toen dit bekend word, wilde haar moeder haar naar een pensionaat m Zwitserland bren gen. Zij vluchtte evenwel met don koetsier, al haar sieraden meene mend. Zoodra bet geld en de kost baarheden op was, scheen bij den koetsier ook de liefde te zijn verdwe nen. Hij liet haar in den steelt. Zij zond een smeekbrief naar haar ouders welke echter uiet beautwoord werd. Toen bleef de vorstin niets anders over dan de huizen op te zoeken, waarin de armsten der armen wor den opgenomen. DIEFSTAL BIJ DE DUITSCHE MARINE. Onlangs zijn voor het gerechtshof van gezworenen te Kiel drie beamb ten van de Duitsche marine veroor deeld, die zich aan diefstallen op de keizerlijke marinewerf aldaar hadden schuldig gemaakt. Achteraf is thans gebleken, dat zij niet de voornaam ste schuldigen waren, en dat de om vang der dieverijen, in de kantoren der marinewerf gepleegd, millioenen beloopt. Jarenlang zijn er verval- schingen in de boekhouding door la gere beambten gepleegd, en daar een accountant nooit tot de kantoren is toegelaten, kon het bedrog niet wor den ontdekt- Ook liet de bestuursor ganisatie der marinewerf veel to wenschen over. Zoo werd de opper- directie toevertrouwd aan hoofdoffi cie non der marine, die de werf slechts als een doorgangshuis op hun loop baan beschouwden en den verant woordelijken post dan ook spoedig pleegden te verlaten om het comman do op het schip te hernemen. Toch blijft, het een raadsel, hoe ver duisteringen op zulke ruime schaal konden gepleegd worden, daar aan de directie en administratie waren verbonden 2 intendanten, 3 directeu. ren, 2 opper intendanten, 19 advi seurs, li controleurs, lül secretaris sen, 2 magazijn-directeuren, 14 expe diteurs, 99 boekhouders, 189 hulp boekhouders, dus in het geheel 445 bestuurs-, contróle- en boekhouders beambten. Tot dusver zijn een opzichter en twee boekhouders veroordeeld. OUDERDOMSPENSIOEN. Men heeft thans uitgerekend, hoe veel geld gedurende do laatste drie maanden in Engeland uitgegeven werd voor de ouderdomspensioenen na el minder dan 2.100.000 pond ster ling. Dat maakt over een geheel jaar 8.400.0UU pond sterling, of ruim hon derd millioen gulden. SHERLOCK HOLMES-LITERATUUR. Trüper vestigt er de aandacht op, hoe het karakter der opgroeiende jeugd vergiftigd kan worden dooi vuile en nnsdadigersliteratuur, Neck. Carter, en Sherlock Holmes geschrif ten .Onder invloed van het lezen van Indianen, en roovergeachi^denissen hadden in Berlijn 2b schooljongens tusschen 10 en 14 jaar ziuu vot een „Indianenstam" vereenigu, om in plaats van de school te bezoeken overal diefstallen te plegen. Zij had den een opperhoofd, waaraan zij trouw en onvoorwaardelijke gehoor zaamheid beloofden, en verschillende

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6