HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. stormachtige Tijden. dorp- WOENSDAG 3 MAART 1909 OM ONS HEEN na. est. De Lichamelijke Opvoeding van ons Volk. IL Eend ge jaren geleden ls ito Haar- ilera een vare en i ging opgericht, die de verbetering van de lichamelijke opvoeding der jeugd In haar schild voerde. Zij heeft den strijd des levens niet kunnen volhouden en is ten slot te wegens gebrek aan belangstelling bezweken. Niet zoozeer van de zijde der burgerij, maar van den kant van 't gemeentebestuur. O zeker, ieder Raadslid was voorstander van spelen in de open lucht, niemand had er tegeu daarvoor een flink terrein be schikbaar te 9tellen, maar verder dan schoone woorden heeft die liefde het nooit gebracht. Het eene terrein was te duur, het andere allicht minder geschikt kortom, er kwam niet van en er is nooit van gekomen. Laat ons hopen, dat de nieuwe ver- eeniging gelukkiger zijn zal en naast de theoretische instemming ook den practischen steun van het gemeente bestuur zal ondervinden. Maar >k laat hier weer volgen, wat onze inzender meedeelt. Onze lezers zullen zich waarschijn lijk herinneren dat voor eenige maan den een afdeeling van dien bond bier ter stede werd opgericht. Doel en strekking van dien bond hebben wij toen uiteengezet, maar het komt ons thans wel van belang voor iets meer omtrent de eerste levt-nsmaanden van de jonge afdee ling mede te deelen en de belangstel ling van onze medeburgers voor het streven van hen, die zich hier ter stede met de leiding der afdeeling behstten, op te wekken. Het afdeelingsbestuur heeft zijne taak in ruimen zin opgevat en heeft zich na de Koninklijke goedkeu ring op hare statuten enz. te hebben verkregen de medewerking en steun verzekerd van verschillende personen hier ter stede, die geacht kunnen worden een teder op een bepaald gebied krachtig hulp te kunnen bieden in de richting, die tot lichamelijke ontwikkeling voert. Zoo hebben zich dan de volgende corn missiën gevormd 1. Commissie voor terreinen en gymnastieklokalen de heeren W. C. Schönstedt, J. van den Ban, Th. II. Teltenburg. 2 Commissie voor openluchtspelen de 'heeren J. K. Weber, J. Paulen, J. Bor.gertman, mejuffr. C. Westen- 3. Commissie voor gymnastiek de heeren J. Dwars, M. Wulf horst, J. van den Boom, B. ten Have. 4. Commissie voor zwemmen de heeren Dr. W. Merens, S. de Groot, P. Weys, W. van de Kamp, mejuffr. G. Zym en mejuffr. C. Zym. 5. Commissie voor roeien de heeren Dr. Heringa, J. de Breuk, Dr. A. Land. 6. Commissie voor de financiën de hoeren Mr. J. Thijssen, J. Merens, J. Arriëns. Men krijgt uit het bovenstaande overzicht den indruk, dat de zaak flink wordt aangepakt en het is te hopen, dat de grooi opgezette bewe ging niet zal stranden op de klip der financiën. Toch valt niet te ontkennen, dat hij het verwezenlijken van verschil lende plannen de geld-zenuw weer een voorname rol speelt en wij ge- looven niet te zeer uit de school te klappen, indien wij vermelden, dat de geldmiddelen van het af deelingsbestuur nog zeer beperkt zijn, waarbij dan nog komt, dat 25 procent der bijdragen van de leden in de bondskas moeten worden gestort. Zeker is het aantal leden hier ter stede nog belangrijk voor uitbreiding vatbaar, want zijn wij wel ingelicht, dan bedraagt het aantal bondsleden alhier ongeveer twee- k driehonderd. Het bestek van diit opstel laat niet toe een overzicht te geven van de werkzaamheden der verschillende commissi en, maar toch kan een en kel voorbeeld dienen, om aan te ge ven hoe- en in welke richting gear beid wordt. Zoo is bijvoorbeeld thans reeds, dank zij de werkzaamheid der com missie voor terreinen en gymnastiek lokalen een request gezonden aan den Minister van Oorlog, om de be schikking te erlangen over het ter rein vóór de oavaleriekazerne, ter wijl een ander request werd verzon den aan den gemeenteraad te Haar lem, om de beschikking over een groot terrein voor het openluchtspel te verkrijgen op den gemeentegrond, gelegen achter de Kathedraal St. Bavo, tusschen de Leidsche Vaarten de spoorbaan. Laat ons hopen, dat deze requesten tot een goed resultaat zullen leiden. Steden als Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Dordrecht, enz., mogen op ruime en uitgestrekte speelterrei nen voor de jeugd bogen zou Haar lem met zijn steeds toenemende be volking hiernij achter moeten blij ven Eens de beschikking hebbende over goede terreinen, zal een oproep ge schieden aan de Haarlemsche jeugd en volwassenen, die alsdan in de ge legenheid gesteld zullen worden on der degelijke leiding en met door het afdeelingsbestuur aangekochte speel- benoodigdheden zich flink te oefe nen. Maar ook op ander geb'ed gaf het afdeelingsbestuur reeds blijken van werkzaamheid. Door zijn bemidde ling toch zullen onderwijzers dei- scholen alhier in de gelegenheid ge steld worden, kosteloos in de vacan tia een cursus te volgen in de leiding van het openluchtspel aan de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda. Het streven van het Haarlemsch afdeelingsbestuur is inderdaad zeer sympathiek. Wij hopen, dat de bur gerij overtuigd moge zijn van het groote nut, dat de afdeeling zal kun nen stichten, ook door jeugdigen overmoed en bandeloosheid, die zich ook hier ter stede maar al te zeer uit, in opvoedende, nuttige en lichaam-sterkende baneai te leiden. Indien haar de zoo noodige finan- cieele en moreele steun niet ontbre ken, dan vertrouwen wij, dat wij binnen niet te langen tijd de vruch ten van haar optreden in de Spaarne- stad zullen ontwaren. Aaumelding voor het lidmaatschap of steun door giften bij den heer J. J. van den Hoek, Koninginneweg no. 70, secretaris der afdeeling. Tot zoover de schrijver. Ik heb er weinig meer aan toe te voegen, dan alleen dit, dat zeker de ingezetenen niet achter zullen blijven, wanneer maar de autoriteiten voorgaan. Het particulier initiatief is een heel mooie zaak, maar het schiet te kort, wan neer in zaken van algemeen belang de openbare besturen en hoogge plaatste personen niet liet voorbeeld geven. Dat hebben we aan het sneu velen vau de eerste vereeniging vol doende gezien. Zeker staat het vast, dat we hier oen algemeen belang voor ons heb ben. Een krachtiger, een ordelijker, een meer gedisciplineerd volk te helpen kweeken ziedaar een taak, waaraan geen enkele autoriteit zich mag onttrekken. J. C. P. Stadsnieuws Naaml. Vennootschap. De Staatscourant bevat de statuten van de naamlooze vennootschap Eer ste Haarlemsche Stooniververij en Chemische wasscherij, voorheen C. Hoeing, firma Schenk, te Haarlem. Doel is het voortzetten van de stoom- ververij en. chemise lie wasscherij, ge dreven onder den naam van C. Amsterdam. I Roperberg 2 1 3 2 4 Broekhuizen 2 0 Vuorzanger... 2 7 0 8 0 v j 10 V. d. Heyden 2 11 1 12 1 13 Sweyd 1 14 Van Cleef. 2 Hoeing. Het kapitaal ie bepaald op 60.000. Tot directeuren zijn benoemd de heeren Hoeing en Massink, en tot commissarissen de heeren Hulshoff Pol en Schuckink Kool en de heer Nicolaa8 Levenkamp, te Bloemen- diaal. Kamerverkiezing en. De kiesvereeniging De Grondwet te Doesburg heeft opnieuw tot condidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer F. Lieftinck, te Haarlem. (Zutph. Ct.) Examen Nuttige Handwer. ken. 's-Gravenhage, 2 Maart Geslaagd de damesA. C. Liera, A. C. Kupfer en A. L. Kolff, allen van Haarlem. DAMMEN. De clubwedsLrijd tusschen het V. A. D. en de Dam vereeniging „Haar. lem" vond gisteravond plaats in café „De Karseboom" te Amsterdam met onderstaand resultaat Haarlem; Visse Pippijn Broek nieyer0 Strietmau Lauliuga Kraay Zalm2 Van der Oort.... Barte: 1 koelen0 Van Aba1 Areudsen1 De Jonge1 Oudshoorn....... 0 Totaal16 Totaal... De wedstrijd zal in het café „Neuf" ie Kaarien. worden voortgezet, waar óok de partijen vau bord 1 en 4 be ëindigd zullen worden. Rubriek voor Vragen Geaboiineerden hebben liet vooireeh vragen op verschillend gebied nnts voo. beuniwoorduis «rlbaar, in te zoude.' by de tieüactie vau Haarlem'» Dagblad, Groot. Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheel kosteloo- gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzeudiiig VRAAG. Waarom worden bij de geboorte van een prinses 51 en bij tii© van een prins lt'l schoten gelost Waarom niet 5U en 100? ANTWOORD. Het moet vroeger voorgekomen zijn, dat er een schot te weinig is gelost. Daarom wordt er nu, voor alle zekerheid, een te veel afgevuurd. VRAAG Mijn vrouw heeft een ge trouwden broer, ova echter geen kin deren heeft. Er is totaal geen ande re famiLie. Welke rechten heeft nu die zuster als er geen testament is, en welke wanneer er wel een is ANTWOORD. Als er geen testament is <Lan ls uwe vrouw eenig erfgena me, maar hij kan bij testament zijne geneeie nalatenschap geven aan wie nij wiL VRAAG. Ik heb begin Februari een meisje gebuurd voor 3 maanden, niet minder dan 6 weken te voren opzeg gen. Zaterdag was zij ongesteld en wild© beslist weg. W oensdag kwam ze haar goed halen en zei, dat ik naar een ander moest omzien. ik heb haar 2.5U godspenning ge geven. Wat is nu mijn recht en het hare ANTWOORD. Zij is u een schade- Loosstelling verschuldigd. gelijk staande met zes weken huur. U zult haar dus niets behoeven te betalen. VRAAG. Wanneer het versterf der eerste moeder verrekend is, en dat van den nu overleden vader ook, ter wijl die vader tweemaal gehuwd was, doch geen kinderen had uit het twee de huwelijk, hebben de kinderen uit het eerste huwelijk, wanneer de twee de vrouw komt te overlijden, nog recht op hare nalaten schap ANTlv UÜRD. Neen, die is voor haar eigen bloedverwanten. VRAAG. Hoe groot zijn de onkos ten, die eene vereeniging moet beta len, waarneer z-ij een gunstige be schikking op een door haar gedaan verzoek om Koninklijke goedkeuring ontvangt ANTw OORD. Wij meenen, dat de leges verschillen naar mate van d© uitgebreidheid der stukken. In ieder geval zjjn d© kosten niet hoog. Wij b&taalden eeris 2.50 ©n voor een wijziging ƒ1,75. VRAAG. Mijn dochter is per week gehuurd. Zij is Woeusdag ziek thuis gekomen. Heeft zij nu recht op haar volle weekgeld ANTWOORD. Ja, de wet zegt, dat het loon nog gedurende een betrek kelijk korten tijd doorgaat. VRAAG. Mijn zoon heeft in Octo ber 1.1. No. 263 getrokken. Wanneer moet hij nu opkomen ANTWOORD. Daarvan is nu nog niets met zekerheid te zeggen. VRAAG. Wanneer een scheidsrech ter fluit en een oogenblik later merkt dat hij zich vergist heeft en doorspe len gelast, hebben dan de spelers het recht de match te staken ANTWOORD. Neen. De scheids rechter mag nimmer toelaten, dat de spelers handelen tegen zijn beslis- sing in. VRAAG. Heeft een muntstuk uit Overijsel met het jaartal 1769 ook waarde ANTWOORD. Wend u tot den heer A. J. C. van Gemund, Kleine Hout straat, die deskundige is op dit ge bied. VRAAG. Wanneer iemand teekent bij de Genie, kan hij dan voor tele grafist opgeleid worden ANTWOORD. Ja, mits hij voldoen de ontwikkeld is en aanlog heeft voor deze betrekking. CORR ESPONDENTIE. Den heer G. II. Uw vraag is pas in dit blad beantwoord. Den heer U. tot ons leedwezen kun nen wij uwe vraag niet opnemen. De rubriek is alleen ingesteld voor het inwinnen van inlichtingen. REDACTIE. üuuienlaiiti TWEEDE KAMER. Reeds bij de eerste stemming over een amendement op de automobiel- belasting bleek de Kamer gisteren onvoltallig, met het gevolg, dat zij tot half 2 moest uiteengaan. Het bedoelde amendement was er een van den heer Van Citters, bedoe lend om van huur-?.ulo's geen hooge- re belasting dan 10 te heffen. Dit amendement werd verworpen met 52 legen 9 stemmen. Inmiddels was de agenda aange wild en bleek uit een antwoord van den Voorzitter aan den heer Blooker. dat de Minister van Waterstaat, paf- opgetreden, nog geen voldoenden tijd had gevonden om zich voor een de bat over den vischafslag te IJmuiden voor te bereiden. De automobielbelasting is in eerste lezing goedgekeurd. Langdurig werd beraadslaagd over de vraag of er be roep zou zijn van de beslissing van den fiscus inzake den maatstaf „paardekrachten','een dergelijk be roep werd evenwel afgewezen, doch bepaald is, dat de belastingschuldige tegenwoordig kan zijn bij een deskun dig onderzoek, wanneer hij legenden aanslag gereclameerd heeft Aan den uitslag van liet onderzoek zal de ad ministratie gehouden zijn. Een poging om d© wet op 1 Januari 1910 te doen inwerking treden, in plaats van op 1 Januari 1909 werd af gewezen, door Verwerping van een daartoe strekkend amendement. Aangenomen werd, met goedkeu ring van Minister Heemskerk, een miotLe van den heer v. Doorn, om de collectswet van de agenda af te voe ren, opdat de Regeering wijziging kunne overwegen. Heden 11 uur: Waal-verbetering, enz. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. WESTSTELLINGWERF. Naar men aan de Rott. meldt, is door de cen tral© antirev. kiesvereeniging in het district Weststellmgwerf thans defi nitief candidaat gesteld de heer ds. H. C. Hoogerzeil H.Wzn.. pred. der Ned. Herv. Kerk te Vorden. Deze heeft de candidatuur aanvaard. GRONINGEN. De volkskiesvereeni- ging in d© gemeente Ten Boei stelde den heer K. Terlaan candidaat voor de Tweede Kamer. De Ned. schrijft: Zaterdag kwamen te Meppel bij een de districtsbesturen van Steen- wijk en Meppel, aangesloten bij d© Chr.-HisL Unie. Na breedvoerige be sprekingen omtrent het uitruilen van het district Steenwijk tegenover Kam pen en de combinatie OmmenZwol le, waardoor een betere v er deel in g der Overijselsche districten zou ge waarborgd zijn, werd toch met alge- meene stemmen besloten tot de wen— schelijkheid om liet accoord van 1901 te handhaven, waarbij Steenwijk an tirevolutionair en Meppel chr.-hist. zou uitkomen, en om voorloopig can didaat te stellen in het district Mep pel den heer J. Knoppers te Meppel en voorloopig steun toe te zeggen aan da candidatuur van den heer Duy- maer van Twist in Steenwijk. Van de h er aangenomen wenschelijkheid zal bericht gezonden worden aan de centrale antirevolutionaire besturen in de beide districten; na gepleegd overleg zal dan tot definitieve sa menwerking kunnen worden over gegaan. De genomen beslissing achtte men in het belang der rechterzijde, hoe wel men te eeniger tijd zich aan de tegenwoordige groepeering niet werfscht te blijven binden. De chr.- hist. organisatie in het district Steenwijk is de laatste jaren zeer uit gebreid en versterkt; een gunstige af loop bij de aanstaande verkiezing wordt dan ook verwacht. Naar Land en Volk verneemt, za! in het district Dordrecht, nu de heer Van Gijn niet langer in aanmerking wenscht te komen, van liberale zijde candidaat gesteld worden de heer C. J. de Kanter, directeur van de Brand verzekering-Maatschappij Holland en wethouder te Dordrecht. MISDAAD OF ONGELUK? De twintigjarige Pieterdina Oo«- ting, dienstbod© te Wildervank, die verleden Woensdag haar ouders be zocht had, is vandaar niet meer in haar dienst aangekomen. Na langdu rig dreggen heeft men haar lijk op gehaald uit de vaart, waarnaast een weg loopt van ruim 10 meter breed te. Het hoofd was zeer gezwollen, en was een kleine wonde aan een oo>- en een der oorbellen ontbrak, evenals een kettinkje van haar boa. De zaak is in handen van de ma rechaussee voor onderzoek. (Echo). VOOR DE WERKLOZEN. Ter gelegenhe'd van de tentoonstel ling voor de kas van het hoofdcomité ter bestrijding der werkloosheid te 's-Gravenhage, werd gisterenmiddag ten 4 uur m de vergaderzaal van het Uijksarchiefgebouw, de eerste kunst- middag gehouden, die georganiseerd was door baronesse D. van Hogen- ilorp te Scheven in gen. In de hooge te- genwoordighe.d vaai II. M. de Ko ningin-Moeder en de Prinses van Er- bach, Haar Zuster, hield dr. Martin, hoogleeraar in de Kunstgeschiedenis I© Leiden, voor het doel een voor dracht met lichtbeelden. JIIR. A. W. L. TJARDA VAN STARKENBORGH Te Groningen is overleden jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh, oud notaris, oud-weihouder en oud-lid van de Prov. Staten van Groningen. 60-JARIG JUBILEUM VAN PROF. DR. J. W. R. TILA.NUS. Gisteren hei-dacht de oud-hoogleer aar prof. dr. J. W. R. Tilanus te Am sterdam den dag, waarop hij vóór 60 jaren promoveerde tot doctor in «e geneeskunde^ BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Te Nieuweschans (Gr.) zijn wegens het heerschen van diphteritis en roodvonk de beide openbare scholen gesloten. HOOFDREDACTEUR „JAVA-BODE" Tot hoofdredacteur van de „Java- Bode' is benoemd de heer Doeff, oud- controleur bij het blnnenlandsch be stuur in Nederl.-IncLë, thans lid der redactie van „De Nieuwe Courant" voor de koloniale aangelegenheden. VAN HASSELT-MONUMENT. Er hebben zich 27 beeldhouwers aangemeld voor het ontwerp van een monument op het graf van den heer Van Hasselt. Achttien zonden vóoriö Januari hun ontwerp in. Na rijp overleg is zooals we reeds meldden daaruit een viertal gekozen en daaruit werd door de fa milie Van Hasselt gekozen het ont werp van den heer Louis J. Vreugde te Haarlem, wien nu opdracht tot de uitvoering gegeven is. De vervaardiging van het borst beeld in cararisch marmer, te plaat sen in het administratiegebouw dsr H. IJ. S. M., te Amsterdam, ig opge dragen aan den heer Charles van Wijk te Den Haag. De 8998 deelnemende personen, tot een bedrag van ƒ4307,31, ontvangen eerst later bericht, daar met de uit- voering nog maanden zullen verloo- pen. INBRAKEN. Omtrent de inbraak te Kreek (N.B.) meldt men aan de „Tel." d.d. 1 Maart Een brutaal stukje op het gebied vau rooverij en inbraak heeft zich hedennacht afgespeeld in het gehucht ,,de Kreek" in Noord Brabant. Twee oude menschjes, de echtgenooten B., hadden het plan opgevat, om, na heel hun leven gewerkt, zich afge sloofd en de zuurverdiende penningen opgespaard te hebben, stilletjes U gaan leven. Eenige koeien en kalve ren werden door hen dezer dagen verkocht, waarvan nieuw huisraad wer-1 gekocht, zoodat zij nog ruim ƒ600 aan baar geld in huis hadden. Eerstdaags zou manlief dit naar zijn bankier brongen. De roovers- bende welke in West Noord-Brabant bestaat, schijnt lont geroken te heb ben, want gisterenavond ongeveer h-itf negep kwamen een viertal ge maskerde mannen het huis binnen De echtelieden, welke al te bed lagen^ hoorden geraas, waarom de man op stond, om de oorzaak hiervan te ver nemen. Zoodra hij een voet buiten de bedstede zette werd hij bij de borst gegrepen, geboeid en in den kelder gewerpen. De vrouw werd uit het bed gehaald en met een revolver of de borst gericht werd zij genood zaakt de plaats adn te wijzen en de sleutels te geven waar het geld be waard werd. Daarna trokken drie der bend.- naar die plaats, terwijl de overgeblevene de vrouw en de kel derdeur bewaakte met een revolver in de hand. Toen de buit bemachtigd w is, werd de vrouw gebonden, haar een prop in den mond geduwd en in de gang naast het huis neergelegd. Daarop verdwenen de schurken. Hedenmorgen werd de vrouw door een buurvrouw in de gang gevon den. Zij bevrijdde haar en ging naar de politie. Hedenmiddag werden in verband hiermede eenige personen door d© Rijkspolitie van OudenboRch in ver zekerde bewaring genomen, daar er zware vermoedens tegen ben be staar DE INBRBKER-UITBREKER. Een verslaggever van het Dbl. v. Nbr. meldde gisteren o. m. Ik ben er in geslaagd iemand te vinden, die Thomas bij Achtmaal beeft zien passeeren. Het is een ze ver© Bolmz, die Woensdagmorgen om een uur of tien met een anderen boer ip de hei stond te praten toen daar op een lage fiets iemand in lan ge zwarte jas voorbijkwam. Wat 'n rare snuiter, lachte Bohez t. kon de uitbreker wel ziin. Maar dat zei hij schertsend, hij dacht li A niet ia ernst. Ik liet hem het portret van Thomas zien. Ja, dat ig hij, zei Bohez, en hij stampvoette, dat hij verleden oens dag den kerel niet had herkend. Vijf minuten later reden er. twee marechaussees voorbij. Die 'hebben ten dUS Vlak °P de hiekK1 =eze- In tegenstelling met de meening, dat Thomas dadeLijk naar Antwerpen zou zijn doorgetrapt, vermoedt men in Achtmaal, dat hij verscholen is of althans geweest is vlak over dé grens in een huisje, dat connectie neeft- gehad met den beruchten De Smet van Turnhout. Een kippenhoer, die in dit huisje geiegekt Komt om zaken te doen, uiocut er Donderdag niet binnen. 'ihomas is den weg naar dit huisje opgereden, zonder naar den weg te vragen en geen oogenblik aarzelend bij een viak daarbij liggenden drie sprong. GASONTPLOFFING. Te Stadskanaal werden Dinsdag morgen door gasontploffing in de constructiewerkplaats van den heer J. Koster 14 personen verwond, de heeren J. Koster en VV. Roeuieling vrij ernstig. De oorzaak is de vol gende Urn 6 uur weigerde de gas motor. Men onderzocht het gebrek,, bijgelicht met een fie-wslanlaaxn, die de ontploffing veroorzaakte. BRANDEN. Naar aan de „P. Gr. Ct." wordt bericht, is t© Leens het kerkgebouw der Israel, gemeente door brand ver nield Er zijn o. in. drie wetsrollen verloren gegaan. FEUILLETON Naar het Engeisch, door Barones Orczy. 13) Zoodra ik overtuigd ban, dat zij veil'g zijn, kunnen mijn vrienden en ik onze plannen uitvoeren. Omtrent de terechtstelling van de koningin is nog niets zekers vastgesteld, maar'k weet, dat zij in de lucht hangt. Wij hopen haar weg te krijgen, vermomd in een der uniformen van de Nat'o- nale Garde. Twee kerels houden iede- ren nacht de wacht in de kamer naast die van d© kon'ngin. Gewoon lijk drinken zij en spelen kaart. Ik zal mijn gelegenheid afwachten, om een verdoovingsmidde! in hun bran dewijn te doen en hen zoo nog suffer en idioter te maken dan gewoonlijk don zal een slag op hun hoofd vol doende zijn, om hen bewusteloos te maken. Dat zal gemakkelijk gaan, want ik heb een sterke vuist, en daarna Ja En daarna hernam Sir Percy daarna Zal ik de détails verder aanvullen hoe zul ie de wacht van cle Conciergerie, vijf-en- twintig man sterk, voorbij komen Ik als de chef, gevolgd door een der mannen van de wacht Om waarheen te gaan Ik heb het recht om te gaan en te komen, zooals mij bel'eft. Zeker 1 dat heb je, maar een der mannen van de wacht hij ook Tot de oogen gewikkeld in een lan gen mantel, om de vrouwelijke ge stalte. die er in verborgen is, on zichtbaar te maken. Ik ben nog maai enkele uren in Parijs en toch heb ik ai opgemerkt, dat er geen een bur ger is binnen deze muren, die op dit oogenblik geen ander burger ver denkt van in betrekking te staan tot de ontvluchting der koningin. Zelfs do spreeuwen op het dak zijn ver dachte dingen. Geen gestalte in een mpnte! gewikkeld, zal van dezen dag af aan Parijs kunnen verlaten zon der aangehouden te worden. Maar jij zelf dan, waarde heer? zei Déroulède. Jij denkt Parijs te kunnen verlaten zonder herkend te worden waarom de koningin dan niet -- Omdat zij een vrouw is en een koningin geweest ls. Zij heeft zenu wen, de arme vrouw, en is op het oogenblik zwak naar lichaam en ziel. Helaas voor haar f Helaas voor Frankrijk dat zich zoo kleingeestig wreekt op zoo'n zwakke vijand. Kun jij Marie Antoinette bii da schouders grijpen, haar onder in een kar du wen en daarop zakken met aardap- psis stapelen Dat deed ik met de Gravin De Tournay en haar dochter, twee aristocraten tot in hart en nie ren, zoo vervuld van het rechtvaar dige harer voor oord eelen als men zien maar eenigszins denken kan. Maar kun je dat doen niet Marie An toinette Zij zou je eerder in 't pu bliek verwijten maken en zichzelf en jou verraden, dan zich onderwerpen aan het verlies van haai- waardig- heid. Maar zou jij haar dan aan haar lot willen overlaten Ja daar zit hem nu juist de moeilijkheid, vrienc" Denk je een beroep te doen op het gevoel van rid derlijkheid van mijn bond Wij zijn nog met ons twintigen, en voelen in ons hart groote sympathie voor je kiar.kzinnige plannen. Die arme, ar me koningin Maar het zal je mis lukken, en wie zal dan jelui allen helpen, als wij er ook niet m&er zijn? Wij zouden slagen als je ons wilde helpen. Eéns placht je vol trots te zeggen „Den Bond van den Roo- den Pimpernel is nog noo't iets mis lukt Omdat hij niets probeert, dat hij niet kan volbrengen. Maar, kom 1 je hebt mij nu eenmaal In mijn zwak getast Zulk adderengebroed 1 Ik zal er over nadenken l En hij lachte weer op zijn grappi ge, eenigszins onnoozele wijze, waar door al zoo menig verstandig man in Frankrijk zoowel als in Engeland over zijn ware persoonlijkheid in de war was gebracht. Déroulède ging naar de zware eikenhouten schrijftafel, die een groo te ruimte in het midden van een der wanden innam. Hij sloot haar open en nam er een pakje papieren uit. Wil je deze doorkijken vroeg hij, terwijl hij ze aan Sir Percy Bla- keney overhandigde. Wat is dat Verschillende plannen, die ik heb opgemaakt, voor het geval, dat mijn eerste plan mocht mislukken. Verbrand ze, amice, zei Blake- ney lakoniek. Heb je nog niet ge leerd, dat je nooit iets op papier moet zetten Ik kan deze papieren niet ver branden. Het kan natuurlijk zijn, dai ik geen gelegenheid heb een lang gesprek met Mor ie Antoinette te voe ren. Dan moet ik haar mijn aanwij zingen schriftelijk doen toekomen, op dat zij ze kan bestudeeren en mij niet in den steek laat, doordat zij van haar kant niet weet, waaraaD zij zich te houden heeft. Dat is nog beter dan papieren in deze dagéïi, vriend als deze pa pieren gevonden worden, dan wordt je zonder vorm van proces naar d© guillotine gebracht. Ik ben voorzichtig en. Sta op het oogenblik geheel buiten verdenking. Bovendien is hij d© papieren eene complete verzameling van paspoor ten, gesch'kt voor iedere vermom ming, di© de koningin gedwongen kan zijn aan te nemen. Ik heb er maanden over gedaan, om ze te ver zamelen, en toch geen verdenking op mij te laden langzamerhand heb ik ze onder allerlei voorwendsels bij el kaar gekregennu ben ik op alle mogelijkheden voorbereid Plotseling zweeg hij. Een blik op het gelaat van zijn vriend was hem eene waarschuwing geweest om te zwijgen. Hij keerde zich om en daar in de deui opening de zware portièr© op zij duwend, stond Juhette, bevallig, glimlachend, een beetje bleek, waar schijnlijk het gevolg van het flikke rend? licht der ongesnoten kaarsen. Zoo jong en meisjesachtig zag zij er uil in haar zachten, wit mousseli nen japon, dat de spanning op hei gelaat van Déroulède verminderde. Instinctmatig had hij de papieren weer in de schrijftafel geworpen, maar zijn blik was zachter gewor den en had in plaats van een stijf hoofdig energieke, een onuitspreke lijk teedere uitdrukking aangeno- nw'. Blakeney keek kalm naar bet Jon ge meisje, terwijl zij daar een beetje verlegen en weifelend in de deur opening stond. Mevrouw Déroulède zendt mij, zei ze aarzelend, zij laat zeggen, dat het al zoo Iaat wordt en zij zich heel ongerust maakt. Mr. Déroulède, wil u haar komen gerusts te. len Dadelijk, mademc i tlle, ant woordde hij luchtig, mijn vriend en ik hebben juist ons gesprek uit. Mog ik de eer hebben, hem aan u voor te stellen Sir Peicy Blakeney, een Engeisch reiziger. Blakeney, Ma demoiselle Juliette de Marny, de gast van mijn moeder. HOOFDSTUK VII. Een waarschuwing. Sir Percy boog heel diep, met alle gratie en overdreven hoffelijkheid, die de excentrieke gewoonten van die dagen meebrachten. Hij had geen woord gezegd, sinds den eersten waarschuwingskreet, waarmee hij de attentie van zijn vriend gericht had op het jonge meis je, dai in de deuropening stond. Even stil als zij gekomen was, zweefde Juliette de kamer weer uit, terwijl zij een atmosfeer achterliet van wilde bloemen uit den bouquet, dien zij dien middag had geplukt, en dien zij op haar terugweg achteloos had laten vallen. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5