NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Binnenland S6a Jairj»ng. No. 7884 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 6 MA ABT 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNi Voor Haarlem I I f 128 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H 9 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur S. C. PEEREB00E Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cis, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /*.- elke regel meer ƒ0. f£ Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administraties Groote Houtstraat 55. IfitercommunaalTelefooanummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 10 MAART. Gemeenteraadsvergadering, IJ uur. Soc. Vereeniging: Gymnastiek-uit- Voering ten bate van het Lighalfcmds, 7J uur. Lokaal Stoofsteeg: Evang. Samen komst, spr. K. Kuipers, 8 uur. Buitenlandsch Overzicht BEN VEREENIGD ZUID-AFRIKA. Waarom een vereenigd Zuid-Afri- ka? De voorstanders antwoorden: „omdat diit noodig en wenscheliik is voor de welvaart en den toekomsti- gen vooruitgang van de koloniën". Men kan dit groote of dikke woorden noemen, maar niemand zal kunnen ontkennen, dat de unificeering voor- deelen zal brengen mits de ver eeniging op goede grondslagen ge schiedt. Met de beantwoording dezer vraag wordt 't voor of 't tegen be slist Hoewel deze vereeni.grngsquaestie al eenigein tijd aan de orde is, heb ben we een beschouwing uitgesteld, tot we meer en beter materiaal had den, om met recht een oordeel te kunnen vellen. Nu zijn hier de Afri- kaansche couranten ontvangen, die, behaive de volledige tekst der ontwor pen Grondwet, ook in den breed© 't voor en 't tegen nagaan. Dadelijk zij opgemerkt, dat de al ge m e e n e indruk gunstig is, maar- er zijn „maartjes". We herinneren, dat de ontworpen Grondwet voor 't Vereenigd Zuid- Afrika twee volksvertegenwoordigin gen stelt, wat wij Nederlanders zou den noemen een Eerste en een Twee de Kamer. De leden der Tweede Ka- mor worden (als hier) door de kiezers gekozen, en de leden der Eerste Ka- mor door de Provinciale Raden. De parlementen van Transvaal, Oranje- Vrijstaat, Kaapkolonie en Natal zul len dan vervormd worden tot Provin ciale Raden. Zoo- is in enkele lijnen de volksver tegenwoordiging geteekend. Tot zoo ver is er niets, dat tot ern stig verzet aanleiding kan geven. Ook de bepaling, dat de wetgevende macht te Kaapstad gezetelt za] zijn, terwijl de regeeringsbureaux te Pretoria worden opgericht kan hoogstens tot een wat omslachtige werkwijze lei den. Meer niet Maar nu de bedenkingen 't Is begrijpelijk, dat wij Hollan ders allereerst aan onze taal denken. De Grondwet bepaalt, dat aan heit Engelsch en liet Hollandsch dezelf de rechten worden toegekend. In de Kamers mogen beide talen gespro ken worden, de regeeringsstukken worden in beide talen gedrukt... Al les heel lief en aardig, zeggen we, doch zoolang aan de Kaapsche uni versiteit de Engelsche taal als de eenige zal worden erkend voor 't af leggen van examens, zoolang 't En gelsch onderwijs nog boven 't Hol- landsche bevoordeeld wordt zoo lang wordt 't Hollandsch nog stief moederlijk bedeeld 1 Ten tweede valt de eigenaardige po sitie van de Eerste Kamer op. Bij een nadere beschouwing blijkt haar macht veel geringer dan in ons land. Dat een vijfde deed der senaatsleden door den gouverneur benoemd wordt, belooft natuurlijk een versterking van het Engelsche element en neemt 't karakter van volksvertegenwoordi ging gedeeltelijk weg. De Senaat zal voorts slechts eenmaal een wetsont werp kunnen verwerpen, want wan neer ze zoo stout is, om 't ook voor den tweeden keer te doen, dan ko men de Eerste en Tweede Kamer in vereenigde zitting bijeen, om te stem men. Bij de talrijke stemmen der Tweede Kamer-leden komen de wei nige stemmen der collega's van de Eerste ternauwernood in aanmerking aoodat de macht der Eerste Kamer al zeer oppervlakkig is. In 't laatste ge richt wint de Tweede Kamer 't toch 't Is misschien ondeugend te denken, dat deze regeeringsmethod© beïn vloed is, door de twisten tusschen 't Eaxgelsche Lagerhuis en 't koppige Hoogerhuis 1 De Zuid-Afrikaansclie Eerste Ka mer is dus, figuurlijk uitgebeeld, een tassen neus 1 't Derde bezwaar betreft de nu in de verschillende kolonies bestaande volksvertegenwoordigingen. Deze, die tot nu toe vrij onafhankelijk regeer den, zullen in haar rechten zeer ge- knol worden, zoodat haar bevoegdhe den minstens tot een 50 geredu ceerd worden. Provinciale Raden zullen nog minder bevoegdheid krij gen, dan de gemeenteraden In ons land. Een belangrijke achteruitzetting dus Of deze verandering verbetering zal zijn? De Transvaler regelt liever z'n eigen zaakjes I De naturellen-quaestie is geenszins opgelost. De Conventie heeft deze zaak vrijwel onaangeroerd gelaten dat moet de aanstaande regeering maar opknappen 1 In Kaapland had den de kleurlingen een beperkt kies recht, maar hiervan wilden de wit- menschen in de andere koloniën niet weten. De „Cape Times" schrijft dan ook„Het grondwetsontwerp stelt een verderfelijke en onzedelijke scheidslijn van kleur vast onder 's ko ning® onderdanen en voorspelt de loslating der Kaapsche liberale natu rellen-politiek." Zoo zijn nog verschillende bezwa ren en bedenkingen tegen 't Grond- wets-ontwerp te maken. De bloemle zing van heden is evenwel voldoende om aan te toonen, dat T ontwerp nog lang niet volmaakt is. Maar wat is volmaakt? Dit vroeg ook President Steyn, toen hem een oordeel gevraagd werd. Hij zei „Wie iets volmaakts verwachtte, is zekea- teleur gesteld. Ik twijfel niet of er zijn flaters gemaakt, waar zoove le uiteenloopeude bedongen moesten worden bevredigd. Ik ben er echter zeker van, dat een practisch uit voerbar© grondwet is ontworpen." Di.t is gelukkig een ander oordeel, dan dat van de „Naital Witness", die betoogt, hoe duidelijk de thans voor gestelde grondwet voor een Veree nigd Zuid-Afrika doet zien, dat de bedoeling eigenlijk is, één gouverne ment in het leven te roepen, hetwelk van Pretoria uit „met ijzeren hand" over geheel Zuid-Afrika zal heer- schen. De Volksstem is milder in zijn oor deel „Ook Afrikaners van Engelsche afkomst hielpen ijverig mee om den weg te bereiden, die heden heeft ge leid tot het resultaat der Zuid-Afri- kaansche Conventieeen constitutie voor een Vereenigd Zuid-Afrika. Met zelfvoldoening mag ons werelddeel van dit document kennis nemen want 't is, indirect, 't voortbrengsel niet enkel van de dertig gedelegeer den, die weken-lang te Durban en Kaapstad arbeidden aan de redactie der verschillende artikelen en clausu- lendoch elk onzer, die oprecht en blijmoedig heeft toegestemd in de uni ficatie van ons werelddeel, heeft te vens z'n aandeel aan die ontwerp- constitutie; ieder Afrikaner, die zich geestdriftig had aangesloten bij de gemeenschap van goede-wil en patrio tisme, waarop de Conventie geba seerd was, is gerechtigd tot 't besef dat ook hij z'n steen heeft bijgedra gen tot de bouwstoffen, waaruit een lang Zuid-Afrika's Gemeenebest zal worden omhoog getrokken." Het blad eindigt: „En verlangt niet. elk onzer naar't einde der bezwaren, die de maat schappelijke activiteit van Zuid-Afri ka verlammen Is niet de meerder heid overtuigd, dat unificatie nieuwe levenskracht zal schenken aan de ge meenschap, en zal niet 'n juichkreet opgaan, wanneer onze één-wording 'n voldongen feit zal zijn." Thans Ig 't Bondscongre® bijeenge komen om de ontworpen Grondwet te beperken. Gisteren Is door deze vergadering een motie aangenomen, tin welke voldoening wordt uitgespa-o. ken over den afloop van de Conventie over de Grondwet en in welke weid verklaard, dat niet moest worden ge duld, dat op meeningsverschillen van ondergeschikt, lie lang het grootsche plan eener Zuid-Afrikaansch© Unie schipbreuk zou leiden. Wanneer alles zoo goed en vlug van stapel loopt als nu, dan verwacht men de definitieve vereeniging al vóór Oc tober van dit jaar. Een Vereenigd Zuid-Afrika. Wie had dit een zevental jaren geleden kunnen denken Er zijn meiiechen, die t laken, dat de vroeger© vrijheidsvrienden van Transvaal en Vrijstaat nu sympathi- seeren met dezen nieuwen regee- ringavorm in Zuid-Afrika. Is dit wel bill ijk Laten we een beeld gebrui ken. De stoere Boer beeft met den Engedschman gevochten en verloren. Den Boer werd in dien tijd een been afgeschoten, zoodat hij sinds dien op krukken loopen. Thans wil de En gedschman hem een paar goede kunst- beenen geven waarom moet hij die weigeren Zuid-Afrika is nu een maal aan Engeland onderworpen daaraan is niets meer te doen 1 't Is nu in het belang van Engeland, maar óók van Zuid-Afrika, dat 't moeder land en de kolonie in vriendschap le ven! DE BALKANTW1 STEN. vorderen nog heel weinig. Servië wil een Europeesche conferentie en Oos- tenrijk-Hongai'ije weigert die. De andere landen hebben partij ge kozen, zoodat de strijd nu weer loopt over de vraag of die conferentie er meet komen. Wij zien ze nog niet Een telegram uit Belgrado (hoofd stad van Servië) deelt mee, dat de Servische minister-president Milova- nowitsj in tegenwoordigheid van een groot aantal afgevaardigden ver klaard heeft, dat volgens zijn mee ning het gevaar voor een oorlog met Oosten rij k-IIongarije stellig geweken is Moge hij de waartieid gesproken hebben I Servië zal zoo vervolgde de mi nister dezer dagen aan Oostearijk- Hongarije het antwoord doen toeko men op de mededeeling van den Oos- tenrijkschen gezant, en men hoopt, dat het alsdan mogelijk zal zijn on middellijk in onderhandelingen met Ooste-nrijk-Hongarije te treden over een handelsverdrag, dat aan Servië grootere voordeden zou verzekeren dan vroegere verdragen. DE VERKIEZINGEN IN ITALIë. Van 353 verkiezingen is thans de uitslag bekend. Herkozen zijn 169 mi ni steriëelen, 32 leden van de consti- tutionneeie oppositie, 16 socialisten, 2 katholieken, 16 radicalen, 12 republi keinen gekozen 42 ministerieelen, 2 leden, behoorondo tot de coustitu- tlonneele oppositie, 7 socialisten, 6 katholieken, 3 radicalen en 5 republi keinen, terwijl er 41 herstemmingen moeten plaats 1 lebben. 't Itaiiaansclte blad, de Tribuna, geeft een zeer afkeurende beschrijving van. de verkiezingstooneeleu. Van alle kanten wordt het departe ment van. BinnenJandsche Zaken be stormd met aanvragen om troepen en politie, om de orde in de verschil lende districten te handhaven. Er wordt gevochten, gedreigd, omge kocht, alles op groote schaalhet ge heel© land is in beweging en Ln me nig district wordt met knuppel en vuist propaganda gemaakt voor de candidaten. De „Tribuna" wijst er op, dat een aantal candidaten over verdacht groote sommen gelds beschikken, die, volgens het blad, uit het buitenland komen en zouden moeten dienen om zooveel mogelijk tegenstanders van den Driebond in het parlement te brengen. De Drieboud-quaestie wordt algemeen op de verschillende politie ke vergaderingen behandeld en men zou nu en dan meeneai, of deze ver kiezingen bedoeld zijn als een votum voor of tegen het bestendigen der al liantie. De vermoedelijke houding der Ka mer tegenover den Driebond kan op dit oogenblik nog niet aangegeven worden, hoewel het feit, dat de uiterste linkerzijde verscheidene ze tels wint door <ie verkiezing van ver woede tegenstanders van den Drie bond, er op wijst, dat de tegenstan ders der alliantie succes gehad heb ben. TELEFOONBUREAU VERBRAND. Een brand vernielde gistermorgen het centraal-bureau der gemeentelij ke telephoon te Turijn. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De brand wordt toegeschreven aan den val van een telephoondraad op andere electrise he draden, ten gevol ge van den sneeuwval. Stadsnieuws Om On s Heen In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Afschaffing van de Kermis" ln de rubriek Om Ons Heen. CANDIDATUUR JHR. MR. F. W. VAN STYRUM. Naar ons wordt bericht, zijn in de gisterenavond gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevordering van de herkiezing van Jhr. Mr. F. W. van Styrum tot lid der Tweede Ka mer voor Haarlem welke Vereeni ging thans 76 leden telt aangewe zen om het comité van actie te vor men, de hoerenA. van Rossum, J. A. Fontein, J. Oolgaardt, G. van der Most van Spijk, mr. H. R. Ribbiue en mr. C. W. Thöne. GEMASKERD BAL IN DE BRON. Voor het gemaskerd bal, dat het be- .heer van het Brongebouw thans voor het eerst ter gelegenheid der z.g.- half-vasten den leden aanbiedt, zijn prijzen uitgeloofd voor de fraaiste Dames en Heerendracht; voor de zon derlingste dames- en heerendracht en voor de mooiste groep van vier personen. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, op 2 Maart, werd mededeeling gedaan van de sedert de vorige vergadering inge komen stukken waaronder: a. een schrijven van den directeur- generaal der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage, d.d. 1 Februari in zake de regeling van de diensturen der kantoren voor den post-, telcgraaf- an telefoondienst bij invoering van den wettelijken tijd en waaruit blijkt, dat in beginsel is besloten dat even als vóór de invoering van den Green- wichtijd voor den post-, telegraaf- en telefoondienst de bestaande tijdstip pen van opening en sluiting der kan toren uitgedrukt in Amsterdamschen tijd, van 1 Mei a.s. af, 10 minuten la ter zullen gesteld worden en dien overeenkomstig ook de volle dagdienst vastgesteld op 8 uur voormiddag tot 9 uur namiddag (Amsterdamschen tijd) met dien verstande evenwel, dat voor kantoren welke thans een lange re openstelling hebben dan 7\ uur voormiddag tot 8J uur namiddag (Greenwichtijd) de bestaand© duur der openstelling gehandhaafd blijft onder verlating echter van de tijd stippen van opening en sluiting met 10 minuten. Aangezien bij de vergadering tegen deze regeling voor zoover de gemeen te Haarlem betreft geen bezwaar be staat werd besloten bovengenoemd schrijven voor kennisgeving aan te nemen. b. een schrijven van den inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Am sterdam, d.d. 6 Februari, houdende mededeeling dat bij invoering van den Amsterdamschen als wettelijken tijd op 1 Mei a.s., men de openstelling van het postkantor alhier wenscht te bepalen op: Werkdagen op: 7J uur voormiddag tot 9| uur namiddag. Zon- en feestdagen op: 8 uur voor middag tot 1 uur namiddag, met ver zoek te berichten of tegen deze gerin ge wijziging bij de Kamer bezwaren bestaan, welke vraag door haar ont kennend is beantwoord. Uit een schrijven van B. en W. met een lijst van de makelaars alhier blijkt, dat er in Haarlem niet minder zijn, dan 40. Een afdruk van het door het bak kerscomité te 's-Gravenhage aan den Minister van Landbouw enz. inge diend adres, houdende bezwaren te gen de door de Regeer ing in overwe ging gegeven wettelijke maatregelen tot afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen, werd om prae- advies gesteld ln handen van de com missie voor het Marktwezen, klein handel en winkelnering. Uitvoerig wordt ten slotte gesproken over de vertraging die de tot stand- koming der tramplannen in de ge meente ondervindt, waardoor de zoo wenschelijke verbetering van de ver binding met de omliggende gemeen ten achterwege blijft. In 't bijzonder had men op 't oog de verbinding met Overveen, die ten eenenmale ont breekt. Besloten werd zich hierover tot het Gemeentebestuur te wenden. ORGELBESPELING op Donderdag 11 Maart 1909, des na middags van 2—3 uur, in de Groote- of Sint Bavokerk alhier, door den Heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Préludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Choral aus MattMus Passion, J. S. Bach. No. 3. Sonate, J. A. v. Eijken. a. Moderato. b. Andante. c. Intermezzo. d. Finale. No. 4. Elsa's Brautzug zum Münster, R. Wagner. Wij vernemen dat de Studenten- roei wedstrijden dit jaar ln zijkanaal F bij Halfweg zullen gehouden wor den. Als datum zou 31 Mei (tweeden Pink sterdag) bepaald zijn. Ook de ringvaart tusschen Haarlem en Halfweg was in aanmerking geko- Een vaste politiepost. Men schrijft ons: Naar aanleiding van voorvallen in de N.-Schoolsteeg zal op last van het hoofd der notitie voortaan op Zater dag-, Zondag-, en Maandagavond een vaste politiepost in genoemde steeg geplaatst worden. Organisatie. De arbeiders en arbeidsters, werk zaam aan de Haarlemscbe Katoen- Maatschappij, zijn opgeroepen tot een vergadering, waarop H. Voogsgeerd, van Enschedé over organisatie spre ken zal. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. Ook gisteren slaagden alle candida ten van bovengenoemde Schooi voor het examen nuttige handwerken, nl. de dames J. van Gelder, L. Plaisir, B. van den Heuvel Reijnders en H. Ve- nokamp. Aanbesteding. Door de II. IJ. S. M. werd aanbe steed: Het uitvoeren van onder houdswerken op de centrale werk plaats en aan het hoofdmagazijn te Haarlem. Raming 9774. Ingekomen 15 biljetten. Minste in schrijver was de heer J. II. v. Wage- ningen te Spaarndam, voor 9260. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Oranjefeest. Er waren gisteravond een twintig Heemstedenaars bijeen gekomen in „Het Wapen van Heemstede" om daar te beraadslagen op welke wijze Heemstede zal feestvieren als de blij de verwachting in het Koninklijk ge zin in vervulling zal zijn gegaan. De bijeenkomst, samengeroepen door het bestuur van „Koninginnedag", werd geleid door dr. M. Colenbrander, die uiteenzette, dat 't niet in de bedoeling lag een grootsch feest to geven, maar dat men wilde volstaan met het ge ven van leiding aan een spontane feestvreugde, wanneer de blijde tij ding uit Den Haag te Heemstede be kend zal zijn geworden. In de eerste plaats moet gedacht worden aan de kinderen; maar voor de grooteren moet het ook feest kunnen zijn. Spre ker ontwikkelde daarom liet plan van een optocht met fakkels en transpa ranten, begeleid door muziekkorpsen. Aan den Burgemeester zou dan bv. op het Raadhuis hulde kunnen worden gebracht als vertegenwoordiger van de Regeering, meende dr. Colenbran- der. Men zou dan zien, of de zangver- eenigüngen ook bereid zouden zijn, om een uitvoering op het Dorpsplein te geven. Wanneer in den morgen de tijding komt, zou men des avonds den omme gang kunnen bouden. Later te gaan feesten, achtte de voorzitter niet zoo aardig, want het moet gebeuren als de geestdrift het krachtigst is en zich zoekt te uiten. De algemeene kosten zullen gedra gen worden door „Koninginnedag", hierin gesteund door eenige particu lieren. De vereenigingen enz. moeten echter zorg dragen voor eigen onkos ten. Maar deze behoeven niet zoo groot te zijn, want men wil een feest, dat zonder veel voorbereiding in een paar uur verder ia ineen te zetten. Wanneer de geboorte van de Oran jetelg op Zondag geschiedt, worden de feestelijkheden verschoven naar Maandag. Dat vond men algemeen gewenscht, om het feest zoo algemeen mogelijk te kunnen vieren, gelijk de heer G. Klijn opmerkte, terwijl het ook in den geest der Koningin ligt, voegde de heer W. G. van der Wal er aan toe, om de Zondagsrust zooveel mogelijk te hand haven. De heer W. Adriani opperde het plan om de gemeentenaren uit te noo- digen, des avonds te illumineeren. Dat denkbeeld vond dadelijk veel bijval. Wat vetpotjes zijn spoedig aange bracht, en geven in het avonddonker een zeer feestelijk aanzien. De heer Van der Hart stelde nog voor om een optocht overdag te hou den met praalwagens enz. en de heer Van der Wal om een volksfeest te ge ven met wedstrijden om feestgaven voor anbemiddelden, een broederlijk feestmaal in de open lucht te houden, of een nationaal tooneelstuk op te doen voeren; maar deze plannen wer den als te kostbaar en te veel voorbe reiding eischende ter zijde gezet l>e heer Q. van den Berg wenscht© alleen te beslissen, of er al dan niet zou gefeest worden. Men zou dan later, als men zeker heid had, kunnen besluiten wat men doen zou. De vergadering hechtte echter haar goedkeuring aan het plan van het Ko ninginnedag-bestuur, aangevuld met het denkbeeld van den heer Adrian!.- Het Oranjefeest zal dus bestaan uit: een kinderfeest, een avond-ommetocht met fakkels en transparanten, een muziekuitvoering en illuminatie. Het vertrouwen werd nog uitgespro ken. dat als er te Haarlem op den zelfden tijd werd feestgevierd, de Heemstedenaars te zamen zullen blij ven, omdat dit een dag zal zijn, waar op de dorpelingen onder elkander hun vreugde dienen te uiten. Het bestuur van Koninginnedag, be staande uit 12 leden, werd opgedragen nog 12 personen uit de burgerij te kie zen. Dit „Comité van XXIV" zal de fecstplarmen dan verder voorbereiden. Duiken per fiets. Maandagmiddag kwam de acht tienjarige K. II. uit Haarlem, met rij wiel en a 1 terecht in een breede sloot naast de bollenvelden van de firma Kersten aan de Zandvoortschelaan' onder Heemstede. Gelukkig liep het ongeval zonder ernstige ongelukken' af; met een nat pak en een bescha digde fiets kon hij zijn weg vervolgen. GESCHENK AAN DE KONINGIN. Het bedrag door het comité te Veen- dam ontvangen, zal op verlangen van de Koningin worden afgedra- gen aan <1© Vereeniging van Kinder^ herstellings- en Vacantie-koloniën iu de drie noordelijke provinciën. DE DEPUTATEN-VERGADERING. Ter aanstaande Deputaten-Verga dering moeten enkele verkiezingen pl&ats hebben. Ingevolge art. 2 der statuten tre den als leden van hot Centraal Co mité der Antir. Partij af de heeren dr. A. Kuyper, dr. J. Hania Hzn., en J. A. de Waal Malefijt, die even wel terstond herkiesbaar zijn. Voorts namen als leden van hc-t Centraal Comité hun ontslag de hee ren J. van Alnhen, ds. A. S. Talma, mr. Th. Heemskerk, mr. A. W. van Boeck Calkoen, H. Seret, en J. A. Woinaser, in wier vacatures moet worden voorzien. WAARSCHUWING. De Minister van Buitenlandsch© Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de naam van zekeren „professor" Keith Ilarvey le Londen, die op groo te schaal middelen tegen doofheid ad verteert in de Nederlandsche bladen, niet voorkomt in de lijst der personen die in Groot-Brltonnië en Ierland be voegd zijn de geneeskunst uit te oe fenen. Zijn ware naam is Edward Marr; hij woont in no. 156 Tulse Hill te Londen en heeft te zamen met ze keren Thomas Reece een effectenkan- toor onder de firma Arnold en Butler* Belanghebbenden die omtrent de be trouwbaarheid van deze firma Inlich tingen wenschen te bekomen, kunnen zich daartoe wenden tot de Eerste af deel ing van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken. DE SCHEURING IN DE S. D. A". P* Het Hbld. schrijft: Ook onder de socioal-öemocratische vrouwen is het sinds het Deventer- congres geen pais en vree meer. In de Soc.-Dem. Vrouwenclub is de een dracht zoek sinds mevr. Mensing in het orgaan De Proletarische Vrouw is gaan beioogen, dat de vrouwenclub geen onderafdeeling van de S. D. A. P. mag blijven. Mevrouw Pothuis—. Smit, blijkbaar minder Marxistisch aangelegd, kwam hiertegen op. Zonder afdoend resultaat. Want wij vernemen, dat mevrouw Mensing, mevrouw Roosje VosStel en andere de Vrouwenclub zullen ver laten. Bij de Marxistische dames be staat het voornemen een nieuwe vrou wenclub als on der-af deeling der nieu we partij te stichten. Mevrouw Roosje VosStel heeft al le functies voor de S. D. A. P. ook die van propagandiste neergelegd. Trouwens is dit niet meer dan ge volg van haar uittreden uit deze par* til.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1