KEIJSERS Schoenenmagazijn, Weerbericht MEDF.DÊELlNGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 9 Maart 1909. Hoogste barometerstand 773.5 m.M. te Haporanda (Oostkust van Zwe den) laagste 747.8 m.M. te Scilly (ten Zuiden van Engeland). Verwachting tot den avond van t0 Maart Wind zwakke tot matigen Zuide lijken tot OosteJijken wind. Gesteldheid van de luchtnevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM uur 752 m.M. Vooruitgaing. Vorige stand te 2 uur 755 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Dinsdag 9 Maart Hoogste gisteren S uur F. 41 Laagste hedennacht F. 28 Hoogste heden tot 8 uur F. 81 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 CU. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. 32 Lange Voorstraat UIT DE S. D. A. P. In een te 's-Gravenhage gehouden vergadering is besloten tot de oprich ting van eene afdeeling 's-Gravenha ge der nieuwe Sociaal-Democratische Partij, die gesticht zal wordent wan neer door het referendum het roye ment uit de S. D. A. P. van de redac tie der „Tribune" zal worden be krachtigd. De afdeeling telt aanvan kelijk 43 leden. Een voorloopig be stuur werd gekozen, bestaande uit de heeren L. L. H. de Visser (voorzitter); B. Coltof (secretaris) H. J. G. Heppe- ner (penningmeester)G. J. de Bruyn en mejuffrouw J. BrielsIsbrücker. GESTRAFTE DEUGNIETEN Zooals wel meer gebeurt trokken Zondag een viertal, bij de politie on- funstig bekend staande, personen te iischedé den boer op, waarbij dan dikwijls ongestraft allerlei baldadig heden worden bedreven. Dat dit ge lukkig niet altijd straffeloos kan ge schieden bleek thans. Bij verschillen de boeren werden de ruiten inge gooid en ingeslagen en meerdere bal dadigheden gepleegd. De vreedzame landbouwers, sarrensmoede, organi seerden een klopjacht op het viertal en. wisten twee der hoofdschuldigen in handen te krijgen, die ze op het station Broekheurne in een ledigen goederenwagen opsloten, terwijl de stationschef politie en marechaus sees per telefoon waarschuwde. De 1 aalsten verlosten de belhamels uit hunne voorloopige hechtenis en na men ze in arrest. Dat de boeren niet zacht waren opgetreden, bewezen hun bebloede hoofden. Een dezer had nog drie maanden gevangenisstraf te goed en wordt verdacht van diefstal ia eene naburige grensgemeente. ONGELUKKEN. In een woning, gelegen achter een tapperij in de Ververstraat te 's-Gra venhage, had Maandagmorgen een gasontploffing plants, tengevolge waarvan eon 15-jarig dienstmeisje ernstige brandwonden aan hoofd en handen kreeg. Het meisje had gemeend gaslucht. to ruiken. Zij wilde de kraan, die zij dacht dat openstond, sluiten; zij draaide echter juist het gaskraantje open, zoodat, toen zij eenige oogen- blikkea later terugkwam er werkelijk een hevige gaslucht hing. Meenande, dat er een lek was, had zij de onvoor zichtigheid een lucifer aan te steken, waarop een geweldige slag volgde. In het huis ontstond geen brand, maar bijna geen enkeJo ruit in de ge. beele woning bleef heel. Het verwonde meisje werd in een drogistwinkel in de buurt binnenge bracht en daarna por automobiel naar het ziekenhuis vervoord. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Men schrijft uit Alkmaar aan het ./Hbld." De belangstelling in de aanstaande verkiezingen beginnen hier flauwtjes to ontwaken. Zij is echter nooit groot geweest, omdat Alkmaar een vast li beraal distpct was en dit ook wel zal blijven. Als wij goed ingehcht zijn, heeft de liberale kiesverecniging alhier den afgevaardigde jhr. P. van Foreest nog niet officieel de vraag gesteld, of hij een nieuwe candidatuur wil aanvaarden de leide-nde mannen >'n dezei. schijnen dit als een van zelf sprekend fe't te beschouwen. Van liberale zijde wordt dus weer dj oude candidaat jhr. Van Foreest gesteld en van vrijzinnig-democrati sche zijde eveneens de oude candi daat, de heer Frans Netscher, wiens candidatuur tevens reeds gesteld is door de afdeel! neen Alkmaar en Schagen van den Nederlonfischen Bonu voor St aatspensionneering, als mede door de vrijzinnige kiesvereni ging le Koedijk en gesteund wordt door de 13 afdeelingen. van den Ne derlandse hen Bond voor Staatspen- s'armeerl:ig la dat district. Nu hier evenals in zooveel andere districten de quaestie der Staats- penfilonneoring een voorname rol zal gaan speien als verkiezingsleuze, is liet wellicht van belang mede te dee- len, dal de Alkmaarsche afdeeling van den Bond voor Staatspeosionnee- ring tot jhr. Van Foreest de vraag ""ericht heeft, hoe hij staat tegenover et doel, dat de Bond beoogt. De heer Van Foreest heeft geant woord, dat er i-n zake Staatspensioen niets van hem te verwachten is, daar i hij ten opricht© van deze aangelegen heid ziich stelt op het standpunt der oud-liberalen. Ter kenschetsing van den huldigen toestand in ons district voegen wij hieraan nog toe, dat door katholie ken eu anti-revolutioDJiairen onder handeld wordt, naar men ze'rt, over een gezamenlijk optreden met den candidaat Blom, oud-schoolopziener alhier, thans woonachtig in Zeelanu. Van sociaal-democratische zijde is dofimtief gesteld de heer Van Kuyk- hof, lid van het Partijbestuur der S. D. A. P.t te Amsterdam. De Vrijz.-Dem. Kieevereenlging te NieuwepekeLa heeft met algemeene stemmen den heer mr. E. A. Smidt, aftr. lid, opnieuw candidaat gesteld. In de Zondag te Amsterdam gehou den vergadering van afgevaardigden <ler liberale en vrljz.-dem. kiesveree- ni gingen en comités uit het kiesdis trict Zaandam werd mededeel Ing ge daan van dan uitslag der in de ver- eentgingen gehouden stemmingen. Het bleek, dat uitgebracht waren 222 stemmen, waarvan 157 op mr. H. J. C. van Tienen, vooruitetr. Unielibe raal, lid van God. Staten, 59 op dir. D. Boe, vrljz.-dem., 5 op mr. H. Goe man Borgosius, vooruiistr. Unielib., en 1 op den lieer Van Deun, vryz.- dem., candidaat van de afdeeling van den Hengeiaarsbond. De heer mr. H. J. C. van Tienen wa# alzoo de definitieve candidaat. Als candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer in het dis trict Sliedrecht wordt in liberale kringen genoemd mr. P. Rink, oud minister. De volgende week vergadert de li berale kiesvereeniging. VRIJZ.-DEM. GEMEENTERAADS LEDEN IN NEDERLAND. De Vereeniging van Vrijz.-Dem. Raadsleden in Nederland zal Zondag 28 Maart te Utrecht, hare jaorlijksche vergadering houden. Na huishoude lijke werkzaamheden en bespreking der werkwijze van do vereeniging, zullen worden ingeleid„Standen- onderwijs", door mr. J. H. Thiel, te Haarlem„De wenschelijkheid van het verleenen van inzage aan de ge meentebesturen van de registers van aanslagen der vermogensbelasting en van de kohieren der bedrijfsbelas ting", door den heer R. Kapinga het wetsontwerp-Heemskerk wetswijzi ging der omtrent plaatselijke belas tingen opgenomen regelen, door mr. A. P. Fokker, te Leiden. BRANDEN. Te Bussum is het bloemenmagazijn van H. van Essen geheel uitgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Rechtszaken DE TELEPHOON-QUAESTIE. De juffrouw, die tijdens haar werk zaam zijn aan de gemeen te-telephoon, aan een derde gelegenheid gaf een gesprek te volgen, is door het Ge rechtshof te Amsterdam hedenmor gen ontslagen van rechtsvervolging. Laatste Berichten UITVAART JHR. BEELAERTS VAN BLOKLAND. Hedenmiddag te kwart voor éen werd op de nieuwe begraafplaats aan den Schotorweg op zeer plechtige wij ze leraarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen jhr. F. A. G. Bee- laerts van Blokland, in leven biblio thecaris aan het departement van Oorlog, die, 35 jaar oud, in die func tie was overleden. Eerder was de overledene le-luitenant der infante rie, In weiken rang hij hier tot 1896 garnizoen hield. Het lijkkleed was gedekt door een veertigtal bloemstukken en kransen, waaronder van liet departement van Oorlog, van de Hoogere Krijgsschool, van oud-kameraden, De Minister van Oorlog liet zich vertegenwoordigen door den luitenant-generaal van den Generalen Staf, Terwisga, leven3 on middellijke chef van don overledene. Verder waren aan de groeve tegen woordig de oud-kolonel Vogel, afvaar digingen van de Hoogere Krijgs school en van hei 4e reg. Inf. uit Lei den en vorder tal an oud-kamera don. Nadat de kist in de groeve was neergedaald, trad overste Terwisga naar voren, om niet alleen als de onmiddellijke chef, doch ook als ver tegenwoordiger van den Minister van Oorlog namens hot departement rouw te betuigen over liet afsterven van dezen braven en bekwamen ambte naar, die 10 jaren lang zijn beste krachten heeft gegeven om de biblio- tliook van hot departement op de hoogte brengen, waarop zij thans staat. Namena de weduwe werd door mr. Heemskerk, broeder van den Minis- tor van Binn. Zaken, een gevoelvol woord van dank gesproken. Esperanto. De Esperantista Gazetar-Klubo, of te wel Esperantistisclie Pers-vereeni ging geeft een „Esperanto- (lees „Ees- peeraantoo") bulletin uit, waarvan we het eerste nummer ontvingen. Het dool van deze uitgaaf is Ne- deiiandsche dagbladpers op de hoogte te houden van de ontwikkeling dezer wereldtaal -be tragi ng. Het blaadje bevat o.m. een maan- delijksch overzicht van de Internatio nale beweging. Uit een statistiek je blijkt, dat er titans 78 bladen in het Esperanto ver schijnen. Het getal clubs steeg van 5 December tot 5 Januari van 1170 tot 1242. Verder treffes we aan een artikel over het Esperanto en het Onderwijs en een uiteenzetting van de Inrichting der internationale Wereld-taaivereo- niging, de Unlversala Esperanto- Asocio. BLOEMBOLLEN. Men seint ons uilt Landen: De speciale tentoonstelling van vroege bollen van de Koninklijke Tuinbouwkundige vereemging (Horti cultural Society) in haar gebouw, Vincent Square, Londen, heeft veel succes. Ei- zijn 24 Inzendingen van hyacinten en de conourrentie Is zeer scherp. HAARLEMMEROLIE-WERPER. Heeft Amsterdam z'n inktwerper, Haarlem doet er niet voor onder 't Eenige verschil Is, dat onze deugniet de inkt door Haarlemmerolie vervan-' gen heeft. Donderdag zal deze verüïe-! Ier voor de rechtbank terecht staan. Lr zijn eenige dames, wier japonnen hij met dit vocht vernielde, als ge tuigen gedagvaard. Teekencollege. Het teekencollege „Kunst zij ons Doel" heeft een prijsvraag uitgeschre ven voor het ontwerpen van artistie ke iiitroductiekaarten. 't Resultaat is geweest, dat aan den heer A. Vlaan deren te Amsterdam de prijs is toege kend. Hert aantal inzendingen be droeg 18 en de beoordeelüng geschied de door de vergadering van werken de leden De kunstbeschouwing van „Kunst zij ons Doel", die op Zondag a.s. zal gehouden worden, zal dit maal bij uitzondering voor het pu bliek toegankelijk zijn. De tentoon stelling is uitsluitend eigen werk van de leden. Voor meerdere bijzonderhe den zle men de advertenties. DOOR HET LAND DER ONBE GRENSDE MOGELIJKHEDEN. Blijkens de annonce in dit blad houdt de heer T. G. Geerling eerst daags een lezing met lichtbeelden over zijn reis door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Na de zeereis met de moderne reu- zei.-stoomers te hebben behandeld, voert de heer Geerling zijn gehoor door de meest belangwekkende stre ken der groote republiek. Door mid del van een zeer groot aantal fraaie lichtbeelden vertoont het doek achter eenvolgens interessante kijkjes op New-York, de Niagara, Chicago, de prairie met hare bewoners, het won dervolle "Yellowstone Park, het goud land Klondyke, het Rotsgebergte, Ca lif ornië, de beroemde Yasemite Val ley. San Francisco. Colorado, het Zoutmeer enz. Waar de heer Geerling deze voor dracht reeds hield, trok ze veel be langstelling, daar men hierin op aan gename wijze een goeden indruk krijgt van het belangwekkende „land der onbegrensde mogelijkheden" en van de enorme vlucht, die dit groote rijk heeft genomen. LABOUCHèRE O YENS Co's. BANK Naar hot Hbld. verneemt zal Labou- chère, Oyens Co.'s Bank over 1908 een dividend van 4 uitkeeren. Hedenmorgen had in tegenwoordig heid van leden der plaatselijke school commissie het schoolexamen op de openbare lagere scholen plaats. Daar aan nemen zij deel, die de school doorloopen hebben en eeaiigen derge nen, die nog een jaar 't onderwijs in het zesde leerjaar willen volgen. Deze maal was 't schriftelijk. Eeni ge sommen en een opstel werden op gegeven. Over eeltige dagen heeft de prijsuitdeeling plaats en wordt den vertrekkenden een getuigschrift of een loffelijk ontslag, soms beiden uit gereikt. Voor 't vrije opstel hadden de jeug dige axaminandi o.a. de keuze uit: een middag op 't ijs, In 't duin, een ver haal uit uw leesboek. Van middag hebben ze vrij. STUCADOORSQUAESTIE. Het Bestuur van de afd. Haarlem van den Ned. Stucadoorsband ver zoekt plaatsing voor het volgende Aan de Afd. Haarlem v. d. Nederl. Stucadoora-Patroons- Rond. Geachte Heeren 1 Toen gij aan ons bestuur Zaterdag avond j.L een z.g. nieuw contract aanboodt, en er een brief op Liet vol gen, waarin gij ons aanraadde te ad- viaeenen, om bedoeld contract nu maar te teekenen, moet gij bij uzelve alreeds de onmogelijkheid daarvan gevoeld hebben. Het laatste contract is ongunstiger dan t voorlaatste, door u aangeboden, en onze algemee ne vergadering van Zondag 7 Maart kon dan ook niat ingaan op uw raad, orn 't laatst aangeboden contract te accepteeren. Zoodoende, mijne heeren, schieten wij niet op. Zakelijke bespreking van den toestand blijft ook op de nu ge houden conferenties zoo goed als ach terwege. Er wordt te veel gesproken over algemeen© zaken. Daarom ach ten wij het gewenscht „Pudela Kern" te voorschijn te halen. Wij willen niets liever don de zakelijke oplos sing van de quaestie. Dit moet voorop staan. Daarom verzoeken wij u, ernstig nota te willen nemen van hetgeen wij u voorstellen. Mocht gij, naar wij ho pen, toestaan, dat wij een en ander nader toe komen Lichten, dan zuilen wij daar direct gevolg aan geven. Wij hebben de eer u voor te stel len ten eerste De afdeeling Haarlem van den Ne derl. Stucadoors-Patroonsbond geeft eng de verklaring, dat zij bereid is, oen collectief contract met onze orga nisatie aan te gaan. De Inwerkingtreding van dit col lectief contract wordt gesteld b.v. op 1 Mei of 1 Juni a. s. Ln het tijdsverloop tusschen nu en die datums wordt door eene commis sie uit patroons en gezellen de in houd van dat contract opgemaakt. In dat contract wordt opgenomen de vol gende bepaling „Wanneer door den arbeider in aangenomen werk wordt gearbeid, Is de werkgever verplicht, hem. als re gel te betalen het bedrag, dat door den arbeider overeenkomstig z ij n uurloon zou zijn verdiend." Tegenover deze verklaring uwer zijds stellen wij het volgende „In 't collectief contract wordt overgenomen artikel 1 van uw Bonos-contract. Ook de bedoeling van artikel 6 van uw contract wordt, nuts onder een andere „re dactie" als waarin, 't nu is saam ge vat, overgenomen. De waarborgen, dat do bedoeling van 't artikel, 't welk den arbeider zijn uurloon verzekert, niet wordt misbruikt dooi- enkelen, worden dooi de commissie, belast, met de samen stelling van het C. C. daarin opge nomen. In hot coll. contract zou naar onze meening ook eene bepaling kun nen worden opgenomen, die 't z.g. „beunhazen" tegen gaat. Om te maken, dat onder de bepa lingen van het coll. contract ook de ongeorganiseerden vallen, word: vastgesteld, dat de patroon met zijn gezel een arbeidsovereenkomst aangaat, mits niet in strijd niet hot coll. contract, waarin méde wordt overeengekomen hetloon bed raag tper uur. Zoodoende komt er een goc-de grondslag om op voort te bouwen, komt er regel. Over den duur van 't coil, contract wordt door ds organi satie later gesproken, maar daar over zal naar onze meening geen geschil ontstaan. Om nu tegemoet te komen aan het bezwaar, 't welk door u geopperd, zal worden, dat tusschen den datum, dat de arbeid wordt hervat en den daturn van de inwerkingtreding van het col lectief contract de artikelen 1638 c en d B. W. zouden van kracht zijn, als er niets was overeengekomen, stel len wij u dan nog voor. Als de arbeid weer hervat wordt moeten alle arbeiders een oter- eenkonist teekanen. Ben voorbeeld Arbeidsovereenkomst. Op heden den 1909 is tus schen Mr. Stucadoor, wo nende te als werkgever, en tusschen - als stucadoor, wo nende te aangegaan de volgen de arbeidsovereenkomst. Regeling. 1. De arbeider verbindt zich in dieast van den werkgever alle werk zaamheden te verricht''n, weLka hem in zijn beroep door den werkgever zullen worden opgedragen. 2. Het loon bedraagt ct. per uur. 3. De arbeidsduur is 10 uur of min der per etmaal. 4. Wederzijdsch moet een opzegter mijn van 1 dag in acht genomen wor den. 5. Geen loon is verschuldigd voor den tijd, gedurende weiken de arbei- tier ocui bedongen arbeid niet heelt verricht. Uoen loon is dus verschuldigd in gevallen, voortvloeiende uit de toe passing van artikel lboü c en d van bet B. W. 6. Deze over eenkomst .wordt aange gaan tot(de datum van de inwerkingtreding van het op te ma- keu collectief contract). Aldus opgemaakt in tweevoud. De werkgever De arbeider Zoudt gij genoegen kunnen nemen met liet door ons voorgestelde, dau kan in een minimum van tijd de quaestie worden opgelost. Gij zult toe moeten stemmen, dat wij geen overdreven dingen wen- schen. Wij zullen niet aankomen met loonsverhooging enz. YVij hopen alsnog, dat ook gij mee wilt werken, om tot een einde te ko men, wij meenen, dat over dit schrij ven te praten valt en verwachten dat gij ook de kunst zuit verstaan van te geven en te nemen en dat gij niet door kleine zaken of persoonlijke „antipathiën" zult worden weerhou den, om den vrede te heratellen." TUBERCULOSE-BESTRUDING. De Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Haarlem h'eld gister avond haar jaarlijksche ledenverga dering. In het jaarverslag lezen we o. a. Niet genoeg kan men het ge heel© volk er van doordringen, dat het zwaartepunt der bestrijding van de tuberculose in hygiënische opvoe ding ligt. Deze opvatting wordt thans ook'in ons parlement gehuldigd het Rijk stond namelijk een subsidie van 150C toe. Het lighalfonds is in het einde van 1908 in de vereeniging op gegaan. De hoor D. J. A. Westerveld kon bij do groote toeneming van het aantal te bezoeken gezinnen zijn taak als administrateur niet meer vol brengen, ook niet wanneer hij werd bijgestaan door den onder-adminis trateur, den heer Limperg. Daar te vens aan deskundige vrouwelijke hulp behoefte bleek te bestaan, werd als zoodanig benoemd Zuster P. Scbererzij trad onmiddellijk in functie. De verpleegster komt te staan aan het hoofd van het huisbezoek, onder haar zijn werkzaam een aantal da mes als buisbezoekster om de goe de uitvoering der door de verpleeg ster gegeven voorschriften, te contro- leeren. Een cursus voor huisbezoek sters zal ook Haarlemsche dames in de gelegenheid stellen een deskundi ge opleiding te ontvangen. Voor het carsultatie-bureau Is eon vast medi cus benoemd, de heer P. W. Peere- boora, arts. De li glial voldeed aan haar be stemming, het aanbrengen van luiken ter beschutting van regen en wind werd voltooid. Zuster Jonker wijdde ook nu weer haar beste krachten aan de lighal. De cijfers van voor- en achteruit gang van tuberculose-patiënten zijn ongunstiger dan in 1907. Van de 50 tuberculeus bevonden patiënten bleek van de 14 mannen, dit: van de 4 in het eerste stadium geen was vooruitgegaan, terwijl van 4 de toestand onbekend waseen was middelerwijl overleden van de 5 in liet tweede stadium wa ren 3 achteruitgegaan, terwijl van 2 de toestand onbekend was van de 5 in het derde stadium 4 waren achteruitgegaan, terwijl één overleden is Van de 31 vrouwen bleek, dat van de 17 in het eerste stadium 6 vooruitgegaan en één achteruitge gaan waren, 3 z jn in denzelfden toe stand gebleven, terwijl van 7 de toe stand onbekend was. Van de 11 in het tweede stadium bleek, dat 2 vooruitgegaan waren 2 waren achteruitgegaan, 1 was in den- zelfden toestand gebleven, terwijl van 6 de toestand onbekend was. Van de 3 in hot derde stadium wa ren 2 achteruitgegaan, terwijl van één de toestand onbekend was. Van de 5 kinderen, die allen in het eerste stadium verkeerden, bleek dat 1 vooruitgegaan, en 1 in denzelfden toestand gebleven was, terwijl van 3 de toestand onbekend was. Deze cijfers zijn ongunstiger dan d'o over 1907kon toen bij 22 pet. der mannelijke patiënten vooruitgang, geconstateerd worden, thans is dit! bij niet cén het geval, terwijl het ziekteproces bij de helft voortschreed. Ook bij de vrouwen Is thans bij een j iets grooter percentage achteruit gang te constatoeren. Voor de kinde- r:n zijn de resultaten vrijwel gelijk aan die van verleden jaar. De staat der geldmiddelen is zeer bevredigend te noemen. Het totaal der ontvangsten bedroeg 6165.33, dat der uitgaven 4560.65 1/2. Als batig saldo blijft dus 1604.67 1/2. Bo vendien bezit de vereeniging nog 1 pandbrief k f 1000 4 pet. Haarlemsche Hypothee lebank. Tot leden van den Raad van Be stuur werden gekozen do heer A. Bkrens de Haan irn do vacature, ont staan door bet overlijden van den heer Jl Bierens de Haan in de an dere vacatures mej. M. Berdenis van Berlekom, mej. A. J. Bosscha, en de hoer S. Crammelin. De periodiek aftredende leden van den Raad van Bestuur, de heeren J. C. Camerling Helmolt, Mr. C. M. Raseh, A. van Rossum, W. L. Schram Jhr. Mr F. W. van Styrum, Mr. J. N. J. E. Thijssen, Mr. A. W. Thöne, Dr. M. Wolff, C. W. J. Westerman, J. Waller Zeper, Dr. I. van Walt van Praag, H. W. Westerveld, D. J. A. Westerveld, W. W. Hopperus Buma, zijn allen herkozen. TER AARDEBESTELLING H. Th. PELTENBURG. Hedenmiddag te kwart voor een werd op het Katholieke kerkhof aan den Schoterweg ter ruste gelegd het stoffelijk hulsel van wijlen den heer H. Th. Peltenburg. In de kapel op het kerkhof werden de gebruikelijke godsdienstige plech tigheden verricht, waarna de stoet naar de groeve schreed. Tegenwoor dig waren afgevaardigden van de Kamer van Koophandel, onder haar voorzitter mr. Joh. Enschedé, van de Vereeniging de Ambachtsschool en van de Vereen, voor Kooplieden en Indus trieelen. In de groeve neergelaten, werd de kist gedekt door twee bloemstukken, van de Ambachtsschool en van de Vereen, voor Industrieelen. Een zoon van den overledene dank te voor de bewezen belangstelling. S. D. A. P. De Haarlemsche afdeeling heeft de c on gresbeslui ten te Deventer geno men, bekrachtigd. Mevr. Roland Holst werd als can didaat voor 't hoofdbestuur gekozen. De verkiezingscampagne zal op 10 Mei geopend worden met een rede van den lieer Bergmeijer: „Waar het om gaat". Faillissementen. Bij vonnissen van de Arr.-Recht- bank alhier, d.d. Maart 1909, zijn in staat van faillissement verklaard: W. J. Hogeslag, handelsreiziger, wonende te Haarlem, Spoorwegstraat. J. W. Roozen, aannemer, wonende te Schoten., de Wetstraat. In beide faillissementen Rechter commissaris mr. P. J. G. van der Muelen. Militaire Zaken. Van de op lieden alhier ingedeelde lotelingen, werden er ongeveer 140 be stemd voor het 10e regiment infante rie te Haarlem in garnizoen. Door het mannenkoor „Kunst door Oefening", dir. de heer Carl Phlippeau, zal deelgenomen wor den aan den zangwedstrijd te Zaan dam, te houden in Juli a.s. INGEZONDEN /an ingezonden stukken, geplaatst o! niet geplaatst, wordt de kopie deninzerder niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek atelt de Bedactie zich uiet aaispmkelljk. Mijnheer de Redacteurl Vergun mij eenige ruimte voor on derstaande regelen in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van uw stukje, voorkomende in liet blad van S dezer; „Het arbeidsgeschil" meent onderge- teekende hier een kleine aanmerking te moeten maken. Dat de directie het ontkent, dat mijn ontslag hol gevolg is ge weest van do op touw gezette bewe ging tegen het arbeidscontract wil ik aannemen. Maar dat als reden opge geven is, dat ik zonder toestemming drie dagen in plaats van 2 dagen ver lof genomen heb, wil ik niet aanne men en wel om verschillende redenen, die mogelijk wel spoedig aan de orde zullen worden gesteld, maar waar voor ik het den tijd nog niet acht, die ln uw blad te vernielden. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de opneming, II. RIESENBOS. Anisieraamscne Beurs. Openingskoersen van 9 Maart 1909, medegedeeld dcor LABOUCHKKE OYENS Co.'» BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 eu 3. TeL No. 577, De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd. 3 pel Nedarlandsche Certificaten 911/16, Russen 1909 87 1/8, Russen 19013 911/4. ZUID-A.MERIKAANSCHE STAATS FONDSEN hetzelfde TAB (KSAANDEELEN openden hoo- ger, doch liepen terug. Bindjey 101, DeJi 453 -446, Medan 2'7i), Nieuwe Astihau 93, Rotterdam Deli 350, Se- iiombah 395. PETRULEUMAANDEELEë zeer vast: Koninklijke 405/, Moeara Enim 117/8, Sumatra Palembang 151 1/2, Dordtsche Petroleum 150. MIJNAANDEELEN zonder affaire: Ketahoens 195, Red jarig Lebong 980, Great C'obar 80. De AMERIK. MARKT opende tame lijk vast: Atchison 102 1/2, Denver 44 1/8, Erie 26 1/4, Kansas 44 1/45/8 en 72 7/8, Missouri 41 3/8, Rock Island 22 1/4, Southern Railway 24 7/8, Uni on PaciLc 176, Wabash 18, Steels 44 1/2, Carren 48 3/8. CULTUURWAARDEN vast: Vor stenlanden 149, Rescontre Ned. Han dels-Mij. 173. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 9 Maart: G. Boon—Boterblom, d. 7 M. E. v. Donselaarv. d. Buig z. 6 A. G. van Esv. d. Hoorn d. OVERLEDEN: 8 Maart: C., 9 m., dochter van L. Hageboud, Zuider Buitonspaarne, 7 E. 11 m., zoon van C. Buur, Beek- steeg; N., 9 maanden, dochter van M. Eek, Oostvest. 8 H. Steenkist, 49 jaar. Brouwersvaart, 9 B. Willemse, 37 j., Klein Heiligland. Marktnïeuws Haarlem, 8 Maart 1909. Botermarkt. Boter. Aangevoerd en verkocht 52 kg., 1,60-/1,50 p. kg. Biggen. Aangevoerd en verkocht 2b st., 97 p. st. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 53 st., 117 per st. BEVERWIJK, 8 Maart. Koolrapen, 'per 100 5. Bieten, per 100 2.60. Schorseneereu, p. bos 0.15. Aardap. kleii, p. Heet. 2.50. Id. zand, per Heet. 4. Roode kool, p. 100 ƒ8f 18. Savoyekool per 100 10—17. Bloemkool per 100 30. Uien, per Heet. 8. Prei, per bo3 0.25. Rabarber, p. 100 bos, 22.50. Pieterselie, per bos 0.35. Selderie per bos 0.30. Appelen, p. Heet. f 7f 9. PURMEREND, 9 Maart. Kaas. Aanvoer 45 stapels kleine, ƒ32 per 50 kg. Boter. Aanvoer 903 kg., prijs 1,35 a ƒ1.45, gemiddeld ƒ1.40 per kg. Vee. 287 runderen, waaronder zijn 153 vette, 9 stieren, 21 paarden, 50 8 ƒ280 por stuk. 61 vette kalveren, ƒ0.80 a ƒ1 por kilogr. 1125 nuchtere dito, ƒ8 a ƒ22 per stuk. 244 vette varkens, 45 a 49 cent per kilogr. 50 magere dito ƒ18 a 30 per stuk. 147 biggen, ƒ7 a ƒ12 per stuk. 501 schapen en lammeren. Eieren, Kip- ƒ3.25 a ƒ4, eend. ƒ5 p. honderd. Vette koeien prijshoudend, han del stug, ƒ0.56 a ƒ0.70 per kg. Gelden koeien prijshoudend, han del stug, 110 a 180 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, liando! stug, 140 a 230 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel vlug. Vette varkens prijshoudend, han del stug. Magere varkens en biggen prijs houdend, handel matig. Overiioudérs prijshoudend, handel stug, ƒ13 a ƒ20. Burgerlijke Stand SPAARNDAM. Ondertrouwd: J. Bakker en G. van Subben. IllLLLGOM. OndertrouwdA. van Kesteren en A. P. Dansen, J. van Dijk en C. Vrugt. Bevallen C. II. van den Burgh— Wouterlood, z. A. M. Koppert—Weij- ers, z. J. Otte—Prins, z.D. de Jong —Van der Pol, <1.M. Berbé—Tromp, z. P. van HaastrechtVan den Ak ker, d. Overleden J. van de Beid, 71 J. G. Berbé. 75 j.G. H. Brouwer, 3 j. Uit de Arbeiderswereld UIT ENSCHEDE. Op don v astgestel den tijd warm de arbeiders der firma Nico Terkuile Zonen te Enschede Maandagmorgen aan de fabriek, toekenden het con tract en hervatten den arbeid. Eén die weigerde te teckenem, werd niet aangenomen. Met uitzondering van enkelen, die ander werk vonden, kwamen allen terug. STAKING IN DE HOUTHAVEN TE AMSTERDAM. Betreffende de staking in de Hout haven zijn weinig nieuwe feiten te melden. De patroons, speciaal de heer Sickesz, worden voortdurend gepost De patroons hebben van verdere po gingen tot werving van werkvolk on der het personeel aan de Kostverloren Vaar4- afgezien.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2